header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

در کشور30میلیون بیکار و60میلیون نفر زیر خط فقرهستند

در کشور30 میلیون بیکار و60 میلیون نفر زیر خط فقرهستند

ابرهیم رزاقی، اقتصاددان گفت: به دلیل آنکه دولت هیچ نظارتی در حوزه اقتصادی ندارد و دولت عملا خود را کنار کشیده و اقتصاد کشور را رها کرده است، شاهد چندبرابری قیمت‌ها هستیم.

وضعیت اقتصادی این روزهای ایران به‌گونه‌ای است که اطمینانی نیست که وقتی از خواب بیدار می‌شویم قیمت‌ها به خصوص در اقلام اساسی نسبت به شب گذشته چند برابر نشده باشد؛ برای مثال بالارفتن قیمت کالاهایی مانند تخم‌‌مرغ یا کره با هیچ منطقی سازگار نیست و مشخص نیست که دولت در کنترل قیمت‌ها دقیقا چه نقشی ایفا می‌کند.

ابراهیم رزاقی، اقتصاددان درباره علل افسارگسیختگی قیمت‌ها به «نامه‌نیوز» گفت: «اگر بخواهیم رفتار اقتصادی مسئولان را تحلیل کنیم، ناچاریم که تحلیلی کلی از سیاست‌های کلی اقتصادی ایران بعد از انقلاب داشته باشیم. یک رویکرد اقتصادی در دوران جنگ وجود داشت که دولت در برابر فشارهای خارجی تسلیم نمی‌شد و سعی می‌کرد در عین حال که مقاومت کند، با استفاده از سازوکارهای منطقی نیاز مردم را تأمین کند. مانند امروز در آن زمان هم مواد غذایی در کشور کم بود اما دولت ارز ارزان در اختیار برخی قرار نمی‌داد که بدون هیچ نظارتی جنس وارد کنند بلکه…

Read more

انتقال نسرین ستوده به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان طالقانی

انتقال نسرین ستوده به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان طالقانی

عصر شنبه بیست و نهم شهریور رضا خندان، همسر نسرین ستوده، از انتقال نسرین به بخش سی‌سی‌یوی خبر داد و در صفحه توییتر خود خبر داد که «نسرین ستوده که پیش از ظهر شنبه به خاطر مشکل قلبی و تنگی نفس، فشار خون بسیار پایین و ضعف عمومی شدید به اورژانس بیمارستان طالقانی منتقل شده بود؛ ساعاتی قبل به دلیل شرایط وخیمی که داشت به بخش سی‌سی‌یو همان بیمارستان منتقل شد.»

نسرین ستوده  به دنبال وخامت حالش و بروز «مشکل قلبی» پس از چند هفته اعتصاب غذا، صبح شنبه از بند زنان زندان اوین به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شده بود.

این وکیل و فعال حقوق بشر زندانی، در نامه‌‌ای از زندان اوین که بامداد ۲۱ مرداد ماه در صفحه فیسبوک همسرش منتشر شد، اعلام کرد به دلیل شرایط ظالمانه که ادامه‌ حبس زندانیان سیاسی را غیرممکن کرده و «با درخواست آزادی زندانیان سیاسی» دست به اعتصاب غذا زده است.

Read more

مخالفت کارگران شهرداری زنجان با خصوصی سازی

مخالفت کارگران شهرداری زنجان با خصوصی سازی

اعتراض کارگران شهرداری زنجان به واگذاری بخش خدماتی و فضای سبز به پیمانکاران بخش خصوصی. 

به گزارش ایلنا، کارگران شهرداری زنجان در انتقاد به واگذاری مسئولیت‌شان به پیمانکاران بخش خصوصی تصریح کرد: اخیراً شایعاتی مبنی بر ورود پیمانکاران به بخش خدمات و فضای سبز شهرداری زنجان قوت گرفته درنتیجه نگرانیم امنیت شغلی ما در معرض تهدید قرار بگیرد.

این کارگران با بیان اینکه مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر زنجان در صورت صحت این موضوع باید به وضعیت شغلی ما توجه کنند و ما مخالف این موضع هستیم، افزودند: باز شدن پای پیمانکاران در بخش خدمات و فضای سبز شهرداری، وضعیت امنیت شغلی و معیشتی ما کارگران را بطور جدی آسیب‌پذیر خواهد کرد.

آنها با بیان اینکه برخلاف ادعای برخی مدیران شهری ورود پیمانکاران باعث بهبود وضعیت کار و افزایش درآمد کارگران نمی‌شود، در ادامه اظهار کردند: باتوجه به اینکه پیش از این تجربه کار برای پیمانکاران مختلف و بدحسابی‌های آنها را داشته‌ایم، از تکرار به خطر افتادن امنیت شغلی خود به شدت نگرانیم…

Read more

اما و اگرها در رابطه با احیای دریاچه ارومیه

اما و اگرها  در رابطه با احیای دریاچه ارومیه

دولت یازدهم و دوازدهم برای رسیدن به این هدف، طی ۷ سال گذشته حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان هزینه کرده است. اما در سال پایانی فعالیت خود، تضمین نتایج را منوط به همکاری دولت بعد دانست

به گزارش خبرگزاری مهر، سرخ شدن رنگ دریاچه ارومیه در اواخر دولت محمود احمدی‌نژاد که نتیجه سال‌ها برداشت بیش از ظرفیت حوضه آبریز دریاچه بود زنگ‌های هشدار مرگ دریاچه را به صدا درآورد؛ این چالش از همان روزهای ابتدایی ایده شکل گیری یک ستاد ملی برای احیای دریاچه ارومیه را به دنبال داشت، ستاد فرا قوه‌ای که قرار بود بر عملکرد وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست. دیگر نهادهای مرتبط نظارت داشته باشد تبدیل به یکی از شعارهای انتخاباتی حسن روحانی برای دوره یازدهم ریاست جمهوری شد.

دولت وی با وعده احیای دریاچه ارومیه روی کار آمد و می‌توان گفت وعده احیای دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین شعار اجتماعی دولت حسن روحانی در ابتدای شکل گیری بود که بنا داشت با متوقف کردن رویه سدسازی‌ها در ا…

Read more

نوید افکاری اعدام و با تدابیر امنیتی شبانه به خاک سپرده شد

نوید افکاری اعدام و با تدابیر امنیتی، شبانه  به خاک سپرده شد

نوید افکاری سنگری بامداد شنبه ۲۲ شهریور در زندان عادل‌آباد شیراز اعدام شد و به گفته نزدیکانش "شبانه" با "تدابیر امنیتی" در روستای اجدادی‌شان به خاک سپرده شد. به گفته وکیل خانواده افکاری آنها از اعدامش خبرنداشتند.

رئیس کل دادگستری استان فارس اعلام کرد حکم قصاص نفس نوید افکاری، متهم به قتل صبح امروز شنبه ۲۲ شهریور پس از انجام تشریفات قانونی استیذان و «با اصرار اولیای دم و خانواده مقتول» اجرا شده است.

نوید افکاری به اتهام قتل کارمند حراست سازمان آب و فاضلاب استان فارس محکوم به اعدام شده بود اما فعالان حقوق بشر و حقوقدانان روند محاکمه و اعترافات گرفته شده از او را ناعادلانه و تحت شکنجه دانسته بودند.

با این حال سید کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس اعلام کرده که پس از صدور رأی با اعتراض وکیل مدافع متهم، حکم اعدام نوید افکاری در شعبه ۳۵ دیوان عالی کشور بررسی و قطعیت یافته است.…

Read more

به مناسبت صدمین سالروز شهادت شیخ محمد خیابانی

به مناسبت صدمین سالروز شهادت شیخ محمد خیابانی

یکی از برجسته ترین رهبران نهضت آزادی در آذربایجان

«تبریز می خواهدحاکمیت بدست ملت باشد. تمام ایران، فعلا با زبان حال خود این تقاضا را می نماید. هرگاه تهران از قبول  این نظریه سرپیچی کند، ما با اصول رادیکالیسم ایران را تجدید بنا خواهیم نمود. ما میگوییم حاکمیت دموکراسی باید در سراسر ایران جاری باشد. اهالی ایالات و ولایات باید رای خود را آزادانه اظهار دارند. برای مدافعه این حق، آخرین مرحله مردن است و مردن در این راه را ما بر زندگی بی شرمانه ترجیح می دهیم».           شیخ محمد خیابانی

شیخ محمد خیابانی فقر معنوی و استیصال فکری، گرسنگی و سایر محرومیت های ملت را دیده و کاملا درک کرده بود. قیام خیابانی را نباید حرکتی علیه دولتمردان و حاکمان لاقید و مرتجع دانست. قیام آذزبایجان شروع یک نهضت عظیم فکری و ملی بود که شیخ محمد خیابانی در راس آن قرار داشت و در این راه جان خود را از دست داد. و نام خود را در یکی از پر افتخارترین صفحات تاریخ ملتمان جایگزین کرد. 22 شهریور ماه، صدمین سالروز شهادت شیخ محمد خیابانی است. وی درسال 1259 در تبریز متولد شد و تحصیلات اولیۀ خود را در مدارس دینی تمام کرد. خیابانی در دوران انقلاب مشروطیت…

Read more

دست دلالان از روستای تاریخی کندوان کوتاه!

دست دلالان از روستای تاریخی کندوان کوتاه!

روستای تاریخی کندوان تنها روستای تاریخی صخره‌ای در جهان است که زندگی در آن جریان دارد اما برخی ساخت و سازها در سالها و دهه‌های گذشته بافت این روستا را تغییر داده است.

روستای تاریخی کندوان را نه در سراسر ایران بلکه گردشگران خارجی نیز به خوبی می‌شناسند؛ روستایی صخره‌ای با معماری بی‌نظیر که در سراسر جهان همتا ندارد. اگرچه در دو کشور ترکیه و آمریکا هم یک روستای صخره‌ای با معماری تقریبا مشابهی وجود دارد اما به دلیل اینکه این دو روستا خالی از سکنه هستند؛ قابل مقایسه با روستای کندوان که جریان زندگی در آن وجود دارد، نیست. روستای تاریخی کندوان نه تنها برای آذربایجان‌شرقی بلکه برای ایران اثر تاریخی بی نظیری به حساب می آید که در فهرست آثار ملی هم ثبت شده است. با تمام این تعاریف ناآگاهی مردم روستایی و غفلت مسئولین در سالهای گذشته باعث شده تا به بافت تاریخی این روستا آسیب وارد شود و ساخت و سازهای جدید شکل معماری بی‌نظیر این روستا را تغییر دهد.…

Read more

حکایاتی از کتاب شهناز

حکایاتی از کتاب شهناز

نصیبه طاهری / بهروز مطلب زاده

  «ترانه دوستی»

آفتاب، دست های طلائی خود را دراز کرده بود و داشت چشم ها و سر  صورت لیلا را نوازش می کرد.

لیلا، درزیر نورآفتاب، تکانی به خود داد وچشمانش را گشود. اولین چیزی را که دید، آفتاب بود که ازپنجره، به داخل اتاق سرک کشیده بود.

-« خورشید جان، صبح بخیر...!»

آفتاب، در پاسخ لیلا، دست هایش را به دور گردن او پیچید واو را در آغوش گرفت.

-« پس چرا دیروزمرا تنها گذاشتی؟»

لیلا، این را گفت و با خمارکرد چشمانش، آفتاب را نگاه کرد و وانمود ساخت که از او رنجیده است.

آفتاب، شرمگینانه، پلک های بلند طلائی خود را تکان داد، و نگاهش را بر زمین دوخت.

آن دو بدون این حرف ها هم، یکدیگر را خیلی خوب می فهمیدند. لیلا، اصلا اهل قهر کردن نبود.

برای همین هم بلافاصله دستمالش را برداشت وبیرون آمد و راه دریا را در پیش گرفت.

لیلا و آفتاب، قرارشان براین بود تا هروز دردریا آب تنی کنند.

دریا، درآ…

Read more

بیانیه ی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

بیانیه ی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

به مناسبت بازگشایی مدارس ایران

تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران به مناسبت آغاز سال تحصیلی تازه در ایران بیانیه ای صادر کرده و سیاست های حاکم بر بخش آموزش کشور را به شدت مورد انتقاد قرار داده است. در این بیانیه آمده است: ما می دانیم که اگر یک تن از خانواده ای به کرونا گرفتار شود، هیچ امیدی به پشتیبانی حاکمان نخواهد داشت، از این رو شایسته است که مردم ایران از به خطر انداختن جان خود و فرزندانشان به هر شکل ممکن پرهیز نمایند……

متن کامل این بیانیه را در زیر می خوانید:

هموطنان ارجمند، خانواده های گرامی ، دانش آموزان عزیز

تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران از گفتگوی یک طرفه بامسئولین کشور خسته شده اند، ما میدانیم که قدرتمداران حاکم نیز، یارای شنیدن فریاد عدالتخواهی مردم را ندارند.

که گفته اند: کس نخارد پشت من، جز ناخن انگشت من

از این رو برآن شدیم که برای یافتن مرهمی، بر بخشی از دردهایمان که ره آورد …

Read more

فریاد ماندگار

فریاد ماندگار

مهران مهر آئین

 ۱۴ شهریور ۱۳۶۲: ۳۷ سال پیش در چنین روزی ربابه مرادووا در باکو چشم از جهان فرو بست. او می‌گفت: “خنجر نقره‌ای روزگارم را سیاه کرد”….

ربابه مرادوا اشراقی (Rubaba Muradova) ، انسان شریف، هنرمند مردمی،عاشق وطن، مبارز راه آزادی و عدالت اجتماعی، ۱۴ شهریور ماه  ۱۳۶۲، در سن پنجاه و سه سالگی، در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان چشم از جهان فرو بست.
خانم ربابه مرادووا، در اول فروردین ماه  ۱۳۱۲ ، در محلهٔ “عالی قاپی”  اردبیل،  (به نام باستان: آرتاویل)، در آذربایجان شرقی و در خانواده‌ای مذهبی پا به‌ عرصهٔ حیات گذاشت. پدرش قرآن خوان بود اما با موسیقی غیر مذهبی هم میانه خوشی داشت و سد راه پیشرفت و ترقی فرزندانش نمی شد. او در ارتباط با هنر و موسیقی چنین می‌گفت: “خداداده را نباید رد کرد، باید پروراند”. فرزندان او صدای دلنشین خوبی داشتند. ربابه هشت سال بیش نداشت که در تعزیه‌های مذهبی نقش زینب را ایفا می کرد.
۱۳ …

Read more

متهمان اتلاف منابع آبی دولت‌ها هستند نه کشاورزان

متهمان اتلاف منابع آبی دولت‌ها هستند نه کشاورزان

محمدقلی یوسفی گفت: کشور در وضعیت خشکسالی باید در انتظار پیامد‌های ناخوشایند باشد؛ به ویژه در بحث اقتصاد با مشکلاتی روبرو خواهد شد که قطعاً دولتمردان تارنمایی از آن را می‌توانند ترسیم کنند؛ اما سوء مدیریت در بخش کلان حتی اجازه اجرای برنامه‌های کوتاه مدت و مقطعی در برابر این پدیده را هم نمی‌دهد.

به گزارش اقتصاد۲۴ – سال‌هاست که خشکسالی چتر خود را بر سراسر ایران گسترانده و ناقوس بی آبی را در نقاط مختلف کشورمان به صدا درآورده است؛ در این مدت مسئولان برنامه‌هایی برای مقابله با پدیده خشکسالی درنظر گرفته اند، اما هنوز طرحی به طور جدی در این زمینه اجرا نشده است

برخی کارشناسان محیط زیست معتقدند که آب تا چند سال آینده گوهر نایابی می‌شود که جنگ بر سر آن ممکن است جنگ جهانی سوم را رقم بزند و اهمیت این مایه گرانبها به دلیل کاهش روز افزون آن از نفت نیز بیشتر خواهد شد.

کارشناس…

Read more

تیم فوتبال تراکتور قهرمان جام حذفی شد

تیم فوتبال تراکتور قهرمان جام حذفی شد

  تیم فوتبال تراکتور تبریز در دیداری هیجان‌انگیز با نتیجه سه بر ۲ استقلال را شکست داد و قهرمان جام حذفی فوتبال ایران شد.

به گزارش ایرنا، تیم‌های استقلال و تراکتور از ساعت ۱۸:۱۵ در ورزشگاه امام رضا (ع) در دیدار نهایی جام حذفی به مصاف هم رفتند. موعود بنیادی فر، سعید علی نژادیان، سعید قاسمی، وحید کاظمی، امیر عرب براقی و مرتضی منصوریان داوران این مسابقه بودند.

نیمه نخست این بازی با برتری سه بر صفر تراکتور به پایان رسید. محمدرضا خانزاده در دقیقه ۱۷، اشکان دژاگه در دقیقه ۳۴ و اکبر ایمانی در دقیقه ۴۲ گل‌های این نیمه را به ثمر رساندند. نیمه دوم متعلق به استقلال بود اما این تیم با وجود به ثمر رساندن ۲ گل در این نیمه، شکست خورد. مهدی قائدی در دقیقه ۵۱ و ارسلان مطهری در دقیقه ۷۹ گل‌های استقلال را وارد دروازه تراکتور کردند.

دقایق ابتدایی بازی بیشتر در میانه‌های میدان در جریان بود و بازی پربرخورد ۲ تیم باعث شد داور مسابقه بارها با اعلام خطا، ر…

Read more

ردپای من – میراث جنگ سرد

ردپای من – میراث جنگ سرد

خاطرات دکتر مصطفی دانش

 کتابِ دکتر دانش صفحاتی است از تاریخ واقعی  جنگ سرد تا کنون.  باید آنرا خواند و از تجربیات ارزنده  و گرانبهای او در این سالهای پر تلاطم و تنش، درس گرفت.  

در هفته گذشته کتاب  خاطرات دکتر مصطفی دانش، روزنامه نگار برجسته دوران جنگ سرد،  تحت نام " رد پای منمیراث جنگ سرد" منتشر گردیداو که بعنوان گزارشگر جنگی  در بسیاری از کانون های تشنج و درگیری از ویتنام، عراق، ایران، افغانستان و لیبی تا نامیبیا، آنگولا، آفریقای جنوبی و نیکاراگوئه حضور چند باره و مستقیم داشته است،  توانسته است  زوایای تاریک و روشنِ حوادث و رویدادهایِ این کشور ها را در این دورانِ پُر تنش به بهترین وجهی در مقابل چشم خوانندگان به تصویر کشداز سویی  کتاب سرشار است از تلاش بی پایانِ انسانیِ انسان ها ی تحت ستم در تأمین و تداوم زندگی در صلح  و آرامش، و از سوی دیگر هجوم و دستبرد بی رحمانه و شیطانی سودجویانِ جنگ افروز که  در نهایت قساوت و سنگدلی در کار تخریب  زندگی، صلح و آرامش مردمانند…

Read more

پیشنهاد لاوروف به ایران و آمریکا برای کاهش تنش

پیشنهاد لاوروف به ایران و آمریکا برای کاهش تنش

رئیس برنامه‌های شورای امور بین‌الملل روسیه معتقد است که وزیر امور خارجه روسیه برای کاهش تنش‌ها بین ایران و آمریکا و همزمان کاهش درگیری‌ها در خاورمیانه و خلیج فارس پیشنهاد مذاکره مستقیم میان دو طرف را مطرح کرده است.

«ایوان تیموفییف» امروز سه شنبه در گفت‌وگو با ایرنا در مسکو، خاطرنشان کرد که پیشنهاد وزیر امور خارجه روسیه برای کمک به مذاکرات بین ایران و آمریکا در راستای طرح روسیه برای امنیت خلیج فارس مطرح شده است.

وی یاداوری کرد: روسیه یک سال پیش این طرح مهم را مطرح کرد که در آن کشورهای منطقه خلیج فارس به همراه برخی بازیگران منطقه‌ای و اعضای دائمی شورای امنیت برای تامین امنیت منطقه با یکدیگر تعامل کنند.

روسیه یک سال پیش طرح امنیت خلیج فارس را مطرح کرد که بر همکاری کشورهای منطقه برخی بازیگران منطقه‌ای و نیز اعضای دائمی شورای امنیت و سازمان‌های منطقه‌ای همچون اتحادیه عرب استوار شده است؛  این طرح به شکل رسمی به شورای امنیت ارائه شد…

Read more

حباب تاریخی بورس در ایران / پرویز صداقت

حباب تاریخی بورس در ایران / پرویز صداقت

وزارت امور اقتصادی و دارایی در اوایل شهریورماه امسال در گزارشی با نام «اهمّ عملکرد و دستاوردهای یک‌ساله‌ی سازمان بورس و اوراق بهادار ایران»[1] عنوان کرد: «شاخص کل بورس تهران به‌عنوان مهم‏ترین نماگر بازار سرمایه از رقم 266,127 در پایان مردادماه 1398 با رشد قابل‌توجه 615 درصدی در 8 مردادماه 1399 به رقم 1,904,324 واحد افزایش یافته است.» در یادداشت حاضر می‌کوشم نشان دهم که آن‌چه وزارت اقتصاد از آن به‌عنوان دستاورد یاد کرده است تشکیل مهلک‌ترین حباب قیمتی در تاریخ بورس اوراق بهادار در ایران بوده که پی‌آمدهای خطرناکی برای کالبد اقتصادی و اجتماعی ایران خواهد داشت.

از سال 1369، بعد از وقفه‌ای کم‌وبیش ده ساله  در پی دوره‌ی بحرانی انقلاب و جنگ هشت‌ساله، بورس اوراق بهادار تهران بار دیگر فعالیت خود را آغاز کرد. از همان آغاز در برنامه‌های توسعه‌ی جمهوری اسلامی بر استفاده از سازوکارهای بورس به‌عنوان روشی «کارآمد» و «شفاف» در تأمین مالی تأکید می‌شد و شاهد روندی پر فرازوفرود در «توسعه»ی این بازار بودیم. اما این روند از همان آغاز مبتنی بر تشکیل حباب قیمتی و شکستن حباب و بازهم تشک…

Read more

هشتم شهریور ایران آتش گرفت. خاوران می سوخت!

هشتم شهریور ایران آتش گرفت. خاوران می سوخت!

فاطمه سرحدی زاده

هنوز خیلی مانده به هشت شهریور . مادران نوید ازادی می دهند می  گویند قرار است عفو عمومی بدهند وهمه  زندانی های سیاسی را ازاد کنند . دارند پرونده ها را زیر ورو می کنند به زودی خبر های خوش خواهد رسید به زودی درهمه زندانها باز خواهد شد و گلهای ازادی شکفته می شوند. هنوز زود است اب سرد بر روی این اتش امید و انتظار پاشیده شود .هنوز ته دل مادران زندانی ها امید سو سو میزند با هم پچ پچ می کنند می ترسند ترسشان را بر زبان بیاورند .ممنوع الملاقات تنها واژه ای است که دهان به دهان می چرخد وسایه شومش را بر سر خانه های زندانی ها افکنده بود ترسی مهیب همراه با کور سویی از امید .نگران نباشید ممنوع الملاقات کردن ترفندی است برای ازادی …….تنها دلخوشی…..به راستی بر زبان اوردن بعضی واژه ها جرات می خواهد .نه هنوز زود است بگذارید دلخوش باشند مست شان کنید بی هوششان کنید اما دل خوشی این چند روزه را از انها نگیرید بگذارید در عالم بی خبری با بچه هایشان راز و نیاز کنند بگذارید ان ها را زنده تصور کنند هنوزکه چیزی نشده به زودی ازاد خواهند شد .کم کم نگاه ها به افق خیره می شود این سوال مثل مارهفت سر در ذهن ها چنبره زده  که چه خواهد شد بی خبری تا کی؟؟؟…….مادری می گفت من از فرط استیصال به فالگیر پناه بردم .او گفته هر دو دخترت در جای خوبی هستند دلشان روشن است به زودی خبر های خوشی خواهد رسید.آه شاید خبری بیاید که خبری در راه است. مادر دیگری می گفت خواب دیدم تخم مرغی را شکسته ام و درونش خالی بود به او گفتم تخم مرغ تعبیرش زندان است که خالی میشود نگران نباش به زودی زندانی ها ازاد خواهند شد وزندان ها خ…

Read more

خروج ۱۶۵ میلیارد دلار سرمایه از ایران طی ۱۵ سال

خروج ۱۶۵ میلیارد دلار سرمایه از ایران طی ۱۵ سال

طی ۱۵ سال اخیر رقم خالص حساب سرمایه ایران چیزی نزدیک به منفی ۱۶۵ میلیارد دلار بوده و در فقدان آمارهای جزئی‌تر، می‌توان گفت طی این ۱۵ سال حداقل ۱۶۵ میلیارد دلار سرمایه از ایران خارج شده است.

به گزارش  «نود اقتصادی»  براساس آمارهای بانک مرکزی ایران، در پایان سال ۱۳۹۸ خالص حساب سرمایه کشورمان به منفی ۶/۷ میلیارد دلار رسیده که این میزان نسبت به رقم منفی ۱۶ میلیارد دلاری سال ۱۳۹۷، بهبود ۹/۳ میلیارد دلاری را نشان می‌دهد.

گرچه منفی بودن رقم خالص حساب سرمایه به‌تنهایی نمی‌تواند بیانگر میزان و حجم خروج سرمایه از کشور باشد، بااین‌حال با توجه به اینکه حساب سرمایه بخشی از تراز پرداخت‌ها در اقتصاد بین‌الملل بوده  و سوابق همه تراکنش‌ها بین نهادهای یک کشور با نهادهای کل دنیا را ثبت می‌کند، این شاخص می‌تواند نشانه قابل اتکایی از میزان خروج سرمایه در ایران باشد.

براین اساس آمارهای با…

Read more

ابتلای بیش از 2 هزار نفر کادر بیمارستانی تبریز به کرونا

ابتلای بیش از 2 هزار نفر کادر بیمارستانی تبریز به کرونا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: بیش از 2 هزار نفر کادر بیمارستانی در استان گرفتار کرونا شده‌اند و 40 درصد فوتی‌های تبریز بالای 80 سال سن داشتند.

به گزارش ایلنا، محمد حسین صومی در جلسه امروز شورای شهر تبریز، بیشترین تعداد مبتلا نسبت به جمعیت در شهرستان اهر و کمترین میزان را در خداآفرین اعلام کرد و گفت: 26 هزار و 500 نفر در آذربایجان شرقی به ویروس کرونا مبتلا هستند.

وی اظهار داشت: امروز در 186 روز از شیوع کرونا قرار داریم و 80 نفر در زیر دستگاه‌های ونتیلاتور قرار دارند.

وی با بیان اینکه این تعداد در کل کشور سه هزار و 500 نفر هستند، تصریح کرد: تعداد افرادی که زیر ونتیلاتور هستند نسبت به میانگین کشور چند برابر پایین‌تر است.

صومی افزود: بیشترین تعداد مبتلا نسبت به جمعیت در شهرستان اهر و کمترین میزان در خداآفرین قرار دارند و در دو هفته اخیر بیشترین میزان ابتلا را در مراغه شاهد هستیم.…

Read more

لاله‌زار پيش و پس از كودتاي 28 مرداد

لاله‌زار پيش و پس از كودتاي 28 مرداد

تصویر ارایه‌شده درباره كیفیت تئاترهای لاله‌زار در روزگار پیش از كودتا چه میزان مبتنی بر واقعیت است؟ بابک احمدی برای پاسخ به این پرسش با ناصر حبیبیان به گفت‌وگو نشسته است.

جامعه تئاتري ما به‌خصوص بعضي چهره‌هاي قديمي‌تر اين هنر، هرگاه قصد دارد به نقد وضعيت امروز بنشيند با مراجعه‌ به تاريخ، از رونق تئاترها در «لاله‌زار» دهه 20 و 30 مي‌گويد، البته كه بعضا به جوشش تئاترها در كوران منازعات مشروطه هم اشاره مي‌شود، اما به هرحال تاسيس و راه‌اندازي سالن‌هاي زيبا و پرتعدادِ خيابان لاله‌زار تهران و استقرار گروه‌ها و هنرمندان فعال در اين محدوده اختصاصي تفريح و سرگرمي، قطعا بيش از دوره قاجار راوي در قيد حيات دارد. جالب آنكه در مقابل، وقتي قرار مي‌شود از سقوط كيفيت فرهنگ و هنر تحت‌تاثير سركوب و اختناق و سانسور هم مثال بيايد، دوباره پرچم «لاله‌زار» است كه بالا مي‌رود، منتها اين بار لاله‌زارِ پس از كودتاي 28 مرداد. در روزي كه دو سالن تئاترش در آتش جهل شعبان جعفري‌ها و ديگر چماقداران ضد مصدق سوخته و ماموران شاه محل اختفاي عبدالحسين نوشين، كارگردان نوگراي تئاتر ايران و ديگر اعضاي گروهش را خانه به خانه جست‌وجو مي‌كنند. اما تصوير ارايه‌شده درباره كيفيت تئاترهاي لاله‌زار در روزگار پيش از كودتا چه ميزان مبتني بر واقعيت است؟ در اين باره با ناصر حبيبيان، پژوهشگر تئاتر و مدرس دانشگاه به گفت‌وگو نشسته‌ام كه در ادامه مي‌خوانيد.…

Read more

مسیر تشدید تنش‌ها از سوی آمریکا به بن‌بست می‌رسد

مسیر تشدید تنش‌ها از سوی آمریکا به بن‌بست می‌رسد

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای از آمریکا دعوت کرد راه حل های منطقی انتخاب کرده و امکان دستیابی به توافق با ایران را از دست ندهد چرا که از نظر کرملین مسیر تشدید تنش ها پیرامون ایران نادرست و منتهی به بن‌بست است

به گزارش ایرنا، در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: آمریکا به حرکت های خطرناک در شورای امنیت به امید تحقق مقاصد ضدایرانی خود ادامه می دهد

در این بیانیه گفته شده است: واشنگتن با ناکامی در رای گیری پیش نویس قطعنامه پیشنهادی خود برای تحریم تسلیحاتی بی نهایت علیه ایران که در شورای امنیت رد شد، اقدام به متقاعد کردن ریاست سازمان ملل و رئیس دوره ای شورای امنیت کرده تا آنان حقی را که آمریکا گویا برای فشار بر ایران با ساز و کارهای پیش بینی شده در قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام در اختیار دارد، بپذیرند.

وزارت خارجه روسیه می گوید: همه اینها پس از آن رخ می دهد که دولت آمریکا بطور رسمی از برجام خارج شد و در مدت دو سا…

Read more

20 blog posts