header photo

اخبار داخلی

۱۰۰ سالگی «مه لقا ملاح»

28-07-2017

۱۰۰ سالگی «مه لقا ملاح»

 مادر محیط زیست ایران 

مه‌لقا ملاح « مادر محیط زیست  ایران»  رووز پنجشنبه  پنجم مرداد صدسالگی عمر پر بارش را در میان دوستان و یارانش جشن گرفت.  او با پشتکاری مثال‌زدنی، صراحت‌ بیانی کم‌نظیر و آگاهی عمیق از مشکلات زیست‌ محیطی جهان و ایران به طور خاص، عمرش را در راه فعالیت متعهدانه به حفظ محیط زیست گذرانده و به چهره‌ا‌ی شاخص در میان فعالان مدنی بدل شده است.

در این جشن مه لقا ملاح نگرانی خود از وضعیت خشکیدگی خلیج گرگان و جزیره آشوراده ابراز کرد و گفت:‌«یکی از مسائل غم انگیز برای همه ایرانیان مسأله آشوراده است و باید برایش اشک بریزیم  چون  می‌خواهند اینجا سرمایه‌گذاری کنند تا آلوده‌اش کنند. داریم همه جا را از بین می‌بریم مثل همه جزایر جنوبی‌مان، ولی این تنها جزیره شمالی ماست که تاریخی چندصدساله دارد و زیستگاه پرندگان است. او افزود: کجای این تصمیمات درست است ؟ من از مسئولان عاجزانه تقاضا دارم یک کم فکر کنند و صدای این طرفداران محیط زیست را که چندسال است ضجه می‌زنند؛ آشوراده را خراب نکنید،  بشنوند.»…

Read more

کارخانه روغن نباتی جهان زنجان تعطیل شد

28-07-2017

 کارخانه روغن نباتی جهان زنجان تعطیل شد

  کارگران کارخانه در بلاتکلیفی

کارخانه روغن نباتی جهان از تیرماه امسال تولید خود را متوقف کرده است و ۱۲۵ کارگر این کارخانه در بلاتکلیفی به سر می‌برند. ۱۰۰ نفر از کارگران نیز در پایان سال گذشته اخراج شدند.

وضع صنایع متوسط و کوچک ایران خوب نیست. بسیاری ورشکسته شده‌اند یا در آستانه ورشکستگی‌اند. فشار این وضع قبل از هرچیز بر کارگران این شرکت‌ها وارد می‌شود. خبرگزاری کار ایران، ایلنا روز پنج‌شنبه ۵ مرداد از سرگردانی ۱۲۵ کارگر کارخانه روغن نباتی جهان در استان زنجان خبر داده است. این شرکت از ۱۸ تیر ماه تولید خود را متوقف کرده است. ایلنا نوشته است که توقف تولید موقتی است.

در همین گزارش به نقل از یکی از کارگران آمده است که سال گذشته ۲۲۵ نفر در روغن نباتی جهان کار می‌کردند. ۱۰۰ نفر در پایان سال قبل اخراج شدند. به گفته این کارگر همه اخراجی‌ها از کارگران باسابقه بوده‌اند که برای پیگیری مطالبات صنفی خود به  اداره کار زنجان شکایت می‌‌کنند. در نتیجه این شکایت کارفرما محکوم به پرداخت مطالبات می‌شود…

Read more

به سرکوب کارگران پایان دهید!

27-07-2017

 به سرکوب کارگران پایان دهید!

اعتراض کارگران به دلیل معوق شدن سه ماه حقوق، عدم پرداخت چهار درصد حق بیمه کارگران در مشاغل سخت و زیان آور که مانع بازنشستگی کارگران در پانزده ماه گذشته بوده است، اخر اج های فله ای، عدم اجرایی شدن مصوبه مجلس در مورد بازنشستگی کارگران نی بر، پایان دادن به وضعیت امنیتی برای کارگران در کارخانه و همچنین عدم پرداخت پاداش و بهره وری سال ۹۴ و ۹۵ بوده است. کارگران خصوصی شدن شرکت نیشکر را از جمله عوامل اصلی ایجاد شرایط موجود می دانند.

اطلاعیه ی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه درباره ی بازداشت کارگران هفت تپه 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه: 
عدم پرداخت مطالبات کارگران نیشکر هفت تپه و بازداشت کارگران معترض محکوم است 

طبق اطلاعیه سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه در پی اعتراضات کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در روزهای اخیر و بسته شدن جاده بین المللی اندیمشک به اهواز توسط کارگران در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات معوق خود، نیروهای پلیس و امنیتی شبانگاه از ساعت ۲۱ سه ش…

Read more

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی

20-07-2017

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی

کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛ 

 

اجرای قانون هدفمندی یارانه ها؛ تخریب تولید و نابودی امنیت شغلی طبقه کارگر

بیست و نهم تیر ماه -اتاق بازرگانی ایران در گزارشی اعلام کرده است سال ۹۵؛ رقمی در حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۲۴ هزار واحد صنعتی و کشاورزی پرداخت شد؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت هم به تازگی از اختصاص ۳۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای احیای کارخانه‌ها و صنایع نیمه‌فعال در کشور خبر داده است. با اجرای قانون هدفمندی اما  تولیدکنندگان در کشور، آینده این بخش را در هاله‌ای از ابهام می‌بینند.بیش از ۶۰۰ هزار نفر  شغل خود را در واحد های صنعتی و کشاورزی از دست دادند. وضعیت بخش صنعت وخیم است.

رواج اقتصاد دلالی و تضعیف بخش صنعت

بیست و نهم تیر ماه-بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار بهار ۹۶،  سهم اشتغال در بخش کشاورزی در بهار ۹۶ نزدیک به  ۱۸,۷ درصد؛ حدود۴ میلیون و۳۵۹هزار و۵۴۵ نفر و سهم اشتغال در بخش صنعت در  حدود ۳۱,۵ درصد ؛ یعنی ۷ میلیون و۳۴۲هزار و۴۱۳ نفر بوده است. سهم بخش خدمات …

Read more

در ایران هزینه زنگی ثروتمندان

19-07-2017

در ایران هزینه زنگی ثروتمندان

 ۱۷برابر افراد فقیر جامعه است

 ماساژ یک میلیون تومانی شکلات و شیر و عسل در اسپاهای ایرانی

اسپا به محلی گفته می‌شود که از آب معدنی یا آب دریا برای‌ استحمام درمانی استفاده می‌شود و معمولاً دارای خدماتی همچون ماساژ برای مراقبت از پوست و بدن است. حالا ثروتمندان ایرانی هم از این امکانات با هزینه‌های بسیار بالا استفاده می‌کنند.

سالن‌های اسپا در ایران مبلغی با عنوان مبلغ ورودی دارند و علاوه بر پرداخت این مبلغ در صورتی که تمایل به خدمات لاکچری وجود داشته باشد، باید هزینه این خدمات به صورت جداگانه پرداخت شود. شما با پرداخت تقریبا یک میلیون تومان می‌توانید روز کامل و خوبی در اسپاهای ایرانی داشته باشید  اما لوکس‌ترین خدمات اسپا در ایران چه خدماتی هستند و چقدر هزینه برمی‌دارند؟

ماساژ شکلات لوکس‌ترین بخش خدمات اسپاهای ایرانی است که در گران‌ترین سالن‌ اسپای تهران به مبلغ حدود یک میلیون تومان می‌رسد. یکی دیگر از خدمات لوکس اسپاهای ایرانی ماساژ شیر و عسل است که فقط مخصوص ز…

Read more

فساد «سازمان غذا و دارو»

17-07-2017

فساد «سازمان غذا و دارو»

در ارتباط با شرکت‌های «خصوصی»

سازمان «دیده‌بان شفافیت و عدالت» گزارشی از فساد در سازمان غذا و دارو ارائه داده است. بنابر این گزارش اعضای بلندپایه این سازمان و اعضای خانواده آنها در شرکت‌های خصوصی داروسازی سهم و نفع دارند و از مقام و نفوذ دولتی خود در راستای منافع این شرکت‌ها سوءاستفاده می‌کنند.

سازمان «دیده‌بان شفافیت و عدالت» گزارشی از فساد در سازمان غذا و دارو ارائه داده است. بنابر این گزارش اعضای بلندپایه این سازمان و اعضای خانواده آنها در شرکت‌های خصوصی داروسازی سهم و نفع دارند و از مقام و نفوذ دولتی خود در راستای منافع این شرکت‌ها سوءاستفاده می‌کنند. سازمان «دیده‌بان شفافیت و عدالت» همچنین از مخدوش شدن آمارنامه دارویی از سال ۹۳ به بعد به منظور دستکاری آمار داروهای وارداتی و تولیدی و عرضه برخی داروها به قیمت‌های غیرواقعی خبر داده است. فرار مالیاتی، کمتر پرداخت کردن یارانه‌ها و زیر پا گذاشتن حقوق دولت از دیگر موارد ذکر شده در این گزارش است…

Read more

روایت آماری جدید بیکاری

17-07-2017

روایت آماری جدید بیکاری 

۷میلیون بیکاری که نه مدرک دارند نه مهارت

بررسی‌ها نشان می‌دهد، بین ۳۵ تا ۳۸ درصد جوانان غیرشاغل کشور در حال تحصیل یا کسب مهارت نیستند که این گروه به شدت در معرض خطر به حاشیه رانده شدن در بازار کار هستند.

پس از وقوع بحران‌های مالی و اقتصادی در جهان، سازمان بین‌المللی کار (ILO) به منظور بررسی بهتر وضعیت بازار کار جوانان و با توجه به آنکه شاخص‌های سنتی بازار کار به تنهایی نمی‌توانند گویای وضعیت دقیقی از نیروی کار آنان باشد، شاخصی تحت عنوان «جوانان غیرشاغل که در حال تحصیل یا کسب مهارت نیستند»  را تعریف کرد.

در تحلیل وضعیت بازار کار معمولاً سه شاخص نرخ بیکاری، نرخ اشتغال و نرخ مشارکت نیروی کار جوانان به عنوان شاخص‌های سنتی بازار کار مد نظر قرار دارد؛ ضمن اینکه بخش مهمی از مشکلات نیروی کار، جوانان غیرفعالی هستند که نتوانستند وارد بازار کار شوند و این جمعیت به عنوان «جمعیت غیرفعال اقتصادی» شناخته می‌شوند…

Read more

مریم میرزا خانی در گذشت

15-07-2017

مریم میرزا خانی در گذشت 

خبر کوتاه بود و کوبنده! جوان ترین دانشمند ریاضی ایران و جهان رخ در نقاب خاک کشید و ایرانیان را عزادار ساخت. ولی او حداقل از این شانس برخوردار بود که بیش از بیست سال از زندگی پربارش را به کاری مشغول شود که عاشقش بود.  اقبالی که همه ایرانیان از آن برخوردار نبوده اند!

اگر در یک تقسیم بندی کلی مهاجرت را به دو نوع " جغرافیایی" و " معرفتی" تقسیم کنیم می توانیم مریم را جزء دسته اول به شمار آوریم. تعداد زیادی از جوانان مستعد ایرانی که به دلیل مهیا نبودن شرایط و امکانات، رفتن را بر ماندن ترجیح می دهند و می کوشند تا بعد از طی مدارج علمی ارتباط خود را همچنان با محافل آکادمیک کشور حفظ کرده و به میهن خود خدمت نمایند. مریم به روایت دکتر نجفی در جرگه این افراد به شمار می رفت. اینان اگرچه طعم تلخ غربت را می چشند ولی از این بخت  برخوردارند که عاشقانه اهداف خود را در زندگی تعقیب نمایند. ولی بیش از این من سوگوار خیل عظیمی از استعدادهای ایرانی هستم که ناچارند تا به مهاجرت معرفتی دست یازند. از دانش آموزان کثیری که در نظام آموزش و پرورش کنونی استعدادهای شان کشف نشده، مدفون می شود! معلمانی که به جای مطالعه، مسافرکشی می کنند! پزشکانی که ساخت و ساز می کنند! مهندسانی که نگهبانی می دهند! ... تا شاعران و نویسندگانی که هزینه چاپ کتابهای شان را ندارند! هنرمندانی که سفارشی کار می کنند! اساتیدی که از تدریس موثر محروم شده اند و ... همگی ناچارند تا عش…

Read more

همايش احياي درياچه اروميه در دانشگاه بناب

15-07-2017

همايش احياي درياچه اروميه در دانشگاه بناب

کاهش 8 متري تراز درياچه در 20 سال

همايش احياي درياچه اروميه در دانشگاه بناب برگزار شد. در اين مراسم که برخي از مديران و مسئولان احياي درياچه اروميه حضور داشتند وضعيت فعلي اين درياچه بررسي شد. مدير دفتر منطقه‌اي ستاد احياي درياچه اروميه در آذربايجان شرقي گفت: در سال ۷۰ آب درياچه اروميه در اوج خود بود که اين ميزان طي ۲۰ سال هشت متر و ميانگين سالانه ۴۰ سانتی‌متر پايين آمده است. 
خليل ساعي با اشاره به اهميت نقش جوامع محلي در احياي درياچه اروميه، اظهار کرد: جوامع محلي به‌دليل آشنایي دقيق با موضوع خشکي درياچه اروميه و درک خطري که خشک‌شدن اين درياچه به همراه خواهد داشت، نقش بسياري در احياي درياچه اروميه دارند زيرا استفاده‌کنندگان مستقيم آب درياچه اروميه جوامع محلي حاشيه‌هاي اين درياچه هستند. وي افزود: دولت برنامه بلند‌مدتي براي احياي اين درياچه پيش‌بيني کرده است که اين برنامه در سال 1402 نتيجه آشکاري خواهد داشت. ساعي با بيان اينکه، خطر خشک‌شدن درياچه اروميه فقط شهرهاي حاشيه اين درياچه را تهديد نمي‌کند، تصريح کرد: اگر از خشک‌شدن اين درياچه پيشگيري نشود، آسيب خشک‌شدن آن حداقل به 14 ميليون نفر خواهد رسيد. وي در رابطه با انتقاد برخي، از سفرهاي برون‌مرزي کارشناسان براي رسيدگي به مشکلات درياچه اروميه، گفت: و…

Read more

مرگ سه کارگر تبریزی بر اثر مسمومیت گاز

14-07-2017

مرگ سه کارگر تبریزی بر اثر مسمومیت گاز

سالانه حدود هزار و ۴۰۰ کارگر در ایران بر اثر حوادث کار کشته می‌شوند.

 چهارشنبه ۲۱ تیر در تبریز سه کارگر کارخانه بشارت، تولید کننده مواد غذایی واقع در جاده اهر تبریز به علت گازهای متصاعد شده از مخزن فاضلاب صنعتی کارخانه (سبتیک) جان خود را از دست دادند.

به گفته معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی تبریز گازهای متصاعد شده از این مخزن مسمومیت‌آورند و انباشت آنها بر اثر مرور زمان موجب مرگ این سه کارگر شده است.

دیروز یک مقنی در قنات عشرت آباد سبزوار مفقود شده‌است. روز دوشنبه هم یک کارگر ۲۵ ساله در حریق یک مغازه ساخت و ساز عروسک در تهران جان خود را از دست داد.

روز یکشنبه هم یک کارگر ۲۷ ساله در کارخانه میدوک شهر بابک در استان کرمان که در بخش تغلیظ معدن  مشغول به کار بود در اثر سقوط از بلندی جان خود را از دست داد.

سالانه حدود هزار و ۴۰۰ کارگر در ایران بر اثر حوادث کار کشته می‌شوند. قصور کارفرما برای ایجاد کارگاه امن به بهانه کا…

Read more

بیانیه انجمن حمایت از حقوق کودکان

14-07-2017

بیانیه انجمن حمایت از حقوق کودکان

 درباره قتل آتنا اصلانی 

معطل ماندن لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در مجلس، همچنین اجرای ضعیف قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب سال ۱۳۸۱، همگی مسبب وقوع چنین حوادثی می‌باشند، وقت آن است که رسانه‌ها و مسئولین برای حساس‌سازی جامعه نسبت به موارد مزبور وارد عمل شوند.

انحمن حمایت از حقوق کودکان با انتشار بیانیه ای در مورد قتل آتنا اصلانی نوشت: از آنجایی که حقوق کودکان به دلایل روشن مورد حمایت ویژه‌ی قوانین داخلی و قواعد بین‌الملل است، جنایت علیه آتنا اصلانی ٧ساله، نقض آشکار و دردناک حقوق کودک محسوب و محکوم نمودن آن نیز بی‌توجه به چرایی آن مفید به فایده نخواهد افتاد.
در متن بیانیه انجمن حمایت از حقوق کودکان در مورد قتل دلخراش آتنا اصلانی آمده است:

انتشار خبر قتل آتنا اصلانی کودک ٧ ساله‌ی پارس‌آبادی، پس از گذشت ٢٠ روز از زمان گم شدن وی، احساسات عموم را جریحه‌دار نمود و تلنگری هرچند پرتکرار بر افکار عمومی بود تا نسبت به باز‌شناسی نقش محیط و اجتماع در چرایی تحقق چنین جنایت‌های…

Read more

بازار سرپوشیده تبریز

10-07-2017

بازار سرپوشیده تبریز

بنایی به وسعت تاریخ و تمدن آذربایجان

الهه مهدوی

بازار تبریز در شکل گیری نهضت ها و جنبش های اجتماعی در سده های آخر قرن ۱۹و در دوره قاجار که بازار تبریز صحن مراودات سیاسی و اجتماعی بوده است چنان که شکل گیری نهضت مشروطه زبان زد عام و خاص می باشد.

 بازار سرپوشیده تبریز به عنوان رگ تاریخی و اقتصادی این شهر و این سرزمین همواره جذابیت‌هایی داشته است، از تیمچه‌های تو در تو تا دالان ها و راسته‌های دل‌فریب، کافی است تنها یک‌بار در این بازار گم شوید، خودتان را به زمان بسپرید و در دل تاریخ قدم بردارید، وقتی از تیمچه‌ای به تیمچه‌ دیگر وارد می‌شوید، یا از کاروانسرایی به کاروانسرایی دیگر، حس می‌کنید همین چند لحظه پیش گروهی تجاری از جاده ابریشم به اینجا آمده و پس از به یادگار گذاشتن خاطراتی غنی و ماندگار، تبریز را ترک کرده‌اند.

واقعیت امر همین‌هاست. همین تاریخی بودن، همین زیبایی‌های محض، همین...، اما درست از زمانی که پای «زندگی امروزی» به بازار باز شد ودستش ب…

Read more

18 تیرماه،

10-07-2017

 18  تیرماه، سالگرد فاجعهء كوي دانشگاه تهران

 مصطفي معين

امروز مصادف با  فاجعهء كوي دانشگاه تهران در 18 تير 1378 است، فاجعه‌اي كه چون داغ بر دل جامعهء علمي و دانشگاهي كشورباقي است.حادثه‌اي كه به جاي يافتن زمينه‌ها وخشكانيدن ريشه‌هايش مي‌كوشند به هرطريق به فراموشي سپرده شود.

 باوجود اين تلاش‌ها بايد پذيرفت كه 18 تير نقطهء‌ عطفي نه فقط در روند جنبش دانشجويي بلكه در مسير اصلاحات اجتماعي در كشورما بود، ازاين روست كه دامنهء آثار مخرب آن نه تنها درسال وقوع بلكه هنوزهم قابل مشاهده و ارزيابي علمي است. از نظرمن جهل و يا سوءظن واحساس خطر نسبت به جايگاه، رسالت و نقش آفريني دانشگاه به عنوان نهاد مولد علم، نظريه‌پرداز توسعه و مدافع حقوق جامعه و نگراني نسبت به دانشجو به عنوان عنصر حساس راه آزادي و عدالت و مردم‌سالاري انگيزهء اصلي اعمال آن جوروجفاي بنيان‌افكن نسبت به دانشجو و دانشگاه بود.

براي من هيچگونه ابهامي وجود نداردكه اگر دانشگاه و دانشجو دركان…

Read more

برنامه‌ریزی در‌باره تبریز 2018

06-07-2017

برنامه‌ریزی در‌باره تبریز 2018.

تبریز با 10 هزار میلیارد ریال پروژه اجرایی به استقبال تبریز 2018 می رود.  

مرتضی آبدار با بیان اینکه رویداد تاریخی تبریز ۲۰۱۸ فرصتی طلایی است که برای ایران و آذربایجان فراهم شده است، گفت: در راستای این رویداد بزرگ همه برنامه های ۱۹ دستگاه اجرایی دولت درگیر این رویداد بوده و قریب به یکهزار میلیارد تومان بودجه برای اجرای پروژه های لازم تبریز ۲۰۱۸ اختصاص یافته است.

آبدار همچنین با اشاره به اینکه بخش خصوصی مهم ترین نقش را در اجرای این پروژه خواهد داشت گفت:  این بخشها تنها ۳۰ درصد مسیر را در پوشش ظرفیت های گردشگری در تبریز ۲۰۱۸ تامین خواهد کرد و ضرورت ۷۰ درصد باقی مانده با مشارکت جدی مردم و بخش خصوصی گره خورده است.

 به گفته وی  تبریز ۲۰۱۸ نقطه آغاز و خانه تکانی گردشگری استان خواهد بود.

 تبریز 2018 چیست؟

سازمان کنفرانس اسلامی معروف به سازمان همکاری اسلامی طرحی را از سال 2015 با نام معرفی شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی کلید زد. در این طرح هر ساله شهری از کشورها…

Read more

آخرین وضعیت بازداشت شدگان قلعه بابک

03-07-2017

آخرین وضعیت بازداشت شدگان قلعه بابک

خبرگزاری هرانا – روز جمعه مورخ ۹ تیرماه در پی برگزاری مراسم سالانه بابک خرمدین در قلعه بابک در شهرستان کلیبر واقع در استان آذربایجان شرقی، ۱۲ تن از حاضرین از جمله فعالین ترک (آذری) همراه با یک کودک یازده ساله، توسط ماموران امنیتی همراه با ضرب و شتم بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز و همینطور زندان اهر منتقل شدند. همچنین یک تن از حاضرین نیز تحت تعقیب این نیروها قرار گرفته است. گزارش پیش رو به شرح آخرین وضعیت این شهروندان می پردازد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جمعه، ۹ تیر ۱۳۹۶، دوازده تن از تجمع کنندگان در قلعه بابک از توابع شهرستان کلیبر واقع در استان آذربایجان شرقی، به مناسب سالروز بابک خرمدین، با دخالت ماموران امنیتی همراه با ضرب و شتم حاضرین، بازداشت و به اداره های اطلاعات و زندان اهر منتقل شدند.

بر اساس گزارشات دریافتی از مجموع مشارکت کنندگان در…

Read more

بازگشت توتال به ایران

03-07-2017

بازگشت توتال به ایران

زنگنه: قطعا این قراردادها کمک می کند که به نوعی امنیت ملی تضمین شده و از هر گونه دست اندازی جلوگیری شود زیرا حضور این شرکت ها و سرمایه ای که می آورند یک نقطه ایجاد ایمنی در کشور در برابر تهدیدها است.

منابع خبری از بازگشت دوباره شرکت فرانسوی «توتال» به ایران پس از لغو بخشی از تحریم‌های اقتصادی خبر دادند.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران این قرارداد را « از دستاوردهای برجام» و نتیجه انتخابات ریاست جمهوری امسال عنوان کرد.

بر اساس این قرارداد که عصر دوشنبه ۱۲ تیر امضاء شد، توسعه و بهره‌برداری از فاز ۱۱ میدان نفتی پارس جنوبی به کنسرسیومی از شرکت توتال فرانسه، سی ان پی سی چین و پتروپارس ایران واگذار شد.

ارزش این پروژه که دوره بهره‌برداری از آن ۲۰ سال برآورد شده، ۴ میلیارد و ۸۷۹ میلیون دلار است. در این قراداد پیش‌بینی شده که ۴۰ ماه پس از امضاء توافقنامه، بهره‌برداری اولیه از فاز ۱۱ پارس جنوبی  آغاز شود. میزان سرمایه‌گذاری در فاز نخست این پروژه ۲.۴ میلیارد دلار اعلام شده است…

Read more

اجرای چهار روایت مختلف از "کوراغلو"؛

30-06-2017

اجرای چهار روایت مختلف از "کوراغلو"؛

در دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران

بخش پژوهشی دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران روز چهارشنبه (۷ تیر) در سالن سینما تک هتل «پارس» کرمان با موضوع بررسی منظومه «کوراغلو» بر گزار شد.

در این بخش که با حضور بسیاری از شرکت‌کنندگان در جشنواره و همچنین فرزاد طالبی (مدیرکل دفتر موسیقی) و محمدرضا علیزاده (مدیرکل اداره ارشاد کرمان) برگزار شد؛ چهار موزیسین و منظومه‌خوان از مناطق مختلف، روایت‌های خاص منطقه خودشان درباره این منظومه مشهور ترک‌زبانان جهان را با تفاوت‌هایی برای حاضران روایت کردند.

احمد صدری (دبیر علمی دهمین جشنواره موسیقی نواحی) در ابتدای این بخش درباره بخش پژوهشی جشنواره گفت: محور اصلی این دوره از جشنواره منظومه‌خوانی است و باید گفت در مناطق آذربایجان شرقی و غربی و حتی در میان قشقایی‌ها «کوراوغلو» بسیار رواج دارد. به نظر می‌رسد در دوران معاصر بسیاری از اقوام در حال کار کردن روی موسیقی خود هستند و یک نگاه درون فرهنگی به وجود آورده‌اند و این اتفاق بسیار خوبی است…

Read more

فقر و بیکاری در روستای آق دره

26-06-2017

فقر و بیکاری در روستای آق دره 

در کنار معدن های طلا

توسعه نیافتگی و فقر در روستای آق دره تکاب و روستاهای اطراف آن به وضوح به چشم می‌خورد و از آنجایی که ۶۰ معدن در این مناطق وجود دارد حق مطالبه‌گری در چارچوب قانون برای کارگران و اهالی این مناطق محفوظ است.

  در کنار معدن طلای آق دره جیوه نیز که اثرات نامطلوب بر محیط زیست می‌گذارد تولید می‌شود. این در حالی است که ایران به کنواسیون منع تولید جیوه پیوسته است.

«همایون هاشمی» نماینده میاندواب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایلنا، به نکات زیر اشاره دارد:

ــ توسعه نیافتگی و فقر در روستای آق دره تکاب و روستاهای اطراف آن به وضوح به چشم می‌خورد و این افراد حق دارند که در این خصوص در چارچوب قانون مطالبه‌گری کنند.

ــ صنایعی که هم اکنون در این روستاها فعال هستند یا زمین‌ها روستاییان را خریده‌اند و یا آنها را تصاحب کرده‌اند این در حالی است که بیکاری در این روستاها همانند سایر مناطق کشور وجود دارد…

Read more

«فریبا وفی»

25-06-2017

»فریبا وفی» برنده‌ی جایزه‌ی ادبی

لیتپُرم سال ۲۰۱۷ آلمان شد

بنا بر اخبار منتشره، فریبا وفی نویسنده آذربایجانی برای رمان «ترلان» که به زبان آلمانی در این کشور منتشر شده است جایزه ادبی سه هزار یورویی لیتپرم سال۲۰۱۷ آلمان را از آن خود کرد و به عنوان نویسنده‌ی سال آلمان انتخاب شد.
موضوع کتاب «ترلان» ماجرای دختری تبریزی است که به دلیل گرایشات سیاسی چپ مجبور می‌شود، به کار نگهبانی مشغول شود. وی برای انجام این کار به همراه دوستش، «رعنا» به تهران می‌آید و وارد مدرسه نظامی‌می‌شود. علاقه زیادی به مطالعه دارد و همین موضوع سبب می‌شود به نوشتن داستان رو بیاورد. این کتاب توسط یوتا هیمل‌رایش به زبان آلمانی ترجمه و در این کشورمنتشر شده بود.
«LITPROM»
موسسه‌ای غیردولتی است که با حمایت موسسه نمایشگاه کتاب فرانکفورت و حمایت مالی دولت آلمان به صورت غیر تجاری و غیر انتفاعی و در قالب یک آژانس ادبی به فعالیت می‌پردازد و هر ساله بهترین نمونه‌های آثار ادبی منتشر شده در آفریقا، آسیا و امریکا لاتین را برای ترجمه به زبان آلمانی انتخاب می‌کند و برای ترویج آنها در آلمان، سوئیس و ا…

Read more

بلاتکیفی کارگران اخراجی

23-06-2017

­­­­­­­­­ بلاتکیفی کارگران اخراجی

روغن نباتی جهان زنجان

مسئولان زیر بار بیمه بیکاری نمی‌روند

کارگران اخراجی روغن نباتی جهان که از باازگشت به کارخانه ناامید شدند, پس از نتیجه نگرفتن از تجمع در مقابل استانداری زنجان این بار روز۳۱ خرداد ۱۳۹۶   در مقابل اداره کل تأمین اجتماعی تجمع کردند تا حقوق پایمال شده خود را مطالبه کنند.

80 کارگر بیکار شده روغن نباتی جهان که پس از اخراج در روزهای سرد زمستان و شب عید شرمندگی را سر سفره خانواده گذاشتند، در این روزهای گرم تابستان هم پس از تجمع مقابل استانداری دست به اعتراض در مقابل اداره کل تأمین اجتماعی زدند تا حقوق پایمال شده اشان را مطالبه کنند.

اعتراضات کارگران از سال 94  در مقابل استانداری شروع شد. مسئولان نبود مواد اولیه را دلیل تعطیلی کارخانه عنوان کردند و با اعتراض‌های بعدی کم کم موضوع واگذاری کارخانه و ضعف‌های مدیریتی به آن اضافه شد.

کارخانه روغن نباتی جهان که با 600 نفر کارگرفعالیت داشت اکنون خ…

Read more

رییس کل دادگستری اردبیل

21-06-2017

رییس کل دادگستری اردبیل:

ــ در سال گذشته روزانه ۱۲ هزار نفر به دادگستری استان مراجعه ‌کردند

ــ دربحث زمین خواری در سال گذشته هزار و ۱۸۵ پرونده تشکیل شد

ــ سن مصرف مشروبات الکلی در اردبیل به ۱۸ سال رسیده است

رییس‌ کل دادگستری اردبیل از کاهش سن مصرف مشروبات الکلی در استان خبر داد و گفت: در استان اردبیل شاهد مصرف مشروبات الکلی در بین نوجوانان ۱۸ ساله هستیم

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام محمدعلی قاصدی در نشست خبری از کاهش سن شرب خمر در این استان خبر داد و گفت: سال گذشته هزار و ۳۵۰ پرونده در این خصوص تشکیل شد که تعداد متهمان به مراتب بیشتر از تعداد پرونده‌هاست

وی از گسترش افزایش مشروبات الکلی در استان ابراز نگرانی کرد و گفت: ۲۷ هزار بطری مشروبات الکلی در سال 95 در استان کشف و ضبط شده، این در حالیست که اغلب جرایم و مسائل اجتماعی جامعه با شرب خمر در ارتباط است

رییس‌ کل دادگستری استان اردبیل به افزایش کشفیات و برخورد با متخلفان و قاچاقچیان اشاره کرد و گفت: برخو…

Read more

توضيحات اداره کار آذربايجان‌غربي

19-06-2017

توضيحات اداره کار آذربايجان‌غربي

 در مورد وقايع اخير معدن آق‌دره


در پي انتشار خبر تجمع منجر به درگيري شماري از اهالي روستاي آق‌دره وسطي بر سر يافتن شغل در محوطه معدن طلاي آق‌دره که در تاريخ روز پنجشنبه (۲۵ خرداد) سال جاري منجر به مصدوميت ۱۳ نفر شد، رضا نقي‌زاده، مديرکل تعاون کار و رفاه اجتماعي آذربايجان‌غربي توضيحاتي مکتوبي را در اختيار ايلنا قرار داد که متن کامل آن به شرح ذيل است: 
پيرو مکالمه تلفني مورخ ۹۶/۳/۲۷ گزارش سير جريان شرکت پويا زرکان (معدن آق‌دره) جهت مزيد استحضار به شرح ذيل اعلام مي‌گردد: 
۱- اهالي روستاي آق‌دره وسطي به تعداد بالغ بر ۲۰ نفر در دو مرحله از تاريخ ۹۶/۲/۲۱ درب ورودي معدن، محل آتشباري و محل ترانزيت مواد کاني با طرح درخواست اشتغال احدي از هر خانواده در معدن تجمع مي‌نمايند. 
۲- کارگران معدن نيز در حمايت از تداوم اشتغال و منافع شرکت و در اعتراض به حرکت اهالي، در مورخ ۹۶/۳/۷ در مقابل فرمانداري حاضر و اعتراض خود را تسليم مي‌نمايند.…

Read more

بی اعتنایی مسئولان

19-06-2017

بی اعتنایی مسئولان به افتخارآفرینی هنرمندان تبریزی؛

ورود غریبانه برادران ارک به دیار مادری

خواب مدیران فرهنگ و هنر آذریایجان در روزهای شکوفایی سینمای تبریز

برادران ارک هنرمندان تبریزی افتخار آفرین در فستیوال فیلم کن شامگاه جمعه درحالی وارد تبریز شدند که خبری از مسئولان استانی و شهری تبریز نبود و بهمن و بهرام ارک مظلومانه و غریبانه وارد زادگاهشان شدند.

تبریزمن، سرویس فرهنگی و هنری؛ درحالیکه این روزها سینمای تبریز در مسیر اوج گیری قرار گرفته است و پس از سیمرغ فیلم «ائو» در  جشنواره بین المللی فیلم فجر، حالا فیلم «حیوان» برادران ارک در کشور خبرساز شده و توانسته برنده سینه فونداسیون جشنواره فیلم کن شود ولی بی‌اعتنایی مسئولان به افتخارآفرینی هنرمندان تبریزی در این شرایط عجیب و البته تاسف بار به نظر می رسد.

«حیوان» برادران ارک برای نخستین بار در تاریخ سینمای آذربایجان شرقی و تبریز، موفق شد یکی از جوایز معتبر جشنواره کن را از آن خود کند و شامگاه جمعه بهمن و بهرام ارک دو جوان آینده دار سینم…

Read more

کودکانه بازمانده از تحصیل

18-06-2017

 کودکان بازمانده از تحصیل 

دو زبانه‌بودن هم یکی از دلایل مهم ترک‌تحصیل در کودکان است.

معاون رفاهی وزارت رفاه گفته در جریان طرح شناسایی بازماندگان از تحصیل ۱۱۰ هزار کودک شناسایی شدند که ۵۵ هزار نفر آنها تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار گرفتند.

به گفته احمد میدری، معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طرح شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل مقطع ابتدایی را در سال ٩۵ اجرا و نتایج را به دبیرخانه این شورا ارائه کرده است.

به گفته او شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل به دلیل در دست نبودن شماره های تماس تمام افراد دارای نقصان است. او همچنین اضافه کرده اگر کودکی از تغذیه و رفتن به مدرسه محروم باشد یعنی فقیر است. اگر کودکی معلول باشد و نتواند به مدرسه برود بازهم فقیر است.

فقر و دور از دسترس‌بودن مدرسه در مناطق محروم از عوامل مهم بازماندن کودکان از تحصیل استیک‌هفتم کودکان بازمانده از تحصیل در استان سیستان و بلوچستان زندگی …

Read more

تجمع اهالی آق‌دره

18-06-2017

تجمع اهالی آق‌دره برای«کار» به درگیری منجر شد.

دست‌کم۱۳ نفر مصدوم شدند

تجمع شماری از اهالی روستای آق‌دره وسطی در محوطه معدن طلای آق‌‌دره، به برخورد و درگیری منجر شد. تجمع روز پنجشنبه (۲۵ خردادماه) شماری از اهالی شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی بر سر یافتن شغل در معدن طلای آق‌دره به درگیری منجر شده است.

آنها درباره وقایع اتفاق افتاده در این روز می‌گویند: با وجود آغاز عملیات استخراج و جذب تدریجی کارگران فصلی معدن طلای آق‌دره، هنوز شماری از اهالی منطقه در صف استخدام این واحد معدنی باقیمانده‌اند.

برپایه این اطلاعات؛ از زمان آغاز عملیات استخراج در این واحد معدنی در بهار سال ۹۶، طبق روال معمول شمار قابل توجهی از اهالی این منطقه برای یافتن شغل به معدن طلای آق‌دره مراجعه می‌کنند. این جویندگان کار بیشتر از اهالی چهار روستای انگورد، آق‌دره اولیا، وسط و سفلی، و شهر تکاب هستند و از قرار معلوم تا این لحظه تعداد ۴۵۰ نفر از آنها به عنوان کارگر فصلی در این واحد معدنی مشغول کار شده‌اند…

Read more

گزارش تشکل های مستقل کارگری- فرهنگی

17-06-2017

گزارش تشکل های مستقل کارگری- فرهنگی

به اجلاس سازمان جهانی کار

دولت تنها تشکلاتی دست ساز به نامهای “شورای اسلامی کار”، “انجمن صنفی” و “نماینده کارگر” را به رسمیت می شناسد. این نهادهای وابسته به دولت به هیچ عنوان تشکل های واقعی کارگری نیستند و همگی در پروسه غیر دموکراتیک غالبا بدون برگزاری مجمع عمومی تشکیل شده اند و وابستگی های شدید به قدرتها و جناحهای دولتی دارند و تنها خطوط ترسیم کرده دولت را رعایت می کنند. این تشکلات فرمایشی خود مانعی جدی برای تشکیل سندیکاها و تشکلهای مستقل کارگری و صنفی هستند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، کانون صنفی معلمان تهران، سندیکای کارگران بیشکر هفت تپه و سندیکای کارگران نقاشان استان البرز گزارشی از وضعیت کارگران ایران را خطاب به اجلاس سازمان جهانی کار منتشر کرده اند. به گزارش سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، متن این گزارش به شرح زیر است:
با سلام های گرم…

Read more

انتشار اسناد جدید از کودتای ۲۸ مرداد

16-06-2017

  انتشار اسناد جدید از کودتای ۲۸ مرداد

نقش امپریالیسم آمریکا و انگلیس در سرکوب خونین جنبش های آزادیبخش و ملی کشورما غیر قابل انکار است.  از این میان برجسته ترین آن ها کودتای ۲۸ مرداد می باشد. قبل از آن نیز در سرکوب دولت های خودمختار آذربایجان و کردستان  نقش محوری  داشته اند. پس از کودتا هم بیشترین ضربه را به نیروهای آزادیخواه و مترقی وارد آوردند. یورش ددمنشانه به حزب توده ایران، شورای متحده مرکزی، روشنفکران و هنرمندان آزادیخواه، نیروهای ملی و وطنپرست و جراید مترقی، ماهییت واقعی کودتا را نشان می داد.

با گذشت زمان گوشه هایی از اسناد این جنایت هولناک که در حق مردم ایران شده بود، فاش گردید. اخیرا نیز وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است مجموعه اسناد کودتای ۲۸ مرداد را منتشر کرده است.

به گزارش یورو نیوز وزارت امور خارجه آمریکا روز ۱۵ ژوئن (۲۵ خردادماه) مجموعه کامل اسناد مربوط به روابط ایران و آمریکا در دهه ۱۹۵۰ و رویدادهای مربوط به کودتای ۲۸ مرداد علیه دولت دکتر محمد مصدق را منتشر کرد…

Read more

تبریز صاحب موزه مطبوعات خواهد شد

15-06-2017

تبریز صاحب موزه مطبوعات خواهد شد

 آذربایجان‌شرقی به ویژه کلان‌شهر تبریز از خاستگاه‌های اصلی روزنامه و روزنامه‌نگاری در ایران است و بسیاری از چهره‌های تابناک نشریه و روزنامه‌نگاران کشور از این خطه زرخیز برخاسته‌اند

کهن‌شهر تبریز همچنین تنها شهر ایران است که تعداد روزنامه‌های منتشره در آن دوره گرماگرم انقلاب مشروطه و در طول نزدیک به 2 قرن تاریخ مطبوعه‌نویسی در کشور برای اولین و آخرین بار از تعداد مطبوعات پایتخت پیشی گرفته است.
 

به گزارش خبرآنلاین، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی در نشست مشترك با مدیر مرکز اسناد ملی شمال‌غرب،‌ مديركل روابط عمومي استانداري و اعضاي هيأت مديره انجمن صنفي روزنامه‌نگاران آذربايجان‌شرقي با تاکید بر اهمیت راه‌اندازی موزه مطبوعات در تبریز اظهار داشت:‌ پیشینه تاریخی آذربایجان در حوزه نشر و مطبوعات و اسناد تاریخی موجود در این زمینه لزوم راه‌اندازی این موزه را 2 چندان می‌کند…

Read more

تیم فوتبال ایران

13-06-2017

تیم ملی فوتبال ایران

با اقتدار به جام جهانی راه یافت

تیم ملی فوتبال ایران با برتری 2 بر صفر مقابل ازبکستان به جام جهانی 2018 روسیه راه یافت تا برای پنجمین بار در تاریخ، مسافر مهمترین رویداد فوتبال جهان شود.
این دیدار با یک دقیقه سکوت به احترام شهدای حادثه تروریستی تهران و در حضور حدود 60 هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی برگزار شد و در نهایت تیم ملی فوتبال ایران با ارائه نمایشی منطقی به پیروزی 2 بر صفر رسید و به جام جهانی صعود کرد.
تیم ملی فوتبال ایران با کسب این پیروزی ارزشمند خانگی 20 امتیازی شد و در فاصله دو هفته به پایان مرحله مقدماتی جام جهانی 2018، به عنوان نخستین تیم آسیایی و دومین تیم جهان، مسافر جام جهانی شد.
با این پیروزی ، تیم کشورمان برای پنجمین بار توانست جواز حضور در جام جهانی را از آن خود کند.این تیم سال های گذشته در جام جهانی 1978 آرژانتین، 1998 فرانسه، 2006 آلمان و 2014 برزیل رسیده بود.
پیش از این تیم ملی برزیل به عنوان تیم نخست به جام جهانی 2018 …

Read more

تبریک به خانم فریبا وفی

12-06-2017

 تبریک به خانم فریبا وفی

 نویسنده موفق تبریزی

'فریبا وفی' نویسنده تبریزی موفق شد معتبرترین جایزه ادبی آلمان معروف به ' لیب پروم' را در سال 2017 از آن خود کند.

به گزارش ایرنا، تارنمای خبری ' لیب پروم' روز یکشنبه در این باره نوشت: رای گیری برای تعیین برنده جایزه ادبی 2017 به پایان رسید و خوشحالیم اعلام کنیم که خانم فریبا وفی نویسنده ایرانی به عنوان برنده نهایی معرفی می شود.
گزارش تارنمای آلمانی حاکی است خانم وفی با رمان ' ترلان' که ترجمه آلمانی آن در سال 2015 توسط انتشارات زوویت منتشر شد، بیشترین آرای خوانندگان را کسب کرد و برنده این جایزه شد.
داستان 'ترلان' که فریبا وفی با آن جایزه ادبی 2017 آلمان را کسب کرد، به سقوط رژیم پهلوی و تحولات بعد از آن اشاره دارد
'
ترلان' جوان به دنبال یافتن مسیر خود در وضعیت متحول شده اوایل  انقلاب است
قرار است مراسم اهدای جایزه به خانم وفی در نمایشگاه کتاب پیش روی فرانکفورت آلمان به وی اهدا شود

Read more

نگرانی از نفرت پراکنی علیه کردها در ایران

12-06-2017

نگرانی از نفرت پراکنی علیه کردها در ایران

وزارت اطلاعات خبر از بازداشت ۴۱ نفر در کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی در ارتباط با حادثه تروریستی تهران داده است. همزمان با این بازداشت‌ها، فعالان سیاسی و حقوق بشر از "نفرت‌پراکنی" علیه کردها اظهار نگرانی کرده‌اند.

روز شنبه (۲۰ خرداد / ۱۰ ژوئن) خبرگزاری ایرنا از قول محمود علوی، وزیر اطلات کشور، نوشت که تعداد بازداشتی‌های بعد از حملات تروریستی چهارشنبه ۱۷ خرداد ۴۳ نفر است. وزارت اطلاعات هم یک روز پیش از آن با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود: «در استان‌های کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و تهران،۴۱ نفر از عناصر گروهک وهابی داعش متشکل از تیم‌های عملیاتی و همچنین سرپل‌های ارتباطی و تدارکاتی به‌همراه مقادیری اسناد و مدارک و تجهیزات عملیات تروریستی قبل از هرگونه اقدام دستگیر شدند

وزارت اطلاعات و دیگر نهادهای امنیتی کشور نام دستگیرشدگان را اعلام نکرده‌اند. اما اکثر بازداشت‌شدگان، طبق داده‌های وزارت اطلاعات، از مناطق کردنشین کشور ب…

Read more

فزایش تراز آبی دریاچه ارومیه

11-06-2017

 ا

فزایش تراز آبی دریاچه ارومیه

در ارتباط با راه حل مشکل کم آبی دریاچه ارومیه، اخبار ضد و نقیضی از طرف مسئولین ذیربط منتشر می شود. گاهی از نبود بودجه لازم برای پیشبرد کار، گاهی از بی دقتی مسئولین محلی و گاهی هم از پیشرفت آب گیری دریاچه سخن رفته است. در آخرین خبر به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی رها سازی 1571 میلیون متر مکعب از آب سدها برای تثبیت دریاچه ارومیه انجام شده است. وی در این رابطه گفته است: رهاسازی و انتقال 1571 میلیون مترمکعب آب از سدهای مخزنی به دریاچه ارومیه، لایروبی و اجرای طرح اتصال زرینه رود به سیمینه‌رود یکی از عوامل مهم تثبیت و افزایش تراز آبی دریاچه ارومیه است.

به‌گزارش ایلنا، "کیومرث دانشجو" به تشریح اقدامات انجام شده این شرکت در راستای اجرای طرح‌های مصوب ستاد احیای دریاچه ارومیه پرداخت و گفت: از زمان اجرای طرح احیای دریاچه ارومیه با توجه به طرح‌های مصوب محوله از سوی کارگروه نجات دریاچه ارومیه، شرکت آب منطقه ای استان با انجام به موقع و برنامه ریزی شده طرح‌های مصوب، در تثبیت و احیای دریاچه ارومیه نقش محوری را ایفا کرده است…

Read more

مسئول انجمن صنفی کارگران پتروشیمی تبریز:

11-06-2017

مسئول انجمن صنفی کارگران پتروشیمی تبریز:

آزادی‌ صنفی کارگران با اجرای مقاوله نامه‌های بنیادین ILO  

مقاوله نامه ۸۷ و ۹۸ به ترتیب به حق آزادی تشکل‌های کارگری و حق برگزاری آزادانه اجتماعات صنفی پرداخته‌اند. در عین حال مقاوله نامه شماره ۱۴۴ سازمان جهانی کار به موضوع تسهیل در رعایت سه جانبه گرایی اشاره کرده است.

یک کنشگرصنفی کارگران پتروشیمی تبریز می‌گوید کارگران ، فارغ از آنچه که در تریبون های سیاسی کشور قبل و پس از انتخابات ریلست جمهوری مطرح است پیگیر حقوق صنفی خود هستند و این محقق نمی‌شود مگر با عمل به مقاوله نامه بنیادین سازمان جهانی کار که به آنها پیوسته‌ایم.

«ناصر چمنی» کنشگرصنفی کارگران پتروشیمی در گفت و گو با ایلنا، اظهار داشت:صد و ششمین اجلاس سازمان جهانی کار در شرایطی برگزار می‌شود که جامعه کارگری همانند دوره‌های گذشته بازهم خواهان پیوستن ایران به مقاوله نامه ۸۷ و ۹۸ و عمل به مقاوله نامه  ۱۴۴ سازمان جهانی کار هستند که ایران اخیرا به آن پیوسته است…

Read more

عضویت دائم ایران

08-06-2017

عضویت دائم ایران در سازمان همکاری

شانگهای باز هم به تعویق افتاد

با وجود آنکه ایران سال‌هاست خواهان عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای است و چین هم اعلام کرده بود که از عضویت دائم ایران حمایت می‌کند، اما عضویت دائم ایران در این سازمان که به ویژه از نظر نظامی و اقتصادی اهمیت دارد باز هم به تأخیر افتاد. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران برای شرکت در اجلاس سالانه سازمان همکاری شانگهای از ترکیه به آستانه، پایتخت قزاقستان سفر کرده است.

اعضای دائمی سازمان همکاری شانگهای

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر درباره عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای گفته است:

«عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای هنوز در دستور کار این سازمان قرار نگرفته و در اجلاس فعلی آستانه مورد بررسی قرار نمی گیرد اما این بحث همچنان مطرح است و سران کشورهای عضو شانگهای نسبت به حضور و عضویت دائم ایران در این سازمان ابراز علاقه کرده‌اند…

Read more

25 سپتامبر همەپرسی

08-06-2017

25 سپتامبر همە پرسی

استقلال کردستان عراق برگزار می شود

به گزارش سایت کوردانه در نشست مشترک رئیس و احزاب سیاسی اقلیم کردستان عراق 25 سپتامبر سال جاری بە عنوان روز برگزاری همەپرسی تعیین سرنوشت تعیین گردید.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق با رهبران و نمایندگان 15 حزب و جریان سیاسی اقلیم کردستان برای بحث و گفتگو بر سر تعیین موعد برگزاری همەپرسی تعیین سرنوشت نشست مشترکی برگزار کرد.
در این نشست کە جنبش تغییر (گوران) و جماعت اسلامی (کومل) حاضر بە شرکت در آن نبودند، 25 سپتامبر 2017 بە عنوان موعد برگزاری همەپرسی تعیین سرنوشت تعیین شد.
آن گونە کە در اطلاعیە پایانی نشست آمدە است، همەپرسی تعیین سرنوشت بە جز استان‌های اقلیم کردستان در مناطق کردستانی خارج از ادارە دولت اقلیم کردستان نیز برگزار می‌گردد.
همچنین تصمیم گرفتە شد کە تا روز برگزاری همەپرسی تعیین سرنوشت همە احزاب سیاسی برای بازگشایی پارلمان و حل مشکلات سیاسی تلاش نمایند.…

Read more

حمله جنایتکارانه تروریست ها

08-06-2017

حمله جنایتکارانه تروریست ها را

محکوم می کنیم!

بر اساس اطلاع وزارت کشور روز چهارشنبه در تهران بدنبال دو حمله تروریستی 12 تن از هموطنان ما جان خود را از دست دادند و بیش از 40 نفر نیز مجروح شدند.

بر اساس همین گزارش دو  تیم تروریستی متشکل از 6 نفر بطور همزمان وارد ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی و آرامگاه خمینی شدند و با تیراندازی و حرکت انتحاری جان عده ای را گرفتند و تعدادی را نیز زخمی کردند. ظاهرا گروه داعش این مسئولیت را به عهده گرفته است.

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی گفته اند هر شش نفر تروریست کشته شده اند و امنیت به شهر بازگشته است. مقامات جمهوری اسلامی تلاش می کنند تا این فاجعه دردناک را کم اهمیت جلوه دهند. حتی آقای خامنه ای در مقام رهبری نظام که مسئولیت مستقیم امنیت کشور و مردم را به عهده دارد، به جای ریشه یابی و ارائه راه حلی برای پیشگیری از تکرار چنین فاجعه ای، آن را ترقه بازی خوانده است.

نباید فراموش کرد که ریشه‌های اصلی تروریسم را با…

Read more

شکایت از حسن روحانی و اسحاق جهانگیری

05-06-2017

شکایت از حسن روحانی و اسحاق جهانگیری

حسینعلی امیری معاون پارلمانی حسن روحانی خبر داد برخی از روسای ستاد انخاباتی حسن روحانی بازداشت شده اند و از اسحاق جهانگیری و حسن روحانی نیز شکایت شده است.

امیری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درباره شکایت برخی از نامزدها از اسحاق جهانگیری و حسن روحانی گفت: شورای نگهبان اعلام کرده است که شکایاتی واصل شده است. البته همانطور که مشاهده کردید آقای کدخدایی اعلام کردند برخی از این شکایات جزئی بوده و برخی دیگر نیز پس از تایید شورای نگهبان رسیدگی خواهد شد.

او درباره بازداشت برخی از روسای ستاد و یا اعضای ستاد حسن روحانی در سراسر کشور گفت: همانطور که آقای شریعتمداری گفتند در مواردی برخی احضار شدند که باید منتظر پاسخ قطعی و قانونی باشیم.

معاون پارلمانی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مردم عضو ستاد آقای روحانی بودند و این مردم برای ما عزیز هستند.

امیری خاطرنشان کرد: نباید این ذهنیت برای آنها به وجود بیاید که هرگاه نظام خواسته ا…

Read more

بیانیه شورای هماهنگی

02-06-2017

بیانیه شورای هماهنگی

تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور

در خصوص اعتصاب غذای اسماعیل عبدی

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور در بیانه ای خطاب به رئیس جمهور ضمن ابراز نگرانی از وضعیت اسماعیل عبدی در سی دومین روز اعتصاب غذا و ابراز تاسف از نقض حقوق شهروندی او، خواستار توجه به شرایط اسماعیل عبدی و تحقق مطالبات قانونی و صنفی او شدند. آقای عبدی مدتی قبل با نگارش نامه ای سرگشاده اعلام کرد در اعتراض به عدم استقلال قوه قضاییه و “صدور احکام امنیتی” برای فعالان تشکل‌های صنفی معلمان و کارگران و با درخواست صریح “خروج پرونده‌ خود از حالت امنیتی به عادی” اقدام به اعتصاب غذای اعتراضی نموده است.

متن بیانیه مورد اشاره را عینا در ادامه بخوانید:

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر کشور در خصوص اعتصاب غذای اسماعیل عبدی

به نام خداوند جان و خرد

رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران

در سال ۱۳۹۲ سخنان شما در باره ح…

Read more

تخریب گور‌های جمعی

02-06-2017

تخریب گور‌های جمعی

قربانیان اعدام‌های تابستان ۶۷ در اهواز

مقامات ایران با تخریب محل گورهای جمعی، شواهد مهمی را از بین می‌برند که یک روز می‌تواند برای روشن شدن تعداد و هویت کسانی که به‌دست حکومت کشته شدند، استفاده شود.
عفو بین‌الملل و عدالت برای ایران در اطلاعیه‌ای مشترک از تخریب یک گور جمعی در اهواز، جنوب غربی ایران که حاوی بقایای حداقل ۴۴ نفر که در تابستان ۱۳۶۷ به صورت فرا قضایی اعدام شدند است، ابراز نگرانی کرده و هشدار داده‌اند که این اقدامات موجب از بین رفتن شواهد جرم و امکان دادخواهی خواهد شد.

فیلم‌ها و عکس‌هایی که به سازمان غیردولتی عدالت برای ایران رسیده و توسط عفو بین الملل بررسی شده نشان می‌دهد که در حال حاضر بولدوزرها بر روی یک پروژه‌ی ساخت و ساز درست در کنار گورهای دسته‌جمعی در اهواز مشغول به کار هستند و تپه‌ایی از خاک و زباله اطراف گور دسته جمعی را فراگرفته است. اگر چه مقامات ایران هیچ اظهار نظر رسمی در این‌باره نکرده‌اند، خانواده‌های قربانیان از طریق یکی از کارگران در محل مطلع شده‌اند که قرار است بلوک‌های سیمانی که نشان گورهای دسته جمعی است با خاک یکسان شده و آن منطقه به منظور احداث یک «فضای سبز» یا مرکز تجاری پاکسازی شود…

Read more

نامه علی مطهری به صادق لاریجانی

02-06-2017

 نامه علی مطهری به صادق لاریجانی

به گزارش کلمه، در این نامه  می نویسد: بیشترین شعارهای مردم در ایام انتخابات در حضور روحانی درخواست رفع حصر بوده است، شعارهای مداوم و مکرری که بعضا با تایید حسن روحانی همراه بوده و در برخی از سخنرانی‌ها قول پیگیری این مطالبه ملی را داده است.

چندی پیش آملی لاریجانی در واکنش به سخنان روحانی معترض شد که چرا رییس جمهور این سخنان را گفته است. آملی فراتر از قانون رفته و به جای انکه در موضع بی طرف بنشیند با اهانت‌هایی خطاب به مردم و رییس جمهور حرف هایی زده است. این سخنان علی مطهری، نایب رییس مجلس را بر آن داشته تا با تذکر موارد قانونی به وی یادآور شود که این برخوردها وهن نظام جمهوری اسلامی است.

مطهری در نامه خود با تاکید بر اینکه حصر معضلی برای جمهوری اسلامی است و باید رفع شود، تصریح کرده که انتخابات اخیر نشان داد که رفع حصر خواسته اکثریت ملت ایران است.

او همچنین یادآور شده که انتظار رسیدگی به اتهامات طرف‌های مقابل نیز به …

Read more

استقبال شایسته از قیچی ساز،

01-06-2017

استقبال شایسته از قیچی ساز،

 کوهنورد قهرمان تبریزی

عصر چهارشنبه، همزمان با ورود عظیم قیچی ساز کوهنورد پر افتخار کشورمان به شهر تبریز مراسم استقبال از وی با حضور مقامات محلی و جمعیت زیادی از دوستداران ورزش کوهنوردی در فرودگاه تبریز برگزار شد.

شهروندان تبریز و دوستداران ورزش کوهنوردی با حضور خودجوش خود در فرودگاه تبریز از تنها عضو ایرانی باشگاه هشت هزار متری ها استقبال شایسته ای انجام دادند

عظيم قيچى ساز کوهنورد جوان تبریزی روز جمعه گذشته ٢٩ ارديبهشت ماه پا بر قله ٨٥١٦ مترى لوتسه در هیمالیا گذاشته با اهتزاز پرچم ايران بر فراز قله لوتسه نام خود را به عنوان «نخستين ایرانی در باشگاه هشت‌هزارمتری‌های کوهنوردی جهان» ثبت کرد.

عظیم قیچی‌ساز هیمالیانورد پرتلاش تبریزی  که کارمند شهرداری تبریز است، پس از ٤٠ روز تلاش مداوم روى اين قله و در ادامه ٩ سال فعاليت پيوسته و خستگى‌ناپذير روى ١٤ قله بالاى هشت‌هزارمترى جهان این افتخار بزرگ را برای مردم ایران به ارمغان آورد.…

Read more

تجمع سپرده‌گذاران معترض

29-05-2017

تجمع سپرده‌گذاران معترض

 در مقابل بانک مرکزی ایران

تجمع مقابل بانک مرکزی در خیابان میرداماد تهران

گروهی از سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی کاسپین و آرمان در اعتراض به تأخیر در بازپرداخت مطالبات خود در مقابل ساختمان بانک مرکزی در تهران تجمع کرده‌اند که به مداخله پلیس و بازداشت عده‌ای منجر شده است.

خبرگزاری صدا و سیما می‌گوید که تجمع کنندگان از چند استان مختلف آمده‌اند و در مقابل ساختمان بانک مرکزی در خیابان میردامان نشسته‌اند و خیابان را مسدود کرده‌اند.

گروهی از معترضان که بعضی از آنها کفن به تن دارند، می‌گویند که فریب مجوز بانک مرکزی برای موسسه کاسپین را خورده‌اند.

 کاسپین

موسسه کاسپین در اواخر سال ۱۳۹۴ با ادغام چند تعاونی مالی-اعتباری تشکیل و با دریافت "مجوز رسمی" فعالیت از بانک مرکزی وارد بازار پولی ایران شد.

تعاونی‌های فرشتگان، الزهرای مشهد، حسنات اصفهان، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، بدر توس مشهد، پیوند، امید جلین گرگان و عام کشاورزان مازندران ۸ تعاونی بودند که موسسه…

Read more

'مهندسی آرا' از ۸۸ تا ۹۶؛

29-05-2017

'مهندسی آرا' از ۸۸ تا ۹۶؛

تاریخچه یک اصطلاح سیاسی

امید پارسانژاد

ابراهیم رئیسی، نامزد اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران از "مهندسی آرا" در این انتخابات انتقاد کرده و خواهان برخورد دستگاه قضایی و شورای نگهبان با متخلفان شده است.

استفاده از این اصطلاح از سوی کسی که در سال ۱۳۸۸ معاون اول رئیس قوه قضائیه بود، بحث‌هایی را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است، چرا که این اصطلاح را نخستین بار معترضان به انتخابات جنجالی آن سال به کار بردند، یعنی کسانی که آقای رئیسی آنها را "فتنه‌گر" می‌خواند.

اصطلاح "مهندسی آرا" روز ۲۳ خرداد سال ۱۳۸۸ در بیانیه‌های مهدی کروبی و مجمع روحانیون مبارز ایران زاده شد.

آقای کروبی، نامزد انتخابات که به نتیجه اعلام شده آن معترض بود، گفت که در مقابل "مهندسی و تنظیم ناشیانه رای ملت سکوت نخواهد کرد" و مجمع روحانیون مبارز هم در بیانیه خود نوشت که "نوعی مهندسی آرای گسترده" اتفاق افتاده است…

Read more

4200 نفر بدون آزمون و مصاحبه

29-05-2017

4200 نفر بدون آزمون و مصاحبه

در شرکت مترو استخدام شده اند

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، با بیان اینکه 4200 نفر در شرکت مترو بدون برگزاری آزمون و مصاحبه استخدام شده اند، گفت: از تیرماه سال 92 تغییرات وسیعی در حوزه معاونین و مدیران شرکت بهره برداری مترو ایجاد شده به نحوی که در برخی موارد افراد غیرمتخصص و دارای مدرک تحصیلی غیرمرتبط جایگزین افراد متخصص و با تجربه شده اند.
به گزارش ایسنا، رحمت اله حافظی در جلسه دیروز شورای شهر تهران با بیان اینکه قبلا به معاونان شهردار اعلام کردم بهتر است سکوت کنند زیرا توضیحاتشان مشکلات آنان را بیشتر می کند، اعلام کرد: در بند 2 گزارش یکی از نهادهای نظارتی در خرداد سال 93 آمده است که تعداد 4200 نفر بدون برگزاری هرگونه آزمون استخدامی و مصاحبه علمی و رعایت مفاد آیین نامه استخدامی شرکت بهره برداری مترو جذب شده اند
وی با بیان اینکه شرکت مترو دارای آیین نامه استخدامی است و باید بر اساس آیین نامه اقدام می شد، تاکید ک…

Read more

اشتغال با یک سوم دستمزد

29-05-2017

اشتغال با یک سوم دستمزد

طرح دولت روحانی برای کاهش نرخ بیکاری

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران در شرایطی که هنوز اقدامی برای پس گرفتن لایحه اصلاح قانون کار انجام نداده، با اجرای «طرح کارورزی» گام دیگری برای ارزان‌سازی نیروی کار برداشته است.

محمد حبیبی دبیرکل کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار ایران «طرح کارورزی» را خلاف قانون کار دانسته و گفته است که این طرح خلاف وعده‌ای است که حسن روحانی ۱۱ اردیبهشت به کارگران داد.

روحانی ۱۱ اردیبهشت در جمع گروهی از کارگران وعده کرد که دولت لایحه اصلاح قانون کار را پس بگیرد و امنیت شغلی کارگران را تامین کند.

اما در حالیکه تنها یک هفته از انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری گذشته، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نه تنها اقدامی برای پس گرفتن لایحه مناقشه برانگیز قانون کار برنداشته بلکه طرح کارورزی را به صورت رسمی اجرایی کرده است.

به گفته محمد اکبرنیا، مدیرکل کاریابی و هدایت نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفا…

Read more

رفیق فریدون ابراهیمی

26-05-2017

همایش هفتادمین سالروز شهادت

رفیق فریدون ابراهیمی

فرقه دمکرات آذربایجان و جمعیت پناهندگان ایرانی مقیم جمهوری آذربایجان روز چهارم خرداد ماه 1396 به مناسبت گرامیداشت هفتادمین سالروز شهادت قهرمانانه فریدون ابراهیمی دادستان کل حکومت خود مختار آذربایجان، مراسمی در سالن مرکزی ساختمان بین المللی مطبوعات این کشور برگزار کردند.

در این بزرگداشت با شکوه علاوه بر شرکت گروهی از اعضای فرقه دمکرات آذربایجان و جمعیت پناهندگان ایرانی،دهها نفر از دانشمندان، مورخان،شرق شناسان و رسانه های گروهی شرکت داشتند.

در ابتدا رحیم حسین زاده صدر جمعیت پناهندگان ضمن خوش آمد گویی، توجه حاضرین را به دیدن فیلم مستندی از مبارزات قهرمانانه فریدون ابراهیمی وخلق آذربایجان باعنوان عمر عقاب (قارتال عمرو) دعوت کرد. این مستند تاریخی تحسین همگان را در بر داشت.

پس از یک دقیقه سکوت به یاد شهدای خلق آذربایجان نوبت به معرفی کتاب "تاریخ قدیم آذربایجان" رسید. این کتاب تاریخی توسط شهید فریدون ابراهیمی ابتدا به زبان فارسی و…

Read more

میرحسین موسوی و زهرا رهنورد

16-05-2017

میرحسین موسوی و زهرا رهنورد

به حسن روحانی رای خواهند داد.


به گزارش کلمه، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در ابتدای ملاقات این هفته با خانواده از زندانبانان خواستند تا برای شرکت در هر دو انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر صندوق سیار به محل زندان اختر برده شود.
در این دیدار میرحسین موسوی ضمن تحلیل شرایط جاری و جریانات سیاسی کشور گفت: تبلیغات صداوسیما مسجل کرد که باید به آقای روحانی رای داد. در شرایط حساس مردم هم رهبرانند و هم رسانه و صدای آنان قوی تر از صدا و سیماست.

همچنین دکتر زهرا رهنورد تاکید کرده است که برای سربلندی و عزت ایران و نگرانی درباره آینده کشور رای خواهیم داد.

 

Read more

چند خبر انتخاباتی

15-05-2017

 چند خبر انتخاباتی

با نزدیک شدن به روز29 اردیبهشت، خبرهای انتخاباتی داغ تر می شود. در میان این اخبارکناره گیری قالیباف به سود رئیسی، دعوت کروبی از مردم برای شرکت در انتخابات و رای به روحانی و پیام سیدمحمد خاتمی در حمایت از حسن روحانی از همه چشمگیر تر است.

به گزارش سحام،‌ مهدی کروبی در پیام خود می گوید:

“بنیانگذار انقلاب در سیزده ماه حساس کشور مقارن با ترورها و ناامنی گروهک های معاند و نیز جنگ و بمباران ها پنج انتخابات مهم را در کشور برگزار کرد.”

این رهبر محصور در ادامه به فاجعه تقلب و مهندسی آرا در سال های ۱۳۸۴ و ۱۳۸۸ اشاره دارد که: “نتایج عدم به رسمیت شناختن حق مردم را دیدیم. این روزها بحمدلله زوایای مختلف آن فاجعه که مهمترین نکته اش نادیده گرفتن رأی مردم بود بر همه روشن شده است.”

کروبی در ادامه به انتخابات سال ۱۳۹۲ پرداخته است و اضافه می کند: “با روی کارآمدن آقای روحانی کشور در مسیر صحیح و روال عادی خود قرار گرفت اما گویا علی رغم فاجعه ی آن هشت سال عده ای هنوز نمی‌توانند بازگشت آرامش و مسیر تدریجی پیشرفت کشور را ببینند و …

Read more

کاندیداهای گروهی از فعالان

14-05-2017

کاندیداهای گروهی از فعالان

جامعه مدنی تهران برای انتخابات شورا 

گروهی از فعالان جامعه مدنی در شهر تهران، با انتشار یک لیست ۸ نفره با نام «شهر دیگر» از حضور مستقل خود در انتخابات شورای شهر خبر دادند.

کمپین «شهر دیگر» که در بیانیه انتخاباتی‌اش خود را ائتلافی از فعالان اجتماعی و شهری معرفی کرده است، به جای فهرست کامل ۲۱ نفره، تنها ۸ نفر را در لیست خود جای داده است. در میان این هشت نامزد یک ارمنی‌الاصل ایرانی هم دیده می‌شود.

بیانیه انتخاباتی کمپین شهر دیگر
دستکم یک سوم مردم ایران خود را متعلق به هیچ یک از دو جناح‌ سیاسی موجود نمی‌دانند. آن‌ها در هر انتخابات یا سکوت می‌کنند و در خانه می‌مانند یا با اکراه جانب یکی از این دو جناح‌ را می‌گیرند. شهر دیگر تلاشی است در چارچوب قانون اساسی کشور برای صدا بخشیدن به این بخش از مردم ایران.

شهر دیگر نیامده‌ است جای کسی را تنگ کند، نیامده است طرفداران تغییر اوضاع را تضعیف کند. آمده است جای خود را بیابد؛ جای صداها و خواست‌های کمتر شنیده شده در این …

Read more

گزارش یک‌ساله در باره‌ی سرکوب

14-05-2017

گزارش یک‌ساله در باره‌ی سرکوب

فعالان سندیکایی و حقوق کارگری در ایران

پاریس ـ ژنو، ۱۱ مه ۲۰۱۷ (۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶)برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر (FIDH-OMCT) و «جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران» (LDDHI)، در گزارش «سرکوب فعالان سندیکایی و حقوق کارگری در ایران» به شرح مواردی از فعالان کارگری پرداخته‌‌‌اند که در حال حاضر در حبس خودسرانه به سر می‌برند یا به‌خاطر استفاده‌ی صلح‌آمیز از حق آزادی گردهمایی، آزادی تشکل و آزادی بیان در معرض آزار قضایی قرار دارند. سازمان‌های ما از کارشناسان ویژه‌ی سازمان ملل خواستند تا آشکار به وضعیت نگران کننده‌ی فعالان سندیکایی و حقوق کارگری در ایران توجه نشان دهند، از دولت‌مردان ایران بخواهند تا به سرکوب و آزار قضایی فعالان کارگری پایان دهند و به حقوق کارگری احترام بگذارند. بنا به این گزارش، در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶، ده‌ها فعال سندیکایی پس از محاکمه‌های به شدت ناعادلانه در زندان به سر می‌برند، در انتظار احضار برای اجرای …

Read more