header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

مشکل کارمندان مخابرات ارومیه

18-09-2017

مشکل کارمندان مخابرات ارومیه

چند روز پیش تصویری نامتعارف از دختری جوان که کارمند شرکت مخابراتآذربایجان غربی است و به خاطر اعتراض به شرایط کاری مجبور به ادامه کار در چنین شرایطی شده بود، در فضای مجازی دست به دست شد.

او که روی زمین نشسته و با گوشه مقنعه نم چشمانش را می‌گیرد، تصویر پربازدید این روزهای فضای مجازی است. تصویری که به دلیل بازتاب گسترده آن در شبکه ها ی مجازی و پشتیبانی کاربران از خواسته های این کارمند و 14 نفر دیگر از همکاران وی واکنش محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را به دنبال داشته است.
در شبکه های مجازی شرح کوتاهی که برای عکس گذاشته‌اند این است که او کارمند مخابرات ارومیه است و در پاسخ به اعتراضش درباره قرارداد کار، میز کارش را از او گرفته‌اند. کاربران ایرانی این رفتار با کارمند را تحقیر او تلقی کرده‌اند و خواستار پاسخگویی مخابرات ایران شدند.
با این حال مخابرات آذربایجان تا زمانی که عکس تلگرامی وی در شبکه مجازی پ…

Read more

صدای اعتصاب غذای رضا شهابی باشیم

16-09-2017


صدای اعتصاب غذای رضا شهابی باشیم

بیانیه 94 – پزشکی قانونی وضعیت جسمی رضا شهابی را بسیار وخیم ارزیابی کرد!
روز چهارشنبه 22 شهریور 1396 مصادف با سی و ششمین روز اعتصاب غذای رضا شهابی، پزشکی قانونی و رئیس زندان به ملاقات وی رفته اند؛ پزشکی قانونی پس از معاینه تأیید کرده است که سمت چپ بدن رضا کاملاً بیحس است و علائم بالینی وی نشان دهنده عود عارضه ها و بیماری های قدیمی او است به نحوی که کانال نخاعی تحت فشار است و در نتیجه هر دو پا کاملاً بی حس است و راه رفتن او به گونه ای است که پاها روی زمین کشیده میشود؛ سوزش معده این کارگر زندانی نسبت به هفته گذشته به مراتب افزایش یافته است و دکتر مغز و اعصاب پس از معاینه، دستور عکسبرداری در بیمارستان داده است که تا این لحظه هیچ اقدامی در این رابطه صورت نگرفته است. ضمناً تا روز سی و پنجم اعتصاب غذا، رضا 13 کیلوگرم کاهش وزن داشته است.
همچنین مردانی رئیس زندان در ملاقات با رضا ادعا کرده که از اعتصاب غذای او خبر نداشته است و این در حالی است که از همان…

Read more

پنجمین جشنواره انگور در شهر ارومیه

15-09-2017

پنجمین جشنواره انگور در شهر ارومیه

حضور ۸۰۰۰ میهمان از سایر نقاط کشور

در طول پنج سال گذشته صادرات انگور ارومیه  از ۵ هزار تن به ۴۰ هزار تن رسیده است.

 سالانه ۲۸۶ هزار تن انگور در ۴۵ نوع در این شهر تولید می شود

قبل از برگزاری جشنواره ملی انگور در شهر ارومیه، ۸ هزار و ۲۰۰ نفر میهمان و گردشگر در هتل ها و مهمانسراهای ارومیه اسکان یافته اند.

محمدحضرت پور شهردار ارویه در آیین مسابقات آشیق های آذربایجان در پنجمین جشنواره ملی انگور که در دهکده ساحلی چی چست ارومیه برگزار می شود اظهار امیدواری کرد که در زمان آینده، کارهای ناقص و نیمه تمام شهری به سرانجام رسیده و ارومیه به جایگاه واقعی خود که همانا نگین شهرهای ایران و تبدیل آن به یک شهر بین المللی استَ، برسد.

وی با اشاره به اجرای موسیقی آشیقی در جشنواره ملی انگور ارومیه ضمن تقدیر از آنها افزود: بی شک این نوع موسیقی که برگرفته از فرهنگ، ادبیات و موسیقی فولکور و کهن آذری است باید احیاء شود…

Read more

پاشا؛ لوحی بازنگاشته

13-09-2017

پاشا؛ لوحی بازنگاشته
رقیه کبیری

آدمی‌در طول راهِ پرفراز و نشیبِ زنده‌گی‌نام اگر به‌ناگزیر دمی‌می‌درنگد و به‌گذشته می‌نگرد، لاجرم نگاه‌اش از افق امروز و اکنون است. گذشته را از موضع و مقرّ گذشته نمی‌توان به‌داوری نشست. آن را از پنجره‌ی امروز باید نگریست. آدمی‌آئینه‌ی زمانه‌ی خویش است. هم ازین‌روست که بین آثار هنری و بستر تاریخیِ آفرینش آن آثار رابطه‌ای دیالکتیکی می‌توان تشخیص داد. در هنر، حوادث تاریخی درست به همانگونه که روی داده‌اند تکرار نمی‌شوند. الواح مکتوب بنا به‌ضرورتِ زمان در بسترهای تاریخی متفاوت بازنگاشته می‌شوند. نمایشنامه‌ی «پاشا» را اگر از منظر مناسبت‌های بینامتنی بررسی کنیم، آن را از نوع همین الواح خواهیم یافت. مناسبت بینامتنی بین آثار هنری و ادبی امری ناگزیر است. این نکته را رولان بارت به‌صراحت گفته است: «هر متنی بینامتن است.»
مبحث بینامتنیت در آثار هنری و ادبی اول بار توسط ژولیا کریستوا مطرح شد و پس از آن ژرار ژنت آن را گسترش بیشت…

Read more

صحبت های تکان دهنده عیسی کلانتری

12-09-2017

صحبت های تکان دهنده عیسی کلانتری

از زمان ساسانیان و هخامنشیان تا حدود ۳۵ سال پیش برداشت اضافه از منابع آبی کشور نداشتیم

اگر سیاست هایمان را عوض نکنیم این کشور را همراه نسل خودمان خواهیم کشت

عیسی کلانتری، وزیر پیشین کشاورزی و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه در برنامه ای که به مناسبت روز جهانی تالاب ها در کنار تالاب بین المللی گاوخونی برگزار شد در جمع اعضای سازمانهای غیردولتی زیست محیطی، دوستداران محیط زیست، اهالی شهر ورزنه و شهرهای اطراف تالاب گاوخونی و برخی مدیران استانی و محلی به نکاتی در خصوص وضعیت فاجعه آمیز منابع آبی کشور اشاره کرد که در ادامه به صورت تیتر وار به آن اشاره می شود.

* در این ۳۵ سال فقط ۱۲۰ میلیارد مکعب آبهای شیرین فسیلی صدها هزار ساله که حدود ۷۵% آبهای شیرین زیر زمینی بود را مصرف کردیم که حدود ۷۵ میلیارد متر مکعب آن در ۸ سال گذشته بوده است یعنی منابع را تاراج کردیم!

* جمعیت را افزایش دادیم غافل از اینکه این جمعیت باید در ی…

Read more

تجمع در حمایت از رضا شهابی

08-09-2017

تجمع در حمایت از رضا شهابی

   كارگران شركت واحد و اتوبوس‌رانی به ‌همراه برخی فعالان كارگری، معلمان و دانشجویان در حمایت از آزادی رضا شهابی مقابل مجلس تجمع كردند.

به دعوت سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی روز ۱۴ شهریور ۱۳۹۶  کارگران شرکت واحد و اتوبوس‌رانی به ‌همراه برخی فعالان کارگری، معلمان و دانشجویان در حمایت از آزادی رضا شهابی مقابل مجلس تجمع کردند. معترضان در این تجمع که از همان ابتدا با درگیری نیروهای حفاظت مجلس روبه‌رو شد، خواستار آزادی رضا شهابی و دیگر زندانیان سیاسی رجایی شهر شدند.

تجمع کنندگان که با وجود مقاومت و خشونت فیزیکی نیروی حفاظت مجلس امکان ایستادن مقابل مجلس را پیدا نکردند، در خیابان راهپیمایی کرده و به سر دادن شعار پرداختند. آنها خواستار آزادی بی قیدو شرط رضا شهابی شدند و شعارهایی از جمله «کارگر زندانی، آزاد باید گردد»، «شهابی شهابی آزاد باید گردد» و «سلام بر گوهردشت، درود بر شهابی»سر دادند…

Read more

تجمع کارگران ذوب‌آهن اردبیل مقابل استانداری

07-09-2017

تجمع کارگران ذوب‌آهن اردبیل مقابل استانداری

دستمزدهای معوقه ۱۷ ماهه در ذوب‌آهن اردبیل

۲۱۳ کارگر ذوب آهن اردبیل ماه‌هاست مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند. حدود ۱۰۰ تن از این کارگران که در پی ماه‌ها اعتصاب و اعتراض، اعتصاب غذا کرده بودند، با وعده دادستان اردبیل مبنی بر پرداخت مطالبات معوقه‌شان اعتصاب غذای خود را شکستند.

یک سوم مطالبات برخی کارگران پرداخت شده و برخی کارگران هنوز ۱۷ ماه مطالبات معوقه دارند.

اعتصاب، تجمع و تظاهرات‌ مکرر کارگران ذوب آهن اردبیل در اعتراض به ۱۷ ماه دستمزد معوقه سرانجام به اعتصاب غذا و تحصن کارگران در مسجد «میرزا علی‌اکبر» اردبیل منجر شد.

روز ۲۲ تیر ماه دادستان اردبیل با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان به خواست‌های کارگران وعده داد مطالبات کارگران در سه قسط به آنان پرداخت شود.

قسط اول مطالبات کارگران پرداخت شد و کارگران به اعتصاب غذا و تحصن خود پایان دادند. خبرگزاری مهر در گزارشی از وضعیت کنونی کارگران ذوب آهن اردبیل نوشته است آن وعده دادستان و وعده‌های بعدی مسئو…

Read more

چکیده گزارش‌های کارگری،

07-09-2017

چکیده گزارش‌های کارگری،

هفته دوم شهریور ماه

هدفمندی یارانه ها٬افزایش شکاف طبقاتی و کاهش قدرت خرید خانوار های کارگری

شانزدهم شهریور- آمار بودجه خانوارها در سال۱۳۹۵ نشان می‌دهد؛ در سال ۱۳۹۵ متوسط هزینه ناخالص یک خانوار به ۳ میلیون و۲۷۵ هزار تومان در ماه رسیده است.این رقم طی یک سال معادل ۳۹میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.میزان کسری سالانه بودجه خانوار (متوسط درآمد منهای هزینه) معادل با ۶۳ هزار تومان بود. بیشترین سهم را در بین مخارج هزینه‌ای خانوارها، گروه مخارج مسکن و خوراکی و آشامیدنی‌ها داشته است.سطح درآمد خانوارها در مقابل تورم حفظ نشده است. دیگر آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که بیش از یک‌ چهارم خانوارها هیچ فرد شاغلی را در خانواده ندارند و نیمی از خانوارها تنها یک فرد شاغل در خانوار دارند.

طرح تکاپو؛ آزاد سازی مزد به هدف تامین امنیت سرمایه

شانزدهم شهریور ماه- طرح تکاپو در ششمین جلسه شورای عالی اشتغال در دولت یازدهم به تصویب رسید. همچنین این طرح ذیل قرارگاه اقتصاد مق…

Read more

تجمح اعتراضی شهروندان بانه ای به مرگ دو کولبر

06-09-2017

تجمح اعتراضی شهروندان بانه ای به مرگ دو کولبر

حمایت سازمان های سیاسی و مدنی کوردستان از حرکت اعتراضی مردم

سه‌شنبه چهاردهم شهریورماه، شهروندان بانه‌ای در اعتراض به مرگ دو کولبر کورد براثر شلیک مستقیم نظامیان حکومتی با تعطیلی بازار در مقابل فرمانداری تجمع کرده‌اند.

بنا بر اخبار منتشر شده بر اثر درگیری‌های داخل محوطە ساختمان فرمانداری بانە تعدادی مجروح و بازداشت شدەاند کە ١٠ نفر از معترضین و ٥ نفر از نیروهای امنیتی بە علت شدت جراحات در بیمارستان بانە بستری شدە‌اند.

محسن بیگلری، نماینده بانه و سقز در مجلس شورای اسامی با اشاره به تیراندازی به این کولبرها در منطقه بازار این شهرستان توسط هنگ مرزی گفت: "یکی از کشته‌شدگان، دهیار هه‌نگه ژال" از توابع شهرستان بانه بوده است." این نماینده افزود: "با این حال حدود ۲ هفته پیش اتفاقی مشابه افتاد و یک نفر کشته شد و امروز نیز درپی تیراندازی دیگر، ۲ نفر کشته شدند."

بدنبال اعتراضات به ک…

Read more

‌هزار تصادف جاده ای اتوبوس در ۵ سال

05-09-2017

‌هزار تصادف  جاده ای اتوبوس در ۵ سال

حداقل پنج‌ برابر کشورهای موفق دنیا

مطابق آمارهای جهانی ایران جزء کشورهایی است که میزان تصادفات جاده‌ای در آن بالاست. شاخص اصلی ارزیابی ایمنی کشورها شاخص کشته به صد‌هزار نفر به‌عنوان شاخص ریسک سلامتی جامعه ناشی از تصادفات است که مطابق آمار تا سال ٩٢، این شاخص در کشور ما به حدود ٢٥ رسیده که حداقل پنج‌برابر کشورهای موفق دنیا در عرصه ایمنی است.

آیا اتوبوس وسیله نقلیه امنی است؟

شاید به‌نسبت پراید این‌طور باشد؛ اما آمارها نشان می‌دهد در پنج سال گذشته تاکنون حدود یک‌هزار تصادف در جاده‌های ایران ثبت شده که حداقل یک سوي آن یک اتوبوس بوده است. از ابتدای همین امسال تاکنون نیز سهم اتوبوس‌ها از تصادفات ٤٤ تصادف بوده. علاوه‌براین از سال ٩١ تاکنون نیز سال ٩٢ با ثبت ٢٠٧ تصادف برای اتوبوس‌ها پرحادثه‌ترین سال ثبت شده است.

در تمام سال‌های گذشته و بعد از اتفاقات ناگواری که می‌افتد بحث ایمن‌نبودن جاده‌های کشور دوباره مورد بحث قرار می…

Read more

نا رضایتی شدید کارگران و مردم منطقه از عملکرد مدیران معدن طلای زرشوران

03-09-2017

نا رضایتی شدید کارگران و مردم منطقه از عملکرد مدیران معدن طلای زرشوران

در پی اختلاف فنی بین کارفرما و پیمانکار و توقف استخراج ماده معدنی از بزرگترین معدن طلای ایران، صدها کارگر معدن بیکار شده اند و مشکلات فنی و اختلافها هنوز به قوت خود باقی است. این در حالی است که مدیر معدن زرشوران خبر از انتخاب پیمانکار جدید داده است.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از سوال از وزیر صنعت، معدن و تجارت برای رسیدگی به وضعیت معدن زرشوران و توقف فعالیت و عدم تمدید قرارداد ۱۲۰ کارگر آن خبر داد.

جهانبخش محبی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایلنا، با اشاره به درخواست سوال از محمد شریعتمداری وزیر صنعت و معدن به‌خاطر وضعیت نامساعد معدن طلای زرشوران و توقف فعالیت استخراج آن از چندماه گذشته، اعلام کرد: باتوجه به این‌که نحوه مدیریت و نظارت بر عملکرد مدیران معدن زرشوران به‌نحوی است که مردم منطقه و کارگران معدن به‌شدت ناراضی هستند، از وزیر صنعت در این رابطه سوال کردیم…

Read more

اردوي مرگ دانش‌آموزان هرمزگاني

02-09-2017

اردوي مرگ دانش‌آموزان هرمزگاني

44 کشته و زخمي در حادثه واژگوني اتوبوس

واژگوني اتوبوس حامل دانش‌آموزان فرزانه راهنمايي و دبيرستاني در داراب بيش از 44 کشته و زخمي برجاي گذاشت. اين حادثه در ساعت 03:58 بامداد روز جمعه در محور داراب- بندرعباس- قبل از روستاي قلعه بيابان اتفاق افتاد. سه فروند بالگرد از شهرهاي شيراز، جهرم و لار به داراب اعزام و سه مصدوم بدحال به بيمارستان‌هاي شيراز منتقل شدند. دانش‌آموزان حادثه ديده براي حضور در اردوي فرزانگان قرار بود به شهرستان داراب سفر کنند. اين دانش‌آموزان از شهرهاي رودان و ميناب استان هرمزگان به سمت داراب در حرکت بودند. مسئولان علت واژگوني را خواب‌آلودگي راننده اعلام و تأکيد کردند که معاون درمان علوم پزشکي شيراز به همراه مسئولان آموزش‌وپرورش به داراب عزيمت کرده اند. معاون عمليات اورژانس کشور با اشاره به بدخيم‌بودن حال سه تن از مصدومان تصريح کرد: «مصدومان حادثه از همان ساعت اوليه به بيمارستان منتقل شده  و سه مصدوم بدحال نيز به شيراز منتقل شدند و دو مصدوم ديگر هم به شيراز منتقل خواهند شد.» براساس گزارش وبدا، از مجموع 34 مصدوم اعزامي به بيمارستان امام حسن(ع) داراب پنج مصدوم توسط اورژانس هوايي به شيراز انتقال يافته‌اند و پنج مصدوم نيز در اتاق عمل و تحت عمل جراحي هستند. همچنين يک مصدوم، معصومه محمودي‌زاده 14‌ساله درمان و ترخيص شد و ساير مصدومان در بيمارستان داراب تحت نظر هستند. …

Read more

نگرانی گزارشگران سازمان ملل متحد از وضعیت زندانیان اعتصابی

01-09-2017

نگرانی گزارشگران سازمان ملل متحد از وضعیت زندانیان اعتصابی

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد آسما جهانگیر، نگرانی عمیق خود را در مورد وضعیت زندانیان اعتصابی در زندان رجایی شهر کرج که در اعتراض به انتقال به یک بند امنیتی اعتصاب غذا کرده اند اعلام کرد

اسما جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد ایران با صدور بیانیه ای که به تایید دو تن دیگر از گزارشگران این سازمان رسیده است نسبت به وقایع زندان رجایی شهر کرج واکنش نشان داد. خانم جهانگیر ضمن ابراز نگرانی عمیق از وضعیت زندانیان اعتصابی و بدرفتاری با آنان خواستار اقدام سریع دولت در مذاکره با زندانیان بر اساس احترام به شان انسانی آنان شده است.
اسما جهانگیر، طی بیانیه ای که به تایید دایانوس پراس و احمد شهید، دو تن دیگر از گزارشگران سازمان ملل متحد در امور مربوط با حقوق بشر رسیده است نسبت به وضعیت زندانیان اعتصابی زندانیان رجایی شهر کرج واکنش نشان داد.
ترجمه متن بیانیه خانم جهانگیر …

Read more

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

31-08-2017

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛ 

پدیده دستمزد معوقه و حقوق سندیکایی زحمتکشان

نهم شهریور ماه- درباره تأخیر در پرداخت دستمزد کارگران ضمانتی وجود ندارد. در سایر کشورها، مقاوله‌نامه ٨٧ تا ٩٨ حق اعتراض و اعتصاب صنفی کارگران را به رسمیت می‌شناسد، اما این ابزار در اختیار کارگران ایران قرار نمی‌گیرد.در قانون کار جریمه خاصی که مشخصا به تأخیر در پرداخت حقوق کارگران برگردد، وجود ندارد.

مبارزه طبقه کارگر در راه اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل

نهم شهریور ماه- حفظ امنیت شغلی نیروی کار از اصلی ترین مطالبه های کارگران است.عدم اجرای طبقه‌بندی مشاغل موجب  کاهش مزد کارگران بویژه در مراکز بزرگ صنعتی و کارگاه های با بیش از ۲۰ کارکن است. کارفرمایان از اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل خودداری می‌کنند، در چنین کارگاه‌هایی نیروهای کار بر اساس شایستگی و مهارت فنی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و مزد عادلانه از کارگر دریغ می شود.این مهم در میزان حقوق دوران بازنشستگی نیز تاثیر منفی جدی دارد…

Read more

استانِ گردنه‌های زیبا، اندر خم یک کوچه است...

31-08-2017

استانِ گردنه‌های زیبا، اندر خم یک کوچه است...

«زیباترین جاده‌های کشور، ناامن‌ترین‌ها هستند. گردنه حیران و جاده اسالم ـ خلخال شاید یک دهه نیست که محور گردشگری شده‌اند، اما همواره در فهرست خطرناک‌ترین محورهای مواصلاتی کشور بوده‌اند

علیرضا حسن‌پور - کارشناس کمیته‌های تخصصی گردشگری اردبیل ـ بر این باور است که استان اردبیل با وجود زیباترین جاده‌ها، ۱۱۰ چشمه آب معدنی شناخته شده که دمای گمترین آن فقط ۶ درجه، کمتر از گرم‌ترین چشمه آب معدنی جهان در آمریکا است و با داشتن یکی از مرتفع‌ترین دریاچه‌های دنیا پس از اورست، روی قله سبلان با ۴۸۱۱ متر ارتفاع و با وجود دریاچه آب شیرین نئور و قزل‌آلاهای رنگین کمانی‌اش و زندگی پویای ایل شاهسون در دشت‌ها و کوهپایه‌های اطراف آن، هنوز نتوانسته مقصد پایدار برای گردشگران باشد.

معاون گردشگری اردبیل اواخر سال گذشته به استناد آخرین گزارش مرکز آمار ایران مربوط به بهار سال ۹۳، اعلام کرده بود؛ اردبیل از نظر تعداد سفر به تفکیک استان‌های بازدید شده و استان مقصد، رتبه‌…

Read more

۳۰۰ کارگر سیرجانی:

29-08-2017

۳۰۰ کارگر سیرجانی:

نان شب نداریم٬ کلیه‌های خود را می‌فروشیم 

۳۰۰ تن از کارگران کارخانه مس «چهار گنبد» در شهرستان سیرجان در بنری به صورت دسته‌جمعی آگهی کردند که به دلیل «فقر مالی»، و نداشتن «نان شب»٬ تصمیم دارند کلیه‌های خود را به فروش برسانند. با این همه، رئیس اداره کار سیرجان گفت که این اقدام،‌«طنز» بوده است.

افضات رئیس اداره کار شهر سیرجان خود طنز تلخی است که خبر از یک واقعیت میدهد. قاعدتا در جایگاهی که او نشسته است باید بیش از هرکسی از مشکلات کارگران و دیگر زحمتکشان خبر داشته باشد. پس چشم بستن بر این واقعیات غیر انکار ناشی از چیست؟

  شکاف عمیق طبقاتی که با استثمار بی حد و مرز زحمتکشان از سویی و چپاول ثروت ملی از سویی دیگر جامعه ما را در برگرفته است. نشان میدهد مدیران کشور یا غارتگرند و یا خادمان غارتگران. به همین دلیل  انکار واقعیات تلخ زندگی مردم توسط چنین مدیرانی دور از ذهن نیست.
خبرگزاری ایلنا روز یکشنبه پنجم شهریور با انتشار ت…

Read more

میراث فرهنگی تبریز در خطر جدی است.

28-08-2017

میراث فرهنگی تبریز در خطر جدی است.

شهرداری انتخاب کنید که نویدبخش روزهای بهتر باشد.

در آستانه انتخاب شهردار کلانشهر تبریز، انجمن دوستداران میراث فرهنگی نامه ای به پنجمین شورای این نوشته است. در این نامه از اعضای شورا خواسته شده است، شهرداری شایسته ومناسب انتخاب کنید که جلو تخریب ها را بگیرد و در عرصه‌های فرهنگ، هنر، علم و اندیشه آگاه باشد و توسعه‌ی فرهنگی، محیط زیست و میراث فرهنگی را در اولویت قرار دهد.

در این نامه آمده است:
احتراما؛ به عرض میرساند مطابق اخبار منتشره در رسانه ها؛ اعضای محترم شورای پنجم جهت انتخاب شهردار کلانشهر تبریز پس از شناسایی برخی کاندیداهای محترم اقدام به برگزاری جلساتی برای بررسی برنامههای‌ایشان در خصوص نحوه‌ی اداره‌ی شهر تاریخی و فرهنگی تبریز نمودهاست.‌این اقدام، عمل پسندیده و هوشمندانه‌ای میباشد که میتواند در راستای انتخاب شهرداری شایسته برای شهر تاریخی و تمدنساز تبریز نوید بخش روزهای روشن و بهتر باشد و بدین وسیله‌این انجمن از اعضای آن شورا کمال تشکر و قدردانی را داشته و با توجه به اهمیت موضوع، ذکر نکاتی را به شرح زیر لازم و ضروری می‌داند…

Read more

30 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام

26-08-2017

30 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام

 روی دست آذربایجان شرقی

 منابع مالی دولتی ته کشیده است!

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه دولت های قبل 30 هزار میلیارد تومان پروژه ی نیمه تمام روی دست استان گذاشته اند و در صورت تحقق تمام اعتبارات اختصاص یافته هم تکمیل پروژه های یاد شده حدود 30 سال طول خواهد کشید!

 وی از ته کشیدن اعتبارات دولتی خبر داد و افزود: متاسفانه فرصت طلایی کشور در دوران اوج درامدهای نفتی دولت های نهم و دهم به هدر رفته است. این در حالی است که آمار کل درامدهای نفتی ایران از محل فروش نفت طی 110 سال گذشته 1200 میلیارد دلار بوده که حدود700 میلیارد دلار آن در دولت های نهم و دهم بوقوع پیوسته است.

بهبودی با اشاره به نظر کارشناسان اقتصادی که می گویند دیگر قیمت های رویایی نفت دولت های نهم و دهم تکرار نخواهد شد افزود: با توجه به کاهش قیمت نفت طی چهار سال گذشته باید اذعان داشت که گشایش زیادی در اعتبارات عمرانی به وقوع نپیوسته است…

Read more

مروری بر نهادها و بنیادهایی که مالیات نمی دهند

26-08-2017

مروری بر نهادها و بنیادهایی که مالیات نمی دهند

ایران وایر: نظام اقتصادی ایران بر اساس قانون اساسی باید شامل بخش‌های دولتی، خصوصی و تعاونی باشد. اما اقتصاد ایران در همه سال‌های پس از انقلاب بازیگران بزرگ دیگری نیز داشته که یا در شمار این سه بخش نمی‌گنجند یا اگر برای مثال تعاونی هستند، عملکردی یکسره متفاوت از ماهیت آن دارند. بررسی عملکرد این بازیگران که عموما به مجموعه آنها «نهادها و بنیادهای انقلاب اسلامی» گفته می‌شود، اهمیت فراوانی در شناخت اقتصاد و سیاست ایران دارد مجموعه‌های مورد بحث ما در چهار دهه گذشته در ادبیات رسانه‌ای به نام‌های مختلفی خوانده شده‌اند: بخش عمومی غیردولتی، نهادها و بنیادهای انقلابی، بنیادهای عام‌المنفعه، مجموعه‌های شبه‌دولتی و در دهه گذشته مجموعه‌های خصولتی به معنای ترکیبی از خصوصی و دولتی. با این حال با نگاهی دقیق‌تر به ماهیت این نهادها می‌توان این مجموعه‌ها را ذیل سه دسته کلی گنجاند و تعریف کرد.…

Read more

مدافعان کارخانه‌داری به شیوه ‌چسب هل مدافعان برده داری هستند

26-08-2017

مدافعان کارخانه‌داری به شیوه ‌چسب هل

مدافعان برده داری هستند

این کارخانه با نزدیک به ۴۰۰ کارگر، تشکل کارگری مستقل که هیچ، تشکل اسلامی کار هم ندارد. قانون کار نیز بر آن ناظر نیست و  مقررات توضیح‌المسائل مدرن در بی‌قدرتی محض کارگران بر آنان تحمیل می‌شود.

ضوابط و روابط حاکم بر کارخانه «چسب هل» تبریز و رفتار و سخنان مدیر آن چنان عجیب می‌نمود که توجه رسانه‌ای به آن جلب شد و این توجه به درازا کشید. شدت اعتراضات به حدی بود که کسی به دفاع از این شیوه مدیریت و کارخانه‌داری بلند نشد. حال با فروکش آن جو، مدافعان کارخانه‌داری به شیوه ‌چسب هل به میدان آمده‌اند.

حالا سایت بازتاب نوک پیکان انتقاد را به سوی «فرهنگ کارگریزی» کارگران گرفته که گویا وجود چنین ضوابطی را ضروری می‌سازد و از زبان یک استاد دانشگاه نوشته نباید با «حمله به قشر کارفرما» باعث سرخوردگی آن‌ها شد: این اجرای به روز شده طرح استاد‌-شاگردی یا «مدیریت پدرانه» است.…

Read more

20 blog posts