header photo

تجمعات قلعه بابک؛ تعداد بازداشت شدگان به ۲۹ تن رسید

تجمعات قلعه بابک؛ تعداد بازداشت شدگان به ۲۹ تن رسید

همزمان با مناسبت گردهمایی سالانه قلعه بابک و در ادامه بازداشت‌های گسترده بخصوص در استان های آذربایجان و اردبیل امروز پنج‌شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۷ دوازده فعال ترک (آذری) دیگر در شهرهای اردبیل، کلیبر، سراب و سلماس بازداشت شدند، با احتساب این بازداشت تعداد دستگیر شدگان روزهای اخیر مناطق شمال غرب کشور به دست کم ۲۹ تن می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تا روز پنج‌شنبه ۱۴ تیرماه ۲۹ تن از فعالان ترک (آذری) در شهرهای مختلف استان‌های آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل نوسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

مرتضی پروین، حجت فکری”، “علی روح‌بخش” و “محمد آزاد، علی (آیت) خیرجو، توحید امیر امینی” (امیرچمنی)، میثم جولانیو “علی جولانی” از اردبیل، “قاسم محمودی” و “محمود محمودی” از کلیبر، سهند معالیاز سراب و “عباس نیک‌روان” از سلماس، فعالانی هستند که طی روز گذشته و امروز توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

در پی اعتراض روز گذشته فعالان بازداشتی نسبت به عدم تفکیک بندها و ضرب و شتم آن‌ها، سعید صادقی‌فر، رحیم غلامی، عسگر اکبرزاده، مهدی هوشمندوعلی واثقیفعالانی که در بند سلامت زندان اردبیل نگهداری می‌شدند، به اردوگاه-زندانی که بین اردبیل و سرعین قرار دارد منتقل شدند.

به دنبال تداوم بی‌خبری از سرنوشت و محل نگهداری عباس لسانی، علی لسانی و مهدی لسانی دو فرزند ایشان روز پنج‌شنبه برای پیگیری وضعیت پدرشان به دادگاه انقلاب اردبیل مراجعه کردند اما به دنبال اعتراض آن‌ها به عدم پاسخگویی مسئولان قضائی، ماموران حراست دادگاه آنها را از دادگاه اخراج کردند.

لازم به ذکر است طی روز چهارشنبه ۱۳ تیرماهکیومرث اسلامیدر مغان، “فرج نوری” در اهر و “مرتضی یزدانی” در ارومیه، در روز سه‌شنبه ۱۲ تیرماه “رحیم غلامی، مهدی هوشمندوعبدالله هوشمنددر اردبیل، رحیم ساسانیوسجاد صدقیدر تبریز، مرتضی محمدیدر اهر، ابراهیم نوری، جعفر رستمی‌رادوسجاد جولانیدر تهران ومجتبی عبدلیدر بستان آباد و در روز دوشنبه ۱۱ تیرماه نیزعسگر اکبرزاده، علی واثقی، سعید صادقی‌فروعباس لسانیدر اردبیل بازداشت شدند.

علاوه بر بازداشت های فوق، تلاش نیروهای امنیتی برای بازداشت یا احضار جمع دیگری از فعالان این منطقه بی نتیجه مانده است بنابراین می‌توان گفت دست کم ۶ فرد دیگر نیز تحت تعقیب یا در معرض بازداشت هستند،

اولدوز قاسمی و اشکان سعادت‌پور در ارومیه، مجید نقی زاده در اهر، جواد احمدی یئکانلی در خوی، مهدی اژدری و رحیم نوروزی در اردبیل هویت افرادی است که تحت تعقیب قرار گرفته اند.

احتمال می‌رود این بازداشت‌ها قسمتی از تلاش دستگاه امنیتی همزمان با فرارسیدن موعد تجمعات سالانهقلعه بابک” (۱۴ و ۱۵ تیرماه) در این منطقه و ممانعت از برگزاری آن باشد.

گفته می‌شود در مسیرهای مختلف منتهی به شهر کلیبر و قلعه بابک، ایست‌های بازرسی متعددی از سوی ارگان‌های امنیتی ایجاد شده تا از حضور فعالان و مردم در قلعه بابک جلوگیری شود.

لازم به ذکر است در تاریخ ۲۳ خردادماه سال جاری نیز محکومیت مرتضی پروین، میلاد اکبری و اکبر جهانگیری سه فعال ترک (آذری) ساکن استان اردبیل که در دادگاه بدوی به اتهام “اخلال در نظم عمومی” طی شرکت در مراسم تجمع در “قلعه بابک” به پرداخت جزای نقدی جایگزین حبس چهار ماهه و تحمل ۴۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده بودند، در شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی عینا تایید شد.

قلعه‌بابک یا دژ بابک، بنا شده در بالای کوهی به بلندای ۲۳۰۰ متر، نزدیک به سه کیلومتری شهر کلیبر. دژ در زمان ساسانیان ساخته شده ولی نام خود را از نام بابک خرمدین، رهبر مبارزان با خلفای عباسی در سال ۸۹۳ میلادی، گرفته‌است.

در طی سالهای اخیر، بطور منظم فعالان ترک (آذری) با حضور در تجمعاتی سالانه در این محل به طرح مطالبات خود می پردازند

Go Back

Comment