header photo

اعلامیه

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت اول ماه مه (11 اردیبهشت) روز جهانی کارگر 

  هم میهنان گرامی، کارگران و زحمتکشان !

  کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان روز جهانی کارگر را به همه شما شادباش می گوید.

  اول ماه مه، روز بین المللی اتحاد و همبستگی کارگران سراسر جهان است. قریب به  132 سال است که طبقه کارگر در همۀ کشورهای جهان این روز را به مناسبت سالگرد تظاهرات عظیمی که کارگران شیکاگو درروز اول ماه مه سال ۱۸۸۶ برپا داشتند، گرامی میدارند. تظاهرات کارگران شیکاگو برای کاهش مدت کار به 8 ساعت در روز توسط پلیس دولت سرمایه داری آمریکا به خاک وخون کشیده شد و ده ها تن از کارگران جان باختند، ولی یاد این روز ازخاطره ها محو نگشت. برعکس، روز اول ماه مه به روز همبستگی مبارزات کارگران درسراسرجهان تبدیل گردید. درتمام این سالها، سرمایه داری و ارتجاع جهانی با تمام توان کوشیده است تا مانع از برگزاری مراسم روز جهانی کارگر و طرح خواسته های کارگران گردد. استثمارگران و دولت های حامی آنها از نمایش اتحاد وهمبستگی وتشکل زحمتکشان و کارگران در روز جهانی کارگر به شدت هراس دارند. این هراس از آنجا ناشی می شود که دراین روز، کارگران همه کشورها از هر نژاد و ملیت و قوم و مذهب، بر علیه بیکاری، گرسنگی و استثمار، به طور مشترک به خیابان ها و میدان ها آمده و در مقابل جهان  سرمایه داری صف آرایی میکنند. کارگران جهان در برابر استثمار، بردگی، تبعیض،  فقر، فحشاء، جنگ و بیعدالتی گسترده، خواهان برابری و برادری، محو و نابودی …

Read more

پيام شـاد باش کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

پيام شـاد باش

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان 

به مناسبت  عید نوروز 1397

هم ميهنان عزيز!

جشن نوروز و آغاز فصل بهار پيـام آور همــدلی و همبستگی و نشانه ای از تمدن و تاريخ مُشـترک تمام خلق های ایران است. کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان  این عید فرخنده را، به پيشگاه همه شما تبریک و تهنیت می گوید.

خلق های ساکن ایران، از هزاران سال پیش  با برگزاری آئین های ویژه نوروزی توأم با سـرور و شـادمـانی که ميتوان آنرا نِمادی از همسـوئی و همگرائی فرهنگی دانسـت ،  عید نوروز راگرامی میدارند.

به باور پیشینیان ما، نوروز جشن رسـتاخيز طبعيت و نوســازی زندگانی، روز سـرآغاز کار و فعـاليت، زايش و رويش است، نوروز پايان فصل کرختی ها و خاموشی ها و نويد دهندهء شـگفتن ها و نوشـدن ها اسـت. نوروز، روز مبارزه با پلیدی ها و زشتی ها است.

بر اساس همین باور، آئین نوروزی در همه گسـتره های آن دارای قدرت نيرومنـد وحدت آفرينی اسـت، که باورها و رفتــارهای آن سـرشـار از عناصر مهر آفرينانه، آشـتی جويانه و اميــد …

Read more

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت اعتراضات مردمی دیماه 1396

هموطنان گرامی!

فرقه دمکرات آذربایجان اعتراضات شدید زحمتکشان محروم خلقهای سرزمینمان را نتیجه سیاست های اقتصادی و اجتماعی و ضد مردمی حاکمیت جمهوری اسلامی میداند و حمایت خود را از اعتراضات و مبارزات و خواسته های عدالت طلبانه و دمکراتیک شما اعلام میدارد.

خیزش اعتراضی که با تجمعات گسترده مردم در هفتم دیماه از استان خراسان شروع شد ، به سرعت اغلب استان های کشور را فرا گرفت. بدون تردید این حرکت اعتراضی فراگیر محصول وضعیت سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی و نارضایتی شدید توده های مردم از عملکرد چندین سالۀ رژیم جمهوری اسلامی است. عملکرد تاراج گرانه و فاجعه باری که از جمله نتایج آن تشدید کم سابقۀ گرانی، فقر، محرومیت، بیکاری، اعتیاد، فحشا و فجایع محیط زیستی است. عملکردی که در شهرها محرومین را به سوی کارتن خوابی و گورخوابی و تغذیه از سطل های زباله سوق میدهد و در استانهای مرزی غرب کشور انسانها را به کولبری در کوهستانها حتی در سرمای شدید زمستانی وادار میکند…

Read more

شاد باش به مناسبت سال نو میلادی

شاد باش به مناسبت سال نو میلادی

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان فرا رسیدن سال 2018 را به همه هموطنان مسیحی تبریک و تهنیت می گوید و امید دارد سال 2018 سالی سرشار از موفقیت و پیروزی برای مبارزه مردم میهن ما در راه استقلال، آزادی، عدالت احتماعی و تحقق حقوق همه خلق ها و اقلیت های دینی باشد. با امید سالی سرشار از صلح، امنیت و عدالت اجتماعی، برای همه شما آرزوی سلامتی، تندرستی و شاد کامی داریم.

 

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

به مناسبت هفتاد و دومین سالگرد نهضت 21 آذر

  کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان، فرارسیدن هفتاد و دومین سالگرد نهضت 21 آذر و تاُسیس حکومت ملی آذربایجان را به همۀ آزادی خواهان ایران و خلق مبارز آذربایجان تبریک می گوید.

  هم میهنان گرامی!

  هفتاد و دو سال قبل در ساعت 9 و 30 دقیقۀ روز 21 آذرماه سال 1324، مجلس ملی آذربایجان با حضور 75 نماینده از میان 101 نفر نمایندگان منتخب زنان و مردان همۀ شهرها و روستا های آذربایجان رسماً فعالیت خود را در تبریز آغاز نمود. حاج میرزا علی شبستری به ریاست مجلس برگزیده شد. سید جعفر پیشه وری به عنوان نخست وزیر حکومت ملی آذربایجان انتخاب گردید. ترکیب کابینۀ 10 نفرۀ دولت پیشه وری نیز به تصویب نمایندگان مجلس ملی رسید. و بدین ترتیب اولین حکومت خود مختار خلق آذربایجان به وجود آمد.

  تشکیل مجلس و حکومت ملی آذربایجان مبتنی بر اصول «بیانیۀ 12 شهریور»  1324 برای کسب حق خودمختاری قانونی خلق آذربایجان بود، که در مهرماه همان سال به ت…

Read more

به یاری زلزله زدگان بشتابیم

به یاری زلزله زدگان بشتابیم

به گزارش رسانه های عمومی زلزله 7.3 ریشتری شب گذشته در اکثر استان‌های غربی و جنوب غربی کشور، ومناطق همجوار کردستان عراق، باعث ویرانی بسیاری از شهر ها و روستاها شده است. بر اثر این زلزله صدها نفر جان خود را از دست داده اند و هزاران نفر نیز زخمی شده اند.

هوشنگ بازوند در جلسه ستاد مدیریت بحران استان کرمانشاه خبر از خسارت وارده به هفت شهر و 1930 روستای این استان داده است. وی ابعاد خسارت وارده را به روزهای آینده موکول کرده است.

رسانه ها مرکز اصلی وقوع زمین‌لزره را استان کرمانشاه گزارش داده اند. به گزارش رسانه های بین المللی شدت این زلزله به حدی بوده است که تکان های آن در دیگر کشورهای خاورمیانه و نیز استان های مرکزی و جنوب ایران نیز احساس شده است. 

 گزارش ها حاکی از ادامه پس لرزه ها در شهرهای استان کرمانشاه تا بعدازظهر امروز می باشد. عمده خرابی های ایجاد شده بر اثر این زلزله در روستا های استان کرمانشاه و از جمله دراطراف شهرهای سر پل ذهاب و گیلان غرب  بوده است.  بیمارستان سر پل ذهاب در اثر زلزله ویران شده است…

Read more

یام شاد باش به کمیته مرکزی حزب توده ایران رفقای گرامی!

پیام شاد باش  به کمیته مرکزی حزب توده ایران

  رفقای گرامی!

  کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان 76مین سالگرد تاسیس حزب توده ایران را به شما و از طریق شما به همه اعضاء و هواداران حزب  تبریک می گوید.

  حزب توده ایران و فرقه دمکرات آذربایجان، هم به سبب آرمان های انقلابی و ترقیخواهانه و هم به دلیل مبارزات مشترک، تاریخ پر افتخاری را پشت سر گذاشته اند. بدیهی است که در جشن سالروز تاسیس حزب، ما خود را شریک و همراه شما می دانیم.

   روز دهم مهرماه سال 1320 حزب توده ایران قدم به حیات سیاسی میهنمان گذاشت  و از همان روزهای نخست، آشتی ناپذیری خود را با عوامل سیه روزی مردم ایران اعلام داشت. حزب توده ایران  فاشیسم و آمپریالیسم و ارتجاع را بعنوان دشمنان اصلی تکامل و ترقی و علتهای عمده عقب ماندگی کشورافشا نمود و مبارزه با این  نیرویهای  ضد مردمی را سرفصل مبارزات خود قرار داد. اهمیت و ماندگاری حزب توده ایران را باید در جهان بینی و برنامه های ترقی خواهانه آن دانست…

Read more

مادران پارک لاله ایران

مادران پارک لاله ایران

برای رسیدن به آزادی، راهی جز راه روشن حقیقت نیست!

در بیست و نهمین سال‌گرد کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷، قدم به مرحله‌ای می‌گذاریم که کم مانده تا بتوانیم بخشی از حقیقتِ کشتار زندانیان سیاسی در دهه‌ی شصت و به ویژه کشتار زندانیان در تابستان سال ۶۷، زندانیانی که حکم زندان داشتند، ولی در دادگاه‌های چند دقیقه‌ای و پشت درهای بسته به مرگ محکوم شده و اعدام‌شان کردند را روشن کنیم.

دادخواست اخیر پنجاه نفر از مادران و خانواده‌های خاوران در ایران، در رابطه با کشتار زندانیان سیاسی در دهه‌ی شصت به سازمان‌ها و نهادهای بین المللی، نقطه عطفی در این مسیر است که خانواده‌های زندانیان سیاسی به طور جدی پیگیر موضوع روشن شدن حقایق و چرایی کشتار عزیزان‌شان هستند.

ما جریان‌های مستقل که هدف‌مان بلند کردن صدای دادخواهان در ایران است، نیز پیگیر جدی چرایی و چگونگی این جنایت‌ها هستیم.
ما به خوبی می‌دانیم که برخی گروه…

Read more

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

به مناسبت هفتاد و دومین سالگرد انتشار بیانیۀ 12 شهریور 1324

هموطنان گرامی!

هفتاد و یک سال پیش به تدبیر سیدجعفر پیشه وری و گروهی از متفکرین و معتمدین خلق آذربایجان، بیانیۀ دوازده ماده ای دوازده شهریورمنتشر گردید.

اهم اهداف اين بيانيه عبارت بودند از: تقاضاي آزادي داخلي و مختاريت مدني براي مردم آذربايجان با حفظ استقلال و تماميت ارضی ايران، تشکيل انجمنهاي ايالتي و ولايتي، تدريس زبان ترکی در مدارس آذربايجان، مصرف نيمي از مالياتهاي وصولي از آذربايجان در خود آذربايجان، افزايش کرسيهاي نمايندگان آذربايجان در مجلس شورای ملی به نسبت جمعيت آن، اصلاح روابط بين مالک و دهقان با در نظر گرفتن مصالح هر دو، مبارزه با بيکاري، تلاش در جهت توسعه و ايجاد صنايع، تجارت و کشاورزي، مبارزه با رشوه و فساد در ادارات دولتی .

بر اساس اصول بنیادین این بیانیه، فرقۀ دمکرات آذربایجان به رهبری سید جعفر پیشه وری تاسیس گردید. از آنجا که این بیانیه، در برگیرندۀ اساسی تر…

Read more

در دفاع از صلح

در دفاع از صلح

و در حمایت از حقوقِ خلق‌های ایران!

آنچه مبارزهٔ تمامی دموکراسی‌خواهان و عدالت‌پیشگان میهن کثیرالملهٔ ما را به‌هم گره می‌زند، به‌وجود آوردن شرایط ضروری و پایدار برای همزیستی صلح‌آمیز همهٔ خلق‌ها و به‌طور هم‌زمان بر پاکردن ساختار حکومتی‌ای است که به‌موازات وحدت ملی، خودمختاری‌ای فراگیر، دموکراتیک و پیشرو  را ممکن کند.

ما به تلاش‌های مسموم باهدفِ جنگ‌افروزی و درگیری در مرزهای غربی کشورمان “نه” می‌گوییم!

به‌منظور حفظ تمامیتِ ارضی کشور، حل عادلانه  مسئلهٔ ملی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است!

بیانیهٔ حزب کمونیست عراق دربارهٔ همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق

در شرایطی که تحول‌های سیاسی‌ای پرشتاب در منطقه روی می‌دهند و امپریالیسم و ارتجاع منطقه طرح‌هایی خطرناک به‌قصد تغییرِ جغرافیای سیاسی خاورمیانه در سر می‌پرورانند، هرگونه درگیری نظامی در مرزهای ایران و با هر توجیهی، تمامیتِ ارضی و ثبات کشور را به‌مخاطره خواهد انداخت…

Read more

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت درگذشت رفیق علی دستی

رفیق علی دستی عضو کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان در روز 19 اردیبهشت سال 1324 (9 ماه مه 1945) در شهر تبریز متولد شد. پدر وی رفیق نصرت دستی از افسران فرقه دمکرات آذربایجان و فرمانده قرارگاه  بود که به دلیل مبارزات پیگیر و خستگی ناپذیرش در راه احقاق حقوق خلق آذربایجان، به دریافت مدال 21 آذر نائل گردید. این مدال توسط سید جعفر پیشه وری صدر فرقه دمکرات آذربایجان به او اهدا شد.

پس از سرکوب خونین جنبش 21 آذر توسط ارتش شاه و فئودالهای ارتجائی آذربایجان که با کمک امپریالیست های آمریکا و انگلیس در آذر ماه سال 1325 صورت گرفت، خانواده علی دستی به همراه هزاران خانواده دیگر مجبور به ترک وطن شدند و در جمهوری سوسیالیستی آذربایجان پناه گرفتند.

او با عشق به وطن و آرزوی آن روز که بتواند در زادگاهش فردی مثمر ثمر باشد، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را پشت سر گذاشت و در رشته پزشکی قبول شد. وی پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه دولتی نریمان نریمانف، مشغول به کار طبابت شد و تا …

Read more

پیام همبستگی حزب تودۀ ایران

پیام همبستگی حزب تودۀ ایران

 به گردهمایی رفقا، دوستان و بازماندگان خانوادۀ ابراهیمی ها در باکو به مناسبت هفتادمین سالگرد جان باختن قهرمانانۀ رفیق فریدون ابراهیمی

روز اول خردادماه سال 1326 ، ساعت 4 صبح ، مقابل باغ گلستان تبریز ، مردی 28 ساله از سلالۀ قهرمانان آذربایجان ، با قلبی سرشار از عشق به زحمتکشان همۀ خلقهای ایران ، با گامهای استوار به سوی چوبۀ دار می رود.

او فریدون ابراهیمی ، پسر غنی ، قهرمان توده ای ، فرزند برومند خلق آذربایجان ، عضو کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان ، نمایندۀ مجلس ملی آذربایجان و دادستان کل آذربایجان در دوران حکومت خودمختار وملی آذربایجان است که راه پدرش رفیق غنی ابراهیمی را ادامه می دهد.

پدر فریدون ، رفیق غنی ابراهیمی ، در سال 1297 از سازمانگران حزب عدالت در آستارا و در سال 1299از مؤسسین شعبۀ حزب کمونیست ایران در آستارا بود. بعدها ، غنی ابراهیمی توسط مزدوران رضاخان دستگیر و پس از تحمل چند سال زندان به شهر نهاوند تبعید می گردد…

Read more

اعلامیه کمیته مرکزی

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر

 کارگران و زحمتکشان ایران!

   روز رزمجویانه کارگران سراسر جهان را به شما شاد باش می گوییم.

   روز اول ماه مه برابر با یازدهم اردیبهشت ، روز نمایش همبستگی مبارزات کارگران سراسر جهان است. 128 سال از شکل گیری روز جهانی کارگر می گذرد.  در چنین روزی از کارگران همه کشورها  دعوت می شود تا یک صدا و هم زمان خواسته های صنفی و سیاسی خود را به شکل های گوناگون  برپایی اعتصابات ، تظاهرات  و  راهپیمایی مطالبه کنند. 

  شکل گیری این روز به  گرامی داشت خاطره جان باختگان کارگران  نساجی شهرشیکاگو در آمریکا در روز اول ماه مه 1886 میلادی باز می گردد.  در چنین روزی اعتصاب و راهپیمائی کارگران نساجی شیکاگو در اعتراض به شرایط کار، و درخواست کاهش ساعات کار روزانه از 10 به هشت ساعت، از طرف کارفرمایان زیرپا گذاشته شد و پلیس به حمایت از سرمایه داران تظاهرات را به خونین ترین شکلی سرکوب کرد.  با اینکه این جنبش به خون کشیده شد، اما کارگران دست از مبارزه نکشیدند و پیکار خونین کارگران شیکاگو در سراسر جهان بازتاب یافت.…

Read more

گرامی باد اول ماه مه، روز جهانی کارگر!

گرامی باد اول ماه مه، روز جهانی کارگر! 

اول ماه مه، روز جهانی کارگر روز اتحاد و همبستگی بین المللی کارگران در سرتاسر دنیا را در شرایطی گرامی می داریم که فاصله طبقاتی و شکاف میان سرمایه داران و کارگران به بالاترین حد خود رسیده و روز به روز نیز بر شدت و حدت آن افزوده می شود. تعمیق و تشدید بیش از پیش تضادهای طبقاتی و افزایش روزافزون درآمد و ثروت اقلیتی از سرمایه داران و صاحبان قدرت، در مقابل تشدید فقر و فلاکت فزاینده ی اکثریت عظیمی از کارگران و توده های مردم محروم و تحت ستم جهان، نمایشی از چهره عریان و آشکار بربریت و توحشی است که نظام گندیده و ضدکارگری سرمایه داری، برای اکثریت قریب به اتفاق کارگران و بشریت امروز به ارمغان آورده است. در واقع تحت سلطه و حاکمیت یک چنین مناسبات و البته در سایه ی سلطه یک چنین نظام و سیاست هایی است که به ویژه در اوضاع و احوال کنونی جهان، از یک سو به شکل لجام گسیخته و سرسام آوری بر دارایی ها و ثروت سرمایه داران افزوده می شود واز سوی دیگر، کارگران (همه ی آنان که کار می کنند و با کار و تولید خود رفاه و آسایش را برای احاد بشر فراهم می آورند) هر روز فقیرتر و بی چیزتر شده و به فقر، خانه خرابی و فلاکت کشانده می شوند. بی جهت نیست که بر اساس جدیدترین گزارش موسسه غیر دولتی آکسفام، دارایی تنهاهشت نفر از ثروتمندترین های جهان با دارایی بیش از ٣ میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان برابری می کند». …

Read more

فرخنده است اول ماه مه؛ روز جهانی کارگر

فرخنده است اول ماه مه؛ روز جهانی کارگر

اول ماه مه روز جهانی کارگر روز جشن و جلوه‌‌گری پرشمارترین طبقه‌ی اجتماعی است که گرچه سازندگان ثروت های جهانند، خود اما بی بهره‌ترینند. هم از این نقش و جایگاه است که اندیشه‌ی زیبا کردن جهان با آزادی و عدالت برمی‌خیزد. در پهنه‌ی اجتماع نویسندگان و پدیدآورندگان فرهنگی نیز زیست و سرنوشتی همچون کارگران دارند. گره‌گاه هم‌سرنوشتی نویسندگان و کارگران فقط شهروندی در جامعه‌ای مشترک نیست بلکه پیوندهایی جدی‌تر دارد: تا آنجا که نویسندگان در ازاء نوشته‌های خود مزد می‌گیرند، مزدبرانی هستند همچون دیگر مزدبگیران در چهارچوب مناسبات موجود. به این معنا هنگامی که دولت‌ها هر سال حداقل دستمزد کارگران را تعیین می‌کنند، بر خلاف ظاهر امر، میزان برخورداری نویسندگان از زندگی را نیز رقم می‌زنند. انتظار بیهوده‌ای است که دستمزد کارگران جامعه چند بار زیر خط فقر "توشیح" شود؛ آنگاه کسانی که با کار فکری گذران می‌کنند بتوانند از شرایط بهتری برخوردار باشند. حق برخورداری ما نویسندگان از امکانات زندگی را نیز همان زمان رقم می‌زنند که حداقل دستمزد را اعلام می‌کنند. هیچ دیوار ستبری این عرصه‌ها را از هم جدا نمی‌کند و هیچ پرده‌ی توهمی نیز نباید چنین کند. محرومیت نویسندگان چه در مناسبات اقتصادی و چه در دیگر زمینه‌هااز آن روست که بزرگترین طبقه‌ی اجتماعی جامعه بی‌بهره از حقوق و نابرخوردار است. بنا بر این دفاع نویسندگان از منافع کارگران دفاع از منافع خودشان است؛ همچنان‌که پشتیبانی قشرهای دیگر از جمله کارگران از آزادی بیان و ستیز با سانسور حمایت از حق آزاد زیستن‌شان است.…

Read more

سر اومد زمستون، شکفته بهارون

سر اومد زمستون، شکفته بهارون 
گلِ سرخِ خورشید باز اومد و شب شد گریزون 


امید و رویش جوانه‌ها و ایستادن و حرکت کردن سر منشا زندگی است و زندگی آتش‌گهی دیرینه پابرجاست، گر بیفروزیش رقص شعله‌اش در هر کران پیداست. 
زمستانی سخت و طاقت فرسا را پشت سر گذاشتیم و با امید به رویش جوانه‌ها، بهار را آغاز کردیم. بهاری که شادی آفرین است و زندگی نوینی را به ارمغان می‌آورد، بهاری که آب‌های روان را بر کوه‌ها و دشت‌ها و زندگی ما جاری می‌کند و پلیدی و پلشتی را با خود می‌شوید و می‌برد، بهاری که در آن گل‌های رنگارنگ می‌شُکفند و به سوی خورشید سر می‌کِشند، بهاری که امید به آزادی و آرزوهای زندگی بخش را نوید می‌دهد و پیام آور حرکتی بالنده و پوینده و مستقل برای رهایی از بند و استبداد و تبعیض است. 
ما با تاکید بر خواسته‌های‌مان، هم‌چنان بر دادخواهی پای می‌فشاریم و با امید به روزهایی سراسر عشق و امید، زندگی دوباره را در سال نو آغاز می‌کنیم، امید که بتوانیم هم‌چون گذشته پویا و پر توان گام برداریم. …

Read more

سال نو فرخنده باد!

سال نو فرخنده باد!

شادباش نوروزی کانون نویسندگان ایران


بهاری دیگر آمده است
آری
اما برای آن زمستان‌ها که گذشت
نامی نیست
نامی نیست


هوایی تازه می‌آید و فصلی دیگر فرا می‌رسد، بهار می‌آید تا مفهوم عشق را بازبنویسد و بر جان‌ها و دل‌ها عطرافشانی کند. پیام‌دار عشق و شادی و نوید دهنده‌ی روزهای نو، برای همه‌ی انسان‌ها و جان‌های عاشق. 

در جهانی که بر اثر رنج و هراس و یاسِ تاخته بر انسان‌های ستمدیده و بی‌پناه از یک‌سو و از سوی دیگر اشتهای سیری ناپذیر خودکامه‌گان در کسب قدرت و ثروت، به عرصه‌ای بلاخیز بدل شده، آنچه هرآینه تهی‌تر و سرگشته‌تر می‌شود، مفهوم انسان و آزادی اوست. در چنین شرایط غمباری برای انسان بلادیده و مانده درغم‌های جانفرسا، هر رویش و خیزشی نوید بیداری می دهد. نوید پایداری و پیمودن مسیر رهایی از بندگی و اسارت.

امید داریم که این بهار و سال نو برای همه‌ی انسان‌ها، پیام‌آور عشق و انساندوستی و گسترش آرامش و رفاه و آزادی باشد.…

Read more

ایران زیر تیغ بازداشت؛

ایران زیر تیغ بازداشت؛

 طرح مشترك ٣٥ تشكل دانشجویی

پيرامون بازداشت‌ فعالان

سی‌وپنج تشکل دانشجویی کشور طی بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از بازداشت‌های گسترده در آستانه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری سال نود و شش، از فشارهای فزاینده امنیتی بر فضای دانشگاه‌های سراسر کشور پرده برداشته و نوشتند: «امنیتی شدن فضای کشور در چند ماه گذشته به این موارد محدود نمی‌شود و وضعیت دانشگاه‌ها به‌مراتب بغرنج‌تر است. ماه‌هاست فعالین دانشجویی حوزه‌های مختلف، از فعالین حوزه‌ی نشریات تا فعالین صنفی و تشکل‌های دانشجویی تحت‌فشارهای مختلف، خارج از سازوکارهای داخلی دانشگاه‌ها قرار دارند و متحمل هزینه‌های گوناگون شده‌اند؛ به‌گونه‌ای که وضعیت چند ماه گذشته سر به‌غایتی بس ناگوار داده است

طی روزهای گذشته و پس از اظهارنظر فرمانده کل سپاه پاسداران مبنی بر عدم دخالت این نیروی نظامی امنیتی در روند انتخابات سال نود و شش، موج بازداشت‌های فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران افزایش یافته است…

Read more

پیام شاد باش نوروزی

پیام شاد باش نوروزی

 هم میهنان گرامی!

فرقه دمکرات آذربایجان فرارسیدن نوروز و آغاز سال 1396 را به همه شما تبریک می گوید و امیدواراست سال نو، سالی سرشار از موفقیت وبهروزی برای شما و زمینه ساز رهایی کشور از استبداد، ستم ملی و عقب ماندگی باشد.

 نوروز، جشن باستانی خلق های ساکن ایران، و نماد تاریخی فرا رسیدن دورانی نو و پیروزی نیکی بر پلیدی و کهنگی است. حفظ این سنت خجسته در دوران حکومت های واپس گرا و ضد مردمی، خود یکی ازعرصه های مبارزه مردم بر ضد وارثان ضحاک بوده و خواهد بود.
 
امسال سال نو را در شرایطی جشن می گیریم که سراسر جهان را بحرانی فزاینده در برگرفته است. کشورهای منطقه خاورمیانه در آتش جنگ و چند دستگی می سوزد. رژیم حاکم بر ایران ضمن دادن شعارهای عوام فریبانه در زمینه دفاع از حقوق خلق های منطقه می کوشد تا بحران همه جانبه و ساختاری کشور را سرپوش گذارد و مبارزات کارگران، زحمتکشان، خلقهای ساکن کشور و آزادیخوهان را که خواهان عدالت اجتماعی، تامین حقوق ملل و اقوام و آزادیهای دمکراتیک هستند را در نطفه خفه کند. …

Read more

پیام مدیرکل یونسکو

پیام مدیرکل یونسکو

برای روز جهانی زبان مادری

 

مدیرکل یونسکو به مناسبت روز جهانی زبان مادری، پیامی را منتشر کرد.

ترجمه فارسی متن این پیام که در سایت کمیسیون ملی یونسکو منتشر شده به این شرح است

پیام مدیر کل یونسکو، ایرینا بوکووا به مناسبت روز جهانی زبان مادری، ۲۱ فوریه ۲۰۱۷

در روز جهانی زبان مادری، یونسکو بار دیگر بر تعهد صمیمانه خود به حمایت از تنوع زبانی و چند زبانگی تاکید می‌کند. زبان‌ها بیانگر ماهیت ما هستند و موجب شکل‌گیری افکار و هویت ما می‌شوند. تنوع زبانی درک درست هر فرهنگ را ممکن می‌سازد و همکاری‌های موثر و صحیح بین‌المللی تنها در سایه احترام به تنوع زبانی ممکن خواهد بود. دسترسی به تنوع زبانی، موجب بیدار شدن حس کنجکاوی و فهم متقابل در افراد می‌گردد به همین دلیل یادگیری زبان، نوید بخش صلح، نوآوری و خلاقیت می‌باشد.

روز جهانی زبان مادری که امسال به حفاظت و حمایت از آموزش چندزبانی می‌پردازد، فرصت مناسبی برای اجرای اهداف توسعه پایدار است، به ویژه هدف چهارم توسعه پ…

Read more

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

خواسته های مردم را حاکم کنید

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه شانزده آذر، گرامیداشت روز دانشجو را به فرزندان دانشجو خود تبریک گفته و نه تنها خواستار به رسمیت شناختن بیان آزادانه خواسته ها و برپایی اعتراضات دانشجویان در این روز می باشد. بلکه برپایی اعتراض، تجمع، تحصن و اعتصاب وتشکل های مستقل حق قانونی برای اقشار مختلف جامعه و حقی همیشگی می داند.

بیش از نود درصد از دانشجویان فرزندان اقشار ضعیف و ناتوان جامعه به لحاظ اقتصادی هستند. بنابراین محور خواست هایشان بطور طبیعی همان خواسته های کارگران و مزد بگیران حداقلی جامعه است و شرایط اسفناک خوراک، پوشاک، ورزش، بهداشت، درمان و آموزش را برای خود و خانواده هایشان لمس کرده اند و بسیاری از ضروریات اولیه زندگی برایشان مانند کالایی لوکس بوده و از آن محروم بوده اند.

دست اندازی ها به قانون کار و تامین اجتماعی، دستمزدهای چند برابر زیر خط فقر، ع…

Read more

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

به مناسبت هفتاد و یکمین سالگرد پیروزی جنبش 21 آذر

و تاسیس حکومت ملی آذربایجان

 

هموطنان گرامی!

بیش از هفت دهه از استقرار حکومت ملی در آذربایجان به رهبری سید جعفر پیشه وری می گذرد. جنبش 21 آذر سال 1324 خلق آذربایجان، سر آغاز نوینی برای آزادیخواهان ایران بود که با بسط و گسترش آن در دیگر نقاط کشور می توانست به تسلط استبدادی و ارتجاعی حاکم بر کشور برای همیشه خاتمه دهد و راه را برای پیشرفت و ترقی میهنمان هموار کند.

در تاریخ مبارزات خلقهای ایران این اولین بار بود که یکی از خلقهای ساکن میهنمان توانست با یک جنبش توده ای و فراگیر به حق تعیین سرنوشت خود دست یابد و دولت خود مختار خود را تاسیس نماید. حکومت ملی آذربایجان به رهبری پیشه وری و با حمایت همه اقشار و طبقات جامعه توانست با کمترین امکانات بزرگترین دستاوردهای مردمی را ایجاد کند. حکومت ملی در طول کمتر از یک سال چنان تحول عظیمی در عرصۀ سیاست، اقتصاد، فرهنگ و آموزش بوجود آورد که تحسین دشمنانش را نیز بر انگیخت. …

Read more

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران

به مناسبت هجدهمین سالگرد قتل تبهکارانه‌ی رهروان دلیرآزادی، محمد مختاری و محمدجعفر پوینده

هجده سال از خزان هولناک سال ۱۳۷۷ گذشت. اما روشنایی هنوز در پرده‌های تو در تو و تاریکِ ابهام زندانی‌ست. هر چند درآن پاییز مرگبار شاخه‌ها و برگ‌های قتل‌های سازمان‌یافته و سیاسی- عقیدتی نمایان شد، اما ریشه‌های رویکرد ارتجاعی کشتار و حذف مخالفان و دگراندیشان نه تنها همچنان برجامانده است بلکه سیر آن را می‌توان تا نخستین سال‌های پا‌‌‌گرفتن حاکمیت جدید پی گرفت. حذف فیزیکی مخالفان و منتقدان در بسیاری از شهرها به گونه‌ای شکل گرفت که رعب و وحشت را در بدنه‌ی جامعه بپراکند. پیام نمایندگان ستم روشن بود: هر صدای آزادی خواهانه‌‌‌ای را در گلو خفه می‌کنیم! سپس برای زمینه‌سازی فرهنگی – تبلیغاتی ساخت برنامه‌های تلویزیونی بر ضد روشنفکران مستقل در دستور کار قرار گرفت. دور تازه‌ی سرکوبِ آزادیخواهان با برنامه‌های ننگینی چون «هویت» از سوی کارگزاران امنیتی در سیمای جمهوری اسلامی آغاز شد. آن گاه نوبت به احضار و تهدید نویسندگان، شاعران و همه‌ی روشنفکران مستقلی رسید که در پی تجدید فعالیت نهاد مستقل اهل قلم، کانون نویسندگان ایران، بر آمده بودند. طرح ناکام به دره انداختن اتوبوس حامل نویسندگان در سفر ارمنستان و ربودن یکی از فعالان کانون، این چرخه‌ی وحشت افکنی را به اوج های تازه‌ای رساند.…

Read more

پیام کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

پیام کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب تودۀ ایران

رفقای گرامیِ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران ، هفتاد و پنجمین سالگرد بنیان گذاری حزب را به شما و از طریق شما به همۀ اعضاء و هواداران و دوستداران حزب تودۀ ایران تبریک می گوئیم.

75 سال قبل در روز 10 مهرماه سال 1320 ، حزب تودۀ ایران به مثابه فرزند شایستۀ حزب کمونیست ایران ، حزب حیدرعمواوغلی ها و ارانی ها ، برای ادامۀ راه آن حزب و با هدف تامین منافع کارگران و دهقانان و زحمتکشان و خلقهای ایران تاسیس گردید.

حزب تودۀ ایران با ارائۀ برنامه های مبارزاتی مترقی و واقعبینانه برای منافع توده های کار و زحمت ، برای دستیابی به آزادی ها و حقوق دمکراتیک و برای مبارزه با فاشیسم هیتلری و تحکیم استقلال ایران ، به سازماندهی گردانهای مبارز در میان کارگران، دهقانان، زحمتکشان، دانشجویان، جوانان، زنان، روشنفکران و هنرمندان پرداخت ، و به این شکل ، بذری که حیدرعمواوغلی ها و ارانی ها در میان توده ها افشانده بودند بارور ساخت.…

Read more

بیانیه هفدهمین اجلاس سران ...

بیانیه هفدهمین اجلاس سران کشورهای جنبش عدم تعهد

با موضوع ' صلح ، حاکمیت و همبستگی برای توسعه

به نوشته اسپوتنیک اجلاس سران کشورهای غیر متعهد در روزهای یکشنبه و دوشنبه برگزار شد. پیش از آن هم در روزهای سه شنبه و چهارشنبه نشست کارشناسی و اجلاس کارشناسان ارشد (وزیران) در روزهای پنج شنبه و جمعه برگزار شده بود. با تصویب بیانیه نهایی در 21 بند به کار خود پایان داد.

متن کامل بیانیه اجلاس هفدهم سران جنبش عدم تعهد به شرح زیر است:

بیانیه نهایی هفدهمین اجلاس سران کشورها و دولتهای جنبش عدم تعهد جزیره مارگاریتا، جمهوری بولیواری ونزوئلا 17-18 سپتامبر 2016 سران کشورها و دولت های جنبش عدم تعهد در جزیره مارگاریتا در جمهوری بولیواری ونزوئلا در چارچوب هفدهمین کنفرانس سران در تاریخ 17-18 سپتامبر 2016 با موضوع ' صلح ، حاکمیت و همبستگی برای توسعه ' دور هم گرد آمده و اوضاع بین المللی را مورد بررسی قرار دادند.

با توجه به این حقیقت که تاریخ و واقعیت جهانی که در آن امروز زندگی می کنیم…

Read more

مادران پارک لاله ایران

مادران پارک لاله ایران

ما علیه همه‌ی مسئولان حکومتی شریک در قتل عام سال ۶۷، اعلام جرم می‌کنیم! ۶

«آی رفقایم،

خواهران و برادرانم،

که در خون یکدیگر دفن شده اید

دسته جمعی!

روزها برای دادخواهی دویده ایم

شبها بغض خویش فروخورده

تا فورانش را در ایستادگی متبلور کنیم.

امروز بیش از پیش

فلق می‌درخشد

و قصه‌های مگو از پرده بیرون افتاده اند

شفقی سرخ در راه است

آسوده باشید رفیقانم.»

«شعری از تینا. ف»

کشتار گروهی زندانیان سیاسی در تابستان سال ۶۷، یک قتل عام سیاسی است، زیرا زندانیانی که حکم زندان داشتند و دوران محکومیت‌شان را سپری می‌کردند یا محکومیت‌شان به پایان رسیده بود، با حکم حکومتی و توسط «کمیسیون مرگ»، در دادگاه‌های غیرعلنی و ناعادلانه و بی خبر از خانواده‌ها به اعدام محکوم شدند و نزدیک به 5000 نفر از بهترین انسان‌های مبارز را به شکل گروهی اعدام و در گورهای جمعی در خاوران، بهشت زهرا یا در دیگر گورستان‌های بی نام و نشان، مدفون کردند. …

Read more

سندیکای کارگران شرکت واحد ...

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

لایحه ضد کارگری و پایمال کردن حقوق و منافع کارگران را محکوم می کنیم

لایحه اصلاحی قانون کار با هدف پایمال کردن حقوق کارگران تدوین شده است . در برابر تصویب این لایحه ایستادگی خواهیم کرد درحالی لایحه اصلاح قانون کار به مجلس رفته است که طی سال های گذشته بخش هایی از این قانون که حمایت از حقوق کارگران را تاکید می کند عمدتا و بطور عمدی اجرا نشده است. گویا این بخش های قانون ضمانت اجرایی خود را از دست داده است. حال دولت برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی و دریافت وام های کلان از صندوق بین الملی پول جهت رونق اقتصاد بیمار، بطور یک جانبه و بدون حضور نمایندگان واقعی ومستقل کارگران با تغییراتی در قانون کار می خواهد با بی دفاع کردن و ارزان سازی نیروی کار سبب جذب سرمایه های خارجی و به زعم خود ایجاد رونق در فضای کسب و کار شود. ارائه دهندگان لایحه به جای اشتغالزایی برای لشکر بیکاران و اجرای صحیح قانون کار، مصمم هستند با تغییر یک جانبه در موادی از قانون کار زمینه سود آوری و سود جویی بیشتر برای کارفرمایان را فراهم آورند. اصرار بر تغییراتی در مواد ،۱۰،۱۳،۲۱،۲۳،۲۷،۴۱ و… این قانون به معنی حذف تمامی دستاوردهای کارگران در بیش از نیم قرن گذشته و هجومی همه جانبه به این دستاوردها است. این اولین بار نیست لایحه ای این چنین ضد کارگری که از همه جوانب دست آوردهای حداقلی کارگران را نشانه رفته است به مجلس می رود، تا پایمال کردن حقوق کارگران قانونی تر بشود. گویا مهمترین اقدام هر دولتی که بر سرکار می آید، دست بردن به منافع کارگران به بهانه جذب سرمایه گذاری خارج…

Read more

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

اعلامیۀ کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

به مناسبت هفتاد و یکمین سالگرد انتشار بیانیۀ 12 شهریور 1324

 

هموطنان گرامی!

هفتاد و یک سال پیش به تدبیر سیدجعفر پیشه وری و گروهی از متفکرین و معتمدین خلق آذربایجان، بیانیۀ دوازده ماده ای دوازده شهریورمنتشر گردید.

اهم اهداف اين بيانيه عبارت بودند از: تقاضاي آزادي داخلي و مختاريت مدني براي مردم آذربايجان با حفظ استقلال و تماميت ارضی ايران، تشکيل انجمنهاي ايالتي و ولايتي، تدريس زبان ترکی در مدارس آذربايجان، مصرف نيمي از مالياتهاي وصولي از آذربايجان در خود آذربايجان، افزايش کرسيهاي نمايندگان آذربايجان در مجلس شورای ملی به نسبت جمعيت آن، اصلاح روابط بين مالک و دهقان با در نظر گرفتن مصالح هر دو، مبارزه با بيکاري، تلاش در جهت توسعه و ايجاد صنايع، تجارت و کشاورزي، مبارزه با رشوه و فساد در ادارات دولتی .

بر اساس اصول بنیادین این بیانیه، فرقۀ دمکرات آذربایجان به رهبری سید جعفر پیشه وری تاسیس گردید. از آنجا که این بیانیه، در برگیرندۀ…

Read more

اعلامیه کمیته مرکزی...

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

بمناسبت در گذشت سهراب طاهر شاعر نامدار آذربایجان

سهراب طاهر شاعر خلق آذربایجان و یکی از فعالین فرقه دمکرات آذربایجان در 15 اردیبهشت 1395 در شهر باکو در گذشت. کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان یاد و خاطره این شاعر و فعال سیاسی را گرامی می دارد.

سهراب طاهر در 15 مرداد ماه 1305 هجری شمسی در خانواده ای زحمتکش و انقلابی در شهر آستارا متولد کردند هنوز کودکی بیش نبود که پدرش ابوالفضل طاهر را به شهر کرمانشاه تبعید شد.

در سال 1320 پس از سقوط رضا شاه، او همراه خانواده به تبریز بر گشت. در اواخر 1324 به اتفاق گروهی از جوانان فرقه جهت تحصیل به شهرباکو مرکز جمهوری سوسیالیستی آذربایجان اعزام شد. پس از اتمام دانشگاه بدلیل سرکوب خونین جنبش 21 آذر وی از بازگشت به وطنش باز ماند.

سهراب طاهر در سال 1331 شمسی وارد دانشکده ادبیات باکو شد و در سال ۱۹۵۷آنرا با موفقیت به پایان رساند.

پس ازفارغ‌التحصیلی در رشته ادبیات در روزنام…

Read more

شادباش نوروزی

شادباش نوروزی

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان آغاز سال سال نو را به همه هموطنان گرامی شادباش می گوید و برای همگان آرزوی شادابی، سعادت و موفقیت دارد.

ما امیدواریم سال 1395 سال پیروزی خلق های ایران بر استبداد حاکم و رسیدن به آزادی، عدالت اجتماعی و شکوفایی کشور باشد.

هموطنان گرامی!

عید نوروز از اعیاد قدیمی و از سنن دیرین ایرانیان به‌شمار می‌رود. كه دارای تاریخ چندهزارساله می‌باشد. عید نوروز عید تولد و نوشدگی و خیزش طبیعت و عید جنبش و فعالیت و رشد و شكوفایی و آزاد اندیشی است.

عید نوروز از زمانیكه نیاكان ما پا به‌ ایران زمین نهادند و حتی خیلی پیش از آن، ساکنان این آب و خاک آغاز بهار را با خوشحالی فراوان جشن گرفته و با پوشیدن جامه نو و خانه تکانی هر‌آنچه را كه به‌زمستان مربوط می‌شد از بین می‌بردند.

در زمانهای قدیم جشن عید نوروز در پنج‌ روز اول سال جدید برگزار می‌شد. گروههای كوچكی از نوازندگان و خوانندگان، قبل از فرارسیدن سال جدید در شهرها و روستاها می‌گشتند و اشعار ویژه عید نوروز را بر در خانه‌ها می‌خوا…

Read more

8 مارس

 

 

گرامی باد 8 مارس روز جهانی زن

8 مارس (18 اسفند) روز جهانی زن را به همه شیرزنان ایرانی تبریک می گوییم!

تاریخ یکصد ساله کشورمان گواه است که زنان ایرانی با تمام مشکلات صعب العبوری که حاکمان زن ستیز و ارتجاع در راه پیشرفت و ترقی آنها ایجاد کرده اند،با جانفشانی و سازماندهی موانع را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته و به دستاوردهای بزرگی نائل آمده اند.

ما اعتقاد راسخ داریم که زنان ایرانی دوشادوش برادران خود به مبارزه برای رسیدن به آزادی، شکوفایی کشور و برابری حقوق زنان با مردان ادامه خواهند داد.

یک بار دیگر این روز رزمجویانه زنان جهان را به همه دلیر زنان کشور به ویژه زنان آذربایجانی تبریک و تهنیت می گوییم. برایشان پیروزی و موفقیت روز افزون آرزومندیم.

18 اسفند (8مارس) 1394

Read more

اعلامیه

اعلامیه کمیته مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

به مناسبت هفتادمین سالگرد جنبش 21 آذر

هموطنان گرامی!

70 سال قبل در چنین روزی خلق آذربایجان به رهبری فرقۀ دمکرات آذربایجان و سید جعفر پیشه وری اولین حکومت خود مختار در تاریخ ایران را در اراضی آذربایجان تشکیل داده و جنبش 21 آذر را بنیان نهادند.

در تاریخ معاصر میهنمان ایران ، ساکنین آذربایجان همواره در جبهۀ مقدم مبارزه آزادی خواهی خلقهای ایران علیه استبداد حکومت مرکزی قرار داشته اند. قیام ستارخان علیه استبداد صغیر جنبش مشروطیت را احیاء نمود. شیخ محمد خیابانی در ادامۀ جنبش مشروطیت و برای تشکیل انجمنهای ایالتی و ولایتی به پا خاست. در واپسین ماههای جنگ جهانی دوم که خلق آذربایجان در فقر مطلق به سر می برد و همچون دیگر خلقهای ساکن میهنمان از حقوق ملی محروم بود و با ظلم و استبداد خان های محلی و حکومت مرکزی دست به گریبان بود ، پیشه وری و یارانش با توجه به تناسب قوای نیروهای سیاسی داخلی و خارجی و ضعف حکومت مرکزی و حامیان غربی آن ، با انتشار بیانیۀ 12 شهریور و بر اساس تشکیل انجمنهای ایالتی و ولایتی مصرح شده در قانون اساسی مشروطیت ، تاسیس فرقۀ دمکرات آذربایجان را برای مبارزه در راه آزادی آذربایجان و تحقق حکومت ملی خود مختار آذربایجان در چارچوب ایران واحد اعلام نمودند.…

Read more

اعلامیه کمیته ...

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

بمناسبت هفتادمین سالگرد انتشار بیانیه 12 شهریور

هموطنان گرامی !

هفتاد سال قبل در حالی که دنیا دومین جنگ جهانی ویرانگر را پشت سر گذاشته بود. و با شکست فاشیسم، خلق های بسیاری از کشورها فرصت پیدا کرده بودند تا بر ویرانه های جنگ، کشوری آباد، آزاد و مستقل بر پا کنند. کشور ما نیز از این تحولات بی نصیب نبود. دولت دیکتاتوری رضا شاه سرنگون و فضای نسبتا دمکراتیکی در جامعه بوجود آمده بود. احزاب و سازمان های ترقی خواه و میهن پرست امکان فعالیت پیدا کرده بودند. نیروهای مترقی، آزادیخواه و میهن پرست تمام توان خود را بکار گرفته بودند تا با بسیج و سازماندهی توده ها، کشور را از عقب ماندگی های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، برهانند. برای رسیدن به چنین هدفی تشکیل احزاب و سازمان های سیاسی، ملی و مدنی ضرورت مبرم داشت. و علیرغم مقاومت سنگین نیروهای ارتجاعی درون حاکمیت، ملاکین و بخشی از روحانیون و بازاری ها، بسیاری از زحمتکشان، روشنفکران و اقشار بینابینی، به احزاب و سازمان های سیاسی و صنفی پیوستند.…

Read more

بیانیه 12 شهریور

بیانیه 12 شهریور

مقدمه : روز دوشنبه 12 شهريور 1324، فرقه دموکرات آذربايجان با انتشار بيانيه اي(مراجعت نامه ) که به دو زبان آذربايجاني و فارسي نوشته شده و حاوي يک مقدمه و12ماده بود رسما تشکيل خود را اعلام نمود.

اهم اهداف اين بيانيه عبارت بودند از: تقاضاي آزادي داخلي و مختاريت مدني براي مردم آذربايجان با حفظ استقلال و تماميت ارضی ايران، تشکيل انجمنهاي ايالتي و ولايتي، تدريس زبان ترکی در مدارس آذربايجان، مصرف نيمي از مالياتهاي وصولي از آذربايجان در خود آذربايجان، افزايش کرسيهاي نمايندگان آذربايجان در مجلس به نسبت جمعيت آن، اصلاح روابط و حدود بين مالک و دهقان با در نظر گرفتن مصالح هر دو، مبارزه با بيکاري تلاش در جهت توسعه و ايجاد صنايع، تجارت و کشاورزي، مبارزه با رشوه و فساد در ادارات و….

جالب توجه است که با گذشت نزدیک به هفتاد سال از انتشار بیانیه دوازده ماده ای دوازده شهریور، هنوز بسیاری از خواسته های بنیانگذاران فرقه دمکرات آذربایجان محقق نشده است. …

Read more

اول ماه مه

گرامی باد اول ماه مه روز جهانی کارگر

اول ماه مه روز جهانی کارگر را هرچه با شکوهتر بر گزار کنیم

هموطنان گرامی!

اول ماه مه، روزجهانی کارگر یادآور تاریخ مبارزات کارگران و زحمتکشان جهان برای رسیدن به یک نظام عادلانه، انسانی و شرافتمندانه است.

نزدیک به یکصد و سی سال قبل کارگران آمریکایی در یک حرکت منسجم و نمادین علیه ستم طبقاتی به پا خواستند. کارگران شهر شیکاگو از جمله پیشقراولان این مبارزه طبقاتی به حساب می آیند، که با یک حرکت مسالمت آمیز در اول ماه مه 1886 خواهان تقلیل ساعت کار روزانه به 8 ساعت کار و بهبود شرایط زندگی خود شدند.

این حرکت با مخالفت شدید کارفرمایان مواجه شد. پلیس حامی سرمایه داران با یک توطئه حساب شده، تظاهرات کارگران را بخون کشید. یورش وحشیانه پلیس به خانواده ها و تیر اندازی مستقیم به قصد متفرق کردن معترضین، عده ای کشت و هشت نفر را بعنوان مسبب اصلی دستگیر نمودند. آمار کشته شدگان اعلام نشد. از دستگیر شدگان یک نفر خودکشی کرد. یک نفر به 15 سال، دو نفر به حبس ابد محکوم شدند و چهار نفر را نیز اعدام کردند. …

Read more

شادباش نوروزی

شادباش نوروزی

کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان فرا رسیدن نوروز باستانی را به هموطنان عزیز شادباش و تهنیت می گوید.

نوروز نزد ما ایرانیان همیشه نوید بخش زندگی و شادابی، دوستی و دوست داشتن و مهر و مهرورزی بوده است. بی دلیل نیست که نیاکان ما از دیربازچنین روزی را در هر شرایط زمانی و مکانی گرامی داشته و به رقص و پایکوبی پرداخته اند. پیشینان ما بر این باور بوده اند که نوروز آغاز زندگی نو و رویش باورهای انسانی برای دور ریختن پلیدی ها و کرختی هاست. هر بهار فصلی نو برای یکدلی و یکصدایی بوجود می آورد و پوشیدن جامه نو با نوشدن طبیعت، سرشت انسان را از بدی ها دور و به زیبایی ها و پاکی ها نزدیک می کند. اگر چنین نبود که تا بحال نیروهای اهریمنی و ناپاکان ضد بشر صدها بار این آئین مردمی را از مردم گرفته و بجای آن تیرگی و یاس و نومیدی کاشته بودند. این تقابل تا به امروز ادامه دارد. در سالهای اخیر نیز ما بارها شاهد یورش تیره اندیشان و کینه ورزان به آئین های مردمی و از جمله آئین نوروزی بوده ایم.…

Read more

اطلاعیه دبیرخانه

اطلاعیه دبیرخانه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

در تاریخ ٩ اسفند ١٣٩٣ (٢٨فوریه ٢٠١٥) پلنوم فوق العاده کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان بر کزارگردید.

در آغاز پلنوم با یک دقیقه سکوت خاطره رفیق امیرعلی لاهرودی صدر پیشین فرقه دمکرات آذربایجان و دیگر اعضای در گذشته کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان را گرامی داشت. سپس در ارتباط با انتخاب صدر جدید، رفیق واله قلی زاده به عنوان نامزد یگانه هیات اجرائیه کمیته مرکزی به شرکت کنندگان در پلنوم پیشنهاد گردید.

پیشنهاد به مذاکره گذارده شد و پس از شور و مشورت، رفیق واله قلی زاده فرزند رضا به اتفاق آرای شرکت کنندگان در پلنوم کمیته مرکزی به عنوان صدر جدید کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان انتخاب گردید. در پایان، پلنوم برخی موارد تشکیلاتی را نیز مورد مذاکره قرار داده و به اتفاق آرا تصمیمات لازم اتخاذ گردید. شرکت کنندگان در پلنوم ضمن تبریک و آرزوی موفقیت برای صدر کمیته مرکزی در راه تحقق اهداف فرقه دمکرات آذربایجان، اعلام همکاری همه جانبه نمودند. …

Read more

8 مارس

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت هشتم مارس روز جهانی زن

زنان مبارز کشور

یکصد و پنج سال از کنفرانس بین المللی سوسیالیستها در کپنهاک پایتخت دانمارک که پایه و مبنای روز جهانی زن را گذاشت، می گذرد. در 27 اوت سال 1910 کلاراستکین یکی از مهمترین مدافع حقوق زنان از آلمان روز هشتم مارس (17 اسفند) را بعنوان روز رزمجویانه زنان برای رفع تبعیض جنسی و برابری حقوق زنان و مردان پیشنهاد داد. صدها زن شرکت کننده در کنفرانس به نمایندگی از 17 کشور، این پیشنهاد را تصویب و به اطلاع جهانیان رسانند. از آن تاریخ پیکار دشوار و پر از فراز و نشیب زنان جهان برای بدست آوردن برابری حقوق اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی با حدت و شدت بیشتری آغاز شد که تا کنون دستاوردهای بزرگی با خود بهمراه داشته است. در این راه مبارزه خستگی ناپذیر زنان جهان در راه عدالت جنسی و پیوند آن با مبارزه برای عدالت اجتماعی، صلح و آزادی و محیط زیست، دامنه اجتماعی این جنبش را هر چه بیشتر گسترش داده است. ما اطمینان داریم. پیوند هرچه بیشتر مبارزات جهانی زنان با نیروهای آزادیخواه و مترقی متضمن نجات جهان از شرایط دشوار و خطرناکی است که با آن دست به گریبان است.…

Read more

اعلامیه

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت درگذشت رفیق امیرعلی لاهرودی

هموطنان گرامی!

با کمال تاسف سحرگاه جمعه 15 آذرماه 1393 جنبش انقلابی و ترقیخواه کشور، یکی مبارزان خستگی ناپذیر و پیگیر در راه آرمانهای زحمتکشان کشورو یکی از رهبران برجسته جنبش ملی خلق آذربایجان را از دست داد. رفیق امیر علی لاهرودی بیش از 72 در سال برای استقلال، آزادی و عدالت آجتماعی کشور و حقوق برحق خالقهای ساکن ایران، بویژه خلق غیور آذربایجان مبارزه کرد و تا آخرین نفس در این سنگر باقی ماند. او خود مختاری را حق طبیعی هر خلقی میدانست و بر این باور بود که: "شرایط محل، آداب و رسوم و زبان و معتقدات ملتها و اقوامی که در داخل یک کشور بزرگ کثیر المله بسر می برند، ایجاب می کند که آن ملت یا قوم در اداره امور داخلی خود و در مسائلی که مستقیما بوضع داخلی و طرز زندگی آن ملت مربوط است، آزادیها و اختیاراتی داده شود.زیرا مسلم است که یک حکومت مرکزی قادر به اداره عادلانه ملتهایی که در یک کشور بسربرند نبوده و موجبات عدم رضایت عمومی را فراهم خواهد ساخت. مخصوصا که اداره کشور در دست حکومتی باشد که اساسا جنبه ملی نداشته و  بر ملتها تحمیل شده باشد."…

Read more

اعلامیه


اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت انتشار بیانیه دوازده شهریور1324

هوطنان گرامی!

شصت ونه سال پیش نیروهای مترقی و آزادیخواهان آذری به رهبری سید جعفر پیشه وری  در صدد بر آمدند تا یک بار دیگر پرچم آزادیخواهی را در خطه آذربایجان به اهتزاز در آورند. رهروان ستارخانف باقرخان، حیدرعمواغلی وشیخ محمد خیابانی در 12 شهریور 1324 گرد آمدند تا فرقه دمکرات آذربایجان را تشکیل دهند.  نتیجه و ثمره این نشست بیانیه دوازده ماده ای 12 شهریور بود که رئوس کلی خواست و آرمان های مردم آذربایجان در آن تاکید شده بود. بنیانگذاری فرقه دمکرات آذربایجان علیرغم تبلیغات سهمگینی که از طرف نیروهای ارتجاعی داخل و امپریالست ها علیه آن سازماندهی شد، از حمایت گسترده مردم آذربایجان و نیروهای ترقی خواه کشور بر خوردار گردید. در کمتر از یک ماه در تمام شهرها و روستاهای آذربایجان انتخابات آزاد برگزار شد که تا به آن روز در ایران سابقه نداشت. بیش از5ر2 میلیون نفر در این انتخابات شرکت کرده بودند. اولین کنگره ملی خلق آذربایجان با حضور  700 نفراز برگزیدگان مردم  تمام نقاط آذربایجان  در مهرماه  1324 در تالار فردوسی شهر تبریز تشکیل شد. کنگره پس از مذاکرات مفصل مرامنامه و اساسنامه فرقه دمکرات آذربایجان را تصویب کرد. کنگره همچنین اعضای کمیته مرکزی که مرکب از 41 نفر بودند انتخاب کرد. سید جعفر پیشه وری بعنوان صدر فرقه دمکرات آذربایجان برگزیده شد.…

Read more

اعلامیه

بمناسبت درگذشت رفيق صابر امراهی

با اظهار تأسف عالم و ادبيات شناس آذربايجان کشورمان دكتر صابر امراهی (نبي اوغلو) در تاريخ  ۱۷ خرداد  ۱۳۹۳در سن ۸۸ سالگي درگذشت.

دكتر صابر امراهی (اميرف) فرزند نبی در ۷ مهر ۱۳۰۵در شهر شوشا چشم به جهان گشود. وی در سال ۱۳۱۶همراه والدين خود كه از اهالي تبريز بودند به آن شهر باز گشت.

 در شهر تبريز در دبستان ابتدائي همام (۱۳۲۲- ۱۳۱۸) بزبان فارسي تحصيل نمود و سپس از سال ۱۳۲۲تا سال ۱۳۲۵در مدرسه شورويها به تحصيل خود ادامه داد.

دكتر صابر بعد از تشكيل حكومت ملي آذربايجان در سال ۱۳۲۵عليرغم اينكه نو جواني بيش نبود، در صحنه تئاتر آذربايجان شركت فعال نمود. وی در همين سال از طرف حكومت ملي آذربايجان براي تحصيل در دانشكده افسری به شهر باكو اعزام گرديد. اوپس از یک سال تحصیل دراین  دانشكده به درجه سرواني نائل و به معاونت گروهان پياده انتخاب گرديد.

 وي پس از گذراندن دوره افسری، در رشته روزنامه نگاري دانشكده زبان و ادبيات دولتي آذربايجان به تحصيل خود ادامه داد.  …

Read more

اعلامیه

 در گذشت پروفسور دکتر بهروز شکری

با کمال تاسف و تاثر پروفسور دکتر بهروز شکوری محقق و دانشمند بزرگ کشورمان و یار دیرین و فداکار فرقه دمکرات آذربایجان در گذشت.

این انسان پاکدل و بزرگ، تمام عمر خود را در راه سعادت و خوشبختی بشریت فدا کرد بدون آنکه کوچکترین چشمداشتی داشته باشد. و تا آخرین لحظه حیات خود از تحقیق و تفحص از آموختن و آموزش باز نایستاد. او با عشق به وطن و عشق به مردم عمر خود را سپری کرد و در عین ساده زیستی  آزاده ای سرفراز بود که از احترام دوست و دشمن برخوردار بود. از مدارج  و اعتبار علمی کافی است گفته شود که وی عضو اصلی آکادمی بین المللی اکوانرژیک و عضو اصلی آکادمی نیورک بود. 12 سال با دانشگاه دولتی مسکو در زمینه مسائل ژئوشیمی خاکها و تغذیه گیاهان کشاورزی همکاری گسترده داشت. با آکادمی های علوم جمهوری های روسیه ، گرجستان، ارمنستان، لیتوانی، لیتونی، استونی، مولداوی و اوکراین در زمینه مسائل مختلف خاک شناسی، ژئوشیمی خاکها، شیمی  کشاورزی، مسائل اکولوژیکی، زیست محیطی و اگروشیمی همکاری تنگاتنگ داشت.  وی 45 سال ریاست  بخش های حاصلخیزی خاکها، ژئوشیمی، بیابان زائی، اگروشیمی در انستیوی فرسایش و آبیاری وزارت کشاورزی جمهوری آذربایجان را به عهده داشت. و بیش از 35 سال معاونت بخش شیمیزاسیون کشاورزی جمعیت شیمیدانان مندلف را داشت.…

Read more

اول ماه مه

 گرامی باد اول ماه مه روز جهانی کارگر

هموطنان گرامی!

اول ماه مه روز اتحاد و همبستگی کارگران جهان در پیکاری بی امان بر علیه استبداد و استثمار بر شما فرخنده باد.

128 سال از مبارزه کارگران آمریکایی شهر شیکاگو می گذرد. به پاس جانفشانی کارگران شهر شیکاگو اول ماه مه ( 11 اردیبهشت) هر سال از طرف کارگران، آزادیخواهان و انقلابیون سراسر جهان جشن گرفته می شود. کارگران و زحمتکشان بسیاری از کشورهای جهان با برپایی نمایشات خیابانی اراده خود را برای رسیدن به صلح، آزادی و عدالت اجتماعی اعلام می کنند. در کشورهای استبدادی و دیکتاتوری شکل بر گزاری  مراسم روز کارگرمتفاوت است. در سالهای دیکتاتوری رضا شاه و محمد رضا شاه  و جمهوری اسلامی به غیر از مقاطع کوتاهی کارگران و زحمتکشان کشور ما امکان نداشته اند تا مراسم اول ماه مه را همگام با کارگران سراسر جهان آزادانه برگزار کنند. با این همه این روز از جانب کارگران و دیگر زحمتکشان به اشکال مختلف گرامی داشته شده است.…

Read more

شاد باش نوروزی

 

پیام شادباش نوروزی 

به مناسبت فرارسیدن نوروز 1393

 نوروز آغاز فصل رویش ها، شکفتن زیبایی ها، نوید بخش زندگی و شادی، نماد عشق و دوستی، سنبل پیروزی نو بر کهنه،  فروریختن  تاریکی و تاریک اندیشی و زایش روشنایی و گرمی بخش زندگی است. ما این روز فرخنده را به یکایک شما هموطنان گرامی صمیمانه تبریک می گوییم.

 از دیر باز مردم کشور کهن ما در هر زمان و درهر شرایطی  نوزایی طبیعت را با رقص و پایکوبی و دید وبازدید به همدلی و هم زبانی تبدیل کرده اند. و با گام های محکم واستوار  به جنگ پلیدی ها و پلشتی ها رفته اند تا آینده ای روشن و دور از ظلم و استبداد را در کشور بنا کنند. بی دلیل نیست که نیروهای جهل و خرافه و کهنه اندیش همواره با آئین های مردمی، بویژه آئین نوروزی سر عناد و دشمنی داشته اند.

هموطنان گرامی!

سالی که گذشت برای  مردم جهان و ملت ما سالی پر از حادثه های تلخ وشیرین بود. نیروهای مترقی و آزادیخواه در کنار اکثریت مطلق ساکنان این کره خاکی نگران حوادثی هستند که از آمریکای لاتین گرفته تا آفریقا، اروپا و آسیا  در حال وقوع است. حوادث تلخی که در افغان…

Read more

روز جهانی زن

 

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

به مناسبت هشتم مارس روز جهانی زن

زنان مبارز کشور!

بیش از یک قرن از کنفرانس بین المللی سوسیالیستها که پایه و مبدا روز جهانی زن شد، می گذرد. در سال 1910 به پیشنهاد کلاراستکین روز هشتم مارس (17 اسفند) بعنوان روز رزمجویانه زنان برای رفع تبعیض جنسی و برابری حقوق نام گذاری شد. از آن تاریخ پیکار دشوار و پر از فراز و نشیب زنان جهان برای بدست آوردن برابری حقوق اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مراحل گوناگونی طی کرده و دستاوردهای بزرگی را با خود بهمراه داشته است. در این راه  مبارزه خستگی ناپذیر زنان در راه عدالت جنسی و پیوند آن با مبارزه برای عدالت اجتماعی، صلح و آزادی و محیط زیست، دامنه اجتماعی این جنبش را گسترش داد. با نگاهی به تاریخ یکصد ساله گذشته، نشان می دهد که نقش قاطع و تعیین کننده ای زنان در جنبش های جهانی برای عدالت اجتماعی، صلح پایدار و حفظ محیط زیست، داشته و دارند. ما اطمینان داریم پیوند هرچه بیشتر مبارزات زنان جهان با نیروهای آزادیخواه و مترقی متضمن نجات جهان از شرایط دشوار و خطرناکی است  جهان با آن روبرو است.…

Read more

زبان مادری

 

 

پیام مدیرکل یونسکو

 به‌مناسبت روز جهانی زبان مادری

21 فوریه 2014

اکنون ۱۴ سال است که یونسکو و سازمان‌های همکار آن روز جهانی زبان مادری را جشن می‌گیرند. ما در سراسر جهان در مورد اهمیت تنوع زبانی و موضوع چند زبانگى فعالیت‌های مختلف کرده کنفرانس‌ها، کنسرت‌ها و سمینارهای مختلفی در سراسر جهان برگزار نموده‌ایم.

حفاظت و حمایت از زبان مادری گره گشای شهروندی جهانی و رمز تفاهم واقعی متقابل است. درک و صحبت کردن بیش از یک زبان منجر به درک بیشتر غنای مراوده و ارتباط بین فرهنگی در جهان ما می‌شود. قبول اهمیت زبان‌های محلی افراد بیشتری را قادر می‌سازد تا صدایشان را بگوش مردم برسانند و در سرنوشت جمعی خود فعالانه شرکت داشته باشند. علت تلاش یونسکو برای ترویج همزیستی وهماهنگی بین ۷۰۰۰ زبان که توسط بشریت صحبت می‌شود نیز همین است.

امسال، تاکید ویژه ما بر این شعار است: «زبان‌های محلی برای شهروندی جهانی: علم در کانون توجه» تا اینکه نشان دهیم زبان دسترسی به دانش و گسترش و تنوع آن را تامین می‌کند. برخلاف تصور غالب، …

Read more

اعلامیه

اعلامیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

بمناسبت سی و پنجمین سالگرد انقلاب بهمن

هموطنان گرامی!

سی پنج سال از پیروزی انقلاب مردمی و شکوهمند بهمن گذشت. انقلاب بهمن 57، انقلاب توده های عظیم خلق برای حاکم شدن شدن بر سرنوشت شان و تحقق آرمانهای والایی همچون آزادی، استقلال و عدالت اجتماعی بود. حرکت وسیع  توده های مردم بر ضد استبداد و بی عدالتی حاکم بر جامعه ای شکل گرفت که سالهای متمادی بخصوص پس از کودتای ننگین 28 مرداد 1332 بر آن تحمیل شده بود. اعتراض هاي وسيع و سازمان يافته کارگران، دانشجويان و دیگر زحمتکشان کشور بود که توانست نقش اساسي در پيروزي انقلاب بهمن ايفاء نمايد. اعتصاب سراسري کارگران نفت، کارمندان و حرکت هاي اعتراضي دانشجويي رژِيم ستم شاهي را با بحران جدي روبه رو کرد و سرانجام شرايطي را در جامعه پديد آورد که اکثريت عظيم توده هاي جان به لب رسيده به جنبش اعتراضي بپیوندند.

انقلاب بزرگ مردم ایران بر پایه تشدید تضادهای درونی و بیرونی جامعه ما یعنی حاکمیت رژیم دست…

Read more

شاد باش

 شاد باش بمناسبت  سال نو میلادی

فرقه دمکرات آذربایجان آغاز سال 2014 میلادی را به همه هموطنان مسیحی تیریک و تهنیت می گوید. ما امیدواریم سال نو میلادی، سالی سرشار از موفقیت و پیروزی برای همه هموطنانمان بویژه برای هموطنان مسیحی در راه زندگی بهتر و صلح و آرامش باشد. 

آسیب های اجتماعی

ایران مقام چهارم جهانی

  زندانیان را به نسبت جمعیت داراست

در جامعه‌ای که بحران تورم، بیکاری، شکاف طبقاتی و... وجود دارد طبیعی است که شرایط برای جرم خیزی در آن فراهم است.  سالهااست که روشنفکران، جامعه شناسان و نیروها وسازمان های آزادیخواه نگران افزایش آمار زندانیان در کشور هستند. بسیاری از روزنامه نگاران و سیاسیونی هستند که به جرم انتقاد از وضعیت موجود زندانی و یا شغل خود را از دست داده اند. برخورد با آسیب های اجتماعی بدون خشکاندن ریشه های آن شدنی نیست. در نظامی که ارگانهای تاثیر گذار آن به فساد آلوده شده است، مشکل بتوان قبول کرد که به این راحتی برای این پدیده مخرب اجتماعی راه حل عملی و منطقی پیدا کند. در حالی میتوان بدنبال چاره جویی و راه حل گشت  که تمام عوامل آشکار و پنهان مراکز فساد شناخته شوند و سیاست هایی که منجر به ایجاد و گسترش فساد در ارگان های حکومتی شده اند، تغییر کند. در غیر این صورت این مسئله نیز مانند دهها مورد دیگر که طی سالیان گذشته برای مدتی باب بحث و نقد گروهی از رسانه می شود و آرام آرام  از یاد می رود. تا ماجرای دیگری رخ دهد. سخنان رئیس مجلس شورای اسلامی  در مورد گسترش آیب های اجتماعی دستمایه برخی از روزنامه های کشور شده است به گوشه ای از این مشکلات به پردازند. از جمله روزنامه تهران بدون آنکه به عمق و ریشه های ایجابی آسیب های اجتماعی بپردازد، گزارشی در این باره دارد.…

Read more

بیانیه

بیانیه کمیته مرکزی فرقه دمکرات آذربایجان

بمناسبت شصت و نهمین سالروز نهضت 21 آذر

هموطنان گرامی!

شصت و هشت سال از تشکیل دولت خود مختارملی آذربایجان می گذرد. دولت یک ساله ملی آذربایجان بر خلاف خروارها اتهامات  ناروا که از طرف نیروهای ارتجاعی و واپسگرا بر آن وارد آمده است، همچنان به عنوان یک الگوی مناسب برای پاسخگویی به خواسته ها و حقوق بر حق خلق های ساکن کشور و استقرار دمکراسی  پایدار در میان روشنفکران، آزادیخواهان و زحمتکشان کشور شناخته می شود. همه اسناد و موضع­گیری­های پیشه­وری و دولت خودمختار ملی آذربایجان، به اتحاد و همبستگی همه کارگران و مردم محروم سراسر ایران و بست و گسترش سیاست­های جاری در آذربایجان به همه نقاط ایران اصرار می ورزید. تلاش او و کابینه­اش در جهت از بین بردن هرگونه ستم و تبعیض و نابرابری و برقراری رابطه متقابل آزادانه و برابر و یک­سان برای همه شهروندان ساکن ایران بود.

در بیانیه دوازده ماده ای دوازده شهریور 1324 که بیانگر اهدا…

Read more