header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد برگشت

سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد برگشت

مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد که سپنتا نیکنام، نماینده زرتشتی منتخب شورای شهر یزد با رأی این مجمع، به شورای شهر بر می گردد.

به گفته مجید انصاری، مجمع تشخیص شنبه ۳۰ تیر قانون مربوط به حضور اقلیت‌های دینی و مذهبی در شوراهای شهر و روستا را تصویب کرد و بدین‌ترتیب نیکنام فعالیتش در شواری شهر یزد را از سر خواهد گرفت.

نیکنام پیش از این درباره حضورش در شورا به واسطه کمک مجمع تشخیص گفته بود تا وقتی که تکلیف عضویت اقلیت‌های مذهبی در شوراهای شهر و روستا مشخص نشود، به سر کارش برنمی‌گردد. و از حسن روحانی خواسته بود برای دفاع از حقوق اقلیت های دینی در جلسه مجمع شرکت کند،

شنبه پس از اعلام نتیجه رأی‌گیری، سپنتا نیکنام در توئیتی از بازگشت به شورای شهر چنین خبر داد:

از همه مردم،رسانه ها،نمايندگان و دولتيهاي پيگير و فعالان مجازي و حقيقي تشكر مي كنم
اگر بخواهم در يك جمله بگويم در اين ماجرا مفهوم «با هم بودنمان پیروزی است» را …

Read more

بعد از جنگ قانون اساسی را در جوی آب انداختیم

بعد از جنگ قانون اساسی را در جوی آب انداختیم

مردم شاهد رژه اشرافیت در خیابان ها هستند

نظام قانون مندی نداریم که وزیران را محاکمه کند

حسین راغفر

در اقتصادهای بی در و پیکر به همان میزان که نابرابری درآمدی داریم شاهد نابرابری در حوزه سلامت هم هستیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین راغفر، اقتصاددان در «هم‌اندیشی کالا پنداری سلامت، آثار تحولات اخیر اقتصادی-اجتماعی بر سلامت همگانی» که در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد، گفت: در اقتصادهای بی در و پیکر به همان میزان که نابرابری  درآمدی داریم شاهد نابرابری در حوزه  سلامت هم هستیم.

وی با اشاره به شاخص رابین هود (Robin Hood Index) که میزان عادلانه بودن توزیع ثروت در یک جامعه را نشان می‌دهد، گفت: شاخص رابین هود به ما می‌گوید اگر اندازه نابرابری در آمریکا برابر اندازه نابرابری در انگلستان شود، مرگ و میرهای ناشی از بیماری‌های قلبی ۲۵ درصد کاهش می‌یابد.

راغفر با بیان اینکه نمی‌توان ب…

Read more

وظیفه دولت ارتقای بنیه تولید ملی است

وظیفه دولت ارتقای بنیه تولید ملی است

دولت هزینه مفتخوارگی را افزایش دهد/ شبه دولتی ها شیره جان ملت را می مکند/ دولت در تسخیر رباخواران نباشد

استاد دانشگاه علامه معتقد است که در تجربه‌های موفق دولت باید هزینه مفت‌خوارگی را افزایش دهد تا استعدادها به سمت تولید سوق یابند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، فرشاد مومنی در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد با موضوع "دولت کارآفرین" گفت: دلیل انتخاب این موضوع بیش از هر چیز به شرایط پیچیده و خطیر کنونی ایران بر می‌گردد. ما نیز به سهم خود هر افق اندیشه قابل اعتنایی که به کمک دولت می‌آید، باید به صورت بایسته در دستور کار قرار دهیم.

وی ادامه داد: به اعتبار شرایط امروز گشودن این جعبه سیاه مهم یعنی دولت کمک می‌کند تا برخوردهای واقع‌بینانه‌تری برای برون‌رفت از شرایط موجود داشته باشیم. در این موضوع منظور ما از لفظ دولت، کل حاکمیت را شامل می‌شود، نه تنها قوه مجریه را.

مومنی درباره رابطه …

Read more

امیدی به اقدامات دولت و مجلس نیست!

امیدی به اقدامات دولت و مجلس نیست!

بانک‌های خصوصی به غده سرطانی تبدیل شده‌اند/براندازی از درون نظام صورت می گیرد/ امیدی به دولت و مجلس ندارم/ تحریم‌ها بهانه چپاول است

راغفر با بیان اینکه هیچ امیدی به اقدامات دولت و مجلس و دیگر نهاد‌های کشور ندارم،گفت: در واقع این روند ادامه سیاست‌های گذشته است و به هیچ وجه پاسخ‌گوی شرایط کنونی کشور نیست و تنها فرصت سوء استفاده و فرار غارتگران را فراهم می کند.

حسین راغفر( اقتصاددان و استاد دانشگاه) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در مورد شرایط جنگ اقتصادی گفت: در واقع پس از پایان جنگ هشت ساله ارتش‌ها، همواره جنگ اقتصادی به شکل توطئه‌های مختلف امریکا و کشو‌رهای غربی بر علیه کشور وجود داشته و هنوز هم ادامه دارد.اما آنچه مهم است این که پس از پایان جنگ، شرایط اقتصادی کشور را به گونه‌ای رقم زدند که سازوکار شرایط جنگی را ملغی کردند.

اصل 44  قانون اساسی تنها منافع گروه خاص را بازتاب می دهد…

Read more

آقای وزیر خط قرمز شما باید...

آقای وزیر خط قرمز شما باید...

قسمتی از نامه سرگشاده معلم مشگین شهری،

محمد کریمی به وزیر آموزش و پرورش

جناب آقای وزیر در قسمتی از پیامتان به عدم استفاده از زبان مادری اشاره نموده و زبان فارسی را خط قرمز خود دانسته اید. این فرمایش شما توهین به قومیت ها و زبانهای بومی و محلی است. در اینکه زبان رسمی کشور عزیز ما ایران، فارسی است شکی نیست ... یافته های علمی اثبات میکند که زبان مادری نه تنها به آموزش زبانهای دیگر آسیب نمی رساند بلکه باعث تقویت و غنی سازی آن نیز میشود. باورهای درونی انسان با زبان مادری پردازش می یابد و بخش مهمی از هویت جوهری و خویشتن خویش انسان با زبان مادری شکل میگیرد.

 آقای وزیر؛ زبان مادری زبانی است که انسان در بدو تولد اولین لالایی و نوازش پر مهر مادرانه را با آن زبان میشنود. خط قرمز ما نیز زبان مادری مان تورکی است و به هیچ عنوان از آن عبور نخواهیم کرد. به عنوان یک برادر به شما توصیه میکنم که در ترسیم خطوط قرمز خود دقت کنید…

Read more

تخلفات حیرات انگیز موسسه ی «ثامن الحجج»

گوشه ای دیگر از فساد و دزدی در جمهوری اسلامی!

تخلفات حیرات انگیز موسسه ی «ثامن الحجج»

گزارش روزنامه ی شرق از تخلفات حیرت انگیزی موسسه ی «ثامن الحج» واکنش گسترده ای را در پی آورده است. موسسه ای که کار خود را با سرمایه ای شش میلیون تومانی در سال ٨۰ در محدوده ی شهر سبزوار آغاز کرده و تا سال ۹۴ این سرمایه را به دوازده هزار میلیارد تومان رسانده است. در این گزارش نام های بسیاری به صورت اختصاری آمده است. اما دست کم یک نام برجسته است: منوچهر متکی از دیپلمات های برجسته ی جمهوری اسلامی که سال ها وزیر خارجه ی کشور هم بوده است. او و عده ی دیگری به این گزارش واکنش نشان داده و تهدید به پیگیری حقوقی کرده اند. سایت کلمه، در گزارشی تکمیلی موارد تازه ای را به گزارش روزنامه ی شرق اضافه کرده است. مجموعه ی این گزارش ها را در زیر می خوانید:

متهم فراری ردیف سوم موسسه ثامن کیست؟
چند نکته از دادگاه ثامن که در گزارش شرق نیست

روزنامه شرق گزارشی از پرونده موسسه مالی اع…

Read more

«زندگی ۵۰ هزار نفر در کپر‌های چابهار»

«زندگی ۵۰ هزار نفر در کپر‌های چابهار»

یک عضو شورای شهر چابهار از وقوع فاجعه کم‌آبی در این منطقه خبر داده و گفته که تنها در محله «میرآباد» این شهر ۲۰ هزار نفر در کپر‌ها زندگی می‌‌کنند.

از محله‌های میرآباد، کوت‌آباد و عثمان‌آباد به عنوان سکونتگاه‌های غیررسمی شهر چابهار نام برده می‌شود.

معین‌الدین سعیدی٬ رئیس شورای شهر چابهار در گفتگو با ایلنا این مطالب را بیان کرده و از فاجعه‌ کم‌آبی، فقر، بیماری، اعتیاد و حاشیه‌نشینی در این بخش از کشور سخن به میان آورده است.

سعیدی افزوده که «مناطقِ حاشیه‌نشین چابهار بیش از ۵۰ هزار نفر جمعیت دارد، اما حتی یک متر لوله‌کشی آب هم در اینجا وجود ندارد.»

به گفته وی «مردم در اینجا به بدترین شکل ممکن به آ‌ب دسترسی دارند. سهمیه هر فرد، روزانه فقط ۱۵ لیتر است که باز به همه نمی‌رسد.»

سعیدی اضافه کرده که «حاشیه‌نشینان مجبور هستند آب را به صورت آزاد خریداری کنند و در برخی روستاهای مردم مجبورند برای یک تانکر آب تا ۲۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.»…

Read more

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان

ترور اقبال مرادی محکوم نمود

سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان: ترور اشخاص و افراد و مخالفان دولتی در هر زمان و مکان و با هر هدف و منظوری که انجام گیرد، غیر قابل توجیه ، مردود و محکوم است.اقبال مرادی فعال مدنی و حقوق بشری کُرد در نزدیکی شهر پینجوین "کُردستان باشور" ترور شد.آقای اقبال مردادی پدر زانیار مرادی زندانی سیاسی کُرد محکوم بە اعدام که سابقه همکاری با سازمانها و نهادهای حقوق بشری از جمله کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، کانون مدافعان حقوق بشر کُردستان و همچنین جمعیت حقوق بشر کردستان را دارد بامداد روز چهارشنبه از سوی افراد ناشناس ترور شد و جان خود را از دست داد. سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان جان باختن این فعال مدنی و حقوق بشری را به خانواده و بستگان و همچنین جامعه حقوق بشر کُردستان تسلیت میگوید. این سازمان با تاکید بر مواضع پیشین خود درخصوص تروریسم و اشکال آن، بویژه تروریسم دولتی و اقدام به حذف فیزیکی و ترور اشخاص و افراد و مخالفان دولتی را در هر زمان و مکان و با هر هدف و منظوری که انجام گیرد، غیر قابل توجیه و مردود و محکوم می داند.…

Read more

عشفی، شاعر یا مبارز انقلابی؟

به بهانه‌ی 12 تیر، سالمرگ میرزاده عشقی

عشقی، شاعر یا مبارز انقلابی؟

میرزاده عشقی (۱۲۷۳ همدان -۱۳۰۳تهران ) شاعر، روزنامه‌نگار، نویسنده و نمایشنامه نویس دوران مشروطیّت و مدیر نشریه قرن بیستم بود؛ که در دوره نخست‌وزیری رضا خان   ، به دستور رئیس اداره تأمینات نظمیه (شهربانی) وقت، ترور شد. وی از جمله مهمترین شاعران عصر مشروطه به‌شمار می‌رود که از عناصر هویت ملی در جهت ایجاد انگیزه و آگاهی در توده مردم بهره گرفت.

میرزاده عشقی از آن گونه شاعرانی نبود كه تنها به لطافت شعر توجه كند. عشقی یك گوشه نمی‌نشست و برای سرودن شعر در خاموشی و خلوت، منتظر الهام الهی نمی‌ماند.

میرمحمد رضا متخلص به عشقی در سال 1312به دنیا آمد، در عصر پس از مشروطه پا به دنیای شعر و ادب ایران گذاشت، اما انحراف و به ثمر نرسیدن مشروطه بر او تاثیری دگرگونه داشت. ناامیدی از اوضاع گرچه این شاعر جوان و انقلابی را همچون دیگر نویسندگان، افسرده و پریشان ساخت اما هرگز او را به انفعال نكشید و صدای اعتراضش را خاموش نساخت.…

Read more

واکنش شدید احزاب مترقی، فعالین ملی و سیاسی

واکنش شدید احزاب مترقی، فعالین ملی و سیاسی

به اظهارات نژاد پرستانه وزیر آموزش و پرورش

محمد بطحایی صبح روز23  تیرماه سال جاری در جلسه معاونان آموزش ابتدایی و مسؤولان آموزش و پرورش عشایر سراسر ایران  اعلام کرد: در برخی مناطق مشاهده شده است با زبان محلی به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود که این موضوع بسیار خطرناک است زیرا بچه‌ها زبان محلی را در خانواده فرا می‌گیرند پس باید زبان رسمی کشور را در مدرسه بیاموزند.

اظهارات ناپخته و غیر مسئولانه وزیر آموزش و پرورش با واکنش شدید کاربران شبکه های اجتماعی، احزاب سیاسی و فعالین ملی قرار گرفت. امام جمعه تبریز و عده ای از نمایندگان ترک زبان مجلس شورای اسلامی نیز سخنان محمد بطحایی را محکوم کردند.

برکسی پوشیده نیست که خلق های ایران و پیشاپیش همه خلق آذربایجان نزدیک به صدسال است که برای تحقق حق تعیین سرنوشت و از آن جمله حق تدریس به زبان مادری مبارزه کرده و دستاوردهایی نیز به همراه داشته است. همین که در قانون اساسی جمهوری اسلامی در اصول 15 و 19 با صراحت تدریس به زبان مادری آمده است، بیانگر این حقیقت است. با اینکه این اصول ما…

Read more

"گرانی" غبارِ جیبِ زحمتکشان را هم جارو کرده است

"گرانی" غبارِ جیبِ زحمتکشان را هم جارو کرده است 

ناصر آقاجری فعال کارگری

این روزها همه جا صحبت از «بحران» است؛ بحران آب، بحران محیط زیست، بحران ارز و از همه مهم‌تر بحران معیشت مردم. در این فضای بحرانی، برون‌رفت از اوضاع نابسامان، نیازمند تدبیر جدی‌ست؛ تدبیری که بتواند مشکلات را در راستای «منافع عموم» به سرانجام برساند؛ اما به نظر نمی‌رسد راهکارهایی مثل کوبیدن بیش از پیش بر طبل خصوصی‌سازی یا واردات کالاهای لوکس و غیرضروری با ارز دولتی بتواند در حل این بحران‌ها کمک کند.
ناصر آقاجری فعال کارگری و سخنگوی اتحادیه کارگران پروژه‌ای ایران در گفتگو با نسرین هزاره مقدم از خبرگزاری ایلنا، با اشاره به مشکلاتی که گریبانگیر عموم مردم شده، می‌گوید: اتفاقاتی که افتاده محصول سال‌ها بی‌توجهی‌ست. برای دهه‌های متوالی؛ مردم هشدارهای دلسوزان را جدی نگرفتند و حالا به بحران رسیده‌ایم. بحران‌های اجتماعی - اقتصادی و بحران جدی در وضعیت محیط زیست و آب در ایران، نتوانسته دولت را از راه و مناسبات اقتصادی تعدیل ساختاری و خصوصی‌سازی منصرف کند. پس از ناتوانی دولت در کنترل منابع ارزی و فاجعه سقوط آزاد قدرت خرید ناچیز مردم و صعود درآمد دلالان و رانتخواران که از این وضعیت منتفع می‌شوند، مسئولان بازهم درباره دفاع از تولی…

Read more

وزیر کشور از 700 نوع مواد مخدر در کشور خبر داد

وزیر کشور از 700 نوع مواد مخدر در کشور خبر داد

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

رحمانی فضلی: تنوع مواد مخدر از 20 نوع به 700 نوع رسیده است، در حوزه تریاک، میزان کشف مواد به هشتصد تن رسیده است، برای انواع مسائل از زیبایی و لاغری و تمرکز تا انواع موضوعات مواد وجود دارد.
به گزارش فارس، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در نخستین همایش مواجهه با آسیب‌های اجتماعی از دیدگاه اسلام که صبح26 تیرماه در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: ما در کشور به سندرمی دچار شدیم که مجموعه‌های تحقیقاتی فراوان داریم همینطور کارهای نظری و کلی گویی و سطحی نگری هم وجود دارد که با وجود تحقیقات زیاد اثرگذار نیست.مشکل بدتر اینکه بین محققان و مجریان ارتباط برقرار نمی‌شود و اگر ارتباط باشد هم فهم مشترک نیست و هر شخصی مسیر خود را می‌رود.

رحمانی فضلی با بیان اینکه تنوع مواد مخدر از 20 نوع به 700 نوع رسیده است، گفت: برای انواع مسائل از زیبایی و لاغری و تمرکز تا انواع موضوعات مواد هست. در حوزه تریاک، میزان کشف مواد به هشت…

Read more

اعتراض ۱۲۵ استاد دانشگاه نسبت به فضای امنیتی حاکم بر دانشگاه‌ها

اعتراض ۱۲۵ استاد دانشگاه نسبت به فضای امنیتی حاکم بر دانشگاه‌ها

بیش از صد تن از استادان دانشگاه‌های مختلف ایران در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، نسبت به بازداشت و احکام صادرشده برای تعدادی از دانشجویان در ماه‌های اخیر اعتراض کردند و خواستار «حمایت» وی از بازداشت‌شدگان شدند.

در این نامه که توسط وب‌سایت انصاف نیوز منتشر شده آمده است که در ماه‌های اخیر به ویژه پس از اعتراضات دی‌ماه سال ۹۶، عده‌ای از دانشجویان سراسر ایران به دست نهادهای امنیتی،‌ بازداشت شده‌ و اخباری حاکی از صدور احکام قضایی سنگین علیه بازداشت‌شدگان منتشر شده است.

۱۲۵ تن از استاد دانشگاه‌های مختلف که این نامه را امضا کرده‌اند٬ خطاب به حسن روحانی نوشته‌اند که آنها دانشگاه را «امن» و نه «امنیتی» می‌خواهند و او باید در عمل به «وعده‌های خود در پاسداری از حقوق ملت و حمایت از فضای انتقادی دانشجویی»، وارد عمل شود و از دانشجویان «حمایت» کند.

امضا ک…

Read more

برکناری غیره منتظره مدیر ورزشگاه آزادی

برکناری غیره منتظره مدیر ورزشگاه آزادی 

به نوشته شهروند:  برکناری مدیر مجموعه ورزشی آزادی تنها ٥ماه پس از انتصاب اتفاق عجیبی بود که توسط شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی رقم خورد و دلیل روشنی هم برای آن بیان نشد. البته ناصر محمودی‌فر دلیل اصلی برکناری‌اش را حضور خانواده‌ها در ورزشگاه برای تماشای بازی‌های ایران در جام‌جهانی ٢٠١٨ می‌داند!

حضورخانواده ها در ورزشگاه ها دستاورد بزرگی برای زنان و دختران کشورمان به شمار می آید. نیروهای زن ستیز و مرتجع از این حرکت به شدت نا راضی و عصبی هستند. آنها  تصمیم دارند تا جلو چنین حرکت هایی را در آینده سد کنند. برکناری مدیر ورزشگاه آزادی را می توان در همین چارچوب ارزیابی کرد. محمودی فر  خود می گوید:

«به من هیچ دلیلی اعلام نشد و خودم از طریق رسانه‌ها متوجه برکناری‌ام شدم. البته حدس من این است که دلیل اصلی ماجرای ورود خانواده‌ها به ورزشگاه آزادی برای تماشای ٢ بازی ایران در جام‌جهانی ٢٠١٨ باشد و مسائل دیگری که عنوان شده، بهانه است…

Read more

پیغام بسیار مهم ترامپ به ایران

پیغام بسیار مهم ترامپ به ایران

عماد آبشناس/ اسپوتنیک

علیرغم بسیاری از انتقادات که نسبت به بی سیاستی های رئیس جمهوری ایالات متحده مطرح می شود اما می توان گفت آقای ترامپ مانند بسیاری از سیاستمداران دیگر جهان، از کنفرانس خبری ناتو استفاده کرد تا یک پیغام بسیار مهم هم برای ایران هم نظام جمهوری اسلامی هم مخالفان ایران و هم مخالفان نظام جمهوری اسلامی ایران ارسال کند.

آقای ترامپ در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران بی بی سی وابسته به دولت انگلیس اظهار داشت: "ما (آمریکایی ها) شدید ترین فشار ها را بر ایران وارد خواهیم کرد و آنها در نهایت با ما (آمریکایی ها) تماس خواهند گرفت و تقاضای گفتگو خواهند نمود آنوقت با هم پای میز مذاکره می نشینیم و به یک توافق می رسیم".
این جمله مرا به یاد سخنان آقای احمدی نژاد انداخت که در یک کنفرانس خبری در نیویورک اظهار زمانی نمود حاضر است به آقای اوباما، رئیس جمهوری وقت ایالات متحده، در یک مناظره در دانشگاه کلمبیا و یا هر جایی که ایشان انتخاب کند بپیوندد و رو در  رو در مقابل دوربین ها حضور متخصصین سیاسی سنگ های ایران و ایالات متحده را وا کن…

Read more

تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام آبی ۵۰ سال زمان می‌خواهد!

تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام آبی ۵۰ سال زمان می‌خواهد!

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: براساس محاسبات صورت گرفته اگر شرایط تامین منابع مالی در حوزه آب به روال فعلی باشد، ۵۰ سال زمان برای اتمام این طرح ها نیاز است.

محمد حاج رسولی‌ها در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه طرح‌های نیمه‌تمام بخش آب کشور به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، اظهار کرد: برای امسال تنها ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای انجام طرح‌های نیمه‌تمام لحاظ شده است که اگر این میزان را به بخش‌های مجزای سد و شبکه تقسیم کنیم ۵۰ سال طول می‌کشد که این طرح ها تمام شود.

به گفته وی، از میان ۱۱۵۷ شهر ایران ۳۳۴ شهر با جمعیتی بالغ بر ۳۴ میلیون نفر با مشکلات کم آبی مواجه هستند. به همین دلیل دولت در هفته‌های اخیر حدود ۱۰۲۰ میلیارد تومان به منظور اجرای ۱۱۹۵ پروژه در ۲۸۰ شهر برای کاهش تنش آبی اختصاص داده است.

تبیین پروژه های متعدد در دولت دهم برای وزارت نیرو این دولت را با مشکلات زیادی روبرو کرد به طو…

Read more

جلسه فوق العاده خامنه ای با هیات دولت

جلسه فوق العاده خامنه ای با هیات دولت 

خامنه ای هیات دولت را برای چاره جویی فرا خواند. بحران ارز، سایه ی دوباره ی تحریم ها، نبود آب و هوا، فقر و محرومیت سیاه،گرانی ها و خشم روزافزون مردم از این وضعیت، رژیم «ولایت فقیه» را در موقعیت مخاطره انگیزی قرار داده است. علی خامنه‌ای، که اخیراً یک «اتاق جنگ اقتصادی» تشکیل داد، روز یکشنبه ۲۴ تیر اعضای دولت را برای بحث درباره‌ی بحران اقتصادی «فراخواند»….

علی خامنه ای با اعضای هیات دولت یک جلسه ی فوق العاده برگزار کرد. به گزارش خبرگزاری ها او رئیس جمهور و اعضای هیات دولتش را برای بررسی نابسامانی های اقتصادی در کشور فرا خواند. بحران ارز، سایه ی دوباره ی تحریم ها، نبود آب و هوا، فقر و گرانی ها و خشم روزافزون مردم از این وضعیت، حکومت را در موقعیت مخاطره انگیزی قرار داده است.
خامنه ای در سخنان خود کوشید حس امیدواری نسبت به رفع این مشکلات را تقویت کند. او در عین حال از دولت روحانی و حتی تیم اقتصادی او در قبال رقبای و منتقدین دفاع کرد.…

Read more

نظامی‌ها، امنیتی و اطلاعاتی‌ها از اقتصاد بیرون بیایند

نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی:

نظامی‌ها، امنیتی و اطلاعاتی‌ها از اقتصاد بیرون بیایند

باید مردم را راضی نگه‌داریم. اگر مردم ناراضی باشند به هر بهانه‌ای به خیابان می‌ریزند. برای راضی نگه‌داشتن مردم باید با مردم شفاف باشیم. همه مسئولان باید به مردم جوابگو باشند و هر چه را هست به مردم بگویند.

به گزارش ایسنا، شهاب‌الدین بی‌مقدار، نماینده تبریز و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور به اعتمادآنلاین گفت: بازار ارز آشفته است و در واقع جنگ اقتصادی شروع‌ شده اما ما با کمبود ارز مواجه نیستیم. بیشترین مشکلی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم، از بین رفتن اعتماد و امید به آینده است که مردم هجوم آوردند که پول‌هایشان را به ارز و طلا تبدیل کنند.

او ادامه داد:‌ یک عده‌ای هم مسلماً دوست دارند که پولشان را به خارج از کشور ببرند؛ در حالی‌ که بعد از برجام شرایط متفاوت شده بود و از خارج به داخل پول می‌آمد. در حال حاضر مشکل در سیاست دولت است. دولت اجازه نمی‌داد ارز به‌ صورت قانونی خرید و فروش شود و کسانی که می‌خواهند به مسافرت بر…

Read more

مسائل حاد محیط زیست و پیامدهای آن

مسائل حاد محیط زیست و پیامدهای آن

بخش دوم

بخش نخست پرسش و پاسخ با پروفسور دکتر بهروز شکوری به اطلاع شما رساندیم. اینک شما را با بخشی دیگر از این نوشته پر اهمیت آشنا می کنیم.

سوال: در مورد آلودگی تکنوژن نظر خودتان را توضیح دهید؟

جواب  «محیط زیست» محیطی که بشر زندگی بشر تشکیل می دهد و ما تمام مایحتاج زندگی خود را از آن تهیه می نمائیم. «محیط زیست» مجموعه ای است از نظام زیستی زمین، که انسانها موظفند از بی نظمی و آسایش در این زیستگاه عمومی، تخریب بنیادهای آن که در واقع بمثابه نابودی جهان هستی است جلوگیری نمایند. ما باید با تمام دقت هوشیاری از هر گونه اخلال در روند پروسه های طبیعی جلوگیری نمائیم. بی اعتنائی به قوانین حاکم بر طبیعت پی آمدهای بسیار خطرناکی را دارا است. نباید فراموش کرد که در طبیعت قانون و قصاص حاکم است و طبیعت ضربه های وارد بخود را با جواب جبران می کند. محیط زیست در بقای فیزیکی و رشد جسمی، روانی، اجتماعی انسانها اثر حیاتی دارد. لذا حفاظت از محیطی که در آن زندگی می کنیم یکی از مسائل حاد و کلیدی برای جامعه بشری است.…

Read more

«سناریوی کودتای آمریکایی بهار ۱۳۹۷»

«سناریوی کودتای آمریکایی بهار ۱۳۹۷»

حسین راغفر، اقتصاددان و استاد دانشگاه

  ۱ "بهار می‌آید" یکی از اسم رمز‌های کودتای بهار ۱۳۹۷ بود که وعده آن در واپسین ماه‌های سال ۱۳۹۶ داده می‌شد. کودتایی که اولین جوانه‌های آن در پی افزایش قیمت ارز در اوائل زمستان ۱۳۹۶ شکوفا شد و با تحریک عناصری از جبهه محافظه کاران در ۷ دی ۱۳۹۶ تظاهر بیرونی پیدا کرد و با تزریق التهاب در روز‌های پایانی سال ۱۳۹۶ و افزایش قیمت ارز و سکه ادامه یافت و علیرغم تعطیلی بازار‌ها در ایام تعطیلات نوروزی ۱۳۹۷ جهش‌های بی سابقه در قیمت‌های ارز و سکه، نمود جدی تری پیدا کرد. دولت فرصت را مغتنم دید و از شوک وارد شده و افزایش‌های ساعتی قیمت ارز استفاده کرد و برای تامین بخشی از کسری بودجه خود، قیمت ارز ۳۵۰۰ تومانی ادعایی در سند لایحه بودجه را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد و این خود یکی دیگر از دلائل شعله ورتر شدن اضطراب‌های جامعه شد.

هجوم بیشتر نقدینگی سرگردان به بازار‌های ارز و سکه بی سابقه‌ترین ک…

Read more

20 blog posts