header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

خصوصی سازی مشکل مشترک همه کارگران جهان است

مقام اتحادیه‌ کارگری ترینیداد و توباگو:

 خصوصی سازی مشکل مشترک همه کارگران جهان است

یک مقام اتحادیه کارگری ترنیداد و توباگو بر این باور است که در نتیجه بحران‌های ناشی از کاپیتالیسم، طبقه کارگری با مشکلات بسیاری مواجه است.

«اوزی وارویک» مقام اتحادیه کارگری ترینیداد و توباگو در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به شرایط دشوار حاکم بر فضای طبقه کارگری در جهان، گفت: «زمانی که شما تجاوزهای امپریالیسم به حقوق طبقات کارگری را می‌بینید و بحران‌های ناشی از کاپیتالیسم را مشاهده می‌کنید، درمی‌یابید که پرداخت اساسی به مسائل و مشکلات مربوط به طبقه کارگری امری حیاتی و مهم است.»

وی افزود: «زمانی که تجاوز به حقوق کشورهای مستقلی مانند کوبا، ونزوئلا و فلسطین را می‌بینیم، متوجه می‌شویم که پرداختن به مساله کارگری در شرایط کنونی بسیار اهمیت دارد چرا که در نتیجه این مقاومت‌ها این طبقات کارگری هستند که متحمل فشارها و مشکلات بسیاری می‌شوند.»…

Read more

استیون هاوکینگ در سن ۷۶ سالگی درگذشت

استیون هاوکینگ در سن ۷۶ سالگی درگذشت

استیون هاوکینگ - اندیشه‌ای پیچیده و زبانی ساده

به گزارش بی بی سی  استیون هاوکینگ در سن ۷۶ سالگی درگذشت. او با وجود بیماری نورون حرکتی که فعالیت عادی و روزمره او را به شدت مختل کرده و حتی سخن گفتن او را به استفاده از دستگاه ویژه صداساز تقلیل داده بود، به یکی از مشهورترین دانشمندان زمان خود تبدیل شد.

از او به عنوان "سفیر علم نزد افراد عادی" نام برده می شود زیرا یکی از مهمترین عوامل شهرت او تلاش موفقیت آمیز برای بازگویی مقولات علمی پیچیده به زبانی ساده و در نتیجه، قرار دادن آنها در دسترس همگان بود.

به این ترتیب، کتاب "تاریخچه زمان" در شماری از کشورهای جهان موقعیت یک کتاب پرفروش را یافت هر چند مشخص نیست که چه تعداد از خریداران کتاب واقعا تمامی آن را ازابتدا تا انتها خواندند.

هاوکینگ در تعداد زیادی برنامه تلویزیونی پرتماشاچی ظاهر شد و صدای خاص دستگاه صداساز او شهرت خاصی یافت.

استیون هاو…

Read more

هیستری درانتخابات روسیه را باید متوقف وبه حالت عادی برگرداند

هیستری درانتخابات روسیه را باید متوقف وبه حالت عادی برگرداند

بیانیه هیئت رئیسه کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه

با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری درروسیه شهروندان بیش از همه شاهد حرکات زشت رسانه های دولتی  نسبت به فرایند شرکت حزب کمونیست فدراسیون روسیه در انتخابات می باشند.

برنامه ریزان وتحلیل گران در هفته های گذشته سیل اتهامات ساختگی وغیرقابل قبول را به آدرس حزب روانه ساختند  این برنامه ریزان وتحلیل گران با دسترسی از امکانات تلویزیون های فدرال با استفاده از تبلیغ کنندگان دولتی به طور مستقیم و با نقض آشکار قانون تصویر منفی ای از بزرگترین حزب سیاسی مخالف و متحدان او را نشان میدهند. آنان با نا بهنجاریهای غیراخلاقی  برعلیه حزبی که 120 سال تاریخ مبارزاتی را همراه دارد قانون را نقض کرده اند و  با انتخاب نام پاول گرودینین نامزد رئیس جمهوری از طرف نیروهای چپ و میهن پرست ملی در راستای تضعیف چهره جهانی وشناخته شده ای همچون گنادی زیوگانف  صدر حزب کمونیست روسیه که در جهان ما ازاحترام خاصی برخورد دار می باشد در تلاشند.  حزب کمونیست فدراسیون روسیه نه تنها در این انتخاب خود را تغیری نداده , بلکه بعنوان یک حزب مخالف با در نظر گرفتن منافع اکثریت مطلق شهر وندان نسبت به حاکمیت محکمتر موضع خود را روشن نمود.…

Read more

بیست گام پاول گرودی نین.

بیست گام پاول گرودی نین.

نامزد ریاست جمهوری فدراسیون روسیه در مراجعه به عموم.

برگردان از: اردشیر قلندری

من یقین دارم، که برپایه تکیه به نمایندگی از سوی حزب کمونیست روسیه، نیروهای چپ و ملی – میهن پرست میتوانیم و باید در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی برسیم. با تکیه بر حمایت مردم و شورای عالی دولت به مسئولیت گنادی زیوگانف، دشواری ها را حل نموده، بار دیگر کشور را به دولتی مقتدر و نیرومند تبدیل میکنیم، فقر را از میان برداشته، زندگی شایسته ای برای مردم تامین نمایم.

در این راستا اقدام های عاجل ذیل باید اجرا گردد: 

  1. تغییر استراتژی اقتصادی.

تقدم بر رفاه عموم، نه برای مشتی الیگارش، تامین منافع مردم عادی، نه برای رشوه خواران "گربه های چاق و چله". جهت اجرای مساله فوق، باید تغییراتی اساسی از سرمایه داری الیگارشی به دولت اجتماعی محور ایجاد کرد. ما ثروت روسیه، منابع طبیعی، صنعتی و مالی انرا در خدمت مردم قرار می دهیم. رشته های استراتژیکی مهم و صنایع مادر، برق، راه، مخابرات، بانک های بزرگ را ملی خواهیم نمود. دولت فروش و انحصار الکل اتیلیک را بخود بر می گرداند. این انگیزه ای برای پیشرفت میشود و سالانه تریلیون ها روبل وارد خرانه میکند؛ موجب…

Read more

در غوطه شرقی چه اتفاقی می افتد ؟- بخش آخر

در غوطه شرقی چه اتفاقی می افتد ؟- بخش آخر

برگردان : هاتف رحمانی

در بخش اول به 5 مورد ازآن چه در غوطه شرقی می گذرد پرداخته شد و اینک ادامه گزارش :

6- آیا رزمنده های داخل غوطه شرقی را می توان نادیده گرفت؟

تنها موضوعی که رزمنده های داخل غوطه شرقی برسر آن اشتراک دارند حمله با موشک و خمپاره به سمت دمشق و هدف گرفتن خانه های غیر نظامی هاست . طبق ادعای سوریه ، تعداد غیر نظامی های کشته شده در اثر حمله رزمنده ها در پنج سال به ده هزار نفر می رسد .

تنها در سه روز گذشته 25 غیر نظامی در اثر حمله رزمنده ها کشته شدند و در راس محل های مورد حمله رزمنده ها مدارس و بیمارستان ها، همراه با سفارت روسیه و محل هایی قرار دارند که ارتش روسیه کمک های بشر دوستانه توزیع می کند. رزمنده ها پیشنهاد روسیه برای "گذرگاه امن به ادلیب Idlib یا درآ Daraa " را نیز رد کرده اند. تنها گروهی که تخلیه امن را پذیرفت هیئت تحریر شام بود. آن ها شرط کردند که رزمنده های به اسارت گرفته شده آن ها از سوی ارتش اسلام (جیش الاسلام) در طی ستیزه با این گروه باید آزاد شوند ،اما ه…

Read more

در غوطه شرقی چه اتفاقی می افتد ؟- بخش اول

در غوطه شرقی چه اتفاقی می افتد ؟- بخش اول

برگردان : هاتف رحمانی

با عملیات جدید ارتش سوریه که مورد حمایت روسیه است به سمت غوطه شرقی ، کارزار رسانه ای دیگری، مشابه با کارزاری که قبلا برای حلب به راه انداخته شد به راه انداخته شده است. تصویر ها و "اطلاعات" دریافتی از "فعالینی" که در کنسرت حدود 10 هزار نفری رزمنده های گروه های مختلف در غوطه شرقی حرکت می کنند در رسانه های بین المللی برای ایجاد این تصور که جنگ بین "مردم غوطه شرقی و رژیم اسد" است مورد استفاده قرار می گیرد. هدف این فشار بین المللی آن است تا دولت از نظر نظامی قدرتمند دمشق را به عقب نشینی وا دارد.

تلاش می شود عملیات جاری ارتش سوریه در غوطه شرقی در حومه دمشق که با حمایت کامل روسیه به اجرا در آمده است ، از طریق کارزار گسترده رسانه ای متوقف شود، چون اوضاع نظامی علیه نیروهای مسلحی است که از سوی کشورهای در گیر در جنگ نیابتی علیه سوریه در راستای تغییر رژیم در کشور حمایت می شوند. با ادعا های فعالین وابسته به القاعده یا اخوان المسلمین ، یک جا به عنوان حقیقت برخورد می شود وبا تصویرهای تهیه شده از سوی این محفل ها ،کارزار رسانه ای حکایت را بعنوان جنگ ارتش سوریه علیه غیر نظامی ها و نه حدود 10 هزار …

Read more

پوتین: اگر می توانستم مانع فروپاشی شوروی می شدم!

پوتین: اگر می توانستم مانع فروپاشی شوروی می شدم!

آژانس‌های خبری روسیه گزارش دادند، ولادیمیر پوتین گفته است که اگر می‌توانست تاریخ مدرن روسیه را تغییر می‌داد، مانع از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی می‌شد.

آژانس‌های خبری روسیه گزارش دادند، ولادیمیر پوتین گفته است که اگر می‌توانست تاریخ مدرن روسیه را تغییر می‌داد، مانع از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی می‌شد.

به گزارش اعتدال، به نقل از خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه این سخنان را جمعه چند هفته پیش از انتخابات ۱۸ مارس که طبق نتایج نظرسنجی‌ها می‌تواند در آن به سادگی پیروز شود، مطرح کرد. او که به کالینینگراد رفته بود، به این سوال پاسخ داد که مایل است کدام حادثه تاریخی در روسیه را تغییر دهد. پوتین در واکنش به این سوال فورا پاسخ داد: فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی.

رئیس‌جمهوری روسیه که در آن دوران عضو کاگ‌ب‌ بود، در یک سخنرانی سال ۲۰۰۵ از فروپاشی شوروی در ۱۹۹۱ به عنوان "بزرگترین فاجعه ژئوپلیتیک" قرن بیستم یاد کرده بود و از شک…

Read more

توسعه تسلیحات جدید صلح را در جهان تضمین مینماید.

توسعه تسلیحات جدید صلح را در جهان تضمین مینماید.


" ولادیمیر پو تین در پیام مستقیم به ایالات متحده امریکا، ومتحدین آن بخش قابل ملاحظه سخنرانی دو ساعته خویش را صرف نشان دادن ظرفیت های دفاعی کشورش، آخرین فنا آوری های دفاعی، از جمله مو شک های بالستیکی قاره پیما ی کاملا جدیدی که توا نایی اتمی را داشته وقابلیت دفاعی کشور را بطور قابل ملاحظه بالا میبرد، صحبت نمود.

باوجود تسلیحات جدید ایجاد شده، پوتین اعتقاد دارد که " ملت روسیه مایل نیست که هیچ چیزی را از هیچ کسی غصب نماید"، واسرار نمود که بر عکس سلاح های جدید روسیه " تضمین برای صلح جهانی " میباشد."
"
ما استفاده از هر گونه سلاح هسته ای بر علیه روسیه ویا متحدین مارا، حمله هسته ای غلیه کشور مان تلقی نموده، وپاسخ فوری خواهیم داد."

پو تین گفت: "آیا اکنون به ما گوش میدهند؟ "

ولا دیمیر پوتین رییس جمهور فدراسیون روسیه میگوید که توسعه تسلیحات جدید روسیه، صلح را در جهان تضمین مینماید

Read more

صالح مسلم، سیاستمدار کرد سوری در پراگ بازداشت شد

صالح مسلم، سیاستمدار کرد سوری

در پراگ بازداشت شد

به گزارش دویجه وله، ترکیه پیش از این از پلیس بین‌الملل خواسته بود تا رئيس پیشین حزب کردی اتحاد دمکراتیک سوریه را دستگیر کند. حال گفته می‌شود که صالح مسلم به هنگام حضور در کنفرانسی در پراگ توسط اینترپل بازداشت شده است.

صالح مسلم‌، رئيس سابق حزب کردی سوری "اتحاد دمکراتیک"، به درخواست ترکیه در جمهوری چک بازداشت شده است.

یک سخنگوی پلیس در پراگ به خبرنگاران گفت که سیاستمدار ۶۷ ساله کرد در نخستین ساعات یکشنبه (۲۵ فوریه) در پراگ با حکم توقیف اینترپل بازداشت شده است. به گفته این سخنگو، مراجع قضایی بین‌المللی در هماهنگی با یکدیگر با فرد بازداشت‌شده رفتار خواهند کرد.

به گزارش آناتولی، خبرگزاری دولتی ترکیه، پلیس بین‌الملل مسلم را بنا بر درخواست دولت ترکیه با "اعلان قرمز" تحت پیگرد قرار داده بود.

با "اعلان قرمز" یا اعلان برای افراد تحت پیگرد، اینترپل افرادی را که مرتکب جرم می‌شوند و به کشوری دیگر می‌گریزند تحت تعقیب قرار می…

Read more

پیام دبیرکل یونسکو به مناسبت روز جهانی زبان مادری

پیام دبیرکل یونسکو به مناسبت روز جهانی زبان مادری

امروز برابر با ۲۱ فوریه ۲۰۱۸، سازمان یونسکو، نوزدهمین سالگرد گرامیداشت «روز جهانی زبان مادری» را جشن می‌گیرد. این روز، فرصتی فراهم آورده برای یاد آوری اینکه این سازمان «به دفاع از زبان‌های متنوع و ترویج آنها» متعهد است.
زبان تنها یک وسیله ارتباطی نیست، بلکه فراتر از آن، خصیصه‌های انسان‌ها نهفته در آن است. ارزشهای ما، باورهای ما و هویت ما در داخل زبان ما نهفته است. از طریق زبان است که می‌توانیم تجربیات، سنت‌ها و دانش خود را انتقال دهیم.
تنوع زبانی یک سرمایه غیر قابل انکار است که تصورات و روشهای زندگی ما را منعکس می‌دهد. به منظور حفظ و احیای این بخش مهم و میراث ناملموس بشری، سازمان یونسکو بطور فعال برای سالهای متمادی، مدافع تنوع زبانی بوده و در بسط و گسترش سیستم تحصیلی چند زبانی مشارکت فعال دارد. این تعهد به خصوص توجه ویژه به زبان مادری را نیز در بر می‌گیرد که به میلیون‌ها ذهن جوان در حال رشد، شکل می‌دهد و یک حامل ضروری برای ادغام جامعه بشری در سطح محلی و سپس در سطح جهانی است…

Read more

کوبای انقلابی بیسوادی را در یک سال شکست داد!


بیش از نیمی از داوطلبان آموزش زنان جوان بودند. بین اول ژانویه و 22 دسامبر 1961 ، نه تنها 700.000 نفر با سواد شدند، بلکه یک نسل کامل توانایی خود برای ایجاد جامعه ای نو را در یافتند.

کوبای انقلابی بیسوادی را در یک سال شکست داد!

سارا کاتالینوتو- هاتف رحمانی

نیویورک – گریسلدا آگویلرا کابررا ، مربی کوبایی، که در 7 سالگی جوان ترین آموزگار در کارزار بیسوادی 1961 کشور بود، از امریکا دیدار کرده است . روز 10 فوریه دو محل شاهد حضور او در شهر نیویورک: نخست در مراسمی به میزبانی حزب ملی گرای پورتوریکو در برونکس و سپس، در مراسم دیگری با حمایت ائتلاف نیویورک - نیو جرسی کوبا در منهتن میانی بود.

در مراسم آخری که به ریاست گیل واکر مدیر IFCO/Pastors for Peace( سازمانی متشکل از دیدگاه های مختلف که برای صلح ، عدالت و خودمختاری مبارزه می کند)  برگزار شد بیش از 100نفر شرکت داشتند. آگویلرا سخنانش را با اشاره به دفاع فیدل کاسترو در دادگاه 1953 تحت عنوان "تاریخ مرا تبرئه خواهد کرد" آغاز کرد . او به اسپانیایی گفت :« فیدل برنامه ای را اعلام کرد که دولت جدید باید آن را اجرا می کرد – و یکی از مواد اولیه آن اموزش مردم بود» آ…

Read more

جنگ افغانستان، طولانی‌ترین جنگ در تاریخ آمریکا

جنگ افغانستان، طولانی‌ترین جنگ در تاریخ آمریکا

نیکولای بابکین

ا. م. شیری

رندال شرایور معاون وزیر دفاع در مسئله امنیت منطقه آسیا و اقیانوس آرام طی سخنرانی ۶ فوریه خود در مقابل کمیسیون امور خارجی مجلس سنا اظهار داشت، که هزینه ایالات متحده آمریکا در جنگ افغانستان در سال ۲٠۱۸، ۴۵ میلیارد دلار خواهد بود. دستیار رئیس پنتاگون نتوانست جزئیات هزینه را توضیح دهد. تردید سناتورها به درخواست دولت ترامپ به این میزان بودجه برای پایان دادن به جنگ افغانستان که از۱۷ سال پیش شروع شده، اتفاقی نبود.

بعنوان مثال، سناتور راند پل تصریح نمود، که میلیاردها «به سادگی به چاله ریخته می‌شود»، اما افغانی‌ها تاکنون نمی‌توانند «از خود دفاع کنند». راند پل  اضافه کرد: «من فکر می‌کنم... امنیت ملی ما در واقعیت امر به تناسب اینکه که ما در آنجا چگونه هزینه می‌کنیم و به ماندن‌مان ادامه می‌دهیم، خطرناک‌تر می‌شود... ما [در افغانستان» در وضعیت غیرممکن قرار گرفته‌ایم».…

Read more

سیریل رامافوسا یار قدیمی ماندلا به ریاست‌جمهوری آفریقای جنوبی رسید

سیریل رامافوسا یار قدیمی ماندلا

 به ریاست‌جمهوری آفریقای جنوبی رسید

آفریقای جنوبی روز پنجشنبه رئیس‌جمهور جدید خود را شناخت. یک روز بعد از آنکه جاکوب زوما به علت اتهامات فساد اقتصادی استعفا داد، پارلمان آفریقای جنوبی ریاست‌جمهوری سیریل رامافوسا را تأیید کرد. رامافوسای ٦٥ساله که از ماه دسامبر رهبری حزب کنگره ملی آفریقا به‌عنوان حزب حاکم را در اختیار دارد، تنها فردی بود که در جلسه روز پنجشنبه نامش به‌عنوان نامزد ریاست‌جمهوری مطرح شد و شاید به همین خاطر بود که بعد از انتخاب او، نمایندگان اپوزیسیون حزب مبارزان آزادی اقتصادی، صحن پارلمان را به نشانه اعتراض ترک کردند. البته رامافوسا برای رسیدن به صندلی ریاست‌جمهوری راه دراز و پرفرازونشیبی را پیموده است. او که روزگاری به‌عنوان معاون نلسون ماندلا سیاست را در بالاترین سطح تجربه کرده بود، در تصمیمی خودخواسته سیاست را برای ورود به فعالیت اقتصادی کنار گذاشت. جالب اینکه رامافوسا در اقتصاد نیز مانند عالم سیاست عملکرد موفقی داشت و ثروت ٤٥٠‌میلیون‌دلاری او به‌خوبی مؤید این امر است. او که زمانی نیز به‌عنوان مالک فست‌فود زنجیره‌ای مک‌دونالد در آفریقای جنوبی شناخته می‌شد، حالا ردای ریاست‌جمهوری این کشور را بر تن خود می‌بیند. رامافوسا بعد از مهر تأيید پارلمان بر حکم ریاست‌جمهوری‌اش، سوگند خورد به‌عنوان خدمت‌گزار مردم و با فروتنی، صداقت و شرافت عمل کند و علیه فساد بجنگد. البته این به نظر تازه شروع یک عملیات سخت برای رامافوساست. شکاف‌های عمیق طبقاتی، نرخ بالای بی‌کاری و فساد فراگیر ازجمله مواردی است که رامافوسا برای موفقیت باید از عهده آنها برآید. او همچنین میراث‌دار رئیس‌جمهوری ا…

Read more

در مکزیک هر ۱۸ دقیقه یک قتل روی داد.

رکورد تاریخی: در طی سال ۲۰۱۷

در مکزیک هر ۱۸ دقیقه یک قتل روی داد.

در سال گذشته، در مکزیک به‌طور متوسط هر ۱۸ دقیقه و یک ثانیه یک نفر به علت قتل عمد کشته شد. براساس داده‌های رسمی در مجموع ۲۹هزارو ۱۶۸ قربانی رکورد تاریخی جدیدی را به ثبت می‌رسانند.

این نتیجه‌ی گزارش «رصدخانه ملی شهروندان» درباره جرم‌های سطح بالاست که از سوی مدیر این سازمان مدنی، فرانسیسکو ریواس (Francisco Rivas) ارائه شد.

ریواس متذکر شد که از سال ۱۹۹۷ این بالاترین رقم قتل در مکزیک است و ۶۶،۶۹ درصد از قتل‌ها با سلاح‌های گرم صورت گرفته است.

وی اشاره کرد که (Tabasco)، (Colima)، (Baja California Sur) و (Guerrero) ایالت‌هایی بودند که نرخ بالای قتل در آن‌ها به ثبت رسیده است.

وی نتیجه گرفت که در ۱۸ ایالت نسبت به سال ۲۰۱۶ تعداد قتل‌ها افزایش یافته است.

 

منبع: (Cubadebate)

برگردان: ایرج زارع

Read more

دکترین هسته ای آمریکا ـ آغاز آخرالزمان است

دکترین هسته ای آمریکا ـ آغاز آخرالزمان است

دکترین جدید هسته ای آمریکا رونمایی شده توسط پنتاگون روز جمعه با موج انتقادات و محکومیت شدید از سوی مقامات و مسئولین سیاسی چند کشور مواجه شد.

بر اساس این سند «بررسی وضعیت هسته‌ای» که به اختصار NPR نامیده می‌شود، آمریکا کاربرد تسلیحات هسته ای را تنها در «شرایط فوق العاده» جایز می داند اما چارچوب معینی برای این شرایط به اصطلاح فوق ‌العاده مشخص نمی‌کند و همین به پیچیدگی ماجرا می‌ افزاید. علاوه بر این، راهبرد هسته ای مشخص کرده است که واشنگتن «به کارگیری سلاح‌های هسته‌ای را تنها در موارد حاد برای دفاع از منافع هسته‌ای آمریکا و همپیمانان و شرکایش» در نظر می‌گیرد اما موارد حاد می‌تواند شامل حملات راهبردی غیرهسته‌ای علیه آمریکا یا منافعش شوند. از دیدگاه ایالات متحده آمریکا، تعداد تهدیدات جهانی افزایش یافته است. آمریکا در دکترین جدید هسته ای خود اعلام کرده است که روسیه و چین انواع جدیدی از قابلیت های هسته ای را به زرادخانه های خود افزوده اند و رفتار تجاوزکارانه خود را افزایش داده اند، از جمله در فضا و محیط سایبری. کره شمالی نیز یک «تهدید واضح و شدید» برای آمریکا و همپیمانانش نامیده شد. در این سند …

Read more

برون‌سازی ستیزه‌ جویان از سوریه با همدستی آمریکا- رونوشت عملیات اودسا

 

برون‌سازی ستیزه‌ جویان از سوریه

با همدستی آمریکا- رونوشت عملیات اودسا

دمیتری مینین

مترجم: ا. م. شیری

سرنوشت فعال‌ترین اعضای تشکیلات سرکوب‌شده «داعش» (ممنوعه در روسیه) بگونه حیرت‌انگیزی حادثه اواخر جنگ جهانی دوم را یادآوری می‌کند. همانطور که در آن هنگام کسی به جنایتکاران نازی برای پنهان شدن کمک کرد، که بعدها از آنها استفاده نمود، همینطور هم اکنون به داعشی‌ها کمک می‌کند.

هیچ کسی نمی‌تواند بگوید، سرکردگان و اعضای ستاد مرکزی داعش به کجا رفتند. مجرب‌ترین کادرهای این سازمان تروریستی و گاهی اوقات دسته‌های بزرگی از آنها بطور ناگهانی از سوریه و عراق چنان ناپدید می‌شوند که انگار مثل آب در خاک کویر فرومی‌روند. پس از آن، بطور سحرآمیزی از لیبی، مصر، سودان، افغانستان، از نزدیکی مرزهای آسیای مرکزی و روسیه، از شین‌جیانگ چین (ترکستان چین. م.) سر‌ درمی‌آورند. واضح است،که کانال تنظیم‌شده برای انتقال آنها که فقط در حد توانایی یک دولت مقتدر است، خوب کار می‌کند. با توجه به اینکه اعزام تروریست‌های داعش به نقاط مختلف جهان بطور عمده از مناطق تحت نظارت آمریکایی‌ها در شرق سوریه انجام می‌گیرد، می‌توان گمان کرد، که این کشور می‌تواند آمریکا باشد. و این هم در تاریخ آمریکا تازگی ندارد.…

Read more

ارتش آمریکا کجای جهان است؟ همه جا!

ارتش آمریکا کجای جهان است؟ همه جا!

کاترین بستمن و استفانی ساول * – برگردان : هاتف رحمانی

در حالی که وارد هفدهمین سال "جنگ علیه ترور" ایالات متحده می شویم ، هم مناسب و هم ضروری است به جاهایی که سربازان ما و برای هدفی که مستقر شده اند توجه کنیم . مرگ سربازان امریکایی در پاییز جاری در نیجر یادآوری کاملی بود که بسیاری از مردم عادی امریکایی و حتی بسیاری از قانون گذاران کشور، دقیقا مطمئن نیستند که جنگ علیه ترور چه شکلی است ، خیلی کمتر اطمینان دارند که عملیات نظامی دیگر ما کجا مستقر هستند. بنا به نقشه جدیدی که هفته پیش از سوی  پروژه هزینه های  جنگ در موسسه واتسون برای امور بین المللی و عمومی دانشگاه براون منتشر شد ، امریکا در حال به راه انداختن این جنگ در 76 کشور – یا به عبارت ساده تر در 40 درصد از کشورهای کره زمین – است .

ان چه با راه اندازی عملیات آزادی دیرپا در افغانستان در اکتبر 2001 رئیس جمهور جرج دبلیو بوش آغاز شد اکنون به گسترش سریع ردپای ارتش امریکا در سراسر جهان تبدیل شده است . این گسترش به صورت قابل ملاحظه…

Read more

پیشبرد دموکراسی در جوامع چند قومیتی و چند فرهنگی

پیشبرد دموکراسی در جوامع چند قومیتی و چند فرهنگی

(پروژه آموزش دموکراسی سوئیس- قرقیزستان)

ترجمه: فرانک فرید

بنا به درخواست دولت قرقیزستان، برنامه‌ی امور بین‌الملل علوم اجتماعی یونسکو، موسوم به موست[۱] (مدیریت تغییرات اجتماعی)، پروژه‌ی آموزش دموکراسی را بنا نهاد تا به افراد منتخب آن کشور، ازجمله: سیاست‌گذاران، قانون‌گذاران، مقامات قضائی، و نمایندگان مردم و سازمان‌های غیردولتی، نحوه‌ی اداره‌ی دمکراتیک جوامعی را که دارای تنوع قومی، زبانی و فرهنگی هستند، ارائه دهد. دست‌اندرکاران این پروژه، پیشنهاد اجلاس منطقه‌ای موست در آسیای مرکزی (بیشکک[۲] – ۱۹۹۴) مبنی بر توجه بیشتر به مقوله همزیستی مسالمت‌آمیز و مبتنی بر دموکراسی جوامع چند‌ قومیتی در آسیای مرکزی را پذیرفتند.

پروژه آموزش دمکراسی، یک همکاری نزدیک و پربار، بین دو کشور سوئیس و قرقیزستان را مد نظر قرار داد. گسترش روابط ارگان‌ها و افراد مذکور با کشور سوئیس که سابقه‌ای طولانی‌مدت و موفق در اداره‌ی دمکراتیک جامعه چند قومیتی- چند فرهنگی خود داشت، می‌توانست نمایندگان جامعه…

Read more

بمناست هفتاد و پنجمین سالگشت پیروزی نبرد تاریخی- حماسی استالینگراد

بمناست هفتاد و پنجمین سالگشت

پیروزی نبرد تاریخی- حماسی استالینگراد

نبردِ استالینگراد (تابستان ۱۹۴۲–۲ فوریه ۱۹۴۳ میلادی) ()، یکی از طولانی‌ترین، مهلک‌ترین و سرنوشت‌سازترین نبردهای جنگ جهانی دوم و تمام تاریخ بشر بود.

در این نبرد ارتش آلمان نازی و متحدان آن به‌منظور فتح شهر استالینگراد در جبهه شرقی و جنوب روسیه به آن یورش بردند. پس از چندین ماه درگیری خونین در دوم فوریه ۱۹۴۳ شکست خوردند و فیلد مارشال فون پاولوس به اتفاق ۲۵۰۰ افسر عالی‌رتبه، از جمله آنها، ۲۴ نفر ژنرال‌ و بیش از صد هزار نفر دیگر به ارتش سرخ انحاد شوروی تسلیمشدند.

با توجه به نبرد شدید تن به تن و حمله مستقیم به غیرنظامیان همانند حملات هوایی، از این نبرد به عنوان یکی از بزرگترین و خونبارترین درگیری‌های تاریخ بشر یاد می‌شود. در این نبرد                            ۲میلیون و ۲٠٠ هزار سرباز جنگیدند و ١ میلیون و ۲٠٠ هزار تا ۲ میلیون نفر کشته و زخمی شدند. پس از این نبرد، آلمان نازی در جبهه شرقی هیچگاه نتوانست ابتکار عمل را به دست بگیرد و مجبور شد بخشی از نیروهای خود را برای جبران تلفات از جبهه غربی به جبهه شرقی منتقل نماید…

Read more

جنگ با شاخه زیتون و چشم انداز آن

جنگ با شاخه زیتون و چشم انداز آن

از مدت ها پیش انتظار آن می رفت که ترکیه به بهانه پیشگیری از قدرت گیری کرد ها در شمال سوریه بعد از شکست داعش در منطقه مداخله نظامی کند و برای پیشبرد آن زمینه های لازم را با تبلیغات وسیع و گسترده در افکار عمومی ترکیه فراهم آورد .عملیات نظامی و مداخله در عمق خاک سوریه با نام « شاخه زیتون » در 30 دیماه با حملات هوایی آغاز شد تا نیرو های زمینی با تانک و خود رو های زرهی از مرز کیلیس گذر کنند و به پایگاه های یگان های مدافع خلق ( ی پ گ ) و ( پ ی د ) حمله ور شوند.

ترکیه نزدیک به 900 کیلومتر مرز مشترک با سوریه دارد که در آن سوی مرز در بیش از 2 میلیون کرد زندگی می کنند که در منطقه شمالی سوریه تا مرز اقلیم کردستان عراق پراکنده اند. مقامات سیاسی، امنیتی و نظامی ترکیه بر این باورند که دو سازمان سیاسی و نظامی کرد ها در شمال سوریه رابطه بسیار نزدیک با پ ک ک ( سازمان نظامی با شاخه های گوناگون که از سوی ایالات متحده و اروپا سازمان تروریستی شناخته شده و بیش از سه دهه است که عملیات نظامی را در خاک ترکیه پیش می برد ) دارند و تداوم آن در خاک سوریه اند. از آن رو ترکیه حق خود می داند که بر اساس منشور سازمان ملل متحد و برای تامین امنیت داخلی، عملیات نظامی خود را تا بیرون از مرز ها گسترش دهد و توان…

Read more

20 blog posts