header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

بی عدالتی آموزشی در جمهوری اسلامی

بی عدالتی آموزشی در جمهوری اسلامی

سهم صفردرصدی مدارس دولتی در میان نفرات برتر ورودی های دانشگاه

فرزندانِ طبقه کارگر نه تنها نمی‌توانند هزینه ثبت‌نام در مدارس لاکچریِ موفق را بپردازند که به نظر می‌رسد دیگر پول خرید لوازم‌التحریر برای رفتن به مدارس دولتیِ ناموفق را هم ندارند؛ در همین روزهای اخیر، رئیس انجمن تولیدکنندگان نوشت‌افزار کشور با اشاره به افزایش قیمت دلار و محصولات پتروشیمی و افزایش حقوق و دستمزد نسبت به سال گذشته، از دو برابر شدن قیمت لوازم‌التحریر در کشور خبر داد؛ به راستی در این شرایط ناگوار، برای طبقه کارگر، گزینه‌های پیشرفت و ارتقای جایگاه اجتماعی کدام‌ها هستند؟!

به گزارش خبرنگار ایلنا، استیصال خانواده‌های کارگری، وجوه متعددی دارد که یکی از مهم‌ترین آنها «سلب امکان پیشرفت و ارتقای جایگاه طبقاتی» است؛ نمود اصلی این سلبیّت نیز، نظام آموزشی کشور است.

«اریک الین رایت» در تحلیل‌های مدرن طبقاتی، سه عامل اصلی را برای ت…

Read more

راهکاری برای مبارزه با فساد وجود ندارد

راهکاری برای مبارزه با فساد وجود ندارد

همیشه از زمین‌خواری، قاچاق، رشوه، اختلاس و رانت شکایت می‌کنیم ولی تا به امروز هیچ کاری نتوانسته‌ایم بکنیم. در کشور ما ۱۰ هزار میلیارد، ۴۰ هزار میلیارد و ۷۰ هزار میلیارد تومان پول گم می‌شود. الان افرادی داریم که ۵۰۰ هزار میلیارد تومان خورده‌ است ولی نمی‌توانیم آن را پیدا کنیم و وقتی مردم برای اعتراض جلوی بانک یا موسسه جمع می‌شوند، آنها را به خاطر به خطر انداختن امنیت مورد کتک‌کاری قرار می‌دهیم.

مسعود پزشکیان در گفتوگو با خبرنگاران اظهارداشت: بنده در تمام دوران نمایندگی خود به دنبال ایجاد سیستم داده‌های درست در ساختار شهر و استان بودم و حتی تلاش کردم تا قانون آن نوشته شود ولی بعد از پیگیری‌ها متوجه شدم که این موضوع قانون خود را دارد و مشکل فقط عدم اجرای آن است به طوریکه قانون سال ۱۳۷۸ تصویب شده ولی متاسفانه تا به امروز  اجرا نشده است، از این‌رو در کمیسیون دولت مجلس پیگیری کرده تا بتوانیم این قوانین را عملیاتی کنیم…

Read more

خصوصی‌سازیِ خوب و بد نداریم

خصوصی‌سازیِ خوب و بد نداریم

واکنش کارگران به‌دستگیری پورحسینی؛

خصوصی‌سازیِ خوب و بد نداریم! باید برچیده شود!

جمعی ازکارگران نیشکر هفت‌تپه در بیانیه‌ای مخالفت خود را با اصلِ «خصوصی‌سازی» بیان کردند

پوری‌حسینی رفت؛ این خبر را کارگران واحدهای بسیاری که از خصوصی‌سازی ضربه دیده‌اند، نمی‌دانند چگونه باید تعبیر کنند

اما جمعی از کارگران نیشکر هفت‌تپه در بیانیه‌ای اعلام کرده‌اند آنچه مورد انتقاد است خودِ خصوصی‌سازی است که باید برچیده شود.

در بیانیه کارگران آمده است: «پوری حسینی رفت، ولی اصل خصوصی‌سازی به قوت خود باقی است. همین امسال ۶۰۰ بنگاه دولتی در فهرست انتظارند تا در اولین فرصت همراه با کارگرانشان به زیر تیغ گیوتین خصوصی‌سازی بروند

این کارگران در بیانیه خود تاکید کرده‌اند که خصوصی‌سازیِ خوب و بد نداریم؛ آنچه هست یک نام است که یک محتوای ثابت دارد: خصوصی‌سازیِ خانمان‌برانداز.

ایلنا

 

Read more

از میان پیام های همدردی به مناسبت درگذشت رفیق قلی زاده

از میان پیام های همدردی  به مناسبت درگذشت رفیق قلی زاده

درود درود

تسلیت مارا پذیرا  باشید !

آذربایجان از مشروطیت به این سوی  جنبش انقلابی ایران را را کمک کرده واز حقوق ملی خود  دفاع نموده است لذا دراین راه قهرمانانی  ازمیان خلق بپا خواستند که این پرچم توسط :

ستارخانها  باقر خانها  حیدرخان ها ارانی ها و ابراهیمی ها ولاهرودیها ....دراهتزاز بوده وبه رفیق واله قلیزاده رسیده بود.

 درادامه راه ایشان امید واریم این پرچم با درایت رهبری جمعی به رفیق شایسته دیگر محول و همچنان در اهتزاز وبرقرار باشد

گروهی از دوست داران

فرقه دموکرات آذربایجان اردبیل

ـــــــــــــــــــــــــــــــ

از دست دادن رفیق واله قلیزاده ما رابسیارمتاثر وغمگین کرد.در گذشت ایشان را به شما وخانواده محترمشان ورفقای فرقه ی دموکرات اذربایجان تسلیت عرض میکنیم.در غم از دست دادنش با شماشریک هستیم وهمدردی میکنیم.

جمعی از هواداران فرقه دموکرات آذربایجان اردبیل…

Read more

رئیس سازمان خصوصی سازی پس از استعفا بازداشت شد

رئیس سازمان خصوصی سازی پس از استعفا بازداشت شد

 میر علی اشرف پوری حسینی رییس سازمان خصوصی صبح امروز به سازمان بازرسی کل کشور احضار و سپس بازداشت شد. ناصر سراج؛ رئیس سازمان بازرسی کل کشور  نیز خبر داده که گزارش سازمان خصوصی سازی، مراحل پایانی خود را در سازمان بازرسی طی می‌کند و به محض تکمیل به مراجع ذی‌صلاح ارسال خواهد شد.

پس از برکناری پوری حسینی، فرهاد دژ‌پسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در حکمی، داوود خانی را به عنوان سرپرست سازمان خصوصی سازی منصوب کرده است. داوود خانی عضو هیات عامل و معاون برنامه ریزی، توسعه منابع و امور پشتیبانی سازمان خصوصی سازی با حفظ سمت از سوی وزیر اقتصاد به عنوان سرپرست این سازمان منصوب شده است.
در دوره ریاست پوری حسینی بر سازمان خصوصی سازی، انتقادهای فراوانی درباره شیوه خصوصی سازی برخی شرکت‌ها توسط کارشناسان و رسانه‌ها مطرح شد.
علامت سوال‌های متعددی در خصوص واگذاری‌ها در دوره ریاست پوری‌حسینی در سازمان خصوصی‌سازی وجود دارد. گفته ش…

Read more

مازادسازی؛ استراتژی دست‌درازی به زیست دانش‌آموزی

مازادسازی؛ استراتژی دست‌درازی به زیست دانش‌آموزی

 پرورش، هجوم عجيبی به فضاهای زيست‌ دانش‌آموزی صورت گرفته است؛ روندی دردناك که جامعه، به‌ويژه معلمان و دانش‌آموزان و خانواده‌ها بايد به‌طور جدی نسبت به آن حساس باشند

امکانات و فضاهای آموزشی و کمک‌آموزشی نظیر کلاس‌های درس، حیاط مدرسه، سالن و زمین ورزشی، اردوگاه، پژوهش‌سرا، آزمایشگاه و… اصلی‌ترین نهاده‌های نظام آموزشی در همه کشورها است که تجربه زیسته دانش‌آموزی در آنها شکل می‌گیرد. طی سال‌های اخیر با محور قرار گرفتن «درآمدسازی مدارس» در الگوی اقتصادی آموزش و پرورش، هجوم عجیبی به این فضاهای زیست‌ دانش‌آموزی صورت گرفته است.

تبصره ۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ نیز عملا مجوز قانونی لازم را در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار داده است، هرچند به نظر می‌رسد نیاز چندانی هم به تصویب چنین قوانینی نیست و طی سال‌های اخیر بدون وجود چنین قوانینی حجم گسترده و متنوعی از تغییر کاربری در فضاهای آموزشی و کمک‌آموزشی رخ داده است. در مقطعی نیز براساس تفاهمی میان وزیر وقت آموزش و پرورش و رییس وقت شورای عالی استان‌ها تنها در شهرستان‌های استان تهران (به جز خودِ ت…

Read more

سنگربندی دو جهان (٣) نقض توافقنامه پوتسدام

سنگربندی دو جهان (٣)

نقض توافقنامه پوتسدام

جولیتو کیزا/ ا. م. شیری

نقض توافقنامه پوتسدام پیامد بازنگری جمعی سریع، اگر چه تدریجی آن راهبردی بود، که قدرتهای غربی اشغال‌کننده آلمان به سیاست «اشغال سرکوبگرانه» پایان دادند و کشور مغلوب را به متحد مهم و تعیین‌کننده علیه کمونیسم، یعنی روسیه تبدیل نمودند.

هر سه کنفرانس پاریس، مسکو و لندن که در سالهای ۱۹۴۶- ۱۹۴۷ تشکیل گردیدند، یک مخرج مشترک کلی داشتند- تصمیم کشورهای غربی برای خروج یکجانبه از توافقنامه برلین- پوتسدام بامید آیندۀ کم و بیش دور. اما همه آنها عقیده داشتند، که تشکیل آلمان واحد و دموکراتیک روی خواهد داد. گفتن اینکه منظور روسیه از «آلمان دموکراتیک» چه بود، دشوار است. در هر صورت، می‌توان گفت، که در این مرحله هیچ فکر خاصی در مورد چگونگی دستیابی به عادی‌سازی سیاسی در پشت میز مذاکره بیان نشد. مسئلۀ ساختارهای دولتی که می‌بایست ایجاد شود، هنور مدت زیادی باز مانده بود. اما در توافقات یالتا و پوتسدام ادامه گفتگو بین اتحاد شوروی و مجموع غرب مورد تأکید قرار گرفته بود. با این وجود، ما دیدیم که محاسبات چرچیل و ترومن چه بود. آنها در فکر ایجاد شکاف بودند نه گفتگو.…

Read more

تولیدکنندگان و فرودستان طمعه مافیاها شده اند

تولیدکنندگان و فرودستان طمعه مافیاها شده اند

به گزارش خبرنگار ایلنا، فرشاد مومنی در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد گفت: در سطح نظری گفته می‌شود که اگر بستر نهادی و نهادهای پشتیبان بازار ایجاد نشود در حالیکه اجازه عملکرد آزادانه به نیروهای بازار داده شود، در واقع حاکم کردن قانون جنگل است. همچنین در اقتصادسیاسی مطرح می‌شود که وقتی بازارگرایی در یک ساختار رانتی توسعه‌نیافته‌ ترویج می‌شود به معنای اسم رمز غارت و دامن زدن به مناسبات رانتی است.  از این زوایه خطاهای فاحش راهبردی در مورد مسکن و زمین نه تنها اکثریت جمعیت کشور را از حداقل‌های زندگی محروم کرده بلکه مناسباتی را شکل داده که شکنندگی‌آور است و می‌تواند نظم اجتماعی را دچار اختلال کند

وی ادامه داد: دکتر عباس شاکری در کتاب «مقدمه‌ای بر اقتصاد ایران» آورده است که در دوره ۱۳۷۲ تا ۱۳۹۲ سطح عمومی قیمت‌ها به واسطه این سیاست‌ها ۳۷ برابر شده است اما در همین دوره هزینه اجاره ۶۱ برابر و هزینه مسکن ۷۶ برابر شده است. یعنی برای بخش بزرگی از جمعیت کشور، صاحب خانه شدن تبدیل به رویای محال شده و مردم را نسبت به آ…

Read more

جمهوری اسلامی تحمل فعالیت مدارس طبیعت را هم ندارد!

جمهوری اسلامی تحمل فعالیت مدارس طبیعت را هم ندارد!

چه چیزی مدارس طبیعت را تعطیل کرد، مسائل شرعی یا مدیران توده ایی؟

مدرسه طبیعت، یک الگوی ارائه آموزش در فضای باز است که در آن دانش‌آموزان برای یادگیری مهارت‌های شخصی، اجتماعی و فنی از فضاهای طبیعی بازدید می‌کنند. این کار فرایندی الهام‌بخش است که به کودکان، جوانان و بزرگسالان فرصت‌هایی برای رشد اعتمادبه‌نفس از طریق یادگیری در فضای طبیعی ارائه می‌دهد.

به گزارش خبر آنلاین «وزارت اطلاعات اعلام کرده است افرادی که بنیان‌گذار مدارس طبیعت بودند، عضو حزب توده هستند و صلاحیت هیچگونه فعالیت را ندارند.»

این توضیح عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست، در رابطه با علل تعطیلی مدارس طبیعت است؛ مدارسی که ۵ سال پیش در ایران افتتاح شدند و حالا به نظر می‌رسد با حواشی پیش آمده در چند ماه اخیر باید امکان فعالیت مجدد آنها را غیر ممکن دانست.

پیش از این سازمان حفاظت از محیط زیست برای برپایی این مدارس صد میلی…

Read more

شرکت‌های پیمانکاری و تضییع حقوق کارگران

شرکت‌های پیمانکاری و تضییع حقوق کارگران

نماینده مردم مشکین شهر، ایجاد شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی را ظلمی آشکار در حق کارگران دانست و گفت: معلوم نیست دولت با کدام توجیه این دلالان نیروی کار را وارد دستگاه‌های دولتی و نیمه دولتی کرده درحالیکه وجود آنها انگیزه را از کارگران می‌گیرد و بازدهی تولید را کاهش می‌دهد.

ولی ملکی با انتقاد از وجود شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی در بنگاه‌های اقتصادی به ایلنا گفت: فرار مالیاتی و نپرداختن بسیاری مزایا به کارگران، دلیل استفاده از شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی در وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی و نیمه دولتی و عمومی غیردولتی است

وی شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی را ابزاری برای تضییع حقوق کارگران و انتفاع مدیران دانست و گفت: کسانی که تامین نیروی انسانی می‌کنند، رایگان این کار را نمی‌کنند و البته سود بالایی هم دارند. اما نکته مهم اینجاست که سود شرکت‌های پیمانکاری تامین نیروی انسانی از جیب کارفرمایان نمی‌رود، بلکه در قالب پرداخت نکردن بخشی از حقوق کارگران است و از جیب کارگران می‌رود…

Read more

ریشه یابی نابسامانیهای اجتماعی اقتصادی کنونی

ریشه یابی نابسامانی های اجتماعی اقتصادی کنونی

دکتر پیمان

دراروپـا بیشتر اوقـات گـروه یا طـبقه ای قـدرت سیاسی زیر نـفوذ و سیطره میگـرفـتند که پیش از آن درتملک و کنترل مـنابـع ثـروت طبیعی و مـالی و اقـتصادی دسـت بـالا داشـتند، در ایران بـه عکس اگـر قـوم یا گـروهی میتـوانسـت بـه طـریقی (بیشتر بـاغـلبه و زور) قـدرت سیاسی را بـه چـنگ آورد این امکان را مییافـت که مـنابـع تـولید ثـروت را نیز دراختیار گیرد. گـروههـایی هـم که در روزهـای بـعداز پیروزی انـقلاب ۵۷ بـا عـقب رانـدن رقـبای خـود قـدرت سیاسی را قـبضه کردنـد، بـه اسـتثنای قشـر ضعیف شـده بـورژوازی تـجاری سنتی و کسبه و پیشهوران خـرد، اکثرا دسـتی در مـالکیت مـنابـع تـولید درآمـد اقـتصادی نـداشـتند. امـوال و بـنگاههـای اقـتصادی بـه جـامـانـده از سـران رژیم گـذشـته در تملک دولـت جـدید درآمـده بـود. امـا بـعد از آنکه قـدرتشـان تثبیت و جـنگ هشـت سـالـه ایران و عـراق بـه پـایان رسید، دولـت جـدید(سـازنـدگی) اجـرای بـرنـامـه هـای تـوسـعه اقـتصادی را درچـارچـوب تـعدیل سـاخـتاری ( دسـتورالـعمل بـانک جـهانی و صـندوق بینالمللی پـول ) در دسـتور کارخـود قـرار داد…

Read more

سیاست تزریق پول نقد به جامعه تورم‌زاست

سیاست تزریق پول نقد به جامعه تورم‌زاست

احسان سلطانی (اقتصاددان) می‌گوید که سیاست تزریق پول نقد به جامعه تورم‌زاست؛ واردات دارو با ارز ۱۰ هزار تومانی مساوی با مرگ چندین نفر به دلیل عدم دسترسی به درمان و داروست.

او معتقد است؛ وقتی که درآمد سرمایه‌داران صنعتی و معدنی به دلار است اما حساب و کتاب دولت در خصوص برق و گاز و تخصیص یارانه با آنها به ریال محاسبه می‌شود، کارگران تاثیر قیمت‌ها را در زندگی‌شان به دلار می‌بینند.

در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی، هیچ کشوری اقتصاد را آزاد نمی‌کند

احسان سلطانی با بیان اینکه دولت با اعمال برخی سیاست‌های اقتصادی، خرابی بزرگی ایجاد می‌کند و به اصطلاح برای توقف خرابی‌ها به سراغ راه‌حل‌های مشکل‌زاتر می‌رود، اظهار داشتدر سال گذشته بابت ارز دولتی حداقل ۲۰ میلیارد دلار به برخی بنگاه‌ها داده شد که منتخب و برگزیده خودشان بودند؛ اما حتی قیمت کالاها افزایش داشت و تاثیر چندانی بر کالاها نگذاشت…

Read more

بالا گرفتن بحران آموزشی و ضرورت تفوق بر نگاه نئولیبرالی

بالا گرفتن بحران آموزشی و ضرورت تفوق بر نگاه نئولیبرالی

دولت تاچر که در نئولیبرالیزه کردن خدمات اجتماعی از جمله آموزش عمومی شهره و بی‌رقیب است، تنها توانست ده درصد آموزش عمومی بریتانیا را خصوصی کند اما در ایران از سال ۹۲ تاکنون مدارس خصوصی از هشت درصد به حدود پانزده درصد رسیده است

جعفر ابراهیمی بر ضرورت تفوق بر نگاه نئولیبرالی سیاست‌گذاران آموزشی تاکید دارد و معتقد است؛ عده‌ای هستند که اگر بتوانند اصل ۳۰ را از قانون اساسی پاک می‌کنند!

این روزها، هزینه ثبت نام مدارس در کنار گران شدن لوازم‌التحریر، خانواده‌های کارگری را دچار نگرانی‌های بسیار کرده است؛ خانواده‌ای که به سختی هزینه‌های خورد و خوراک حداقلی روزانه را تامین می‌کند، بدون تردید نمی‌تواند ریالی در طرح «مشارکت‌های مردمی مدارس» مشارکت کند.

جعفر ابراهیمی (فعال صنفی معلمان و بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران) در ارتباط با تفوق گفتمان «پولی‌سازی» در مدارس می‌گوید: بعد از جنگ، همواره یک سیاست کلی در آموزش و پرورش غالب …

Read more

فراز و فرود جنبش اصلاحات

فراز و فرود جنبش اصلاحات

 سعید مدنی

 کرده؛ خصوصاً در اتفاقات اخیر و بعد از ماجرای اعتراضات دی ماه ۹۶ این وجه پر رنگ‌تر شده. از این دو مهمتر، وجه استراتژیک است. یعنی برای پیش برد تغییر، وزن اتکا به منابع قدرت درون ساختارهای موجود کاهش یافته و وزن اتکا به جامعه مدنی بیشتر شده است. بنابراین به نظر می‌رسد هژمونی آینده از مختصاتی مثل ضدخشونت بودن، عدالت طلبانه بودن و متکی به جامعه مدنی بودن و سکولار بودن برخوردار خواهد بود.

ظرفیت وقوع یک جنبش اجتماعی در ایران از اواسط دهه ۷۰ همیشه وجود داشته و این ظرفیت در جنبش سبز و انتخابات ۸۸ سرریز شد. به نوعی جنبش سبز ارتقا یافته جنبش اصلاحات بود.

برخی معتقدند جنبش اصلاحات دیگر وجود ندارد و چیزی که باقی مانده اصلاح طلبان هستند و اصلاح طلبان هم کارکردشان تلاش در چارچوب قواعد رسمی نظام مستقر است. سقف این تحرک هم رفرم در ساختار موجود است. در مقابل کسانی معتقدند چون هنوز ضرورت تغییر و اصلاح وجود دارد، بنابراین تمایل به تفکیک جنبش اصلاحات از اصلاح‌طلبان دارند. بنابراین معتقدند هنوز هم امکان بسیج اجتماعی و فعال‌سازی بدنه اجتماعی وجود دارد و در چارچوب آن می‌توان انتظار داشت جن…

Read more

نمی‌خواهم بخشی از رقابت بر سر ابتذال باشم

نمی‌خواهم بخشی از رقابت بر سر ابتذال باشم

محمد رسول‌اف کارگردان سرشناس کشورمان، در گفتگو با ماهنامه حق ملت گفت: نمی‌خواهم بخشی از رقابت بر سر ابتذال باشم

 نگذاشته ام این احساس درماندگی و گیر افتادن به من غلبه کند. وقتی این حس در من تشدید می­ شود از خودم می ­پرسم از نظر وضعیتی که در آن هستم، چه فرق بزرگی میان من و هر شهروند دیگر ایرانی وجود دارد؟ همه ما تقریباً در همین وضع هستیم.

 خیلی­ ها به خود حق می دهند بگذارند و بروند. از این عده برخی هم که می­ مانند یا ساختار را پذیرفته ­اند یا امکان رفتن ندارند. گروه کوچکی هم در تلاش برای اصلاح ساختارند. اما نکته­ ای که جای نگرانی دارد این است که در منظر عمومی اقدام آن گروه کوچک برای اصلاح ساختار، تلاش بی حاصل و نتیجه­ است.

 پس از نمایش فیلم «لِرد» در هفتادمین جشنواره کن روزنامه نگاری در یکی از روزنامه­ های اصلاح طلب نوشت که (نقل به مضمون) اگر رسول اف اینقدر حالش بد است چرا از ایران نمی­ رود تا هم خیال خودش راحت شود هم خیال ما…

Read more

«مگه نگفتم ترکی حرف نزن!»

«مگه نگفتم ترکی حرف نزن

بهروز مطلب زاده

بارش برف ازدیشب شروع شده. همینطور دارد می بارد وکف حیاط زندان را به ارتفاع

یک وجب پوشانده است. پا روی برف ها که می گذاری، خِش و خِش ملایم درهم فشرده شدن آن، صدای راه رفتن روی برگ های پائیزی را تداعی می کند.

روشن، بیش ازیک ساعت است که درحیاط قدم میزند. گاهی سرش را رو به آسمان می گیرد تا دانه های ریز برف روی صورتش بنشیند. با این کار احساس آرامش می کند. عطش دارد وبی حوصله است. خودش هم نمیداند چه مرگش است. ازصبح کله سحرکه ازخواب بیدارشده، دلش مثل سیر و سرکه می جوشد. انگار درونش را پرازجیوه کرده باشند. نگران است،اما خودش هم نمیداند ازچی وچرا. بارها دورحیاط چرخیده است.

تعدادی از زندانی ها درحیاط پراکنده اند. “حسین کَلَک” درگوشه ای ازحیاط روبه دیوارایستاده است، با خودش حرف می زند وگاهی هم درتائید گفته های خود سری می جنباند. حاجی پیاده، کاسه ای در دست دارد وچیزهائی زیر لب می گوید و به طرف بند می رود. “پرویزنویدی” و”ابراهیم انزابی” قدم زنان گرم بحث اند. “لهراسب صلواتی” در فاصله دوسه متری “حسین کَلَک” دولا و راست می شود، ادای ورزش کردن را درمی آورد وسپس به آرام…

Read more

رژیم را سراسر مه گرفته

رژیم را سراسر مه گرفته

دکتر محمد حسین یحیایی

شبح فروپاشی از درون بالای سر رژیم ارتجاعی و ولایی دور می زند، دلدادگان دیروزش ( خاتمی، تاجزاده، حجاریان، فرزندان هاشمی و نوه خمینی و... ) نگران از آینده هشدار می دهند که پایان رژیم نزدیک است، محمد خاتمی با میلیون ها رای که خود را معمار اصلاحات می خواند و جگونگی آن را هم هرگز بیان نکرد در دیدار با « جامعه مهندسان » ( شنبه 15 تیرماه 98 ) می گوید: مردم از اصلاحات مایوس شوند به ذهنیت براندازی کمک می شود و ممکن است براندازها موفق شوند، هرچند مردم از مدت ها پیش از هرگونه تغییر و اصلاحات نظام نا امید شده و آن را به دفعات در تظاهرات خود به زبان آورده اند، مردم بویژه تهیدستان، کارگران، بازنشستگان، زنان و جوانان بیکار از فقر روز افزون، استبداد و زورگویی رژیم به ستوه آمده در پی فرصتی هستند که تمامیت آن را به زیر بکشند، آنان شاهد دزدی ها، اختلاس ها و رانت های میلیاردی هستند که گاهی مقدار اندکی از آن به علت عدم سازش در تقسیم آن برملا می شود.…

Read more

میز گرد اقتصاد سیاسی «دانش و مردم»

میز گرد اقتصاد سیاسی «دانش و مردم»

دانش و مردم- شمارۀ 18

بررسی نقش و جایگاه طبقۀ کارگر ایران در تحولات اجتماعی

در گفت‌وگو با اقتصاد دانان

از دوستانی که دعوت ما را پذیرفتند، بسیار تشکر می‌کنم

بر اساس گزارش‌های سازمان جهانی کار، که با عنوان «اشتغال جهانی و چشم‌انداز اجتماعی» در سال 2018 منتشر شده، برای نخستین بار آماری در باره «پراکنده کاری» یا «دور کاری» و در واقع «کارهای ناپایدار» ارائه داده شده است: 1.4میلیارد نفر از جمعیت جهان در این طبقه‌بندی قرار دارند. سهم کشورهای در حال توسعه (مانند ایران) از این حجم، بسیار زیاد است: 1.1میلیارد نفر.

بر اساس آمار اعلام شده از طرف مرکز آمار ایران، 23.8میلیون نفر ایرانی شاغل‌اند (هر 3.5 نفر، یک شاغل). فقط نیمی از این شاغلان، اشتغال تمام وقت دارند. درصد اشتغال کشاورزی 17.5درصد، صنعت 32درصد و خدمات 50.5درصد است. تعداد کارگران پاره‌وقت روزافزون است و سیالیت شدید نیروی کار در ایران وجود دارد. شاید عمده‌ترین دلیل آن، به کارگیری نیروی کار از طریق شرکت‌های پیمانکار تامین نیروست که باعث کاهش شدید امنیت شغلی شده است. این بی‌قوارگی روزافزون که به کاهش کمی طبقه کارگر منجر شده است و آنان را به سمت تهیدستا…

Read more

معمای مردی که باید مرده می‌بود!

معمای مردی که باید مرده می‌بود!

مردی در فرانکفورت آلمان است که باید مرده باشد؛ اما زنده است و حالا مستند آن مردی که باید مُرده باشد، معمای تازه‌ای به معماهای وزارت اطلاعات و قوه قضائیه افزوده است؛ معمایی که مقامات مسئول فعلا درباره آن سکوت کرده‌اند، اما شاید و باز هم می‌گوییم شاید ناگزیر شوند که در روزهای آینده کلیدهایشان را بیاورند و این معما را حل کنند؛ هرچند که تجربه نشان داده مسئولان ترجیح می‌دهند در این گونه موارد معمولا انقدر سکوت کنند تا موضوع همراه با گرد زمان به دوردست‌ها برود و فراموش شود.

محبوبه ولی

همین چند روز پیش بود که غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه از فرار سعید ملک‌پور به خارج از کشور خبر داد؛ فردی که به اتهام طراحی سایت‌های مستهجن و پورنوگرافی به حبس ابد محکوم شده بود، اما سه روز پیش خواهرش فیلم حضور او را در کانادا منتشر کرد

هنوز شوک خبر فرار سعید ملک‌پور فروکش نکرده بود که تلویزیون بی بی سی مستندی از مازیار ابراهیمی پخش کرد. ما…

Read more

رویارویی با تحریم ها و موانع اقتصادی

رویارویی با تحریم ها و موانع اقتصادی

حسین راغفر

با توجه به اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا، حفظ ثبات و آرامش سیاسی و اقتصادی کشور بیش از هر وقت دیگر ضروری است تا در یک فضای کم‌التهاب بتوان تصمیمات کارشناسی کارشکنانه در مقابل تحریم‌ها اتخاذ کرد. فضای اقتصادی کشور باید به سمتی پیش برود که تصور غلط دور زدن تحریم‌ها و راهکارها و ابتکار عمل‌های مربوط به آن، جای خود را به گزارش‌ها و پیشنهادها برای کمک به دولت در راستای عبور از این مرحله دشوار اقتصادی کشور بدهد، چراکه دور زدن تحریم‌ها هزینه‌های زیادی را به اقتصاد کشور تحمیل می‌کند. در این شرایط سلاح پیروزی کشور نه تهدید است نه جنگ گرم، بلکه تلاش برای برتری اقتصادی خواهد بود. نمونه بارز پیروزی سلاح اقتصادی در مقابل تمام سلاح‌های گرم، تسخیر امروز بازارهای جهان توسط کشور ژاپن است. این کشور که بعد از جنگ جهانی دوم، ۹۰درصد قدرت تولیدی خود را از دست داده بود، اکنون سهم 8/10درصدی از ارزش افزوده بخش تولیدی جهان را کسب کرده است. در واقع با همکاری دولت، مردم و صنعت، ژاپن فقیر و ویران به یکی از قدرت‌های اقتصادی و تولیدی جهان تبدیل شده است. این درحالی است که کشور ایران نه تنها قرار نیست از صفر شروع کند، بلکه در حال حاضر به لحاظ دانش فنی، زیرساخت‌های توسعه، نیروی جوان و تحصیل‌کرده، منابع انرژی(نفت و گاز) و مواد معدنی بسیار جلوتر از ژاپن آن زمان قرار دارد. به عبارت دیگر دور زدن تحریم‌ها دردی از اقتصاد کشور دوا نمی‌کند و کشور نیازمند راه‌حل‌های بنیادین و مادام‌العمر و در شرایط کنونی، ضرب‌الاجلی است. به این منظور شناسایی مشکلات داخلی اقتصاد کشور، برای مقابله با تحریم‌ها، مهم‌ترین راهکاری‌ است که کشور …

Read more

20 blog posts