header photo

مانورهای سیاسی و امکان مذاکره؛ شاهد هیچ تحولی در روابط تهران – واشنگتن نخواهیم بود؟!

مانورهای سیاسی و امکان مذاکره؛

شاهد هیچ تحولی در روابط تهران – واشنگتن نخواهیم بود؟!

موضوع مذاکره میان ایران و امریکا از زاویه های مختلف بررسی شده است؛ اما آنچه کمتر مورد توجه قرار گرفته نسبت میان نارضایتی‌های اجتماعی و نگرانی سران نظام از حضور مردم در تحول های سیاسی کشور است.

ابعاد پیدا و پنهان سفر ناگهانی ظریف به فرانسه

ستاره صبح – علی بیگدلی؛سفر ناگهانی و غیرمنتظره محمدجواد ظریف به فرانسه و دیدارش با مقام‌های فرانسوی و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور این کشور بازتاب گسترده‌ای داشته که نویسنده به ذکر نکاتی در ارتباط با آن می‌پردازد. هنوز جزئیاتی از محتویات این سفر منتشر نشده، اما همین‌که وزیر خارجه پس از بازگشت از پاریس به تهران بلافاصله توسطرئیس‌جمهور فرانسه به محل اجلاس جی ۷ دعوت شد، حائز اهمیت است. این موضوع نشان می‌دهد که اتحادیه اروپا تلاش می‌کند هم برجام را حفظ کند و هم گشایشی در وضعیت اقتصادی ایران ایجاد شود. این اتحادیه به این نتیجه رسیده که ایران تا اندازه زیادی معترض است که این اعتراض به دلیل فشار بی‌امان آمریکاست.

از سویی باید توجه داشت که مکرون نمی‌توانست بدون موافقت ترامپ، ظریف را به حاشیه اجلاس جی ۷ دعوت کند. صحبت‌های روز گذشته روحانی نیز نشان می‌دهد که ایران صبر مقاومتی‌اش رو به پایان است؛ چراکه شرایط برای مردم بسیار سخت شده و دیگر نمی‌توان به این وضعیت ادامه داد. مسئولان کشور می‌دانند که با فرا رسیدن ماه مهر و پایان تعطیلات تابستانی به دلیل بالا رفتن هزینه‌های مردم، ممکن است نارضایتی‌های اجتماعی رو به فزونی گذارد و در قالب اعتراضات اجتماعی خود را نمایان کند.

ابزار و اختیاراتی که هم‌اکنون در اختیار دولت است، توانایی پاسخگویی به مطالبات مردم را ندارند، در نتیجه برای حل مشکلات کشور نیاز به تعامل در زمینه توافق هسته‌ای است. از این‌رو به نظر می‌رسد دولت رایزنی‌هایی را هم با مقام رهبری داشته و تلاش می‌کند از حوادث احتمالی آینده در ایران جلوگیری کند. البته لازم به ذکر است که تجربه نشان داده جمهوری اسلامی در برهه‌های حساس «دیپلماسی نرم» را به «دیپلماسی سخت» ترجیح داده و سفر اخیر ظریف نیز قاعدتاً با اطلاع مقام رهبری صورت گرفته است. باید توجه داشت که دیپلماسی تنها امتیاز گرفتن نیست. اگر مسئولان می‌خواهند ۷۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه نفت به صورت روزانه به اروپا بفروشند و پول آن را نقد دریافت کنند، لازمه‌اش این است که ایران هم امتیازاتی به طرف مقابل بدهد.

سخنان متناقض حسن روحانی به معنای رد امکان مذاکره نیست!

به گزارش ایسنا، حسن روحانی رییس‌جمهور در مراسم آغاز اجرای عملیات طرح اقدام ملی مسکن و افتتاح پروژه‌های ورزشی، گردشگری و اقتصادی استان تهران که در منطقه تهرانسر برگزار شد با تاکید بر این‌که سیاست جمهوری اسلامی ایران و دولت دوازدهم نسبت به روابط خارجی با دنیا تغییر نکرده است، اظهار کرد: از روز نخست که روی کار آمده‌ایم شعارمان تعامل سازنده با دنیا بود و چهار سال دولت یازدهم را با همین شعار طی کردیم و در دو سال دولت دوازدهم نیز با همین شعار پیش رفتیم

آنچه در هفته‌های اخیر در رابطه با مذاکره با جهان انجام داده‌ایم و امروز انجام می‌دهیم… آنهایی که تحریم را بر مردم ما روا داشتند و اقدام به تروریسم اقتصادی کردند، هرگونه تحول در رفتار ما با آنها از توبه آنها آغاز می‌شود…وی تصریح کرد: در رابطه ایران با آمریکا بدون آنکه آمریکا از تحریم‌ها دست بردارد و روی مسیر غلطی که انتخاب کرده، خط بکشد، شاهد هیچ تحول مثبتی نخواهیم بود؛ کلید تحولات مثبت در اختیار واشنگتن است و اگر آنها می‌خواهند در منطقه بزرگ ما از امنیت بیشتر برخوردار باشند و اگر آن طور که ادعا می‌کنند که می‌خواهند با کشورهای منطقه ما روابط بهتری داشته باشند و بر اساس ادعایشان می‌گویند که از ایران هیچ چیز نمی‌خواهیم جز آنکه ایران بمب اتم نسازد، نه بر اساس گفته‌ آنها بلکه بر اساس اراده و دکترین نظامی جمهوری اسلامی ایران ما هیچ‌گاه به سمت سلاح‌های کشتار جمعی اعم از شیمیایی و هسته‌ای و میکروبی نرفته‌ایم و نمی‌رویم و این تصمیم هم نه به خاطر حرف و اخم و تشر شما (آمریکایی‌ها) بلکه به خاطر اعتقاد، اخلاق، تصمیم امنیت ملی کشورمان و به خاطر فتوای رهبری‌مان است.

اگر راست می‌گویید و فقط نگرانی‌تان استفاده ایران از سلاح‌های اتمی است، این نگرانی برطرف شده است؛ پس اولین گام را بردارید چرا که بدون این گام این قفل (روابط ایران و آمریکا) باز نخواهد شد.روحانی با بیان این‌که نخستین گام بازگشتن از تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران است، اظهار کرد: تمام تحریم‌های علیه ملت ایران که غیرقانونی، ظالمانه و غلط بوده است را باید بازگردانید؛ اگر همه تحریم‌ها را برداشتید و در برابر ملت ایران سر تعظیم فرود آوردید، آن زمان شرایط دیگری حاکم خواهد بود

ما به دنبال عکس (گرفتن) نیستیم این‌که کسی بخواهد با حسن روحانی عکس بگیرد، امکان‌پذیر نیست، فوتوشاپش امکان‌پذیر است، اما ثبت تصویر واقعی‌ آن امکان‌پذیر نیست مگر آنکه آمریکایی‌ها روزی از تمام تحریم‌های ظالمانه‌شان دست بردارند و به حقوق ملت ایران احترام بگذارند؛ در آن زمان شرایط جدیدی خواهد بود

Go Back

Comment