header photo

نمایندگان استان های آذری نشین

نمایندگان استان های آذری نشین

خواهان اجرای اصل 15 قانون اساسی شدند 

در نشستی که فراکسیون نمایندگان آذری زبان مجلس شورای اسلامی با برخی از وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم داشتند، خواسته های زیرا مورد تاکید قرار دادند:

ــ  اجرای اصل 15 قانون اساسی و آموزش زبان مادری

ــ پیگیری برای حل مشکل دریاچه ارومیه و بحران آب

ــ رسیدگی به وضعیت نا بسامان جاده ها و راه آهن

ــ حمایت از تیم فوتبال تراکتور سازی

زهرا ساعی در گفتگوی اختصاصی با خبرآنلاین در پاسخ به اینکه در جلسه ی مشترک نمایندگان استانهای آذری نشین با برخی وزاری پیشنهادی چه گذشت گفت: در این جلسات، نمایندگان دغدغه ها و خواسته های حوزه های انتخابیه خود را مطرح و از وزرای پیشنهادی برنامه های خود را برای رفع مشکلات خواستند. وزرای پیشنهادی برنامه های خود را ارائه کرده و حتی نظرات مخالف را نسبت به خود برگرداندند. در این جلسه نمایندگان علاوه بر مسایل کلان، به موارد مربوط به حوزه انتخابیه خود نیز پرداخته و انتظارات و خواسته های خودشان را مطرح کردند.

زهرا ساعی در ادامه سخنان خود به برخی خواسته های مطرح شده از وزاری پیشنهادی اشاره کرد و گفت: حمایت از تراکتورسازی به عنوان اصلی ترین خواسته از وزیر پیشنهادی ورزش، موضوع اجرای اصل 15 و اتخاذ تدابیر لازم برای غیرامنیتی کردن موضوع از وزیر پیشنهادی اطلاعات، موضوع دریاچه ارومیه و بحران آب و برخی دیگر از مطالبات در این جلسه مطرح شد.

وی اجرای اصل 15 و آموزش زبان مادری را یکی از مطالبات مردم آذربایجان خواند و گفت: در این جلسه از وزیر پیشنهادی اطلاعات خواسته شده تمهیدات لازم برای اجرایی شدن این اصل در فضایی بدون حاشیه و مسایل امنیتی فراهم گردد.

زهرا ساعی فزود: به طور حتم موضوع راه های مواصلاتی در شمالغرب یکی از مهمترین دغدغه های مردم و مسئولان است و در جلسه مذکور نیز در این خصوص صحبت شد.منطقه ی شمالغرب به خصوص آذربایجان شرقی از این نظر جزو استانهای فقیر محسوب می شود و انتظار داریم وزارت راه در این خصوص و نیز موضوع راه آهن تبریز-میانه به طور جدی وارد عمل شود.

زهرا ساعی همچنین با اشاره به کاهش سهم نمایندگان آذربایجان در کابینه دوازدهم اظهار داشت: تلاش می کنیم وزیر پیشنهادی علوم حتما از بین نخبگان آذری باشد.

وی در این رابطه گفت: برای وزارت علوم دکتر محمد علی سبحان اللهی، استاندار دوران اصلاحات در آذربایجان شرقی گزینه ی اصلی پیشنهادی برای وزارت علوم هست و دکتر محمد رضا پور محمدی رئیس فعلی دانشگاه تبریز نیز دیگر گزینه ی مطرح به شمار می آید.

این نماینده مجلس در پاسخ به اینکه با توجه به جو مجلس و لیست پیشنهادی وزرا پیش بینی وی از نتیجه ی رای اعتماد مجلس چه خواهد بود خاطرنشان کرد: گذشته از یک یا دو نفر از وزرای پیشنهادی که احتمال دارد نتوانند نظر نمایندگان را جلب کنند، بقیه وزاری پیشنهادی به احتمال زیاد مشکلی در رای اعتماد نخواهند داشت.

 

Go Back

Comment