header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

۱۰۰ سالگی «مه لقا ملاح»

28-07-2017

۱۰۰ سالگی «مه لقا ملاح»

 مادر محیط زیست ایران 

مه‌لقا ملاح « مادر محیط زیست  ایران»  رووز پنجشنبه  پنجم مرداد صدسالگی عمر پر بارش را در میان دوستان و یارانش جشن گرفت.  او با پشتکاری مثال‌زدنی، صراحت‌ بیانی کم‌نظیر و آگاهی عمیق از مشکلات زیست‌ محیطی جهان و ایران به طور خاص، عمرش را در راه فعالیت متعهدانه به حفظ محیط زیست گذرانده و به چهره‌ا‌ی شاخص در میان فعالان مدنی بدل شده است.

در این جشن مه لقا ملاح نگرانی خود از وضعیت خشکیدگی خلیج گرگان و جزیره آشوراده ابراز کرد و گفت:‌«یکی از مسائل غم انگیز برای همه ایرانیان مسأله آشوراده است و باید برایش اشک بریزیم  چون  می‌خواهند اینجا سرمایه‌گذاری کنند تا آلوده‌اش کنند. داریم همه جا را از بین می‌بریم مثل همه جزایر جنوبی‌مان، ولی این تنها جزیره شمالی ماست که تاریخی چندصدساله دارد و زیستگاه پرندگان است. او افزود: کجای این تصمیمات درست است ؟ من از مسئولان عاجزانه تقاضا دارم یک کم فکر کنند و صدای این طرفداران محیط زیست را که چندسال است ضجه می‌زنند؛ آشوراده را خراب نکنید،  بشنوند.»…

Read more

کارخانه روغن نباتی جهان زنجان تعطیل شد

28-07-2017

 کارخانه روغن نباتی جهان زنجان تعطیل شد

  کارگران کارخانه در بلاتکلیفی

کارخانه روغن نباتی جهان از تیرماه امسال تولید خود را متوقف کرده است و ۱۲۵ کارگر این کارخانه در بلاتکلیفی به سر می‌برند. ۱۰۰ نفر از کارگران نیز در پایان سال گذشته اخراج شدند.

وضع صنایع متوسط و کوچک ایران خوب نیست. بسیاری ورشکسته شده‌اند یا در آستانه ورشکستگی‌اند. فشار این وضع قبل از هرچیز بر کارگران این شرکت‌ها وارد می‌شود. خبرگزاری کار ایران، ایلنا روز پنج‌شنبه ۵ مرداد از سرگردانی ۱۲۵ کارگر کارخانه روغن نباتی جهان در استان زنجان خبر داده است. این شرکت از ۱۸ تیر ماه تولید خود را متوقف کرده است. ایلنا نوشته است که توقف تولید موقتی است.

در همین گزارش به نقل از یکی از کارگران آمده است که سال گذشته ۲۲۵ نفر در روغن نباتی جهان کار می‌کردند. ۱۰۰ نفر در پایان سال قبل اخراج شدند. به گفته این کارگر همه اخراجی‌ها از کارگران باسابقه بوده‌اند که برای پیگیری مطالبات صنفی خود به  اداره کار زنجان شکایت می‌‌کنند. در نتیجه این شکایت کارفرما محکوم به پرداخت مطالبات می‌شود…

Read more

به سرکوب کارگران پایان دهید!

27-07-2017

 به سرکوب کارگران پایان دهید!

اعتراض کارگران به دلیل معوق شدن سه ماه حقوق، عدم پرداخت چهار درصد حق بیمه کارگران در مشاغل سخت و زیان آور که مانع بازنشستگی کارگران در پانزده ماه گذشته بوده است، اخر اج های فله ای، عدم اجرایی شدن مصوبه مجلس در مورد بازنشستگی کارگران نی بر، پایان دادن به وضعیت امنیتی برای کارگران در کارخانه و همچنین عدم پرداخت پاداش و بهره وری سال ۹۴ و ۹۵ بوده است. کارگران خصوصی شدن شرکت نیشکر را از جمله عوامل اصلی ایجاد شرایط موجود می دانند.

اطلاعیه ی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه درباره ی بازداشت کارگران هفت تپه 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه: 
عدم پرداخت مطالبات کارگران نیشکر هفت تپه و بازداشت کارگران معترض محکوم است 

طبق اطلاعیه سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه در پی اعتراضات کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در روزهای اخیر و بسته شدن جاده بین المللی اندیمشک به اهواز توسط کارگران در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات معوق خود، نیروهای پلیس و امنیتی شبانگاه از ساعت ۲۱ سه ش…

Read more

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی

20-07-2017

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی

کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛ 

 

اجرای قانون هدفمندی یارانه ها؛ تخریب تولید و نابودی امنیت شغلی طبقه کارگر

بیست و نهم تیر ماه -اتاق بازرگانی ایران در گزارشی اعلام کرده است سال ۹۵؛ رقمی در حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۲۴ هزار واحد صنعتی و کشاورزی پرداخت شد؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت هم به تازگی از اختصاص ۳۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای احیای کارخانه‌ها و صنایع نیمه‌فعال در کشور خبر داده است. با اجرای قانون هدفمندی اما  تولیدکنندگان در کشور، آینده این بخش را در هاله‌ای از ابهام می‌بینند.بیش از ۶۰۰ هزار نفر  شغل خود را در واحد های صنعتی و کشاورزی از دست دادند. وضعیت بخش صنعت وخیم است.

رواج اقتصاد دلالی و تضعیف بخش صنعت

بیست و نهم تیر ماه-بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار بهار ۹۶،  سهم اشتغال در بخش کشاورزی در بهار ۹۶ نزدیک به  ۱۸,۷ درصد؛ حدود۴ میلیون و۳۵۹هزار و۵۴۵ نفر و سهم اشتغال در بخش صنعت در  حدود ۳۱,۵ درصد ؛ یعنی ۷ میلیون و۳۴۲هزار و۴۱۳ نفر بوده است. سهم بخش خدمات …

Read more

در ایران هزینه زنگی ثروتمندان

19-07-2017

در ایران هزینه زنگی ثروتمندان

 ۱۷برابر افراد فقیر جامعه است

 ماساژ یک میلیون تومانی شکلات و شیر و عسل در اسپاهای ایرانی

اسپا به محلی گفته می‌شود که از آب معدنی یا آب دریا برای‌ استحمام درمانی استفاده می‌شود و معمولاً دارای خدماتی همچون ماساژ برای مراقبت از پوست و بدن است. حالا ثروتمندان ایرانی هم از این امکانات با هزینه‌های بسیار بالا استفاده می‌کنند.

سالن‌های اسپا در ایران مبلغی با عنوان مبلغ ورودی دارند و علاوه بر پرداخت این مبلغ در صورتی که تمایل به خدمات لاکچری وجود داشته باشد، باید هزینه این خدمات به صورت جداگانه پرداخت شود. شما با پرداخت تقریبا یک میلیون تومان می‌توانید روز کامل و خوبی در اسپاهای ایرانی داشته باشید  اما لوکس‌ترین خدمات اسپا در ایران چه خدماتی هستند و چقدر هزینه برمی‌دارند؟

ماساژ شکلات لوکس‌ترین بخش خدمات اسپاهای ایرانی است که در گران‌ترین سالن‌ اسپای تهران به مبلغ حدود یک میلیون تومان می‌رسد. یکی دیگر از خدمات لوکس اسپاهای ایرانی ماساژ شیر و عسل است که فقط مخصوص ز…

Read more

فساد «سازمان غذا و دارو»

17-07-2017

فساد «سازمان غذا و دارو»

در ارتباط با شرکت‌های «خصوصی»

سازمان «دیده‌بان شفافیت و عدالت» گزارشی از فساد در سازمان غذا و دارو ارائه داده است. بنابر این گزارش اعضای بلندپایه این سازمان و اعضای خانواده آنها در شرکت‌های خصوصی داروسازی سهم و نفع دارند و از مقام و نفوذ دولتی خود در راستای منافع این شرکت‌ها سوءاستفاده می‌کنند.

سازمان «دیده‌بان شفافیت و عدالت» گزارشی از فساد در سازمان غذا و دارو ارائه داده است. بنابر این گزارش اعضای بلندپایه این سازمان و اعضای خانواده آنها در شرکت‌های خصوصی داروسازی سهم و نفع دارند و از مقام و نفوذ دولتی خود در راستای منافع این شرکت‌ها سوءاستفاده می‌کنند. سازمان «دیده‌بان شفافیت و عدالت» همچنین از مخدوش شدن آمارنامه دارویی از سال ۹۳ به بعد به منظور دستکاری آمار داروهای وارداتی و تولیدی و عرضه برخی داروها به قیمت‌های غیرواقعی خبر داده است. فرار مالیاتی، کمتر پرداخت کردن یارانه‌ها و زیر پا گذاشتن حقوق دولت از دیگر موارد ذکر شده در این گزارش است…

Read more

روایت آماری جدید بیکاری

17-07-2017

روایت آماری جدید بیکاری 

۷میلیون بیکاری که نه مدرک دارند نه مهارت

بررسی‌ها نشان می‌دهد، بین ۳۵ تا ۳۸ درصد جوانان غیرشاغل کشور در حال تحصیل یا کسب مهارت نیستند که این گروه به شدت در معرض خطر به حاشیه رانده شدن در بازار کار هستند.

پس از وقوع بحران‌های مالی و اقتصادی در جهان، سازمان بین‌المللی کار (ILO) به منظور بررسی بهتر وضعیت بازار کار جوانان و با توجه به آنکه شاخص‌های سنتی بازار کار به تنهایی نمی‌توانند گویای وضعیت دقیقی از نیروی کار آنان باشد، شاخصی تحت عنوان «جوانان غیرشاغل که در حال تحصیل یا کسب مهارت نیستند»  را تعریف کرد.

در تحلیل وضعیت بازار کار معمولاً سه شاخص نرخ بیکاری، نرخ اشتغال و نرخ مشارکت نیروی کار جوانان به عنوان شاخص‌های سنتی بازار کار مد نظر قرار دارد؛ ضمن اینکه بخش مهمی از مشکلات نیروی کار، جوانان غیرفعالی هستند که نتوانستند وارد بازار کار شوند و این جمعیت به عنوان «جمعیت غیرفعال اقتصادی» شناخته می‌شوند…

Read more

مریم میرزا خانی در گذشت

15-07-2017

مریم میرزا خانی در گذشت 

خبر کوتاه بود و کوبنده! جوان ترین دانشمند ریاضی ایران و جهان رخ در نقاب خاک کشید و ایرانیان را عزادار ساخت. ولی او حداقل از این شانس برخوردار بود که بیش از بیست سال از زندگی پربارش را به کاری مشغول شود که عاشقش بود.  اقبالی که همه ایرانیان از آن برخوردار نبوده اند!

اگر در یک تقسیم بندی کلی مهاجرت را به دو نوع " جغرافیایی" و " معرفتی" تقسیم کنیم می توانیم مریم را جزء دسته اول به شمار آوریم. تعداد زیادی از جوانان مستعد ایرانی که به دلیل مهیا نبودن شرایط و امکانات، رفتن را بر ماندن ترجیح می دهند و می کوشند تا بعد از طی مدارج علمی ارتباط خود را همچنان با محافل آکادمیک کشور حفظ کرده و به میهن خود خدمت نمایند. مریم به روایت دکتر نجفی در جرگه این افراد به شمار می رفت. اینان اگرچه طعم تلخ غربت را می چشند ولی از این بخت  برخوردارند که عاشقانه اهداف خود را در زندگی تعقیب نمایند. ولی بیش از این من سوگوار خیل عظیمی از استعدادهای ایرانی هستم که ناچارند تا به مهاجرت معرفتی دست یازند. از دانش آموزان کثیری که در نظام آموزش و پرورش کنونی استعدادهای شان کشف نشده، مدفون می شود! معلمانی که به جای مطالعه، مسافرکشی می کنند! پزشکانی که ساخت و ساز می کنند! مهندسانی که نگهبانی می دهند! ... تا شاعران و نویسندگانی که هزینه چاپ کتابهای شان را ندارند! هنرمندانی که سفارشی کار می کنند! اساتیدی که از تدریس موثر محروم شده اند و ... همگی ناچارند تا عش…

Read more

همايش احياي درياچه اروميه در دانشگاه بناب

15-07-2017

همايش احياي درياچه اروميه در دانشگاه بناب

کاهش 8 متري تراز درياچه در 20 سال

همايش احياي درياچه اروميه در دانشگاه بناب برگزار شد. در اين مراسم که برخي از مديران و مسئولان احياي درياچه اروميه حضور داشتند وضعيت فعلي اين درياچه بررسي شد. مدير دفتر منطقه‌اي ستاد احياي درياچه اروميه در آذربايجان شرقي گفت: در سال ۷۰ آب درياچه اروميه در اوج خود بود که اين ميزان طي ۲۰ سال هشت متر و ميانگين سالانه ۴۰ سانتی‌متر پايين آمده است. 
خليل ساعي با اشاره به اهميت نقش جوامع محلي در احياي درياچه اروميه، اظهار کرد: جوامع محلي به‌دليل آشنایي دقيق با موضوع خشکي درياچه اروميه و درک خطري که خشک‌شدن اين درياچه به همراه خواهد داشت، نقش بسياري در احياي درياچه اروميه دارند زيرا استفاده‌کنندگان مستقيم آب درياچه اروميه جوامع محلي حاشيه‌هاي اين درياچه هستند. وي افزود: دولت برنامه بلند‌مدتي براي احياي اين درياچه پيش‌بيني کرده است که اين برنامه در سال 1402 نتيجه آشکاري خواهد داشت. ساعي با بيان اينکه، خطر خشک‌شدن درياچه اروميه فقط شهرهاي حاشيه اين درياچه را تهديد نمي‌کند، تصريح کرد: اگر از خشک‌شدن اين درياچه پيشگيري نشود، آسيب خشک‌شدن آن حداقل به 14 ميليون نفر خواهد رسيد. وي در رابطه با انتقاد برخي، از سفرهاي برون‌مرزي کارشناسان براي رسيدگي به مشکلات درياچه اروميه، گفت: و…

Read more

مرگ سه کارگر تبریزی بر اثر مسمومیت گاز

14-07-2017

مرگ سه کارگر تبریزی بر اثر مسمومیت گاز

سالانه حدود هزار و ۴۰۰ کارگر در ایران بر اثر حوادث کار کشته می‌شوند.

 چهارشنبه ۲۱ تیر در تبریز سه کارگر کارخانه بشارت، تولید کننده مواد غذایی واقع در جاده اهر تبریز به علت گازهای متصاعد شده از مخزن فاضلاب صنعتی کارخانه (سبتیک) جان خود را از دست دادند.

به گفته معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی تبریز گازهای متصاعد شده از این مخزن مسمومیت‌آورند و انباشت آنها بر اثر مرور زمان موجب مرگ این سه کارگر شده است.

دیروز یک مقنی در قنات عشرت آباد سبزوار مفقود شده‌است. روز دوشنبه هم یک کارگر ۲۵ ساله در حریق یک مغازه ساخت و ساز عروسک در تهران جان خود را از دست داد.

روز یکشنبه هم یک کارگر ۲۷ ساله در کارخانه میدوک شهر بابک در استان کرمان که در بخش تغلیظ معدن  مشغول به کار بود در اثر سقوط از بلندی جان خود را از دست داد.

سالانه حدود هزار و ۴۰۰ کارگر در ایران بر اثر حوادث کار کشته می‌شوند. قصور کارفرما برای ایجاد کارگاه امن به بهانه کا…

Read more

بیانیه انجمن حمایت از حقوق کودکان

14-07-2017

بیانیه انجمن حمایت از حقوق کودکان

 درباره قتل آتنا اصلانی 

معطل ماندن لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در مجلس، همچنین اجرای ضعیف قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب سال ۱۳۸۱، همگی مسبب وقوع چنین حوادثی می‌باشند، وقت آن است که رسانه‌ها و مسئولین برای حساس‌سازی جامعه نسبت به موارد مزبور وارد عمل شوند.

انحمن حمایت از حقوق کودکان با انتشار بیانیه ای در مورد قتل آتنا اصلانی نوشت: از آنجایی که حقوق کودکان به دلایل روشن مورد حمایت ویژه‌ی قوانین داخلی و قواعد بین‌الملل است، جنایت علیه آتنا اصلانی ٧ساله، نقض آشکار و دردناک حقوق کودک محسوب و محکوم نمودن آن نیز بی‌توجه به چرایی آن مفید به فایده نخواهد افتاد.
در متن بیانیه انجمن حمایت از حقوق کودکان در مورد قتل دلخراش آتنا اصلانی آمده است:

انتشار خبر قتل آتنا اصلانی کودک ٧ ساله‌ی پارس‌آبادی، پس از گذشت ٢٠ روز از زمان گم شدن وی، احساسات عموم را جریحه‌دار نمود و تلنگری هرچند پرتکرار بر افکار عمومی بود تا نسبت به باز‌شناسی نقش محیط و اجتماع در چرایی تحقق چنین جنایت‌های…

Read more

بازار سرپوشیده تبریز

10-07-2017

بازار سرپوشیده تبریز

بنایی به وسعت تاریخ و تمدن آذربایجان

الهه مهدوی

بازار تبریز در شکل گیری نهضت ها و جنبش های اجتماعی در سده های آخر قرن ۱۹و در دوره قاجار که بازار تبریز صحن مراودات سیاسی و اجتماعی بوده است چنان که شکل گیری نهضت مشروطه زبان زد عام و خاص می باشد.

 بازار سرپوشیده تبریز به عنوان رگ تاریخی و اقتصادی این شهر و این سرزمین همواره جذابیت‌هایی داشته است، از تیمچه‌های تو در تو تا دالان ها و راسته‌های دل‌فریب، کافی است تنها یک‌بار در این بازار گم شوید، خودتان را به زمان بسپرید و در دل تاریخ قدم بردارید، وقتی از تیمچه‌ای به تیمچه‌ دیگر وارد می‌شوید، یا از کاروانسرایی به کاروانسرایی دیگر، حس می‌کنید همین چند لحظه پیش گروهی تجاری از جاده ابریشم به اینجا آمده و پس از به یادگار گذاشتن خاطراتی غنی و ماندگار، تبریز را ترک کرده‌اند.

واقعیت امر همین‌هاست. همین تاریخی بودن، همین زیبایی‌های محض، همین...، اما درست از زمانی که پای «زندگی امروزی» به بازار باز شد ودستش ب…

Read more

18 تیرماه،

10-07-2017

 18  تیرماه، سالگرد فاجعهء كوي دانشگاه تهران

 مصطفي معين

امروز مصادف با  فاجعهء كوي دانشگاه تهران در 18 تير 1378 است، فاجعه‌اي كه چون داغ بر دل جامعهء علمي و دانشگاهي كشورباقي است.حادثه‌اي كه به جاي يافتن زمينه‌ها وخشكانيدن ريشه‌هايش مي‌كوشند به هرطريق به فراموشي سپرده شود.

 باوجود اين تلاش‌ها بايد پذيرفت كه 18 تير نقطهء‌ عطفي نه فقط در روند جنبش دانشجويي بلكه در مسير اصلاحات اجتماعي در كشورما بود، ازاين روست كه دامنهء آثار مخرب آن نه تنها درسال وقوع بلكه هنوزهم قابل مشاهده و ارزيابي علمي است. از نظرمن جهل و يا سوءظن واحساس خطر نسبت به جايگاه، رسالت و نقش آفريني دانشگاه به عنوان نهاد مولد علم، نظريه‌پرداز توسعه و مدافع حقوق جامعه و نگراني نسبت به دانشجو به عنوان عنصر حساس راه آزادي و عدالت و مردم‌سالاري انگيزهء اصلي اعمال آن جوروجفاي بنيان‌افكن نسبت به دانشجو و دانشگاه بود.

براي من هيچگونه ابهامي وجود نداردكه اگر دانشگاه و دانشجو دركان…

Read more

برنامه‌ریزی در‌باره تبریز 2018

06-07-2017

برنامه‌ریزی در‌باره تبریز 2018.

تبریز با 10 هزار میلیارد ریال پروژه اجرایی به استقبال تبریز 2018 می رود.  

مرتضی آبدار با بیان اینکه رویداد تاریخی تبریز ۲۰۱۸ فرصتی طلایی است که برای ایران و آذربایجان فراهم شده است، گفت: در راستای این رویداد بزرگ همه برنامه های ۱۹ دستگاه اجرایی دولت درگیر این رویداد بوده و قریب به یکهزار میلیارد تومان بودجه برای اجرای پروژه های لازم تبریز ۲۰۱۸ اختصاص یافته است.

آبدار همچنین با اشاره به اینکه بخش خصوصی مهم ترین نقش را در اجرای این پروژه خواهد داشت گفت:  این بخشها تنها ۳۰ درصد مسیر را در پوشش ظرفیت های گردشگری در تبریز ۲۰۱۸ تامین خواهد کرد و ضرورت ۷۰ درصد باقی مانده با مشارکت جدی مردم و بخش خصوصی گره خورده است.

 به گفته وی  تبریز ۲۰۱۸ نقطه آغاز و خانه تکانی گردشگری استان خواهد بود.

 تبریز 2018 چیست؟

سازمان کنفرانس اسلامی معروف به سازمان همکاری اسلامی طرحی را از سال 2015 با نام معرفی شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی کلید زد. در این طرح هر ساله شهری از کشورها…

Read more

آخرین وضعیت بازداشت شدگان قلعه بابک

03-07-2017

آخرین وضعیت بازداشت شدگان قلعه بابک

خبرگزاری هرانا – روز جمعه مورخ ۹ تیرماه در پی برگزاری مراسم سالانه بابک خرمدین در قلعه بابک در شهرستان کلیبر واقع در استان آذربایجان شرقی، ۱۲ تن از حاضرین از جمله فعالین ترک (آذری) همراه با یک کودک یازده ساله، توسط ماموران امنیتی همراه با ضرب و شتم بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز و همینطور زندان اهر منتقل شدند. همچنین یک تن از حاضرین نیز تحت تعقیب این نیروها قرار گرفته است. گزارش پیش رو به شرح آخرین وضعیت این شهروندان می پردازد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جمعه، ۹ تیر ۱۳۹۶، دوازده تن از تجمع کنندگان در قلعه بابک از توابع شهرستان کلیبر واقع در استان آذربایجان شرقی، به مناسب سالروز بابک خرمدین، با دخالت ماموران امنیتی همراه با ضرب و شتم حاضرین، بازداشت و به اداره های اطلاعات و زندان اهر منتقل شدند.

بر اساس گزارشات دریافتی از مجموع مشارکت کنندگان در…

Read more

بازگشت توتال به ایران

03-07-2017

بازگشت توتال به ایران

زنگنه: قطعا این قراردادها کمک می کند که به نوعی امنیت ملی تضمین شده و از هر گونه دست اندازی جلوگیری شود زیرا حضور این شرکت ها و سرمایه ای که می آورند یک نقطه ایجاد ایمنی در کشور در برابر تهدیدها است.

منابع خبری از بازگشت دوباره شرکت فرانسوی «توتال» به ایران پس از لغو بخشی از تحریم‌های اقتصادی خبر دادند.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران این قرارداد را « از دستاوردهای برجام» و نتیجه انتخابات ریاست جمهوری امسال عنوان کرد.

بر اساس این قرارداد که عصر دوشنبه ۱۲ تیر امضاء شد، توسعه و بهره‌برداری از فاز ۱۱ میدان نفتی پارس جنوبی به کنسرسیومی از شرکت توتال فرانسه، سی ان پی سی چین و پتروپارس ایران واگذار شد.

ارزش این پروژه که دوره بهره‌برداری از آن ۲۰ سال برآورد شده، ۴ میلیارد و ۸۷۹ میلیون دلار است. در این قراداد پیش‌بینی شده که ۴۰ ماه پس از امضاء توافقنامه، بهره‌برداری اولیه از فاز ۱۱ پارس جنوبی  آغاز شود. میزان سرمایه‌گذاری در فاز نخست این پروژه ۲.۴ میلیارد دلار اعلام شده است…

Read more

اجرای چهار روایت مختلف از "کوراغلو"؛

30-06-2017

اجرای چهار روایت مختلف از "کوراغلو"؛

در دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران

بخش پژوهشی دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران روز چهارشنبه (۷ تیر) در سالن سینما تک هتل «پارس» کرمان با موضوع بررسی منظومه «کوراغلو» بر گزار شد.

در این بخش که با حضور بسیاری از شرکت‌کنندگان در جشنواره و همچنین فرزاد طالبی (مدیرکل دفتر موسیقی) و محمدرضا علیزاده (مدیرکل اداره ارشاد کرمان) برگزار شد؛ چهار موزیسین و منظومه‌خوان از مناطق مختلف، روایت‌های خاص منطقه خودشان درباره این منظومه مشهور ترک‌زبانان جهان را با تفاوت‌هایی برای حاضران روایت کردند.

احمد صدری (دبیر علمی دهمین جشنواره موسیقی نواحی) در ابتدای این بخش درباره بخش پژوهشی جشنواره گفت: محور اصلی این دوره از جشنواره منظومه‌خوانی است و باید گفت در مناطق آذربایجان شرقی و غربی و حتی در میان قشقایی‌ها «کوراوغلو» بسیار رواج دارد. به نظر می‌رسد در دوران معاصر بسیاری از اقوام در حال کار کردن روی موسیقی خود هستند و یک نگاه درون فرهنگی به وجود آورده‌اند و این اتفاق بسیار خوبی است…

Read more

فقر و بیکاری در روستای آق دره

26-06-2017

فقر و بیکاری در روستای آق دره 

در کنار معدن های طلا

توسعه نیافتگی و فقر در روستای آق دره تکاب و روستاهای اطراف آن به وضوح به چشم می‌خورد و از آنجایی که ۶۰ معدن در این مناطق وجود دارد حق مطالبه‌گری در چارچوب قانون برای کارگران و اهالی این مناطق محفوظ است.

  در کنار معدن طلای آق دره جیوه نیز که اثرات نامطلوب بر محیط زیست می‌گذارد تولید می‌شود. این در حالی است که ایران به کنواسیون منع تولید جیوه پیوسته است.

«همایون هاشمی» نماینده میاندواب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایلنا، به نکات زیر اشاره دارد:

ــ توسعه نیافتگی و فقر در روستای آق دره تکاب و روستاهای اطراف آن به وضوح به چشم می‌خورد و این افراد حق دارند که در این خصوص در چارچوب قانون مطالبه‌گری کنند.

ــ صنایعی که هم اکنون در این روستاها فعال هستند یا زمین‌ها روستاییان را خریده‌اند و یا آنها را تصاحب کرده‌اند این در حالی است که بیکاری در این روستاها همانند سایر مناطق کشور وجود دارد…

Read more

«فریبا وفی»

25-06-2017

»فریبا وفی» برنده‌ی جایزه‌ی ادبی

لیتپُرم سال ۲۰۱۷ آلمان شد

بنا بر اخبار منتشره، فریبا وفی نویسنده آذربایجانی برای رمان «ترلان» که به زبان آلمانی در این کشور منتشر شده است جایزه ادبی سه هزار یورویی لیتپرم سال۲۰۱۷ آلمان را از آن خود کرد و به عنوان نویسنده‌ی سال آلمان انتخاب شد.
موضوع کتاب «ترلان» ماجرای دختری تبریزی است که به دلیل گرایشات سیاسی چپ مجبور می‌شود، به کار نگهبانی مشغول شود. وی برای انجام این کار به همراه دوستش، «رعنا» به تهران می‌آید و وارد مدرسه نظامی‌می‌شود. علاقه زیادی به مطالعه دارد و همین موضوع سبب می‌شود به نوشتن داستان رو بیاورد. این کتاب توسط یوتا هیمل‌رایش به زبان آلمانی ترجمه و در این کشورمنتشر شده بود.
«LITPROM»
موسسه‌ای غیردولتی است که با حمایت موسسه نمایشگاه کتاب فرانکفورت و حمایت مالی دولت آلمان به صورت غیر تجاری و غیر انتفاعی و در قالب یک آژانس ادبی به فعالیت می‌پردازد و هر ساله بهترین نمونه‌های آثار ادبی منتشر شده در آفریقا، آسیا و امریکا لاتین را برای ترجمه به زبان آلمانی انتخاب می‌کند و برای ترویج آنها در آلمان، سوئیس و ا…

Read more

بلاتکیفی کارگران اخراجی

23-06-2017

­­­­­­­­­ بلاتکیفی کارگران اخراجی

روغن نباتی جهان زنجان

مسئولان زیر بار بیمه بیکاری نمی‌روند

کارگران اخراجی روغن نباتی جهان که از باازگشت به کارخانه ناامید شدند, پس از نتیجه نگرفتن از تجمع در مقابل استانداری زنجان این بار روز۳۱ خرداد ۱۳۹۶   در مقابل اداره کل تأمین اجتماعی تجمع کردند تا حقوق پایمال شده خود را مطالبه کنند.

80 کارگر بیکار شده روغن نباتی جهان که پس از اخراج در روزهای سرد زمستان و شب عید شرمندگی را سر سفره خانواده گذاشتند، در این روزهای گرم تابستان هم پس از تجمع مقابل استانداری دست به اعتراض در مقابل اداره کل تأمین اجتماعی زدند تا حقوق پایمال شده اشان را مطالبه کنند.

اعتراضات کارگران از سال 94  در مقابل استانداری شروع شد. مسئولان نبود مواد اولیه را دلیل تعطیلی کارخانه عنوان کردند و با اعتراض‌های بعدی کم کم موضوع واگذاری کارخانه و ضعف‌های مدیریتی به آن اضافه شد.

کارخانه روغن نباتی جهان که با 600 نفر کارگرفعالیت داشت اکنون خ…

Read more

20 blog posts