header photo

Blog posts : "اخبار داخلی"

نوروز برهمگان مبارک باد!

نوروز برهمگان مبارک باد!

هموطن گرامی!

فرقه دمکرات آذربایجان آغاز سال 1398 شمسی را صمیمانه به همه خلق های ساکن کشور شاد باش می گوید. ما امید داریم سال پیش رو، سالی دور از ظلم وستم و استبداد و سرشار از موفقیت، پیروزی و شادکامی برای ملت ایران باشد. خلق های ایران حق دارند در محیطی آزاد، دمکراتیک و شکوفا زندگی کنند. به امید آن روز!

خوش به حال روزگار

بوی باران بوی سبزه بوی خاک
شاخه های شسته باران خورده پاک
آسمان آبی و ابر سپید
برگهای سبز بید
عطر نرگس رقص باد
نغمه شوق پرستو های شاد
خلوت گرم کبوترهای مست
نرم نرمک می رسد اینک بهار
خوش به حال روزگار
خوش به حال چشمه ها و دشت ها
خوش به حال دانه ها و سبزه ها
خوش به حال غنچه های نیمه باز
خوش به حال دختر میخک که می خندد به ناز
خوش به حال جام لبریز از شراب
خوش به حال آفتاب
ای دل من گرچه در این روزگار
جامه رنگین نمی پوشی به کام
باده رنگین نمی نوشی ز جام
نقل و سبزه در میان سفره نیست
جامت…

Read more

چگونه «آموزش و پرورش» به ابتذال کشیده می‌شود؟

مورد عجیب وزیر آموزش و پرورش؛ وارونه‌ نشان دادن موقعیت‌ها

چگونه «آموزش و پرورش» به ابتذال کشیده می‌شود؟

 جعفر ابراهیمی

مشکلات نظام آموزشی امری ساختاری است؛ یعنی رفع مشکلات تنها با تغییر در رویکردها و ساختارهای کلان اجتماعی و اقتصادی آموزش ممکن خواهد شد. با چنین نگاهی، طبعاٌ ویژگی‌های شخص وزیر نباید چندان مهم باشد. من معتقدم وزیر، به تنهایی، قادر نیست چندان در بهبود وضعیت معلمان و دانش آموزان موثر و مفید باشد.
اما این تنها یک وجه از نقش وزیر است. با این حال، یک وزیر از منظر تاثیرات مخرب می‌تواند نقش منفی موثری داشته باشد. این بدان معناست که اگر وزیران قادر نیستند در بهبود وضعیت آموزش به تنهایی مثبت واقع شوند، اما آنان قادرند در شتاب دادن به روند فروپاشی اجتماعی از طریق فشل کردن نظام آموزشی موثر واقع شوند. در مورد هریک از وزرای دوره‌های گذشته می‌توان نمونه‌هایی برشمرد.
از پی‌ریزی یک آموزش پولی توسط محمدعلی نجفی تا تغییر نظام آموزشی توسط حمی…

Read more

ناظر کبیر به شما می‌نگرد

مروری بر دامنه تسلط و نظارت غول‌های دیجیتال بر ابعاد شخصی و اجتماعی زندگی ما

ناظر کبیر به شما می‌نگرد 

یاسمن رنجبران

زندگی هیچ‌کدام از ما با زندگیمان قبل از اینترنت قابل مقایسه نیست. اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و موبایل و انواع وسایل هوشمند انجام بسیاری از کارها را برای ما آسان کرده‌اند. اما همه این‌ها با حریم خصوصی ما چه کرده‌اند؟

آشنایی بیشتر ما با شبکه‌های اجتماعی با ورود به «چت‌روم» های یاهو مسنجر آغاز شد؛ دریچه‌ای از ارتباط با هزاران فرد ناشناس دیگر که قانونی نانوشته همه‌شان را از برملا کردن نام و عکس و اطلاعات این چنینی بر حذر می‌داشت. ورق اما خیلی وقت است که برگشته است. به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی با تمام غریبه‌های دنیای مجازی مانند اسم، عکس، شماره تماس، آدرس ایمیل و محل زندگی نه تنها دیگر ترسناک تلقی نمی‌شود که لازمه‌ی عضویت یا بهره‌مندی از خدمات شبکه‌های اجتماعی است. مسأله اما به اینجا ختم نمی‌شود، مسأله در اطراف اطلاعاتی تعریف می‌شود که ما ندانسته و ناخواسته در اختیار کمپانی‌های بزرگ قرار می‌دهیم؛ اطلاعات ساده ولی گران‌قیمتی که برای ترغیب ما به مصرف کالایی به خصوص، دنبال کردن مدی جدید و یا حتی طرفداری از چهره و جریان سیاسی مشخصی به کار گرفته می‌شوند…

Read more

سلمان خدادادی، نماینده متجاوز مجلس، قاتل زهرا نویدپور محکوم شد

سلمان خدادادی، نماینده متجاوز مجلس، قاتل زهرا نویدپور محکوم شد

نماینده متجاوز مجلس سلمان خدادادی، پس از خودکشی “قربانی تجاوز” نهایتا در دادگاه محکوم شد.
پیکر زهرا نویدپور، دختری که نماینده مجلس از ملکان را به تجاوز جنسی متهم کرده بود و در میانه یک روند حقوقی قرار داشت روز یکشنبه ۱۶ دی ماه در منزل مادری خود در شهر ملکان پیدا شد.

او که پیش از مرگ طی نامه ای قاضی رسیدگی کننده به شکایتش را از وجود تهدیدات از جانب نماینده متجاوز مجلس مطلع کرده بود تلاش فرآوانی برای اثبات اینکه مورد تجاوز و سواستفاده جنسی سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس قرار گرفته بود به خرج داد.

سرانجام این پرونده جنجالی در حالی که زن قربانی دیگر در قید حیات نیست به صدور رای رسید.

قضات شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران متهم را از تجاوز مبرا دانستند و اتهام وی را به رابطه نامشروع دون زنا تقلیل دادند و بر همین اساس حکم ۲ سال انفصال از خدمت، ۲ سال تبعید و تحمل ۹۹ ضربه شلاق را علیه رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس صادر کردند.…

Read more

جای پدرخوانده پتروشیمی ایران در دادگاه رسیدگی به فساد پرونده ۶.۶ میلیاردی خالی است

جای پدرخوانده پتروشیمی ایران در دادگاه رسیدگی

به فساد پرونده ۶.۶ میلیاردی خالی است

شاهرخ بهزادی

یورویی پتروشیمی که این روزها به یکی از جنجالی‌ترین دادگاه‌های رسیدگی به مفاسد اقتصادی در ایران تبدیل شده، این حُسن بزرگ را دارد که دریچه کوچکی به سوی اعماق سیستم فاسد مالی و رانتی کشور باز می‌کند و کمک می‌کند که ما بتوانیم بخشی از شبکه مافیایی مسلط بر اقتصاد ایران را بهتر بشناسیم. آنچه در دو جلسه دادگاه، در کیفر خواست دادستان و دفاع متهم ردیف اول، "رضا حمزه لو" و حتی حواشی منتشرشده در رسانه‌ها دیده و شنیده می‌شود، فقط بخش آشکار و نمایان این کوه بزرگ یخی فساد را نشان می‌دهد. برای پی بردن به ابعاد عظیم این کوه فساد، باید اعماق را جستجو کرد. در دادگاه ویژه به ریاست قاضی مسعودی‌ مقام، ۱۴ متهم محاکمه می‌شوند که ۳ نفر آنان متواری هستند و در خارج از کشور بسر می‌برند. همه این متهمان به شرکت بازرگانی شیمیایی و شرکت‌های اقماری این شرکت وابسته بوده‌اند؛ آنان متهم هستند طی سال های ۸۸ تا ۹۰ خورشیدی، عواید حاصل از ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی را تصاحب کرده و پورسانت‌های غیرقانونی در ارتباط با فروش این محصولات دریافت کرده‌اند.این مجله اقتصادی، به ابعاد فساد و شبکه مافیایی در پتروشیمی کشور می‌پردازد…

Read more

سال‌روز درگذشت «حسین گل‌گلاب» سراینده‌ی «ای ایران»

سال‌روز درگذشت «حسین گل‌گلاب» سراینده‌ی «ای ایران»

در ۲۷ مهرماه ۱۳۲۳ اولین اجرای ترانه‌ی «ای ایران» در باشگاه افسران با شرکت دکتر حسین گل گلاب، سراینده‌ی شعر و استاد روح‌الله خالقی، آهنگساز و گروه اجرا پخش شد.

حسین گل‌گلاب سراینده‌ی ترانه‌ی مشهور «ای ایران» است؛ ترانه‌ای و شعری که در حافظه‌ی تک‌تک ایرانیان تا همیشه ثبت شده است.

حسین گل‌گلاب، گیاه‌شناس، ادیب، نویسنده، شاعر، مترجم و نوازنده و موسیقی‌دان و عکاس بود. علاوه بر همه‌ی این‌ها او در دانش‌گاه نیز تدریس می‌کرد. او در ۱۲۷۴ در تهران به دنیا آمد. پدرش ابوتراب‌خان که به مهدی مصورالملک شهره بود از نقاشان و عکاسان بنام عهد قاجار بود. او تحصیلات را در مدرسه‌ی علمیه و دارالفنون سپری کرد. گل‌گلاب با کمک کلنل کاظم وزیری و علی‌نقی‌خان وزیری به موسیقی رو آورد.

گل‌گلاب به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، روسی، عربی و لاتین تسلط داشت. او در سال ۱۳۰۰ لیسانس حقوق و علوم سیاسی کسب کرد و در سال ۱۳۱۳ تا ۱۳۱۵ دکترا گرفت و به عضویت فرهنگستان …

Read more

تجمع اعتراضی کارگران بلبرینگ‌سازی تبریز به دلیل پرداخت ‌نشدن مطالبات‌شان

تجمع اعتراضی کارگران بلبرینگ‌سازی تبریز

به دلیل پرداخت ‌نشدن مطالبات‌شان 

کارگران کارخانه بلبرینگ‌سازی تبریز سه‌شنبه ۲۱ اسفند یک بار دیگر در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان مقابل استانداری آذربایجان شرقی تجمع کردند. کارگران در روزها و هفته‌های گذشته بارها در اعتراض به ۷ ماه عدم پرداخت حقوق تجمع کرده‌اند. دوشنبه ۱۳ اسفند کارفرما بخشی از مطالبات کارگران را پرداخت کرد و کارگران که از ۱۱ اسفند در اعتصاب به سر می‌بردند با وعده پرداخت مابقی مطالباتشان، به اعتراض پایان دادند. اما عدم اجرای وعده کارفرما سبب شد کارگران دوباره به خیابان بیایند. کارگران بلبرینگ‌سازی تبریز علاوه بر تعویق مطالبات، به عدم امنیت شغلی و پرداخت نشدن حق سنوات و بیمه بازنشستگی نیز معترض‌اند. آن‌ها در تجمع اعتراضی سه‌شنبه ۲۱ اسفند خود نوشته‌ای با این مضمون در دست داشتند: کارگر حامی ندارد، نان ندارد.

 

Read more

روز جهانی زن در خیابان کارگر: توزیع کتابچه و تراکت در تهران با نام «رهایی زنان»

روز جهانی زن در خیابان کارگر:

توزیع کتابچه و تراکت در تهران با نام «رهایی زنان»

شماری از زنان مبارز در ایران هشت مارس دست به انتشار و توزیع کتابچه و تراکت‌هایی زدند که به گفته آنها به مسأله «رهایی زنان» می‌پرداخت. آنها خیابان کارگر تهران را «به نمایشگاه خیابانی هشت مارس» بدل ساختند. تصویرهایی از این کتابچه‌ها، تراکت‌ها و کنش توزیع آنها همراه با متن توضیحی زیر برای «زمانه» ارسال شده است.

در روزهای ۱۵و ۱۶ و ۱۷ اسفند به مناسبت هشت مارس «روزِ جهانیِ زن» کتابچه‌هایی با موضوعات «هشت مارس» و «تاریخِ مبارزاتِ خیابانیِ زنان در ایران» توزیع، و بنرهایی در اعتراض به حجاب اجباری در ایستگاه‌های اتوبوس خیابانِ کارگر نصب شد.

همچنین پوسترهایی از زنانِ مبارز در خیابان‌ها با شعار«استبداد استبداد است، به هر شکلش محکوم است» و «نان کار آزادی، پوششِ اختیاری» و تراکت‌هایی با نوشته «خانه خیابان کارخانه، انقلابِ زنانه» نصب و توزیع شد…

Read more

رشد پدیده بی خانمانی و پیامدهای آن در جامعه امروز ایران

رشد پدیده بی خانمانی و پیامدهای آن در جامعه امروز ایران

 امیر رزاقی

 پیشرفت علوم و فناوری سبب توسعه جوامع و تحول در شیوه های زیست انسان ها شده است. گذر جوامع به عصر مدرن پیامدهایی را برای آن جوامع به دنبال داشته است. برخی از جوامع و نهادهای اداره کننده آن ها -از جمله دولت ها- توانسته اند با اتخاذ سیاست ها و روش های منطقی، عقلانی و کارآمد تا حد بسیار زیادی تاثیرات و پیامدهای منفی حاصل از مدرن شدن را کنترل نمایند. آن کشورها توانسته اند با ارتقاء شاخص های اقتصادی، اجتماعی و توسعه انسانی به گسترش رفاه و کاهش نرخ رشد آسیب های اجتماعی در جوامع خود بپردازند.

امروزه جوامع شهری، به ویژه جوامع شهری کشورهای توسعه نیافته و یا کشورهای که روند توسعه را به کندی سیر می کنند، با مسائل و آسیب های اجتماعی متعددی روبه رو هستند. یکی از آن آسیب ها که موضوع این نوشته است، پدیده بی خانمانی است. بی خانمانی پدیده اجتماعی است که در شکل گیری آن عوامل مختلفی دخالت دارد و تاثیرگذار است. این پدیده هم چون بسیاری از پدیده های اجتماعی هم معلول پدیده های اجتماعی و هم عامل به وجود آورنده دیگر پدیده های اجتماعی است…

Read more

درگیریهای مجلس به دلیل عدم ارائه راه‌حل برای برون‌رفت از سیاه‌چاله اقتصادی

درگیریهای مجلس به دلیل عدم ارائه راه‌حل

برای برون‌رفت از سیاه‌چاله اقتصادی

سیاه‌چاله اقتصادی اجتماعی، با شکست برجام و بحران قبول یاعدم قبول لوایح FATF رژیم ایران را گرفتار کرده است، حالا تعیین فرمانده اقتصادی خامنه ای باشد یا روحانی خیلی فرق ندارد.

جامعه را در وضعیت انفجاری قرار داده و نمایندگان مجلس بر سر و کله هم میزنند همه سراسیمه و نگرانند و این هراس و سرآسیمگی بیش از هر جا در مجلس نمایان است.

علاوه بر صحنه بالا روز ۱۹اسفند ۹۷ جواد حسینی کیا، نماینده سنقر، خطاب به روحانی گفت: «گرانی بیداد می‌کند ملت دیگر تحمل توان تحمل گرانی و بی‌مدیریتی را ندارد و دولت هم در خواب، آقای رئیس‌جمهور چرا اقدام انقلابی برای مبارزه با گرانی و بی‌مدیریتی صورت نمی‌گیرد».

نمایندگان مجلس به‌رغم این‌که بودجه بدون پشتوانه‌ٔ ۹۸ را تصویب کرده‌اند اما اکنون به سهم منفی اقشار ضعیف در بودجه اذعان می‌کنند.

مردم در سیاه‌چاله اقتصادی دارند جان می‌…

Read more

برسی پرونده فساد بزرگ و یک واگذاری شگفت آور

در پرونده پتروشیمی، 8 مدیر دولت احمدی‌نژاد حضور دارند؛ چرا آنها را محاکمه نمی‌کنید؟

برسی پرونده فساد بزرگ و یک واگذاری شگفت آور

در دوره احمدی نژاد چگونه کارخانه پتروشیمی را مفت فروختند؟

خبرهای این روزها، حول محور مهم‌ترین شرکت در عرصه فروش محصولات پتروشیمی می‌چرخد که پرونده شش میلیاردیورویی آن امروز در دستگاه قضا در حال بررسی است. با تصمیم سازمان‌ خصوصی‌سازی، در نهایت در آذرماه سال 88، در دوره وزارت مسعود میرکاظمی (عضو جبهه پایداری) به قیمت (بلوک 51 درصد) به قیمت بالغ بر 101 میلیارد تومان به‌ صورت 20 درصد نقد و باقی اقساط به گروه (ع . خ) عضو یکی از قدیمی‌ترین احزاب سیاسی پس از انقلاب فروخته شد و رضا حمزه‌لو، به‌عنوان اولین مدیرعامل آن بر کرسی مدیریت این شرکت نشست.

سوءاستفاده‌های مالی‌ای که به سبب خصوصی‌سازی آن در سال 88 رخ داد، موضوع این گزارش است. شرکت بازرگانی پتروشیمی (PCC) که به‌عنوان برندی مشهور در عرضه فروش محصولات پتروشیمی و تأمین فاینان…

Read more

برگماری ابراهیم رئیسی توهین به افکار عمومی و نمک پاشی بر زخم بازماندگان قربانیان کشتار ۶۷ است

یانیه ۱۰۷ نفر از فعالان سیاسی و مدنی با گرایش های مختلف فکری و سیاسی در محکومیت ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضائیه

برگماری ابراهیم رئیسی توهین به افکار عمومی

و نمک پاشی بر زخم بازماندگان قربانیان کشتار ۶۷ است

برگماری ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضائیه توسط رهبر جمهوری اسلامی پاداش به جنايتکاران و نمونه بارز دیگری از بی اعتنایی و لجبازی رهبر حکومت نسبت به افکار عمومی داخلی و بین المللی و ترجیح آمال و امیال اقلیت حاکم بر منافع ملی کشور است.

ابراهیم رئیسی از سن بیست سالگی تا کنون منصب های مهمی در قوه قضائیه داشته است. مهمترین ممیزه وی مشارکت مستقیمش در کشتار زندانیان سیاسی در تابستان سیاه ۶۷ با عضویت در هیئت مرگ با حکم آقای خمینی است. علاوه بر این در پیشینه او سابقه ده سال معاونت قوه قضائیه و ده سال ریاست سازمان بازرسی کل کشور و سمت های مهمی هم چون دادستان تهران، دادستان کل کشور، دادستان کل دادگاه ویژه روحانیت، عضویت هیئت رئیسه مجلس خبرگان، تولیت آستان قدس رضوی و ... وجود دارد.…

Read more

فاصله 300 درصدی حداقل مزد و هزینه معیشت خانوار کارگری

فاصله 300 درصدی حداقل مزد و هزینه معیشت خانوار کارگری

یک فعال کارگری گفت: فاصله میان حداقل مزد کارگران و هزینه حداقلی معیشت یک خانواده بیش از ۳۰۰ درصد است.
محمدرضا راهداری‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تعیین دستمزد کارگری اظهار کرد: تاکنون جلسه‌ای برای تعیین دستمزد کارگران برای سال آینده برگزار نشده است و انتظار داریم هرچه سریع‌تر در این خصوص تصمیم‌گیری شود.
وی افزود: خواسته کارگران در خصوص تعیین دستمزدها آن است که معیشت کارگران تأمین شود اما با درصدهایی که برای افزایش دستمزد عنوان می‌شود، هرگز معیشت کارگران تأمین نخواهد شد.
عضو هیأت مدیره مجمع عالی کارگران ایران با بیان اینکه فاصله میان حداقل مزد کارگران و هزینه حداقلی معیشت یک خانواده بیش از ۳۰۰ درصد است، تصریح کرد: هزینه حداقلی معیشت یک خانواده کارگری ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و حداقل دستمزد یک کارگران حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و این فاصله باعث شده شرایط خانوارهای کارگری دشوار شود…

Read more

انتقاد احمدی نژاد از فساد در دولت و دفاع وی از خاوری و زنجانی

انتقاد احمدی نژاد از فساد در دولت و دفاع وی از خاوری و زنجانی

محموداحمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران طی گفتگویی با روزنامه شرق٬ ضمن انتقاد از فساد و ناکارآمدی دولت گفت: در سیستمی که 85 درصد اقتصاد و تصمیم‌گیری‌ها و اختیارات دست نهادهای حکومتی اعم از دولت، مجلس، قوه قضائیه و سایر بخش‌های حکومتی است، یک نفر آدم بدون ارتباط با سیستم چه‌کار می‌تواند بکند؟ او حداکثر کارگزار بخشی از سیستم است. خودش اصلا چه‌کاره است؟ اصلا چه کاری می‌تواند بکند؟ نشدنی است. شما امروز یک جگرکی بخواهید باز کنید، باید از 15 جا اجازه بگیرید و هر روز دو تا مأمور دم مغازه شما می‌آید. چطور می‌شود یک تخلف بزرگ در سطح کلان اقتصادی بکنید، بدون اینکه از خلأهای درون سیستم یا ارتباطات درون سیستم استفاده نکرده باشید؟

وی با بیان اینکه «اگر چهار نفر را هم بگیری و اعدام کنی که اقتصاد اصلاح نمی‌شود» افزود: قانون اساسی ما می‌گوید جرم باید در دادگاه صالحه اثبات شود وگرنه نمی‌توانید کسی را متهم کنید. آیا دادگاه صالحی برای ایشان برگزار شده؟ ایشان چطور از کشور خارج شد؟…

Read more

متهم 6 میلیارد یورویی رکورد دزدی بابک زنجانی شکسته شد

متهم 6 میلیارد یورویی

 رکورد دزدی بابک زنجانی شکسته شد

بزرگ ‌ترین کلاهبرداری در تاریخ ایران حدود شش ‌میلیارد و 656 میلیون یورو بدهی دارد، یعنی سه برابر بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت. این پرونده‌ البته به گفته برخی منابع آگاه، محدود به پتروشیمی نیست و پا در بنادر ایران هم دارد.

آخرین رقمی که از بدهی ‌های بابک زنجانی از سوی زهره رضایی، مشاور حقوقی زنجانی در امور بین ‌الملل، اعلام شده بود، یک ‌میلیارد‌و 967 میلیون‌و 500 هزار یورو (1967500000) بود. این رقم از سوی وزارت نفت حدود دو میلیارد یورو اعلام شد. در هر ‌حال با وجود تناقض، کماکان رقم اعلامی از سوی این دو بخش، حدود چهار میلیارد یورو از رقمی که در کیفرخواست پرونده پتروشیمی اخیر مطرح شده، کمتر است؛ رقمی که به گفته قاضی مسعودی ‌مقام، قاضی این پرونده، شش ‌میلیارد و 656 میلیون یورو عنوان شد؛ یعنی سه برابر بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت. این پرونده‌ البته به گفته برخی منابع آگاه، محدود ب پتروشیمی نیست و پا در بنادر ایران هم دارد…

Read more

اختلاس ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورویی

اختلاس ۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورویی

صبا آذرپیک

جزییات کامل اختلاس ۶ میلیارد یورویی ٨ مدیر نفتی احمدى نژاد و فرزندانشان: دفتر دبی و شانگهاى پتروشیمى؛ ‏سردار قاسمى وزیر نفت دولت احمدى نژاد، پشت سایهخلجی_شیخ‌الاسلامی پنهان نشوید. آنها نوک کوه یخ هستند و نباید با فریب افکارعمومى از پاسخگویی در قبال دزدی شرکت ها و فرزندان مدیران نفتى شما در شانگهاى و دبى شانه خالی کنید.

خانم شیخ الاسلامى با شرکتش فقط یک نفر از ١۵ نفرست؛ ‏۶میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو رقم اختلاس کل تیم ١۵ نفره است ‏که رقم دزدی شیخ الاسلامى ٣١٨میلیارد ریال بوده. ‏دزدان بزرگ، اعضای شرکت بازرگانى پتروشیمى، فرزندانشان و افرادى از شرکت سپانیر هستند.

شرکت نفت و گاز سپانیر وابسته به قرارگاه خاتم سپاه از چه طریق با مرجان شیخ الاسلامی آل آقا مرتبط شده و خ.ع که از طرف شرکت با شیخ الاسلامی شریک کاری بوده چه کسی است و چرا نامش در بین ۱۴ متهم نیست؟ خ.ع متهم پانزدهم از شرکت سپانیر کیست که نامش مخفی مانده است؟…

Read more

نامه جمعی ازکارگران راه آهن آذربایجان: ما خواهان برچیده شدن روند خصوصی‌سازی هستیم

نامه جمعی ازکارگران راه آهن آذربایجان:

ما خواهان برچیده شدن روند خصوصی‌سازی هستیم 

مشکل ما صرفا حقوق معوقه نیست که با پرداخت یک یا دو ماه از حقوق معوقه رفع شود. ما خواهان حل ریشه‌ای مشکل هستیم: یعنی برچیده شدن روند خصوصی‌سازی 

ما جمعی از کارگران خط راه‌آهن آذربایجان معتقدیم بدون نقد وضعیت کنونی نمی‌توانیم رو به جلو حرکت کنیم و به همین منظور مواضع خود را واضح و خلاصه بیان می‌کنیم: 

۱ مشکل ما صرفاً حقوق معوقه نیست که با پرداخت یک یا دو ماه از حقوق معوقه رفع شود. ما خواهان حل ریشه‌ای مشکل هستیم: یعنی برچیده شدن روند خصوصی‌سازی و نخستین گام در این راه اجرای طرح تجمیعی است و در مراحل بعدی ادغام در شرکت مادر راه‌آهن. 

۲. مشکل ما با رفتن تراورس یا آمدن گار نیست، کسانی که وانمود می‌کنند اگر این یا آن شرکت برگردد مشکلات حل خواهد شد، یا ناآگاه هستند یا از وجود شرکت خاصی نفع شخصی می‌بردند. ما معتقدیم همهٔ شرکت‌های خصوصی فاسد هستند و از استثمار کارگران منتفع می‌شوند. …

Read more

گرامی باد هشت مارس، روز جهانی زن!

گرامی باد هشت مارس، روز جهانی زن!

هشت مارس فرصتی است برای گرامیداشت مسیری که جنبش‌های زنان در صد و پنجاه سال اخیر پیموده‌اند و بیش از آن فرصتی است برای سخن گفتن از دشواریهایی که جهان تا رسیدن به برابری پیش رو دارد. مسیری که با اعتراض به نابرابری‌های قانونی و حقوقی آغاز شد و با آگاهی‌بخشی درباره‌ی کلیشه‌ها و ساختارهای پنهان نظام مردسالار گسترش یافت، اکنون هر گام کوچک و بزرگی در راه برابری را در بر می‌گیرد. 

مسیر مبارزات زنان در ایران پر فراز و نشیب بوده است. پس از انقلاب ۱۳۵۷ نظام حاکم برخی دستآوردهای زنان را از آنان ربود و به دنبال آن مبارزاتی تازه در برابر قوانین تبعیض‌آمیزی چون قوانین نابرابر خانواده، حجاب اجباری، ممنوعیت صدای زنان خواننده و ... شکل گرفت که تا به امروز ادامه یافته است. در کنار موانع قانونی، قوانین نانوشته و تبلیغاتِ هدفمندِ حکومت نیز عرصه را بر زنان و هر کسی که در راه برابری جنسیتی گام برمی‌دارد، تنگ‌تر کرده است. …

Read more

یادی از صدیقه دولت آبادی از فعالان جنبش زنان در ایران

یادی از صدیقه دولت آبادی از فعالان جنبش زنان در ایران

صدیقه دولت‌آبادی (۱۲۵۸-۱۳۴۰) روزنامه نگار ایرانی و از فعالان انقلاب مشروطه و جنبش زنان در ایران است.
او از موسسان انجمن مشروطه‌خواهانه انجمن مخدرات وطن بود. همچنین، بعداً از نخستین فعالان حقوق زنان در ایران شد و نشریه زبان زنان را درباره حقوق زنان منتشر کرد

زندگی:
دولت‌آبادی در سال ۱۲۵۸ هجری شمسی (۱۳۰۰ ه ق) در اصفهان به دنیا آمد. پدرش حاج میرزا هادی دولت آبادی و مادرش خاتمه بیگم نام داشت. پدرش از روحانیان متجدد آن زمان محسوب می‌شد. صدیقه دولت آبادی تحصیلات خود را در فارسی و عربی در تهران آغاز نمود، سپس تحصیلات متوسطه را در دارالفنون ادامه داد. پانزده ساله بود که با دکتر اعتضاد الحکما ازدواج کرد، ولی ازدواجشان با شکست مواجه شد. در سال ۱۲۹۶ شمسی به همت او یکی از نخستین دبستان‌های دخترانه، به نام «مکتب شرعیات» تاسیس شد.
یکی از دفعاتی که صدیقه دولت‌آبادی برای فعالیت‌هایش دستگیر شده بود، رئیس نظمیه به …

Read more

رونمایی از کتاب «حیات صدیقه»

 رونمایی از کتاب «حیات صدیقه»

صدیقه دولت‌آبادی از پیامدهای تلاش برای آزادی زنان راضی نبود

اتحادیه می‌گوید: «صدیقه دولت‌آبادی از پیامدهای تلاش برای آزادی زنان راضی نبود. او در جایی از یکی از متون خود آشکارا نوشته است زن ایرانی رو به قهقرا می‌رود. زنان بیشتر به خود می‌پردازند تا شخصیت زن

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)عصر روز شنبه یازدهم اسفندماه 1397، سالن اجتماعات «خانه وارطان» مملو از جمعیتی بود که برای شنیدن از صدیقه دولت‌آبادی از موسسان نظام آموزشی جدید برای دختران در ایران و از فعالان پیشگام حقوق زنان گرد هم آمده بودند. سخن گفتن از بانویی که در اوایل قرن حاضر فعال و پرتوان در اجتماع ظاهر شده است، در ساختمانی باقی مانده از همان عصر جذابیتی قابل توجه داشت و این نکته را در حال و هوای جمع می‌شد مشاهده کرد.

بهانه گردآمدن جمعیت، رونمایی و بررسی کتاب «حیات صدیقه» بود که مجموعه‌ای از نامه‌ها و نوشته‌های صدیقه دولت‌آبادی است. این کتاب که ابتدا در سه جلد و در خارج از ایران منتشر شده بود…

Read more

20 blog posts