header photo

سوءقصد به جان گوهر عشقی مادر ستار بهشتی

سوءقصد به جان گوهر عشقی مادر ستار بهشتی

ستار بهشتی، فعال سیاسی و کارگری بود که ۹ سال پیش در بازداشتگاه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی زیر شکنجه به شهادت رسید.

وی به دلیل انتشار مطالب انتقادی در وبلاگ خود، ۹ آبان سال ۱۳۹۱ از سوی پلیس فتای نیروی انتظامی به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکه اجتماعی و فیس‌بوک» بازداشت و در کمتر از چهار روز در حین بازجویی کشته شد. زندانیان هم‌بند بهشتی از آثار شکنجه بر بدن او سخن گفته بودند و گفته می‌شد ستار بهشتی بر اثر شکنجه‌های وارد شده در زندان کشته شده است.

بنیاد ستار بهشتی ساعاتی پس از اعلام خبر اولیه در باره حمله نیروهای ناشناس به خانم گوهر عشقی نوشت:

گوهر عشقی روز پنج‌شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ در راه مزار فرزندش، مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت و از ناحیه سر و صورت مجروح شد. صفحه اینستاگرام بنیاد ستار بهشتی با انتشار تصویری از خانم عشقی، در حالی که با سر و صورت باندپیچی شده روی تخت‌ بیمارستان است، نوشت که این حادثه در ساعت ۱۱ صبح به وقت تهران اتفاق افتاده است. گوهر عشقی در راه رفتن به امامزادهٔ محل مزار ستار بهشتی بوده که یک‌ موتور سوار شامل دو سرنشین به او نزدیک می‌شود. یکی از راکبین موتور پیاده شده گوهر عشقی را به سمت جلو پرتاب می کند. او پس از این حمله بر روی میل گردهای کنار خیابان افتاده و پس از لحظاتی از هوش می‌رود و توسط مردم به بیمارستان منتقل می‌شود

بنیاد ستار بهشتی روز جمعه در حساب کاربری خود در ایسنتاگرام، ضمن انتشار تصویری از گوهر عشقی مادر ستار بهشتی، از احتمال سوء قصد به جان او خبر داد.

 این بنیاد به نقل از یک شاهد عینی نوشت، اکثر مردم رباط کریم خانم عشقی را می‌شناسند، به‌ویژه که سال‌ها است «وی همه روزه در این ساعت برای دیدار فرزندش به امامزاده می‌رود.»
بر اساس این گزارش، شاهد عینی گفته است: «من داخل مغازه بودم که صدای فریاد و کمک‌خواهی مردم بلند شد، وقتی من به نزدیک جمعیت رسیدم دیدم مادر ستار خونین بر روی زمین افتاده» است.
مهاجمان «دو سرنشین» یک موتورسیکلت بودند که «از پشت سر آمدند؛ یکی از راکبین از موتور پیاده شد و گوهر عشقی را به سمت جلو پرتاب می‌کند.»

 این بنیاد با اعلام این که «قادر به تایید حمله سازمان‌یافته به گوهر عشقی نیست» نوشت: «اما شواهد و اتفاقات گویای یک حادثه معمولی نیست.»

اوایل آبان ماه، در آستانه سالگرد شهادت ستار بهشتی، مادر او گوهر عشقی در ویدئویی با مرور وقایع روز بازداشت فرزندش، گفت: «خامنه‌ای به داغ فرزندت بنشینی!»

پس از آن بود که مقامات امنیتی دوازدهم آبان او را به همراه دختر و دامادش بازداشت کردند تا از برگزاری مراسم سالگرد ستار بهشتی جلوگیری کنند.

آرش صادقی، فعال حقوق بشر، روز شنبه ۱۵ آبان با اعلام خبر آزادی آنها به صدای آمریکا، گفت گوهر عشقی در طول بازداشت برای «دست کشیدن از کار بنیاد ستار بهشتی» تحت فشار و تهدید بوده، اما پاسخ داده چنین کاری نخواهد کرد و گفته «از مرگ هراسی ندارم» و «می‌توانید مرا هم مثل پسرم بکشید.»

بنیاد ستار بهشتی نیز در گزارش امروز با اشاره به بازداشت خانواده او در آبان ماه نوشته که مأموران در آن بازداشت «رسما اعلام می‌کنند همه در زندان و زیر شکنجه کشته نمی‌شوند برخی در تصادف یا نزاع و یا حوادث از بین خواهند رفت.»

 

Go Back

Comment