header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

واکسن ضد کرونا در روسیه به ثبت رسید

واکسن ضد کرونا در روسیه به ثبت رسید

روسیه خبر از امادگی دو هفته ای واکسن کرونا برای استفاده داد.

به گزارش اسپوتنیک وزیر بهداشت روسیه خبر از تولید نخستین بسته واکسن ضد کرونا  در طی دو هفته داد.

موراشكو اعلام نمود که در طی دو هفته آتی بسته هاي اول واكسن روسی ضد کرونا آماده و مورد استفاده قرار می گیرد.

پیش از این ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در تاریخ 11 اوت در نشست اعضای دولت اعلام کرد که واکسن ضد کرونا در روسیه به ثبت رسید.

وی در ادامه گفت:«تا آنجا که من می‌دانم امروز صبح، 11 ماه اوت روسیه اولین کشور جهان بود که واکسن ضد ویروس کرونا را به ثبت رساند».

از سوی دیگر، سخنگوی سازمان بهداشت جهانی گفت که ما با مقامات روسی در تماس هستیم. بحث ها درباره واکسن کرونا است".

پوتین با اعلام رسمی ثبت واکسن کرونای روسی جهان را غافلگیر کرد

ولادیمیر پوتین امروز (سه شنبه) در جمع اعضای دولت گفت: تا آنجا که اطلاع دارم صبح امروز برای نخستین بار در جهان واکسن کرونا ثبت شد…

Read more

فاجعه بزرگ لبنان: حادثه یا جنایت؟

فاجعه بزرگ لبنان: حادثه یا جنایت؟

روزی که در تاریخ لبنان باقی می‌ماند: ۴ اوت / ۱۴ مرداد. دست‌کم دو انفجار مهیب در حد یک زلزله چهار ریشتری بندر بیروت ، شاهرگ اقتصادی لبنان را به لرزه درآورد. صدها نفر در این انفجارهای پیاپی مجروح و ده‌ها نفر کشته شدند. میشل عون ، رئیس جمهوری لبنان از یک فاجعه بزرگ سخن گفت. حسان دیاب، نخست وزیر از کشورهای دوست خواست که در کنار لبنان بمانند.

دلیل انفجار ابتدا مشخص نبود. برخی خبرگزاری‌ها گمانه‌زنی کرده بودند که ممکن است انفجار با دادگاه بین‌المللی بررسی قتل رفیق حریری، نخست‌وزیر اسبق مرتبط باشد. اما به تدریج مقامات امنیتی بلندپایه لبنان اعلام کردند که ابتدا در انباری در بندر بیروت در اثر وقوع انفجار حریقی رخ داد که سبب انفجار بزرگ‌تری شد. موج انفجار دوم به قدری مهیب بود که همه ساختمان‌ها در کانون انفجار خسارت دیدند. انفجار علاوه بر این کل بیروت را تحت تأثیر قرار داد. شیشه خانه‌ها و ویترین مغازه‌ها در سراسر شهر شکست و درها از جا کنده شد.  …

Read more

تضادی چشمگیر: کوبای سوسیالیستی در مقابل آمریکای امپریالیست

تضادی چشمگیر: کوبای سوسیالیستی در مقابل آمریکای امپریالیست

نوشته آرون کومار، عضو کمیتهٔ مرکزی و دفتر بین‌‌المللی حزب کمونیست هند (مارکسیست) 

در روز ۲۶ ژوییه  ۱۹۵۳(۴ مرداد ۱۳۳۲)، فیدل کاسترو و هم‌وطنانش در مرحله‌ای از مبارزهٔ خود علیه رژیم دیکتاتوری وقت کوبا، به پادگان مونکادا حمله کردند. اگرچه این تلاش ناکام ماند و فیدل دستگیر شد و عدهٔ بسیاری جان خود را از دست دادند، ولی این واقعه نقطهٔ مهمی در تاریخ انقلاب کوبا بود. این اقدام منجر به ایجاد جنبش ۲۶ ژوییه شد که سراسر کشور را در بر گرفت و به موفقیت مبارزات آتی چریکی مسلحانه به رهبری فیدل کاسترو، چه گوارا، رائول کاسترو، کامیلو سی‌ینفوگوس و دیگران کمک کرد.

مردم کوبا با رهبری این مبارزان انقلابی افسانه‌‌یی، دیکتاتور مورد حمایت آمریکا- باتیستا- را با موفقیت برکنار کردند و انجام تغییرات در کشور خود را آغاز کردند. پروژه‌ای که آنها پس از این پیروزی در سال ۱۹۵۹ آغاز کردند، تا کنون آزمون‌‌های بسیاری را با موفقیت پشت سر گذاشته و در تعهد خود به سوسیالیسم، انترناسیونالیسم، نوع‌‌دوستی و انسان‌‌دوستی سرسختانه ایستاده است. از روز نخست، آمریکا…

Read more

تقابل چین و آمریکا آینده مناسبات جهانی را در دهه آینده تعیین می کند

تقابل چین و آمریکا

آینده مناسبات جهانی را در دهه آینده تعیین می کند

جهان امروز و در هنگامه همه گیری بیماری کوید 19 (کرونا) که بر اساس منطق عقلی و توصیه های بهداشتی و پزشکی نیاز به همکاری و عزم جهانی جهت همبستگی بین المللی دارد، اما تابع یک روند تنازع در وضعیت افول اجتناب ناپذیر هژمونی حاکم بر نظم کنونی، به سمت یک واگرایی و حداقل چندقطبی شدن پیش می رود. بار دیگر یک “جنگ سرد” جدید بر مناسبات جهانی حاکم شده است که این بار با تلفیق با “جنگ تجاری” در دوگانه تنش چین و آمریکا و در مرتبه بعد همراهی روسیه با چین در مقابل نظم یکجانبه گرایی مسلط بر جهان که به نظم نوین آمریکایی موسوم است، روند متفاوتی را دنبال می کند. جهان کنونی هم اینک مشابه تحولات بعد از جنگ جهانی دوم و متعاقب آن شکل گیری اردوگاه سوسیالیستی، در شرایطی وارد این مرحله تاریخی شده است که بزرگترین هژمون جهانی (آمریکا) در مسیر افول هژمونی قرار گرفته و همین خصوصیت، موازنه دوران جنگ سرد قدیمی را دگرگون کرده است و نرمی از مناسبات را در حال شکل دادن است که تنازع محورهای رقیب را بیش از پیش پیچیده و چالش برانگیز کرده است. یک عامل تعیین کننده دیگر که در این مرحله بر روند تحولات تاثیر بزرگی می گذارد به حاشیه رفتن اتحادیه اروپایی و تشدید اختلافات این حوزه ژئوپلتیک با آمریکا می باشد که همواره متحدان سنتی همدیگر بوده اند و هم اکنون با سیاست جدید دولت “دونالد ترامپ” جهت در پیش گرفتن شعار “اول آمریکا” یا به تعبیری ناسیونالیسم سیاسی – اقتصادی آنان، منافع متحدین سنتی اروپایی خویش را هم به خطر انداخته است. در آمریکا و بسیاری از جوامع سرمایه این مرحله از تحولات تاریخی را بدون …

Read more

ترامپ دوست‌دار ثروتمندان و ناتوان در تامین معیشت مردم

برنی سندرز:

 ترامپ دوست‌دار ثروتمندان و ناتوان در تامین معیشت مردم

درحالی که گزارش‌ها حاکی از وضعیت وخیم معیشت شهروندان آمریکایی دارد، برنی سندرز سناتور ضدسیاست‌های سرمایه‌داری، مسئولان آمریکایی به ویژه جمهوریخواهان را به بی‌کفایتی متهم و در توئیتر نوشت: اکنون آمریکایی‌ها درمانده از تامین مایحتاج خانواده‌های خود شده و این کشور با بحران بی‌سابقه‌ای مواجه است.

به گزارش ایرنا، سناتور ایالت ورمونت و فردی که دو دوره پیاپی نامزد ریاست جمهوری ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ آمریکا از حزب دموکرات شده، در رشته توئیتی به انتقاد از وضعیت دشوار اقتصادی و معیشتی در آمریکا پرداخت.

سندرز در حساب توئیتر خود نوشت: مردم سرگردان از این که چگونه باید خانواده‌های خود را تامین غذا کنند درحالی که «میچ مک کانل» و دیگر سناتورهای جمهوریخواه طی دو ماه و نیم گذشته هیچ کاری دراین زمینه (در مجلس سنا) نکرده‌اند.

این سناتور کهنه کار ایالت ورمونت در ادامه در انتقاد از نظام سرمایه …

Read more

جهان در آستانه از هم پاشیدگی است

دبیرکل سازمان ملل:

جهان در آستانه از هم پاشیدگی است

۲۶ ثروتمند جهان به اندازه نیمی از کل انسان‌های دنیا پول دارند.

یورونیوز : آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحده روز شنبه هشدار داد که جهان «در آستانه از هم پاشیدگی» هستیم.
وی شنبه ۱۸ ژوئیه (۲۸ تیر) در روز بین‌المللی نلسون ماندلا در کنفرانسی ویدئویی تاکید کرد که تنها « با یکدیگر می‌توانیم تهدید مشترک کووید-۱۹ را دفع کنیم.»
وی قدرت‌های جهانی را به نادیده‌ گرفتن نابرابری‌ها در نهادهای بین‌المللی متهم کرد اما گفت که همه‌گیری ویروس کرونا «فرصتی عمومی» برای ایجاد جهانی برابرتر و پایدارتر فراهم کرده است.
وی افزود که کووید-۱۹ در حال نمایان کردن نابرابری‌های عمیق است و گفت: «ضروری است که از طریق یک قرارداد اجتماعی برای دورانی جدید با این همه‌گیری نابرابری مبارزه کنیم.»
وی با اشاره به این نکته که بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ نقش مهمی در برجسته کردن نابرابری‌های رو به رشد داشته است، به افسانه در یک کشتی بودن همه انسان‌ها پرداخت: «در حالیکه همه…

Read more

هشدار سازمان ملل: رشد «سرسام آور» گرسنگی

هشدار سازمان ملل: رشد «سرسام آور» گرسنگی

سازمان ملل با انتشار گزارشی از وضعیت دسترسی به غذا در جهان اعلام کرد شمار گرسنگان در جهان در سال ۲۰۱۹، ۱۰ میلیون نفر افزایش پیدا کرده است. پنج آژانس سازمان ملل هشدار داده‌اند که عالمگیری ویروس جدید کرونا درسال جاری، ممکن است تا ۱۳۰ میلیون نفر دیگر را به ورطه گرسنگی بکشاند. در شرایط کنونی دست کم از هر ۱۱ نفر یکی دچار سوءتغذیه ناشی از فقر است.

تصویری از صف غذا دریکی از مناطق زاغه نشین در هند – برمبنای ارقام سازمان ملل درباره پراکندگی جغرافیایی گرسنگی، آسیا بیشترین تعداد گرسنگان را با رقم تخمینی ۳۸۱ میلیون نفر (۸,۳ درصد جمعیت) در خود جای داده است. (

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس سازمان جهانی غذا، برنامه جهانی غذا، صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف)، سازمان بهداشت جهانی و صندوق بین‌المللی توسعه کشاورزی دوشنبه ۱۳ ژوئیه/۲۳ تیر در گزارش سالانه سازمان ملل از «وضعیت امنیت غذایی و تغذیه در جهان» نسبت به رشد هولناک و فراگیرشدن گرسنگی در جهان هشدار دادند. در این گزارش آمده است: اطلاعات جمع‌آوری شده برپایه چشم‌انداز اقتصادی جهان نشان می‌دهد که همه‌گیری کرونا در سال جاری «۸۳ می…

Read more

آکسفام: گرسنگی بیش از کرونا قربانی خواهد گرفت

آکسفام: گرسنگی بیش از کرونا قربانی خواهد گرفت

در سراسر جهان همه‌گیری ویروس جدید کرونا میلیون‌ها نفر را در آستانه قحطی و گرسنگی قرار داده است. آکسفام پنجشنبه ۹ ژوئیه/ ۱۹ تیر در گزارشی اعلام کرد که تعداد کسانی که در سال ۲۰۲۰ در اثر گرسنگی جان خود را از دست می‌دهند، از تعداد جانباختگان ویروس کرونا پیشی می‌گیرد.

آکسفام، یکی از بزرگترین سازمان‌های بین‌المللی امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی، که مقر اصلی آن در نایروبی، پایتخت کنیا است.

سازمان امدادرسانی آکسفام در گزارش خود می‌گوید در سال جاری ۱۲۱ میلیون نفر به دلیل تأثیرات اجتماعی و اقتصادی بیماری کویید ۱۹ از جمله بیکاری جمعی، کمبود مواد غذایی و کاهش کمک‌های مالی، ممکن است در آستانه قحطی قرار گیرند.

اکسفام هشدار می‌دهد که تا پایان سال، به دلیل گرسنگی ناشی از تبعات کرونا، ممکن است روزانه ۱۲ هزار تن در جهان جان‌شان را از دست بدهند. این شمار بالای مرگ اگر رخ دهد، از مرگ مستقیم به دلیل خود ویروس بالاتر خواهد بود.…

Read more

چین کشوری که هر سال یک "لندن جدید" می‌سازد

چین کشوری که هر سال یک "لندن جدید" می‌سازد

گفته می‌شود که در دهه جاری نیمی از ساختمان‌های جدید دنیا در چین ساخته خواهد شد، سی‌سی ژنگ، خبرنگار علمی می‌پرسد این کشور چطور می‌تواند ساختمان‌های بهتری بسازد؟

در شمال پکن، در جایی که با استادیوم ملی چین موسوم به "لانه پرنده" فاصله زیادی ندارد، یک ساختمان چهار طبقه نارنجی رنگ به چشم می‌خورد. این ساختمان از نظر نمای ظاهری تفاوت زیادی با سایر ساختمان‌های واقع در محوطه آکادمی بررسی‌های ساختمانی چین، یا میلیون‌ها ساختمان دیگری که هر سال در این کشور احداث می‌شود ندارد. ولی این ساختمان تنها با یک پنجم کل انرژی که سایر ساختمان‌های اداری و دفتری مشابه در پکن، مصرف می‌کنند، اداره می‌شود.

طبق برخی محاسبه‌ها در دهه آینده تقریبا نیمی از ساختمان‌های جدید دنیا در چین احداث خواهد شد. سطح زیر بنای ساختمان‌های جدید چین هم اکنون بالغ بر دو میلیارد متر مربع است - که اگر کل سطح زیربنای یکی از این ساختمان‌ها را در یک طبقه واحد قرار دهیم مساحت به دست آمده برابر با ۱.۳ درصد مساحت تمام لندن خواهد بود. این یک رقم باورنکردنی است به خصو…

Read more

همکاری بین‌المللی برای تولید واکسن تنها یک حرف نیست بلکه راهی است برای بقای انسان‎ها

همکاری بین‌المللی برای تولید واکسن تنها یک حرف نیست

بلکه راهی است برای بقای انسانها

در پی شیوع کرونا در سراسر جهان، شبکه سی جی تی ان چین مصاحبهای اختصاصی با دکتر سِت برکلی رئیس اتحادیه جهانی واکسیناسیون انجام داده که وی در آن ضمن قدردانی از تعهد چین برای گذاشتن واکسن کرونا در اختیار مردم سراسر جهان گفت، هرچند که در نشست  جهانی واکسیناسیون، رهبران 42 کشور جهان متعهد به شرکت در همکاری بینالمللی در زمینه یافتن و تولید واکسن کرونا شدند اما هیچ یک تا کنون به اندازه چین به این تعهد پایبند نبودهاند.

دکتر برکلی از طرف خودش و اتحادیه جهانی واکسیناسیون از همه کشورها خواست تا از چین الگو بگیرند و گفت که از نظر او همکاری بین‌المللی در زمینه تولید واکسن تنها یک حرف نیست بلکه راهی است برای بقای انسانها؛ چرا که هیچ کشوری به تنهایی نخواهد توانست در راه تولید واکسن به موفقیت برسد. اتحادیه جهانی واکسیناسیون، پایگاهی است برای حمایت از همکاری…

Read more

فعالیت های فرهنگی سازمان سیا*

فعالیت های فرهنگی سازمان سیا*

سؤنِر یالچین/ بهروز مطلب زاده

ابتدا یک اسم ...
نامش «فورت وانگلر».
نه فقط در آلمان ، بلکه در جهان یکی از کار آمد ترین رهبران ارکستربود. و بی هیچ شک و شبهه ای بهترین ادامه دهنده راه بتهوون. در دوران رایش سوم و زمان هیتلر ارکستر سمفونی دولتی برلین را بنیان گذاشت. کنسرت هایش، با حمایت و در پرتو صلیب شکسته نازی ها برگذار می شد. حامی اش گوبِلز، رئیس تبلیغات نازی ها بود.
در سال 1945وقتی ارتش ایالات متحده آمریکا وارد به برلین شد، کمیته ای برای شناسائی نازی ها تشکیل داد. یکی از موسیقی دان های آلمانی که توسط این کمیته مورد سئوال و جواب قرار گرفت، فورت وِانگلر بود.
او به همه پرسش های «اِستیو آمولد»، فرمانده معروف آمریکائی، با خونسردی کامل پاسخ داد و ادعاهای مبنی بر وابستگی خود به نازی ها را رد کرد.
فورت وانگلر، پس از پایان باز پرسی ها، در انتظار حضور در دادگاهی که مخصوص هنرمندان در برلین تشکیل شده بود ماند.…

Read more

آمریکا را بدون روتوش بشناسیم!

مدیر گروه حقوق دانشگاه تبریز :

آمریکا را بدون روتوش بشناسیم!

استاد حقوق دانشگاه تبریز می‌گوید: بر اساس گزارش دیده‌بان حقوق بشر جمعیت زندانیان آمریکا در سال 2017 بیش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است. در بسیاری از ایالات میزان حبس افزایش یافته و میزان زندانیان زن در طی سال‌های 1980 تا 2017،  750 درصد رشد داشته است.

غلامرضا حاجی نوری، مدیر گروه حقوق دانشگاه تبریز: در گزارش 2020 دیده‌بان حقوق بشر در مورد ایالات متحده آمریکا به مواردی از نقض حقوق بشر توسط دولت آمریکا اشاره شده است، از جمله اینکه در داخل آمریکا سیاست‌های ضدانسانی مهاجرتی، نژادپرستی، تبعیض نژادی، حجم وسیعی از زندانیان، ضعف مراقبت بهداشتی کافی، تهدید سلامتی مردم در اثر تاثیرات برخی صنایع و نبود نظارت دولت بر این صنایع و همچنین در خارج آمریکا کاهش همکاری در زمینه قدرت بخشی به توسعه حقوق بشر، تمسخر حقوق بشر بین‌الملل و همکاری با دولت‌های ناقض حقوق بشر درحالی‌که برخی کشورها را به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرده است.…

Read more

میلتون فریدمن "مکتب شیکاگو" را بهتر بشناسیم!

میلتون فریدمن "مکتب شیکاگو" را بهتر بشناسیم!

او میلتون فریدمن (1912-2006)، بنیانگذار و مروج اقتصاد بسیار جنجالی نولیبرالیستی و یکی از رهبران مکتب اقتصادی ضد بشری، معروف به "مکتب شیکاگو" است، که حاصل اندیشه تبهکارانه اش مرگ خاموش میلیونها تن از مردمان تنگدست و گرسته در جهان‌ است. افکار او به تنهایی سالانه بیش از تلفات انسانی ناشی از دو جنگ جهانی، توده های زحمت و کار را با داس فقر و گرسنگی راهی قبرستان می کند. او مجسمه و نماد جنایت تاریخ بشری در تمام دوران سرمایه داری است.‌

 مردی که شاید بیشترین کشتار را در تاریخ بشری سبب شد؛ با این وجود، طی ۴۰ سال گذشته، استاد اعظم دولتهای متوالی ایران، از جمله اقتصاددانان نولیبرال در اتاق بازرگانی و تیم اقتصادی دولت حسن روحانی، بوده است. او را بهتر بشناسیم:

 اندیشه اش در زمانی بسیار بیش از آدولف هیتلر، مرگ خاموش جامعه بشری را در پی داشته است.

افکار پیشینیان او و اندیشه امروزین او مسبب جنگ جهانی اول و دوم و تمامی کشتارها…

Read more

استقبال۱۳۰ کشور از پیشنهاد رئیس جمهور آذربایجان برای مقابله با ویروس کرونا

استقبال۱۳۰ کشور از پیشنهاد رئیس جمهور آذربایجان

برای مقابله با ویروس کرونا

"حکمت حاجی اف" دستیار رییس جمهوری آذربایجان گفت: تا به حال ۱۳۰ کشور از برگزاری اجلاس ویژه آنلاین مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای بررسی راهکارهای مقابله با ویروس کرونا استقبال کردند.

حاجی اف امروز (یکشنبه) در گفت وگو با خبرگزاری رسمی " آذرتاج " جمهوری آذربایجان خاطر نشان کرد: پیشنهاد برگزاری اجلاس ویژه آنلاین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سطح روسای جمهوری و نخست وزیران در اجلاس آنلاین چهارم ماه می (برابر ۱۵ اردیبهشت ماه) جنبش عدم تعهد از سوی "الهام علی اف" رییس جمهوری آذربایجان که ریاست دوره ای در این جنبش را بر عهده دارد، مطرح شد.

 دستیار رییس جمهوری آذربایجان با  اشاره به تهدیدات ناشی از شیوع  ویروس کرونا برای جامعه بشری و اقتصاد کشورها، گفت: مقابله با این پدیده خطرناک و رفع پی آمدهای آن نیاز زیادی به همبستگی جهانی دارد.

حاجی اف اجلاس آنلا…

Read more

سازمان بهداشت جهانی ارزیابی جدید درباره واکسن کرونا را اعلام کرد

سازمان بهداشت جهانی ارزیابی جدید درباره واکسن کرونا را اعلام کرد

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: واکسنی که شرکت «استرازینیکا» در حال ساخت آن است، به احتمال زیاد پیشروترین واکسن در جهان خواهد بود.

به گزارش مهر به نقل از آرتی، سازمان بهداشت جهانی در تازه‌ترین ارزیابی خود درباره واکسن کرونا اعلام کرد که واکسن شرکت «استرازینیکا» که در حال ساخت آن است، به احتمال زیاد پیشروترین و پیشرفته‌ترین واکسن در جهان خواهد بود.

کارشناس ارشد سازمان بهداشت جهانی با اشاره به اینکه واکسن شرکت «مدرنا» هم از گزینه‌های احتمالی است، افزود: این واکسن با مرحله پیشرفتی که واکسن شرکت استروزینیکا به آن دست یافته، فاصله زیادی ندارد.

به گفته این مقام سازمان بهداشت جهانی، این سازمان در حال حاضر مشغول مذاکره با شماری از شرکت‌های داروسازی چینی درباره واکسن‌های احتمالی کووید ۱۹ است.

تا پایان ماه گذشته شمار مبتلایان روزانه کرونا در جهان تقریباً همواره زیر …

Read more

باید خسارت‌های تاریخی استعمار و نژادپرستی را جبران کنیم

باید خسارت‌های تاریخی استعمار و نژادپرستی را جبران کنیم

بعد از شکل‌گیری موج مبارزه با انواع تبعیض، باید نظام اقتصادی را تغییر داد. توماس پیکتی در یادداشتش برای روزنامه لوموند، پایه این دگرگونی را کاهش نابرابری‌ها می‌داند.

موج مبارزه علیه نژادپرستی و انواع تبعیض، مسئله‌ای اساسی را پیش کشیده است: مسئله پرداخت غرامت‌ها برای جبران گذشته استعمار و برده‌داری، که از قرار معلوم راه به جایی نمی‌برد. ولی موضوع هر اندازه پیچیده باشد، نه در ایالات متحده و نه اروپا نمی‌تواند تا ابد مسکوت بماند.

در پایان جنگ داخلی آمریکا، یعنی در ۱۸۶۵، آبراهام لینکلن، رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه، به برده‌های آزادشده وعده داد که پس از پیروزی «یک قاطر و ۴۰ جریب زمین» (حدود ۱۶ هکتار) دریافت خواهند کرد. فکرش این بود که این برده‌ها هم بابت دهه‌ها بدرفتاری و بیگاری که متحمل شده بودند غرامت بگیرند، و هم بتوانند به عنوان کارگران آزادشده آینده جدیدی برای خود بسازند. اگر این برنامه عملی شده بود، بازتوزیع اراضی در مقیاسی وسیع روی می‌داد که عمده هزینه‌هایش از بزرگ‌مالکان برده‌دار تأمین می‌شد…

Read more

سازمان ملل: شمار آوارگان جهان به حدود ۸۰ میلیون نفر افزایش یافت

سازمان ملل: شمار آوارگان جهان به حدود ۸۰ میلیون نفر افزایش یافت

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) گزارش داد: آوارگی اجباری جهان در سالی که گذشت، به طورعمده به دلایلی همچون جنگ، خشونت و پیگرد به حدود ۷۹.۵ میلیون نفر رسیده است.

به گزارش تارنمای سازمان ملل متحد، کمیساریا در تازه‌ترین گزارش خود که امروز (پنجشنبه ۲۹ خرداد) منتشر شد تاکید کرد، این ارقام نشان می‌دهد از هر ۹۷ نفر در کره زمین یک نفر مجبور به آوارگی شده است.

به گزارش ایرنا، این گزارش نشان داد، فقط در سال ۲۰۱۹ میلادی ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر به شمار آوارگان جدید افزوده شده است.

فیلیپو گراندی رئیس کمیساریا در جمع خبرنگاران در سخنانی که تقریبا با روز جهانی آوارگان (۲۰ ژوئن – ۳۱ خرداد) مصادف شده، گفت: حدود ۸۰ میلیون نفر، بالاترین آماری است که از زمان گردآوری نظام‌مند چنین داده‌هایی به ثبت رسیده و البته نگران‌کننده است.

وی افزود: هر چند بی‌خانمانی همه کشورها را تحت تاثیر…

Read more

اتحادیه آفریقا دخالت‌های خارجی در لیبی را محکوم کرد

اتحادیه آفریقا دخالت‌های خارجی در لیبی را محکوم کرد

شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا ضمن ابراز نگرانی شدید خود از ادامه بحران در لیبی، دخالت‌های خارجی در امور این کشور را که موجب وخامت شرایط بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی آن می‌شود، محکوم کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، شرکت‌کنندگان در نهصد و بیست و نهمین نشست عادی اتحادیه آفریقا در پایان با انتشار بیانیه‌ای نگرانی شدید خود را از ادامه درگیری‌ها در لیبی که به تضعیف تلاش‌های انجام شده برای مبارزه با کوئید ۱۹، وخامت شرایط ناپایدار اجتماعی و اقتصادی در این کشور و نیز وخامت مشکلات مهاجران و پناهجویان منجر می‌شوند، ابراز کردند.

این نهاد آفریقایی که الجزایر ریاست نشست‌های آن در ماه ژوئن را بر عهده دارد، بار دیگر دخالت‌های خارجی در مسایل مربوط به صلح و امنیت را که موجب تضعیف حاکمیت ملی و تلاش‌ها برای برقراری صلح می‌شوند، به شدت محکوم کرد.

Read more

جان بلامي فاستر و نفت شيل

جان بلامي فاستر و نفت شيل

درست در لحظاتي که اين يادداشت را تهيه مي‌کنيم، بهاي معاملات آتي نفت خام «وست تگزاس» براي سررسيد ماه مه، به منفي 37،63 دلار در هر بشکه رسيده است. اين، بيشترين سقوط قيمت ثبت شده تاکنون، و در زماني است که فروشندگان به خريداران التماس مي‌کنند تا نفتشان را ببرند. بهاي معاملات آتي براي تحويل در ژوئن، زير 20 دلار در هر بشکه خواهد بود، که کمتر از يک-سوم قيمت در همين دو سال پيش است. (بلومبرگ؛ 20 آوريل 2020).

عرضۀ بيش از حد نفت در حال حاضر، نتيجة تکامل روش‌هاي توليد نفت شِيل است که آمريکا را تبديل به بزرگ‌ترين توليد کنندۀ نفت و گاز جهان کرده است. اکنون، بدليل افزايش حجم توليد جهاني نفت، در کنار سقوط تقاضا به‌واسطۀ پاندمي کوويد-19، محتملاً شاهد خودکشي صنايع نفت شِيل آمريکا خواهيم بود، که حتي قبل از سقوط بهاي نفت هم صدمه ديده و با کوهي از بدهي روبرو شده بود.

بحران جهاني اضافه توليد، پيامد توافق روسيه و عربستان –بعنوان رهبر اوپک- با آمريکا –بعنوان بازيگر…

Read more

خشونت پلیس آمریکا، ناشی از نظام حاکم بر آن است

خشونت پلیس آمریکا، ناشی از نظام حاکم بر آن است

تحقیقات «آلیس گافمن» جامعه‌شناس آمریکایی نشان می‌دهد، خشونت پلیس در قبال رنگین پوستان، یک مسئله‌ی ساختاری در جامعه آمریکایی است.

مرگ دلخراش «جرج فلوید» به دست پلیس آمریکا، نه اولین واقعه از این دست بود و نه آخرین واقعه خواهد بود. وضعیت آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار و سایر مهاجران رنگین پوست در کشور آمریکا، برخلاف برخی دیگر از کشورهای مهاجرپذیر، ناشی از برخی مشکلات ساختاری و تبعیض نژادی ریشه‌دار در این کشور است که گزارش‌ها و تحقیقات متعدد نشان از آن دارند که نوعی از تبعیض ساختاری علیه سیاه‌پوستان و رنگین‌پوستان در این کشور جریان دارد و رابطه این گروه‌های نژادی و نیروهای پلیس در آمریکا، بسیار جدی و تخاصم برانگیز است.

تبعیض‌های ریشه‌ای و مشکلات ساختاری نیروهای پلیس

مدیریت نیروهای پلیس در ایالات متحده آمریکا، به هیچ وجه متمرکز نیست. بطور معمول هر واحد پلیس غیرفدرال، به یک سازمان محلی یا خصوصی تلقی دارد. منظور از سازمان محلی اغلب شهردار…

Read more

20 blog posts