header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

جنبش سبز؛ برانداختن تام و تمام پرده تزویر استبداد

جنبش سبز؛ برانداختن تام و تمام پرده تزویر استبداد

ابوالفضل قدیانی

نظام استبداد دینی حاکم بر ایران ظرفیت و توان اصلاح از درون ندارد و بایستی آن را با اتحاد نیروهای سیاسی و مدنی و نتیجتا شکل‌گیری اراده ملی و مقاومت سراسری مدنی ِ درونزا، وادار به پذیرش اصلاحات ساختاری کرد. چراکه با تسلط نهاد ولایت فقیه، به عنوان رکن اصلی استبداد دینی بر ارکان اساسی کشور انتظار امکان هیچگونه اصلاح ساختاری را نمی‌توان داشت

در آستانه سالگرد انتخابات ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ و شکل‌گیری جنبش تاریخی سبز، نگاهی دوباره به ریشه‌های این جنبش، دلایل فروکش‌کردن آن در خیابان و اثرات آن در کمک به نیل به خواست‌های تاریخی ملت ایران روشنگر خواهد بود.

به گمان من جنبش سبز دو سر منشأ اصلی دارد. اولین منشأ که خصلتی عمومی دارد سرکوب خواست تاریخی ملت ایران در برقراری حکومت دمکراتیک قانونی، حفظ آزادی‌های فردی، جمعی، سیاسی و فرهنگی و همچنین توسعه اقتصادی و اجتماعی است. دومین منشأ به شرایط خاص انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ و فتنه تقلب و کودتای انتخاباتی استبدادطلبان حاکم به رهبری علی خامنه‌ای باز می‌گردد. اگر سرچشمه‌های اصلی جن…

Read more

زحمتکشان جنگ نمی خواهند!

زحمتکشان جنگ نمی خواهند!

به صدا درآمدن طبل شوم جنگ جان فرزندان زحمتکشان ایران و آمریکا را تهدید می کند!

سرمایه داری جهانی برای برون رفت از بحران خود ساخته به جنگ نیازمند است و از قربانی کردن جوانان ایرانی وآمریکایی ابایی نداشته تا هزینه رُکود اقتصادی و انباشت تولیدش را به کشورهای منطقه خلیج فارس و خاورمیانه تحمیل کند.

جنگ طلبان اگر موفق شوند استقلال و اقتصاد کشورمان را تخریب کرده و در مسیر آن ابایی از کشتار فرزندان کارگران و زحمتکشان ایرانی و آمریکایی ندارند. جنگ خاموش تحریم اقتصادی و بانکی که بیش از یکسال است که ادامه داشته، خانواده های زحمتکشان ایرانی را بی صدا کشتار می کند. مواد غذایی هر روز گران تر و بیکاری افزون تر می شود. ما می دانیم که جنگ مبارزات کارگری را تعطیل کرده و بهبودخواهان را به پشت میله های زندان خواهد فرستاد و فرصتی به سودجویان می دهد تا ثروت زحمتکشان را بیشتر به یغما برند.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران برای جل…

Read more

زندگی و آثار صمد بهرنگی جدال پر سابقه در ایران فرد انقلابی یا خلق انقلابی؟

زندگی و آثار صمد بهرنگی

جدال پر سابقه در ایران؛ فرد انقلابی یا خلق انقلابی؟
احسان طبری

صمد بهرنگی نویسنده ای که در سال 1347 در سن 29 سالگی از میان رفت، پدیده ای جالب در ادبیات معاصر ماست. او معلمی بود دلبسته به مردم که سال ها در روستاهای آذربایجان تدریس می کرد. قصه نویسی بود که هدف های اجتماعی کاملا مترقی را در پرداخت های هنری خویش با دلاویزی و صراحت دنبال می نمود. خود او درباره هدف قصه هائی که برای کودکان نوشته، در مجله «نگین» (اردیبهشت 1347) توضیحی می دهد که بهتر از هر وصف دیگر محتوی و سمت فکری بهرنگی را آشکار می سازد. صمد بهرنگی می نویسد:

«آیا نباید به کودک بگوئیم که بیشتر از نصف مردم جهان گرسنه اند و راه برانداختن گرسنگی چیست؟ آیا نباید درک علمی و درستی از تاریخ و تحول و تکامل اجتماعات انسانی به کودک بدهیم؟ چرا باید بچه های شسته و رفته، بی لک و پیس، بی سر و صدا و مطیع تربیت کنیم؟ مگر قصد داریم بچه ها را پشت ویترین مغازه های لوکس خرازی فروشی های بالای شهر بگذاریم که چنین عروسک های شیکی از آنها درست می کنیم؟... ادبیات کودکان نباید فقط مبلغ محبت و نوع دوستی و قناعت و تواضع، از نوع اخلاق مسیحیت باشد. باید به بچه گفت، که به هر آنچه و هر که ضد بشری و غی…

Read more

ای تو پیشاهنگ رفتن … به مناسبت دوم تیر سال روز تولد صمدبهرنگی

ای تو پیشاهنگ رفتن … 

به مناسبت دوم تیر سال روز تولد صمدبهرنگی

جعفر ابراهیمی

هر کس می‌خواهد بداند اسطوره و الگو شدن و در تاریخ ماندن چه معنایی دارد باید تاریخ را ورق بزند  باید برگردد به دوم تیر 1318. باید برود محله چرنداب ، محله‌ای درجنوب تبریز. همان محله‌ای  که صمد در آن متولد شد و از آنجا پل بزند به امروز، باید برود پیرمردهای روستای های آذربایجان، از اهر و ورزقان تا آذرشهر را ببینید که قصه معلم عشق و برابری را با خود زمزمه می‌کنند وقتی می‌خوانند:

آراز آراز خان آراز سـولطـان آراز خان آراز

سنی گوروم یاناسان ائل دردینی قان آراز

او باید برود کنار ارس، ساحل روستای کوانق. تا ببیند این خاک هنوز تب‌دار است، تب عشق معلمی که بسان ماهی سیاه کوچولویش به ارس پیوست و جاودانه شد.

صمد اسطوره زاده نشد زمانی هم که داشت زندگی‌اش را قصه می‌کرد و با قصه‌هایش مبارزه می‌کرد به فکر اسطوره شدن نبود. او بر تضادهای عینی و واقعی جامعه خود آگاه و مسلط بود به خاطر همین در عمر کوتاه اما پرثمرش برای رهایی جامعه از انواع ستم و استثمار به جد کوشید و ب…

Read more

فرصت‌ها و تهدیدهای طرح تحول سلامت از آغاز تا کنون

 

فرصت‌ها و تهدیدهای طرح تحول سلامت از آغاز تا کنون

فرشاد مومنی گفت: سیاست‌های تورم‌زا نیروی محرکه گسترش فقر، فساد و همه انواع نابرابری‌های ناموجه است. از همین روی جلسه سران قوا، دولت و دست اندرکاران باید بدانند به دلیل درهم‌تنیدگی تورم و بیکاری در دو دهه اخیر، سیاست‌های تورم‌زا موجب افزایش بیکاری و هزینه نان آوران خواهد شد و امیدواریم این هوشیاری ایجاد شود تا دولت و جلسه سران قوا تلاش کنند تا بنیه اندیشه‌ای تصمیمات خود را بالا ببرند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، فرشاد مومنی در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد با موضوع «فرصت‌ها و تهدیدهای طرح تحول سلامت از آغاز تا کنون» گفت: در سطح متفکران توسعه این تفاهم وجود دارد که در سال‌های اخیر وجه اجتماعی حیات جمعی انسان‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. در ادبیات موضوع، وجه اجتماعی انسان‌ها به مثابه یک چسب است و اینگونه در نظر می‌گیرند که این چسب به هر اندازه کاراتر باشد سطوح اعتماد متقابل بین حکومت و مردم افزایش می یابد و آنگاه اداره جامعه کم هزینه و پر دستاورد خواهد شد و انصاف این است که در دوره پس از انقلاب به این جنبه توجه ویژه‌ای شد…

Read more

در حاشیه تظاهرات 28 خردادماه 98 در مقابل مجلس استصوابی

در حاشیه تظاهرات 28 خردادماه 98

 در مقابل مجلس استصوابی

پس از سرکوب تظاهرات اول ماه مه، انتظار استقبال از این دعوت بازنشستگان نمی رفت، ولی با این وجود این دعوت مورد استقبال محدودی قرار گرفت. تریبون در اختیار آن گروهی از بازنشستگان بود که از وزارت کشور مجوز تظاهرات را گرفته بودند. بدین جهت این چند مجری با پشتوانه حمایت نیروی انتظامی انحصار طلبانه مانند همه دیکتاتورمنشان به دیگرتشکل های بازنشستگان اجازه طرح مشکلات شان را ندادند. در حالی که اکثر شرکت کنندگان را تشکل های غیر دولتی تشکیل داده بودند. یکی از دلایل این ادعا طرح شعار هایی خارج برنامه هییت برگزار کننده بود. مانند شعار مخالفت با زندانی و انفصال از خدمت فرهنگیان که تلاش مجریان برای جلوگیری از طرح این شعارها ناکام ماند و همه حاظران از آن استقبال کردند. اگر چه برخی شعارها مانند" دشمن ما همین جاست دروغ میگن امریکاست. شعار مخالفینی بود که از روی کینه و نفرت نسبت به حاکمیتی است که گام به گام به سوی جنگ پیش می رود، آن هم در حالی که با بیکاری و گرانی و تورم زندگی مردم را فلج کرده است ومدعی توسعه و رفاه هم می باشد. دولت هایی که با سیاست های اقتصادی وارداتی شان  منافع کارگران وحقوق بگیران را فدای نگرش دگم خود کرده اند. با این وجود  بازنشستگان نباید از روی خشم به شعاری بپردازند که سرکرده جهانی امپریالیسمی را که جای پای جنایت ش را در همه گوشه و کنار دنیا می توان دید، ندیده بگیرند. از سوی دیگر این شعار یک واقعیت را هم با خود حمل می کرد و آن اشاره ای پنهان به برخی ازروحانیون مانند سردار به اصطلاح سازندگی بود که سیاست های اقتصادی دیکته شده ی آمریکایی را در ایران کاربردی کرده ودیگران …

Read more

کشف نسخه‌های جدید دیوان نسیمی

کشف نسخه‌های جدید دیوان نسیمی

سیمور نصیروف، پژوهشگر شناخته شده آذربایجانی مقیم مصر از کشف نسخه های جدید از دیوانهای فارسی و ترکی نسیمی در مرکز نسخ خطی کتابخانه ملی قاهره خبر داد.

به گفته نصیروف دیوان آذربایجانی نسیمی بیشتر شامل اشعار رباعی و مثنوی است و البته تعدادی غزل نیز در آن وجود دارد. در ابتدای این نسخه ۲۵۴ صفحه‌ای کلیات عماد الدین نسیمی نوشته شده است. علاوه بر اشعار بخشی از این کلیات به نثر است که نصایح و حکم، و مدح و نعت پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت مطهر ایشان را در بر میگیرد.

تاریخ نگارش نسخه ۹۴۱ هجری و نویسنده آن پیراحمد بن اسکندر است. نسخه با خط نستعلیق ریز نوشته شده است.

نسخه فارسی دیوان نیز که در ابتدای آن “دیوان نسیمی” نوشته شده است با خط شکسته نستعلیق در ۸۶ صفحه که عرض آن ۱۱ و طول آن ۱۶ سانتی متر است نوشته شده است. این دیوان کاملا منظوم است و بخش نثر در آن وجود ندارد.

سال جاری میلادی (۲۰۱۹) به عنوان ۶۵۰-مین سال تولد نسیمی در جمهوری آذرب…

Read more

موضوع پهپاد گلوبال هوک در افقی وسیعتر

موضوع پهپاد گلوبال هوک در افقی وسیعتر

 کامبیز نوروزی

پهپاد داخل حریم هوایی ایران بود؟ پهپاد داخل حریم هوایی ایران نبود؟ مسأله این است . اما مسأله این نیست . چیزی مقدم بر آن وجود دارد.

رسانه ها یا دولتها در مورد میزان مشروعیت حقوقی یا جنبه های اخلاق بین الملل  رفتارهای آمریکا با ایران کمتر سخن می گویند . خصوصاً از هنگامی که با تصمیم دونالد ترامپ ایالات متحده از برجام خارج شد ، تقریباً تمامی رفتارهای امریکا نسبت به ایران در تعارض کامل با موازین و معیارهای حقوق بین الملل و حقوق بشر بوده است . اولین مورد آنها ، خروج از برجام بود . سپس برگرداندن تحریمهای اقتصادی و تشدید روزمرۀ آنها که سلامت و حیات مردم ایران را با خطرات جدی مواجه کرده است و از مصادیق نقض حقوق بشر است .

ما در مسائل داخلی ، در نقد و برخی رفتارهای حکومتی مرتباً به قوانین داخلی یا حتی معاهدات و کنوانسیونهای بین المللی استناد می کنیم ، اما به روابط بین الملل و خصوصاً بررسی و نقد رفتار آمریکا با ایران که می رسیم به منطقی دوگانه معیارهای حقوقی و اخلاقی را فراموش می کنند…

Read more

معلمان چه می خواهند؟ سرانه دانش آموزی فقط ۲۰۰ دلار است!

معلمان چه می خواهند؟

سرانه دانش آموزی فقط ۲۰۰ دلار است!

مطالبات اقتصادی معلمان از مطالبات آموزشی و فرهنگی قابل تفکیک نیست؛ ارائه آموزش رایگان و باکیفیت به همه دانش‌آموزان کشور، نیازمند تخصیص بودجه آموزشی مناسب است؛ بودجه‌ی مناسبی که دستمزد شایسته معلمان را نیز شامل می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مطالباتِ اقتصادی معلمان کشور، در دو بسترِ کاملاً به هم پیوسته قابل ارزیابی است؛ یکی کمبود سرانه آموزشی که ارائه آموزش رایگان کیفی به دانش آموزان کشور را با محدودیت‌های بسیار مواجه می‌کند و دیگری ناکافی بودن «مزد» در سطوح مختلف، که معاش گروه‌های مختلفِ فرهنگیان را با دشواری‌ رو‌به‌رو می‌سازد.   

سرانه دانش‌آموزی در مقام مقایسه

در ایران سرانه دانش‌آموزی فقط ۶۰۵ دلار است؛ البته این آمار مربوط به قبل از جهش نرخ ارز است؛ با سه برابر شدن نرخ ارز، امروز این رقم به حدود ۲۰۰ دلار رسیده که یک چهارم متوسط جهانی و قابل قیاس با برخی کشورهای آفریقایی‌ست…

Read more

مطلب رسیده: بازیچه دیگران نباشیم

مطلب رسیده: بازیچه دیگران نباشیم

خسرو.ا

درست از زمانیکه سیستم کنونی همه آرزوهای افراد ناآگاه و حماقت پیشه را زیر و رو کرد و توسن رستگاری و سعادت دنیا و آخرت به گل نشست، فضای تاختن برای ناسیونالیسم و عظمت طلبی غیر واقعی گذشته فراهم شد تا با الفاظ دهن پرکن زرتشت و لوح حقوق بشر کورش، فرصت طلبان سلطنت را بر آن دارد که  پادشاهی پوسیده و زنگزده را از خاک بیرون بکشند.به همان اندازه ای که ژان پل سارتر برای شاملو متاسف بود و جلو زاری خود را گرفت ،که این انقلاب نیست این برگشت به قبل از انقلاب اجتماعی رنسانس است و جای تبریک ندارد.همه ما هم باید غمگنانه و با دلی اندوهبار و عمیقا متاسف باشیم که بعضیها برصوت ناساز شاهی می دمند .پادشاهان خصوصا قاجار و پهلوی حکام و دیکتاتورهای غصبی بودند که جامعه را به نابودی کشاندند و من خود، ناظر جنایات زیادی بوده ام .

ما چقدر از خوشبختی و آینده نگری بدوریم که باید چشمهای براق خود را بر روی گفته های مثلا یک مادربزرگ به بینایی و ایجاد دگرگونی اجتماعی متمرکز سازیم.…

Read more

نامه مهم اینفانتینو به ایران: ورود زنان به ورزشگاه ها را آزاد کنید

نامه مهم اینفانتینو به ایران:

ورود زنان به ورزشگاه ها را آزاد کنید

رییس کل فیفا با انتشار نامه‌ای اضطراری از فدراسیون فوتبال ایران درخواست کرد تا مرحله مقدماتی جام جهانی 2022 را با حضور زنان در ورزشگاه‌ها آغاز کند.

جیانی اینفانتینو با انتشار نامه‌ای فوری به فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرد باید مراتب حضور بانوان در ورزشگاه‌های ایران هرچه زودتر فراهم شود. در متن این نامه که توسط رییس فیفا برای مهدی تاج نوشته شده، آمده است: «نوامبر سال گذشته سفر بسیار خوبی به تهران داشتم. در این اقامت کوتاه در ایران، فیفا روابط دوستانه خودش را تقویت کرد. می‌خواهم یک بار دیگر از شما بابت این پذیرایی دوستانه تشکر کنم. من واقعا احساس خوبی از حضور در مرحله برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا در تهران داشتم. در دیدار پرسپولیس و کاشیما، در یک دیدار تاریخی حاصر بودم. وقتی بعد از 40 سال زنان ایرانی توانستند دوباره به ورزشگاه بیایند و از یک مسابقه فوتبال رسمی لذت ببرند. این یعنی بیش از هزار زن ایرانی توانستند تیم محبوبشان را در فینال لیگ قهرمانان آسیا تشویق کنند، در مهم‌ترین بازی فصل…

Read more

حراج های دقیقه ۹۰؛ تهران قرار است ریودوژانیرو شود؟

حراج های دقیقه ۹۰؛ تهران قرار است ریودوژانیرو شود؟

"خود این ساخت‌وسازهای اشرافی نشانه‌ای از آغاز روند ریودوژانیروشدن تهران است که در یک‌سو شاهد فقر و فلاکت و در سوی دیگر شاهد تجمع ثروت و اشرافیت باشیم؛ روندی که علامتی خطرناک برای مسئولان است."

دولت در جریان بزرگ‌ترین خصوصی‌سازی سال 98، بیش از 52 هزار میلیارد تومان از اموال عمومی را از طریق بورس به فروش خواهد رساند. این خبری بود که پوری‌حسینی، رئیس سازمان خصوصی‌سازی، هفته گذشته به خبرنگاران داد و سؤالات متعددی را در فضای کارشناسی کشور ایجاد کرد. منتقدان خصوصی‌سازی در ایران، به بازشدن پای بخش شبه‌دولتی اقتصاد به خصوصی‌سازی‌ها از طریق بورس اشاره و این اقدام دولت را تلاشی در جهت جبران کاهش درآمدها ارزیابی می‌کنند؛ اقداماتی که به گفته برخی کارشناسان، در ادامه روند بدون توقف سه دهه گذشته و هفت دولت روحانی، احمدی‌نژاد، خاتمی و هاشمی است که علی‌رغم همه تفاوت‌های این دولت‌ها، در این زمینه هم‌راستا و همانند بوده‌اند.…

Read more

هوشنگ آذر اوغلو چهره بین المللی موسیقی و آواز آذربایجان در گذشت.

 هوشنگ آذر اوغلو

چهره بین المللی موسیقی و آواز آذربایجان در گذشت.

با کمال تاسف با خبر شدیم که استاد هوشنگ آذراوغلو خواننده شهیر و بین المللی موسیقی اصیل و سنتی آذربایجانی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ در سن هشتاد و یک سالگی درگذشت.

او که از مفاخر معاصر آذربایجان است، غیر از هنر موسیقی، و بازی کردن در بیست فیلم سینمایی، استعداد خارق العاده ای در ورزش حرفه ای داشت. وی در تیم ملی كشتی ایران با نام آورانی چون جهان پهلوان غلامرضا تختی، امامعلی حبیبی، عبدالله موحد و ... رقابت می کرد.

آذراوغلواز زمره کسانی بود که موسیقی اصیل آذربایجانی را در کشورهای مختلف با برگزاری کنسرت و یا شرکت در فستیوالهای فرهنگی و هنری شناساند و همین امر سبب آوازه بین المللی وی شد و در این راه زحمات بسیار زیادی را کشید تا مقامها و آهنگهای اصیل آذربایجانی به فراموشی سپرده نشوند. به همین خاطر اولین آذربایجانی برنده جایزه پروانه طلایی موسیقی از ترکیه شد.

ا…

Read more

سفره‌های آب زیرزمینی در ۳۳۵ دشت کشور بیلان منفی دارند

سفره‌های آب زیرزمینی در ۳۳۵ دشت کشور بیلان منفی دارند

معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها می‌گوید «سفره‌های آب زیرزمینی در ۳۳۵ دشت کشور بیلان منفی دارند و در هشت دشت کشور در حالت فوق بحرانی قرار گرفته‌اند و در مجموع تمامی این موارد زنگ خطری برای بیابانی شدن کشور به‌شمار می‌روند». وی هشدار داده که بیابانی شدن ایران صرفا به مناطق خشک کشور محدود نمی‌شود؛ «برای مثال، بیشتر مراتع و جنگل‌های استان مازندران با خطر نابودی مواجه‌اند و اقلیم این استان در چند قدمی بیابانی شدن قرار دارد».

بر اساس داده‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، درحال حاضر ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور تبدیل به بیابان شده‌اند که در قالب کویر، تپه‌های ماسه‌ای، اراضی شور و نمکزارها شناخته می‌شوند. پیش‌تر بنفشه زهرایی، دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی، گفته بود «با تداوم وضعیت کنونی مصرف، سفره‌های آب زیرزمینی کشور تا ۱۵ سال دیگر از بین خواهند رفت…

Read more

آخرین وضعیت مرمت بازار سوخته تبریز

آخرین وضعیت مرمت بازار سوخته تبریز

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی با اشاره به آخرین وضعیت مرمت بازار سوخته تبریز اعلام کرد که پیمانکار این پروژه تعیین و در محل مستقر شده و طی دو سه روز اخیر نیز فعالیت‌های خود را شروع کرده‌اند.

مرتضی آبدار در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر این مطلب که بازار "ایکی قاپیلی" بر اساس نقشه‌های میراث فرهنگی و به همان شکل اولیه خود بازسازی می‌شود، یادآور شد: مساحت زمین ایکی قاپیلی نزدیک ۱۲۵۰ متر بوده و با احتساب طبقه دوم برابر با ۲۵۰۰ متر است که البته با محیط پیرامونی این مساحت دو برابر می‌شود؛ برای مرمت این بازار پیمانکار گرفته‌ایم و در محل مستقر هستند که طی دو سه روز اخیر نیز فعالیت‌های خود را شروع کرده‌اند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با بیان این‌که تا دیروز فرآیند نخاله برداری از این مکان ادامه داشت، افزود: هیأت امنای این بازار نیز در بحث بهسازی و بازسازی مشارکت می‌کنند و اقداماتی که گفته شده در حال انجام است…

Read more

گشوده شدن برگ سیاه دیگری در پرونده استبداد دینی

گشوده شدن برگ سیاه دیگری در پرونده استبداد دینی

 ابوالفضل قدیانی

بدیهی است که تمامی دستگاه‌های زیر نظر قوه قضاییه، نیروهای امنیتی و سازمان زندان‌ها در این جنایات مسئولند و باید پاسخگو باشند. اما مسئول اصلی و پاسخگوی نهایی کسی است که این استبداد قائم به اوست و این قوا و سازمان‌های سرکوب به طور مستقیم و غیر مستقیم از او دستور می‌گیرند. تا شخص علی خامنه‌ای در مقام مستبد پابرجاست و تا زمانی که نهاد ولایت فقیه به عنوان نهاد قوام‌بخش استبداد برقرار است، متأسفانه از این دست فجایع باز هم اتقاق خواهد افتاد چرا که برقراری حکومت قانون همان و برچیده شدن بساط رعب و حشت همان.

روز بیست و یکم خردادماه ۹۸ علیرضا شیرمحمدعلی زندانی محبوس در زندان تهران بزرگ به دست دو تن از زندانیان مجرم در جرائم قتل و مواد مخدر به طرز فجیعی با ضربات متعدد چاقو به قتل رسید و بدین ترتیب برگ دیگری بر پرونده سیاه‌تر از سیاه استبداد دینی افزوده شد.

د…

Read more

اجرای پروژه تیر الکترونیکی ایران و آذربایجان در آستارا

اجرای پروژه تیر الکترونیکی ایران و آذربایجان در آستارا

رئیس‌کل گمرک ایران با اشاره به اقدامات انجام‌شده برای ارتقای روابط ایران و جمهوری آذربایجان، گفت: پروژه مشترک تیر الکترونیکی به‌صورت کامل در مرز آستارا اجرا می‌شود.

به نقل از وب‌سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران، مهدی میر اشرفی در جریان سفر به شهرستان مرزی بندر آستارا، اظهار کرد: اقدامات خوبی درباره توسعه روابط بین دو کشور همسایه ایران و آذربایجان در حال انجام است و دو کشور توسعه روابط را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

وی با بیان اینکه جمهوری آذربایجان به اهمیت موضوع تسهیل تجارت و ترانزیت از طریق گمرک ایران به‌خوبی واقف است، افزود: تأکید مقامات دو کشور ارتقای روابط تجاری است.

میر اشرفی از اجرای تیر الکترونیکی به‌عنوان دومین تجربه در کنوانسیون تیر در مرز آستارا از هفته آینده توسط ایران و آذربایجان خبر داد و گفت: تجربه اول بین ایران و ترکیه موفق بوده و در تجربه دوم ایران و آذربایجان در راستای ایجاد تحول در حوزه روان‌سازی فعالیت‌های بین‌المللی گمرکی فعالیت می‌کنند…

Read more

اعتراض کارگران مجموعه فرهنگی گنبد سلطانیه زنجان

اعتراض کارگران مجموعه فرهنگی گنبد سلطانیه زنجان

کارگران مجموعه تاریخی و فرهنگی «گنبد سلطانیه » زنجان می‌گویند که پایگاه میراث فرهنگی گنبد به عنوان کارفرما هنوز بابت مطالبات مربوط به چهار ماه دستمزد پرداخت نشده با آنها تسویه حساب نکرده است.

تعدادی از کارگران «گنبد سلطانیه» در تماس با خبرنگار ایلنا گفتند: نزدیک ۵۵ نفر هستیم که هنوز بابت معوقات مزدی چهار ماه گذشته طلبکاریم.

کارگران یاد شده که از حدود ۱۰ تا ۲۲ سال پیش به عنوان نگهبان، مرمتکار، سنگتراش، نجار و کارگر کوره در مجموعه فرهنگی، هنری گنبد سلطانیه مشغول کار هستند، می‌گویند: پایگاه هنری فرهنگی گنبد سلطانیه در مقام کارفرما در تمامی این سالها به تعهدات خود درست عمل نکرده است.

به گفته این کارگران، اخیرا مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان وعده پرداخت حداکثر مطالباتمان را تا پایان ماه جاری داده است.

طبق اظهارات این کارگران، بخش دیگری از مطالبات آنها مربوط به مشکلات…

Read more

کمیسیون‌های مجلس به تسخیر اصول‌گرایان درآمد

کمیسیون‌های مجلس به تسخیر اصول‌گرایان درآمد

در انتخابات امسال اعضای هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون‌های تخصصی سهم اصول‌گرایان نسبت به سه سال گذشته، افزایش چشمگیری یافت.

در ترکیب هیأت رئیسه امسال، علی مطهری از لیست امید ـ که سه سال نایب رئیس مجلس بود ـ جای خود را به مصری از فراکسیون ولایی داد. در فراکسیون‌هاي دیگر نیز تقریباً وضعیت به همین منوال بوده و کم و بیش فراکسیون امید، کرسی‌های ریاست را در کمیسیون‌ها از دست ‌داده و به‌ جز چند موفقیت اندک، چیز زیادی عایدشان نشده است. در انتخاباتی که در کمیسیون‌های صنایع و معادن، برنامه و بودجه و محاسبات، عمران، انرژی و کشاورزی، آب و منابع طبیعی، فرهنگی، بهداشت، اقتصادی حقوقی و قضایی، آموزش، شوراها و آیین نامه صورت گرفت، رئیس و اعضای هیأت رئیسه برای سال چهارم انتخاب شدند. در انتخابات کمیسیون صنایع، عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ماند و فریدون احمدی و رضا علیزاده به ترتیب به نایب رئیسی اول و دوم این کمیسیون انتخاب شدند. عبداله رضیان و سیدجواد حسینی کیا هم به عنوان دبیران اول و دوم تعیین شدند. سعید باستانی نیز به سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی انتخاب شد…

Read more

سبد معاش از مرز شش میلیون تومان گذشت

سبد معاش از مرز شش میلیون تومان گذشت

کارگران در اردیبهشت ماه ۹۸، برای گذراندن زندگی یومیه به ۲ میلیون و ۷۲۲ هزار تومان، بیش از حداقل دستمزد دریافتی نیازمندند؛ هزینه‌های زندگی در اردیبهشت از مرز ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان گذشته است و در مجموع به نسبت اسفند ماه ۹۷ که محاسبات مزدی سال جاری انجام گرفت، بیش از ۷۲ درصد جهش قیمتی داشته‌ایم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «دستمزد» مهم‌ترین مولفه اشتغال است؛ مولفه‌ای که در قانون کار به صراحت جزئیات و کم و کیف آن مشخص شده است. ماده ۴۱ قانون کار، دو شاخص الزام‌آور برای تعیین دستمزد کارگران در نظر گرفته استاول نرخ تورم رسمی و دوم، محاسبات حداقلی سبد معیشت خانوار.

محاسبه‌ی سه‌جانبه‌ی سبد معاش خانوار یا Living Basket، علیرغم تاکید واضح قانون کار، در فضای مذاکرات مزدی یک «گفتمان متاخر» محسوب می‌شود که تنها در سالهای اخیر در مذاکرات آخر سال، به آن پرداخته می‌شود؛ با این وجود، با محاسبه‌ی سبد معاش و امضای سه‌جانبه‌ی این محاسبات، فقط میزان عقب‌ماندگی مزدی کارگران مشخص می‌شود چراکه همچنان براساس روال عرفی دهه‌های گذشته،…

Read more

20 blog posts