header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

بمناسب دوم بهمن (2 ریبه ندان) سالروز تاسیس جمهوری مهاباد

بمناسب دوم بهمن (2 ریبه ندان)

سالروز تاسیس جمهوری مهاباد 

در شرایطی که بیگانگان در هر نقطه از خاک ایران و حتی در تهران هر طور می خواستند تصمیم می گرفتند و هر چه می خواستند بر سر مردم می آوردند ، کدام عقل سلیم کار ما را که برقراری امنیت و حفظ جان و مال و آبروی مردم و رفع آشوب و برادر کشی بود ، محکوم می کند ؟ با مراجعه با آمار در خواهید یافت که شمار تلفات مردم و نظامیان ، موارد ارتکاب مردم به جرم و جنایت و حتی دست اندازی بیگانگان اشغالگر ، در این بخش از کردستان به مراتب از هر جای دیگر ایران و منجمله تهران کمتر بوده است . شما با استناد به کدام مدارک ما را تجزیه طلب می نامید ؟ مطلوب ما کردستانی است آباد و آزاد به عنوان بخشی از ایران آباد و آزاد .

  (از دفاعیات قاضی محمد در بیدادگاه رژیم پهلوی)   

سال­های جنگ جهانی دوم برای ایران همراه است با اشغال ايران توسط قوای متفقین، سقوط ديکتاتوری رضا شاهی، و آغاز دوره‌ای از آزاديهای سياسی، فعاليت احزاب و مبارزات پارلمانی. ارتش بريتانيا در جنوب و ارتش سرخ در شمال، آذربايجان و بخش­هايی از کردستان …

Read more

محاسبه‌‌ی سبد معاش براساس آمار تورمی دی ماه

محاسبه‌‌ی سبد معاش براساس آمار تورمی دی ماه

 از مزد تا معیشت ۷۰ درصد فاصله است

براساس گزارش اخیر سازمان بین‌المللی کار، حداقل مزد سالانه در ایران ۲۱۰۰ دلار آمریکا و در پایین‌ترین سطوح قرار دارد؛ اما آیا مذاکرات مزدی امسال می‌تواند فاصله‌ی این دستمزد بسیار پایین با هزینه‌های حداقلی زندگی را ترمیم نماید؟!

به گزارش خبرنگار ایلنا، «حداقل دستمزد» یکی از مهم‌ترین و چالش‌برانگیزترین مولفه‌های روابط کار در سراسر جهان است. به همین دلیل است که نهادهای متولی حقوق کارگران در سطوح ملی و بین‌المللی، روی این مقوله تاکید بسیار دارند.  از اتحادیه‌ها و سندیکاهای کارگری و فدراسیون‌های سطح بالای آنها در داخل کشورهایی که کارگران آن دارای ساختار نظام‌مند دفاع از حقوق صنفی هستند گرفته تا کنفدراسیون‌های بین‌المللی مانند ITUC که برآیندی از فدراسیون‌ها و اتحادیه‌های داخلی کشورها هستند، همگی «مزد» و «حداقل دستمزد» را مهم‌ترین شاخص کیفی زندگی کارگران می‌دانند و برای ارتقای آن مطالبه‌گری می‌کنند…

Read more

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران به مناسبت فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

به مناسبت فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین

بنی آدم اعضای یک پیکرند
که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند قرار

در روزها و ماه های اخیر، حوادث تلخ و دردناک متعددی برصفحه سرنوشت ملت ایران رقم خورده که کلیدواژه‌ همه آنها با نسبت های متفاوت، بی تدبیری و سوء مدیریت بوده است. قیمت بنزین را می شد باتدبیر بهتر و در شرایطی مناسب ترتغییر داد تا بار زندگی مردم گران تر از پیش نشود. با اعتراضات طبیعی مردم در زمینه گرانی بنزین و بار طاقت فرسای آن می شد به گونه ای سنجیده تر عمل کرد تا حوادث تلخ بعدی رقم نخورد.

اما حادثه تلخ و جگرسوز سقوط هواپیمای مسافربری و جان باختن تعداد زیادی از هموطنان عزیز و مسافران بیگناه دیگر کشورها در میان حوادث اخیر آنچنان جانکاه و دردناک است که فکر کردن به آن هم بر روح لطیف انسانی، ناخن تنفر و بیزاری می کشد و این سوال مهم را به ذهن متبادر می کند که آبشخور این اتفاقات بنیان کن و هستی سوز که یکی از پس دیگری، حیات یک ملت را به بازیچه گرفته اند، در کجاست و ریشه در کدام کویر بی تدبیری و کج اندیشی دارد؟…

Read more

رشد ۳.۵ برابری خصوصی‌سازی در سال آینده

رشد ۳.۵ برابری خصوصی‌سازی در سال آینده

آیا کارگران بیشتری به سرنوشت کارگران هپکو و هفت‌تپه دچار می‌شوند؟! 

رشد سه و نیم برابری خصوصی‌سازی، درآمد ۴۰ هزار میلیارد تومانی حاصل از فروش اموال دولتی بدون تشریفات قانونی و همچنین بی توجهی به مطالبات کارگران واحدهای پیشتر واگذار شده، موجب نگرانی بسیار است. به راستی آیا سرنوشت محتوم نیروی کار در ایران، همیشه به قهقهرا رفتن است؟!

به گزارش خبرنگار ایلنا، «خصوصی سازی» پارادایم مشترک همه دولت‌های بعد از جنگ است گرچه در این بین، در مقایسه چهار دولت بعد از جنگ (هاشمی رفسنجانی، احمدی‌نژاد و روحانی) دولت احمدی‌نژاد با ۱۰۲ هزار و ۴۲۲  میلیارد تومان واگذاری، در راس خصوصی‌سازها قرار دارد و بعد از آن، دولت روحانی در پنج سال اول دولت خود با ۴۲ هزار و ۴۵۷ میلیارد تومان، رتبه‌ی دوم را به خود اختصاص داده است. در واقع این دولت در ۵ ساله‌ی اول بسیار بیشتر از هشت سال دولت هاشمی رفسنجانی با ۳۳۳ میلیارد تومان واگذاری و هشت سال دولت خاتمی با ۲ هزار و ۵۱۵ میلیارد تومان واگذاری، شرکت‌های دولتی را به بخش خصوصی واگذار کرده است و به نظر می‌رسد این رویه همچنان با سرعت دنبال می‌شود…

Read more

خاطراتی از خصایل نیک سیدجعفر پیشه وری و عملکردش

خاطراتی از خصایل نیک سیدجعفر پیشه وری و عملکردش

در دوره حکومت ملی برای اولین بار در تبریز و زنجان خیابانها آسفالت شد

1945-1946 

در دوره حکومت ملی برای اولین بار در تبریز و زنجان خیابانها آسفالت شد در زنجان خیابانی به اسم ” قیر باشی ” ( به معنی جایی که آسفالت از آنجا شروع شده ) وجود دارد.

دکتر بلوهر آصفی شمه ‏ای از خصائل نیک پیشه‏ وری و رفتارهای او را برشمرد و گفت بیشتر شب‏ها برای سرکشی آسفالت خیابان‏ ها وکوچه ‏ها بر کارها نظارت می‏کرد

سال‏گرد واقعه‏ ی 21 آذر 1325 بهانه‏ ای شد تا بار دیگر گوشه‏ هایی ازحوادث آن سال‏های پرتنش مورد بررسی گیرد. به گفته‏ ی یکی از اندیش‏مندانِ جهان “تاریخ را مردم می‏ سازند و هر ملتی را تاریخ ‏سازانی است که گمنامند.

نباید براین‏که تاریخ کشورما نیز مانند دیگر نقاط دنیا، ساخته و پرداخته‏ یِ ارباب قدرت غالب بوده و هست تردید کرد. درمقابل، آن‏چه در حافظه‏ ی تاریخی ملت‏ها سینه به سینه ثبت و به آیند‏گان رسیده ‏است را نیز نمی‏توان به بوته ‏ی فراموشی سپرد. همین انباشت و انتقالِ حافظه‏ است که خمیرمایه‏ ی برگ‏هایِ تاریخ را شکل داده…

Read more

اکنون، به‌مثابه تاریخ

اکنون، به‌مثابه تاریخ

پرویز صداقت

تحولات دو ماه اخیر،[1] از خیزش اعتراضی آبان‌ماه 98 تا مجموعه اعتراضات روزهای اخیر در واکنش به شلیک موشک به هواپیمای مسافربری، به ما چه می‌گوید و چه‌گونه می‌توان به‌ مقطع کنونی به‌مثابه یک لحظه‌ی تاریخی نگریست تا بتوان عناصر تاریخی و غیرتاریخی را شناخت و تاریخ‌ساز شد؟ در یادداشت حاضر برآنم تا طرح اولیه‌ای برای پاسخ به این پرسش ترسیم کنم.

(1)

خیزش‌هایی که از دی‌ماه 1396 آغاز شده، در آبان‌ماه امسال اوج تازه‌ای گرفته و درپی آن هم لحظه‌های دیگری از فرازوفرود آن را تجربه می‌کنیم، بخشی از جنبش دموکراتیک و تاریخی درازمدت‌تری در مقیاس یک قرن گذشته‌ی ایرانِ مدرن است  که در بدو امر برای مقابله با انسداد ساختاری سیاسی سربرآورد و با تکامل هرچه بیش‌تر اقتصادی و اجتماعی ایران ابعاد ضداستعماری، طبقاتی و هویتی مدرن یافت.

شرط نخست برای نگاه تاریخی و عمل تاریخ‌ساز آن است که لحظه‌ی کنونی را به‌رغم تمامی گسست‌ها و فرازوفرودها لحظه‌ای دی…

Read more

سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان بی‌خانمان شده‌اند

سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان بی‌خانمان شده‌اند

مسئولان دانش و توانی در مقابل بحران سیل را ندارند

بارش باران در روزهای گذشته، بخش‌های زیادی از استان‌ سیستان و بلوچستان را در بحران فرو برده است. برخی از شهرستان‌های این استان به شکل کامل در سیل محاصره شده‌اند و نیاز به کمک فوری دارند.

سیل در سه روز گذشته خسارت‌های شدیدی به دار و ندار مردم و زیرساخت‌های جنوب سیستان و بلوچستان وارد کرده؛ از جمله آنکه دار و ندار مردم دلگان، نیک‌شهر، خاش، دلگان، کنارک، سراوان، دشتیاری چابهار، زراباد، کنارک و بزمان روستاهای اطرافشان را با خود برده و مزارع موز و محصولات کشاورزی را نابود کرده است.

مسئولان از جمله فرمانداران مناطق خسارت‌دیده از جمله دلگان و نیز استاندار از استان‌های معین شامل کرمان و هرمزگان و مقامات مسئول کشوری و نیز مردم در سراسر کشور خواسته هرچه سریع‌تر به کمک مردم مناطق سیل‌زده بشتابند و برای این منظور لیستی شامل اقلام مواد غذایی و تجهیزات امدادی برای کمک‌رسانی اعلام کرده‌اند…

Read more

نامه مهدی کروبی خطاب به خامنه ای: هیچ یک از شرایط رهبری را ندارید!

نامه مهدی کروبی خطاب به خامنه ای:

هیچ یک از شرایط رهبری را ندارید!

درنامه آقای کروبی که در سایت سحام نیوز شنبه, ۲۱ دی, ۱۳۹۸ منتشر شده است، خطاب به خامنه ای آمده است:

مدتی است در حال تنظیم نامه ای مفصل و جامع به شما در ارتباط با وضعیت اسف بار کشور که نتیجه سوء مدیریت و دخالت ها بی جای جنابعالی در تمامی امور کشور است، هستم. اما امروز پس از سه روز انکار و فریب وقیحانه خبر شلیک موشک خودی و سرنگون شدن هواپیمای مسافربری و داغدار شدن خانواده هایی که عزیزان شان در آن پرواز بودند، آنهم پس از آنکه تشت رسوایی این موضوع توسط غربی ها از بام افتاده بود، تصمیم گرفتم در نامه ای کوتاه نکته مهمی را به شما یادآور شوم.

جنابعالی به عنوان فرمانده کل قوا مسئولیت مستقیم این امر را بر عهده دارید، بفرمایید آیا در صبحگاه چهارشنبه در جریان این فاجعه بودید؟ یا همانطور که رسانه های نزدیک به شما مدعی اند شما روز جمعه در جریان این موضوع قرار گرفته اید؟ اگر در جریان بودید و با علم به موضوع به مسئولان نظامی و امنیتی و تبلیغاتی اجازه فریب مردم را دادید پس بدا به حال شما که بدون شک هیچ یک از شرایط و صفات احراز مسئولیت رهبری را بر اس…

Read more

تجمع اعتراضی در مراکز دانشگاهی کشور

تجمع اعتراضی در مراکز دانشگاهی کشور

عصر شنبه ۲۱ دی، هزاران نفر در مرکز شهر تهران تجمع کردند و خطاب به نیروهای امنیتی حاضر در محل شعار دادند. معترضان با سر دادن شعار «استعفا، استعفا» خواستار کناره‌گیری مقصران شلیک به هواپیمای مسافربری شدند. همچنین شعار «استعفا کافی نیست، محاکمه لازم است» نیز سر داده شد. اغلب تجمع‌ها در نزدیکی مراکز دانشگاهی از جمله دانشگاه امیرکبیر، دانشکده فنی دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف و ... گزارش شده است.

نیروهای امنیتی به گروهی از معترضان به حادثه شلیک موشک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافری در مقابل دانشگاه امیر کبیر گاز اشک‌آور شلیک کردند.

گروهی از دانشجویان و مردم مقابل دانشگاه‌های امیرکبیر و شریف در اعتراض به حادثه شلیک موشک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافری و پنهانکاری مقامات جمهوری اسلامی تجمع کردند.

معترضان با سرداران شعارهایی چون «دروغگو دروغگو، مملکت رو رها کن» به پنهانکاری مقامات جمهوری اسلامی درباره این حادثه اعتراض کردند…

Read more

آخرین پرواز جمعی از نخبگان ایرانی سرمایه هایی که در "پرواز مرگ" سوختند

آخرین پرواز جمعی از نخبگان ایرانی

سرمایه هایی که در "پرواز مرگ" سوختند

متاسفانه در سانحه هوایی پرواز تهران-کی‌یف تعدادی از هموطنان خود را از دست دادیم که در دانشگاه‌های مطرح کانادا مشغول به تحصیل بودند.

یک هواپیمای اوکراینی در نزدیکی تهران براثر شلیک پدافند سپاه ایران سقوط کرد و تمامی۱۷۶ سرنشین آن جان خود را از دست دادند.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ در این میان، دانشجویان نخبه زیادی بودند که خیلی از آن‌ها برای دیدار با خانواده خود به تهران آمده بودند. در میان این قربانیان ۳۱ تن ساکن شهر "ادمونتون "(Edmonton) در استان" آلبرتا "(Alberta ) کانادا بودند.

"پیمان پارسیان" یکی از اعضای جامعه ایرانی ساکن ادمونتون گفت: ما خیلی از مسافران این پرواز را می‌شناختیم و بخش قابل توجهی از جامعه هموطن خود را از دست دادیم.

به گزارش سی‌بی‌اس، "دیوید تورپین"(David Turpin) معاون دانشگاه "آلبرتا"(Alberta) هم اظهار کرد که حداقل ۱۰ قربانی این حادثه از دانشجویان این دانشگاه بوده‌اند…

Read more

جمهوری اسلامی مسئولیت سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی را پذیرفت

جمهوری اسلامی مسئولیت سرنگونی

هواپیمای مسافربری اوکراینی را پذیرفت

در نهایت پس از سه روز تکذیب، ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی تایید کرد که مسئول شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراین، سپاه پاسداران بوده است. تا پیش از این تمامی مقامات نظام جمهوری اسلامی اعم از دولت و چهره‌های نظامی «شلیک به هواپیمای مسافربری» را «قطعا» تکذیب می‌کردند.

هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی، ساعاتی پس از حملات موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در خاک عراق و شش دقیقه پس از بلند شدن از باند فرودگاه «امام خمینی»، در محدوده شاهد شهر سقوط کرد و همه سرنشین‌های آن کشته شدند.

ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای اعلام کرد هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین، به دلیل “خطای انسانی و به شکل غیرعمد” مورد اصابت قرار گرفته است. این بیانیه نگفته است که چه چیزی به هواپیمای اوکراینی اصابت کرده اما می‌گوید دلیل این اشتباه، نزدیک شدن هواپیما به یک “مرکز حساس نظامی سپاه” بوده است.…

Read more

بیانیه اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

‍ ‍ بیانیه اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

ما مردم ایران صلح می خواهیم و از جنگ بیزاریم !

 پس از ترور سردار قاسم سلیمانی به دستور رییس جمهور امریکا ، هم از جانب او و سایر دولتمردان امریکایی و هم از طرف محافل جنگ طلب داخلی، تهدیداتی که بوی جنگ می دهد، شدت یافته است . ازرییس جمهور آمریکا و  سیاستمداران آمریکایی گرفته تا جنگ طلبان داخلی، صدای جنگ افروزی بطور رسمی به گوش می رسد. در داخل  ایران نیز ، تنها کلمات و عباراتی  که بیش ازهمه شنیده می‌شود «انتقام، انتقام » ، «انتقام ایران ازآمریکا»  است که  بطور برنامه ریزی شده ای  توسط رسانه های داخلی  پوشش داده شده و تکرار می شوند.

رسانه های فراگیر خارجی چون بی بی سی ، و شبکۀ  تلویزیونی ایران اینترنشنال و رسانه های  وابسته به آمریکا و عربستان ، مطابق نقشه وهدف جنگ طلبان خارجی ، دائما با مصاحبه با سیاست بازان حرفه ای با عناوین گوناگونی همچون  « چگونگی انتقام گیری ایران » ویا « واکنش احتمالی  ایران » ، کارزار تبلیغاتی وسیعی را براه انداخته اند .این رسانه ها  بعمد با تکرار  موضوع احتمال انتقام جویی حاکمیت ایران  و مقابله به مثل در برابر امریکا و اسراییل و دیگران ، افکار عمو…

Read more

گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی ایران

گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی ایران

واکنش سه کشور اروپایی نسبت به آن

دولت جمهوری اسلامی روز یکشنبه طی بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد. بر پایه این اطلاعیه جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نخواهد بود

دولت جمهوری اسلامی روز یکشنبه طی بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد. بر پایه این اطلاعیه جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نخواهد بود.

متن بیانیه ی دولت به شرح زیر است:

جمهوری  اسلامی ایران در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی «محدودیت در تعداد سانتریفیوژها» را کنار می گذارد. بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) موا…

Read more

با هر نوع تجاوز و جنگ سالاری و مداخله ی بیگانه مخالفت کنیم

با هر نوع تجاوز و جنگ سالاری و مداخله ی بیگانه مخالفت کنیم

آمریکا کار احمقانه ای کرد ؛ کاری در جهت افزایش ناگهانی و شدید خطر جنگ و در گیر کردن عربستان و اسرائیل و عراق و سوریه و آمریکا و روسیه و... در جنگی خانمان سوز که میلیونها کشته روی دست مردم زجر دیده و غارت شده ی ایران و منطقه می گذارد . قدرتمندان و صاحبان زر و زور از هم اکنون چمدانشان بسته و مکان امنشان مشخص است. آمریکا پس از تحمیل تحریم شدید و پر فشار حد اکثری مردم بی نوای ایران را به روز سیاه نشانده است و این همان مردمیند که از فشارهای سیاسی و اقتصادی سرمایه و زور سالها در رنج بوده اند. شکاف طبقاتی و فقر بر اثر سیاست های ایران و فشارهای آمریکا به حد اکثر رسیده است. حالا آمریکا در اولین روزها آخرین سال ریاست جمهوری یک نیمه فاشیست ریا کار و طرفدار سلطه ی ولی بر مردم جهان و یاران آوانجلیست و نژاد پرستش این کشور به فرمان مستر پرزیدنت قاسم سلیمانی را که برای دولت ایران نقش کلیدی داشت هدف گرفت و با دقتی بی نظیر و انتخابی دقیق او را از پای در آورد…

Read more

ترور قاسم سلیمانی و تاثیر آن در منطقه

ترور قاسم سلیمانی  و تاثیر آن در منطقه

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس به همراه  سردار سرتیپ پاسدار حسین جعفری نیا، سرهنگ پاسدار شهرود مظفری نیا، سرگرد پاسدار هادی طارمی و سروان پاسدار وحید زمانیان به همراه ابومهدی المهندس، جانشین فرمانده حشد الشعبی عراق بامداد جمعه سوم ژانویه / ۱۳ دی در حمله هوایی ایالات متحده در نزدیکی فرودگاه بغداد، پایتخت عراق کشته شدند. این  ترور باعث می شود تا تنش‌های رو به افزایش بین ایران و ایالات متحده پس از این اتفاق از حالت «نه جنگ و نه مذاکره» خارج و شرایط خطیری را پیدا کند. بدنبال این ترور رهبر جمهوری اسلامی طی بیانیه ای  سه روز عزای عمومی اعلام کرد و گفت: انتقام سختی در انتظار جنایتکاران است.

سخنگوی شورای عالی امنیت جمهوری اسلامی نیز اعلام کرد: شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در جلسه فوق العاده امروز خود با بررسی ابعاد مختلف این حادثه، تصمیمات مقتضی را اتخاذ نموده و بدین وسیله اعلام می‌کند رژیم ایالات متحده آمریکا مسئول عواقب کلیه تبعات این ماجراجویی جنایتکارانه خواهد بود…

Read more

« در سوگ ملکه محمدی، یار غمخوار زحمتکشان ایران»

بدرود سرو سربلند ما!

« در سوگ ملکه محمدی، یار غمخوار زحمتکشان ایران»

تازه از کار برگشته ام. خسته و مانده ازکاری طاقت فرسا، درکتابخانه کوچکم نشسته وگوش جان، به آوای شورانگیزسمفونی شهرزاد «ریمسکی کورساکوف» سپرده ام.

تصاویرقاب گرفته جان های شیفته ای، که دربالاترین قسمت قفسه کتاب های روبرویم، ردیف شده اند، درمقابل چشمانم رژه  میروند ... «سیاوش کسرائی» ...« جلیل محمد قلی زاده» ... « علی اکبر صابر»...«صمد وورغون»... « گارسیا لورکا» ...« فروغ فرخزاد» ...«کازانتزاکیس» ... «ماکسیم گورکی»...«به آذین»...« رومن رولان»...«بتهوون»... « احسان طبری»...« حیدر مهرگان» ...« ناظم حکمت» ... محمود درویش» ...« احمد شاملو» ...« صمد بهرنگی» ...«احمد محمود» ...« علی اشرف درویشیان» وبالاخره درانتهای گوشه چپ قفسه کتاب ها، « مریم فیروز». «رفیق مریم» شاه زاده سرخ پوشی که عطای زندگی پرازنازونعمت درمیان زورمندان وفرادستان پر از نخوت را به لقایش بخشید، وبا پیوستن به صف رزم و پیکارزحمتکشان، همه زندگی وهستی اش را درراه دفاع از خوشبختی و سعادت فرودستان جامعه بکار گرفت، با لبخندی زنده وسرشارازغم و شادی، چشم درچشمان خسته ام می دوزد. با تبسم پاسخ لبخندش را می دهم، می خواهم به احترامش از جا برخیزم که ناگهان تلفن زنگ میزند، گوشی را که بر میدارم، صدای همیشه خندان و امیدبخش رفیق نازنینی را می شنوم که همواره  با شنیدن صدایش، سرشار می شوم از امید و شور و شوق و پیکار در راه  سعادت و سربلندی انسان.…

Read more

سال نو میلادی گرامی باد!

سال نو میلادی گرامی باد!

روز شنبه هفت دی ماه 1398 (28 دسامبر 2019) تشکیلات زنان جمعیت مهاجرین ایرانی مقیم جمهوری آذربایجان، به مناسبت فرا رسیدن سال 2020 میلادی، مراسمی در دفتر مرکزی این جمعیت در شهر باکو، برگزار کرد. در این مراسم تعدادی از اعضا و هوادران فرقه دمکرات آذربایجان و مهمانان ویژه ای ازجمله جهانگیر و رافیک جهانگیروف (فرزندان جهانگیر جهانگیروف آهنگساز شهیر آذربایجان) نیز شرکت داشتند.

در ابتدا رفیق فریدون ابراهیمی صدر جمعیت مهاجرین ایرانی مقیم جمهوری آذربایجان به حاضرین خوش آمد گفت و ضمن بررسی کوتاهی از عملکرد جمعیت در یک سال گذشته، آرزو کرد که سال پیش رو، سالی همراه با موفقیت و شادکامی برای همه باشد.

سپس دکتر عادله چرنیک بلند صدر فرقه دمکرات آذربایجان ضمن تبریک آغاز سال 2020 میلادی به حاضرین، گفت: امیدوارم که در سال جدید، مردم جهان و بویژه خلق های ساکن ایران در صلح و آزادی زندگی کنند و شرایطی ایجاد شود تا همه مهاجرین وطن پرست بتوانند به کشور برگردند و در شرایط آزاد و دمکراتیک در سازندگی و پیشرفت جامعه خود مشارکت داشته باشند.…

Read more

برگذاری مراسم چهلم پویا بختیاری زیر سایه حکومت نظامی

برگذاری مراسم چهلم پویا بختیاری زیر سایه حکومت نظامی

 امروز ۵ دی ماه ساعت ۲ بعد از ظهر جمعیت زیادی از مردم به حمایت از فراخوان خانواده پویا بختیاری برای برگزاری مراسم چهلمین روز فرزند  جانباخته که به دست نیروهای سرکوبگر بخون غلطید، به بهشت سکینه آمده بودند.

انبوهی از نیروهای انتظامی و امنیتی با تمام تجهیزات نظامی و ماشین های آبپاش و ادوات سرکوب و حتی با به پرواز در آوردن هلی کوپتر  در تمام مسیر منتهی به قبرستان تا محوطه بهشت سکینه حضور داشتند و با خشونت زایدالوصفی از زمین و هوا نیروهای خود را بسیج کرده بودند و  مانع جمع شدن مردم بر سر مزار پویا شدند.

 نیرو های سرکوبگر به رغم سرازیر کردن تمام نیروها و آرایش کامل جنگی و نمایش قدرت خود، در مقابل جسارت مردم ضعیف و حقیر بودند و با سبوعیت بسیار فقط برای ایجاد رعب و ممانعت از تجمع مردم، دست به هر اقدامی می زدند.

حضور پر رنگ مردم پیام آور همبستگی و همدلی با خانواده جانباختگان خیزش آبان ماه بود و بسیاری از آنان در مقابل…

Read more

بودجه سال 99 غیرواقعی‌ترین بودجه‌ای که تا کنون تنظیم شده است

حسین راغفر اقتصاددان در گفتگویی با انتخاب:

بودجه سال 99 غیرواقعی‌ترین بودجه‌ای که تا کنون تنظیم شده است

حسین راغفر با اشاره به اینکه بستن بودجه بر مبنای صادارت روزانه یک میلیون بشکه نفت، غیرواقعی است و احتمالا تهیه‌کنندگان نیز نسبت به این مساله آگاهی دارند، تصریح کرد: «به نظر می‌رسد این درآمد متحقق نخواهد شد و برآیند آن کسری بودجه خواهد بود. در سه دهه گذشته نیز دولت‌ها کسری بودجه را از طریق افزایش قیمت ارز و افزایش نرخ حامل‌های انرژی تامین کرده‌اند. طبیعتا انتظار خواهد رفت دولت مجددا قیمت ارز و حامل‌های انرژی را در دستور کار قرار دهد که این خود موجب کسری بودجه در سال بعد خواهد شد.

حسین راغفر با اشاره به اینکه بستن بودجه بر مبنای صادارت روزانه یک میلیون بشکه نفت، غیرواقعی است و احتمالا تهیه‌کنندگان نیز نسبت به این مساله آگاهی دارند، تصریح کرد: «به نظر می‌رسد این درآمد متحقق نخواهد شد و برآیند آن کسری بودجه خواهد بود. در سه دهه گذشته نیز دولت‌ها کسری بودجه را از طریق افزایش قیمت ارز و افزایش نرخ حامل‌های انرژی تامین کرده‌اند. طبیعتا انتظار خواهد رفت دولت مجددا قیمت ارز و حامل‌های انرژی را در دستور…

Read more

درگذشت یکی دیگر از شیر زنان کشورمان! اطلاعیه کمیته مرکزی حزب توده ایران درباره درگذشت رفیق ملکه محمدی: در سوگ مبارزی نستوه!

درگذشت یکی دیگر از شیر زنان کشورمان!

اطلاعیه کمیته مرکزی حزب توده ایران

درباره درگذشت رفیق ملکه محمدی: در سوگ مبارزی نستوه!

رفیق ملکه محمدی، عضو کمیتهٔ‌ مرکزی حزب تودهٔ ایران و مبارز قهرمانی که نزدیک به یک قرن از حیات پرثمرش را در راه تحقق آرمان‌های طبقه کارگر گذاشت، دیگر در میان ما نیست. رفیق ملكه در ۱۲ مهرماه سال ۱۳۰۱ در خانواده‌ای فرودست متولد شد. او با وجود شرایط بسیار عقب‌ماندهٔ جامعه ما در آن دوران، با شور عشقی که به تحصیل می‌ورزید توانست به‌همت کار و حمایت مادرش پیش از پایان دوران رضاخان دیپلم خود را بگیرد.

شور و فعالیت سیاسی و اجتماعی آن سال‌های پرتب‌وتاب گذار، ملكۀ جوان را نیز به كنكاش در تغییروتحول‌های جاری میهنش برانگیخت و در این مسیر او مشتری دائمی جلسه‌های هفتگی بحث و انتقاد حزب شد كه در كلوب حزب برگزار می‌شد. او به‌زودی دریافت كه تنها فعالیت در این راه است كه به اشتیاق ‌جان جوان و پرشور او پاسخ می‌دهد و الهام‌بخش او در زندگی پیشِ روی است. هنگامی‌که رفیق ملكه محمدی وارد دانشگاه تهران شد تنها قریب به ۱۰ سال از تأسیس آن می‌گذشت. رفیق در دانشكدۀ حقوق دانشگاه مشغول تحصیل شد. عدهٔ زنانی كه در این دانشگاه تحصیل می‌كردند بسیار اندک بود. رفیق …

Read more

20 blog posts