header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

نامگذاری خیابانی به نام استاد شجریان در تهران

نامگذاری خیابانی به نام استاد شجریان در تهران

شورای شهر تهران تصویب کرده است که خیابانی در پایتخت تهران به نام محمدرضا شجریان استاد آواز سنتی ایرانی نامگذاری شود.

بر اساس این مصوبه بلوار فلامک شمالی و جنوبی در منطقه دوی تهران به نام آقای شجریان درخواهد آمد. این پیشنهادات با ۱۵رای موافق و بدون رای مخالف و ممتنع تصویب شده است.

تصویب نامگذاری خیابانی در تهران به نام محمدرضا شجریان در شرایطی صورت که در در جریان جشنواره موسیقی بنیاد آقاخان، جایزه ویژه ''خداوندگار موسیقی '' به آقای شجریان اهدا شد.

آقای شجریان به دلیل کسالت و بیماری نتوانسته شخصا برای دریافت جایزه‌اش به محل مراسم که پایتخت پرتقال بود، سفر کند. همزمان با اهدای این جایزه، یکی از شبکه‌های تلویزیون حکومتی ایران برنامه‌ای درباره این استاد موسیقی سنتی ایرانی پخش کرد که حاوی انتقادات سیاسی به آثار او بود. پخش این برنامه با واکنش منفی کاربران شبکه های اجتماعی رو به رو شد…

Read more

نشست فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری(WFTU)

نشست فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری(WFTU)

آقای محجوب چرا در این اجلاس به افتخار نگفته است که دستمزد کارگر ایرانی از ٢٦٥ دلار به ١٢٦ دلار در سال جاری کاهش پیدا کرده است؟ چرا از حوادث شغلی که هر سال رو به افزایش است و کشتار کارگران با عدم ایمن سازی محیط کار توسط کارفرمایان و با چشم بستن بازرسین وزارت کار هر روز گسترش می یابد، هیچ اشاره ای نکرده است؟

چرا ایشان نگفته اند که اسماعیل بخشی و جعفرعظیم زاده در زندانند و ابراهیم مددی و داود رضوی و علی نجاتی زیر تیغ زندان؟ مگر نشست فدراسیون جهانی سندیکاها نبود؟ چرا نباید از وضعیت سندیکالیست ها با خبر شوند؟ نکند آقای محجوب شرم کرده است؟

چرا گزارشی از اعتراضات ١٥ تیرماه سال گذشته کارگران عسلویه که به پرداخت نشدن ٦ ماهه حقوق خود در یک اعتراض خاموش شرکت کرده بودند و ٤ کارگر معترض هنوز در دادگاههای خوزستان سرگردانند چیزی نگفته است؟ از لیست سیاه کارفرمایان علیه کوشندگان کارگری در پروژه های نفتی و گازی، از رواج اعتیاد در کمپ های کارگری پروژه ها که توسط پیمانکاران دامن زده می شود، از لغو توزیع شیر در ذوب آهن به جز کوره ها، از اعتراضات دو ماهه کارگران فولاد اهواز و دستگیری ک…

Read more

دستگیری زنانی که درمترو گل می‌دادند و از حقوق برابر می‌گفتند

دستگیری زنانی که درمترو گل می‌دادند و از حقوق برابر می‌گفتند

روسری‌هایشان را دور گردن انداخته بودند و سبدهای حصیری پر از گل در دست داشتند. در واگن‌های زنانه مترو به همه زنان و دختران حتی آن‌ها که با چادر و مقنعه نشسته بودند، گل می‌دادند، روز جهانی زن را تبریک می‌گفتند و عده‌ای از آن‌ها را در آغوش می‌گرفتند و می‌بوسیدند. هشت مارس امسال ویدئوی گل د ادن زنان در متروی تهران در شبکه‌های مجازی پر بیننده شد.

آن دو زنی که در ویدئو حضور دارند. یاسمن آریانی و مادرش منیره عربشاهی هستند. حالا هر دو در بازداشت به سر می‌برند.

«یاسمن آریانی» ۲۳ ساله فعال مدنی و بازیگر تئاتر است. او عضو کمپین چهارشنبه‌های سفید است. کمپینی که «مسیح علی‌نژاد» روزنامه‌نگار و فعال مدنی برای مخالفت با حجاب اجباری راه‌اندازی کرد. یاسمن به شکل علنی در این کمپین فعالیت می‌کرد و عکس‌ها و ویدئوهای خود را بدون حجاب درصفحات مجازی به اشتراک می‌گذاشت. این بازیگر تئاتر روز دوشنبه در حساب شخصی توئیتر خود از کنار گذاشته شدن به عنوان بازیگر از نمایش «اکتورز استودیو» در تماشاخانه ملک توسط وزارت ارشاد خبر داده بود…

Read more

مرداب در گلستان

مرداب در گلستان  

مرضیه امیری

گزارشی از زیست مردمان سیل‌زده آق‌قلا و گمیشان

اینجا دیگه خونه‌ی من نیست. سرم را به هر طرفش می‌چرخونم، جای اشیا و خودم را قبل از امروز به یاد می‌آورم. هر قدمی که برمی‌دارم، صدای شلق‌و‌شلوق گل و لای می‌ره تا ته جونم. لجن انگار مکش داره، پایم را دو دوستی چسبیده. سه‌بار تمیز کردیم و هر بار، باز آب بالا میاد و همه جا بیشتر نم می‌کشه. من مار ندیدم ولی شنیدم تو خونه‌ی همسایه اومده بود. حتما اینجا هم می‌آد. با دست خالی و پای برهنه چطور می‌تونم این‌همه لجن را از اینجا بیرون ببرم؟ حالا بیرون هم بردم، کجا بریزم جز توی کوچه؟ از توی همین کوچه، خودم باید بروم و بیام. این خونه باید تمیز بشه، همه جا بوی گند می‌آد و ته مغزم را اگه ببینید، هیچی جز خشم پیدا نمی‌کنید.

 ورق‌های شناسنامه‌های امدادی سیاه می‌شود

اول از گلستان شروع شد. سیلی که کسانی نامش را سیل «مهربانی» گذاشتند و به قول محلی‌ها شد جایی برای عکس گرفتن و تبلیغ «مهربانی»، اما برای مردمان گنبد، آق‌قلا و گمی…

Read more

حتی کتابفروشی‌های مستقل از پخش مجلات زبان مادری طفره می‌روند

حتی کتابفروشی‌های مستقل

از پخش مجلات زبان مادری طفره می‌روند

از هر طرفی گلوی مطبوعات مستقل تحت فشار است. گویی که دغدغه تمام آدم‌ها در این مملکت این است که آخرین نفس‌های مطبوعات مستقل را خفه کنند. مطبوعات مستقل چه در امر کاغذ چه چاپ و توزیع عملا با یک خس‌خس سینه و نفش‌تنگی مواجه هستند و مطبوعات زبان مادری دوبرابر بیشتر سختی می‌کشند و تنها چیزی که این وسط برای مطبوعات مستقل باقی مانده تحریریه‌شان است و ‌آدم‌هایی که با عشق کارشان را ادامه می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سازوکار پخش کالای فرهنگی مکتوب اعم از کتاب و روزنامه و مجله در کشور ما سال‌هاست که از سوی کارشناسان و دست‌اندرکاران حوزه‌های مربوطه مورد نقد واقع است. در این میان شرایط عرضه و پخش برای مستقل‌ها سخت‌تر و پیچیده‌‌تر هم هست.
روشن نوروزی مدیرمسئول و صاحب امتیاز مجله ترک‌زبان ایشیق در گفت‌وگو با ایبنا؛ درباره مسائل و مشکلانی که یک مجله مستقل در حوزه پخش با آن مواجه است گفت: مجله ایشیق سه شماره منتشر شده و مجله‌ای…

Read more

گرانی سرسان آور مایحتاح عمومی در ایران

گرانی سرسان آور مایحتاح عمومی در ایران

گرانی، تورم، بیکاری و افت 300 درصدی ارزش پول ملی، معیشت اقشار کم درآمد جامعه را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. گاهی یک طنز اجتماعی که مبتکر آن خود مردم هستند، از صدها مقاله، آمار و ارقام گویاتر است. مثل همین نوشته ای که یک فروشنده خوش ذوق شدت گرانی را به نمایش گذاشته است.

طبق اعلام مرکز آمار قیمت پیاز در یک‌سال ۵۲۲ درصد، رب گوجه‌فرنگی ۲۳۱ درصد، گوجه‌فرنگی ۱۸۴ درصد، سیب ۱۴۲ درصد، گوشت گوسفندی ۱۳۴ درصد، گوشت گاو ۱۲۲ درصد، خرما ۱۰۰ درصد، گوشت مرغ ۸۵ درصد و برنج ۴۵ درصد رشد داشته است.

Read more

امپریالیسم و آینده‌ی ما

امپریالیسم و آینده‌ی ما

 پرویز صداقت

در مسیری پرپیچ‌وخم از تحولات پرشتاب سیاسی قرار داریم. بسیاری بر خطیر بودن این مسیر و بروز تحولات دگرگون‌کننده در امتداد آن اذعان دارند. بحران‌های داخلی و دامنه‌ی نارضایتی از وضع موجود ژرفا و گستره‌ای بی‌سابقه یافته‌اند و به‌طور همزمان دولت ترامپ فشار روزافزونی به نظام سیاسی ایران تحمیل می‌کند. اقدام اخیر وزارت خارجه‌ی امریکا در «افزودن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست سازمان‌های تروریستی» گام دیگری در رویارویی امریکا و ایران به شمار می‌رود. با این اقدام، علاوه بر آن که کماکان تمامی مخاطرات یک دوره‌ی «صلح مسلح» در کمین ماست، احتمال فرارفتن از جنگ سرد و لفاظی، به رویارویی‌های نظامیِ عملی افزایش یافته است؛ وضعیتی که نه‌تنها ایران که آینده‌ی خاورمیانه را نیز متأثر خواهد کرد. در یادداشت حاضر تلاش می‌کنم ضمن ارائه‌ی تصویری از بغرنجی‌های وضع کنونی تصویری از چشم‌اندازهای احتمالی و وظایف نیروهای ترقی‌خواه ارائه کنم…

Read more

آیا می‌توان به اصلاح قانون کار به نفع کارگران امید بست؟

آیا می‌توان به اصلاح قانون کار به نفع کارگران امید بست؟

حسین اکبری بر این باور است که هم صیانت از قانون کار فعلی و هم ارتقای آن به نفع طبقه‌ی کارگر، نیازمند پیش‌شرط‌هایی‌ست که این پیش‌شرط‌ها در حال حاضر فراهم نیست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، از زمان تصویب قانون کار در سال ۱۳۶۹ تا امروز، هجمه‌های مختلفی به این سند قانونی صورت گرفته است؛ هجمه‌هایی که با خروج‌های مکرر از شمول قانون کار و آزادسازی‌های گسترده در صنایع مادر شروع شد و دامنه آن به جایی رسیده که امروز عده‌ای مطالبه‌ی حذف حداقل دستمزد را به عنوان اهرم رونق اشتغال مطرح می‌کنند. در این شرایط، حسین اکبری (فعال کارگری) در گفتگوی زیر بر این نکته تاکید دارد که علاوه بر لزوم صیانت از قانون کار، بایستی قانون فعلی در راستای ابهام‌زدایی و توامندسازی کارگران، اصلاح و بازنگری شود.

حذف مقررات به شکل قانونی از روابط کار، نه اتفاقی  است و نه قرار است متوقف شود

قانون …

Read more

آمریکا در یک اقدام جنجالی و جنگ طلبانه سپاه پاسداران را در فهرست گروه های تروریستی قرار داد

آمریکا در یک اقدام جنجالی و جنگ طلبانه

سپاه پاسداران را در فهرست گروه های تروریستی قرار داد

رئیس جمهوری آمریکا سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. دونالد ترامپ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که برقراری هرگونه رابطه اقتصادی با سپاه پاسداران و نهادهای وابسته به آن به معنای حمایت اقتصادی از یک گروه تروریستی است. شورای عالی امنیت ملی ایران در واکنش به این اقدام کاخ سفید، اعلام کرد دولت آمریکا «دولت حامی تروریسم» و «فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» می‌داند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه ۸ آوریل/ ۱۹ فروردین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که سپاه پاسداران مهم‌ترین نهادی است که جمهوری اسلامی برای هدایت و اعمال کارزارهای تروریستی خود در سطح جهان در اختیار دارد و به همین سبب در فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده آمریکا قرار می‌گیرد.  رئیس جمهوری آمریکا در این بیانیه نوشت…

Read more

بیماری‌هایی که با سیل می آیند

بیماری‌هایی که با سیل می آیند

بر اساس آن چه سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده، بیماری‌هایی مانند تب تیفوئید یا حصبه، وبا، لپتوسپیروز و هپاتیت A که منشأ آبی دارند، از جمله بیماری‌هایی است که پس از وقوع سیل در این مناطق شیوع پیدا می‌کند.

شاید سیل ویرانگری که در نوروز ۹۸ شاهد آن بودیم تا روزها و هفته‌های آینده به پایان برسد اما تبعات آن تا ماه‌های آینده گریبان‌گیر این مناطق خواهد بود. بر اساس آنچه سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده، بیماری‌هایی مانند تب تیفوئید یا حصبه، وبا، لپتوسپیروز و هپاتیت A که منشأ آبی دارند، از جمله بیماری‌هایی است که پس از وقوع سیل در این مناطق شیوع پیدا می‌کند. در عین حال بعد از وقوع سیل احتمال بروز بیماری‌های انگلی و باکتریایی نیز وجود دارد که می‌توانند مواردی مانند مالاریا، تب دنگی و تب هموراژیک دنگی، تب زرد و تب نیل غربی باشند.

سیل که آمد دلواپسی‌های زیادی را همراه خود آورد. یکی از این موارد بروز و شیوع بیماری‌های شایع پس از این حادثه طبیع…

Read more

چرا باید درمورد گرمایش زمین صحبت کنیم؟

گرمایش زمین و دلالت‌های اجتماعی و سیاسی سیل‌های اخیر

چرا باید درمورد گرمایش زمین صحبت کنیم؟ 

رامین مسلمیاندر روزهای اخیر مناطق مختلف ایران از جنوب تا شمال درگیر بارندگی بیسابقه و به دنبال آن سیلاب‌های گسترده بوده‌اند. بارش و سیلی که به لحاظ شدت و وسعت آن در دهه‌های اخیر ایران بی‌سابقه بوده‌اند. این سیلاب‌ها منجر به تلفات جانی و خسارت سنگین و بی‌سابقه در اقصی نقاط ایران شده‌اند. چه زمینه‌های طبیعی، اجتماعی و سیاسی در پس این سیلاب‌ها وجود دارد که چنین قدرت ویرانگری به آنها داده؟

اتفاقات جوی روزهای گذشته ایران در طول دهه‌های اخیر بی‌سابقه بوده است. بارش معادل یک سال باران در مدت زمان یکی دو روز در اقصی نقاط کشور همه نهادهای کشور از سازمان هواشناسی و سازمان مدیریت بحران کشور را غافلگیر کرده است. اگرچه نمی‌توان حوادث طبیعی موردی همانند خشکسالی یا سیل را مستقیما به گرمایش زمین و تغییر و تحولات ناشی از آن مرتبط کرد، اما به باور اکثریت قاطع دانشمندان علوم جوی، یکی از نتایج گرمایش زمین افزایش تعداد و شدت حوادث طبیعی …

Read more

برخی نهادها سال گذشته هفتادهزار میلیارد تومان سود نا خالص داشتند

برخی نهادها سال گذشته هفتادهزار میلیارد تومان سود نا خالص داشتند

یکی از عمده مشکلات اقتصاد آن است که در خدمت سوداگران است نه تولید، و اقتصاد ما یک اقتصاد مالی، دلالی و تجارت معطوف به کالاهای لوکس است و تا زمانی که توجه ویژه به بخش تولید واقعی صورت نگیرد بازسازی اعتماد عمومی و اعتماد سرمایه‌گذاران بی‌نتیجه خواهد بود.

حسین راغفر در گفت‌وگو با ایلنا در مورد اولویت‌های سیاست‌گذاری اقتصاد در سال ۹۸ گفت: به باور بنده اولین اقدام باید آزاد کردن ظرفیت‌های سیاست‌گذاری بخش عمومی از وجود عناصر چپاولگر باشد که دولت و به تعبیری بخشی از حکومت را تا حدودی در استخدام و تسخیر خود درآورده‌اند. اگر این ظرفیت آزادسازی شود، سیاست‌گذاری‌‌ها نیز به نفع مردم خواهد بود نه در راستای منافع گروه قلیل، بنابراین در صورت عدم تحقق آن هیچ بهبود اقتصادی روی نخواهد داد و حتی اوضاع بدتر نیز خواهد شد.

سال گذشته نهادهایی ۷۰ هزار میلیارد تومان سود ناخالص‌…

Read more

هاله حرارتی دریاچه ارومیه مانع ورود بارش‌های موثر است

عضو هیات علمی گروه آب و هواشناسی دانشگاه تبریز:

هاله حرارتی دریاچه ارومیه مانع ورود بارش‌های موثر است

 نگران خشک شدن دریاچه باشیم

عضو هیات علمی گروه آب و هواشناسی دانشگاه تبریز با بیان اینکه هاله حرارتی دریاچه ارومیه مانع ورود بارش‌های موثر است، گفت: این هاله حرارتی مانع ورود توده هوایی باران‌زا به آذربایجان شرقی و غربی می‌شود.

به گزارش ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، بهروز ساری صراف در جلسه شورای مدیریت بحران استان با بیان این مطلب اظهار کرد: در رونمایی از پدیده جدید اتمسفر و طبق گزارش آزمایشگاه ماهواره‌ای دانشگاه تبریز، هاله حرارتی دریاچه ارومیه که بر اثر خشکسالی‌های مستمر و پیاپی و جذب انرژی حرارتی ایجاد شده است و مساحتی بالغ بر پنج برابر مساحت حوضه آبگیر دریاچه دارد، مانع از نفوذ توده‌های باران‌زا می‌شود.

وی اضافه کرد: با یافته‌های جدید و رد ادعاهایی همچون وقوع پدیده هارپ، عواملی همچون تشعشع حرارتی و گرمایش زمین در چندین سال مستمر، ساختار اتمسفر را دستگاری کرده است و توده‌های…

Read more

نماینده گنبد کاووس: همه متهم هستیم

نماینده گنبد کاووس: همه متهم هستیم

نماینده مردم گنبدکاووس می‌گوید درآمد حاصل از حریم‌فروشی شهرداری‌ها پول خون مردمی است که در سیل غرق شدند. او تاکید می‌کند که مردم منتظر جبران مافات و بازخواست مسئولان هستند و مشکل‌شان با ارجاع به بانک‌ها حل نمی‌شود.

قرجه طیار، عضو کمیسیون اقتصادی و نماینده گنبد کاووس با انتقاد از سوء‌مدیریت‌ها و نابسامانی در مناطق سیل‌زده گفت: «هنوز هم مشغول توجیه تقصیرات خود هستیم و هر کس سعی می کند از زیر بار مسئولیتی که برای انجام آن حقوق می‌گیرد، شانه خالی کند

طیار در نطق میان دستور روز یکشنبه ۱۸ فروردین تاکید کرد که مردم انتظار جبران مافات دارند؛ هم در مورد تعمیرخانه‌ها، اماکن و زیان‌های مربوط به مزارع، باغات و اموال غیرمنقول‌شان و هم جبران سوءمدیریت‌ها و ترمیم ساختار مدیریتی استان.

او چشم بستن بر غارت جنگل‌ها، غصب بستر رودخانه‌ها و کوهخواری و صدور مجوز برای ساخت و ساز جاده و خانه در حریم رودخانه‌ها را نشان بی‌تدبیری مسئولان خواند و با خطاب قرار دادن ح…

Read more

شکستن رکورد قوی ترین زن جهان توسط بانوی تبریزی

شکستن رکورد قوی ترین زن جهان توسط بانوی تبریزی

گیتی موسوی، بانوی تبریزی، موفق شد با کشیدن یک تریلی به وزن 12 هزار و 270کیلوگرم به مسافت 30 متر با طناب، رکورد قوی ترین زن جهان را بشکند.

موسوی روز شنبه 17 فروردین موفق شد در حضور مشاور ایرانیان برای گینس و جمعی از شهروندان تبریزی با کشیدن تریلی، رکورد قوی ترین زن جهان را از استرالیا بشکند

پیش از این یک زن استرالیایی در سال 2011 میلادی با کشیدن یک تریلی به وزن 11 هزار و 350کیلوگرم، نام خود را به عنوان قوی ترین زن جهان، در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرده بود.

بانوی تبریزی 43 ساله که حال باید نامش به عنوان قوی ترین زن جهان در کتاب ثبت رکوردهای جهانی موسوم به «گینس» ثبت شود، از هفت سالگی به ورزش پرداخته و در شهریور ماه 1397 در مسابقات قدرتی بین باشگاهی در وزن 90کیلوگرم اول شده است

موسوی که رکورد قوی ترین زن جهان از استرالیا را با یک هزار کیلوگرم اختلاف شکسته است، می گوید که 6 ماه قبل نیز به این موفقیت دست یافت، اما چون فیلم اقدامش با تلفن همراه تصویربرداری شده بود، مورد …

Read more

آب‌های ارزشمندی که همراه سیلاب وارد دریا شدند بررسی سیل‌های تاریخی ایران

آب‌های ارزشمندی که همراه سیلاب وارد دریا شدند

بررسی سیل‌های تاریخی ایران

بر اساس داده‌های موجود بعد از حدود ۱۰ سال خشکسالی، ولی مدیریت‌های کوتاه‌مدت منجر شده تا در صورت وقوع سیل به شهرهای کشور خسارات زیادی وارد شود و این در حالی است که به باور محققان آب‌های ناشی از سیل، سرمایه‌های کشور هستند و می‌توانستیم به نواحی دارای پتانسیل ذخیره سیل هدایت کنیم، در سیل اخیر این آب‌ها به سمت دریا هدایت شدند و در زمان کم آبی‌ در پی چاره‌اندیشی برای تامین آب شرب هستیم.

به گزارش ایسنا، به باور محققان سیل ایجاد شده در استان گلستان در ۲ روز پایانی سال گذشته و ۲ روز ابتدایی سال‌جاری از نوع «سیل ناگهانی» بوده است. سیل ناگهانی سیلی است که در اثر بارش بسیار شدید باران به‌طور ناگهانی و تنها در عرض مدت زمانی کوتاه منجر به ایجاد جریان سیلاب می‌شود؛ این در حالی است که در جریان ایجاد سیلاب‌های عادی اگرچه حجم قابل توجه بارش‌ها منجر به ایجاد سیل می‌شود، اما بارندگی چندان رگباری و شدید نیست و به دلیل ایجاد سیلاب به‌صورت تدریجی، زمان و فرصت کافی برای اقدامات مورد نیاز در مواجهه با سیل وجود دارد…

Read more

بحران سیل و بی تدبیری حاکمیت

بحران سیل و بی تدبیری حاکمیت

پس از غافلگیری سیل زدگان شمال و شیراز، مدیریت بحران و وزارت کشور به خود آمدند و هشدارهای متعددی در مورد تخلیه روستاها ومحله هایی از شهرها در خوزستان و کردستان و لرستان، تهران و ... انتشار دادند، اما روشن نیست که اهالی أین مناطق و روستائیان در معرض خطربه کجا باید بروند؟ با کدام وسیله نقلیه؟ به امید کدام وسایل خانه و زندگی؟ بیماران و سالخوردگان چگونه باید منتقل شوند؟ کدام کمپ های عمومی برای اسکان موقت آنها تدارک دیده شده است؟ کدام خدمات لجستیک به آنها داده می شود؟  مدیریت بحران این نیست که با اعلام هشدار و دستور تخلیه مناطق در معرض خطر مردم را به حال خود رها کنند و حتی از کمکهای مردمی جلوگیری نمایند.آنگاه خودتا زانو درون آب به دوربین ها لبخند بزنند.

دولت باید ساکنین روستاها و محلات در معرض سیل را در اماکن امن با امکانات لازم همراه با تغذیه مناسب اسکان داده و خسارت های وارده به آنها را جبران نماید…

Read more

اراده‌ی دولت و سیل

اراده‌ی دولت و سیل

مهسا اسداله‌نژاد

عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست، می‌گوید که کشور بعد از ۱۱ سال خشکسالی از خطر کم‌آبی نجات پیدا کرد. ۸۰ میلیارد متر مکعب بارندگی در کشور روی داد. تراز دریاچه ارومیه ۲۶ سانتی‌متر افزایش یافته است.

بهنام سعیدی، سخنگوی مدیریت بحران کشور، می‌گوید شش استان در وضعیت اضطراری هستند و ۴۰۰ شهر و روستا درگیر شرایط جویِ اخیر شده‌اند، ۷۸ جاده میان‌شهری، ۲۱۹۹ جاده روستایی و ۸۴ دهنه پل مسدود شده و ازبین‌رفته‌اند.

بر اثرِ سیل ۴۲ نفر در روزهایِ نخست سال کشته شده‌اند و روشن نیست با توجه به فاجعه‌ی دو روز اخیر و فاجعه‌های محتملِ روزهایِ آتی تعداد کشته‌شدگان چند نفر خواهد بود.

این روزها کسانِ زیادی موضع‌گیری‌های مختلفی کرده‌اند. عده‌ای بر بی‌کفایتی همیشگی دولت دست گذاشته، عده‌ای از موفقیتِ نسبی اداره‌ی شورایی مردم در نبودِ مسئولیت دولت سخن راندند. برخی هم می‌گویند که این روزها بیش از هر چیز به همدلی نیاز داریم و به‌ جایِ گشتن دنبالِ مقصر، بیایید تا با «همدلی» و «همیاری» از خساراتِ وارده و احتمالی بکاهیم…

Read more

تاملی بر علل بحران مرغداری، و پیامدهای آن در کشورمان

تاملی بر علل بحران مرغداری، و پیامدهای آن در کشورمان

در اقتصاد از هم پاشیدهٔ کشور ما، از هر زاویه که موردتوجه قرار گیرد، عامل‌هایی غیرعادی و بسیاری روندهای ناهنجار به‌چشم می‌خورد. تولید بخش مهمی از پروتئین حیوانی موردنیاز کشور با عیار بسیار بالائی از وابستگی پدیده‌ای است خطرناک که باید به‌طور دقیق بررسی شود. این شیوه تولید کاذب با خصلت صد در صد انگلی‌اش مانند رشته‌های تجاری و بازرگانی، خرطوم‌های مکنده‌اش را در عرصه‌های اقتصاد ملی عمیقاً فروبرده و اثرات مخربش را بر کل جامعه و اشتغال افراد برجای نهاده است.

بحران واحدهای مرغداری، نه‌فقط مرغداری‌های کوچک روستایی که در اتاق‌های خشت و گلی و حتی در اصطبل‌های متروکه با مساحتی حداکثر چند ده مترمربع به‌کار مشغول‌اند، بلکه همچنین سالن‌های مدرن مرغداری ساخته شده از بهترین مصالح، نقشه ساختمانی، و پیشرفته‌ترین تجهیزات تمام اتوماتیک کامپیوتری را نیز در بر گرفته است. به‌گزارش خبرگزاری ایلنا، ۲۷ آذرماه ۱۳۹۷: "صنعتی که با طیور و تخم‌مرغ سروکار دارد و به‌سبب گستردگی‌اش در کشور رتبه نخست تولید مرغ را در خاورمیانه دارد قاعدتاً باید پر از شاغل باشد. اما متأسفانهٔ این‌گونه نیست. این روزها مرغدارهای کشور که بیش از یک میلیو…

Read more

نپذیرفتن واقعیت عملکرد امپریالیسم، به مبارزه غلیه دیکتاتوری ولایی لطمه خواهد زد

نپذیرفتن واقعیت عملکرد امپریالیسم،

  به مبارزه علیه دیکتاتوری ولایی لطمه خواهد زد

با گذشت هر روز در زیر سایه حاکمیت مطلق ولایی جان و زندگی و معیشت عدهٔ هرچه بیشتری از مردم به‌شکل‌هایی مختلف با خطرها و ضربه‌هایی خانمان برانداز روبرو می‌شود. در این ارتباط مثلاً می‌توان به فاجعهٔ سیلاب‌های مخرب در ۲۰ استان کشور اشاره کرد. میزان تلفات جانی و خسارت‌های مالی گسترده این سیلاب‌ها نتیجه سیاست‌های کلان رژیم و بی‌کفایتی سران و مسئولان در قبال حفاظت از محیط زیست در جهت کاهش خسارت‌های ناشی از بلایای طبیعی است. در سه دهه گذشته، به امور مدیریت بلایای طبیعی بودجه و امکاناتی ناچیز اختصاص داده شده است.

با گذشت چهل سال از انقلاب ۵۷ که یکی از آماج‌های بنیادی‌اش تأمین امنیت بیشتر و زندگی بهتر برای مردم بود، اکنون خشک‌سالی و کم‌آبی، زلزله،‌ سیل و آلودگی زیست‌محیطی در چهار گوشه کشور بیداد می‌کند. آنچه بر اثر جاری شدن سیلاب‌ها در هفته گذشته بر سر مردم در استان‌های مختلف کشور آمد بار دیگر مؤید این واقعیت است که در چارچوب "نظام" موجود زندگی مردم و آینده کشور ما با خطرهایی بزرگ روبرو است و ازاین‌روی حل کردن …

Read more

20 blog posts