header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

پای صحبت ژیلا قهرمانیه نخستین مکانیک زن تبریزی

پای صحبت ژیلا قهرمانیه نخستین مکانیک زن تبریزی

«از  خانم ها می خواهم که به هیچ عنوان خودشان را دست کم نگیرند و به دنبال هدفی که هستند، بروند و در هدف هایشان محکم باشند».

"ژیلا قهرمانیه" نخستین بانوی مکانیک تبریزی در منطقه شمال غرب کشور است که از روی علاقه به این شغل روی آورده تا از این طریق علاوه بر امرار معاش، اهداف و آرزوهای خود را نیز پیگیری کند.

این بانوی مکانیک ۳۰ ساله، دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم رایانه است و پس از اخذ مدرک خود، به مرکز آموزش فنی و حرفه ای تبریز رفته تا در زمینه مکانیک آموزش ببیند؛ قهرمانیه زندگی پرفراز و نشیبی داشته است که ماحصل گفت وگوی خبرنگار ایرنا با وی در ذیل می آید:

*لطفا" خودتان را به طور کامل معرفی کنید؟

من ژیلا قهرمانیه متولد ۱۳۶۹ در تبریز هستم،   ۲ خواهر و ۲ برادر دارم و از بچگی رفتارم خیلی پسرانه بود و با یکی از برادرانم که یک سال اختلاف سنی دارم فقط بازی های پسرانه انجام می دادم؛  از همان دوران خردسالی هنرهای رزمی را شروع کردم و نماینده کیک بوکسینگ بین المللی بودم تا این ورزش را به شمال غرب کشور آوردم…

Read more

بیانیه عفو بین الملل در سومین سالگرد اعتراضات سراسری دی ۱۳۹۶

بیانیه عفو بین الملل در سومین سالگرد

اعتراضات سراسری دی ۱۳۹۶

در سومین سالگرد اعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶، عفو بین الملل روز چهارشنبه ۱ بهمن ماه ۹۹ بیانیه‌‌ای با عنوان: «توقف چرخه خونریزی‌ توسط مقام‌های ایرانی در زمان اعتراضات خیابانی مستلزم اقدامات بین‌المللی است» صادر نمود.

 «در سومین سالگرد اعتراضات سراسری دی ۱۳۹۶، سازمان عفو بین‌الملل بار دیگر بر ضرورت اجرای عدالت در حق ده‌ها معترض از جمله کودکانی که توسط نیروهای امنیتی ایران در سراسر کشور کشته شدند و خانواده‌های داغدیده آن‌ها تاکید می‌کند.

این سازمان همچنین ضمن یادآوری بازداشت خودسرانه هزاران معترض در جریان اعتراضات، ارتکاب شکنجه و سایر رفتارهای غیرانسانی، بیرحمانه و تحقیرآمیز علیه بازداشت‌شدگان، جان باختن تعدادی از بازداشت‌شدگان در شرایط مشکوک و صدور یا اجرای حکم اعدام برای تعدادی از معترضان به دنبال محاکمه‌های به غایت ناعادلانه، همبستگی خود با قربانیان را در مسیر حقیقت‌یابی و دادخواهی اعلام می‌کند…

Read more

گرامی باد دوم بهمن (2 ریبه ندان) سالروز تاسیس جمهوری مهاباد

گرامی باد دوم بهمن (2 ریبه ندان)

سالروز تاسیس جمهوری مهاباد 

در شرایطی که بیگانگان در هر نقطه از خاک ایران و حتی در تهران هر طور می خواستند تصمیم می گرفتند و هر چه می خواستند بر سر مردم می آوردند ، کدام عقل سلیم کار ما را که برقراری امنیت و حفظ جان و مال و آبروی مردم و رفع آشوب و برادر کشی بود ، محکوم می کند ؟ با مراجعه با آمار در خواهید یافت که شمار تلفات مردم و نظامیان ، موارد ارتکاب مردم به جرم و جنایت و حتی دست اندازی بیگانگان اشغالگر ، در این بخش از کردستان به مراتب از هر جای دیگر ایران و منجمله تهران کمتر بوده است . شما با استناد به کدام مدارک ما را تجزیه طلب می نامید ؟ مطلوب ما کردستانی است آباد و آزاد به عنوان بخشی از ایران آباد و آزاد .

  (از دفاعیات قاضی محمد در بیدادگاه رژیم پهلوی)   

سال­های جنگ جهانی دوم برای ایران همراه است با اشغال ايران توسط قوای متفقین، سقوط ديکتاتوری رضا شاهی، و آغاز دوره‌ای از آزاديهای سياسی، فعاليت احزاب و مبارزات پارلمانی. ارتش بريتانيا در جنوب و ارتش سرخ در شمال، آذربايجان و بخش­هايی از کرد…

Read more

کارگران روغن نباتی جهان زنجان، امنیت شغلی ندارند!

کارگران روغن نباتی جهان زنجان، امنیت شغلی ندارند!

برخوردار نبودن از امنیت شغلی و مواجه شدن با احکام اجرای اخراج کارگران قدیمی و جایگزین شدن آنها با کارگران جدید، موجب نگرانی کارگران روغن نباتی جهان زنجان شده‌است.

یکی از کـارگـران روغـن نباتـی جهـان در این باره  به خبرنگاران گفت: «فعالیت مجدد روغن جهان از یک سال پیش شروع شده است، اما با وجود دریافت مطالبات حداقلی جاری، کارگران از امنیت شغلی برخوردار نیستند.»

وی ادامه می‌دهد: «در کارخانه روغن نباتی جهان، نزدیک به ۸۰ کارگر مشغول به کار هستند که هر چند ماه یک بار تعدادی از کارگران قدیمی کارخانه را به بهانه‌های مختلف از جمله اتمام قرارداد، اخراج و کارگران جدیدی را جایگزین آنها می‌کنند.»

کارگر روغـن نباتـی جهان افزود: «دلیل اخراج و بیکاری تدریجی کارگران قدیمی، پیگیری آنها نسبت به یکسری مطالبات قدیمی مربوط به دستمزد‌های عقب‌افتاده سال‌های ۹۳ تا پایان سال ۹۷ است…

Read more

میدانیم مازوت هوا را آلوده میکند اما مجبوریم!

معاون استاندار آذربایجان شرقی:

میدانیم مازوت هوا را آلوده میکند اما مجبوریم!

مدت هاست که شهر تبریز از آلودگی بسیار بالایی رنج می برد و جان اهالی این شهر در خطر است. با این حال مسئولین می گویند؛ با وجود این‌که مصرف سوخت مازوت در آلودگی هوای تبریز اثرگذار است اما مجبور به استفاده از آن هستیم.

جواد رحمتی معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی روز شنبه در وبینار تخصصی مدیریت آلودگی هوای تبریز در بخشی از سخنان خود به دلایل افزایش آلودگی در تبریز اشاره کرد.

رحمتی در این باره گفت: برای تامین سوخت نیروگاه تبریز مجبور به استفاده از سوخت مازوت شده‌ایم که سطح آلایندگی بسیار بالایی دارد؛ نیروگاه تبریز و سایر صنایع مستقر در نزدیکی شهر بایستی اقدام به نوسازی، بروزرسانی و استفاده از تکنولوژی‌های جدید کرده و از وابستگی به تک سوخت دوری کنند.

وی به استمرار استفاده از سوخت مازوت در تبریز اشاره و اظهار داشت: اکنون با وجود این‌که مصرف سوخت مازوت در آلودگی هوای تبریز اثرگذار است اما مجبور…

Read more

از مدارا با کلاغ تا دموکراسی – محسن رنانی

از مدارا با کلاغ تا دموکراسی – محسن رنانی

 فکر نمی‌کنی تمرین برای مهارت گفت‌وگو و مدارا را باید از کلاغ‌ها شروع کرد؟ آخر چگونه می شود کسی که تحمل قارقار چهارتا  کلاغ‌ را در آسمان خانه‌اش ندارد، تحمل نق زدن‌ها و نقد مخالفانش را در رسانه‌های عمومی داشته باشد؟ 

در خانه مادری من تعدادی درخت کاج خیلی بلند هست که روی آنها کلاغ‌ها آشیانه ساخته‌اند. مجموعا پنج آشیانه کلاغ در حیاط مادری ام هست. کلاغ‌ها در بهار و تابستان، هم خیلی کثیف کاری می کنند و هم غوغایی درست می‌کنند از دعوا و رقابت با هم؛ وقتی هم که گربه‌ها پا به حیاط می‌گذارند، دیگر جنگ، مغلوبه می‌شود. در چنین مواقعی فضای خانه کلافه کننده است و دیگر امکان هیچ تمرکزی نیست. چند سال بود تصمیم داشتم در زمستان که جوجه ندارند، آشیانه‌هایشان را پایین بیاورم تا از این خانه کوچ کنند. مدتی پیش یک نردبان فلزی بسیار بلند تهیه کردم و سایر لوازم را آماده هم کردم. دیروز به دوست و شاعر رنانی‌، غضنفر سلطانی، پیام دادم که اگر حالش را دارد دم غروب بیاید کمک من، اما نگفتم برای چه! استقبال کرد و آمد. وقتی فهمید می‌خواهم چه کنم، مخالفتی نکرد ولی متوجه شدم که خیلی با رغبت کمک نمی‌کند. نردبان بلند را به سختی کنار یکی از درختان قرار دادیم اما به علت باریکی درخت و طولانی و چند تکه بودن نردبان، ناپایدار بود و استاد غضنفر اجازه نداد که بروم بالا. بعد کوشیدم با طناب از درخت بالا بروم. چندمتری رفتم بالا اما نشد ادامه بدهم و بازگشتم…

Read more

۵ شهروند تبریزی در مجموع به ۵ سال حبس و ۳۰۰ ضربه شلاق محکوم شدند

۵ شهروند تبریزی در مجموع به ۵ سال حبس

و ۳۰۰ ضربه شلاق محکوم شدند

روز ۲۲ دی ۱۳۹۹، دادگاهی در تبریز پنج‌تن از شهروندان این شهر را در مجموع به پنج سال حبس و ۳۰۰ ضربه شلاق محکوم کرد.

شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری دو تبریز به ریاست «محمدعلی پیری»، «حکیمه احمدی»، «یاسمن ظفری»، «سعداله ساسانی»، «رحیم ساسانی» و «مهدی پورعلی» را به اتهام‌های «اخلال در نظم و آسایش عمومی»، «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی» و «تمرد به مأموران»، هرکدام را به یک سال حبس و ۶۰ ضربه شلاق محکوم کرد.

این حکم به مدت چهار سال به حالت تعلیق درآمده است.

این پنج فعال مدنی به همراه حداقل هشت شهروند دیگر، روز ۲۶ تیر سال جاری در تجمع «حمایت از آزادسازی قره‌باغ» مقابل کنسول‌گری جمهوری آذربایجان در شهر تبریز بازداشت شدند.

مأموران پس از بازداشت این شهروندان، با مراجعه به منازل حداقل چهار تن از بازداشت‌شدگان، اقدام به تفتیش منزل و ضبط برخی از کتاب‌ها و لوازم شخصی آن‌ها کردند.…

Read more

دهها تجمع اعتراضی در یک روز

دهها تجمع اعتراضی در یک روز

به گزارش رسانه های گروهی روز یکشنبه ۲۱ دی ماه ۹۹، حداقل ۳۱ تجمع اعتراضی در شهرهای مختلف کشور برگزارشد. به تعدادی از این تجمعات و خواسته های معترضین اشاره می کنیم:

ــ تجمع اعتراضی نگهبانان شهرداری تبریز در ساختمان شورای شهر

جمعی از نگهبانان شهرداری تبریز، در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، در ساختمان شورای شهر دست به تجمع اعتراضی زدند.

ــ تجمع اعتراضی حواله داران شرکت صنعت خودرو آذربایجان در تبریز

گروهی از حواله‌داران شرکت صنعت خودرو آذربایجان (آذویکو)، در اعتراض به عدم تحویل خودروهای پیش خرید شده به مشتریان، در مقابل این شرکت در تبریز، دست به تجمع اعتراضی زدند.

ــ تجمع اعتراضی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی

جمع زیادی از بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی حداقل در ۲۱ شهر از جمله تهران، کرمان، بجنورد، رشت، اهواز، اصفهان، ایلام، تبریز، شوش، کرمانشاه، اسفراین، خرم‌آباد، کرج، اراک، مشهد، همدان، بروجرد، یزد، شیراز، شوش و هفت‌تپه …

Read more

ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی چه بر سرِ اقتصاد و معیشت مردم می‌آورد؟!

ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی چه بر سرِ اقتصاد و معیشت مردم می‌آورد؟!

برخلافِ ایده‌های کلیشه‌ای و ناکارآمدِ نئولیبرال‌ها که تعدیل ساختاری را مقدس می‌دانند و موافق با آزادسازی هرچه بیشتر نرخ ارز و کاهشِ هرچه فزون‌ترِ ارزش پول ملی هستند، اقتصاددانان مدافع کارگران و تولید داخلی، مشروعیت بخشیدن به ارز گران ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی و حذف کامل ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی و ارز ترجیحی ۱۱ هزار تومانی را یک نقطه عطف دردناک می‌دانند؛ نقطه عطفی که شیب تورم و سقوط معیشتی اکثریت مردم را تندتر خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، از زمان ارائه لایحه بودجه ۱۴۰۰، بحث ارز و نرخ‌گذاری ارز در بودجه، تبدیل به یک چالش بزرگ شده است. آیا دولتی‌ها و نمایندگان مجلس یازدهم – که بسیاری از آنها خود را مدافع حقوق مظلومان و فرودستان اجتماع می‌دانند- قصد دارند به مقوله‌ی «ارز گران» و بی‌ارزش شدن پول ملی، وجاهت قانونی ببخشند؟

تاثیر گرانی ارز بر همه وجوه زندگی مردم، اظهر من‌ا…

Read more

برگ های بهار آفتابی - خاطره ها -

 

  برگ های بهار آفتابی

- خاطره ها -

نویسنده علی توده / بهروز مطلب زاده

بخش سوم

 

«حس مسئولیت!»

«داشتن حس مسولیت               

شجاعت می آورد در انسان      

گل می دهد آرزو                   

حیطه عمل فراخ تر می شود» 

 

وقتی من به کوچه آمدم، رادیو تبریز برنامه روزانه خود را خیلی وقت بود که شروع کرده بود. مردم دردسته های بزرگ، درخانه ها و بازارها و میدان های شهر گرد آمده و به رادیو گوش م دادند. حتی رهگذرها نیزدرحال عبورازکوچه ها و خیابان ها، سخنان سرشارازشوروامیدی را که ازبلندگوهای نصب شده برسرتیرهای برق کنارخیابان به پروازدرمی آمد وبردل ها می نشست  را می شنیدند به راه خویش ادامه می دادند.آری. مردم انقلابی همانگونه که درپیکارهای سهمگین، با ایمانی خلل ناپذیر  ازفرقه دمرات ره می سپردند اینک نیز، ازتدابیرتاخیرناپذیرآن به وجد می آمدند، و با شوروشعف، هرروزوهرساعت، حرکت ها وسیاست های آن را زیرنظرداشت.

وقتی برنامه ا…

Read more

رشد بالای جرایم ناشی از خشونت در آذربایجان‌شرقی

رشد بالای جرایم ناشی از خشونت در آذربایجان‌شرقی

جرایم خشونت‌آمیز در استان آذربایجان شرقی نسبت به میانگین کشوری بالاتر است. افزایش مهاجرت و بافت های ناکارآمد شهری، افت تحصیلی و ترک تحصیل در مدارس، سوء مصرف و اعتیاد به مواد مخدر، ناامیدی، ناکارآمدی و احساس تبعیض و ناعدالتی، ایجاد باورهای خشونت محور ناشی از فرزند پروری ناکارآمد و به ویژه مسایل اقتصادی که در سال های اخیر مردم با آن درگیر هستند،  از جمله علل و عوامل بروز خشونت در جامعه است.

 به گفته احمد موقری سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان‌شرقی سالانه از بین ۶ میلیون پرونده وارده به قوه قضائیه در کشور یک میلیون پرونده مرتبط با عناوین مرتبط با خشونت است.

احمد موقری روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: یکی از آسیب های اجتماعی جامعه و دستگاه قضایی موضوع خشونت است که بر اساس آمارهای ماهانه، عناوین مرتبط با خشونت همچون خشونت های فیزیکی،  لفظی،  زبانی و اقتصادی جزو رتبه های اول تا سوم است که در این رابطه نهادهای حمایتی باید به افزایش تاب آوری…

Read more

دریاچه ارومیه تا سلامت کامل فاصله زیادی دارد

دریاچه ارومیه تا سلامت کامل فاصله زیادی دارد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی و عضو ستاد احیا دریاچه ارومیه گفت: حجم آب دریاچه ارومیه در دی ماه سال گذشته ۳.۳۵ میلیارد مترمکعب بود که دی ماه امسال به ۳.۲۹ میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

 یوسف غفارزاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا علت کاهش حجم آب دریاچه ارومیه را تبخیر فصل تابستان و کاهش بارندگی های فصل پاییز عنوان و اظهار کرد: حجم آب دریاچه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶ میلیون مترمکعب و نسبت به ابتدای سال آبی (اول مهر امسال) سه میلیون متر مترمکعب کاهش یافته است

وی افزود: حجم آب دریاچه ارومیه نیز در مقایسه با متوسط درازمدت ۱۲.۴۸ میلیارد مترمکعب کاهش نشان می دهد.

وی ادامه داد: تراز سطح آب دریاچه ارومیه امسال یکهزار و ۲۷۱ متر و ۲۵ سانتی متر است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲ صدم سانتی متر و نسبت به ابتدای سال آبی (اول مهر امسال) یک سانتی متر و در مقایسه با متوسط درازمدت، …

Read more

وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی و منافع گروهی در قدرت

وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی و منافع گروهی در قدرت

گفتگو با حسین راغفر

اين تفکري که در سه دهه گذشته و به‌ويژه 16 سال گذشته در کشور حاکم شده اصلا قادر به درک مساله نيست چون خودش صاحب منافع است……. منافع گروه‌هايي که درون قدرت هستند و به‌رغم شعارها و ادعاهايي که دارند و مي‌دهند عملا به نفع همين گروه‌هاي صاحب نفوذ و ثروت تصميم‌گيري مي‌کنند

در لايحه بودجه 1400 سقف فروش نفت از دو ميليون و 300 هزار بشکه به يک‌ونيم ميليون بشکه کاهش پيدا کرده است، آيا اين ميزان نفت در بودجه سال آينده قابل تحقق است يا خير؟
با توجه به تجربه سال گذشته به‌نظر مي‌رسد که اين موضوع هم قطعا تحقق پيدا نخواهد کرد، ضمن اينکه خوش‌بيني‌اي که وجود دارد خوش‌بيني بيش از اندازه است که تصور مي‌کنند با تغيير رئيس‌جمهوري آمريکا اتفاقات خيلي مبارک و روشني به‌نفع کشور خواهد افتاد و به‌نظرم چنين نخواهد شد؛ البته تجربه اين را ثابت خواهد کرد و اميدوارم که من اشتباه کنم. يعني وقتي کشوري که به فروش نفت در بازارهاي جهاني وابسته است قطعا بايد به روش ديگري در مناسبات بين‌المللي بازي کند با توجه به شرايط کنوني اقتصاد جهاني و همين تهديداتي هم که هم‌اکنون وجود دارد، من خيلي بعيد مي‌دانم که اينها تغيير چنداني در سياست خار…

Read more

مسئولین از نا امنی فاز ۳ خط یک مترو تبریز خبر داشتند

مسئولین از نا امنی فاز ۳ خط یک مترو تبریز  خبر داشتند

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تبریز: بارها ایرادات ایمنی در فاز ۳ خط یک را به مسئولان ذی ربط منتقل کرده بودم. بی توجهی مسئولین باعث این حادثه شد.

با گذشت چند روز از حادثه متروی تبریز که موجب مصدومیت راهبر قطار و آسیب به چند واگن شد، میگذرد. این قطار هنگام حادثه خوشبختانه خالی از سرنشین بود. رسانه ها برای  پیگیری جزئیات این حادثه با بهرام فرهخت، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تبریز گفت‌وگو کرده اند. فرهخت از تشکیل کارگروه ویژه برای مشخص شدن ابعاد گوناگون حادثه اطلاع داده است.

او می می گوید: علاوه بر کارشناسان فنی مستقر در شرکت بهره‌برداری و متخصصان این حوزه در تبریز، از کارشناسان شهرهای مشهد و تهران نیز دعوت شده و قرار است طی روزهای آتی نتیجه دقیق و کامل بررسی‌ها اعلام شود.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تبریز اظهار داشت: از اواخر اردیبهشت که مسئولیت شرکت بهره‌برداری را عهده‌دار شدم، نامه‌های متعددی، نسبت به عدم ایمنی در این م…

Read more

گسترش تخلفات مالی در شهرداری های استان آذربایجان شرقی

گسترش تخلفات مالی در شهرداری های استان آذربایجان شرقی

تخلفات مالی و اداری در شهرداری و شوراهای شهر بسیاری از شهرهای بزرگ در چند سال اخیر رشد چشم گیری داشته است. هرچند وقت یکبار، اخبار رسمی یا غیر رسمی، دستگیری چند تن از اعضای شورای شهر یا شهردار یک شهر را مخابره میکنند و در این بین بدون اطلاع رسانی از جزئیات یا سرنوشت دستگیر شدگان، تنها چیزی که بر ذهن مردم نقش می بندد، کلیدواژه فساد در شهرداری و شوراهاست.

استان آذربایجان شرقی به ویژه کلانشهر تبریز از این قاعده مستثنی نیست. سالهاست اخبار ضد و نقیضی از بازداشت و آزادی با قرار وثیقه متخلفین در رسانه ها منتشر می شود. در عین حال تخلفات مالی  در شهرداری ها و شوراهای شهر استان در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته است. نمونه اخیر آن اتفاقاتی است که در شهرداری مراغه رسانه ای شده است.

مدتی از انتشار خبر تخلف و بازداشت مسئولین شهری آذرشهر و سراب نگذشته است که اخبار ضد و نقیضی از بازداشت شهردار سابق شهرستان مراغه در رسانه‌ها منتشر گشته.…

Read more

دو حادثه در تبریز که مسئولین باید پاسخگو باشند!

دو حادثه در تبریز که مسئولین باید پاسخگو باشند!

1ـ مازوت نفس تبریز را گرفت!

معلوم شده است که عامل اصلی آلودگی هوای تبریز استفاده از مازوت در نیروگاههای این استان است و همین مسئله باعث تشدید آلودگی هوای تبریز شده است.

احمد بایبوردی کارشناس محیط زیست در مصاحبه با آژانس خبری نصر گفته است: به نظر می رسد مهمترین عاملی که امروز در آلودگی هوای تبریز می بینیم، استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه تبریز و نیز آلایندگی های پتروشیمی و پالایشگاه تبریز است، این در صورتی است که دستگاه حاکمیتی ذی ربط به وظیفه قانونی خود عمل نمی کند.

بایبوردی در ادامه یادآور شد: در این شرایط هیچ بهانه ای از تحریم و پیک مصرف گرفته تا سردی هوا، قصور مسئولان امر را در عدم عمل کردن به وظایف محوله قانونی شان توجیه نمی کند. اگر کاری را بخواهیم انجام دهیم، حتما راهی وجود دارد، اما اگر نخواهیم انجام دهیم صد جور بهانه می توان برای انجام ندادنش تراشید. در کشوری که روی دخایر گاز نشسته ایم و به اندازه کافی گاز داریم، نباید مشکلی بابت تامین نیاز نیروگاه های کشور داشته باشیم. در بدترین حالت مازوت باید با حفظ امحا شود.…

Read more

بیانیه تجمع سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی

بیانیه تجمع سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی

امروز یکشنبه ۱۴ دی، تجمع سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی در شهرهای مختلف برگزار گردید. علاوه بر تهران، بازنشستگان تأمین اجتماعی، امروز در شهرهای مشهد، کرج، خرم‌آباد، اهواز، کرمانشاه، تبریز، اراک، شیراز، همدان، سنندج، قزوین و … نیز با تجمع در مقابل ساختمان تأمین اجتماعی دست به اعتراض زدند.

معترضین با انتشار بیانیه ای به اجتماع خود پایان دادند. در این بیانیه علاوه بر اشاره به وضعیت وخیم معیشتی و حقوق‌های زیر خط فقر، به تلاش‌هایی که در این سال‌ها برای رساندن صدای خودشان به مسئولان مختلف انجام داده‌اند پرداخته‌اند. بازنشستگان که پس از سال‌ها رنج و تلاش حالا باید در آسایش و آرامش، زندگی خوبی را کنار فرزندان و نوه‌های خود داشته باشند، مدت چند سال است، در سرمای زمستان و گرمای تابستان، در خیابان‌ها، حداقل حقوق خود را فریاد می‌زنند اما متأسفانه گوش شنوایی نیست…

Read more

حذف آموزش رشته‌های ریاضی و تجربی در ۳۵ منطقه کشور

حذف آموزش رشته‌های ریاضی و تجربی در ۳۵ منطقه کشور

وزیر اسبق آموزش و پرورش اعلام کرده در ۳۵ منطقه کشور رشته‌های ریاضی و تجربی در مدارس تدریس نمی‌شود.

به گفته علی اصغر فانی از میان ۷۵۰ منطقه آموزشی کل کشور حدود ۱۰۵ منطقه از نظر آموزشی محروم هستند. او درتوضیح وضعیت آموزشی این مناطق  از حذف خودکار رشته ریاضی و تجربی در بخش زیادی از مدارس خبر داده و گفته: « در ۳۵ منطقه کشور اصلا رشته ریاضی و تجربی تدریس نمی‌شود و این یعنی از ۳۵ نقطه از ایران هیچ‌گاه پزشک، پرستار و مهندس وارد جامعه نمی‌شود. همچنین در ۴۰ منطقه ۱۲ هزار دانش‌آموز پایه دوازدهم داریم که فقط ۵۰۰ نفرشان در رشته ریاضی تحصیل می‌کنند. حدود ۹ هزار نفر در ادبیات و علوم‌انسانی درس می‌خوانند و بقیه هم تجربی هستند.»

به گفته او در میان رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای رشته خانه‌داری به‌طور گسترده در مدارس دخترانه ارائه می‌شود. وزیر اسبق آموزش و پرورش می‌گوید «در مناطق انتهایی لیست، مدیران مدارس برای اینکه خودشان را راحت کنند و نرخ پوشش تحصیلی را بالا ببرند، رشته مدیریت خانواده را که همان خانه‌داری است…

Read more

ده میلیون کارگر زیرزمینی با حقوق ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومانی در کشور

ده میلیون کارگر زیرزمینی با حقوق ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومانی در کشور

علی اصلانی، عضو کانون عالی شورای کار به ده میلیون کارگر زیرزمینی اشاره می‌کند که هیچ کس بر حقوق آنها نظارت نمی‌کند و همه از حداقل مزد تعیین شده هم حقوق کمتری می‌گیرند تا جایی که برخی ماهانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان دستمزد دارند.

ماه‌های پایانی سال آغاز دغدغه و نگرانی کارگرانی است که منتظر هستند برای افزایش حقوق سال آینده‌شان در جلساتی که خود یا نمایندگان واقعی‌شان حضور ندارند، چه تصمیمی گرفته می‌شود.

اگرچه بودجه نهادهای دولتی همچون صدا و سیما و یا ده‌ها نهاد وابسته به خامنه‌ای طبق روال هر ساله چندین ماه زودتر به مجلس ارائه می‌شود، اما تصویب لایحه افزایش بودجه کارگران و مزدبگیران چندین ماه طول کشیده و در نهایت نیز به سرانجام رضایت‌بخشی برای کارگران منجر نمی‌شود.

کمااینکه سال ۹۸ به هزار و یک بهانه از جمله کرونا و تعطیلی مجلس، تصویب نهایی افزایش حقوق کارگران تا مرداد ماه سال ۹۹ به درازا کشیده شد که پس از اعلام م…

Read more

اعتصاب رانندگان خودمالک سازمان اتوبوسرانی ارومیه

اعتصاب رانندگان خودمالک سازمان اتوبوسرانی ارومیه

روز سه‌شنبه ۹ دی ماه ۹۹، یازدهمین روز اعتصاب رانندگان خودمالک سازمان اتوبوسرانی ارومیه، به دلیل عدم اعتماد به اجرایی شدن وعده و وعیدها با برپایی تجمع درترمینال برگزار شد.

اعتصاب رانندگان خودمالک سازمان اتوبوسرانی ارومیه، نسبت به کاهش درآمد، عدم پرداخت حق بیمه و تسهیلات که از یازده روز پیش شروع شد، همچنان ادامه دارد و خواهان ضمانت برای اجرایی شدن وعده و وعیدها هستند.

سخنگوی شورای شهر ارومیه، روز سه‌شنبه ۹ دی ماه ۹۹، با اشاره به این که دیروز جلسه‌ای با حضور چند نفر به نمایندگی از رانندگان بخش خصوصی اتوبوسرانی شهرداری ارومیه و نیز رئیس سازمان بخش خصوصی برگزار شد، گفت: «از جمله مطالبات رانندگان، قراردادی بود که در زمان واگذاری اتوبوس‌ها به بخش خصوصی امضاء شده و در پایان آن قرارداد باید سند آن واگذار و قرارداد جدیدی جایگزین می‌شد

وی افزود: «همچنین رانندگان بخش خصوصی بار دیگر تاکید …

Read more

20 blog posts