header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

درخواست دویست تن از سینماگران ایرانی

درخواست دویست تن از سینماگران ایرانی

برای رفع ممنوع الخروجی رسول‌اف

بیش از دویست کارگردان، تهیه کننده، بازیگر و منتقد سینمای ایران خواهان رفع ممنوع الخروجی محمد رسول اف، کارگردان سینمای ایران شدند.

در این نامه که خطاب به حسن روحانی، رییس جمهور ایران نوشته شده، آمده است: "از آن‌جا که شما پاسدار و ضامن اجرای قانون اساسی هستید و همواره بر اصل حاکمیت مردم و حقوق شهروندی تاکید داشته‌اید، ما جمعی از فیلمسازان و دست‌اندرکاران سینمای ایران در راستای کرامت انسانی و در جهت دفاع از قانون و اصل ۲۳ قانون اساسی و به خاطر دفاع از آزادی‌های مدنی، خواهان رفع ممنوع الخروجی محمد رسول‌اف، کارگردان جوان ‌سینمای ایران هستیم."

اسامی سینماگران و منتقدانی چون داریوش مهرجویی، رخشان بنی اعتماد، هوشنگ گلمکانی، مسعود کیمیایی، لیلا حاتمی، اصغر فرهادی، فرزاد موتمن، امیر شهاب رضویان، ابراهیم مختاری، مسعود جعفری جوزانی و محمدمهدی عسگرپور در بین امضا کنندگان این نامه دیده می‌شود…

Read more

کارگران به دلیل نداشتن تشکل مستقل قدرت چانه زنی ندارند

کارگران به دلیل نداشتن تشکل مستقل

قدرت چانه زنی ندارند

 رقم سبد معیشت زیر خط فقر است. نماینده کارفرمایان و دولت زیر بار واقعیت نمی روند. در حقیقت سه جانبه‌گرایی به صورت واقعی و عملی مفهومی ندارد چون این شورا و اجتماع دو ضلع دارد؛ استثمارشوندگان و استثمارکنندگان.

به گزارش ندا علیزاده خبرنگار ایلنا، سرانجام پس از چانه‌زنی‌ها و مناقشات فراوان، رقم سبد معیشت با حداقل ممکن یعنی 2 میلیون و 669 هزار و 800 تومان به امضای هر سه طرف شورای عالی تعیین دستمزد رسید اما مشکلی که این بین وجود دارد این است که نمایندگان کارفرمایان و دولت بر سر اجرای این سبد و تعیین دستمزد اما و اگرهایی را پیش کشیده‌اند و همین مسئله موجب شده است که تعیین رقم نهایی دستمزد کارگران در سال پیش رو، دوباره به تعویق افتد. در حقیقت مشکل اصلی بر سر اقلام غیرخوراکی سبد معیشت مانند آموزش،‌ مسکن و... است که کارفرمایان معتقدند باید دولت هزینه آن را بپردازد و دولت هم زیر بار نمی‌رود. این بین کارگران همچنان بلاتکلیف این مناقشات اما راسخ برای تحقق خواسته خود هستند. اما اگر امسال نیز مانند سال گذشته با وجود تصویب و امضای رقم تعیینی برای سبد معیشت، باز هم این سبد به مرحله اجرا در نیاید، این شائبه پیش می‌آید که نمایندگان کارگران توانایی پیش بردن کار و قدرت چانه‌زنی لازم را ندارند و باید در این مورد خاص نیز چاره‌ای اندیشیده شود.…

Read more

برپایی شب محمد قاضی

برپایی شب محمد قاضی

به مناسبت باز نشر کتاب « بی ریشه»

به مناسبت بازنشر کتاب «بی‌ریشه» از ترجمه‌های زنده‌ یاد محمد قاضی پس از حدود ۴۰سال و بیستمین سالگرد خاموشی وی، شبی از شب‌های بخارا به تجلیل از این مترجم با حضور دو نسل از همکاران قاضی، شخصیت‌هایی چون محمدرضا جعفری، ایرج پارسی‌نژاد، مهدی غبرایی، غلامرضا امامی و مسعود فروتن بعد از ظهر دوشنبه بیست‌ویکم اسفندماه با همکاری نشر کتاب پنجره در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

به همین مناسبت نگاهی داریم به زندگی پر ثمر این مترجم متعهد و مردمی کشورمان:

زندگینامه و شخصیت استاد محمدقاضي و آثار ایشان

محمد قاضی فرزند میرزا عبدالخالق قاضی در ۱۲ مرداد ۱۲۹۲ در شهر مهاباد به دنیا آمد. ایشان در کتاب سرگذشت خود به نام خاطرات یک مترجم می‌نویسد: پدر من ابتدا یک فررند به نام محمد داشت که فوت کرد سپس یک دختر داشت آن هم فوت کرد ولی به دلیل اینکه پدرم به نام محمد علاقه داشت من را محمدثانی نامید. میرزا عبدالخالق، امام جمعه مهاباد بود. محمد قاضی آموختن زبان فرانسه را در مهاباد نزد شخصی به‌نام آقای گیو از کردان عراق آغاز کرد. قاضی در سال ۱۳۰۸ با کمک عموی خو…

Read more

پشت پرده استعفای شهردار تهران:

پشت پرده استعفای شهردار تهران:

بخش های امنیتی و نظامی او را تهدید کرده بودند

به گزارش زمانه ظاهراً رقص چند دختر در مراسم شهرداری در برج میلاد سبب استعفای شهردار تهران شد. محمد علی نجفی پنجشنبه ۲۴ اسفند در حاشیه مراسمی در تهران درباره دلایل واقعی استعفایش از شهرداری تهران به بیتی از مولانا اکتفا کرده: «خوشتر آن باشد که سرّ دلبران/ گفته آید در حدیث دیگران». محمد نعیمی‌پور، یکی از اعضای شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران، نماینده مجلس در دوره ششم و یکی از اعضای جبهه مشارکت اکنون می‌گوید از یک سو نهادهای نظامی و امنیتی به نیابت از رهبر جمهوری اسلامی شهردار تهران را تحت فشار قرار داده بودند و از سوی دیگر کارگزاران سازندگی که قصد دارند محسن هاشمی، رئیس شورای شهر را بر مسند شهرداری تهران بنشانند.

محسن هاشمی (رئیس شورای شهر تهران) و محمد علی نجفی (شهردار مستعفی تهران): ابتدا مقامات امنیتی و نظامی فشار آوردند، سپس محسن هاشمی به طمع افتاد…

Read more

تبریک و شادباش به مناسبت آزادی رضا شهابی

تبریک و شادباش به مناسبت آزادی رضا شهابی

فرقه دمکرات آذربایجان آزادی رضا شهابی فرزند غیور آذربایجانی (زاده ۱۳۵۲، شبستر)، فعال کارگری و زندانی سیاسی را به اعضای خانواده وی، جامعه کارگری و مبارزان راه آزادی و عدالت اجتماعی تبریک می گوید!

بر اساس اعلامیه سندیکای کارگران شرکت واحد، رضا شهابی کارگر زندانی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه امروز سه شنبه ۲۲ اسفند از زندان اوین آزاد شد.

این اعلامیه می افزاید: شهابی با استناد به ماده ۱۳۴ قانون تجمیع احکام، با حکم شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر با تجمیع محکومیت از زندان آزاد شد. بر اساس حکم دادگاه، شهابی باید ۷ میلیون تومان جریمه پرداخت کند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه آزادی رضا شهابی را به همه کارگران در ایران و سراسر جهان تبریک و شادباش می گوید. سندیکا از همسر و فرزندان رضا شهابی برای بردباری و تحمل سال ها سختی تشکر ویژه دارد. همچنین تشکر و قدردانی خود را بابت تمامی حمایت ها در این سال ها از کارگران شرکت واحد و همه کارگران ایران، سندیکاها، تشکلات مستقل کارگری، کمیته دفاع از رض…

Read more

29 اسفند سالروز ملی شدن نفت!

29 اسفند سالروز ملی شدن نفت!

با فرارسیدن 29 اسفند ماه، مردم ایران یکی از رویدادهای ماندگار و پر اهمیت تاریخ معاصر خود را گرامی می دارند.

مبارزات پر شور مردم ایران که به ملی شدن صنایع نفت و قطع چنگال استعمار انگلستان از شاهرگ اقتصادی کشور منجر شد، دارای ابعاد تاریخی فوق العاده برجسته و مهمی است. به عبارت دقیق تر، پیروزی توده های مردم میهن ما در مصاف با امپریالیسم، تامین استقلال ملی بود.

نگاهی گذرا به تاریخ قرن بیستم، اهمیت این پیروزی و دستاورد آن را نشان بیشترمی دهد.
در سال 1901 میلادی، در دوران ضعف و رکود جامعه و اوج استبداد قاجاریه و آغاز تدارک انقلاب مشروطیت، امتیاز اکتشاف و استخراج و بهره برداری وفروش مواد هیدروکربون در تمام مناطق ایران، برای مدت شصت سال، به ویلیام دارسی انگلیسی واگذار گردید. این سرآغاز پدید آمدن یک انحصار جهانی سرمایه داری قلمداد می شد. این امتیاز نامه ضد ملی در مجلس های پس از مشروطه هرگز به تصویب نرسید، و به همین دلیل به عنوان اینکه پیش از انقلاب مشروطیت و تشکیل مجلس شورای ملی، از طرف شاه مستبد به خارجیان واگذار شده بود. فاقد قانونیت به حساب می آمد تا اینکه رضا شاه، این دست نشانده استعمار، به آن وجه”قانونی“ حل داد…

Read more

آداب و رسوم چهارشنبه سوری در آذربایجان

آداب و رسوم  چهارشنبه سوری در آذربایجان

دیدگاه سید محمد مسعود نقیب، نویسنده و محقق ادبی استان آذربایجان شرقی در مورد آداب و رسوم  چهارشنبه سوری در آذربایجان:

قبل از شروع سال جديد مردم با انجام دادن مراسم خاص به استقبال سال نو مي‌روند. يكي از اين مراسم آداب و رسوم مربوط به روز چهارشنبه آخر سال يا چهارشنبه‌سوري است، که در تمامی مناطق کشور با آیین و سنن مختلف و گاه متفاوت اجرا می شود.

سید محمد مسعود نقیب: مردم آذربایجان 3 چهارشنبه آخر سال را در مناطق مختلف و در قالب مراسم های متفاوت به اسقبال نوروز می روند. چهارشنبه اول با نام کول چارشنبه که به معنی خاکستر و با مفهوم خانه تکانی است که در واقع خانم ها با خانه تکانی می پردازند، چهارشنبه دوم به نام گل چارشنبه به معنی گل و با مفهوم تزئین و خرید است و در نهایت آخر چارشنبه به معنی چهارشنبه آخر و به مفهوم استقبال از عید طی مراسمی چون صله رحم ، دیدار بزرگان، خوردن غذاها ،تنگلات این شب و تفریحاتی چون پریدن از آب و آتش به استقبال نوروز می روند.…

Read more

وقتی فقر نوروز را می بلعد/ سوسن نوری

وقتی فقر نوروز را می بلعد/ سوسن نوری

لباس‌های فاخر و نو، میوه‌های درشت رنگ‌ و وارنگ، اسکناس‌های تانخورده، سفر ؛ اگر اینها را بشنوید یاد چه چیزی می‌افتید؟ احتمالا پاسخ شما «نوروز» است. اما شاید حس و حال ناشی از این چیزها برای بعضی از ما یادآور سال‌های دوری باشد که سفره‌های بیشتری پهن بود، دست‌مان برای خرید بازتر بود و حتی در آستانه سال نو مشارکتی چشمگیر در کمک به محرومان و فقرا داشتیم. حال و هوای شما در این روزهای پایانی سال چگونه است؟ 
در آخرین نفس‌های سال96 که خیابان‌ها شلوغ و رفت‌وآمد مردم به بازار بیشتر و بیشتر شده، خیلی از خانواده‌ها هیچ برنامه‌ای برای سال نو ندارند، نه از خرید لباس خبری هست نه از خرید آجیل و شیرینی، افرادی که تنها به خانه‌تکانی سال جدید قناعت می‌کنند تا شاید این‌گونه کمی از جرعه هوای نوبهار سرمست شوند هرچند که سفره‌شان هر سال تنگ‌تر و تنگ‌تر شده و کودکان‌شان در حسرت یک جفت کتانی نو هستند…

Read more

دلنوشته‌ی یک زندانی/عبدالفتاح سلطانی

دلنوشته‌ی یک زندانی/عبدالفتاح سلطانی

«عبدالفتاح سلطانی»، وکیل دادگستری محبوس در زندان اوین یادداشتی کوتاه به یاد معلمان دربند نوشته و انصاف نیوز منتشر کرده است که با هم می‌خوانیم:

به یاد محمد حبیبی و سایر معلمان در بند.

فلک به مردم نادان دهد زمام مراد / تو اهل فضلی و دانش همین گناهت بس

من معلمم و معلمی رسالتی بس سنگین و گناهی بس بزرگ است.!! گناهم روشنگری، حق طلبی، عدالت خواهی و زنده نگه داشتن هر ارزشی که بر تارک انسانیت می‌درخشد؛ از این‌رو حق دارند که مرا برنتابند، اسیرم کنند یا شلاق زنند و چون مسیح به صلیبم کشند؛ یا چون حلاج به دار آویزند و یا چون سقراط جام شوکرانم دهند.

از نخستین روز مسیح وار صلیب بر دوش کشیدم و طناب دار را بافته و بر گردن انداختم. به فرزندان میهنم آموختم تا حق را از باطل، عدل را از ظلم، روا را از ناروا، راست را از دروغ، کس را از ناکس، مردمان را از نامردمان تمیز دهند؛ این همه برای مکافاتم بس نیست؟

Read more

اعتراف مقام امنیتی: با وضعیت متفاوتی مواجهیم

اعتراف مقام امنیتی: با وضعیت متفاوتی مواجهیم

معاون امنیتی وزیر کشور دولت روحانی گفته: با وضعیت متفاوتی مواجهیم. اعتراضات اخیر عبور از همه جریان‌های سیاسی کشور بود. ۸۵درصد بازداشت‌ شدگان اعتراضات دی ماه زیر ۳۵سال سن داشتند. اگر دچار برخی غفلت های راهبردی شویم و پدیده ها را دقیق نشناسیم و درست تحلیل نکنیم، امنیت تبدیل به تهدید می شود….

به گزارش ایلنا؛ حسین ذوالفقاری درباره حوادث دی ماه گفت: ما در گذشته چنین پدیده ای نداشتیم. ما با وضعیت متفاوت‌تری از گذشته مواجهیم. این اعتراضات بسیار سریع و عموما در شهرهای کوچک گسترش یافت و خشونت در این اعتراضات بیش از همیشه بود. این اعتراضات عبور از همه جریان‌های سیاسی کشور بود و هیچ حزب یا گروه سیاسی یا مذهبی آن را رهبری نمی‌کرد.

معاون وزیر کشور تأکید کرد: عمده دستگیر شدگان این اعتراضات، افرادی فاقد سابقه امنیتی بودند و ۸۵درصد این افراد زیر ۳۵سال سن داشتند. در این راستا باید توجه داشت که ۷۰درصد کشور زیر ۴۰سال هستند…

Read more

کتاب «موسیقی ایرانی در شعر سایه» منتشر شد

کتاب «موسیقی ایرانی در شعر سایه» منتشر شد

کمال صادقی

همزمان با نودمین زادروز امیرهوشنگ ابتهاج، کتاب «موسیقی ایرانی در شعر سایه» به قلم مهدی فیروزیان، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران از سوی انتشارات هنر موسیقی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر «سایه» شاعر و ترانه‌سرای نامدار، یکی از مدیران تأثیرگذار رادیو در بخش موسیقی ایرانی بوده است و اطلاعاتی وسیع در عرصه موسیقی دارد که این اطلاعات به شکل‌های مختلف در شعرش هم ظاهر شده است.

کتاب «موسیقی ایرانی در شعر سایه» اولین جلدِ منتشرشده از طرح پژوهشی پنج‌بخشیِ «سایه و موسیقی» از مهدی فیروزیان است که به‌مناسبت نودسالگی سایه به او تقدیم شده است. جلدهای دیگر این طرح پژوهشی که در آینده به چاپ خواهند رسید، از این قرارند: «شعر سایه در موسیقی ایرانی»، «گل‌های تازه»، «گلچین هفته» و «ترانه‌سرایی سایه».

در آغاز این کتاب، سالشماری دقیق با ذکر رویدادهای کوچک و بزرگ هنری، ادبی، کاری و خانوادگی در زندگی نودساله سایه ترتیب داده شده است. سپس مقد…

Read more

اعلامیه ی مشترک ۵۳ تشکل کارگری

اعلامیه ی مشترک ۵۳ تشکل کارگری

ما به دستمزد پایین تر از خط فقر برای کارگران نه می‌گوییم!

حقوق اولیه یک انسان یا شفاف تر بگوییم اولیه ترین حقوق هر انسان تامین مسکن، پوشاک، دارو، بیمه، تامین تحصیل کودکان وغذا است. درجامعه ما که شعا رعدالت و برابری سر لوحه آن است، هنوز کسانی هستند که از تامین این نیازهای اولیه خود محرومند. آری کارگرانی که از چتر رفاه، عدم تبعیض وعدالت محرومند. این صدای خسته کارگرانی است که خط فقر بر خط رفاه واسودگی آنها خط بطلان کشیده است. این صدا باید شنیده شود تا دستهای از جنس خودمان برای گرفتن دستهای پینه بسته مان دراز شود. کسانی که با ما درد مشترک ندارند، کسانی که خط فقر از پایین نظاره گر آنهاست نمی توانند برای ما قانون ودست مزد تعیین کنند. بدون حضور ما بحث درباره ی سفره و دستمزد ما واهی و بیهوده است. این فریاد حق طلبی ما باید شنیده شود، باید دغدغه ی ما دیگر سفره خالیمان نباشد، باید فاصله ای بین گرفتن دست مزدمان باعرق جبینمان نباشد، بایداین قشر عظیم ستمدیده را دید وصدای خسته شان را شنید. آمارها، جداول و حتی ارقام، شرم سار کارگرانی است که بی حقوق واقع شده اند. کوچکتر شدن سفره کارگران، اختلاف فاحش دستمزد کارگران با میزان خط فقر، ظلم ناروای کارفرمایان، بیمه کارگران و بازنشستگی کارگران این ها همه و همه باعث شده اند که این قشر فراتر از قبل به فکر دادخواهی خود باشند. در سال۱۳۹۶ این سفره کوچک و کوچکتر شده کمترین میزان دست مزد در دنیا به کارگران زرخیز کشورمان رسید این درحالی است که مخارج زندگیمان در حد کشورهای پیش رفته است. در آمارهای اعلام شده توسط اقتصاددانان در کشورمان که خط فقر نزدی…

Read more

مطالبات تجمع اعتراضی زنان برای بهبود وضعیت زنان جلو وزارت کار

مطالبات تجمع اعتراضی زنان

برای بهبود وضعیت زنان جلو وزارت کار

تجمع زنان به مناسبت روز جهانی زن، ۸ مارس در مقابل وزارت کار در تهران  با دخالت نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. به گزارش کانال تلگرامی فراخوان تجمع تا کنون بیش از ۱۰ نفر دستگیر شده‌اند.

روز پنج‌شنبه ۸ مارس (۱۷ اسفند) گروهی از زنان در تهران  تجمعی در مقابل وزارت کار برگزار کردند که نیروهای امنیتی و پلیس مانع از تشکیل آن شدند. کانال تلگرامی "فراخوان تجمع ۸ مارس" از بازداشت ۱۱ نفر خبر داده است. اسامی بازداشت‌شدگان از این قرار است: بنفشه جمالی، زهره اسدپور، پرستو الهیاری، آزاده بهکیش، آذر گیلانی، بهار اصلانی، سودابه رخش، مهرداد فلاحی، پیمان چهرازی، علی سالم و جواد عباسی توللی.

مهدیه گلرو، یکی از فعالان زنان که در این تجمع حضور داشت در توئیترش نوشته است که در تمام کوچه‌ها و روی پل‌های عابر پیاده اطراف ساختمان وزارت کار نیروهای امنیتی مستقر هستند.

او نوشته اس…

Read more

رقص در مراسم شهرداری تهران؛

رقص در مراسم شهرداری تهران؛

دادستانی دستور تعقیب قضایی 'هنجارشکنان' را داد شد

ساعاتی بعد از انتشار فیلم‌ رقص در مراسم روز زن که از سوی شهرداری تهران برگزار شده بود، دادستان کل ایران دستور برخورد با 'هنجارشکنان و متخلفین ' این مراسم را داده است.

محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران، با ابراز تأسف از برگزاری این مراسم به عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران دستور داده است تا با رسیدگی به موضوع "مرتکبین و مسببین" را تحت تعقیب قضایی قرار دهد.

متن کامل گزارش را در لینگ زیر بخوانید و ببینید

http://www.bbc.com/persian/iran-43314475

 

Read more

آزادراه تبریز- باکو در انتظار تامین بودجه

   آزادراه تبریز- باکو در انتظار تامین بودجه

پروژه احداث آزادراه تبریز- باکو از مصوبات سفر استانی هیات دولت به آذربایجان شرقی است که مطالعات آن از سال 1387 آغاز شده و قرار است منابع مالی آن از طریق فایناس تامین شود.

تبریز- ایرنا - عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت تکمیل پروژه آزاد راه تبریز - باکو، خواستار تسریع در عملیات اجرایی این طرح ملی شد.

محمدحسین فرهنگی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: این آزاد راه در حال حاضر از سمت باکو در حال احداث است و امیدواریم با آغاز عملیات اجرایی آن در خاک ایران و تکمیل آن، شاهد رونق اقتصادی به خصوص در حوزه حمل و نقل جاده ای کشور، منطقه شمال غرب و آذربایجان شرقی باشیم.

وی از اعلام آمادگی دو تامین کننده منابع مالی خارجی (فاینانس) برای احداث آزادراه تبریز – باکو خبر داد و افزود: اگر بتوانیم قرارداد یکی از این دو منابع را در یک و یا دو قطعه پروژه نهایی کنیم می‌توان شاهد گشایش هایی در این خصوص بود…

Read more

رشد آسیب های اجتماعی در استان اردبیل خالی از سکنه شدن ۲۱۲ روستا در استان اردبیل

رشد آسیب های اجتماعی در استان اردبیل

خالی از سکنه شدن ۲۱۲ روستا در استان اردبیل

در جلسه ستاد باز آفرینی شهری استان اردبیل یوسف خدادی معاون دادگستری این استان یکی از دلایل تشدید حاشیه نشینی  را مهاجرت های گسترده از روستاها  به شهر های بزرگ دانست و گفت در سال های اخیر شاهد مهاجرت های گسترده از روستاها به حاشیه های شهرها بوده ایم. هم اکنون ۲۱۲ روستا در استان اردبیل از سکنه خالی شده اند. این در حالی است که خود حاشیه نشینی به معضل جدی تبدیل شده و ما شاهد افزایش مساحت سکونتگاه های غیر رسمی هستیم.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان متذکر شد: به دلیل تبعات منفی اجتماعی و امنیتی در سال های گذشته با ساخت و ساز غیر مجاز ممانعت شده و تاحدودی رشد حاشیه نشینی نیز در این استان مهار شده است.

خدادادی به مشارکت ۱۶ دستگاه اجرایی در ممانعت از رشد حاشیه نشینی اشاره کرد و بیان داشت: همچنان تاکید ما ممانعت از ساخت و سازهای غیر مجاز است…

Read more

بدرود رفیق براتعلی زارع رسولی!

بدرود رفیق براتعلی زارع رسولی!

رفیق براتعلی در سن پانزده سالگی زیر تأثیر نفوذ معنوی "فرقهٔ دمکرات آذربایجان" و خدمات بی‌نظیر ۱۱ ماههٔ "حکومت ملی" و برخی از جوانان آن هنگام قرار گرفت و به هواداری و پشتیبانی از فرقهٔ دمکرات آذربایجان و سیاست‌های آن به‌فعالیت پرداخت. 

با اندوه فراوان مطلع شدیم که یکی از قدیمی‌ترین اعضای باسابقهٔ حزب تودهٔ ایران، مبارز راه آزادی و عدالت اجتماعی و از زمره فعالان پیش‌کسوت کارگری، در سن ۸۶ سالگی، چشم از جهان فروبست.  رفیق براتعلی زارع رسولی، در سال ۱۳۱۰ ، در محلهٔ "سلطان‌آباد" اردبیل، در خانواده‌یی کشاورز چشم به جهان گشود. سرتاسر حیات پربار او، مشحون از مخاطرات و دشواری‌های فراوان بود. هنوز نوجوانی بیش نبود که جنگ جهانی دوم آغاز شد و دامنه‌اش به کشور ما نیز گسترش یافت.

 روحیهٔ مبارزه‌طلبانهٔ رفیق براتعلی موجب گردید که او از همان ابتدا به سوی جانبداری از جبهه ضد فاشیسم کشانده شود. ایشان در سن پانزده سالگی زیر تأثیر نفوذ معنوی "فرقهٔ دمکرات آذربایجان" و خدمات بی‌نظیر ۱۱ ماههٔ …

Read more

اعتراض خشمگینانه کارگران هپکو

اعتراض خشمگینانه کارگران هپکو

با شعار کارگر یپچاره اعدام باید گردد 

کارگران خشمگین هپکوی اراک روز گذشته در تهران با شعار کارگر بیچاره اعدام باید گردد مقابل سازمان خصوصی سازی دست به راهپیمایی اعتراضی زدند.

روز ‌یک‌شنبه۱۳اسفندماه۹۶ کارگران خشمگین هپکو در اعتراض به عدم تحقق خواسته‌هایشان و علیه سیاست‌های خصوصی سازی٬ از اراک به تهران رفتند و مقابل سازمان خصوصی سازی دست به تجمع زدند. کارگران شعارهای درروغین نظام جمهوری اسلامی در حمایت از کارگر و مستضعف را با شعار«کارگر بیچاره ،اعدام باید گردد، مفسد اقتصادی ،آزاد باید گردد»؛ «درود برستمگر مرگ بر کارگر» مورد حمله قرار دادند.
کارگران شعار می‌دادند:« این شهر بی اصول است قانون٬ غلام پول است».
کارگران از اینکه هیچیک از مسولین حکومتی برای پاسخگویی از ساختمان خارج نشدند به شدت به خشم آمده و آن‌ها را مشتی مفت خور و ترسو و دزد و بی‌وجود قلمداد کردند.
کارگران سپس دست به راهپیمایی ز…

Read more

در خانه نمی مانیم بیانیه جمعی از فعالان حقوق زنان به مناسبت ۸ مارس

در خانه نمی مانیم 
بیانیه جمعی از فعالان حقوق زنان به مناسبت ۸ مارس

جمعی از فعالان حقوق زنان با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت هشت مارس، با انتقاد از سرکوب و به حاشیه راندن مطالبات زنان در ۴۰سال گذشته، حمایت خود را از هر حرکت فردی و گروهی که در روز پنجشنبه و در گرامی‌داشت روز جهانی زن صورت گیرد، اعلام کرده‌اند.
آنها در این بیانیه با طرح این موضوع که «در انباشت مطالباتی که ۴۰ سال شنیده نشد، سرکوب شد و به حاشیه رانده شده امروز کدام را فریاد بزنیم؟» گفته‌اند که می‌خواهند همین یک روز از سال را از خانه‌هایشان بیرون بیایند و در خیابان بمانند، در خیابان‌هایی که در آن انقلاب کردند، بمباران شدند، حق‌‌شان را خواستند و سرکوب شدند، بر صورت‌هایشان اسید پاشیدند، به جرم بدحجابی بازداشت شدند، روی سکوها ایستادند و با استخوان خرد شده به زندان رفتند و ... .
متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

در خانه نمی‌مانیم
هشتم مارس (۱۷ اسفند) روز ماست. روزی که ه…

Read more

یاد و نام مصدق را گرامی میداریم

جبهه ملی ایران

یاد و نام مصدق را گرامی میداریم

ایران یکی از کانون های بزرگ تمدن بشری است و مفاخر ایران در سطح جهان از کورش گرفته تا خیام و مولانا و سعدی و حافظ اندک نیستند. اما براستی تعداد ایرانیانی که در یکی دو سده اخیر به حوزه سیاست ورود کرده و با حسن خدمت و نام نیک در صفحه تاریخ ماندگار شده باشند زیاد نیستند. امیر کبیر و دکتر محمد مصدق در این زمینه درخشان ترین رجال سیاسی دو قرن اخیر ایران اند.

دکتر محمد مصدق از سوی پدر تبار آشتیانی و از سوی مادر تبار قاجار داشت. پدرش میرزا هدایت الله وزیر دفتر یعنی مسئول بودجه و دخل و خرج کل کشور و به اصطلاح آن روز وزیر دارایی بود و خود مصدق پس از تحصیلات مقدماتی به سمت مستوفی وحسابرس دولتی شروع به کار کرد تا آن که با شروع انقلاب مشروطیت به صف آزادی خواهان و مشروطه طلبان پیوست. او با هدف آشنایی بهتر و بیشتر با اصول مدیریت دولتی و حقوق عمومی به اروپا رفت و پس از اخذ درجه دکترای حقوق با عزمی استوار به خدمت پرداخت.…

Read more

20 blog posts