header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

زمان عدالت!

زمان عدالت!

هیچ نظامی بدون عدالت دوام  نخواهد آورد!

سیاستمداران غرب وضعیت پناهجویان در مرز بلاروس و لهستان را منحصرا از منظر فرصت طلبی در بازه زمان و در  محدوده جغرافیایی می نگرند. شگفت انگیز اینکه گویا پدیده مهاجرت وجود نداشت با وقاحت چنین القاء می کنند که، الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوربلاروس مسبب بی نظمی است و جرئت کرد زندگی مسالمت آمیز وآرام غربی ها را مختل سازد.

نویسنده: پروفسور لو- کریشتاپوویچ، فیلسوف، دکترای علوم فلسفه:

فریسیان سیاسی غرب وحامیان آنان در فضای پس از اتحاد شوروی وضعیت مرز بلاروس و لهستان را ابتذال می دانند. همانطور که سیاستمدار مشهور روسی یوری آفونین ( معاون اول کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه- م )  دربیانیه اشاره کرد، در توصیف غربی ها هیچ واقعیت و اسطوره ای وجود ندارد. درجه هیستری که توسط لهستان و اتحادیه اروپا متورم شده است مطلقاً با معضلات جهانی مطابقت ندارد. چند هزار مهاجر در مرز بلاروس و لهستان به سر می‌برند، در حالی که سالانه صدها هزار پناهجو از طریق اسپانیا، ایتالیا و یونان وارد اتحادیه اروپا می‌شوند. بیشترین جریان پناهجویان به اتحادیه اروپا از اسپانیا می گذرد. چرا غرب اسپانیا را تحریم نمی کند، چرا کسی آن را به واردات عمدی مهاجر متهم نمی کند؟ این بیانیه سیاستمدار روسی کاملاً منصفانه است…

Read more

بیانیه مشترک پوتین، علی‌اف و پاشینیان

بیانیه مشترک پوتین، علی‌اف و پاشینیان

 ما با جزئیات زیادی در مورد مسائل اقتصادی و توسعه روابط اقتصادی صحبت کردیم و مهمتر از همه، به عنوان اولین گام، در مورد رفع انسداد کریدورهای حمل و نقل صحبت کردیم. این موضوع درباره راه آهن و ارتباطات جاده ای نیز صدق می کند.

رئیس جمهور روسیه، نخست وزیر ارمنستان و رئیس جمهور آذربایجان پس از دیدار سه جانبه، بیانیه مشترکی صادر کردند.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، بیانیه مشترکی درباره نتایج مذاکرات سه جانبه امروز در سوچی صادر کردند.

در بیانیه مشترک در پایان نشست سه جانبه سران روسیه، ارمنستان و آذربایجان گفته شده است: ما توافق کردیم که تلاش‌های مشترک با هدف تسریع راه ‌حل های ممکن برای مسائل باقی‌مانده از بیانیه‌های 9 نوامبر 2020 و 11 ژانویه 2021 افزایش دهیم.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در این خصوص گفت: در پای…

Read more

در پیمان آب‌و‌هوایی گلاسکو چه آمده است؟

در پیمان آب‌ و‌هوایی گلاسکو چه آمده است؟

و چه چیزهایی در آن نیست که باید باشد؟

مذاکرات آب‌و‌هوایی سازمان ملل متحد موسوم به کاپ۲۶ (COP26)، پس از دو هفته و با انتشار «پیمان آب‌و‌هوایی گلاسکو» در روز شنبه ۱۳ نوامبر [۲۲ آبان]، یک روز دیرتر از برنامهٔ تعیین‌شده، پایان یافت. این پیمان نکات منفی و مثبتی داشت، و توافق بر سر آن، از فراز و نشیب‌های زیادی گذشت. در اینجا مروری می‌کنیم بر خلاصه‌ای کوتاه از آنچه اتفاق افتاد.

از حذف تا کاهش

در هفتهٔ اول نشست سران در کاپ۲۶، توافق ۲۳ شرکت‌کننده در مذاکرات برای حذف کامل زغال‌سنگ اعلام شد. در پیش‌نویس متن «پیمان آب‌وهوایی» از کشورها خواسته شده بود که «حذف مرحله‌یی و کامل زغال‌سنگ و یارانه‌های سوخت‌های فسیلی را تسریع کنند

سپس، در روز شنبه ۱۳ نوامبر [۲۲ آبان]، در حالی که نمایندگان برای شرکت در آخرین جلسه می‌رفتند که قرار بود پیمان در آن تصویب شود، جنجال بالا گرفت. بیشتر سروصداها در وقت استراحت در میانهٔ گفت‌وگوها بلند شد. آلوک شارما، رئیس دوره‌یی کاپ…

Read more

بیانیه کمیته مرکزی و شورای حزب کمونیست بلاروس!

حزب کمونیست نگرانی عمیق خود را به وضعیت فعلی در مرزهای غربی بلاروس ابراز می دارد.

بیانیه کمیته مرکزی و شورای حزب کمونیست بلاروس!

دولت های همسایه با اتکا به حمایت متصدیان در واشنگتن و بروکسل، مسیر رویارویی با بلاروس را آغاز کرده اند. دلیل تشدید تنش، وضعیت ایجاد شده توسط ورشو در مرز دولتی دو کشور است.

اقدامات خصمانه لهستان در میان کشورهای بالتیک، در ایالات متحده و اتحادیه اروپا و متأسفانه در اوکراین مورد حمایت قرار گرفت.

تمام تلاش ها ی رسمی برای متهم ساختن مینسک و مسکو برای ایجاد بحران مهاجرت در مرزهای اتحادیه اروپا ، بی اساس است. جمهوری بلاروس هرگز اقدام به تحریک حوادث مرزی نکرد و قصد ندارد، بنابراین، قاطعانه چنین اقدامات تحریک آمیزی را رد می کند.

در این راستا، لازم به ذکر است  تمامی مسئولیت در شرایط کنونی کاملاً بر عهده ایالات متحده آمریکا و متحدان ناتوی آن از جمله جمهوری لهستان است. این جمهوری بلاروس نبود که کشتارهای خونین در عراق و افغانستان، لیبی و سوریه  را به راه انداخت. این جمهوری بلاروس نبود که اقتصاد و زیرساخت های اجتماعی این کشورها را…

Read more

نشست اقلیمی سازمان ملل: تلاش برای فرار از بدترین سناریو

نشست اقلیمی سازمان ملل: تلاش برای فرار از بدترین سناریو

گزارشگر ویژه سازمان ملل سال ۲۰۱۹ درباره عواقب بدترین سناریوی تغییرات اقلیمی چنین هشدار داده بود: جهان به «آپارتاید اقلیمی» دچار خواهد شد. آیا دولت‌ها و شرکت‌ها در نشست بیست‌و‌ششم برای جلوگیری از وقوع آپارتاید اقلیمی بالاخره دست به کار خواهند شد؟

بیست‌و‌ششمین کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد (COP26) از ۳۱ اکتبر تا ۱۲ نوامبر در گلاسکو، اسکاتلند به میزبانی بریتانیا برگزار می‌شود.

نشست بیست‌و‌ششم نشستی تاریخی و پراهمیت است. آثار تغییرات اقلیمی در سرتاسر جهان آشکار شده و کشورهای ثروتمند و فقیر، توسعه‌یافته و درحال توسعه، همه را درگیر کرده است. با وجود این، در سلسله‌مراتب قدرت و ثروت و جنسیت، این فرودستان هستند که بیش از همه در برابر تغییرات اقلیمی آسیب خواهند دید.

به گزارش امین درودگر: در نشست بیست‌و‌ششم، کشورها تعهدات جدید و به‌روز‌شده خود برای مقابله با گرمایش زمین را ارائه خواهند کرد. شرکت‌های چندملیتی، دیگر مرجع…

Read more

جمهوری آذربایجان سالگرد پیروزی جنگ قره باغ را جشن گرفت

جمهوری آذربایجان سالگرد پیروزی جنگ قره باغ را جشن گرفت

مردم جمهوری آذربایجان روز 8 نوامبر را بعنوان روز پیروزی (ظفر) در سراسر جمهوری بویژه در شهر باکو و شهر آزاد شده شوشا جشن گرفتند. یک سال پیش جمهوری آذربایجان موفق شد بخش بزرگی از منطقه قره باغ را که سی سال در اشغال ارمنستان بود آزاد کند. در یک سال گذشته پاک سازی از مین و مواد انفجاری و بازسازی شهرها، روستاها، جاده ها و ... تخریب شده در دستور کار مسئولین این کشور قرارگرفته است.

به گزارش خبرگزاری های محلی  روند بازسازی اراضی آزادشده با سرعت ادامه دارد. طبق همین اخبار چندی پیش فرودگاه بین المللی شهر فضولی به عنوان نخستین پروژه بزرگ در این منطقه افتتاح شد.

کلنگ احداث فرودگاه بین المللی فضولی 14 ژانویه سال جاری توسط الهام علی‌اف رئیس جمهور آذربایجان بر زمین زده شد و این پروژه بزرگ طی تنها 8 ماه ساخته شد.

فرودگاه بین المللی فضولی 26 اکتبر با حضور الهام علی‌اف و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری آذربایجان و ترکیه افتتاح شد. هم اکنون …

Read more

به‌‌روزرسانی مهم در مورد کوبا و مانورهای جدید علیه انقلاب کوبا

به‌‌روزرسانی مهم در مورد کوبا و مانورهای جدید علیه انقلاب کوبا

برگردان: ایرج زارع

مشکل اصلی توسعۀ کوبا در طول تاریخ، خصومت ایالات متحد بوده است که به وجود یک انقلاب سوسیالیستی در جایی که آن را حیاط خلوت یا منطقۀ نفوذ خود می‌داند، تن نداده است. ایالات متحد برای سرنگونی دولت کوبا از محاصرۀ جنایتکارانۀ اقتصادی، تجاری و مالی، تهاجم مستقیم و اقدامات ویرانگرانۀ ایدئولوژیکی استفاده کرده است.

امروز مردم کوبا به‌دلیل آمیزه‌ای از محاصره، بیماری همه‌گیر و اقدامات یک‌جانبۀ دولت ایالات متحد برای از بین بردن حمایت مردم از انقلاب، وضعیت دشواری را تجربه می‌کنند. این امر با کارزارهای دروغ و تحریف‌هایی ترکیب می‌شود که سعی می‌کنند دولت کوبا را برای مشکلات اقتصادی در زمان همه‌گیری مقصر قلمداد کنند و تلاش می‌کنند کوبا را کشوری فروپاشیده و در هرج‌ومرج معرفی نمایند تا انفجاری اجتماعی را تحریک و مداخلۀ خارجی را توجیه کنند.

Read more

طی بیست سال اشغال افغانستان؛ چه بر سر مردم محروم این سرزمین آوردند؟

طی بیست سال اشغال افغانستان؛

 چه بر سر مردم محروم این سرزمین آوردند؟

در توضیح چرایی ظهور مجدد طالبان و نبود مقاومت مردمی در برابر پیشروی آنها، گذشته از زد و بندهای آمریکا و ناتو با دولت افغانستان و طالبان، باید دلایل بسیار قابل اعتنای دیگری را در وضع زندگی رو به سقوط دایمی مردم این کشور جستجو کرد. وضعیتی که بخش بزرگی از مردم خود را در شرایط فلاکتبارتری نسبت به زمان حکومت قبلی طالبان میبینند. گسترش افسار گسیخته فقر، آوارگی، نبود بهداشت و فساد و رشوهخواری، زورگیری و باجگیری، ناامنی، توهین و تحقیر، ظهور یکشبه طبقهای مرفه بیهیچ زحمتی؛ و با کمرنگشدن همه معیارهای اخلاقی و انسانی، تبدیل پول به تنها معیار ارزش و قدرت در جامعه و تفنگ و تیربار وسیله حفظ آن!

گزارش پیشرو، تنها نگاه اشارهگونهای است به برخی از برجستهترین جنبههای مختلف زندگی مردم در بیست سال اشغال نظامی افغانستان که هریک میتوانند موضوع یک پروژه تح…

Read more

نظری به انتخابات اخیر در روسیه

نظری به انتخابات اخیر در روسیه

«دان کورتر» خبرنگار جوان آمریکایی، که بهتازگی به تابعیت کشور روسیه درآمده، در گفتگویی با کیلب ماپین، مشاهدات و نظرات خود درباره انتخابات اخیر روسیه را بیان کرده است. متن زیر خلاصهای از نکات مهم نظرات اوست.

مردم روسیه برای انتخاب نمایندگان مجلس روسیه (دوما) در روزهای ۱۷ تا ۱۹ سپتامبر (زمان طولانی رایگیری به دلیل شیوع پاندمی بود) به پای صندوقهای رأی رفتند. طبق آخرین اخبار، تقریباً 52درصد افراد واجد شرایط در این انتخابات شرکت کردند. در این انتخابات حزب «روسیۀ واحد» (حزب حاکم) 50درصد آرا را به خود اختصاص داد. حزب کمونیست با 19درصد آرا در مقام دوم، حزب لیبرال دموکرات (حزبی با تمایلات ناسیونالیستی و دست راستی) با ۵/۷درصد آرا در مقام سوم، و حزب «روسیۀ عدالتخواه» با تمایلات سوسیال دموکراتیک نیز با ۴۶/۷ درصد آرا در مقام چهارم قرار گرفتند.

افزایش آرای حزب کمونیست فدراتیو روسیه را شاید بتوان مهم…

Read more

مسائل اجتماعی زنان در ساختارروسیه جدید !

مسائل اجتماعی زنان در ساختارروسیه جدید !

نوشته:مارینا کوستینا - برگردان:ناهید مذکوری

نتایج آمارهای اجتماعی نشان می دهد که مشکلات زنان در جامعه ما لاینحل باقی مانده وکمونیستها چه از نظر تاکتیکی وچه از نظراستراتژیکی باید توجه بیشتری به درک نظری مسائل زنان وجنبش توده ای آنان بنمایند ونباید فراموش نمود که بزرگترین تحولات انقلابی با مبارزه زنان همراه بوده ومیباشد. ..

مسائل زنان در روسیه جدیدرا میتوان از جهات مختلفی بررسی نمود.در واقع این موضوع یک مجموعه پیچیده از مسائل اجتماعی مربوط به وضعیت زنان درجامعه وخانواده وآزادی وی از یوغ ظلم وستم وتبعیض وخشونت وتحقیروهمچنین امکانات وی در مراقبت از کودک را بهمراه دارد.

حل مسائل زنان رابطه تنگاتنگی با مبارزه در راه سوسیالیسم وادامه پیشرفت آن جامعه دارد.

همانطور که « و.ای. لنین» درآثار منتخب خود بارها یادآورنمود : پرولتاریا زمانی به آزادی کامل می تواند دست یازد که زنان به آزادی واقعی خود دست یابند…

Read more

قانون یکسان سازی کمونیسم و نازیسم، یعنی دولت های سوسیالیستی جنایتکارند

قانون یکسان سازی کمونیسم و نازیسم،

یعنی دولت های سوسیالیستی جنایتکارند

ابتدا، رژیم های جدید که در اروپای شرقی  از طریق کودتا (جایی مخملی، و در جایی خونین، مانند رومانی) با حمایت بلوک غرب به قدرت رسیدند پس از اثبات مشروعیت، بطور فعال به ما درس “دموکراسی” می دهند….

خبر گزاری BelTA به نقل از سایت حزب کمونیست بلاروسنویسد: آلکسی سوکول دبیر اول کمیته مرکزی،۱۶ اکتبر۲۰۲۱ در گزارش به «پنجمین جلسه وسیع  ومشترک کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس و کمیته مرکزی “لیگ جوانان کمونیست”» درمینسک چنین بیان نمود: فرآیند جعل تاریخ که ما شاهد آن هستیم نه تنها یک هدف ایدئولوژی بلکه کاربرد سیاسی دارد… بازسازی تاریخ و جعل ائدئولوژی در جنگ میهنی ما به سرعت به این تز تبدیل شد که بین دو سیستم با مفاهیم قانونی یعنی برابری کمونیسم و ​​نازیسم “کشورهای سوسیالیستی را جنایتکار اعلام کنند”.

دبیراول حزب کمونیست بلاروس دربخش دیگری از سخنانش گفت:

Read more

آرایش جدید در خاورمیانه

آرایش جدید در خاورمیانه

«خروج اخیر نظامیان آمریکایی از افغانستان، عملا یک نقطه عطف جدی برای خاورمیانه خواهد بود. در این چهارچوب، شرکا و دوستان و متحدان آمریکا همچنان در کشتیِ خاورمیانه حضور دارند، اما در این میان یک تحول جدی به وقوع پیوسته است: سکان‌دار و عرشه این کشتی تغییر کرده است».

واشنگتن‌پست در گزارشی، ضمن اشاره به تحولات جاری در منطقه خاورمیانه، خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان را موجب ایجاد تحولاتی دومینو‌وار در خاورمیانه دانسته که در نوع خود می‌توانند از شدت فشار‌ها بر این منطقه که در سال‌های اخیر شدیدا با بی ثباتی و ناامنی رو به رو بوده، بکاهد.

واشنگتن‌پست در این رابطه می‌نویسد: «همزمان با خروج نیرو‌های آمریکایی از افغانستان، برخی تغییرات دیگر نیز در منطقه خاورمیانه در حال وقوع هستند. منطقه‌ای که کشور‌های مختلف در آن در حالِ بررسی فرصت‌های جدید جهت مشارکت و همکاری هستند. این رویکردِ جدید در شرایطی در دستورکار کشور‌های منطقه خاورمیانه قرار گرفته که این باور در میان بازیگران مختلف در این منطقه تقویت شده که ایالات متحده آمریکا به عنوان ابرقدرتِ برتر جهان، دیگر آن سطح از قدرتی را که پیشتر داشت، ندارد و…

Read more

چرا صاحبان مجتمع‌های نظامی صنعتی برنده جنگ افغانستان هستند؟

چرا صاحبان مجتمع‌های نظامی صنعتی برنده جنگ افغانستان هستند؟

آمریکا که پس از واقعه ۱۱ سپتامبر، برای نابودی القاعده و طالبان به افغانستان لشگرکشی کرده بود، پس از بیست سال و در حالی که شاهد تسلط مجدد طالبان بر این کشور هستیم، افغانستان را ترک کرد و مردم این کشور جنگ‌زده را با کوهی از مشکلات، رها کرد. حال تعدادی از تحلیل‌گران بر این باورند که آمریکا در این جنگ شکست خورده و یا برخی اذعان دارند که این جنگ هیچ برنده‌ای نداشت. آیا به راستی این گزاره صحیح است؟ آیا حضور نظامی بیست ساله آمریکا در افغانستان، هیچ برنده‌ای نداشت؟

آمریکا که پس از واقعه 11 سپتامبر، برای نابودی القاعده و طالبان به افغانستان لشگرکشی کرده بود، پس از بیست سال و در حالی که شاهد تسلط مجدد طالبان بر این کشور هستیم، افغانستان را ترک کرد و مردم این کشور جنگ‌زده را با کوهی از مشکلات، رها کرد. حال تعدادی از تحلیل‌گران بر این باورند که آمریکا در این جنگ شکست خورده و یا برخی اذعان دارند که این جنگ هیچ برنده‌ای نداشت. آیا به راستی این گزاره صحیح است؟ آیا حضور نظامی بیست ساله آمریکا در افغانستان، هیچ برنده‌ای نداشت؟…

Read more

گروه ۴، اتحاد جدید به رهبری آمریکا برای مقابله با چین

گروه ۴، اتحاد جدید به رهبری آمریکا برای مقابله با چین

در حالی که همه نگاه‌ها به برگزاری هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک جلب شده، نشستی دو ساعته روز جمعه در واشنگتن برگزار شد که چین آن را «روی آوردن آمریکا به دوران جنگ سرد» نامیده است.

روز جمعه ۲۴ سپتامبر/ ۲ مهر نخستین جلسه حضوری گروه ۴ یا همان چهار دموکراسی بزرگ در کاخ سفید برگزار شد. کشورهای آمریکا، ژاپن، استرالیا و هند عضو این گروه جدیدند که گفته شده هدفش تداوم تجارت آزاد در منطقه اقیانوس هند و اقیانوسیه، حل مناقشات به شکل مسالمت‌آمیز و تضمین احترام به قوانین و قواعد بین‌المللی است.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، یوشیهیده سوگا، نخست‌وزیر ژاپن و نارندرا مودی، نخست وزیر هند پس از پایان این نشست یک بیانیه مشترک مطبوعاتی منتشر کردند. در این بیانیه از چین نامی در میان نیست ولی همه و از جمله چین می‌دانند که گروه ۴، سازو…

Read more

آمریکا؛ تلاش برای جنگ سرد در دو جبهه

آمریکا؛ تلاش برای جنگ سرد در دو جبهه

آیا آمریکا توانایی جنگ سرد با روسیه و چین را دارد؟ آمریکا به تصحیح سیاست خارجی احتیاج دارد.

مجله "آمریکن کنسرواتیو" می نویسد: واشنگتن نیاز فوری به تعدیل و تصحیح سیاست خارجی دارد. از کجا شروع کند؟

هنری کیسینجر یکبار اظهار داشت که واشنگتن همیشه باید برای روابط بهتر با مسکو و پکن تلاش کند و کاری کند تا روابط آنها با یکدیگر بهتر نباشد. اما دولتهای اخیر آمریکا این توصیه خردمندانه را پایمال کردند و اکنون ایالات متحده در تلاش است تا جنگ سرد را در دو جبهه به راه بیاندازد. در ارزیابی سالانه تهدید 2021  توسط جامعه اطلاعاتی ، روسیه و چین به عنوان تهدیدهای اصلی برای ایالات متحده معرفی شدند.

دولت جو بایدن هنوز فرصت دارد تا اوضاع را اصلاح کند. اگر واشنگتن  مصمم به راه اندازی جنگ سرد در حداقل یک جبهه (که این هم خردمندانه نیست) باشد ، پس باید دو گام مهم را بردارد. گام اول ، برقراری مجدد روابط با دشمن کوچکتر است. دوم - رهایی از تعهدات دارای اهمیت درجه دوم.…

Read more

به مناسبت ١١ سپتامبر جنگ علیه تروریسیم، تاریخچه یک توهم

به مناسبت ١١ سپتامبر

جنگ علیه تروریسیم، تاریخچه یک توهم

«آزادی خلل ناپذیر!»، با تکیه بر این شعار به همان اندازه پرزرق و برق که بی محتوی بودکه رئیس جمهور آمریکا، جورج دبلیو بوش، در اکتبر ٢٠٠١ با حمله به افغانستان « جنگ علیه تروریسم» را آغاز کرد. او در مقابل کنگره آمریکا توضیح داد:

«آنها از آنچه در این کنگره می بینند متنفرند ، یک دولت منتخب که بصورت دموکراتیک به قدرت رسیده است . آنها از آزادی های ما متنفرند: آزادی مذهبی ، آزادی بیان ، آزادی رای دادن و تجمع ، و آزادی مخالفت با عقیده یکدیگر؟ ».

« منظور او از «آنها»، « تروریست هایی » بودند که رئیس جمهور آمریکا متعهد شد آنها را تا دور افتاده و تاریک ترین نقاط کره زمین ردگیری کند. او اعتراف کرد که جنگ طولانی خواهد بود و در تمام نقاط کره خاکی دنبال می شود ، اما به زودی « خیر» پیروز و شر نابود خواهد شد و آزادی (Freedom) ، با «F» بزرگ و لهجه آمریکایی ، روشنائی را به چشمان مردمان مطیع و تحت ستم باز می گرداند و آنها را خوشحال خواهد کر…

Read more

پایان هژمونی آمریکا به روایت فرانسیس فوکویاما

پایان هژمونی آمریکا به روایت فرانسیس فوکویاما

چالش بسیار بزرگتر برای وضعیت جهانی آمریکا، داخلی است. جامعه آمریکا عمیقاً دوقطبی شده و تقریباً در مورد هیچ چیزی به اجماع نرسیده است. این دوقطبی شدن بر سر موضوعات رایج سیاست مانند مالیات و سقط جنین آغاز و از آن به بعد به نزاع تلخی بر سر هویت فرهنگی تبدیل شد. تقاضای به رسمیت شناختن گروه‌هایی که احساس می‌کنند توسط نخبگان به حاشیه رانده شده اند، چیزی بود که من ۳۰ سال پیش به عنوان پاشنه آشیل دموکراسی مدرن تشخیص دادم.

به گزارش وبسایت تحلیلی حقایق آمریکا، “اکونومیست” نوشت: تفسیر پیش رو اولین مورد از سری مقالاتی است که در مورد آینده قدرت آمریکا منتشر شده است. در این مطلب نگاهی گسترده به نیرو‌های شکل دهنده جایگاه جهانی این کشور طی ۲۰ سال پس از ۱۱ سپتامبر از ظهور چین تا خروج واشنگتن از افغانستان داریم. مقالات بیشتر به زودی منتشر می‌شود.

فرانسیس فوکویاما”، نظریه‌پرداز مشهور علوم سیاسی در یادداشتی برای اکونو…

Read more

میکیس تئودوراکیس، خالق موسیقی «زوربای یونانی» درگذشت

میکیس تئودوراکیس، خالق موسیقی «زوربای یونانی» درگذشت

همین یک ماه پیش دوستدارانش ۹۶ سالگی او را جشن گرفتند. حالا این آهنگساز عدالتخواهی که جهان وطن بود دیگر در میان ما نیست. میکیس تئودوراکیس، موسیقیدان سرشناس یونانی، آهنگسازی که جهان او را با شاهکارهای «زد»، «زوربای یونانی»، «حکومت نظامی»، «الکترا» و «سرپیکو» و البته مبارزات سیاسی اش در دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی به یاد می آورد، روز پنجشنبه ۱۱ شهریور در ۹۶سالگی درگذشت……

خبر نگاران در گذشت او را چنین اعلام کردند: «میکیس تئودوراکیس، از نامدارترین و تاثیرگذارترین آهنگسازان قرن بیستم درگذشت. او هنرمندی متعهد و پیشرو بود که عمری در راه صلح، عدالت اجتماعی و آزادی آهنگ ساخت، نوشت و فعالیت سیاسی کرد. تئودوراکیس در ایران نامی آشنا است.»

به بهانه تولد ۹۶ سالگی میکیس تئودوراکیس سایت “صبا” نوشت: میکیس تئودوراکیس ۲۹ جولای ۱۹۲۵ در جزیره خیوس به دنیا آمد. او زمانی درباره آغاز علاقه مندی اش به موسیقی جایی چنین گفته…

Read more

آیا جنگ افغانستان به یک شکست منجر شد؟

آیا جنگ افغانستان به یک شکست منجر شد؟

آیا جنگ افغانستان به یک شکست منجر شد؟ نه، برای پنج پیمانکار اول صنایع نظامی و سهامداران آن‌ ها، این یک شکست نیست.

۱۰۰۰۰ دلار سرمایه گذاری در سهام شرکت های نظامی در زمان شروع جنگ افغانستان اکنون ۱۰۰۰۰۰ دلار می ارزد.

اگر در ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۱ – روزی  که رئیس جمهور بوش اجازه ی استفاده از نیروی نظامی را در جواب حمله ی ۹ سپتامبر داد- شما ۱۰۰۰۰ دلار از سهام ۵ شرکت پیمانکار اولیه صنایع نظامی را بطور مساوی می خریدید، و با اطمینان خاطر سود سهام خود را دوباره سرمایه گذاری می کردید، امروزه این سهام ۹۷۲۹۵ دلار ارزش پیدا کرده بود. و این برگشت سرمایه ی بسیار بیشتری نسبت به تمام سهام های موجود در آن زمان است. مطابق شاخص اس‌اندپی ۵۰۰[1]  مبلغ ۱۰۰۰۰ دلار سرمایه گذاری در ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۱  اکنون ۶۱۶۱۳ دلار ارزش دارد. این یعنی سهام نظامی در طی دوران جنگ افغانستان، ۵۸ درصد عملکرد بهتری داشت.

علاوه براین، آن …

Read more

۹۰ ژنرال بازنشسته آمریکایی: خروج آمریکا از افغانستان فاجعه بار است!

۹۰ ژنرال بازنشسته آمریکایی:

خروج آمریکا از افغانستان فاجعه بار است!

دهها ژنرال بازنشسته آمریکایی خواستار استعفای فوری وزیر دفاع آمریکا، آستین و رئیس ستاد مشترک ارتش، ژنرال میلی شدند.

به گزارش اسپوتنیک، نزدیک به ۹۰ ژنرال بازنشسته آمریکایی با امضای نامه‌ای خواستار استعفای فوری لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا و مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به دلیل نقش‌آفرینی در خروج فاجعه‌بار آمریکا از افغانستان شده‌اند.

در این نامه آمده است: «عقب‌نشینی عجولانه باعث شده طبق برآوردهای اولیه نزدیک به ۱۵۰۰۰ آمریکایی و ۲۵۰۰۰ افغانستانی همکار با نیروهای آمریکایی در مناطق خطرناکی که کنترل آن دست دشمن بی‌رحم ما است سرگردان شوند.

استعفای میلی و آستین، تنها اقدام مناسب برای ابراز پشیمانی از عملیات عجولانه و خطرناک خروج از افغانستان بوده است. وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در کسوت مشاوران رئیس‌جمهور، بایستی با شدیدترین لحن توصیه می‌کردند این خروج خطرناک انجام نشود. اگر آنها از تمامی اختیاراتشان برای متوقف کردن این خروج عجولانه استفاده نکرده‌اند بایستی استعفا کنند.…

Read more

20 blog posts