header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

" تجمع سی آبان بازنشستگان و یک تجربه ارزشمند"

مقدمه ای بر

" تجمع سی آبان بازنشستگان و یک تجربه ارزشمند"

نویسنده یا بازنشسته ی آگاه و درد مند با تاسف می نویسد: چرا بازنشسته ها باز هم فریب خوردند وخیابان را ترک کردند و به سالن وزارت خانه رفتند تا با وزیر در باره همسان سازی بازنشسته ها گفتگو کنند؟!

پرسش این عزیز بازنشسته را به صورت های دیگری هم می توان مطرح کرد: چرا این افراد نمی دانند وزیر و رییس حاکمیت و همه ی تکنوکرات های شان بدون استثناء بی اراده و تنها مشتی گوش به فرمان هستند، که اراده ی انجام هیچ کاری را ندارند و تنها یک مجری فرمانند. باید بداند که در حاکمیت استبداد مطلقه این واژه ها تنها یک شکل بی سرشت بیش نیستند، زیرا تنها همان یک " فرد" تصمیم گیرنده است که می باید بیندیشد و فرمان بدهد و دیگران روبات های مجری و بی اراده و بی اندیشه ی او، بیش نیستند.

 یا پرسش دیگر: چرا درک مفهوم مقررات زدایی و تعدیل ساختاری برای برخی از این مبارزین این اندازه دشوار وغیر قابل تصور است؟ آن هم، زمانی که زنان و مردان سالمندی که، هم دیکتاتوری سلطنت را تجربه کرده اند و با مبار…

Read more

دریاچه رومیه مُرد!

دریاچه رومیه مُرد!

ناامیدی از احیای بزرگ‌ترین دریاچه ایران

روزنامه اعتماد پنجشنبه دوم آبان ۱۴۰۲ با انتشار آخرین تصاویر ماهواره‌ای از دریاچه ارومیه نوشت: «در یک سال اخیر، آب دریاچه ارومیه حدود ۸۰ درصد خشک شده و حالا فقط چهار درصد از سطح آب دریاچه به جا مانده که مساوی با مرگ قطعی ششمین دریاچه آب شور جهان و بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران است.»

بر اساس این تصاویر، از آبان ۱۴۰۱ تا آبان ۱۴۰۲ از سطح ۸۷۸ کیلومتر مربعی آب دریاچه ارومیه تنها ۱۷۰ کیلومتر مربع باقی مانده است.

«اعتماد» این تصاویر را موید مرگ دریاچه ارومیه دانسته و نوشته است این تصاویر در حالی منتشر شده که سخنگوی صنعت آب شهریور ماه سال گذشته مدعی شده بود دریاچه ارومیه خشک نشده، شایعات منتشر شده در خصوص خشک شدن کامل آن صحت ندارد و هم‌اکنون حجم این دریاچه به یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون متر مکعب رسیده است.

طبق آخرین گزارش مرکز تحقیقات سنجش از دور دانشگاه صنعتی شریف با عنوان «آنالیز تراز، سطح و حجم دریاچه ارومیه …

Read more

نگاهی به لایحه پیشنهادی بودجه سال آینده

نگاهی به لایحه پیشنهادی بودجه سال آینده

تامین بودجه سال1403 با افزایش مالیات از بخش تولید و نیروی کار

محل تامین بودجه در مالیات ستانی از بخش تولید، کارگر، کارمند و پرستار و معلم، منجر به افزایش قیمت کالا و خدمات خواهد شد و مصرف‌کننده و مردم این افزایش قیمت را می‌پردازند. بنابراین در این شرایط اقتصادی موجب بدتر شدن وضعیت معیشت مردم خواهد شد. این در حالی است که همواره میزان افزایش دستمزد کمتر از نرخ تورم بوده‌ است.

حسین راغفر در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره  بودجه ١۴٠٣ و افزایش سهم مالیات در بودجه به طوریکه درآمد مالیاتی به دو برابر درآمد نفتی رسیده و افزایش ٣۶ درصدی سهم اوراق در بودجه اظهار داشت:  بارها به رییس جمهوری همین موضوع را اعلام کرده‌ام که مگر سایر کشورهای دنیا برای تامین بودجه نفت فروشی می‌کنند؟ محل تامین بودجه در سایر کشورها هم مالیات است. اما موضوع مهم اینکه از چه کسانی مالیات گرفته شود. نباید  محل تامین بودجه در مالیات ستانی از بخش تولید، کارگر، کارمند و پرستار و معلم باشد. بلکه مالیات ستانی باید از محل مصارف لوکس، واردات کالاهای لوکس، قشر ثروتمند کشور و دارایی و ارث باشد…

Read more

بیانیه حمایت از زندانیان سیاسی آذربایجان!

بیانیه حمایت از زندانیان سیاسی آذربایجان!

نزدیک به دویست شخصیت آذربایجانی (شامل بیش از شصت تن از خانوادههای زندانیان) به همراه فعالین ملی-مدنی و سیاسی آذربایجان طی یک بیانیه ضمن ابراز نگرانی از رفتارهای خارج از عرف و قانون نهادهای بازداشتکننده، خواستار آزادی آنها شدند.

توضیح اینکه طی دو ماه اخیر روند بازداشتها و فشار بر خانواده آنها در آذربایجان به نحو چشمگیری شدت یافته است.

بیانیه حمایت از زندانیان سیاسی *آذربایجان* ۱۴۰۲/۰۸/۳۰

بیش از دوماه است که از آغاز موج دستگیری‌های گسترده در شهرهای مختلف آذربایجان می‌گذرد. از شهریور ماه امسال ‌چندین نفر از فعالین *ملی-مدنی* و سیاسی از جمله‌‌ مرتضی نورمحمدی نادارلی، داود شیری، آراز ابراهیم‌نژاد، جواد سودبر، امیرحسین آقایی، علی بابایی، سیدمحمدرضا موحد، مهرداد قادری، حسین آزادی، ابراهیم عوض‌زاده، ناصر رزمجو، صابر حسین‌زاده، رویا ذاکری، آیت (یوروش) مهرعلی بیگلو، حامد یگانه‌پور و… دستگیر شدند، که متاسفانه تاکنون مراجع رسمی علت این دستگیری‌ها را اعلام نکرده‌اند. اما آن‌چه در این میان بر دامنه نگرانی‌ها افزوده، رفتارهای خارج از عرف و قانون نهادهای بازداشت‌کننده است که تاکنون کمتر شاهد آن بوده‌ایم و ذیلاً به مواردی از آن‌ها اشاره می‌شود…

Read more

تدریس کتاب «ترگل ورگل» با موضوع "حجاب و پوشش" در دانشگاه ها اجباری شد!

تدریس کتاب «ترگل ورگل» با موضوع "حجاب و پوشش" در دانشگاه ها اجباری شد!

با انجام اقداماتی در راستای «خالص‌سازی دانشگاه‌ها» شمار زیادی از دانشجویان و اساتید منتقد سیاست‌های جمهوری اسلامی در امنیتی و ایدئولوژیک کردن دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جدید اخراج و یا تعلیق شده‌اند.

حمزه شریفی‌دوست، مدیر امور دروس معارف، از ابلاغ درسی به نام «ترگل ورگل» با موضوع حجاب و پوشش به دانشگاه‌ها خبر داد.

مدیر امور دروس معارف دانشگاه‌ها در مراسم رونمایی از این کتاب در گفتگو با رسانه‌های داخلی توضیح داد که در این ارتباط کتاب‌ها به سه بخش « پرسش‌محور، اندیشمندان موفق و موسمی» تقسیم شده‌اند.

او با اشاره به درسنامه‌های موسمی گفت این کتاب‌ها عموما به «موضوعات به روزی که اقتضائات موجب می‌شود به آن پرداخته شود اطلاق می‌شود: «یک عنوان در این بخش کتاب ترگل ورگل است که ترم گذشته ابلاغ شد و با موضوع پوشش و حجاب در تمام گرایش‌ها است. موضوع مهم بعدی در این بخش مسئله فلسطین است که متن اولیه آن با استفاده از محتواهای به‌روز و مناسب در …

Read more

تاثیر سیاسی انقلاب اکتبر در ایران

تاثیر سیاسی انقلاب اکتبر در ایران

از آغاز جنبش مشروطه‌خواهی در ایران، اندیشه‌های انقلابیان روس بر ایرانیان تاثیرگذار بود. بعدها در نتیجه‌ی انقلاب اکتبر در روسیه، سه جنبش انقلابی در مناطق شمالی ایران شکل گرفت که به درجات مختلف از این انقلاب متاثر بودند.

برای پرداختن به تاثیر انقلاب اکتبر روسیه در ایجاد جنبش‌های انقلابی در ایران، نخست باید از نظر تاریخی کمی به عقب بازگشت و به تاثیر افکار و اندیشه‌های انقلابیان روس بر ایرانیان در دوره‌ی انقلاب مشروطه در ایران ۱۲۸۵ ـ ۱۲۹۰(۱۹۰۶ ـ ۱۹۱۱) نگاهی افکند.

انقلاب سال ۱۹۰۵ در روسیه که انقلابی لیبرال ـ دموکراتیک بود، ایران را نیز تکان داد. این انقلاب که ترکش‌های آن تا سال ۱۹۰۷ در روسیه ادامه داشت و مبارزه با استبداد تزاری و تلاش برای اصلاحات اقتصادی و گسترش مناسبات دموکراتیک را هدف خود قرار داده بود، در خود روسیه به نتایج چندان ملموسی نرسید و دستاوردهای آن پس از مدتی توسط تزاریسم بازپس گرفته شد؛ اما بر روی کشور همسایه ایران تاثیری انکارناپذیر داشت. می‌توان گفت که انقلاب سال …

Read more

حنبش کارگری در هفته ای که گذشت

حنبش کارگری در هفته ای که گذشت

رویداد تازه هفته فراخوان تجمع سراسری کارکنان رسمی نفت مقابل مجلس، و هشدار کارکنان شاغل و بازنشسته نفت به وزیر کار بود که قصد دارد با تغییر اساسنامه صندوق بازنشستگی نفت، راه را برای دست‌اندازی دولت بر حاصل کار و زحمت کارکنان نفت و اجرای «طرح تجمیع صندوق‌های بازنشستگی» هموار کند.

در هفته‌ی منتهی به پنجشنبه ۱۱ آبان، نشست شورای عالی کار بدون اقدامی در باره افزایش دستمزد کارگران به پایان رسید. اعضای به‌اصطلاح کارگری شورای عالی کار به این بهانه، پرده‌ای دیگر از نمایش «اعتراض» به وضعیت معیشتی کارگران را به روی صحنه بردند. اعتراض واقعی اما در خیابان‌ها جریان یافت. کارگران شاغل و بازنشسته که مدت‌هاست شعار می‌دهند «فقط کف خیابون بدست میاد حقمون»، با اعتصاب، تجمع و راهپیمایی به بهره‌کشی، تبعیض و فقر تحمیلی اعتراض کردند. رویداد تازه این هفته، فراخوان تجمع سراسری کارکنان رسمی نفت مقابل مجلس، و هشدار کارکنان شاغل و بازنشسته نفت به وزیر کار بود که گویا قصد دارد با تغییر اساسنامه صندوق بازنشستگی نفت راه برای دست‌اندازی دولت بر حاصل کار و زحمت کارکنان نفت و اجرای «طرح تجمیع صندوق‌های بازنشستگی» هموار کند. دو تشکل‌ استانی بازنشستگان نفت با ارسال نامه به رئیس هیئت مدیره صندوق بازنشستگی نفت و یک نماینده مجلس خواستار اقدام فوری شدند…

Read more

فرشاد مومنی: انحطاط با اجرای تعدیل ساختاری آغاز شد

فرشاد مومنی: انحطاط با اجرای تعدیل ساختاری آغاز شد

طی 30 سال گذشته بیش از 40 بار اقدام به تنزل ارزش پول ملی و جهش نرخ ارز شده و در هر 40 بار فاجعه‌های بزرگ منجر به افزایش نابرابری‌های ناموجه و سقوط بنیه تولید ملی شده ولی تا همین امروز هم حکومت‌گران عبرت نگرفته‌اند.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی می‌گوید: متفکران بزرگ توسعه تاکید می‌کنند که ساده‌ترین و سطحی‌ترین سطح مراجعه به تاریخ «نگاه به تاریخ به مثابه آیینه عبرت» است. اگر همه حکومت‌گران و قاعده‌گذاران کنونی ایران درکی در این سطح هم از تاریخ داشتند بیش از 70درصد خطاهای سیاستی منتهی به بحران‌های اقتصادی - اجتماعی در ایران، مهار می شد.

فرشاد مومنی در نشستی درباره دلایل سقوط صفویه، ادامه داد: فقدان حافظه تاریخی به ویژه در عرصه تصمیم‌گیری و تخصیص منابع، به حاشیه رانده شدن توسعه و سلطه غیرمتعارف رانت، ربا و فساد را در ایران به دنبال داشته و از دل این مشکل، بحران یادگیری در نظام تصمیم‌گیری‌های اساسی ایران را مشاهده می‌کنید. طی 30 سال گذشته بیش از 40 بار اقدام به تنزل ارزش پول ملی و جهش نرخ ارز شده و در هر 40 بار فاجعه‌های بزرگ منجر به افزایش نابرابری‌…

Read more

این عوضی فرزند آنها است!

این عوضی فرزند آنها است!

دیمیتری کوزمین، معاون سردبیر "روسیه کارگری"

شامگاه 27 اکتبر2023 در نشست مجمع عمومی سازمان ملل چندین قطعنامه درباره جنگ اسرائیل و گروه رادیکال فلسطینی حماس مورد بررسی قرار گرفت. در نتیجه نشست مجمع عمومی، پروژه پیشنهادی اردن را به تصویب رساند که خواستار آتش بس بشردوستانه فوری بود. این سند توسط 120 کشور از جمله روسیه، چین و برزیل پشتیبانی شد. همانطور که انتظار می رفت، ایالات متحده و اسرائیل به آن رای منفی دادند آنها نه تنها در اقلیت قرار گرفتند، بلکه عملاً خود را در مقابل بقیه جهان قرار دادند.

این نکته قابل توجه است که اسرائیل رسما با رد قطعنامه، به پذیرش حقارت پاسخ داد. برای نشان دادن این تحقیر،حملات نظامیان خودرا به نوار غزه تشدید کرد و با سامانه «آهنین»  به مناطق مسکونی مردم درمانده فلسطین ادامه داد. همانطور که یک ناظر سیاسی به درستی اشاره کرد، رژیم اسرائیل در واقع در حال سرکوب خونین شورش در اردوگاه کار اجباری است که خود سازمانگر آن است. …

Read more

جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان

جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان

اعتراض‌های متعدد کارگران صنعت نفت، تجمع پرستاران و اعتراض بازنشستگان بانک‌ها، مخابرات و ... در هفته گذشته

در هفته‌ای که گذشت، مبارزه و سرکوب کارگران ادامه داشت. ده‌ها کارگر، کولبر و سوختبر جان خود را از دست دادند یا مصدوم شدند. تجمع‌های بازنشستگان نیز در هفته‌ی منتهی به پنجشنبه چهارم آبان، چه به لحاظ شمار شرکت‌کنندگان در تجمع‌ها و چه از نظر پیوستن گروه‌های دیگری از بازنشستگان به معترضان خیابانی گسترش یافت.

در هفته‌ی منتهی به پنجشنبه چهارم آبان، کارگران صنعت نفت در چند مرکز نفتی، پرستاران در یزد، پزشکان درمانگر اعتیاد در تهران، کارکنان شاغل و بازنشسته بانک ملت، کارکنان بازنشسته بانک صادرات، کارگران کارخانه تولید مواد غذایی «تکدانه» در مرند، کارکنان سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری در تهران، کارکنان سازمان همیاری شهرداری‌ها در کهگیلویه و بویراحمد، کارگران شهرداری در ایرانشهر، و بازنشستگان در بیش از …

Read more

بیانیه مشترک کانون کارگردانان سینمای ایران و شورایعالی تهیه کنندگان سینما در مورد ممنوع الکاری زنان بازیگر:

بیانیه مشترک کانون کارگردانان سینمای ایران و شورایعالی تهیه کنندگان سینما در مورد ممنوع الکاری زنان بازیگر:

مصداق بارز بحران زائی است

 از سخنان رئیس هیات مدیره خانه سینما در این مورد، حمایت کامل می کنیم

 در کنار همه بازیگران زن هستیم و به انتخاب آنها احترام می گذاریم.

هنوز در غم و اندوه فاجعه قتل داریوش مهرجوئی و وحیده محمدی فر هستیم که خبر ممنوع الکاری تعدادی از بازیگران زن سینما توسط وزارت ارشاد اعلام‌ میشود.

در حالیکه تعدادی از این بازیگران گرامی اعلام کردند مایل به ادامه فعالیت سینمائی نیستند، اعلام این خبر از جانب مسئولین وزارت ارشاد مصداق بارز بحران زائی در سینما و فراتر از آن، نقض استقلال قوا و خلاف قانون اساسی و  قوانین پایین دستی آن از جمله ماده 570 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) است که مقامات دولتی و غیرقضایی را، از هرگونه منع اشتغال افراد برحذر داشته و این امر را بعنوان عمل مجرمانه مستوجب کیفر حبس و انفصال دو تا پنج سال از خدمت میداند…

Read more

نفوذ شیرابه زباله به آب‌های زیرزمینی ارومیه

نفوذ شیرابه زباله به آب‌های زیرزمینی  ارومیه

سایت زباله شهرداری ارومیه تهدید جدی برای آب‌های زیر زمینی است

رئیس کمیسیون خدمات‌شهری و محیط زیست شورای شهر ارومیه گفت: پیرو گزارش‌های رسیده، موضوع نفوذ شیرابه سایت زباله به آب‌های زیرزمینی، منابع زیست‌محیطی را در آینده دچار بحران خواهد کرد و سازمان مدیریت پسماند باید به طور جدی در راستای رفع آن اقدام کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مرتضی منافی در جلسه کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای اسلامی شهر ارومیه اظهار کرد: با توجه به نزدیک شدن به فصل بارش، لایروبی و پوشش کانال‌ها و جوب‌ها باید به طور جدی از سوی مدیریت پسماند شهرداری ارومیه انجام گیرد تا نعمت الهی به بحران تبدیل نشود.

وی افزود: سال گذشته شاهد بروز مشکلات سرازیر شدن آب‌های سطحی به معابر شهری و نارضایتی شهروندان شدیم، از این رو امید می‌رود امسال با مدیریت یکپارچه درصدد رفع این موانع باشیم.

نایب رئیس شورای اسلامی …

Read more

بازار تبریز بزرگترین بازار سرپوشیده جهان در وضعیت نا به سامان

بازار تبریز بزرگترین بازار سرپوشیده جهان در وضعیت نا به سامان

مدیر پایگاه جهانی بازار تبریز از مرمت و بازسازی گنبدهای فروریخته بخش‌هایی خبرداد که سالیان سال با یونولیت سقف را پوشانده‌اند و گفت: سیم‌های آویزان در بازار نیازمند ساماندهی است و تاکنون این مهم حتا در نیم هکتار از ۲۷ هکتار بازار هم انجام نشده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بازار تبریز بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده قدیمی در سطح ایران و جهان است که در مرداد ماه سال ۱۳۸۹ خورشیدی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. اغلب تیمچه‌ها و سرای‌ها بازار تبریز، سه طبقه هستند که طبقه‌ی زیرین مخصوص انبار کالا، طبقه‌ی دوم تجارتخانه و محل کار و طبقه‌ی سوم جهت استراحت و آسایش طراحی شده‌است. راسته‌های اصلی توسط راسته‌های فرعی به هم متصل شده‌اند و در فضاهای بین آن‌ها تیمچه‌ها و سراها بنا شده‌است. تقاطع راسته‌ها در سه راهی‌ها و چهار راهی‌ها را طاق‌های آجری گنبدی پوشانده‌است که بزرگترین گنبد بازار، گنبد تیمچه امیر و زیباترین نوع معماری آن تیمچه‌ی مظفریه است…

Read more

خبر غم انگیز جان باختن آرمیتا گراوند اعلام شد

خبر غم انگیز جان باختن آرمیتا گراوند اعلام شد

خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی، ایرنا امروز ششم آبان (۲۸ اکتبر) از درگذشت آرمیتا گراوند، دانش آموز ۱۶ ساله ایرانی خبر داد.

بر پایه گزارش‌های غیرحکومتی، نزدیک به یک ماه پیش، آرمیتا گراوند درون واگن مترو به سبب رعایت نکردن حجاب اجباری توسط یک «آمر به معروف» حکومتی مورد حمله قرار گرفت و در پی هل داده شدن توسط مامور، با سر «به لبه قطار برخورد کرد». وی پس از ۲۸ روز که در کما بود جان باخت.

خبرگزاری‌های وابسته به جمهوری اسلامی ادعا کرده بودند که "آرمیتا گراوند به دلیل افت فشار خون تعادلش به هم خورده و سرش از پشت سر به لبه بیرونی ایستگاه برخورد کرده و مصدوم شده است". اما برخی شاهدان عینی ماموران را مسئول قتل آرمیتا می‌دانند.

فیلم‌هایی از چگونگی ورود آرمیتا گراوند به داخل واگن مترو منتشر شد اما عفو بین‌الملل اعلام کرد ویدیوی منتشرشده "دستکاری" شده و یک فاصله ۳دقیقه‌ای در آن وجود دارد…

Read more

تصویب لایحه ضد کارگری، بیمه کارگران ساختمانی در مجلس

تصویب لایحه ضد کارگری، بیمه کارگران ساختمانی در مجلس

پس از سال‌ها وعده و تعلل مجلس اعلام کرد که لایحه بیمه کار‌گران ساختمانی در مجلس تصویب و برای اجرا به دولت فرستاده شده. اعلام این خبر باعث شادی کارگران خوش‌باور شد, اما کارگران قدیمی و مطلع‌تر و کارشناسان اقتصادی با شک و تردید با این خبربرخورد کردند. آشکار شدن جزییات این لایحه نشان داد که حق با دسته دوم بوده و این بار نیز تلاش شده که منافع کارفرمایان رعایت شود و نه کارگران.

مجلس تلاش بسیاری‌ کرد تا جلوی بحث و تفحص درباره این لایحه را بگیرد بنابراین اعلام شد که بررسی لایحه به مدت دو سال متوقف شده است. شورای نگهبان با این تصمیم مخالفت کرد و پس از بررسی آن را برای تصویب به مجلس بازگرداند

 طرح مزبور پر از اما و اگر و تبصره‌های مختلف بود که وضعیت بیمه این کارگران را حل نمی‌کرد. در حالی که بیمه این  کارگران در قانون اساسی صراحتا و بدون هیچ شرطی و تبصره‌ای از وظایف دولت شمرده می‌‌شود و این استثناها خلاف قانون می‌باشد؛ به‌طور مثال در این طرح کارگران باید پروانه مهارت در یک کار مشخص در ساختمان را داشته باشد و فقط…

Read more

بیانیه مشترک نشست منطقه‌ای "3+3" درباره تحولات قفقاز

بیانیه مشترک نشست منطقه‌ای "3+3" درباره تحولات قفقاز

دومین نشست سازوکار منطقه‌ای "3+3" در تاریخ 1 آبان 1402 هجری شمسی برابر با 23 اکتبر 2023 میلادی با حصور وزرای امورخارجه آذربایجان، ارمنستان، ترکیه، روسیه و ایران در تهران برگزار گردید.

در پایان نشست وزرای امور خارجه فرمت 3+3 درباره تحولات قفقاز بیانیه مشترکی صادر شد.

به گزارش اسپوتنیک، در این بیانیه مشترک آمده است:
1ــ با عنایت به اهمیت توسعه مناسبات دوستانه بین کشورها بر اساس منافع متقابل و حسن همجواری، در این راستا بر اهمیت حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات بر اساس منشور ملل متحد، احترام به حاکمیت، استقلال سیاسی، تمامیت ارضی، خدشه‌ناپذیری مرزهای شناخته شده بین‌المللی، عدم مداخله در امور داخلی، منع تهدید یا توسل به زور و احترام به حقوق بشر تأکید نمودند.
2ــ ضمن بیان دیدگاه‌های خود در خصوص مسائل گوناگون بین‌المللی، مهم‌ترین موضوعات مطرح در منطقه را بررسی نموده و بر اهمیت سازوکارهایی مانند سازوکار مشورتی منطقه‌ای "3+3" در فراهم آوردن فرصت‌های گفتگوی سازنده و ایجاد …

Read more

مجتمع معدنی چالدران باحدود ۵۰۰ هزار تن کانی سنگ اورانیوم

مجتمع معدنی چالدران باحدود ۵۰۰ هزار تن کانی سنگ اورانیوم

مجتمع معدنی اورانیوم «دیلک وردی» در آذربایجان غربی با سرمایه‌گذاری ۵ هزار میلیارد تومانی احداث می شود.

معاون سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی در این رابطه اعلام کرد: مجتمع معدنی و صنعتی اورانیوم شهدای آذربایجان غربی در مدت زمان ۳ سال و با سرمایه‌گذاری ۵ هزار میلیارد تومانی احداث می‌شود.

سیدجواد احمدی،‌ مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید مواد اولیه و سوخت هسته‌ای ایران (تماس) در آیین عملیات اجرایی اکتشافات تکمیلی و معدن‌کاری در مجتمع معدنی و صنعتی اورانیوم شهدای آذربایجان غربی گفت: مطالعات پی‌جویی این معدن از سال ۱۳۹۹ آغاز شد و تاکنون اکتشافات و حفاری‌هایی در منطقه انجام شده است.

وی تصریح کرد: با عملیات‌های اجرایی مشخص شد این محدوده از نظر دارا بودن مواد پرتوزا به‌ویژه اورانیوم و عناصر همراه، منطقه‌ای مستعد محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: تاکنون حدود ۲۰۰…

Read more

دورویی و خودخواهی آمریکا عامل عدم دستیابی به راه حل برای درگیری فلسطین-اسرائیل

دورویی و خودخواهی آمریکا عامل عدم دستیابی به راه حل برای درگیری فلسطین-اسرائیل

7 اکتبر (15 مهر) موجی تازه از درگیری‌ها بین اسرائیل و فلسطین آغاز شد. این کشمکش خاص تا 15 اکتبر (23 مهر) جان بیش از چهار هزار نفر از هر دو طرف را گرفته است. شدت درگیری‌ها و قربانیان حاصل از آن در وضعیت چند سال اخیر اسرائیل-فلسطین کم سابقه بوده و به شکل قابل توجهی بر چشم انداز منطقه‌ای و کلی صلح در خاورمیانه تاثیر گذاشته است.

یکی از عوامل کلیدی که جرقه درگیری اخیر اسرائیل-فلسطین را روشن کرد،‌ بی توجهی ایالات متحده به خواسته‌های سیاسی مردم فلسطین و ترویج اجباری عادی سازی روابط میان اسرائیل و کشورهای عربی از سوی آمریکا بوده است

عربستان سعودی در سال 2002 «ابتکار صلح عربی» را پیشنهاد داد که طبق آن از اسرائیل خواسته می‌شد در ازای عادی سازی روابط با کشورهای عربی در قبال مساله فلسطین مصالحه کند. با این وجود در عمل فلسطینیان احساس می‌کنند آمریکا رویکرد «اول فلسطینیان، سپس کشورهای عربی» برای مذاکره را کنار گذاشته، هر چه بیشتر مساله فلسطین را به حاشیه رانده و به همین دلیل خشم شدیدی را در میان مردم فلسطین برانگیخته است…

Read more

شرکت تولی پرس کشتی به گل نشسته

شرکت تولی پرس کشتی به گل نشسته

شرکت تولی‌پرس باوجود اینکه در یک بازه زمانی جزء واحدهای تولیدی به نام در کشور بود، امروز به وضعیتی رسیده که در آستانه سقوط قرار دارد و کارگران باقی مانده آن به دنبال مطالبات خود بوده و درخواست احیای واحد را دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، با آغاز خصوصی‌سازی در سال‌های گذشته، تعدادی از واحدهای تولیدی به بخش خصوصی واگذار شد، بنا بود اتفاق خوبی رقم بخورد و به رشد و توسعه اقتصادی منجر شود.

واگذاری به بخش خصوصی برای برخی واحدها آغاز روند نزولی آن‌ها بود؛ در استان قزوین هم چند واحد تولیدی به جای اینکه در مسیر توسعه قرار بگیرند، روند سقوط را طی کردند؛ تعدادی از آن‌ها پس از سال‌ها تلاش، کم‌کم سرپا شدند اما همه آن‌ها این سرنوشت را نداشتند. تولی‌پرس یکی از شرکت‌هایی است که پس از یک دوران طلایی امروز می‌توان از آن به‌عنوان یک کِشتی به‌گل نشسته یاد کرد که به یکی از چالش‌های حوزه کارگری در استان تبدیل شده است…

Read more

سیمای ناعادلانه و کریه اقتصاد کشور

رشد ۴ برابری میلیاردهای ایرانی همزمان با ۳ برابر شدن فقر مطلق

سیمای ناعادلانه و کریه اقتصاد کشور

موسسه خدمات مالی و بانکی سوئیس در جدیدترین گزارش خود درباره وضعیت ثروت در جهان، خبر داده که جمعیت میلیونر‌های ایران (براساس دلار) ۲۴۶هزار نفر است؛ چهار برابر ترکیه و سه برابر مصر. بر این اساس، جمعیت کل افرادی که در سال ۲۰۲۲ یک میلیون دلار و بیشتر ثروت داشته‌اند، ۵۹میلیون و ۳۹۱‌هزار نفر  است و ۹میلیون و ۷۷۰هزار نفر از این رقم مربوط به افرادی است که در منطقه آسیا و اقیانوسیه ازجمله ایران زندگی می‌کنند.

این آمار اما در حالی از پیش چشمانمان عبور می‌کند که طبق آخرین آمار مرکز پژوهش‌های مجلس، نرخ خط فقر طی یک دهه از ۱۹درصد به بیش از ۳۰درصد افزایش یافته، به این معنا که در واقع بیش از ۳۰درصد جمعیت ایران زیر خط فقر هستند! درصدی که البته بسیاری از کارشناسان اقتصادی آن را نزدیک به ۵۰درصد می‌دانند. یعنی در حالی‌که جمعیت میلیونر‌های ایران بالاتر از مصر، ترکیه و حتی …

Read more

20 blog posts