header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

کمونیست های ونزوئلا :

14-01-2018

کمونیست های ونزوئلا :

 ضرورت راه حل های ریشه ای برای بحران جاری

برگردان : هاتف رحمانی

حزب کمونیست ونزوئلا هشدار می دهد ونزوئلا ممکن است در صورتی که دولت مادورو در برداشتن گام های استوار برای بهبود وضعیت زحمتکشان کوتاهی کند به سوی انفجاری اجتماعی رانده شود. 

سخنرانی زیر توسط پرفکتو آبرو نیوز Perfecto Abreu Nieves، سخنگوی حزب کمونیست ونزوئلا ، در طی کنفرانس مطبوعاتی برگزار شده در 8 ژانویه ، برای تحلیل وضعیت جاری در ونزوئلا ایراد شد . خلاصه ای از این سخنرانی به شرح زیر است  . 

اوضاع عمومی

این وضعیت با بلاتکلیفی ، نومیدی ، و خشم در میان مردم ، با خرابی معین وضعیت اجتماعی – اقتصادی کشور تعریف می شود . تورم ،سوداگری، و احتکار به مسائل معیشتی مردم تبدیل شده اند، که به ساعت های طولانی در سوپرمارکت ها و بعد قیمت های بالا ترجمه می شوند.

دولت باید بی درنگ با اقدام های موثر علیه مجموعه مشکلات پریشان کننده جامعه ونزوئلا واکنش نشان دهد . بدتر شدن این وضعیت به انباشت طغیان ، خشم و نومیدی منجر می شود، و کشور ممکن ا…

Read more

نازیسم بخش جدا ناپذیر از ایدئولوژی سرمایه داری !

04-01-2018

نازیسم بخش جدا ناپذیر از ایدئولوژی سرمایه داری !

روز دوشنبه اول ژانویه 2018درکیف مراسم مشعل ننگ آور نازیهای اوکراین به مناسبت 109 مین سالروز تولد « استیپان باندارا » رهبر راستگرایان افراطیفاشیستهای اوکراینبا راهپیمائی برگزار گردید.

هزاران نفراز هواداران سازمان های راست افراطی اوکراین حزب «سوابودا – آزادی» و« رایت سکنور * – بخش راست »و« وجبهه ناسیونالیستها » « کنگره ملی گرایان اوکراین» [مشابه کنگره سنای ملی ایرانیان در آمریکا ] (1)شرکت داشته اند.

بنا به اطلاعیه جبهه ناسیونالیستهای اوکراین راهپیمائی بانماد و آرم های« نازیهای اوکراین »# با مشعل های روشن از پارک« شوچنکو» به طرف میدان میدان استقلالبه حرکت آمده اند.

در راهپیمائی شعار دهندگان [از نوع نژاد پرستان ایران] "اوکراین بالاترین هااستزنده باد اوکراین" " زنده باد ملت اوکراین" " مرگ بر دشمنان اوکراینسر داده می شد.

(ریشه تاریخی باندرا ناسیونالیستهای اوکراین  که …

Read more

نابرابری چگونه می کشد

01-01-2018

پیشروی جهانی نئولیبرالیسم : گزارش نابرابری جهانی 2018

نابرابری چگونه می کشد

الن ناصر – برگردان : هاتف رحمانی   

بر خلاف تصور مفسران چپ لیبرال ، نئولیبرالیسم صرفا یک سیاست بد اعمال شده از سوی نخبگان"حریص" نیست. نئولیبرالیسم در حقیقت رد سامانه مند بنیادی نهاد اقتصادی رها از دخالت دولت مستقر شده تقریبا در تمام کشورهای پیشرفته سرمایه داری پس از جنگ دوم جهانی است . بیرون انداختن ماترک نیو دیل(برنامه رفاه روزولت) و جامعه کبیر (برنامه فقر زدایی لیندون جانسون در سال های 1964-1965) و جلو رفتن با آن چه اساسا رستاخیز سرمایه داری دهه 1920 است. چون سرمایه داری سیستمی از نظر جهانی یک پارچه است ، اگر نئولیبرالیسم در مقیاس قابل توجهی همه جا وجود دارد ، (به خاطر جهانی بودن) باید همه جا وجود داشته باشد . نئو لیبرالیسم از این رو یک "نظم نوین جهانی "، است عبارتی که از سوی جرج دبلیو بوش و آدولف هیتلر به کار گرفته شده بود.

نئو لیبرالیسم برای سرمایه دار ها و رفقای سیاسی آ…

Read more

بیانیه ۱۱ سندیکای کشورهای اروپایی در رابطه با رضا شهابی

25-12-2017

بیانیه ۱۱ سندیکای کشورهای اروپایی

در رابطه با رضا شهابی

سازمان های کارگری امضاء کننده، از مدت های مدیدی است که وضعیت ‏رضا شهابی، عضو هیأت‎ ‎مدیره سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، را با دقت دنبال می کند. فعالیت های رضا شهابی ‏برای احقاق حقوق کارگران در ایران کاملا در چارچوب معاهدات به رسمیت شناخته در سطح جهانی و سازمان جهانی کار بوده است.‏ با این وجود رضا شهابی در گذشته بارها به خاطر فعالیت های اش دستگیر شده و نزدیک به شش سال در زندان بسر برده است.

به استناد سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، اخیرا ً پس از آن که رضا شهابی را دوباره زندانی می کنند خودسرانه بر مدت محکومیت اش علاوه بر یک سال، ۹۶۸ روز دیگر هم می افزایند. رضا شهابی از بیماری های بسیاری رنج می برد که معلول شکنجه در زندان و فقدان مداوا و معالجه در طی سال های طولانی حبس می باشند. او در اعتراض به اعتصاب غذا متوسل می شود و تنها پس از آن که مدیر زندان قول تجدید نظر تمام محکومیت های اخیرش را می دهد، او به اعتصاب غذای خود پایان می دهد. اما تا به امروز به هیچیک از اعتراضات او ترتیب اثر داده نشده.…

Read more

بررسی تمام اسناد بین المللی؛

24-12-2017

بررسی تمام اسناد بین المللی؛

آموزش و پرورش به زبان مادری جز حقوق بشر نیست

ادعاهای بسیاری در خصوص پایه ای بودن حق آموزش و پرورش به زبان مادری در متون حقوق بشر در رسانه های داخل و خارج ایران دیده میشود، اما شگفت آورترین مسئله ای که وجود دارد ادعاهای عده ای معدود از فارغ التحصیلان رشته حقوق در این مورد است، این حقوقدانها در عین حال که ادعای حقوقی در یک مورد به خصوص دارند به دنبال جوابهای غیر حقوقی در متونی خارج از متون حقوق هستند و حتی ماده های حقوقی را دلبخواهی تغییر داده و رشته اکادمیک خود را تحریف میکنند. دلیل آن هم شاید کیفیت آموزش پرورش ایران است که چنین افراد منطقی محصول مستقیم آن است. افرادی که هرگز سعی نمیکنند خودشان را با علم تطبیق دهند بلکه سعی دارند علم را به زور با خودشان منطبق کنند!

 کامل ترین ادعای که در این خصوص مشاهده کرده ام مربوط به مصاحبه رسانه روز آنلاین با عبدالکریم لاهیجی نایب رئیس فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر و رئیس جامعه دفاع از حقوق بشر ایران است. موضوع مصاحبه و نام مقاله از زبان جناب لاهیج…

Read more

رأی مجمع عمومی سازمان ملل

21-12-2017

 رأی مجمع عمومی سازمان ملل

علیه تصمیم ترامپ درباره اورشلیم

به گزارش دویجه وله کشورهای عضو سازمان ملل با اکثریت بالا به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل اعتراض کردند. ۱۲۸ کشور جهان از آمریکا خواستند در تصمیم خود تجدیدنظر کند.

کشورهای عضو سازمان ملل متحد با اکثریتی بالا از آمریکا خواستند که تصمیم خود مبنی بر انتقال سفارتخانه این کشور به اورشلیم (بیت‌المقدس) را پس بگیرد.

شامگاه پنجشنبه (۲۱ دسامبر) مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای که تصمیم آمریکا را رد می‌کند، پایان گرفت.

۱۲۸ کشور با رأی مثبت به قطعنامه‌ای علیه تصمیم آمریکا رأی دادند. ۹ کشور تصمیم آمریکا را تأیید کردند و ۳۵ کشور رأی ممتنع دادند.

کشورهای اسلامی، در کنار قدرت‌های اروپایی به قطعنامه‌ای که تصمیم ترامپ را غلط می‌داند، رای مثبت دادند. کشورهای هند، روسیه، چین و برزیل از کشورهایی بودند که به قطعنامه رأی مثبت دادند…

Read more

روز جهانی مهاجران

20-12-2017

 روز جهانی مهاجران

مهاجران چگونه به اقتصاد اروپا کمک می کنند؟

۱۸ دسامبر/ ۲۷ آذر ماه به عنوان روز جهانی مهاجران نامگذاری شده است. آمارهای سازمان ثبت احوال ایران نشان می‌دهد رقم بزرگی از ایرانیان بیرون از کشور سکونت دارند. بر اساس این آمارها نزدیک به چهار تا پنج میلیون ایرانی زندگی خود را در کشورهای دیگر ساخته‌اند.

 جواد قوام‌شهیدی، دبیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در سال ۹۵ به روزنامه فرهیختگان گفته بود: «معادل هفت درصد از جمعیت کشور که چیزی حدود پنج تا شش میلیون نفر است، در خارج کشور زندگی می‌‌کنند

بر اساس آمارهای سازمان ملل متحد تنها در سال ۲۰۱۴ میلادی بیش از ۵۲۰ هزار ایرانی کشورشان را برای زندگی در جایی دیگر ترک کرده‌اند.

۲۰ آذر ماه ۹۶ اما رئیس اتاق بازرگانی تهران با اعلام وخیم‌تر شدن وضعیت فساد در کشور گفت در حال حاضر ۱.۵ میلیون نفر در حال مهاجرت از کشور هستند. به گفته مسعود خوانساری عمده این شهروندان افراد نخبه و تحصیلکرده کشورند…

Read more

«سلاح های توزیع شده آمریکا و عربستان به دست داعش افتاده است»

15-12-2017

«سلاح های توزیع شده آمریکا و عربستان به دست داعش افتاده است»

یک سازمان تحقیقاتی در زمینه تولید و کاربرد تسلیحات در جهان می‌گوید، سلاح‌هایی که توسط آمریکا و عربستان سعودی در اختیار مخالفان رژیم سوریه قرار گرفته اغلب به‌دست گروه «دولت اسلامی» (داعش) افتاده و به‌شکل قابل توجهی «کمیت و کیفیت» سلاح‌های این گروه را بهبود بخشیده است. این سلاح‌ها در اروپای شرقی ساخته شده بودند.

کارشناسان سازمان «تحقیقات تسلیحات جنگی» (سی‌ای‌آر) بیش از ۴۰ هزار اقلام نظامی را در سوریه و عراق مورد بررسی قرار دادند.

سازمان «تحقیقات تسلیحات جنگی» (سی‌ای‌آر) (Conflict Armament Research) مستقر در بریتانیا، در گزارشی که پنج‌شنبه ۱۴ دسامبر / ۲۳ آذر منتشر کرده گفته است که شمار سلاح‌های داعش «به‌مراتب فراتر از آن است که تنها با غنیمت جنگی به‌دست آمده باشد».

گزارش سازمان «تحقیقات تسلیحات جنگی» در مورد سلاح‌های داعش بر اساس پژوهش‌های سه ساله محلی در سوریه و عراق انجام شده است. در این تحقیقات بیش از ۴۰ هزار اقلام نظامی مورد بررسی…

Read more

سازمان همکاری کشورهای اسلامی تصمیم ترامپ در مورد بیت المقدس را محکوم کردند!

13-12-2017

سازمان همکاری کشورهای اسلامی

تصمیم ترامپ در مورد بیت المقدس را محکوم کردند!

سازمان همکاری اسلامی در اجلاس فوق‌العاده خود در استانبول تصمیم آمریکا در به‌رسمیت شناختن بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل را محکوم کرد.

این اجلاس به‌منظور موضع‌گیری کشورهای اسلامی در برابر تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره بیت‌المقدس (اورشلیم) روز چهارشنبه ۱۳ دسامبر / ۲۲ آذر در استانبول برگزار شد.

سازمان همکاری کشورهای اسلامی در سال ۱۹۶۹ بنیان گذاشته شد و ۵۷ عضو دارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه ۶ دسامبر / ۱۵ آذر بیت‌المقدس یا اورشلیم را به‌عنوان پایتخت اسرائیل به‌رسمیت شناخت. این اقدام به مخالفت‌های جهانی از جمله در فلسطین و چندین کشور اروپایی روبه‌رو شد.

نشست ویژه سازمان همکاری اسلامی پس از تصمیم ترامپ توسط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه فراخوانده شد.

اردوغان: دولت اسرائیل، دولت ترور است…

Read more

اعتراض شورای امنیت به تصمیم دونالد ترامپ

09-12-2017

اعتراض شورای امنیت به تصمیم دونالد ترامپ 

شورای امنیت سازمان ملل متحد، متشکل از ۱۵ عضو، به درخواست هشت کشور عضو این شورا بطور اضطراری، روز جمعه هشتم دسامبر، تشکیل جلسه داد.
پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد، تصمیم دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را مورد انتقاد قرار دادند.

 در بیانیه‌ای مشترک، اقدام دونالد ترامپ را تصمیمی «غیر سازنده» در روند ایجاد صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها توصیف کردند.
این کشورها از ایالات متحده آمریکا خواستند که طرح پیشنهادی صلح میان دو طرف اسرائیل و فلسطین را پیگیری کند.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، در نشست اضطراری شورای امنیت، از تصمیم دونالد ترامپ دفاع کرد و گفت: رئیس جمهوری و دولت آمریکا همچنان به روند صلح بین اسرائیل و فلسطینی‌ها پایبند هستند.
همچنین، نماینده آمریکا سازمان ملل متحد، این نهاد جهانی را متهم کرد که بیش از کمک، در صدد ضربه زدن به صلح در خا…

Read more

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر

09-12-2017

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر

تصمیم ترامپ در مورد بیت‌المقدس مغایر صلح و حقوق بین‌المللی است

تصمیم رئیس جمهور ایالات متحده در روز چهارشنبه برای به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت‌المقدس نظم بین‌المللی جهان را به مضحکه تبدیل کرده است. فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و سازمان‌های عضو و همکار آن در فلسطین ـ الحق، مرکز حقوق بشر المیزان ـ و مرکز حقوق بشر المرصاد عرب در بلندی‌های جولان نگرانی شدید خود را از این تصمیم غیرمسئولانه ابراز می‌کنند. آمریکا با این تصمیم چک سفید دیگری در اختیار اسرائیل و اشغالگری آن و نقض حقوق اساسی فلسطینی‌ها، به ویژه حق تعیین سرنوشت آنها، قرار می‌دهد.

در حالیکه بحث‌های مربوط به جایگاه بیت‌المقدس در گفتگوهای قبلی صلح همواره بسیار با دقت انجام می‌شد، تصمیم رئیس جمهور ترامپ مانعی جدی در راه کلیه‌ی تلاش‌ها و امیدها برای دستیابی به صلح پایدار و جامع ایجاد می‌کند. این تصمیم می‌تواند به اوج گیری خشونت در اسرائیل و فلسطین بیانجامد و در سراسر …

Read more

بیانیه شورای جهانی صلح

08-12-2017

 بیانیه شورای جهانی صلح

برگردان : هاتف رحمانی

شورای جهانی صلح تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا برای به رسمیت شناختن اورشلیم بعنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت امریکا از تل اویو به اورشلیم را به شدت محکوم می کند.

تصمیم امریکا نقض آشکار قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل در باره وضعیت شهر بعنوان بخشی از سرزمین های اشغال شده فلسطینی است .  این تصمیم اثبات طرف داری رهبر امپریالیست های جهان و حمایت آشکاراو از اشغال اسرائیل و ادامه آن است .

شورای جهانی صلح با شدت به مردم صلح دوست جهان اعلام می کند این  فرمان تلاش برای تغییر حقایق در بستری یک سویه و دلخواهانه است . وضعیت کل خاورمیانه در صورتی که امریکا بخواهد موضع خود را که گسترش تدریجی میدان جنگ است حفظ نماید تحت تاثیر قرار خواهد گرفت .  

شورای جهانی صلح بر موضع اصولی خود برای راه حل عادلانه و قابل دوام ستیزه با پایان دادن بی درنگ به اشغال فلسطین از سوی اسرائیل و تاسیس و به رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطینی در داخل مرزهای پیش از چهارم ژوئن 1967 به پایتختی اورشلیم ش…

Read more

یادی از اسکار نیمایرچهره جاویدان جها نی هنرمعماری

01-12-2017

 

یادی از اسکار نیمایرچهره جاویدان جها نی هنرمعماری

کمونیست نامی برزیل  و یار فیدل کاسترو 

امسال مصادف بود با خاموشی دومشعل فروزان , پنجمین سالگرد  درگذشت اسکار نیمایر و اولین سال خاموشی فیدل کاسترو شخصیتهای که نزدیک به یک قرن تاثیر گذار آرمان انسانی بوده اند و در قلب اکثریت زحمتکشان سیاره ما جا دارند ؛ بی دلیل نیست که رسانه های خبری امپریالیسم  این دو شحصیت را " یگانه باز مانده های کمونیسم "  بخاک سپرده شده دانسته تا به مردم جهان القاء کنند آخرین بازمانده ها هم رفتند بنابراین تنها راه ماندگار پیوستن به نظام سرمایه داری است  . 

جهان در 5 دسامبر2012 در شامگاه چهارشتبه ساعت بیست یک و55 دقیقه بادرگذشت اسکار نیمایراین مشعل  نو گرای انقلابی برزیل که ده روز به 105مین سالگردش مانده  بود به سوگ نشست وی را در کاخی بخاک سپردند که خود طراح آن بود. "دیلما روسف " رئیس جمهور برزیل  در کنار کاخ , با افتخار با کف زدنها و با تجلیل نیمایر را انقلابی بزرگ و استاد معماری نوین نام نهاد ؛ رسانه های مترقی جهان این پایان راآغازی برای بازماندگان راه وی درجهان آرمانی وخلاقیت معماری دانستند.…

Read more

تلاش آمریکا برای حفظ انحصار دلار

29-11-2017

تلاش آمریکا برای حفظ انحصار دلار 

قرار است4  دسامبر در آمریکا نشست دادگاه در مورد پرونده رضا صراف بازرگان ترک ایرانی تباری که در ماه مارس سال گذشته در میامی بازداشت شد تشکیل شود. مقامات آمریکایی او را به تلاش گروهی تراکنش صدها میلیون دلار برای دولت و شرکت های ایرانی برخلاف تحریمات وضع شده علیه جمهوری اسلامی متهم کردند. پیشتر بکر بوزداغ معاون نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که پرونده جنایی علیه رضا ضراب (رضا صراف) به معنای دسیسه سیاسی علیه آنکارا است. به گفته وی هدف این اقدام ها وخیم کردن مناسبات اقتصادی با ترکیه و دیگر کشورهاست. واقعا پرونده صراف در بروز بحران جدی در مناسبات دو کشور نقش چشمگیری ایفا کرده و یک سلسله مسایل مهم را در دستور کار محافل اجتماعی قرار داده است.

علت اصلی پیدایش این مسایل این است که واشنگتن از تحویل داده ها در باره پرونده صراف به ترکیه مجدانه صرف نظر می کند. هرچند آنکارا یادداشت های متعددی به آمریکا تسلیم کرده بود. این امر نیز حائز اهمیت است که در پرونده صراف اسم زافر چالایان کارمند عالی رتبه دولتی و محمد هاکان آتیلا رییس ها…

Read more

بانک مرکزی فرزند اصلی و اوج موفقیت انقلاب سرمایه‌داری

28-11-2017

بانک مرکزی فرزند اصلی و اوج موفقیت انقلاب سرمایه‌داری

والنتین کاتاسانوف

مترجم: ا. م. شیری

من نمی‌توانم با کتاب‌های درسی تاریخ موافق باشم که ادعا می‌کنند مبتکران، سازمانگران و ذینفع‌های اصلی انقلاب سرمایه‌داری صنعتگران، تجار و  کشاورزان بودند. نه، قبل از همه نزول‌خواران چنین بودند. آنها بعلت «مخفی کاری» خود دلتنگ بودند، زیرا، در عالم مسیحیت محدودیت‌های سخت، حتی ممنوعیت‌هایی در رابطه با دادن پول و دیگر اموال بازای بهره وجود دارد.

الغاء یا انحلال حاکمیت پادشاهی و تشکیل پارلمان بمثابه نهاد دموکراسی را معمولا نتیجه اصلی و بلاواسطه انقلاب سرمایه‌داری تلقی می‌کنند. حیرت‌انگیز است، اگر چه همه با این نظریه موافقند، اما من با این نظریه هم مخالفم. برای اینکه، بانک‌های ملی نهاد اصلی برآمده از انقلاب سرمایه‌داری بودند. موضوع بانک‌های مرکزی بطور منظم در کتاب‌های درسی علوم سیاسی یا تئوری دولت و حقوق وارد شده است. واقعا، پروفسورها در گفتگوهای محرمانه اعتراف می‌کنند، که بانک‌های مرکزی نیز جزو نهادهای حاکم هستند، اما بطور «غیررسمی».  البته، این نهاد غیررسمی حاکم را فعلا می‌توان پس از سه قوه «رسمی» و رسانه‌های جمعی بعنوان رکن چهارم حاکمیت، در جایگاه پنجم قرار داد. با این حال، با این مدعا هم که بانک مرکزی را فقط بمثابه حاکم…

Read more

کوبا ، حقوق بشر و خودمختاری

27-11-2017

تقدیم به رفیق فیدل کاسترو

درگرامی داشت یاد و راه او در اولین سال درگذشت  

کوبا ، حقوق بشر و خودمختاری

ایزاک سانی – برگردان : هاتف رحمانی

مقدمه

کوبا در جامعه بین المللی در رابطه با حفظ و ارتقا حقوق شهروندان جایگاه قابل ستایشی دارد .در کوبا آموزش و پرورش و دست رسی به بهداشت همگانی و رایگان برای همه تضمین شده است . در کوبا هیچ کس قربانی "گم شدن " یا اعدام فرا قضایی نیست . در کوبا هیچ بی خانمان خیابان خوابی وجود ندارد ، هیچ کس به امان سیر کردن خود رها نشده است ، و جامعه بیرحم خودخواهی نیز وجود ندارد . کوبا بهشتی برای خشونت اقتصادی که در کشورهای بسیاری حکومت می کند نیست . این مقاله به طور مختصر به دست آورد های کشوری کوبا ، و نیز مشارکت قابل توجه جزیره در رفاه خلق ها و ملت های جهان خواهد پرداخت . 

کوبا و حقوق بشر : سپهر اجتماعی

کوبا به مسئولیت های خود در رابطه باکنوانسیون های جهانی در باره حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به صورت قابل ستایشی عمل می کند. گزارش سالانه توسعه حقوق بشر سازمان ملل (اچ دی آر) به …

Read more

از استاد «ابراهیم دارابی» تجلیل شد

25-11-2017

از استاد «ابراهیم دارابی» تجلیل شد

روز سوم آذرماه از استاد «ابراهیم دارابی» نویسنده، مترجم و شخصیت فرهیخته حوزه‌ی تعلیم و تربیت کشور به پاس چندین دهه تلاش خستگی‌ناپذیر و خلق آثار متعدد ادبی و آموزشی در شهر تهران تجلیل شد.
مراسم تجلیل از استاد دارابی توسط «فصلنامه آذری» و «انجمن ادبی- فرهنگی ساهر» برنامه‌ریزی و اجرا شد. در این مراسم بیش از ۲۰۰ نفر از دوستداران و علاقمندان آثار استاد دارابی، نویسندگان و شعرای آذربایجانی، عده‌ای از اعضای کانون نویسندگان ایران، نمایندگان انجمنها و نهادهای ادبی مدنی آذربایجانی، عده‌ای از ناشرین و چندین تن از شخصیتهای اجتماعی و فرهنگی شرکت داشتند.
اجرای مراسم تجلیل از نویسنده‌ی رمان‌های «اشک سبلان» و «رود پر خروش» را شاعر و ژورنالیست آذربایجانی و سردبیر فصلنامه آذری «حسن ریاضی- ایلدیریم» بر عهده داشت و سخنران افتتاح مراسم استاد مفتون امینی بود.
در این مراسم یکی از شاگردان استاد دارابی در دوره دبیرستان به…

Read more

عزم جهانی برای نجات زمین

21-11-2017

کنفرانس بین‌المللی تغییرات اقلیمی، حرف یا عمل؟

عزم جهانی برای نجات زمین

معاهده اقلیمی پاریس، صرفا گردهمایی از رهبران سیاسی دنیا و بر مبنای سود و زیان اقتصادی نبود. سوخت‌های فسیلی ممکن است ارزان و در دسترس باشند اما زمانی که بفهمیم با ادامه استخراج و مصرف سوخت‌های فسیلی، دیگر نه از تاک نشان خواهد ماند و نه از تاک‌نشان، چاره‌ای جز اعتماد به علم و محاسبات علمی باقی نمی‌ماند.

بیست‌‌وسومین کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد (COP ٢٣) در روزهای ششم تا ۱۷ نوامبر (۱۵ تا ۲۶ آبان) امسال در شهر بن آلمان برگزار شد. آن هم درست در شرایطی که سازمان ملل متحد اخیرا هشدار داده که برنامه‌های کنونی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و آنچه تاکنون محقق شده برای دستیابی به اهداف تعیین‌شده به هیچ عنوان کافی نیست. نمایندگانی از ۱۹۶ کشور جهان در جریان این کنفرانس درباره روند نگران‌کننده افزایش دمای کره زمین و تولید گا‌زهای گلخانه‌ای به بحث و تبادل‌نظر پرداختند. در عین حال صرف‌نظر از موضوعات و سرفصل‌های اصلی، این کنفرانس حاشیه‌های بسیاری هم داشته است…

Read more

اختلاف بین فقرا و ثروتمندان جهان به بالاترین میزان در تاریخ مدرن رسیده است:

18-11-2017

اختلاف بین فقرا و ثروتمندان جهان

 به بالاترین میزان در تاریخ مدرن رسیده است:

به اعتبار گزارش بانک کردیت سوییس یک درصد از ثروتمندان جهان بیشتر از نیمی از دارایی های جهان را در اختیار دارند. به معنایی دیگر مجموع سرمایه بیش از سه میلیارد نفر در جهان کمتر از تنها یک درصد ثروت میلیونرهای جهان است. هیچگاه در تاریخ کره خاکی تفاوت بین فقرا و ثروتمندان جهان تا به این اندازه نرسیده است.

اکسفام، سازمان بین المللی امدادرسانی در سال گذشته میلادی هشدار داده بود که اگر اقدامات لازم برای دسترسی حداقلی عدالت اجتماعی در جهان انجام نپذیرد نیمی از مردم جهان در سالهای آینده فقیرتر از یک درصد از ثروتمندان میلیونر خواهند بود. پیش بینی که حالا نه در سالهای آینده و تنها یکسال پس از پیش بینی گزارش آکسفام به واقعیت تبدیل شده است. بیش از نیمی از ۱۶.۷ تریلیون دلار ثروت ایجاد شده جدید در آمریکا اتفاق افتاده است و ثروتمندان آن ۸.۵ تریلیون دلار ثروتمندتر شده‌اند. ۱ درصد همین ثروتمندان در سال ۲۰۰۱ تنها ۴۵.۵ درصد از ثروت جهان را در اختیار داشتند و حالا بعد از پنج سال کمتر از پنج درصد رشد مالی داشته اند که این هم در نوع خود رکوردی بی‌سابقه محسوب می شود…

Read more

میراث داران انقلاب سوسیالیستی به مناسبت100سالگی اکتبرکبیردر بلاروس

15-11-2017

میراث داران انقلاب سوسیالیستی

به مناسبت100سالگی اکتبرکبیردر بلاروس

مینسک پایتخت جمهوری بلاروس در 7 نوامبر2017شاهد برگزاری مراسم باشکوه انقلاب کبیر اکتبر بود. بلاروس یکی ازجمهوریهای سابق اتحاد شوروی علی رغم تخریب وعقب نشینی این روز بزرگ تاریخی را گرامی داشته وبا تعطیل رسمی آنرا به جشن ملی ودولنی تبدیل نموده است .

در شهرهای مختلف بلاروس مردمانیکه  دل درگروی آرمانهای کمونیستی داشته اند در کنار بنای یاد بود لنین با نثارتاج گل صدمین سالگرد انقلاب سوسیالیستی را گرامی داشته اند.

میدان استقلال منیسک نیز شاهد مراسم با شکوهی بود که بنظر دوستان ودشمنان سوگند خورده یاد آور دوران  اتحاد شوروی سوسیالیستی است . افراد گروه ها وسازمان های حزبی از محله های مختلف سازمان یافته با فراخوان حزب کمونیست بلاروس همراه با خبرنگاران عکاسان و فیلم برداران در میدان استقلال مینسک گرد هم آمدند تا با شرکت  در مراسم بزرگداشت انقلاب کبیر اکتبرکه در  ساعت 10 صبح به وقت مینسک برگزار می گردید حضور داشته باشند…

Read more

20 blog posts