header photo

اخبار داخلی

"بیکاری کارگران" نتیجه اجرای سیاست های سرمایه داری است

17-01-2018

"بیکاری کارگران"

نتیجه اجرای سیاست های سرمایه داری است

تنها راه نجات اقتصاد از رکود و بیکاری بازگشت به قانون اساسی و قانون کار است.

۳۰ سال تعدیل ساختار و خصوصی‌سازی که به جامعه تحمیل شده است، صنایع کوچک و بزرگ تولید کالایی را به رکود کشانده و کارگران زیادی را بیکار نموده است تا عده‌ای خاص با ژن بر‌تر ثروتمند شوند

ناصر آقاجری (فعال کارگران پروژه‌ای) در گفتگو با خبرنگار ایلنا گفت: در دهه‌های گذشته برخی ناخواسته و به دلیل بی‌خبری از سرشت واقعیت‌های اجتماعی، مناسبات تبعیض آمیز لیبرالی را به‌جای برخی اصول قانون اساسی در ایران کاربردی کرده‌اند. در چنین مناسبات اجتماعی، منافع اکثریت مردم فدای برنامه‌های اعلام شدهٔ نهاد صندوق بین‌المللی پول می‌شود. سیاست‌هایی که تنها در جهت منافع سرمایه‌داری جهانی و یک اقلیتِ بی‌خبر از درون مایه مدنیت وطنی قرار می‌گیرد

وی تاکید کرد: جامعه را تنها با عدالت اجتماعی و مناسباتی که استقلال اقتصادی کشور و منافع…

Read more

کارگران نیشکر هفت تپه: مدیران لیاقت اداره کارخانه را ندارند

16-01-2018

کارگران نیشکر هفت تپه:

مدیران لیاقت اداره کارخانه را ندارند

کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه باز هم در اعتصابند. اعتصابات پراکنده روزهای گذشته آنان در اعتراض به تعویق مزدها و سایر مطالبات یکشنبه شب ادامه یافت و دوشنبه ۲۵ دی تمام بخش‌ها را در بر گرفت.

دوشنبه بعد از ظهر کارگران اعلام کردند دیگر به وعده‌ها اعتماد ندارند. کارگران می‌گویند مدیران لیاقت اداره کارخانه را ندارند و مجتمع را به بحران کشانده‌اند. آن‌ها تا جمعه ۲۹ دی به مدیریت مهلت داده‌اند. اسماعیل بخشی یکی از نمایندگان کارگران گفته است: «در غیر اینصورت از شنبه ما اداره کارخانه را در دست می‌گیریم

سندیکای شرکت واحد فیلمی از سخنرانی اسماعیل بخشی در جمع کارگران اعتصابی منتشر کرده است.

فرازهایی از سخنان بخشی:

«شما نمی‌توانید هفت‌تپه را اداره کنید. ما دیگر به دروغ‌های شما باور نداریم.

اگر تا آخر این هفته به مطالبات و وضعیت قراردادهامان رسیدگی نشود، دیگر مطالباتمان را نمی‌خواهیم، هفت‌تپه را پس می‌گیریم.  م…

Read more

ظهور جریان سوم در ایران

14-01-2018

ظهور جریان سوم در ایران

عماد آبشناس/ اسپوتنیک

تجمعات خیابانی اخیر در ایران به پایان رسیده اما نکات قابل تأملی در این تجمعات بود که شاید بد نباشد به آن توجه ویژه داشت.

1- مشکلات اقتصادی مردم دلیل اصلی حضور آنها در خیابان بود و دخالت خارجی در امور داخلی کشور دلیل اصلی عقب نشینی مردم از خیابان ها شد، چون تجمع کنندگان نمی خواستند انگ توطئه برای بر اندازی به آنها بچسبد ویا با دشمنان همراهی کنند و ایران را به لیبی و یا سوریه ای دیگر تبدیل کنند.
مردمی که به دنبال حل مشکلات اقتصادی و معیشتی خود می باشند قطعا در صورتی که مشکل آنها حل وفصل نشود مجددا به خیابان ها خواهند آمد، وتصور اینکه حالا مردم به خانه بازگشته اند پس جراحی های اقتصادی را مجددا روی ریل قرار دهیم یک تصور اشتباه است.

باید به فکر بود که چگونه مشکل آنها را حل کرد نه اینکه از فرصت استفاده کرد و طرح هایی که موجب نارضایتی مردم بود را پیش برد.
به عنوان مثال در هر جای دنیا دولتی تصمیم بگیرد…

Read more

بیانیه‌ی شوراهای صنفی سراسر کشور

14-01-2018

بیانیه‌ی شوراهای صنفی سراسر کشور

در محکومیت «سناریو سازی‌های اخیر و بازداشت گسترده دانشجویان»

در هفته‌ای که گذشت، دانشجویان و فعالان صنفی – در کنار دیگر مردم – روزهای سختی را از سر گذراندند. با آغاز اعتراضات فراگیر معیشت محور، دولت و تمامی نهادهای مسئول در دانشگاه و بیرون از دانشگاه که گویا برخاستن صدایی مستقل از دانشجویان در این سال‌ها به مذاقشان خوش نیامده است، کوشیدند فرصت را مغتنم شمارند و با توجه اعتراضات اخیر، فعالان صنفی و مستقل در سرتاسر کشور را نیز تحت فشار قرار دهند. بازداشت‌های فلّه‌ای و غیرقانونی تنها نشان می‌داد که نهادهای مسئول تا چه اندازه از جریانی مستقل که صدای خواسته‌های دانشجویان و نماینده‌ی اقشار فرودست جامعه باشد، هراس دارند.
مراجعه ای اجمالی به موضع گیری‌ها و فعالیت های دادخواهانه سال‌های اخیر شوراهای صنفی کشور، به روشنی این نکته را عیان میسازد که شورای صنفی در مسیر فعالیت‌های خود، همواره بر ماهیت «صنفی» فعالیت‌هایش تأکید داشته است. مسائل صنفی مشخصاً مسائلی هستند که دانشجویان در زیست روزمره‌ی خود در دانشگاه …

Read more

مسئولیت مرگ بازداشت شدگان به عهده مسئولان زندان است

11-01-2018

مسئولیت مرگ بازداشت شدگان 

به عهده مسئولان زندان است

نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در گفت‌وگویی با یک نشریه فرانسوی از وضعیت بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر اظهار نگرانی کرد و گفت کسی از شمار بازداشت‌شدگان اطلاعی ندارد.

نسرین ستوده در ۱۳ شهریورماه ۱۳۸۹ بازداشت و به ۱۱ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت از خروج از کشور، محکوم شد. در دادگاه تجدیدنظر حکم این فعال حقوق بشر به شش سال حبس تعزیری و ۱۰ سال محرومیت از شغل وکالت کاهش یافت. او در سال ۱۳۹۲ پس از گذراندن سه سال از مدت محکومیتش از زندان آزاد شد.

سایت نشریه «لو پوئن» فرانسه پنج‌شنبه ۱۱ ژانویه / ۲۱ دی مصاحبه با نسرین ستوده را منتشر کرده است.

این گفت‌وگو درباره رویدادهای مربوط به اعتراضات سراسری در ایران است که از روز پنج‌شنبه هفتم دی‌ماه آغاز و به حدود ۱۰۰ شهر ایران کشیده شد، بیش از ۲۱ نفر جان باختند و هزاران نفر بازداشت شدند.

در این مصاحبه «ل…

Read more

تلویزیون به جای ساز عاشیق مرغابی نشان می دهند

11-01-2018

تلویزیون به جای ساز عاشیق مرغابی نشان می دهند

بارها پرسیده‌ام وقتی اجرایم در تلویزیون پخش می‌شود چرا به‌جای نمایش ساز ما که نماد فرهنگی است، تصویر مرغابی نشان می‌دهند؟ با رویه‌ای که در پیش گرفته شده از نسل آینده چه انتظاری داریم؟ صداوسیما مسئول بیگانگی نسل جدید با فرهنگ موسیقی کشور است.

عاشیق احد ملکی علیشاه (خواننده، نوازنده قپوز و سرپرست گروه عاشیقلار) در گفتگو با خبرنگار ایلنا گفت: آنچه ما در گروه عاشیقلار اجرا می‌کنیم مربوط به موسیقی فولکلور آذربایجان است. اعضای این گروه در اجراهای خود از سازهایی مانند قوپوز، بالابان، سورنا، قاوال، ناقاره، گوشاناقاره و برخی سازهای دیگر مانند دهل استفاده می‌کنند.

این پژوهشگر موسیقی آذربایجان درباره واژه «عاشیق» در فرهنگ موسیقی آذری زبان‌ها گفت: روایت تاریخی در مورد واژه «عاشیق» به این صورت است که اسم اصلی «عاشیق» یا همین نوازنده قوپوز در گذشته «اوزان» بوده است. تا سلسله صفویه به این صورت بوده و از آنجا که صفویان بسیار به عاشیق‌ها بها می‌دادند؛ رفته رفته «اوزان»ها به «عاشیق» تغییر نام می‌دهند بعدها نیز نام ساز قوپوز به «عاشیق سازی»…

Read more

نگرانی نهادهای حقوق بشری از "شکنجه" و مرگ مشکوک در زندان های جمهوری اسلامی

10-01-2018

نگرانی نهادهای حقوق بشری از "شکنجه"

و مرگ مشکوک در زندان های جمهوری اسلامی

نهادهای بین‌المللی حقوق بشری نگران سرنوشت معترضان زندانی در ایران هستند. از عاصمه جهانگیر خواسته شده تا "به هر شیوه ممکن" وضعیت بازداشت‌شدگان را پیگیری کند. دانشگاهیان نیز نگران امنیت دانشجویان دستگیرشده هستند.

دو نهاد بین‌المللی مدافع حقوق بشر در بیانیه‌ها و گزارش‌های جداگانه‌ای در روز سه‌شنبه (۹ ژانویه/ ۱۹ دی) نسبت به وضعیت بازداشت‌شدگان روزهای اخیر در ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز "نگرانی عمیق" از وضعیت بازداشت‌شدگان تجمعات و تظاهرات سراسری روزهای اخیر در ایران، به مرگ مشکوک تعدادی از بازداشت‌شدگان اشاره کرده است. این سازمان بین‌المللی حقوق بشری از مقام‌های مسئول جمهوری اسلامی خواسته است تا برای جلوگیری از "شکنجه" بازداشت‌شدگان و به قصد پیشگیری از قربانی شدن تعداد بیشتری از آنان، دست به اقدام‌های لازم بزنند و به گزارش‌هایی که حاکی از "مرگ دست‌کم ۵ نفر در زندان" است، رسیدگی کنند…

Read more

در گذشت نیسا شیبانی

10-01-2018

در گذشت نیسا شیبانی

با کمال تاسف خبر یافتیم که خانم نیسا شیبانی (قاسم اووا) فرزند علی اکبر در سن ٩١ سالگی در تاریخ ٢٨ دسامبر ٢٠١٧ (مطابق ٧ دی ماه ١٣٩٦) در شهر باکو در گذشته است. نیسا شیبانی همسر رفیق احمد بیک شیبانی یکی از سرکردگان فدائیان فرقه دمکرات آذربایجان در دوره حکومت ملی آذربایجان بود. رفیق احمد تا پایان عمر به آرمان های فرقه دمکرات آذربایجان وفا دار ماند. نیسا شیبانی پس از مرگ همسرش راه او را تا لحظه مرگ ادامه داد. نیسا خانم از زمره زنانی بود که  در پشت جبهه جنگ کبیر میهنی علیه فاشیسم هیتلری حضور فعال و موثری داشت. از این خانواده مبارز یک دختر (فرحناز) و یک پسر (رشید) به یادگار مانده است.

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان در گذشت این انسان بزرگ و این مادر زحمتکش را به باز ماندگان،دوستان، آشنایان او و همه اعضاء و هواداران فرقه دمکرات آذربایجان تسلیت می گوید. یادش گرامی باد!

 

Read more

سخنان تکراری رهبر جمهوری اسلامی در سه اعتراض

10-01-2018

سخنان تکراری رهبر جمهوری اسلامی در سه اعتراض

از «جسم ناقص» تا «خرپول»

ادبیات رهبر جمهوری اسلامی درباره تجمع‌های اعتراضی پس از سال‌ها تغییر نکرده و تنها تفاوت آن نازل‌تر شدن ادبیات اوست. این‌بار جای «انگلیس خبیث» یک کشور «خرپول» منطقه به عنوان سازمان‌ده اعتراض‌ها معرفی شده است.

تحقیر معترضان و تقلیل‌دادن آن و هم‌چنین منسوب کردن اعتراض‌ها به موضوعاتی چون «تخریب اموال عمومی»،«توهین به قرآن» و مواردی از این دست هم همواره حربه آیت‌الله خامنه‌ای بوده است.

آیت ‌الله خامنه‌ای همچنین در همه این سخنان سعی کرده که احساسات هواداران خود را تحریک کند از گفتن جمله «جسم ناقصی دارم» در سال ۸۸ و پیش از آن «اگر عکس من را پاره کردند، واکنش نشان ندهید».

رهبر جمهوری اسلامی در سال ۷۸ از نقش «دست‌های پنهان» و «غریبه‌ها در لباس خودی» در اعتراض‌های پس از حمله به کوی دانشگاه تهران سخن گفت.

وی تاکید کرد که «دشمن دانشجو را هدف گرفته است و چند سال است که…

Read more

3700 نفر در اعتراضات اخیر ایران بازداشت شده اند

09-01-2018

محمود صادقی نماینده مجلس:

 3700 نفر در اعتراضات اخیر ایران بازداشت شده اند

در ارتباط با جانباختگان، مجروحین و دستگیر شدگان اعتراضات مردمی اخیر آمار دقیقی در دست نیست. از طرف مسئولین انتظامی ـ امنیتی رژیم آمارهای پراکنده ای اعلام گردیده که نسبت به آن شک و تردید وجود دارد.  اما محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس آمار کل بازداشتی‌ها را حدود 3700 نفر اعلام کرده است. این آمار تفاوت زیادی با آمارهای قبلی دارد.

به گزارش خبرگزاری «خانه ملت» ایران وی همچنین اظهار داشت:

«آمارهای متفاوتی از نهادهای مختلف در خصوص دستگیری دانشجویان در جریان اعتراضات اخیر به نمایندگان مجلس ارائه شده است لذا نمی‌توان آمار دقیقی از بازداشت دانشجویان ارائه کرد.

بر اساس آمار دستگاه‌ها و نهادهای مختلف و مراجعات مردمی، تعداد دانشجویان بازداشتی حدود 40 تا 68 نفر تخمین زده می‌شود که با توجه به آزادی بسیاری از این افراد این آمارها در حال کاهش است.

Read more

جان باختن سینا قنبری در بازداشتگاه اوین تایید شد

08-01-2018

جان باختن سینا قنبری در بازداشتگاه اوین تایید شد

دو نماینده مجلس ایران مرگ سینا قنبری، یکی از بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های اخیر در بازداشتگاه اوین تهران را تأیید کرده‌اند.

طیبه سیاوشی، نماینده اصلاح‌طلب تهران به خبرگزاری ایلنا گفت که بعد از انتشار خبر مرگ یک جوان ۲۲ ساله موضوع را از طریق وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی پیگیری کرده و آنها گفته‌اند این فرد “در زندان خودکشی کرده است.”

محمود صادقی، نماینده تهران هم گفت: “متاسفانه خبر فوت سینا قنبری صحت دارد و طبق اطلاعی که از یکی از مراجع اطلاعاتی گرفتم این فرد توسط نیروی انتظامی بازداشت شده و آن‌طور که گفتند در زندان اوین اقدام به خودکشی کرده است.”

به گزارش بی بی سی آقای صادقی گفته است که موضوع در حال بررسی است و “طبق قاعده عوامل احتمالی دیگر هم در حال رسیدگی است”.

پیشتر “کمیته پیگیری بازداشت‌های دی ماه ۹۶” به نقل از زندانیان آزاد شده خبر داده بود که سینا قنبری “که چندروزی بود دربند قرنطینه زندان اوین در بازداشت بود به دلایلی نامعلوم جان …

Read more

بیانیه کانون نویسندگان ایران در حمایت از بازداشت‌شدگان

08-01-2018

بیانیه کانون نویسندگان ایران

در حمایت از بازداشت‌شدگان

کانون نویسندگان ایران خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط همه‌ی بازداشت شدگان اعتراض‌های اخیر و همه‌ی زندانیان سیاسی، عقیدتی و صنفی ؛
خواهان تحقق کامل آزادی بیان بی‌هیچ حصر و استثنا برای همه‌ی مردم؛
خواهان رسیدگی به دردها و مشکلات مزمن شهروندان و
خواهان آزادی فعالیت تشکل‌های مستقل اعم از حزب‌ها، سازمان ها و انجمن¬های صنفی و سیاسی است.

متن کامل بیانیه
معترضان بازداشت‌شده را بی درنگ آزاد کنید
به دنبال اعتراض‌های گسترده‌ی مردم در ده روز اخیر، افزون بر کشته شدن بیش از بیست تن، شمار زیادی از آنها در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند. دستگیری و بازداشت معترضان فقط در تظاهرات و تجمع‌ها نبوده است و تعدادی از آنها از جمله ده‌ها دانشجو در خانه و دانشگاه و خیابان و محل کار دستگیر و به بازداشت‌گاه منتقل شده‌اند. این رفتار سرکوب‌گرانه در مقابل مردم به جان آمده از تنگنا¬های مهلک اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به خوبی میزان آزادی جامعه را نشان می‌دهد؛ به روشنی دروغ دولت‌مردانی را برملا می‌کند که به دوربین‌ها چشم می‌دوزند و زبان می‌گردانند که: اعتراض حق مردم است…

Read more

بیانیه ی گروهی از فعالان چپ ایران به مردم شریف و آزاده‌ی ایران!

07-01-2018

بیانیه ی گروهی از فعالان چپ ایران 
به مردم شریف و آزاده‌ی ایران! 


مردم شریف و آزاده‌ی ایران !
ده روز از خیزش سراسری شما در شهرهای کوچک و بزرگ ایران می‌گذرد که حاصل آن تاکنون ده‌ها کشته و صدها دستگیری و شمار زیادی مجروح بوده است. در این شرایط ما امضاکنندگان این نامه وظیفه¬ی خود می‌دانیم که همدلی خود را با شما ابراز کنیم. 
بر مردم آزاده، به‌ویژه جوانان و بخش وسیعی از منتقدان اجتماعی، روشن است که نارضایتی انباشته از وضع اسف‌بار معیشتی و سیاسی در ایرانِ ما اساسی‌ترین عامل این خیزش است. در‌حالی‌که گرانی، بیکاری، فساد، تبعیض و بی‌عدالتی بیداد می کند، مسئولان یا نسبت به این رنج‌ها بی‌توجه‌اند یا ناتوان از حل آنها.
پیش از این روزها نیز انتقادها، اعتراض‌ها و تجمع‌ها همواره با سرکوب، بازداشت و احکام ظالمانه‌ی قضایی پاسخ داده شده است. حاکمیت تاکنون به‌هیچ‌رو سرِ آن نداشته است که حرف مردم را بشنود و مشکلات را حل کند. ما این را می‌دانیم که در شرایط بالاگرفتن خشم و نارضایتی عمومی احتمالاً جا برای برخی کنش‌های غیر‌قابل‌قبول و طرح شعارهای مغایر با منافع مردم باز می‌شود که هم به بهانه‌ای…

Read more

بیانیه مادران صلح ایران در مورد اعتراضات اخیر مردم

07-01-2018

بیانیه مادران صلح ایران 
در مورد اعتراضات اخیر مردم

در روزهای اخیر شاهد تجمعات و اعتراضات مردم نسبت به اوضاع نامناسب اقتصادی ،سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بودیم . آن چه که مسلم است این نارضایتی ها ناشی از سیاست های غلطی بوده که در طی سالیان گذشته تاکنون اعمال و شرایط به گونه ای شده است که تنها جرقه ای لازم بود تا آتش اعتراضات شعله ور شود.

مادران صلح ایران بنا بر صفت مادر بودن همواره نگران فرزندان و به تبع آن نیز نگران مام میهن هستند و ارائه ی راهکارهای منطقی و مبتنی بر واقعیت های جامعه را وظیفه ی خود می دانند تا کشور بتواند از این بحران عبور کند.

اعتراضاتی که ابتدا از مشهد شروع شد به سرعت به اکثر شهرهای استان خراسان و سپس به شهرهای بزرگ و کوچک دیگر مناطق کشور از جمله پایتخت تسری پیدا کرد .

همواره دلسوزان فرهیخته نسبت به وقوع چنین پیش آمدهایی هشدار می دادند که جامعه خشمگین و هر لحظه در حال انفجار است .

جامعه ای که همه گونه ایثار و فداکاری را …

Read more

این روزهای خانواده رضا شهابی

06-01-2018

این روزهای خانواده رضا شهابی

تُرش و شیرینِ زندگی رضا و ربابه


آساره کیانی: این روزها بحث‌های پیرامونش داغ شده؛ کمی داغ‌تر از سال‌های پیش که باز او نبود و همسر و دو فرزندش در ورودی خانه کوچک اجاره‌ای‌شان که دربش به نیم متر هم نمی‌رسد، صمیمانه مهمان‌ها را بدرقه می‌کردند. 
«جیحون» را باید بیایید پایین، دست راست سر «مالک اشتر» کوچه‌ای هست که به یک بن‌بست منتهی می‌شود؛ محل زندگی «رضا شهابی»؛ «گلچین» سندیکای کارگری؛ اسمی که به بن‌بست می‌رسد، گلچین است. 
این خانه بسیار قدیمی است و ممکن است از بیرون در هنوز هم بوی ترشی‌های جور واجوری که برای فروش درست می کردند، مشام را قلقلک بدهد.
بچه‌ها دیگر آن دختر و پسر تپل و بامزه سال‌های پیش نیستند؛ شیرین 18 ساله و محمدامین 19 ساله شده و این‌بار باتجربه‌تر و رسمی‌تر به میهمان‌ها سلام کرده یا از آن‌ها خداحافظی می‌کنند. آن‌موقع هنوز زندگی‌شان بوی ترشی به خود نگرفته بود. 
می گویی…

Read more

نظام ایران گرفتار بحران مشروعیت؛ فساد و ناکارآمدی دو عامل اصلی

06-01-2018

کانون «اندیشه راه سبز» (ارس):

نظام ایران گرفتار بحران مشروعیت؛ فساد و ناکارآمدی دو عامل اصلی

تبیین بحران و راهکارهایی مبتنی بر رفع آن 

کلمه: کانون «اندیشه راه سبز» – که به اختصار ارس نامیده می شود – از جمعی از اندیشه ورزان و فعالان جنبش سبز شکل گرفته که بر اساس حس میهن دوستی، دغدغه دینداری و مشی اصلاح گری نسبت به مسائل و مشکلات بنیادین کشور احساس مسئولیت کرده اند و در ترسیم خط مشی ها و نگرش انتقادی به مسائل و مصائب دینی، میهنی، اخلاقی، سیاسی و اجتماعی و با توجه به واقعیات نگران کننده مناسبات دولت و جامعه ایران و بحران های متعددی که تمامیت میهن اسلامی را در بر گرفته است، با اعتقاد و باور به راه و مشی و مرام رهبران جنبش راه سبز ایران؛ میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، به طرح آراء و افکار خود پرداخته اند و اینهمه را پس از برگزاری نشست های متعدد و همفکری های گوناگون و استفاده از شیوه خرد جمعی و پذیرش تکثر و گوناگونی در طرح دغدغه ها و نظریات، در اولین گام در پنج رساله متوالی به تحریر آورده اند…

Read more

هسته وبنیان اعتراضات سراسری در ایران

05-01-2018

هسته وبنیان اعتراضات سراسری در ایران

کار گری بوده وسر آغاز مبارزه طبقاتی است 

اعتراضات گسترده وسراسری مردم ایران علیه نابرابری عمیق اجتماعی ,سیاست های اقتصادی ریاضتی ونئو لیبرالی درجمهوری اسلامی؛ رژیم آن کشور را به لرزه درآورد.

طی روز گذ شته کارگران وزحمتکشان که هسته اصلی معترضان را تشکیل میدهند، تظاهرات گسترده ای رادراعتراض به افزایش قیمت مواد غذای، بیکاری گسترده، نا برابری اجتماعی و بر نامه ریزی های بیرحمانه اقتصادی ریاضتی نئولیبرالی جمهوری اسلامی و سر کوب های سیاسی رژیم، دست به تظاهرات سراسری زدند، وهنوز ادامه دارد.

بر مبنای گزارشات این تظاهرات به روز پنجشنبه گذشته در دومین شهر بزرگ ایران مشهد، آغازو بعد به شهر های همجوار آن نیشاپور تهران پایتخت کشورو شهر های دیگر ایران گسترش یافت .

بر مبنای خبرگزاری های خارجی وبه نقل از منابع دولتی ایران تا اکنون 21 تن از جمله چندین نفر ازجمله نیروهای امنیتی در اثر بر خورد میان اعتراض کنندگان جانهای خو…

Read more

بیانه ی شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران

05-01-2018

 بیانه ی شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران

در روزهای اخیر، دانشگاه نیز مانند سرتاسر کشور وضعیت ملتهبی را پشت سر می گذارد، در روزهای گذشته ریاست دانشگاه، در عین نظارت سخت گیرانه بر عبور و مرور دانشجویان، به حضور گسترده ی نیروهای امنیتی و لباس شخصی چراغ سبز نشان داده است. در حالی که صدها دانشجوی دانشگاه تهران هم صدا با مطالبات به حق و مترقی فرودستان و سرکوب شدگان سراسر کشور شعار "نان، کار، آزادی" سر دادند، عده ای وابسته به جناح های قدرت در بیرون دانشگاه، سر در دانشگاه تهران، این نماد تاریخی مقاومت و ایستادگی دانشجویان آزاده ایران را، به جولانگاه نفرت پراکنی خود علیه دیگر جناح های قدرت بدل ساختند تا صدای همبستگی دانشجویان و فرودستان را خاموش کنند. آنان امروز نیز برای شکستن این همبستگی تاریخی دست به دامان برچسب زنی های دروغین و فرصت طلبانه به نهاد مستقل شورای صنفی شده اند.

در سال های اخیر، فعالان صنفی دانشجویی مانند کارگران، معلمان و دیگر اق…

Read more

بیانیه مشترک دو سندیکای مستقل کشور

05-01-2018

بیانیه مشترک دو سندیکای مستقل کشور

با مردم به جان آمده خشونت نکنید!

 سال ها گفته شد دستمزدمان کفاف حداقل های زندگی را نمی دهد؛ اما شنیده نشد. حتی حداقل حقوق ناچیز که پنج برابر زیرخط فقر است ماه ها معوق گردید. گسترش خصوصی سازی، شرکت های پیمانکاری، قراداد موقت و سفید امضاء، توسط دولت های مختلف و به صورت مستمر، امنیت شغلی کارگران را از بین برده است. تسهیلات بانکی برای ایجاد شغل، صرف دلالی و مال اندوزی افراد خاص شد و سیاست های غلط بیکاری را به اوج رساند. فقر گسترش یافته و کارتن خوابی و کار کودکان و زباله گردی برای سیر شدن شکم رواج یافته است. بیمه های درمانی برای کارگران و مردم ناکارآمد است. اختلاس و دزدی اموال عمومی رواج یافته است. با گران شدن خدمات دولتی و حامل های انرژی، گرانی ها در سایر بخش ها نیز شدت گرفته است. کمر فرودستان با هدف مندی یارانه ها شکست ولی سال به سال به ازاء مبلغ ثابتی که به مردم پرداخت شد آزاد سازی قیمت ها گسترده تر شده است.…

Read more

پیام محمد ملکی به مناسبت قیام حق‌طلبانه ملت ایران

03-01-2018

 پیام محمد ملکی به مناسبت قیام حق‌طلبانه ملت ایران

«خشونت و مرگ را که میراث «نظام ولایی» است، از شعارهایتان پاک کنید، و حتی «ننگ بر دیکتاتور» را بجای «مرگ بر دیکتاتور» آرزو کنید. ما در ایران آینده نمیخواهیم مانند «نظام ولایی» چوبه‌های دار برپا کنیم، بلکه میخواهیم بیداد تمامی این سالها را در دادگاههای عادلانه «دادخواهی» کنیم، تا چرخه‌ی خشونت و اعدام برای همیشه در سرزمینمان متوقف شود.»


بسم الحق

جوانان، زحمتکشان، دانشجویان و هموطنان عزیزم!

اعتراضات سراسری شما علیه فقر و فساد و ظلم را تحسین میکنم، و برای این خیزش ملی آرزوی پیروزی، و برای ایران آرزوی آزادی دارم. مرا بعنوان پدر پیرتان با خود همراه بدانید.

بارها به مقامات "نظام ولایی" هشدار دادم که نظام‌تان پایدار نیست، چرا که بر پایه ظلم و فساد و دزدی بنا شده، و دیر یا زود با خیزش مردم سقوط خواهد کرد. البته باور آن برای بسیاری مشکل است، اما این قانونمندی تاریخ و طبیعت است…

Read more

بیانیه تشکلهای مستقل کارگری پیرامون اعتراضات خیابانی مردم

02-01-2018

بیانیه تشکلهای مستقل کارگری

پیرامون اعتراضات خیابانی مردم

آن هنگام كه حكومتگران به بن بست رسيده باشند و هيچ راه حلي برای برون رفت از بحران‌هایی که خود بدست خویش ساخته اند، نداشته باشند و مردمِ به تنگ آمده از ظلم و بیداد، ديگر حاضر نباشند همانند گذشته تن به ستم دهند، هنگام اعتراضات گسترده‌ و زیر و رو کننده اجتماعي فرا میرسد.

چنین است که اینک، مردم به تنگ آمده از ستم و سرکوب و گرانی و فقر و بیکاری، از چهار روز پیش در ابعادی سراسری خیابانها را از آن خود کرده اند و و در صفی متحد و یکپارچه خواستهای خود را برای پایان دادن به وضعیت جهنمی موجود فریاد می کشند.

مطالباتی که امروزه زمینه ی راهپیمائی ها و تجمعات سراسری توده های زحمتکش مردم ایران را با محوریت اعتراض به گرانی و فقر و بیکاری فراهم کرده است، سالهاست از سوی کارگران، معلمان، دانشجویان، پرستاران و همه اقشار زحمتکش جامعه فریاد زده شده است و حکومتگران بدون هيچ توجهي به آنها مشغول چپاول و غارت ثروتهای اجتماعی بوده اند…

Read more

در این جنبش اعتراضی از چه چیزهایی پرهیز کنیم

02-01-2018

دراین جنبش اعتراضی ازچه چیزهایی پرهیز کنیم

فریبرز رئیس دانا

من به همه ی ابعاد، انگیزه ها، مشخصات و عناصر ترکیبی طبقات و گروههای اجتماعی شرکت کننده در تظاهرات تا کنون رو به گسترش سیاسی و اجتماعی مردم در شهرهای مختلف ایران واقف نیستم ، اما بی تردید از خیلی چیزهای بدرد خور برای تفسیر و موضع گیری آگاهم. مطمئن تان می کنم از مدتی پیش به طور کلی و از چند روز پیش به طور مشخص تر، گرچه نه دقیق، در انتظار وقوع این حوادث بودم والبته نمی دانستم دقیقا به چه شکل و از کدام شهر ومحل. مطمئنا می دانم که مسولان اصلی دو جناح وبدنه و اتاق امنیتی و اطلاعاتی ایشان تیز به طور دقیق تر انتظار می کشیدند بی آن که بتوانند کار اساسی بی سرو صدائی برای محو آن بکنند. باز اطمینان می دهم که شماری از رفقا و دوستان من نیز چنین انتاظار و پیش بینی ای داشتند. اگر سیر حوادث را با جدیت پیگیری می کردیم و به ابزار های موثر و کار آمد تحلیل و پیش نگری مجهز بودیم آنگاه رسیدن به این انتظار کار خیلی دشوار و شگفت انگیزی نبود. من نیز از آینده بینی هوشمندانه شگفتی برخوردار نبودم وخیلی موارد را از رفقایم یاد گرفتم.یک خاصیت با هم بودن رفیقانه همین است…

Read more

بیانیه شوراهای صنفی دانشجویان کشور

02-01-2018

بیانیه شوراهای صنفی دانشجویان کشور

ما سکوت نکردیم و نخواهیم کرد. ما در برابر تمام وعده های پوشالی و تمهیدات فراقانونی مسئولان، تقدس ساحت دانشگاهی را حفظ کرده ایم و با درایت و هوشیاری تمام تلاش خود را برای بهبود وضعیت آموزشی کشور انجام داده ایم.

جناب آقای غلامی

وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری

در طی چند سال گذشته فعالیت‌ صنفی در دانشگاههای سراسر کشور، فعالان صنفی دانشجویی به تمام اشکال مشروع و قانونی نسبت به جهت گیری مشخص اقتصادی در سطح کلان و در حوزه ی دانشگاه واکنش نشان داده اند. طرحها و لایحه‌ها و برنامه‌های بودجه، به جای آنکه راه حلی برای مشکلات پرشمار جامعه ارائه دهند، خود هر بار به عمق مشکلات افزوده اند و به بخشی از مساله تبدیل شده اند. پروژه ی اقتصادی حاکمیت در تمام دولتها از دولت اول سازندگی تا دولت دوم تدبیر و امید، به رغم تفاوت های جناحی و احیاناً سیاسی با یک قلم نوشته شده است: ارزان سازی نیروی کار، بیکار‌سازی و بی‌ثبات‌سازی، خصوصی سازی خدمات اساسی همچون آموزش و درمان، کالایی سازی و پولی  سازی آموزش، بی توجهی به محیط زیست و نیازهای نسلهای بعدی جامعه…

Read more

اعتراضات مردم علیه گرانی و وضعیت بد اقتصادی

30-12-2017

 اعتراضات مردم علیه گرانی و وضعیت بد اقتصادی


حرکت اعتراضی به وضعیت موجود گرچه سالهاست به اشکال گوناگون بویژه از طرف کارگران، معلمان ودانشجویان صورت گرفته است. اما اخیرا شکل گسترده تری و عمومی تری به خود گرفته است. این  اعتراضات از پنجشنبه ۷ دی‌ ماه در مشهد آغاز شد و در روز جمعه به شهرهای مختلف دیگر در سراسر ایران رسید؛ اصفهان، کرج، اهواز، رشت، ساری، قزوین، کرمانشاه و تهران یک ‌پارچه با شعارهایی که تا «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه ای» هم کشیده شده است و همچنان ادامه دارد. در برخی از شهرها مثل مشهد و کرمانشاه برخورد نیروهای انتظامی با مردم به خشونت هم کشیده شد و خبرها حاکی از بازداشت بسیاری از معترضان است

کاهش سریع و از بین رفتن قدرت خرید مردم، نبود تولید و اشتغال و آمار بالای بیکاری بزرگترین دلیل این این اعتراضات می باشد. از طرفی کارگران و زحمتکشان، کارمندان و حتی پرسنل نظامی ـ انتظامی حقوق‌شان را نمی‌گیرند یا مستمری‌ بازنشستگی‌ را با تاخیر دریافت می‌کنند. از سوی دیگر هزینه‌ها رو به افزایش است ودستمزدها متناسب با رشد سریع هزینه‌ها نیست. «جنبش گرسنگان» نامی است که شبکه های اجتماعی …

Read more

کارخانه کمباین سازی تبریز پلمب شد

30-12-2017

کارخانه کمباین سازی تبریز پلمب شد

کارخانه کمباین‌سازی تبریز «توسعه صنعت آذربایجان» که ۳۰ سال از آغاز فعالیتش می‌گذرد پس از شکایت اداره اوقاف و امور خیریه به دلیل به پرداخت نشدن بدهی با حکم قضایی پلمپ شد.

فعالیت کارخانه کمباین‌سازی تبریز «توسعه صنعت آذربایجان» در استان آذربایجان شرقی با حکم مراجع قضایی موقتا متوقف شد. کارگران این کارخانه  از روز دوشنبه هفته جاری همگی بیکار شده‌اند.

منابع کارگری در این واحد تولیدی می‌گویند: این پلمب بابت طلب ۲۰۰ میلیون تومانی اداره اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی برای اجاره مساحت اندکی از زمین‌هایی‌ست که طبق توافق با شرکت کمباین‌سازی، این شرکت فعالیت خود را در املاک اوقاف توسعه داده است.

به گفته آن‌ها، از روز دوشنبه هفته جاری (۴ دی ماه) این واحد تولیدکننده انواع کمباین با حکم مراجع قضایی موقتا پلمب شده و کسی هم پاسخگوی مشکلات کارخانه و به تبع آن کارگران نیست. به همین دلیل جمعی از کارگران در اعتراض به این موضوع، از روز دوشنبه با حضور در مقابل کارخانه، از مسئولان دولتی درخواست رسیدگی دارند.…

Read more

نمایش پاشا توسط پیشکسوتان مطبوعات تبریز

28-12-2017

نمایش پاشا توسط پیشکسوتان مطبوعات تبریز

 پاشا حکایتی است برای زینب های در قید حیات، برای تمام زنان سرزمینم و به قول شاعری احتمالا «زینب پاشا نام تمام زنان سرزمینم می تواند باشد».

 به دلیل قدردانی از زحمات و همراهی اهالی رسانه با فعالان هنرهای نمایشی، زنگ آغاز نمایش پاشا توسط پیشکسوتان مطبوعات تبریز نواخته می شود.

بر این اساس، نمایش پاشا ساعت 18:45 روز شنبه 9 دیماه در تالار استاد مقبلی مجتمع 29 بهمن موسسه بین المللی الف به روی صحنه رفته و اجرای اول ویژه ی اهالی رسانه خواهد بود.

گفتنی است نمایش "پاشا" با روایتی نو از دوران قحطی و مبارزات مشروطه در تبریز به زبان ترکی اجرا می شود.

"پاشا" با پرداختن به نقش و سهم چشمگیر زنان در شکل گیری مبارزات مشروطه روایتی جدید از مشکلات و زندگی مردم عامی تبریز در این دوران بیان می کند.

"اکبر شریعت" نویسنده پاشا معتقد است این نمایش قصد دارد به جای مردم مظلوم حرف بزند و "نازیلا ایران زاد بنام" به عنوان کارگردان نیز می گوید: پاشا حکایتی است برای زینب های در قید حیات، برا…

Read more

برگزیدگان جایزه کتاب سال احمد محمود معرفی شدند.

27-12-2017

برگزیدگان جایزه کتاب سال احمد محمود معرفی شدند.

نخستین دوره‌ی جایزه‌ی احمد محمود، در دو شاخه‌ی رمان و مجموعه داستان برگزار شد. برگزیدگان، روز چهارم دی، همزمان با سالروز تولد احمد محمود در خانه هنرمندان معرفی ‌شدند.

نامزدهای بخش مجموعه داستان جایزه ادبی احمد محمود به این شرح اعلام شده بود:

مجموعه‌ «لب‌خوانی» نوشته‌ ابوذر قاسمیان. نگاه

افشاربندان. محسن حکیم‌معانی. ثالث       
بارش سفره‌ماهی. سروش چیت‌ساز. مرکز       
بگو یک. مجید دانش‌آراسته. سمام       
بی‌باد و بی‌پارو. فریبا وفی . چشمه       
جغرافیای اموات. محسن فرجی. آموت       
خانه‌ کوچک ما. داریوش احمدی. نیماژ       
گربه‌ ساکن چنار. محمد بکایی. ثالث       
همین امشب برمی‌گردیم. پیمان اسماعیلی. چشمه       
هیولاهای خانگی. فرشته احمدی. ثالث  

همچنین فهرست الفبایی ۱۰ رمان راه‌یافته به مرحله‌ دوم این جایزه از قرار زیر بود:
 آداب دنیا.  یعقوب یادعلی ن…

Read more

آقایان جلو جعل و پخش کتاب همسایه ها را بگیرید

25-12-2017

 آقایان جلو جعل و پخش کتاب همسایه ها را بگیرید

اگر این کار را نمی‌کنید پس خصومت دارید

محمود دولت آبادی

محمود دولت آبادی در مراسم اختتامیه جایزه احمد محمود با انتقاد از مسوولان فرهنگی به خاطر جلوگیری از چاپ شدن آثار احمد محمود به جعل و فروش غیر قانونی آثار ادبی اعتراض کرد.

به گزارش ایسنا، عصر روز چهارم دی‌ماه همزمان با سالروز تولد احمد محمود اختتامیه نخستین جایزه احمد محمود در تالار شهناز خانه هنرمندان برگزار شد و این جایزه در دو بخش مجموعه داستان و رمان برگزیده‌های خود را معرفی کرد.

در بخشی از این مراسم محمود دولت‌آبادی در سخنانی گفت: وقتی رمان همسایه‌های احمد محمود منتشر شد، در جایی نوشتم خجسته باد تولد چنین اثری در ادبیات ایران. هنوز هم این را می‌گویم.

او با بیان اینکه شانس این را داشته‌ که سال‌ها با احمد محمود و ابراهیم یونسی بگذراند، گفت: مقدم بر ادبیات آدمیت احمد محمود بود.

این نویسنده ادامه داد: از طرف آدم‌های دیگری که…

Read more

لایحه بودجه با چاشنی خصوصی سازی

25-12-2017

لایحه بودجه با چاشنی خصوصی سازی

روزهای تلخی که در راه است

نسرین هزاره مقدم

دولت قصد دارد با فروش دارایی‌های خود درآمدزایی کند؛ بخشی از این دارایی‌ها، سهام کارخانجات دولتی و پروژه‌های عمرانی است؛ تلاش برای خصوصی‌سازی بیشتر با هدف درآمدزایی، زنگ خطر را برای کارگران به صدا درآورده‌است.

دولت، لایحه بودجه‌ی ۹۷ را تسلیم مجلس کرده‌است؛ قرار است بررسی‌ها و ارزیابی‌های کارشناسانه‌ی نمایندگان مجلس، بودجه را جرح و تعدیل کند؛ علی‌القاعده بخش‌هایی از این لایحه مصوب می‌شود؛ بخش‌هایی حذف و قسمت‌هایی نیز دستخوش تغییرات خواهد شد.

رویکرد اصلی در  این لایحه، به زعم کارشناسان، کاهش هزینه های دولت و تامین نقدینگی با استفاده از امکاناتی است که قانون در اختیار دولت گذاشته‌است؛ به عبارتی این لایحه در کلیت خود، خاصیت انقباضی دارد؛ بگذریم از این که به تعبیر برخی از کارشناسان اقتصادی، انقباض بودجه فقط متوجه دستمزدبگیران و اقشار فرودست است و گروه‌ها و نهادهای فرادستیِ بسیاری از امساک و انقباض در امان مانده‌اند…

Read more

نوازنده 70 ساله ای که باربری می کند

25-12-2017

نوازنده 70 ساله ای که باربری می کند

محرم پیری، بالابازن ۷۰ ساله اهل میانه می‌گوید دلش خوابیده و دستش به ساز زدن نمی‌رود و الان شده‌ است حمال، حمالی می‌کند و با چرخ بار می‌برد.

به نوشته خبر آنلاین محرم پیری، نوازنده بالابانِ ساکن میانه در استان آذربایجان‌شرقی یکی از نوازندگانی بود که در چهارمین فستیوال موسیقی نواحی و آیینی ایران (آینه‌دار) به دبیری علی مغازه‌ای حضور داشت.

آن طور که مغازه‌ای در آخرین شب از اجراهای جشنواره «آینه‌دار»، گفت، عاشیق عباس ستاری، نوازنده قوپوز، مسئولیت آوردن عشقلی سلیمی و محرم پیری، دو نوازنده بالابان را از میانه به تهران بر عهده گرفته بوده اما پیری نمی‌خواسته بیاید، چون معتقد بوده هیچ کس حواسش به او نیست و دلش مُرده است. مغازه‌ای گفت: «وضع زندگی‌ پیری در میانه چیزی نیست که بخواهم توصیفش کنم و باید به چشم ببینید.»

وقتی اجرای محرم پیری که در میان تشویق‌های تماشاگران تمام شد، به سراغش در پشت صحنه رفتم. اولین سوالم این بود که چرا دلش مُر…

Read more

شب یلدا در آذربایجان

20-12-2017

شب یلدا در آذربایجان


مراسم یلدا در آذربایجان‌ که به «چیله گئجه‌سی» معروف است زمینه‌ای برای گرد آمدن اعضای خانواده فراهم می‌کند، با وجود گذشت سال‌های بسیار و نیز تغییرات فرهنگی و اجتماعی، نوع برگزاری این گونه مراسم نیز تغییر یافته ولی اساس و پایه آنها ثابت مانده است
یلدا در ادبیات کهن ایران زمین و همچنین در اشعار شاعران پارسی گوی و ترکی گوی نیز، نمود زیادی داشته است طوریکه اکثر شعرا از جمله نظامی گنجوی، صائب تبریزی و شهریار شیرین سخن طولانی بودن شب یلدا را به استعاره هایی چون زلف یار تشبیه کرده اند. یلدا در ادبیات کهن به معنای روشنی بوده و در ادبیات کهن آذربایجان جایگاه ویژه ای داشته، طوریکه تعدادی از شعرا و ادیبان قطعات و ادبیات مختص یلدا خلق کرده اند
استاد سید محمد حسین شهریار؛ شاعر شیرین سخن آذربایجان شب‌نشینی‌های زمستان و نقل داستان‌ها و روایات را در منظومه پایدار «حیدربابایه سلام» چنین به تصویر منظوم کشیده است…

Read more

گوشت گوساله با «نژاد برتر» کیلویی ۹۰۰هزار تومان

19-12-2017

گوشت گوساله با «نژاد برتر» کیلویی ۹۰۰هزار تومان

حقوق ماهانه یک کارگر، برابر است با یک کیلو گوشت ثروتمندان

یک شرکت فروش محصولات غذایی با ادعای پرورش گوساله با نژاد برتر گوشت این نوع گوساله را با قیمت کیلویی ۹۰۰هزار تومان می‌فروشد. گفته می‌شود این نوع گوشت در یکی از برج‌های معروف شمال تهران به صورت حضوری و در سایت این شرکت به صورت اینترنتی به فروش می‌رسد.

در سایت این شرکت قیمت یک کیلو گوشت سردست بدون استخوان ۹۰۰ هزار تومان، وسط ماهیچه ۸۰۰ هزار تومان، ماهیچه دست ۷۸۰ هزار تومان، استیک مغز ران ۸۴۰ هزار تومان، مغز ران با چربی ۸۰۰ هزار تومان اعلام شده است.

شکاف و اختلاف طبقاتی در ایران با سرعت بالایی در حال گسترش است و نمودهای بیرونی آن هر روز بیشتر می‌شود. در حال حاضر هزینه زندگی ثروتمندان ۱۷برابر فقرا است و تجمل‌طلبی‌هایی مانند آرایش سفره هفت‌سین با سکه‌های طلا، خرید و فروش ساعت‌های ۹۳۰میلیون تومانی در تهران و …

Read more

انتقاد از «پرسش‌ قومیتی» در فرم استخدام کارخانه نیشکر هفت‌تپه

18-12-2017

انتقاد از «پرسش‌ قومیتی»

در فرم استخدام کارخانه نیشکر هفت‌تپه

بهمن کشاورز، رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران٬ این پرسش را «رویه تبعیض نژادی و «تفتیش عقاید» دانست. 

روزنامه «شرق» در گزارشی از پرسش درباره «قومیت پدر فرد متقاضی استخدام در شرکت نیشکر هفت‌تپه» خبر داده است. این موضوع انتقاد رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران و یک عضو مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران را به همراه داشته است.

روزنامه شرق روز دوشنبه ۲۷ آذر٬ وجود پرسش در مورد قومیت پدر فرد متقاضی استخدام در شرکت نیشکر هفت‌تپه را «مورد عجیب» توصیف کرد که بر اساس این گزارش، در بازدید از وب‌سایت شرکت نیشکر هفت‌تپه و فرم استخدام موجود روی آن به‌دست آورده است.

آن‌طور که شرق نوشته است، در این فرم استخدامی، همه افراد متقاضی باید مشخص کنند که قومیت پدرشان چیست و خود به چه قومی تعلق دارند.

مهرداد رستمی، رئیس هیئت‌ مدیره شرکت نیشکر هفت‌تپه به…

Read more

اعتراض کارگران واحد صنعتی ماشین آلات تراکتور سازی

17-12-2017

اعتراض کارگران واحد صنعتی ماشین آلات تراکتور سازی

از دو روز پیش کارگران کارخانه ماشین‌آلات صنعتی تراکتورسازی ایران در اعتراض دستجمعی، خواستار رفع پلمب این واحد تولیدی و بازگشت به کار تمامی کارگران شدند. هم اکنون کارگران این کارخانه که بیش از ۲۲۰ نفر هستند در اعتراض به بسته شدن درب‌های این واحد صنعتی در اعتراض صنفی به سر می‌برند.

کارگران می گویند: این واحد صنعتی هم‌اکنون زیر نظر اداره تسویه و امور ورشکستگی دادگستری تبریز قرار دارد و مسئولیت اداره موقت آن از حدود دو سال قبل به یک شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی واگذار شده‌است. با خاتمه موعد این واگذاری در پنجشنبه هفته گذشته، کارگران این واحد صنعتی از رفتن به محل کار خود منع شده‌اند. از این واحد صنعتی به عنوان یکی از اصلی‌ترین قربانیان خصوصی‌سازی کشور نام برده شده است.

حکم ورشکستگی شرکت ماشین‌آلات صنعتی تراکتورسازی ایران مدتی پس از واگذاری براساس تصمیمات مسئولین قضایی و سیاسی استان آذربایجان شرقی صادر و براساس این تصمیمات مقرر گردید تا وضعیت استخ…

Read more

حقوق کارگران پایمال می شود. وقتی اعتراض می کنند، انها را تروریست می نامند.

17-12-2017

حقوق کارگران پایمال می شود. وقتی اعتراض می کنند، انها را تروریست می نامند.

یک فعال صنفی کارگری می‌گوید زمانی که روابط کار جای خود را به برده‌داری می‌دهد و الزآمات کار شایسته زیرپا گذاشته می‌شود فرد یا افرادی پیدا می شوند که اعتراض‌های کارگران را خرآبکاری، مزدوری و عمل ترورریستی بنامند.

هفته گذشته در فضای مجازی، اظهارات منتسب به فردی که مدیر مهندسی پروژه‌های هپکو، معرفی شده بود؛ بازنشر  شد که در آن تلاش شده بود تا اعتراض‌های کارکنان به عملکرد مدیران را بر اساس «ماتریس فرصت‌ها و تهدیدها» رایج در میان مدیران منابع انسانی دسته بندی کند.

به نقل از ایلنا در قسمتی از این اظهارات چنین مدعی شده‌استمعمولا به اعمال خشونت باری که صدمات جانی، روحی و مالی به دنبال دارند اعمال تروریستی گفته می‌شود. فکر می کنید آیا در سازمان‌ها هم تروریست وجود دارند، اگر بله چگونه باید آنها را شناسایی کرد؟ تا با اتخاذ تصمبم مناسب در بهبود فضای کاری کمک بزرگی به سازمان کرد…

Read more

فقر چطور كار مي‌كند

17-12-2017

فقر چطور كار مي‌كند

اسماعيل محمدولي

در بازار شهر حر؛ جايي كه اكثر مشتريانش را كارگران مجتمع هفت‌تپه تشكيل مي‌دهند، رابطه كارخانه و بازار چنان نرديك است كه بي‌پولي كارگران به مشكل مغازه‌داران تبديل مي‌شود. حدود يك ماه پيش مغازه‌داران اين شهر و باقي روستاها و شهرهاي شهرستان شوش در اعتراض به تاخير در پرداخت دستمزد كارگران يك روز كسب خود را تعطيل كرده بودند. يكشنبه ١٩ آذر در دومين روز از دور جديد اعتراضات كارگران هفت‌تپه كه سرانجام در ٢٣ آذر به پيروزي رسيد، مغازه‌داران هنوز خبر خوش را نشنيده بودند. خبر خوش اين بود كه معوقات حقوقي كارگران در فواصل زماني مشخصي تا دو ماه ديگر پرداخت مي‌شود. اما ارقامي كه مغازه‌داران در تحقيق ميداني به «اعتماد» گزارش كردند نشان‌دهنده روند طولاني محو شدن فقري است كه با تاخيرهاي متوالي در پرداخت حقوق، در زندگي كارگران انباشته شده است.
روند سقوط
صاحب فروشگاه بزرگي در شهر كه به قول خودش همه مايحتاج مشتريان به جز…

Read more

رضا شهابی در زندان سکته کرده است!

14-12-2017

رضا شهابی در زندان سکته کرده است!

سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه اطلاع رسانی کرده است که رضا شهابی فغال کارگری و زندانی سیاسی در زندان سکته کرده است. براساس این خبر در ملاقاتی که روز چهارشنبه خانواده با او در زندان داشته اند متوجه شده اند که نیمه چپ صورت رضا افتادگی داشته و زیر چشمش نیز فرو رفتگی خاص داشته است. پزشک زندان به او گفته سکته خفیف کرده است. همین مسئله باعث نگرانی شدید خانوده او را فراهم کرده است.

پزشک متخصص پیش از این تشخیص داده بود شهابی توان جسمی تحمل زندان ندارد. علاوه بر این رضا مکرر فشار خونش بالا بوده و در زندان خون دماغ شده است. سر دردهای شدید مکرر داشته است. ولی مسولین زندان و دادستانی تهران بی توجهی کرده اند و هر از گاهی با تاخیر های بدون توجیه وی را برای معاینه به بیمارستان اعزام کردند و به تشخیص پزشک متخصص هم توجه نکردند تا اینکه متاسفانه این کارگر زندانی سکته کرد. حتی پس از سکته نیز برای معاینه و جلوگیری از تشدید بیماری اش به بیمارستان اعزام نشده است…

Read more

ابراهیم رزاقی در انتقاد از بودجه سال ۹۷: گرانی حامل‌های انرژی، کابوس کارگران صنعتی

14-12-2017

ابراهیم رزاقی در انتقاد از بودجه سال ۹۷:

گرانی حامل‌های انرژی، کابوس کارگران صنعتی

وی که عقیده دارد لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۷ در تبعیت دولت‌های پس از جنگ تحمیلی از سیاست‌های تعدیل ساختاری صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نوشته شده است، ادامه می‌دهد: افزایش بیکاری، فقر و کم‌جمعیت‌تر شدن روستاها و در یک کلام دور شدن بیشتر از اصول مترقی قانون اساسی کمترین تبعات منفی است که می‌توان برای اجرای بودجه سال آینده درنظر گرفت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، دولت باز هم به شیوه خودش برای ایجاد اشتغال آستین‌بالا زد. در ادامه اجرای برنامه‌های اشتغالزایی که حول خروج جویندگان کار از حداقل حمایت‌های قانونی چرخ می‌زند، این‌بار نوبت به پیشنهاد گران شدن بهای حامل‌های انرژی در لایحه بودجه سال ۹۷ رسید تا از این طریق به اشتغالزایی برای جوانان دانشگاه رفته و زنان کمک شود؛ پیشنهادی که در قالب تبصره هجدهم لایحه بودجه سال آینده نوشته و هدف از انجام آن اجرای برنامه اشتغال گسترده و مولد با تاکید بر اشتغال جوانان، دانش آموختگان دانشگاهی، زنان و اشتغال عنوان شده است…

Read more

جامعه کارگری هیچ فریاد رسی ندارد!

14-12-2017

جامعه کارگری هیچ فریاد رسی ندارد!

گزارش روزنامه اعتماد از هفت تپه

 اسماعیل محمدولی و زهرا چوپانکاره

«یک سال و خرده‌ای است کارخانه را دادند بخش خصوصی. اینها آمدند نان‌مان را بریدند. با حقوق‌ دادن بین ما تفرقه انداخته‌اند. به یکی می‌دهند به ده‌تا نمی‌دهند. بین عرب و عجم تفرقه انداخته‌اند. می‌گوییم آقا حقوق بده. می‌گوید ده روز دیگر. دروغ. حضرت عباسی دروغ. من بچه‌هام مریضند. نمی‌دانند این دروغ‌ها چه بلایی سرما می‌آورد.»
قبل از اینکه به کارخانه برسیم رابط‌های خبری‌‌مان در بین کارگران هشدار داده بودند به جمع معترضان وارد نشویم. می‌گفتند کارگران آنقدر بدبین‌ هستند که هر آدم غریبه‌ای را به چشم جاسوس و «آدم‌کارفرما» می‌بینند. می‌گفتند چنان عصبانی‌اند که به شما فرصت حرف زدن نمی‌دهند. پیشنهادشان این بود که تجمع کارگران را از دور تماشا کنیم و بعد که پراکنده شدند به صورت فردی سراغ‌شان برویم. این رابط‌های خبری، گروه ما را مهمان خود می‌دانستند و نگران بی‌احترامی به ما بودند. اوضاع به این بدی‌ها که گفته بودند پیش نرفت. ده دقیقه بعد از رسیدن به کارخانه، تا به خودمان آمدیم بالای سکویی ایستاده بودیم و حدود سیصد کارگر دورمان حلقه زده بودند.…

Read more

اختلاس‌های جدیدی رونمایی شد.

13-12-2017

از اختلاس‌های جدیدی رونمایی شد.

اخلاس گران بانک سرمایه، بانک دی را نیز غارت کردند. یکی از مبالغ اختلاس در بانک سرمایه هزارو صد میلیارد تومان می باشد و يکي از مديران تعاوني اعتباري فرشتگان ۷۰۰ ميليارد تومان از حساب تعاوني، به‌نفع خود برداشت کرده است.

به نوشته روزنامه شرق از قول امیرخجسته نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی، همان‌هایی که در بانک سرمایه اختلاس کرده‌اند، بانک دی را نیز غارت کرده بودند. امیر خجسته، می گوید: این ٣١ نفر که در بانک سرمایه اختلاس کرده‌اند، در تمام بانک‌ها دست انداخته‌اند و پیش‌از‌این نیز بانک دی را غارت کرده بودند. به گفته رئیس هیئت تحقیق‌وتفحص از بنیاد شهید یکی از مبالغ اختلاس در بانک سرمایه هزارو صد میلیارد تومان بوده که به اسم یک شرکت، زمینی را که ارزش آن صد میلیارد تومان بود، به‌عنوان وثیقه، سندسازی کردند و روی آن هزارو‌ صد میلیارد تومان وام گرفتند که این مبلغ دیگر غیرقابل وصول است. خجسته در گفت‌وگو با ایلنا همچنین به آخرین وضعیت تحقیق‌وتفحص از پرونده بنیاد شهید اشاره کرد و گفت: ٣٠‌ هزار سند خدمت آقای لاریجانی بردم و بعد پیش آقای آملی‌لاریجانی رفتیم که در نهایت به آقای دولت‌آبادی،‌ دادستان تهران،‌ دستوراتی دادند و تعدادی دستگیر شدند. به گفته خجسته این تفحص در حال عملی‌شدن است و این موضوع را پیگیری می‌کنیم تا حقوق خانواده شهدا و ایثارگران احیا شود. اینها خیلی بی‌انصاف هستند که اموال یتیم و صغیر را که جزء خانواده شهدا و جانبازان هستند، …

Read more

از میان پیام های رسیده: 21 آذر ،روز تشکیل حکومت ملی آذربایجان مبارک باد

12-12-2017

 از میان پیام های رسیده:

21 آذر ،روز تشکیل حکومت ملی آذربایجان مبارک باد

21 آذر ،روز  تشکیل حکومت ملی آذربایجان از چند جهت بسیار مهم و اساسی است،اولا اینکه بعد از گذشت بیش از 70 سال  از یک واقعه تاریخی نه فقط تماما توسط حکومت ، بایکوت رسانه ای،آموزشی و حتی تحقیقاتی  می شود ،بلکه سخن گفتن از این واقعه تاریخی هنوز هم برای سیاستمداران مسئله ای شدیدا امنیتی جلوه داده می شود.ثانیا  شگفت انگیز ترین و دراماتیک  بخش  این مسئله در  این است که جوهره ی وجود ی جمهوری اسلامی ایران  که پهلوی ستیزی و سلطنت ستیزیست در مورد نزاع  حکومت پارلمانی و خود مختار آذربایجان  با رژیم پهلوی مقامات و کنشگران ایرانی طرف رژیم شاه را می گیرند و از پیشه وری و حکومت ملی آذربایجان به عنوان توطئه و حرکتی خائنانه و مزدوری یاد می شود، نه فقط نمیتوان این مسئله را در داخل ایدئولوژی  حکومتی هضم کرد ،در داخل افکار دموکراسی خواهایی مرکز گرایی هم هضم نمی شود،چونکه ایدئولوژی این نوع دموکراسی خواهان بر پایه های ترک ستیزی و اقلیت ستیزی قرار گرفته است و هرگونه پلورالیسم فرهنگی و سیاسی را بشدت رد شده می دانند.مباحث بجایی می رسد که علوم اجتماعی را بر اساس تئوری های دایی جان ناپلئونی توطئه ای بیش نمی دانند.به همین خاطر جنگ مرکز گرایان نه برای دموکراسی واقعی بلکه برای تسخیر اقتدار سیاسی است…

Read more

سیاستهای نئولیبرالی در بودجه سال آینده شتاب می گیرد!

11-12-2017

سیاستهای نئولیبرالی  در بودجه سال آینده شتاب می گیرد!

به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی می‌گوید: پنج نوع ردیف برای بودجه‌های عمرانی وجود دارد؛ اول، واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی است که می‌کوشیم سال آینده واگذاری‌ها را چندبرابر کنیم. دوم بودجه عمومی کشور است، سوم تسهیلات بانکی، چهارم از محل صندوق توسعه و پنجم از راه مشارکت‌ها

به گزارش شرق،سال آینده ظرفیتی برای پرداخت اعتبارات عمرانی در اختیار دولت نخواهد بود. این برآوردی است که کارشناسان مرکز پژوهش‌ها از بودجه سال ٩٧ ارائه کرده‌اند. همچنین برآوردها نشان می‌دهد امید چندانی به اتمام ده‌ها هزار طرح نیمه‌تمام عمرانی موجود در کشور وجود ندارد. در مقابل این تحلیل‌ها اما محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، عصر پنجشنبه در مراسم افتتاح ایستگاه مترو شیراز با بیان اینکه هزینه لازم برای اجرای این طرح‌های نیمه‌تمام ۵٠٠ هزار میلیارد تومان است، گفت: «این طرح‌های نیمه‌تمام متناسب با پیشرفت پروژه‌ها اولویت‌بندی شده‌‌اند و در همین راستا در بودجه سال ٩٧، بیش از ١١٠ هزار میلیارد تومان در بخش عمرانی اعتبار مشخص شده است». با توجه به روال چند سال اخیر دولت که به جای تزریق پول نقد به پروژه‌های عمرانی، اوراق به پیمانکاران می‌دهد؛ به نظر می‌رسد رقم ١١٠ هزار میلیارد تومانی اعلامی نوبخت -که نسبت به سال جاری ۵۵ درصد رشد دارد- نیز قرار است از طریق همین اوراق و واگذاری به…

Read more

مراسم گرامیداشت هفتاد و دومین سالگرد تشکیل دولت خودمختار آذربایجان برگزار شد

11-12-2017

مراسم گرامیداشت هفتاد و دومین سالگرد

تشکیل دولت خود مختار آذربایجان برگزار شد.

شنبه هفدهم آذر ماه 1396 با حضور گروهی از اعضا و هواداران فرقه دمکرات آذربایجان، خبرنگاران و مهمانان، مراسم با شکوهی در شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد.

ابتدا به پاس گرامیداشت شهدای جنبش 21 آذر و همه شهدای راه استقلال، آزادی و عدالت اجتماعی یک دقیقه سکوت اعلام شد.

سپس یکی از اعضای رهبری (رحیم حسین زاده) فرقه دمکرات آذربایجان، ضمن خیر مقدم به حاضرین اشاره کرد: هفتاد و دوسال پیش فرقه دمکرات آذربایجان به رهبری سید جعفر پیشه وری دولت ملی آذربایجان را تشکیل داد. دولتی که خلق آذربایجان برای تشکیل آن ازصدر مشروطیت تا جنبش شیخ محمد خیابانی مبارزه کرده بود. دولت خود مختار آذربایجان که از حمایت گسترده آذربایجانی ها و دیگر خلق های ایران برخوردار بود، موفق شد در مدت کوتاهی چنان اصلاحاتی را در زمینه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و هنری در جامعه پیاده کند که تحسین دشمنانش را نیز بر انگیخته بود.…

Read more

وقتی درگذشت علی اشرف درویشیان بهانه فحاشی قرار می گیرد ....

09-12-2017

وقتی درگذشت علی اشرف درویشیان

بهانه فحاشی قرار می گیرد ....

بزرگش ندانند اهل خرد که

نام بزرگان به زشتی برد.

در گذشت علی اشرف درویشیان ، نویسنده ی مردمی کشورمان بازتابی در خور شخصیت قابل احترام ایشان در جامعه یافت شرکت گسترده ی خیل عظیمی از هم میهنانمان در مراسم تشییع جنازه ی آن بزرگوار حاکی از محبوبیت وی، نزد اهالی فرهنگ دوست کشورمان بود عده ای از خانواده ی اهل قلم کشورمان نیز از زاویه های متفاوتی به بررسی زندگی و جایگاه آثار درویشیان در ادبیات معاصر ایران و سمتی که سیر می کند ، پرداختند در این میان افرادی که نه تنها هیچ فرصتی را برای ابراز کینه ی خود به حزب توده ایران از دست نمی دهند ، بلکه حتی با فرصت سازی عقده گشایی می نمایند ، با هوچی گری وارد صحنه شدند یکی از این اشخاص آقای اکبر معصوم بیگی است ایشان در بهانه جویی به فحاشی به کهن سال ترین حزب میهن ما از افراد انگشت نما هستند اینکه حزب توده ایران به وی پاسخ دهد یا نه ،مربوط به خ…

Read more

بیانیه شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران به مناسبت روز دانشجو

07-12-2017

بیانیه شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران به مناسبت روز دانشجو

 16 آذر سالگرد جان باختن دانشجویان مبارز در دفاع از کیان دانشگاه در سال 1332 است روزی که خون قندچی، شریعت رضوی و بزرگ نیا بر سنگفرش های دانشگاه تهران جاری شد تا آرمان آزادی طلبی، عدالتخواهی، استقلال و مبارزه با ظلم به محاق نرود. روزی تاریخی و تاریخ ساز که تا به امروز برای پویندگان راه آزادی و برابری انگیزه بخش بوده است و به نام روز دانشجو در تاریخ ایران ثبت شده است. شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران این روز را به تمام دانشجویان بخصوص فعالان جنبش دانشجویی در شوراهای صنفی دانشجویان و تشکل های مستقل و پیشرو تبریک می گوید و از مطالبات بر حق و قانونی 32 تشکل صنفی در اعتراض به وضعیت اسفناک صنفی و آموزشی حمایت می کند .

همانطور که در بیانیه مشترک تشکل های صنفی دانشجویی آمده است امروزه دانشجویان کشور با مشکلاتی مانند کاهش ظرفیت های تحصیل در رشته های روزانه، واگذاری فضاهای آموزشی و دانشگاهی به بخش خصوصی، عدم ارایه خدمات دولتی در زمینه تغذیه و اسکان و حمل ونقل…

Read more

جنبش دانشجویی؛ بارگذاری مجدد

05-12-2017

جنبش دانشجویی؛ بارگذاری مجدد

 در دانشگاه‌ها بذری کاشته شده که حالا می‌توان به رشدش امیدوار بود و لب به تحسینش گشود. دانشجویان از جایی شروع کرده‌اند که می‌تواند مسئله را نه فقط در داخل دانشگاه سراسری کند که مرزهای مقاومتش را به بیرون دانشگاه بکشاند؛ صحبت حالا از منافع و معیشت دانشجویان امروز و مزدبگیران فرداست.

صحبت از شانزدهم آذر، دانشگاه و جنبش دانشجویی در این سال‌ها صحبت از مرگ و زندگی بوده است. برای سال‌ها تجمع‌های دانشجویی روز شانزدهم آذر دو شعار کلیدی و تکراری داشت: «دانشگاه زنده است» و «دانشگاه پادگان نیست»؛ گویی دانشجویان تلاش می‌کردند تا برای یک روز در سال هم که شده، دانشگاه را از زیر فشار پرسش‌ها بیرون بکشند و ثابت کنند که حیات سیاسی دانشگاه و جنبش دانشجویی ادامه‌دار است و نبض دانشگاه می‌زند.

گذار تلخ از اتفاقات اواخر دهه هفتاد و هشتاد، دانشگاه را با یک سردرگمی بزرگ مواجه کرده بود؛ آیا واقعا جنبش دانشجویی می‌تواند اثرگذار باشد؟ و آیا این اثرگذاری منشاء تأثیراتی جدی و در خور هزینه…

Read more

آیا نامه سیا به سلیمانی فقط یک پاراگراف داشت؟

04-12-2017

آیا نامه سیا به سلیمانی فقط یک پاراگراف داشت؟

بدنبال افشای نامه رئیس سیا به قاسم سلیمانی، عماد آبشناس تحلیلگر سایت اسپوتنیک، چرایی چنین نامه ای از طرف یک مقام اطلاتی به یک مقام نظامی را مورد توجه قرار داده است:

پس از افشای ارسال نامه از طرف رئیس سی آی إی برای سردار قاسم سلیمانی توسط آیت الله گلپایگانی آقای مایک پمپئو رئیس سی آی إی مجبور شد اعتراف کند که چنین نامه ای را ارسال کرده و در آن ایران را تهدید کرده که طرفدارانش به نیروهای آمریکایی در عراق آسیبی وارد نکند.

توجیه آقای پمپئو مقداری گنگ به نظر می آید و پذیرش نکات مطرح شده توسط وی مقداری ساده لوحانه به حساب می آید.

نکته ای که اینجا مطرح است این می باشد که معمولا چنین تقاضایی توسط رئیس سازمان سیا نباید مطرح شود و قطعا بهانه نامه نوشتن رئیس سیا به سردار سلیمانی چیز دیگری بوده.
اولا که نامه در گیر و دار جنگ آزاد سازی بوکمال ارسال شده و نه در درگیری های عراق و منطقی به نظر نمی آید که آقای پمپئو در وسط درگیری های بوکمال در سوریه در مورد …

Read more

بیانیه بیش از ۳۲ شورای صنفی دانشگاه های کشور

04-12-2017

بیانیه بیش از ۳۲ شورای صنفی دانشگاه های کشور

به مناسبت روز دانشجو

شانزدهم آذر – روز دانشجو – نماد مبارزه‌ی دانشجویان پیشرو در راه عدالت و آزادی است. برای سال‌ها، این روز در قالب ِ برنامه‌های کم‌مایه‌ی چند تشکل سیاسیِ رسمی برای ایجاد شور و هیجانِ زودگذر و بیان شعارهای جناح‌های سیاسی مسخ شده بود. اما اکنون سه سال است که دانشجویان مستقل و فعالان صنفی عزم کرده‌اند تا معنا و تصویری دیگر به این روز بدهند. پیام آن‌ها یک چیز بوده است: «دست زورمندان اقتصادی و سیاسی باید از دانشگاه کوتاه شود» چنان‌که از دیگر قلمروهای حیات انسانی. این فریاد نه از شور و احساسی زودگذر، بلکه از درد و دغدغه‌های هرروزه‌ی دانشجویان برآمده، و علاوه بر آن، متکی بر تحلیلی مشخص از شرایط جامعه و دانشگاه بوده است.

در سه دهه‌ی گذشته، تهاجمی هدفمند و برنامه‌ریزی‌شده، ساحت‌های گوناگون جامعه‌ی ایران را زیر ضربه‌های مُهلِک خود گرفته است. در اثر بحران‌های ناشی از اقتصاد دوران جنگ ازیک‌سو، و فشارهای بین‌المللی برای «آزادسازی» اقتصاد ازسویی‌دیگر، دولت‌های پس ا…

Read more

بیانیه دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان

03-12-2017

بیانیه دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان

به مناسبت 16 آذر روز دانشجو

ما دانشجویان تسلیم این صحنه آرایی‌های خطرناک نخواهیم شد.

انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه سیستان و بلوچستان در بیانیه‌ای به مناسبت روز دانشجو که در حضور رییس جمهور خوانده شد، به مهمترین مسایل از نظر این تشکل پرداختند.

متن کامل این بیانیه در پی می‌آید:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ. يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ كَبُرَ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُوا مَا لَا تَفْعَلُونَ / ای کسانی که ایمان آورده‌اید چرا چیزی می‌گویید که انجام نمی‌دهید، نزد خدا سخت ناپسند است که چیزی را بگویید و انجام ندهید (۳و۴ سوره صف).

فریاد زدیم حقوق شهروندی، فرجامش شد سپنتا نیکنام و مینو خالقی‌ها.

فریاد زدیم حقوق قومیت‌ها و مذاهب، فرجام شد نبود حتی یک وزیر اهل سنت در کابینه.

فریاد زدیم دانشگاه بی ستاره، فرجامش شد ۲۰…

Read more

حقیقت ماجرای ریزعلی خواجوی معروف به دهقان فداکار

02-12-2017

حقیقت ماجرای ریزعلی خواجوی معروف به دهقان فداکار

چندی پیش خبری از ریزعلی خواجوی، با عنوان "من افسانه نیستم" به اطلاع خوانندگان سایت رسید. در این رابطه یکی از دوستان محترم توضیحی نوشته اند که عینا به اطلاع می رسانیم:

ما در میهنمان قهرمانان بزرگی داشته ایم . که با شهامت و از خود گذشتگی فداکاری های بزرگی در راه خدمت به مردم و کشور نموده اند ، و بسیاری از این بزرگوران ناجوانمردانه به دست مرتجعین جان باخته اند . ارانی ها ، روزبه ها، گلسرخی ها ، رحمان هاتفی ها ، انوش لطفی ها و...هزاران جان باخته گمنام و بنام دیگر ... چه در زمان حکومت دست نشانده شاه و چه در رژیم جنایتکاران ولایی نام و جان خود را بر دار فداکاری برافراشته اند . تلاش حاکمان همواره بر این بوده است که نه تنها مردم کشور و به ویژه جوان ها از این قهرمانی ها بی اطلاع بمانند ، بلکه سیمایی مسخ شده و وارونه از این قهرمانان به مردم ارائه دهند . آخرین نمونه آن را در همین اواخر در رذالت مجله مهر نامه می ت…

Read more