header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

روز جهانی زبان مادری را گرامی بداریم

روز جهانی زبان مادری را گرامی بداریم

21 فوریه مصادف است با روز جهانی زبان مادری. پس از سالها مجاهدت و مبارزات جامعه بشری بخصوص اقلیت های ملی و قومی  کشورهای چند ملیتی، سرانجام سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، یونسکو، در سال  1999 بیست ویکم فوریه را بعنوان "روزجهانی زبان مادری، برسمیت شناخت. با به رسمیت شناختن این روز به یکی از حاد ترین مشکلات جامعه بشری که از دیر باز با آن مواجه بوده است، پاسخ مثبت داده شد. این موفقیت سرآغازی برای سازماندهی جهانی مبارزه ، برای تحقق زبان مادری ارزیابی گردید.حفظ زبان هائی که با خطر نابودی و فراموشی رو به رو هستند و دفاع از حق زبان هائی که متکلمان بدان ها در کشورهای گوناگون در اقليت بوده و با سرکوب زبان مسلط درگيراند،از هدف های اصلی روز جهانی زبان مادری است.

بر اساس گزارش سازمان جهانی يونسکو،که ۲۱ فوريه را به عنوان روز زبان مادری نامگذاری کرده است،نيمی از ۶ هزار زبانی که مردم جهان بدان…

Read more

تخریب سازمان تامین اجتماعی به نفع بخش خصوصی

تخریب سازمان تامین اجتماعی به نفع بخش خصوصی

طرح خودگردانی درمان تامین اجتماعی در حقیقت به معنی خصوصی سازی بیمارستان‌های ملکی است. با این طرح خدمات درمان رایگان حذف و هزینه های سنگین درمان به کارگران و سایربیمه‌شدگان تحمیل می شود.

مخالفت زحمتکشان با طرح خصوصی‌سازیِ درمان تامین اجتماعی

کریمی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در مورد طرح برون‌سپاری درمان در مراکز ملکی تامین اجتماعی گفت: با اجرای این طرح، درمان مستقیم و رایگان کارگران از میان خواهد رفت و دسترسی کارگران و بازنشستگان به خدمات درمان رایگان که ‌اکنون نیز بسیار محدود است، عملاً از میان برداشته خواهد شد.وی افزود: طرح خودگردانی درمان تامین اجتماعی به معنی خصوصی‌سازی بیمارستان‌های ملکی است و با این طرح، هزینه درمان از گردن دولت برداشته و از جیب بیمه‌شدگان خرج می‌شود.این فعال کارگری در قزوین با تاکید بر اینکه جامعه کارگری استان کاملا با اجرای طرح برون‌سپاری درمان در مراکز ملکی تامین اجتماعی مخالف است، گفت: حاصل اجرای این طرح چیزی جز اخذ پول بیشتر از بیمه‌شدگان و در نتیجه مشکلات بیشتر اقشار کم‌درآمد نیست.به گفته کریمی، تامین اجتماعی درصدد است به شیوه‌ای که سالها پیش در بیمارستان‌های وزارت بهداشت و درمان عمل شد وشکست خورد، مدیریت امور مالی و درمانی بیمارستان‌های تحت پوشش خود را به مدیریت و هیات مدیره بیمارستان‌ها واگذار کند و خدمات این مراکز را برون‌سپاری نماید… این امر باعث منهدم…

Read more

نشست سومین کنفرانس شورای دمکراسی خواهان ایران در چند پرده

نشست سومین کنفرانس شورای دمکراسی خواهان ایران در چند پرده

دکتر محمد حسین یحیایی

از مدت ها پیش تدارک این کنفرانس از سوی دست اندر کاران شورا پیش برده می شد که در 8 فوریه در شهر استهکلم به اجرا درآمد، در این کنفرانس احزاب ، سازمان ها، گروه ها و افرادی که بیشتر تمایل به حقوق ملی، حق تعیین سرنوشت و گذر از مرکز گرایی سرکوبگر دارند شرکت داشتند ( احزاب کرد، کومله و دمکرات، جبهه دمکراتیک برون مرز، دمکراتیک اهواز، بلوچ، بختیاری و لرستان، ترکمن، شورای گذار و اتحاد دمکراتیک آذربایجان و... ) نشست در هوای سرد استهکلم با صمیمیت و گرمی آغاز و با تفاهم و قطعنامه به پایان رسید. این نشست را می توان در چند پرده، به اختصار بیان کرد.

1/ نشست شورا، سخنرانی ها، گفتگو ها به شدت تحت تاثیر رخداد های درون مرز در سال و ماه های گذشته بود، برخی از فعالین سیاسی و اجتماعی که سال های طولانی از عمر خود را در خارج از زادگاه، میهن و یاران خود گذرانده و در آرزوی دیدار مجدد آنها بودند و هنوز هم هستند ، واقعیت و احساس را درهم آمیخته بگونه ای سخن گفتند که گویا دیدار عنقریب است ولی واقعیت این است که جنبش های اجتماعی در ایران ه…

Read more

تجمع اعتراضی فرهنگیان تبریز

تجمع اعتراضی فرهنگیان تبریز؛

هفده سال برای تحویل واحدهای مسکونی انتظار کشیده‌ایم

فرهنگیان تبریز در اعتراض به تعلل تعاونی مسکن، تجمع اعتراضی برگزار کردند

به گزارش ایلنا، صبح بیستم بهمن ماه جمعی از معلمان و فرهنگیان تبریز با حضور مقابل اداره راه و شهرسازی آذربایجان شرقی، نسبت به عدم تحویل واحدهای مسکونی خود اعتراض کردند.

این فرهنگیان می‌گویند: ما اعضای فاز پنج پروژه بعثت هستیم؛ هفده سال برای تحویل واحدهای مسکونی انتظار کشیده‌ایم اما خبری از تحویل آنها نشد؛ حالا از راه و شهرسازی درخواست داریم به شرایط ما رسیدگی کنند.

این فرهنگیان عدم تحویل واحدهای مسکونی را موجب به هم خوردن آرامش زندگی خود می‌دانند و می‌گویند: سالهاست در انتظار خانه‌دار شدن هستیم!

Read more

روایت انقلاب بهمن

روایت انقلاب بهمن

پرویز صداقت

هر تاریخی

 تاریخی است درباره‌ی زمان حال

(1)

تاریخ‌نگاری‌های رسمی انقلاب 1357 معمولاً اعتراضات دی‌ماه 1356 مردم قم به نگارش مقاله‌ای «موهن» با امضای رشیدی مطلق در روزنامه‌ی اطلاعات را سرآغاز مجموعه‌ای از اعتراضات معرفی می‌کنند که رژیم گذشته را ابتدا با ضرب‌آهنگ هر چهل روز یک‌بار به چالش کشید و در نهایت در ده روز «فجر» به سرنگونی‌اش انجامید و استقرار جمهوری اسلامی را رقم زد. معمولاً این روایت بعد از اشاره به دی‌ماه 1356 در قم به گذشته جهش می‌کند و به «قیام» 15 خرداد 1342 و تبعید آیت‌الله خمینی در آن سال بازمی‌گردد.

در روایت دیگری از انقلاب اگرچه وقوع همه‌ی این رخدادها تصدیق می‌شود اما آغاز فرایند اعتلای انقلابی مثلاً 10 شب شعر در انستیتو گوته (18 تا 27 مهر 1356) می‌تواند باشد. این روایت بر اعتراضات حاشیه‌نشینان در سال 1356 و اعتراضات کارگری 1357 و به‌ویژه اعتصاب کارگران صنعت نفت تأکید بیش‌تری می‌کند. جهش به گذشته‌ی این روایت می‌تواند به اواخر دهه‌ی 1340 باشد و سیاهکل و جنبش چریکی را پیش‌درآمدهای انقلاب بهمن برشمارد…

Read more

یادی از محمدعلی جعفری هنرمند تئاتروسینمای کشورمان

یادی از محمدعلی جعفری هنرمند تئاتروسینمای کشورمان

«محمدعلی جعفری» را می توان یکی از وفادار ترین، پی‌گیرترین شاگردان «عبدالحسین نوشین» پایه گذار تئاتر نوین ایران، متفکر، نویسنده وانقلابی بزرگ دانست.

از شهریور ۱۳۲۰ فضای نسبتا آزادی وکمابیش باز در برابر هنرمندان نوگرا، «عبدالحسین نوشین» دوست نزدیک بزرگ علوی و صادق هدایت، با شور و شوقی بی‌مانند به کار حرفه‌ای در تئاتر روی آورد. به نظر بسیاری از پژوهشگران همان‌گونه که می‌توان نیما یوشیج را “پدر شعر نو ایران” خواند، نوشین را نیز باید پایه‌ گذار تئاتر نو در ایران دانست.

جعفری در محضر میهن پرستی وفرهنگ دوستی عبدالحسین نوشین با رموز هنرمردمی و واقعگرا آشنا شد و در آفرینش خود آن را بکار بست و ازاین راه دردل وجان مردم رخنه نمود و به آنان آموخت که زیبائی و حقیقت چیست.

محمدعلی جعفری در سال ۱۳۰۴ هجری خورشیدی در تهران تولد یافت. او پس  از دوران دبستان برای ادامه تحصیل به هنرستان صنعتی تهران رفت، اما همان زمان که تحصیل می کرد، به هنرستان هنرپیشگی ت…

Read more

به مناسبت سالروز شهادت دکتر تقی ارانی

به مناسبت سالروز شهادت دکتر تقی ارانی

نگاهی گذرا به زندگی يک چهره برجسته جنبش انقلابی ایران

دکترارانی مردی بود، که نظیراو را درمحیط اجتماعی ایران کمترمی توان  یافت. متفکری عالی مقام بود و با آنکه ازمکتب فلسفی خاصی پیروی می کرد، نظریات آن مکتب را چنان با طرزشیوائی بیان می نمود که گوئی خود او در ایجاد آن نظریات سهیم است. آثارفلسفی او همه حکایت ازعمق ودقت و تفکر او می کند. آثار او نشان میدهد که دکترارانی درباره هرچه که نوشته اندیشیده و هرچه را که بدان باورداشته است، پس ازتعمق وبررسی دقیق به آن رسیده است.

اگر پرسان شود از من جوانی :

كه در راه شگرف زندگاني

كرا از بهر خود سرمشق سازم

بدون مكث ميگويم : اراني.

احسان طبری

دکتر تقی ارانی در  تاريخ 13 شهريورماه 1282 در شهر تبريز ديده به جهان گشود. و در روز 14 بهمن ماه 1318 در دوره سلطنت استبدادی رضاخان بر اثر تضيقات و شکنجه های زندانبانان در بيمارستان زندان مرکزی شهربانی تهران، در اوج خلاقيت علمی و پيکار انقلابی به شهادت رسيد.…

Read more

المیادین گزارش داد؛ آیا انتشار ویروس کرونا عمدی بود؟

المیادین گزارش داد؛

آیا انتشار ویروس کرونا عمدی بود؟

از قاچاق ناکام 21 لوله حاوی مواد بیولوژیکی از آمریکا به چین، تا سفر یک هیئت نظامی آمریکایی متشکل از 300 نفر، در اکتبر 2019 به شهر ووهان

برخی کارشناسان علوم بیولوژیکی، دولت آمریکا را در برنامه ریزی برای حمله بیولوژیک به چین، بنابر اعتبارهای جغرافیایی سیاسی، سهیم می دانند؛ بویژه آنکه شیوع ویروس کرونا در چین، همزمان شد با جشن های سال نو در این کشور.

المیادین نوشت: برخی کارشناسان علوم بیولوژیکی، دولت آمریکا را در برنامه ریزی برای حمله بیولوژیک به چین، بنابر اعتبارهای جغرافیایی سیاسی، سهیم می دانند؛ بویژه آنکه شیوع ویروس کرونا در چین، همزمان شد با جشن های سال نو در این کشور.

به گزارش انتخاب، در ادامه این مطلب آمده است: در آغاز هفته جاری، دادگاه فدرال آمریکا اتهامی را متوجه چارلز لیبر، استاد دانشگاه هاروارد و دو نفر چینی کرد، مبنی بر اینکه ایشان برای قاچاق 21 لوله حاوی مواد بیولوژیکی به چین، تلاش کرده اند.…

Read more

سرمایه هایی که سالهاست به هدر می رود؛ بی توجهی به نفت مغان وصنایع نفتی استان اردبیل

سرمایه هایی که سالهاست به هدر می رود؛

بی توجهی به نفت مغان وصنایع نفتی استان اردبیل

منطقه نفت خیز دشت مغان (میدان مغان) یکی از نقاط شناخته شده هیدروکربوری در خاورمیانه است که کشف نفت در آن از سال ۱۳۵۰ بلاتکلیف مانده است. این حوضه در استان اردبیل با وسعت ۵/۶ کیلومتر مربع واقع می‌باشد. ضخامت رسوبات در این حوضه بیش از ۸ کیلومتر بوده و غنی از طبقات شیلی- رسی است.

وجود نفت و مواد مرتبط با آن و سرمایه‌گذاری در زمینه صنایع نفتی می‌تواند بعنوان عامل جهشی برای توسعه یک منطقه عمل کند، چیزی که در منطقه مغان نسبت به آن از سالیان پیش بی توجهی شده و تاکنون اقدامات در این زمینه به نتیجه دلخواه نرسیده است.

ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی مهم‌ترین تاثیر طرح اکتشاف نفت در دشت مغان است، صنعت نفت از صنایع اشتغال‌زا در کشور بوده ،بنابراین اکتشاف نفت در منطقه علاوه بر ایجاد اشتغال شغل‌های جانبی زیادی را برای ساکنان منطقه بطور غیرمستقیم بوجود آورده و باعث رونق اقتصادی در منطقه خواهد شد…

Read more

فعالان کارگری مطرح کردند؛ حداقل دستمزد چقدر باید افزایش یابد؟

فعالان کارگری مطرح کردند؛ حداقل دستمزد چقدر باید افزایش یابد؟

فعالان کارگری خواستار افزایش بیش از صد درصدی حداقل دستمزد هستند؛ باید پایه حقوق حداقل به چهار یا پنج میلیون تومان برسد تا بتوان از پس هزینه‌های زندگی برآمد اما آیا چنین افزایشی در فضای فعلی امکانپذیر هست؟!

به گزارش خبرنگار ایلنا، دستمزد و افزایش آن، مهم‌ترین دغدغه‌ی کارگران و بازنشستگان در ماه‌های انتهایی سال است؛ در یکی، دو سال گذشته، آوار شدن شوک‌های تورمی پیاپی بر اقتصاد، مساله‌ی دستمزد را از یک معادله‌ی افزایشی ساده خارج کرده است؛ حالا «دستمزد»، مولفه‌ای چندبعدی و گسترده است که میزان افزایش آن در پیوستگی و اتصال با دیگر شاخص‌های اقتصادی، تعریف و معنادار می‌شود.

بعد از گرانی نرخ ارز که معیشت و ارزش واقعی دستمزد را دچار افول کرد، افزایش ناگهانی و ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین، یک بار دیگر معاش و قدرت خرید دستمزد را با کاهش غیرمترقبه مواجه ساخت؛ تا جایی که تخمین هزینه‌های حداقلی زندگی براساس نرخ‌ها و آمارهای موجود، چندان کار ساده‌ای نمی‌نماید. امسال گروه کارگری شورای عالی کار قصد دارند سبد …

Read more

جنبش‌های حق مسکن در ایران و جهان

جنبش‌های حق مسکن در ایران و جهان

حق مسکن؛ از آمریکا تا ایران

علی طیبی  بیتا بیات

متن پیش رو گزارشی از سخنان علی طیبی، عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، در مورد جنبش‌های حق مسکن و اجاره‌نشینان طی دو جلسه در مدرسه‌ی تابستانی مطالعات انتقادی شهری است.

جنبش اجتماعی در اصطلاح جامعه‌شناختی به هرگونه کوشش جمعی برای پیشبرد منافع مشترک یا تأمین هدف اصلی از طریق عمل جمعی خارج از حوزه‌ی نهادهای رسمی اطلاق می‌شود. جنبش‌ها ممکن است قانونی یا غیرقانونی فعالیت خود را انجام دهند. جنبش‌های حق مسکن در مقیاس‌های متفاوتی در جهان مشاهده می‌شوند. سکونتگاه‌های غیررسمی را می‌توان یکی از علل اصلی این جنبش‌ها و اعتراضات دانست. شکل‌گیری سکونتگاه‌های غیررسمی خود اعتراضی برای گرفتن حق اولیه‌ی مسکن از سرزمین، شهر و حکومت به شمار می‌رود و مانند هر جنبش دیگری در پی این مسئله است که به‌ رسمیت شناخته شود.

با اینکه مسیر رسید…

Read more

دست های پشت پرده علیه صنعت ماشین سازی تبریز!

دست های پشت پرده علیه صنعت ماشین سازی تبریز!

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بی توجهی مسئولان به صنعت ماشین سازی تبریز، این صنعت را فرصتی برای مبارزه با تحریم ها دانست و گفت:: نمی دانم چه دستانی پشت پرده است که نمی خواهد صنعت ماشین سازی تبریز جان بگیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمداسماعیل سعیدی در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۶ بهمن) مجلس شورای اسلامی در تذکر به رئیس‌جمهور و وزرای اقتصاد و کار درخصوص تعیین تکلیف ماشین سازی تبریز گفت: این صنعت مادر سال‌ها به دلیل بی تدبیری مسئولان در شرایط بسیار بدی قرار گرفته است، در حالی که می توانست در سال های تحریم به عنوان بازوی قوی در بخش تولید ماشین ابزارها مورد استفاده قرار گیرد، اما متاسفانه کسی به فکر این صنعت نیست.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اخیراً شنیده شده قرار است به مدت ۹ ماه به سازمان گسترش و نوسازی صنایع تحویل داده شود و این به معنای …

Read more

بمناسب دوم بهمن (2 ریبه ندان) سالروز تاسیس جمهوری مهاباد

بمناسب دوم بهمن (2 ریبه ندان)

سالروز تاسیس جمهوری مهاباد 

در شرایطی که بیگانگان در هر نقطه از خاک ایران و حتی در تهران هر طور می خواستند تصمیم می گرفتند و هر چه می خواستند بر سر مردم می آوردند ، کدام عقل سلیم کار ما را که برقراری امنیت و حفظ جان و مال و آبروی مردم و رفع آشوب و برادر کشی بود ، محکوم می کند ؟ با مراجعه با آمار در خواهید یافت که شمار تلفات مردم و نظامیان ، موارد ارتکاب مردم به جرم و جنایت و حتی دست اندازی بیگانگان اشغالگر ، در این بخش از کردستان به مراتب از هر جای دیگر ایران و منجمله تهران کمتر بوده است . شما با استناد به کدام مدارک ما را تجزیه طلب می نامید ؟ مطلوب ما کردستانی است آباد و آزاد به عنوان بخشی از ایران آباد و آزاد .

  (از دفاعیات قاضی محمد در بیدادگاه رژیم پهلوی)   

سال­های جنگ جهانی دوم برای ایران همراه است با اشغال ايران توسط قوای متفقین، سقوط ديکتاتوری رضا شاهی، و آغاز دوره‌ای از آزاديهای سياسی، فعاليت احزاب و مبارزات پارلمانی. ارتش بريتانيا در جنوب و ارتش سرخ در شمال، آذربايجان و بخش­هايی از کردستان …

Read more

محاسبه‌‌ی سبد معاش براساس آمار تورمی دی ماه

محاسبه‌‌ی سبد معاش براساس آمار تورمی دی ماه

 از مزد تا معیشت ۷۰ درصد فاصله است

براساس گزارش اخیر سازمان بین‌المللی کار، حداقل مزد سالانه در ایران ۲۱۰۰ دلار آمریکا و در پایین‌ترین سطوح قرار دارد؛ اما آیا مذاکرات مزدی امسال می‌تواند فاصله‌ی این دستمزد بسیار پایین با هزینه‌های حداقلی زندگی را ترمیم نماید؟!

به گزارش خبرنگار ایلنا، «حداقل دستمزد» یکی از مهم‌ترین و چالش‌برانگیزترین مولفه‌های روابط کار در سراسر جهان است. به همین دلیل است که نهادهای متولی حقوق کارگران در سطوح ملی و بین‌المللی، روی این مقوله تاکید بسیار دارند.  از اتحادیه‌ها و سندیکاهای کارگری و فدراسیون‌های سطح بالای آنها در داخل کشورهایی که کارگران آن دارای ساختار نظام‌مند دفاع از حقوق صنفی هستند گرفته تا کنفدراسیون‌های بین‌المللی مانند ITUC که برآیندی از فدراسیون‌ها و اتحادیه‌های داخلی کشورها هستند، همگی «مزد» و «حداقل دستمزد» را مهم‌ترین شاخص کیفی زندگی کارگران می‌دانند و برای ارتقای آن مطالبه‌گری می‌کنند…

Read more

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران به مناسبت فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

به مناسبت فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین

بنی آدم اعضای یک پیکرند
که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند قرار

در روزها و ماه های اخیر، حوادث تلخ و دردناک متعددی برصفحه سرنوشت ملت ایران رقم خورده که کلیدواژه‌ همه آنها با نسبت های متفاوت، بی تدبیری و سوء مدیریت بوده است. قیمت بنزین را می شد باتدبیر بهتر و در شرایطی مناسب ترتغییر داد تا بار زندگی مردم گران تر از پیش نشود. با اعتراضات طبیعی مردم در زمینه گرانی بنزین و بار طاقت فرسای آن می شد به گونه ای سنجیده تر عمل کرد تا حوادث تلخ بعدی رقم نخورد.

اما حادثه تلخ و جگرسوز سقوط هواپیمای مسافربری و جان باختن تعداد زیادی از هموطنان عزیز و مسافران بیگناه دیگر کشورها در میان حوادث اخیر آنچنان جانکاه و دردناک است که فکر کردن به آن هم بر روح لطیف انسانی، ناخن تنفر و بیزاری می کشد و این سوال مهم را به ذهن متبادر می کند که آبشخور این اتفاقات بنیان کن و هستی سوز که یکی از پس دیگری، حیات یک ملت را به بازیچه گرفته اند، در کجاست و ریشه در کدام کویر بی تدبیری و کج اندیشی دارد؟…

Read more

رشد ۳.۵ برابری خصوصی‌سازی در سال آینده

رشد ۳.۵ برابری خصوصی‌سازی در سال آینده

آیا کارگران بیشتری به سرنوشت کارگران هپکو و هفت‌تپه دچار می‌شوند؟! 

رشد سه و نیم برابری خصوصی‌سازی، درآمد ۴۰ هزار میلیارد تومانی حاصل از فروش اموال دولتی بدون تشریفات قانونی و همچنین بی توجهی به مطالبات کارگران واحدهای پیشتر واگذار شده، موجب نگرانی بسیار است. به راستی آیا سرنوشت محتوم نیروی کار در ایران، همیشه به قهقهرا رفتن است؟!

به گزارش خبرنگار ایلنا، «خصوصی سازی» پارادایم مشترک همه دولت‌های بعد از جنگ است گرچه در این بین، در مقایسه چهار دولت بعد از جنگ (هاشمی رفسنجانی، احمدی‌نژاد و روحانی) دولت احمدی‌نژاد با ۱۰۲ هزار و ۴۲۲  میلیارد تومان واگذاری، در راس خصوصی‌سازها قرار دارد و بعد از آن، دولت روحانی در پنج سال اول دولت خود با ۴۲ هزار و ۴۵۷ میلیارد تومان، رتبه‌ی دوم را به خود اختصاص داده است. در واقع این دولت در ۵ ساله‌ی اول بسیار بیشتر از هشت سال دولت هاشمی رفسنجانی با ۳۳۳ میلیارد تومان واگذاری و هشت سال دولت خاتمی با ۲ هزار و ۵۱۵ میلیارد تومان واگذاری، شرکت‌های دولتی را به بخش خصوصی واگذار کرده است و به نظر می‌رسد این رویه همچنان با سرعت دنبال می‌شود…

Read more

خاطراتی از خصایل نیک سیدجعفر پیشه وری و عملکردش

خاطراتی از خصایل نیک سیدجعفر پیشه وری و عملکردش

در دوره حکومت ملی برای اولین بار در تبریز و زنجان خیابانها آسفالت شد

1945-1946 

در دوره حکومت ملی برای اولین بار در تبریز و زنجان خیابانها آسفالت شد در زنجان خیابانی به اسم ” قیر باشی ” ( به معنی جایی که آسفالت از آنجا شروع شده ) وجود دارد.

دکتر بلوهر آصفی شمه ‏ای از خصائل نیک پیشه‏ وری و رفتارهای او را برشمرد و گفت بیشتر شب‏ها برای سرکشی آسفالت خیابان‏ ها وکوچه ‏ها بر کارها نظارت می‏کرد

سال‏گرد واقعه‏ ی 21 آذر 1325 بهانه‏ ای شد تا بار دیگر گوشه‏ هایی ازحوادث آن سال‏های پرتنش مورد بررسی گیرد. به گفته‏ ی یکی از اندیش‏مندانِ جهان “تاریخ را مردم می‏ سازند و هر ملتی را تاریخ ‏سازانی است که گمنامند.

نباید براین‏که تاریخ کشورما نیز مانند دیگر نقاط دنیا، ساخته و پرداخته‏ یِ ارباب قدرت غالب بوده و هست تردید کرد. درمقابل، آن‏چه در حافظه‏ ی تاریخی ملت‏ها سینه به سینه ثبت و به آیند‏گان رسیده ‏است را نیز نمی‏توان به بوته ‏ی فراموشی سپرد. همین انباشت و انتقالِ حافظه‏ است که خمیرمایه‏ ی برگ‏هایِ تاریخ را شکل داده…

Read more

اکنون، به‌مثابه تاریخ

اکنون، به‌مثابه تاریخ

پرویز صداقت

تحولات دو ماه اخیر،[1] از خیزش اعتراضی آبان‌ماه 98 تا مجموعه اعتراضات روزهای اخیر در واکنش به شلیک موشک به هواپیمای مسافربری، به ما چه می‌گوید و چه‌گونه می‌توان به‌ مقطع کنونی به‌مثابه یک لحظه‌ی تاریخی نگریست تا بتوان عناصر تاریخی و غیرتاریخی را شناخت و تاریخ‌ساز شد؟ در یادداشت حاضر برآنم تا طرح اولیه‌ای برای پاسخ به این پرسش ترسیم کنم.

(1)

خیزش‌هایی که از دی‌ماه 1396 آغاز شده، در آبان‌ماه امسال اوج تازه‌ای گرفته و درپی آن هم لحظه‌های دیگری از فرازوفرود آن را تجربه می‌کنیم، بخشی از جنبش دموکراتیک و تاریخی درازمدت‌تری در مقیاس یک قرن گذشته‌ی ایرانِ مدرن است  که در بدو امر برای مقابله با انسداد ساختاری سیاسی سربرآورد و با تکامل هرچه بیش‌تر اقتصادی و اجتماعی ایران ابعاد ضداستعماری، طبقاتی و هویتی مدرن یافت.

شرط نخست برای نگاه تاریخی و عمل تاریخ‌ساز آن است که لحظه‌ی کنونی را به‌رغم تمامی گسست‌ها و فرازوفرودها لحظه‌ای دی…

Read more

سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان بی‌خانمان شده‌اند

سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان بی‌خانمان شده‌اند

مسئولان دانش و توانی در مقابل بحران سیل را ندارند

بارش باران در روزهای گذشته، بخش‌های زیادی از استان‌ سیستان و بلوچستان را در بحران فرو برده است. برخی از شهرستان‌های این استان به شکل کامل در سیل محاصره شده‌اند و نیاز به کمک فوری دارند.

سیل در سه روز گذشته خسارت‌های شدیدی به دار و ندار مردم و زیرساخت‌های جنوب سیستان و بلوچستان وارد کرده؛ از جمله آنکه دار و ندار مردم دلگان، نیک‌شهر، خاش، دلگان، کنارک، سراوان، دشتیاری چابهار، زراباد، کنارک و بزمان روستاهای اطرافشان را با خود برده و مزارع موز و محصولات کشاورزی را نابود کرده است.

مسئولان از جمله فرمانداران مناطق خسارت‌دیده از جمله دلگان و نیز استاندار از استان‌های معین شامل کرمان و هرمزگان و مقامات مسئول کشوری و نیز مردم در سراسر کشور خواسته هرچه سریع‌تر به کمک مردم مناطق سیل‌زده بشتابند و برای این منظور لیستی شامل اقلام مواد غذایی و تجهیزات امدادی برای کمک‌رسانی اعلام کرده‌اند…

Read more

نامه مهدی کروبی خطاب به خامنه ای: هیچ یک از شرایط رهبری را ندارید!

نامه مهدی کروبی خطاب به خامنه ای:

هیچ یک از شرایط رهبری را ندارید!

درنامه آقای کروبی که در سایت سحام نیوز شنبه, ۲۱ دی, ۱۳۹۸ منتشر شده است، خطاب به خامنه ای آمده است:

مدتی است در حال تنظیم نامه ای مفصل و جامع به شما در ارتباط با وضعیت اسف بار کشور که نتیجه سوء مدیریت و دخالت ها بی جای جنابعالی در تمامی امور کشور است، هستم. اما امروز پس از سه روز انکار و فریب وقیحانه خبر شلیک موشک خودی و سرنگون شدن هواپیمای مسافربری و داغدار شدن خانواده هایی که عزیزان شان در آن پرواز بودند، آنهم پس از آنکه تشت رسوایی این موضوع توسط غربی ها از بام افتاده بود، تصمیم گرفتم در نامه ای کوتاه نکته مهمی را به شما یادآور شوم.

جنابعالی به عنوان فرمانده کل قوا مسئولیت مستقیم این امر را بر عهده دارید، بفرمایید آیا در صبحگاه چهارشنبه در جریان این فاجعه بودید؟ یا همانطور که رسانه های نزدیک به شما مدعی اند شما روز جمعه در جریان این موضوع قرار گرفته اید؟ اگر در جریان بودید و با علم به موضوع به مسئولان نظامی و امنیتی و تبلیغاتی اجازه فریب مردم را دادید پس بدا به حال شما که بدون شک هیچ یک از شرایط و صفات احراز مسئولیت رهبری را بر اس…

Read more

20 blog posts