header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

احتمال آتش سوزی در جنگل های آذربایجان غربی

احتمال آتش سوزی در جنگل های آذربایجان غربی

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری آذربایجان غربی با توجه به افزایش دما در روزهای آتی، از احتمال وقوع آتش‌سوزی د‌ر جنگل‌ها و مراتع این استان خبر داد.

به گزارش ایلنا، میر صمد موسوی با اشاره به پیش رو بودن افزایش دما در استان و بروز گرما و خشکی هوا و وجود پوشش علفی و خشک در عرصه‌های منابع طبیعی، گفت: رعایت موارد ایمنی در راستای پیشگیری از آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع از سوی همگان ضروری است.

موسوی افزود: پیشگیری از حریق در عرصه‌های ملی و طبیعی به عنوان ساده‌ترین اقدام نیازمند مشارکت فعال همه مردم با هدف حفاظت از سرمایه‌های ملی است و در این راستا بهره برداران و جوامع محلی، گردشگران و عموم مردم از روشن کردن آتش در جنگل‌ها و مراتع اجتناب کنند.

وی ادامه داد: طبق بررسی‌های به عمل آمده غالب حریق‌های حادث شده در جنگل‌ها و مراتع استان در خارج از ساعات کاری اداری و روز‌های پایانی هفته و ایام تعطیلات اتفاق می‌افتد…

Read more

رئیس جمهوری خلق چین: استفاده از روند دوران کنونی برای ایجاد آینده‌ای درخشان

رئیس جمهوری خلق چین:

 استفاده از روند دوران کنونی برای ایجاد آینده‌ای درخشان

ما باید متحد شویم و برای حفظ صلح و ثبات جهان با هم همکاری کنیم. تاریخ دردناک بشر نشان داده است که سلطه طلبی، سیاست بلوکی و مقابله اردوگاهی، صلح و امنیت به همراه ندارد و تنها به جنگ و درگیری منجر می شود.

چهاردهمین نشست بریکس با شعار «ساخت مشارکت با کیفیت برای ایجاد یک دوره جدید از توسعه جهانی» فرصتی برای کشورهای عضو فراهم می‌کند تا تعامل مردم با مردم را افزایش داده، هماهنگی در زمینه مسائل مهم بین‌المللی و منطقه‌ای را ارتقاء بخشند و همکاری جنوب-جنوب را توسعه دهند.

 به گزارش خبرنگار رادیو بین المللی چین؛ شامگاه 22 ژوئن به وقت پکن، شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین به صورت ویدیویی در مراسم افتتاحیه مجمع صنعت و تجارت بریکس حضور یافت و سخنرانی مهمی را با عنوان " استفاده از روند دوران کنونی برای ایجاد آینده‌ای درخشان" ایراد کرد.

شی جین پینگ در این سخنرانی…

Read more

پس از ماه‌ها انکار، ایالات متحده به اداره آزمایشگاه‌های زیستی اوکراین اعتراف کرد

پس از ماه‌ها انکار، ایالات متحده به اداره آزمایشگاه‌های زیستی اوکراین اعتراف کرد

پنتاگون روز پنج‌شنبه ۹ ژوئن اعلام کرد ۴۶ آزمایشگاه زیستی را در اوکراین اداره می‌کند که عوامل بیماری‌زای خطرناک را مدیریت می‌کنند، آمریکا ماه ها هر گونه اظهارنظری در این مورد را به عنوان «تبلیغات روسیه» رد کرده بود.

اکنون چین نیز از ایالات متحده خواسته است در مورد نقش و ظرفیت آزمایشگاه‌ها توضیح دهد.

اسناد فاش شده در ماه مارس حاکی از حساس بودن عملیات این آزمایشگاه ها در اوکراین بود. کیف از افشای عمومی برنامه این آزمایشگاه ها خودداری کرد.

بر اساس سند امضا شده بین دو کشور، اوکراین موظف است عوامل بیماری زای خطرناک را برای تحقیقات بیولوژیکی به وزارت دفاع ایالات متحده منتقل کند.

کسانی که در مورد آزمایشگاه‌های زیستی در اوکراین ابراز نگرانی کرده بودند، به عنوان نظریه‌پردازان توطئه و مبلغ اطلاعات نادرست روسیه متهم شده بودند.

اظهارات …

Read more

دولت در مسیر اجرای قانون سنگ‌اندازی می‌کند

بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی:

دولت در مسیر اجرای قانون سنگ‌اندازی می‌کند

افزایش 57.4درصدی مستمری بازنشستگان کارگری حداقل‌بگیر براساس تصمیم شورای عالی کار و به تبع آن ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی و افزایش مستمری سایر سطوح به میزان 10درصد، براساس بودجه دولت برای افزایش حقوق بازنشستگان صندوق‌ها، چکیده مصوبه‌ای است که روز پانزدهم خرداد ماه اعلام شد و انتقادات و اعتراضات وسیعی را در کشور به دنبال داشت.

«نمی‌توان حقوق یک گروه را مطابق با مصوبه‌ شورای عالی کار افزایش داد و حقوق گروه دیگر را براساس بودجه دولت». این بخشی از انتقادات «محمدحسن زدا» سرپرست اسبق سازمان تامین اجتماعی به مصوبه خرداد ماه دولت در ارتباط با افزایش مستمری بازنشستگان است.

جامعه هدف اصلی این مصوبه و اعتراضات و انتقادات، بازنشستگان سایر سطوح هستند که براساس آمارها، تعدادشان حدود یک میلیون و ۳۰۰هزار نفر است اما افزایش 10درصدی مستمری میانه‌بگیران، غیر از این گروه پرتعداد به ن…

Read more

آمریکای لاتین؛ غروب آمریکا، طلوع چین

آمریکای لاتین؛ غروب آمریکا، طلوع چین

کریستین ساینس مانیتور: در عرض چند سال، چین جای آمریکا را به عنوان شریک بزرگ تجاری برای سراسر آمریکای جنوبی به جز کلمبیا، اکوادور و پاراگوئه گرفته است و روال عادی نشان می دهد که این کشورها نیز به زودی از همین رویه پیروی می کنند.

آمریکا که در دهه های اخیر به دلیل تمرکز بر حضور نظامی اش در خاورمیانه و افغانستان، تا حد قابل توجهی نفوذ خود را در آمریکای لاتین به عنوان حیاط خلوت همیشگی اش از دست داده، حالا فرصت برای چین مهیا شده تا با قدرت اقتصادی و تجاری خود، جای خالی واشنگتن در این منطقه مملو از فرصت ها را پر کند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، نشریه کریستین ساینس مانیتور در تحلیلی نوشت: تا حد زیادی، رسیدن چین به تسلط اقتصادی و نفوذ عمیق سیاسی در آمریکای لاتین، یک امر آرام بوده است.

حتی آمریکا که در ابتدا مشغول جنگ در خاورمیانه بود و سپس تمرکزش را با شعار «اول آمریکا» به داخل کشور چرخش داد، به نظر می رسد در دو دهه گذشته به سختی متوجه شده باشد که چین به عنوان رقیب اصلی …

Read more

دولت در میدان، مردم در تنگنا

دولت در میدان، مردم در تنگنا

یک سال از انتخابات ریاست جمهوری و اعلام پیروزی ابراهیم رئیسی گذشت. انتخاباتی که به جای ۵۹ میلیون واجد شرایط تنها 48 درصد مردم در آن شرکت کردند و رئیس‌جمهور منتخب با 18 میلیون رای که از 40 درصد واجدین شرایط هم کمتر بود، مامور تشکیل دولت سیزدهم شد.

شاید امروز دولتمردان بیش از هر زمان دیگری با وعده‌های خود مواجهه مستقیم پیدا کرده‌اند و مردم نیز با ملاحظة عدم تحقق این وعده‌ها، سعی دارند ادعاهای عبور از بحران و مشکلات توسط مدیران امروزی را به آنها یادآوری کنند.  شاید آگاهی از همین انتظارات بوده که رئیسی درست در سالگرد انتخابش، دولت را صادق‌الوعد خواند و گفت: آنچه مردم از ما خواستند، مبارزه با فقر، فساد و تبعیض بود و به این عهد خود با مردم وفادار هستیم و ان‌شاء‌الله با عمل به آنچه وعده کرده‌ایم در میدان عمل دولتی صادق‌ الوعد خواهیم بود.

یک‌سالگی انتخابات  و شکاف مردم با حاکمیت

بر هیچ کس پوشیده نیس…

Read more

دانشگاه زیر ذره بین کنترل

دانشگاه زیر ذره بین کنترل

حساسیت نهاد سیاست به دانشگاه با انقلاب آغاز شد اما در همه سال‌های بعد نیز ادامه پیدا کرد؛ انتخاب روسای بسیاری از دانشگاه‌ها از بین افراد همسو با حاکمیت و دولت ازجمله این اقدامات بود.

برخی تحولات جدید در دانشگاه‌ها خبر از دور تازه‌ای از محدودیت‌ها در این حوزه دارد؛ اتفاقی که در آغاز ریاست جمهوری احمدی‌نژاد نیز تکرار شده بود. در پی اخراج‌های زنجیره‌ای اساتید غیرهمسو با جناح سیاسی حاکم بر کشور از دانشگاه‌ها، نعمت احمدی، حقوقدان و استاد دانشگاه آزاد نیز اعلام کرد که او هم تیغ حذف مصون نمانده است. پس از گذشت بیش از چهار دهه از کنترل شدن ورودی و خروجی دانشگاه‌ها، خبرهای دانشگاه‌ حاکی از عطش بیشتر نهاد سیاست به کنترل‌گری و همسو کردن دانشگاه‌ها با سیاست است. از دیگر رفتارهایی که میل به در اختیار گرفتن تمامیت دانشگاه‌ها را نشان می‌دهد، می‌توان به مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد که برای جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، تولید علم و تولید فرزند را در یک کفه ترازو قرار می‌دهد. هم‌زمان نیز دانشجویان سراسر کشور نسبت به برخوردهای کنترلی و سرکوبگرایانه نیروهای حراست در دانشگاه‌ها معترض شده‌اند…

Read more

برگزاری انتخابات جمعیت مهاجرین ایرانی مقیم جمهوری آذربایجان

برگزاری انتخابات جمعیت مهاجرین ایرانی مقیم جمهوری آذربایجان

جمعه 27 خرداد 1401 (17ژوین 2022) انتخابات دوره ای جمعیت مهاجرین ایرانی مقیم جمهوری آذربایجان در دفتر مرکزی جمعیت در شهر باکو با موفقیت برگزار شد.

ابتدا رفیق عادله چرنیک بلند صدر فرقه دمکرات آذربایجان ضمن خوش آمد گویی به حاضرین و اعلام یک دقیقه سکوت یاد و خاطره شهدای جنبش اعتراضی سراسری کشور، شهدای جنگ قره باغ و دوستان مهاجری که طی این دوره از میان ما رفته اند، را گرامی داشت.

رفیق عادله  پس گزارش کمیسیون برگزاری، از حاضرین خواست تا از میان شرکت کنندگان، یک نفر را برای اداره جلسه انتخاب کنند. از میان پیشنهادات خانم سولماز توحیدی با اکثریت آرا انتخاب شد.

وی با اظهارات کوتاهی ضمن تشکر از اعتمادی که به او شده است، گفت: اینجا خانه امید همه مهاجرین ایرانی ساکن در جمهوری آذربایجان است. پدران و مادران ما این مکان را با دستان خود ساخته و برای ما گذاشته اند. و ما هم وظیفه داریم این مشعل روشن نگه داریم.…

Read more

کارگران کمباین سازی سهند تبریز: مسئولین درصدد تعطیلی کارخانه هستند!

کارگران کمباین سازی سهند تبریز:

مسئولین درصدد تعطیلی کارخانه هستند!

کارگران کارخانه شرکت کمباین‌سازی سهند تبریز که هم‌اکنون تحت نام شرکت گسترش و توسعه صنعت آذربایجان فعالیت دارد، می‌گویند از ابتدای سال جاری دستمزدی نگرفته‌اند.

این کارگران در ضمن می‌گویند که جدا از سه ماه مزد معوقه، این واحد تولیدی پیش از سال ۹۰ حدود ۵۰۰ کارگر شاغل داشت اما از این تاریخ به بعد با افزایش تدریجی مشکلات مالی کارخانه از تعداد کارگران کاسته شد به طوری که اکنون تنها حدود ۵۰ تا ۵۵ نفر در این واحد صنعتی مشغول کارند.

یکی از کارگران می گوید، کمباین‌سازی تبریز ظرفیت تولیدی بالایی دارد، و در حال حاضر امکان تولید کمباین در این کارخانه وجود دارد اما اقدامی برای بازاریابی فروش کمباین انجام نمی‌شود.

وی  به نیابت از سایر همکاران خود درخواست مداخله مسئولان و رسیدگی به مشکلات کارخانه را مطرح کرد و افزود: پس از گذشت سال‌ها از مشکلاتی که برای کارخانه کمباین‌سازی ایجاد شده، از مسئولان کشوری می‌خواهیم به مشکلات کارخانه  و مساله معوقات مزدی کارگران آن ورو…

Read more

اعتراض مالباختگان آذویکو، مقابل دادگاه جرائم اقتصادی

اعتراض مالباختگان آذویکو، مقابل دادگاه جرائم اقتصادی

صبح روز دوشنبه ۲۳ خردادماه ۱۴۰۱، مالباختگان آذویکو در مقابل دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی تجمع کردند. آنها خواستار تعیین تکلیف پرونده کلاهبرداری این شرکت و عدم تحویل خودرو به حواله‌داران بودند. مسئولان شرکت آذویکو از جمله شرکت‌هایی است که به چندین فقره کلاهبرداری متهم است. از جمله؛ دریافت ارز دولتی و باز نگرداندن آن به خزانه دولت. مورد دیگر کلاهبرداری مسئولان این شرکت، فروش حواله تحویل خودرو به صدها نفر است که پس از سال‌ها هیچ خودرویی تحویل نداده و از پرداخت اصل پول هم طفره رفته است. رشوه‌خواری و همدستی با قضات از جمله موارد دیگر اتهامات مسئولان این شرکت می‌باشد. اما مهم این است با چنین اتهامات روشنی، هنوز هیچ‌گونه رسیدگی قضایی به این موارد جرم صورت نگرفته است.

تحویل خودروی ۳ ماهه بعد از ۴ سال عملی نشده است

مالباختگان آذویکو می‌گویند این شرکت از ۴ سال پیش اقدام به پیش‌فروش خودروی ام‌…

Read more

مقاومت دانشجویان در برابر تبدیل دانشگاه به پادگان

مقاومت دانشجویان در برابر تبدیل دانشگاه به پادگان

همکاری مستقیم حراست دانشگاه‌ها با نهادهای امنیتی برای سرکوب دانشجویان و پرونده‌سازی علیه آنان، فشار بر تشکل‌های دانشجویی، و ایجاد محدودیت‌های شدید برای زنان دانشجو، نارضایتی گسترده دانشجویان را به همراه داشته است.

پس از دو سال تعطیلی دانشگاه‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، گزارش‌های متعدد از برخوردهای غیرقانونی و غیراخلاقی حراست دانشگاه‌ها با دانشجویان و به ویژه دانشجویان زن، سرکوب فعالان دانشجویی و احضار گسترده آن‌ها به کمیته‌های انضباطی، اعتراضات زیادی را در پی داشته است.

طوفان توییتری با هشتگ «#حراست بازوی سرکوب» در ادامه همین اعتراضات روز جمعه بیستم خرداد ماه برگزار شد. بیش از ۱۲۰ فعال دانشجویی در سراسر کشور هم اخیراً در بیانیه‌‌ای با انتقاد برخورد خشونت آمیز حراست‌ها، و جلوگیری از احیای فعالیت تشکل‌های دانشجویی از سوی مدیران دانشگاه‌ها تأکید کردند، «به هیچ وجه شرایط موجود» را نخواهند پذیرفت و «در برابر سیاست‌ها و اراده سلطه‌ گرایانه حاکم…

Read more

دیدار ایرانیان مهاجر با خانواده‌ها در کشور ثالث!

دیدار ایرانیان مهاجر با خانواده‌ها در کشور ثالث!

بعضی از ایرانیان ساکن کشورهای دیگر برای آمدن به ایران تردید نشان می‌دهند و عزیزان و نزدیکان خود را در یک کشور ثالث ملاقات می‌کنند.

ایران یکی از کشورهایی است که پیش از آغاز کرونا قصد داشت بر ورود توریست‌های خارجی تمرکز کند و تا حدی شرایط سخت ورود گردشگران را تسهیل کرده بود. در این مدت بسیاری از اقامتگاه‌ها، هتل‌ها و مناطقی که برای گردشگران جذابیت داشتند آینده‌ای روشن و پر رونق را برای خود متصور بودند.

اما با شیوع ویروس کرونا ایران هم مانند کشورهای دیگر مرزهایش را به روی گردشگران بست. حالا که ویروس کرونا کنترل شده دیگر وقت آن است که فعالیت‌هایی از قبیل گردشگری دوباره پا بگیرد. در این میان اما به دلیل برخی مسائل عمدتاً سیاسی، برخی کشورها به گردشگران خود هشدار داده‌اند تا به ایران سفر نکنند. این در حالی است که بعضی از ایرانیان ساکن کشورهای دیگر نیز برای آمدن به ایران تردید نشان می‌دهند و عزیزان و نزدیکان خود را در یک کشور ثالث ملاقات می‌کنند…

Read more

اخراج ۴۰۰ تن از کارگران پوشاک سبلان اردبیل

اخراج ۴۰۰ تن از کارگران پوشاک سبلان اردبیل

۴۰۰ تن از کارگران پوشاک سبلان به‌دلیل اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مطالباتشان از ورود به کارخانه منع شدند. این کارگران از دو هفته پیش اجازه ورود به محل کار خود را ندارند. مدیران با این زورگویی آشکار و غیرقانونی کارگران را از ورود به کارخانه منع کرده‌اند. معترضان در وضعیت نامشخص شغلی و نگرانی از آینده به‌سر می‌برند.

روز سه‌شنبه ۱۷ خردادماه بار دیگر کارگران پوشاک سبلان در اعتراض به اخراج غیرقانونی خود جلو ورودی ساختمان کارخانه برای بازگشت به کار تجمع کردند.

کارگران پوشاک سبلان در هفته‌های گذشته با برپایی تجمع اعتراضی خواستار پرداخت حقوق و مطالبات عقب افتاده خود شدند. اما مدیریت کارخانه با زورگویی آشکار اقدام به اخراج ۵۰۰ تن از کارگران کرد. وی با جلوگیری از ورود این کارگران آنها را در برابر عمل انجام شده قرار داد.

در پی این اقدام با تصمیم کارفرما به‌منظور تفرقه انداختن بین کارگران، ۱۰۰ نفر از کارگران به کار خود ب…

Read more

استاندار زنجان در دیدار با تجمع کنندگان بازنشسته استان:

استاندار زنجان در دیدار با تجمع کنندگان بازنشسته استان:

به غیر رساندن خواست های به حق شما به مسئولان، کاری از دست من ساخته نیست

در پی تجمعات چند روز گذشته بازنشستگان تامین اجتماعی استان زنجان، استاندار زنجان، با آنها درباره میزان افزایش مستمری و حقوق دیدار و گفت و گو کرد.

محسن افشارچی، استاندار زنجان، دراین جلسه با بیان اینکه بنده به عنوان مسئول دراین استان صحبت‌های شما را شنیدم، حرف‌های شما را به مسئولان متولی بالا دستی می‌رسانم. بیشتر از این از دست بنده کاری برای شما بر نمی‌آید.

افشارچی، با بیان اینکه شما فقط در مورد حق و حقوق قانونی خود از مسئولان درخواست دارید ، تصریح کرد: من به عنوان مسئول در این استان، مسئول  رفع  مشکلات مجموعه کارکنان و بازنشستگان دولت و تامین اجتماعی هستم.

 دراین دیدار تعدادی از نمایندگان باز‌نشسته و تجمع کنندگان تأمین اجتماعی استان زنجان، به ارائه راهکار و نظر خود در این زمینه پرداختند…

Read more

هم‌صدا با خانواده‌های بازماندگان و دادخواهان فاجعهٔ ملی

هم‌صدا با خانواده‌های بازماندگان و دادخواهان فاجعهٔ ملی

بر اساس خبرها و تصویرهای انتشار یافته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، رژیم تصمیم گرفته است با کشیدن دیوارهایی بتُنی دور محوطهٔ مزار جان‌باختگان فاجعهٔ ملی- گلزار خاوران- و نصب دوربین‌های مداربسته حضور در آرامگاه قربانیان کشتار ۶۷ را کنترل کند. تصویرهایی که ششم خردادماه سال جاری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند حاکی از کشیدن دیوارهایی بتُنی در اطراف محوطه گلزار خاوران، محل دفن بی‌نام‌ونشان پیکرهای جان‌باختگان فاجعهٔ ملی، نشان می‌دهند. هدف جمهوری اسلامی ایران از این اقدام ایجاد وحشت و وارد آوردن فشار بیش‌تر بر خانواده‌ها و بازماندگان جان‌باختگان و همچنین دستکاری حافظه تاریخی و پاک کردن آثار این جنایت خود است. تخریب خاوران و از بین بردن آثار جنایت‌های هولناکی که رهبری جمهوری اسلامی ایران در تابستان خونین ۱۳۶۷ مرتکب شده است را از تاریخ میهن ما با هیچ ترفندی نمی‌توان زدود. گل…

Read more

دولت سیزدهم بیش از پیش حقوق کارگران و بازنشستگان را پایمال میکند!

 دولت سیزدهم بیش از پیش حقوق کارگران و بازنشستگان را پایمال میکند!

رییس کانون کارگران بازنشسته تبریز می گوید: در طول سه دهه گذشته تا این حد نسبت به قوانین کارگران و بازنشستگان بی احترامی نشده بود به همین خاطر ما خواهان برگزاری تجمع برای اعتراض نسبت به مصوبه اخیر حقوق بازنشستگان و تفاوت میان سطوح هستیم.

رییس کانون کارگران بازنشسته تبریز قانون شکنی کنونی دولت سیزدهم  و وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی نسبت به قانون کار جمهوری اسلامی ایران و قانون تامین اجتماعی را اقدامی آشکار برای تحریک جامعه کارگری و بازنشستگی عنوان کرد.

کریم صادق زاده تبریزی با بیان اینکه در طول سه دهه گذشته هیچ دولتی تا این اندازه به این قانون متعلق به کارگران و بازنشستگان بی احترامی نکرده است و با اشاره به اینکه قانون در قبال دستمزد کارگران و بازنشستگان شفاف است اظهار داشت: حقوق کارگران بر اساس مصوبه شورایعالی کار که با حضور نمایندگان کارگران ، کارفرمایان و دولت بر اساس افزایش نرخ تورم واقعی تصمیم گیری می شود، تعیین و افزایش آنان فرقی میان هیچ یک از کارگران اعم آنان که…

Read more

اعتراض کارگران شیشه آذر تبریز

اعتراض کارگران شیشه آذر تبریز  

کارخانه سودهی بالایی دارد، اما حقوق و مطالبات کارگران پرداخت نمی شود

با افزایش قیمت کالاهای اساسی که از ابتدای سال ۱۴۰۰ آغاز شده است، تجمع هـای اعتراضی روبه افزایش بوده است. این اعتراضات نشان از وضعیت بی‌ثبات حکومت و نداشتن پاسخ مناسب به این اعتراضات است. سران حکومت در بن‌بست ناشی از عملکردهای غارتگرانه خود، برای خاموش کردن این اعتراضات به سرکوب آنها روی آورده‌اند.

روز پنجشنبه ۱۲ خردادماه ۱۴۰۱، کارگران شیشه آذر تبریز نیز در اعتراض به پرداخت نشدن چندین ماه حقوق در برابر این کارخانه تجمع کردند. کارگران معترض با فریاد «اعتراض اعتراض» نارضایتی شدید خود را از وضعیت موجود ابراز کردند. این کارخانه چندین ماه است که از پرداخت حقوق کارگران و مطالبات عقب‌افتاده آنها سر باز می‌زند.

کارگران با تجمع در محوطه کارخانه فریاد می‌زدند: «اعتراض، اعتراض». اعتراضات کارگران در وضعیت کنونی که گرانی‌ها به چندین برابر سال گذشته رسیده است، در حال افزایش است. پرداخت نشدن به موقع حقوق، …

Read more

اعتراض بازنشستگان تأمین اجتماعی استان زنجان

اعتراض بازنشستگان تأمین اجتماعی استان زنجان

برای سومین روز متوالی بازنشستگان تأمین اجتماعی استان زنجان برای تعیین دستمزدها در مقابل ساختمان استانداری زنجان تجمع کردند.

به گزارش رسانه ها از زنجان،برای سومین روز متوالی بازنشستگان تأمین اجتماعی استان زنجان در اعتراض به افزایش57درصدی حقوق حداقل بگیران و 38درصدی(515هزار تومان)سایر سطوح طبق مصوبه شورای عالی کار و تأمین اجتماعی مقابل ساختمان استانداری زنجان تجمع کردند.

بازنشستگان می‌گویند: «تورم واقعی حداقل ۷۱ درصد است. در چنین وضعیت تورمی، چرا با افزایش مصوب شورای‌عالی کار مخالفت می‌شود؟! همان ارزش افزوده‌ اندوخته‌ بازنشستگان در طول این سال‌ها واقعاً چقدر است؛ چرا نمی‌گذارند از «جیب خودمان» دستمزد شایسته بگیریم؟»

 معترضین می گویند؛ شمار بازنشستگان تامین اجتماعی بیش از ۱۲ میلیون نفرند که به انتظار تصویب لایحه همسان‌سازی به‌سر می‌برند. اما مقام‌های دولت رئیسی می‌گویند، بودجه و اعتبار سازمان تامین اجتماعی ربطی به دولت ندارد…

Read more

اعتراض کارگران کارخانه کمباین سازی سهند تبریز

 اعتراض کارگران کارخانه کمباین سازی سهند تبریز

کارگران دست کم دوماه حقوق دریافت نکرده اند

این واحد تولیدی پیش از سال ۹۰ حدود ۵۰۰ کارگر شاغل داشت اما از این تاریخ به بعد با افزایش تدریجی مشکلات مالی کارخانه از تعداد کارگران کاسته شد به طوری که اکنون تنها حدود ۵۰ تا ۵۵ نفر در این واحد صنعتی مشغول کارند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، جمعی از کارگران کارخانه شرکت کمباین‌سازی سهند تبریز که هم‌اکنون تحت نام شرکت گسترش و توسعه صنعت آذربایجان فعالیت دارد، می‌گویند از ابتدای سال جاری دستمزدی نگرفته‌اند.

این کارگران در ضمن می‌گویند که جدا از دوماه مزد معوقه، این واحد تولیدی پیش از سال ۹۰ حدود ۵۰۰ کارگر شاغل داشت اما از این تاریخ به بعد با افزایش تدریجی مشکلات مالی کارخانه از تعداد کارگران کاسته شد به طوری که اکنون تنها حدود ۵۰ تا ۵۵ نفر در این واحد صنعتی مشغول کارند.

به نقل از یکی از کارگران این واحد گفته می‌شود در حال حاضر این کارخانه که سال‌ها به تولید کمباین …

Read more

فاجعه ریزش ساختمان متروپل آبادان

فاجعه ریزش ساختمان متروپل آبادان

اعتراضات سراسری مردمی به ناکارآمدی دولت

ساختمان متروپل آبادان صبح دوم خرداد فروریخت. بنا بر آنچه که رسانه‌های داخلی گزارش کرده‌اند تا صبح هشتم خرداد پیکر ۲۹ تن از جان‌باختگان این حادثه از زیر آوار بیرون آورده شد. ۲۶ تن از جان‌باختگان احراز هویت شده‌اند اما سه تن هنوز مجهول‌الهویه هستند.

استاندار خوزستان صبح امروز شمار مفقودی‌های اعلام شده را ۳۸ نفر اعلام کرد. عملیات آوار برداری و امداد نجات در متروپل به کندی پیش می‌رود. وزیر کشور که به آبادان سفر کرده، شامگاه شنبه هفتم خرداد گفت: «با توجه به حجم آوارها در متروپل ممکن است عملیات خارج‌سازی پیکر جانباختگان با تأخیر زمانی انجام شود».

زیر فشار اعتراضات آبادانی ها و مردم دیگر نقاط ایران، هیئت دولت پس از گذشت یک هفته از ریزش ساختمان متروپل، یک‌شنبه هشتم خرداد را عزای عمومی اعلام کرد. بنا بر اعلام محمدجعفر منتظری، دادستان کل جمهوری اسلامی قرار است یک «هیئت قضایی ویژه» برای بررسی پرونده متروپل به آبادان سفر کند. در روزهای گذشته نیز شماری از معاونان رئیس دولت و نمایندگان مجلس به محل ح…

Read more

20 blog posts