header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

چشم‌انداز سفر «بشار اسد» به چین

چشم‌انداز سفر «بشار اسد» به چین

«شی جین پینگ»، رئیس‌جمهوری خلق چین بعدازظهر جمعه 22 سپتامبر (31 شهریور) با «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه که برای شرکت در مراسم افتتاحیه بازی‌های آسیایی «هانگجو» در چین به سر می‌برد، دیدار و گفت‌وگو کرد. سران دو کشور در این ملاقات مشترکاً برقراری روابط مشارکتی و راهبردی چین و سوریه را اعلام کردند. این یک نقطه عطف مهم در تاریخ روابط دو کشور به حساب می‌آید. این دیدار در میانه تغییرات اساسی که در اوضاع خاورمیانه رخ داده،  توجه گسترده رسانه‌های چینی و خارجی را به خود جلب کرده است.

بحران سوریه بیش از 10 سال است که ادامه دارد و آسیب‌های جدی را برای مردم سوریه به همراه داشته است. شی جین پینگ در این دیدار خاطرنشان کرد که چین از سوریه در مقابله با مداخله خارجی و قلدری یکجانبه، حفظ استقلال ملی، حاکمیت و تمامیت ارضی حمایت می‌کند. وی تاکید کرد پکن از سوریه در بازسازی، تقویت ظرفیت‌سازی ضد تروریسم و بهبود روابط با سایر کشورهای عربی پشتیبانی می‌کند.…

Read more

گروه 20 اقتصادی است یا ژئوپلتیکی؟

گروه 20 اقتصادی است یا ژئوپلتیکی؟

هرچند در نشست سران گروه 20 در هند بیانیه‌ای مشترک به منظور انتقاد از روسیه با اشاره به نام آن کشور منتشر نشد، اما این موضوع نمی‌تواند این واقعیت را پنهان کند که آمریکا مدام در تلاش بود تا مساله اوکراین، این موضوع ژئوپلتیکی را در دستورکار نشست گروه 20 در دهلی نو که سکویی اقتصادی محسوب می‌شود، بگنجاند.

تلاش آمریکا برای ژئوپلتیکی کردن سکوی گروه 20 از نشست اندونزی آغاز شده و تا نشست هند ادامه یافت. از پیش از برگزاری نشست هند، آمریکا مداما تلاش کرد تا دنیا را به وجود اختلاف میان اعضای گروه 20 متقاعد کند.

به علاوه آمریکا در نشست گروه 20، از پروژه‌ای مشترک به اتفاق هند، عربستان سعودی و امارات متحده عربی رونمایی کرد که از طریق راه آهن اروپا، خاورمیانه و جنوب آسیا را به هم متصل می‌کند.

این پروژه‌ای برای مقابله با ابتکار «کمربند و جاده» که توسط چین مطرح شده، تلقی می‌شود. البته آمریکا از اعتراف به این نکته خودداری می‌کند…

Read more

چرا آمریکا در سیاه‌نمایی چین تا این حد جنون‌آمیز عمل می‌کند؟

چرا آمریکا در سیاه‌نمایی چین تا این حد جنون‌آمیز عمل می‌کند؟

سیاه‌نمایی اخیر رسانه‌های آمریکایی درباره چین وارد فاز جنون‌آمیزی شده و این حس را به مردم القاء می‌کند که گویی در یک دام شیطانی گیر افتاده‌اند. در همین راستا اخیرا «لوجیاجوی» یکی از مرفه‌ترین مناطق کلانشهر شانگهای در یکی از گزار‌ش‌های نشریه آمریکایی «نیوزویک» به «شهر ارواح» تبدیل شد!

دوستان ایرانی و افغانستانی باید به خوبی با شانگهای آشنایی داشته باشند. شانگهای بزرگترین شهر چین و یک مرکز اقتصاد، امور مالی، تجارت، کشتیرانی و نوآوری فناورانه است. لوجیاجوی یک مرکز مالی بین‌المللی محسوب می‌شود. ساختمان‌های مدرنی مثل «برج مروارید شرق»، «مرکز مالی جهانی» و «برج جین مائو» در این منطقه قرار دارند. این منطقه یکی از جاذبه‌های گردشگری اصلی برای توریست‌هایی است که از سراسر جهان به شانگهای سفر می‌کنند

چند روز قبل یک کاربر سه عکس که در لوجیاجوی شانگهای گرفته شده بود را در شبکه اجتماعی ای…

Read more

گسترش بریکس امپراتوری ایالات متحده رامنزوی می کند!

گسترش بریکس امپراتوری ایالات متحده رامنزوی می کند!

روایت پردازان امپریالیستی می خواهند ثابت کنند که گسترش بریکس به معنای از دست دادن سلطه ایالات متحده نیست. آنان اعضای این گروه را به دلیل ناهمگونی درونی مستعد همپاشی می دانند و در گسترش بریکس بیش از حد مردداند. این بخش از انواع مدیران، به ذهن شان می رسد که پیش گویی کنند تا در چالشهای موثر بر امپراتوری شکاف ایجاد شود. داستان‌ها برای تضعیف روحیه حامیان ضد امپریالیستی طراحی می شود، حتی اگر نمایندگانی داشته باشند واقعگرا نیستند.

آرمانخواهان ضد امپریالیست گسترش بریکس را تاثیرگذارمی دانند. محققانی درحال بررسی موانع هستند. ما باید انتظارات خود را واقع بینانه کنیم.  این همان چیزی است که «ایواسمیت» با تفسیر در مورد آخرین نشست بریکس (22و24 اوگوست 2023) به ما کمک کرده است. اسمیت می نویسد بسیاری از اعضای این گروه با تهدید در جنگ هیبریدی هنوزمایل به پذیرش کامل نیستند. با این حال، آنچه درست است، تصمیمات محتاطانه صرفاً برای حرکت دراز مدت با هزینه کمتر. افرادی نیز درمورد موفقیت بریکس در پاسخ گزارش اسمیت تردید داشتند.…

Read more

پایان اجلاس سران بریکس در آفریقای جنوبی توافقاتی که حاصل شد!

پایان اجلاس سران بریکس در آفریقای جنوبی

توافقاتی که حاصل شد!

رهبران کشورهای بریکس پس از پایان اجلاس پانزدهم سران پنج کشور عضو این اتحادیه که طی آن شش کشور جدید به عضویت بریکس در آمدند، اعلامیه ژوهانسبورگ را تصویب کردند.

به گزارش اسپوتنیک، نکات اصلی در این اعلامیه از این قرار است:

گسترش اتحادیه

رهبران بریکس در مورد دستورالعمل ها، استانداردها و معیارهای گسترش اتحادیه خود به توافق رسیدند. آنها در مورد مرحله اول گسترش که به دنبال آن مراحل دیگر نیز خواهند بود، به اجماع رسیدند.

از سال 2024، شش کشور جدید شامل آرژانتین، مصر، ایران، امارات متحده عربی، عربستان سعودی و اتیوپی به بریکس خواهند پیوست.

سیستم مالی

کشورهای بریکس به لزوم استفاده از سیستم های پرداخت جایگزین اشاره کردند. وزارتخانه های دارایی و بانک های مرکزی کشورهای عضو این اتحادیه موظف شدند به منظور افزایش ثبات نظام مالی جهانی، استفاده از پول ملی و "تعدادی از ابزارهای پرداخت" را در تسویه حساب ها بررسی کنند…

Read more

چرا نشست سران "بریکس" اهمیت دارد؟

چرا نشست سران "بریکس" اهمیت دارد؟

نشست آتی سران بریکس قرار است از ۲۲ تا ۲۴ اوت (۳۱ مرداد تا ۲ شهریور) در ژوهانسبورگ برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری آمریکایی یواس نیوز اهداف نشست آتی سران بریکس که قرار است جمهوری اسلامی ایران هم عضو آن شود، مهمترین تمرکز این نشست بهبود روابط اقتصادی و چگونگی افزایش جذب پول و وام‌دهی با ارزهای محلی در «بانک توسعه جدید» خواهد بود که به نوعی بانک بریکس به شمار می آید.

 در اجلاس سران گروه بریکس متشکل از اقتصادهای نوظهور بزرگ - برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی، انتظار می رود سیریل رامافوزا رئیس جمهور آفریقای جنوبی، شی جین پینگ رئیس جمهور چین، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل و نارندرا مودی نخست وزیر هند حصور داشته باشد. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به صورت مجازی در این اجلاس شرکت خواهد کرد و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه در ژوهانسبورگ نماینده او خواهد بود.

بر اساس…

Read more

پیترسیموننکو دبیراول حزب کمونیست اوکراین: «مافیای ایتالیا نعل کفش مافیای اوکراین نمی شود»

پیترسیموننکو دبیراول حزب کمونیست اوکراین:

«مافیای ایتالیا نعل کفش مافیای اوکراین نمی شود»

 ( دوستان بیائیم به لطف ابن گفتگوی مستند، آزمون بیشتری برکودتای اوکراین داشته باشیم . م)

چه کسی درقلب اروپا ازانتقام گیری فاشیستهای اوکراین سود می برد؟ چرا اوکراین به دژ مافیایی تبدیل شده است؟ اکنون موضع حزب کمونیست اوکراین چیست؟ ما دراین باره با «پیترنیکولایوویچ سیموننکو»، دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست اوکراین گفتگو کردیم.

 دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست کاتالونیا. نویسنده: آلبرت سانتین Albert Santin 

سئوال: پیترنیکولایویچ، از دوران جوانی خود بگوئید زمانیکه رهبرکومسومول بودید. چه تجربه ای به یادگار دارید؟

من در سال 1966 با اراده خود به کومسومول (سازمان جوانان لنینی)  پیوستم. از سال 1982 تا 1988  درسازمان جوانان اوکراین فعالیت کردم. دوران جالبی بود، خودشناسی درامورزندگی، درگیرشدن با واقعیت های اتحاد شوروی که مرزهای آن ازخاوردور تا غربی تعیین می شد. فعالیت کومسومول تاثیرگسترده ای درساختمان سوسیالیست داشت: آنها درساختن نیروگاه های هسته ای، متالورژی و معادن در دونباس، صنعت سبک (کارخانجا…

Read more

اختلاف در اوکراین پس از شکست ضدحمله جدی است

تحلیل نیوزویک:

اختلاف در اوکراین پس از شکست ضدحمله جدی است

ضدحمله مورد انتظار اوکراین تاکنون با شکست مواجه شده و نیروهای این کشور فقط توانسته‌اند با هزینه‌های گزاف وسعت محدودی از سرزمین‌ها را پس بگیرند و با گذشت ۶ هفته از عملیات‌ها، همچنان در شکست شبکه دفاعی روسیه ناکام مانده‌اند. دیوید برنان، خبرنگار نیوزویک در تحلیلی برای این نشریه نوشت ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین با یک انتخاب دشوار مواجه است؛ با تنی خسته و فرسوده ادامه دهد و نسبت به یک «شکست پرهزینه» خطر کند و یا جلوی ضرر اوکراین را بگیرد و «شکست مضر سیاسی» را بپذیرد.

منابعی مطلع به نیوزویک گفتند، عدم وجود پیشرفت باعث تشدید بحث‌های راهبردی در سطوح بالای دولت اوکراین شده است و برخی‌ها را در دفتر ریاست‌جمهوری در مقابل فرماندهی ارتش اوکراین قرار داده است. برخی مقامات اوکراینی خواستار تثبیت موفقیت‌های محدود کی‌یف و آمادگی جهت حملات مورد انتظار روسیه در پاییز و زمستان هستند؛ اما برخی چهره‌های دیگر، مثل ژنرال «والری زالوژنی» فرمانده نیروهای مسلح اوکراین می‌خواهند ادامه دهند…

Read more

آفریقا و استعمار نو فرانسه

آفریقا و استعمار نو فرانسه

در طول نیم قرن گذشته، فرانسه ۶٧ کودتای نظامی را در ٢۶ کشور در آفریقا رهبری کرده است.  ١۶ مورد از این کشورها کشورهایی هستند که نفوذ فرانسه هنوز در آنها وجود دارد.

در ١۴ کشور آفریقایی که زمانی مستعمره فرانسه بودند، «مالیات استعمار» وجود دارد.  فرانسه سالانه مبالغ هنگفتی از آنها دریافت می کند - حدود ۵٠٠ میلیارد دلار.

اینها شامل کشورهای آفریقایی می شود که تا سال ١٩۵٨ تحت ظلم و ستم فرانسه بودند، زمانی که مستقل شدند.

کشورهایی مانند بنین، بورکینافاسو، ساحل عاج، گینه، مالی، نیجر، سنگال، توگو، کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، چاد، کنگو، گینه استوایی و گابن هنوز مالیات‌های استعمار را پرداخت می‌کنند.

جمعیت این کشورها ١٧۴ میلیون نفر، تولید ناخالص داخلی اسمی ١٩۶ میلیارد دلار و تولید ناخالص داخلی در قدرت خرید ۴١١ میلیارد دلار است.

فرانسه رسما به سیاست استعماری خود پایان داده است، اما به اصطلاح استعمار اقتصادی ١…

Read more

شعارامروزما: « زیر پرچم سرخ پیروزی- به سوی آینده» است!

شعارامروزما: « زیر پرچم سرخ پیروزی- به سوی آینده» است!

سرگئی سیرانکوف: دبیر دوم کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس، معاون نمایندگان مجلس ملی در کنفرانس بین المللی علمی-عملی درسخنرانی "تئوری با عمل در فرآیند انتخابات" که انتشارمطبوعاتی یافت گفت:

پایگاه ایجاد شده حزب کمونیست یک پایه کارگری، وپایه  دیگردهقانی است. ما متقاعد شده ایم که انتخاب آنان درسطح شوراها براساس برنامه سیاسی پیش ازانتخابات، ثبات در جامعه، وحدت درشاخه های قدرت، استحکام در اجرای برنامه رئیس جمهورالکساندر لوکاشنکو را تضمین می کند.

 (به امید اینکه گزارش انتشاریافته بتواند کمکی به تجربه پژوهشگران ترقیخواه وچپ فارسی زبان  نماید- م)

رفقای عزیز! رئیس جمهورالکساندر گریگوریویچ لوکاشنکو وظیفه بسیارمهمی را برای جامعه مدنی در بلاروس تعیین می کند- احیای سیستم حزبی. در این راستا، به درستی از احزاب می خواهد نه تنها پروژه امیدوارکننده برای توسعه اجتماعی-اقتصادی پیشنهاد دهند، بلکه در اجرامشارکت فعال داشته باشند…

Read more

6 آگوست؛ سالروز حمله اتمی آمریکا به هیروشیما

6 آگوست؛ سالروز حمله اتمی آمریکا به هیروشیما

به گزارش اسپوتنیک، روز 6 آگوست در جهان، روز هیروشیما و "روز جهانی منع سلاح های هسته ای" نامگذاری شده است. در چنین روزی در سال 1945 هواپیماهای آمریکایی شهر هیروشیما ژاپن را بمباران کردند. آماده سازی برای استفاده جنگی از بمب اتمی در تابستان 1944 آغاز شد.

در طول ماه می تا ژوئن 1945، گروه هوانوردی ترکیبی 509 آمریکا وارد جزیره تینیان در جزایر ماریانا در اقیانوس آرام شد. در 25 ژوئیه 1945، رئیس جمهور ایالات متحده، هری ترومن، دستور بمباران یکی از اهداف زیر را تصویب کرد: هیروشیما، کیوتو، کوکورا، نیگاتا یا ناکازاکی.

در 6 آگوست 1945، سه هواپیمای شناسایی هواشناسی در جلوی هواپیمای حامل B-29 Enola Gay ("Enola Gay") به فرماندهی سرهنگ پل تیبتس وارد مناطق تعیین شده شدند. در فاصله شش تا هفت کیلومتری هواپیمای حامل، یک هواپیما با تجهیزاتی پارامترهای یک انفجار هسته ای را ثبت می کرد و یک بمب افکن 70 کیلومتر دورتر پرواز می کرد تا از نتایج انفجار عکس بگیرد…

Read more

جنگ راه کار جدیدی برای گسترش پیمان نظامی ناتو

دکتر محمد حسین یحیایی

جنگ راه کار جدیدی برای گسترش پیمان نظامی ناتو

ماه ها است جنگ بین دو کشور همسایه، با فرهنگ مشترک و نزدیکی های فراوان همچنان ادامه دارد و در افق و آینده نزدیک پایانی برای آن مشاهده نمی شود، از یک سو اوکراین با سلاح های مدرن پیمان نظامی ناتو و کشور های همسوی دیگر آن مجهز می شود و از « زلنسکی » قهرمان ساخته و تقدیر می کنند ، و حتی پا فراتر گذاشته فدراسیون روسیه را در گرداب جنگ گرفتار نشان می دهند و از سوی دیگر به تحریک روسیه با گسترش ناتو به مرز های آن با سلاح های پیشرفته تهاجمی ادامه می دهند. در این جنگ ویرانگر تاکنون هزاران نفر از هر دو سو کشته شدند و میلیون ها اوکراینی در درون و یا برون کشور آواره و سرگردان گشتند ، هرچند ثروتمندان اوکراین را باکی نیست زیرا بعد از فروپاشی شوروی به اندوخته میلیون ها شهروند شوروی با ساخت و پاخت و تشکیل مافیای سیاست و اقتصاد دست یافتند و به آن بی رحمانه دستبرد زدند، در همان نخستین روز های جنگ به کشور های دیگر رفتند و خانه های لوکس خریدند و از آنجا تهیدستان را به جنگ با روسیه فرا خواندند و ترغیب کردند تا جنگ طولانی تر شود، همزمان با تبلیغات وسیع تعدادی از جوانان ساده لوح اروپایی را با گرایش های راست افراطی و نازی پرستی و فاشیستی به جنک با روسیه تشویق کردند،.از سوی دیگر امپراتوری رسانه ای غرب و ایالات متحده آمریکا در بوق و کرنا دمیدند که شکست فدراسیون روسیه عنقریب است و جنگ با پیروزی اوکراین به پایان خواهد رسید، همسو با آن اندیشکده ها و انستیتوهای گوناگون در اروپا و آمریکا پروژه های نوینی مطرح کردند تا پایان فدراسیون روسیه را جشن بگیرند. در این راستا اندیشکده و ان…

Read more

۸۹ درصد کل فقرای ایران از شاغلان هستند

۸۹ درصد کل فقرای ایران از شاغلان هستند

شریف‌ترین، داناترین و زحمتکش‌ترین مردمان مملکت جزء معترضین هستند

بنیان همه گرفتاری‌ها، ضعف اندیشه‌ای است. ما همواره در طول تاریخ کشورمان، تک‌ستاره‌های بزرگی داشته‌ایم اما آنچه که تغییر اعتلابخش و توسعه‌ای را محقق می‌کند، ناظر بر یکپارچه‌سازی دانش‌های پراکنده و هویت جمعی بخشیدن به دانش‌های یکپارچه است. تا امروز هیچ سازوکار نهادی برای این دو مساله حیاتی در حیطه اندیشه‌ای در ایران، مشاهده نمی‌شود! جزیره‌هایی وجود دارند که در حیطه تخصصی خود چیزهای بسیاری می‌دانند، اما در مسیر اعتلای جامعه از قدرت چانه‌زنی بایسته برخوردار نیستند.

«فرشاد مومنی» استاد اقتصاد دانشگاه علامه با بیان این مطلب در جمع پژوهشگران پژوهشگاه نیرو گفت: همواره ساختار قدرت در ایران دل‌نازک بوده است. اگر بدانیم این ضعف آگاهی، مساله‌ای است که چند صد سال تکرار شده، هضم آن راحت‌تر می‌شود و امید بیشتری به جدی گرفتن آن ایجاد می‌کند. آنها که بدون آگاهی از وضع مطلوب، نظم قبلی را بر زمین زدند، با خشونت‌هایی که برای اعمال نظم مورد نظر خود علیه یکدیگر اعمال کردند، به مراتب وضعیت را نسبت به گذش…

Read more

پیمان قاره آفریقا با روسیه در نظم جدید جهانی

پیمان قاره آفریقا با روسیه در نظم جدید جهانی

دومین مجمع اقتصادی و بشر دوستانه سران روسیه_ آفریقا ، در تاریخ 27 و 28 ژوئیه (پنجم و ششم مرداد ماه) در سن پترزبورگ روسیه برگزار گردید.

دومین مجمع اقتصادی و بشر دوستانه سران روسیه_ آفریقا ، در تاریخ 27 و 28 ژوئیه ( پنجم و ششم مرداد ماه) در سن پترزبورگ روسیه با حضور پر رنگ هفده رئیس جمهور ، پنج نخست وزیر، چهار رئیس دولت و یک رئیس پارلمان و همچنین رئیس اتحادیه آفریقا و نمایندگانی در سطح وزیر و سایر مقامات ملی از چهل و نه کشور قاره آفریقا و همچنین صدها سرمایه گذار، فعال سیاسی، فرمانده نظامی و امنیتی، چهره های برتر رسانه ای و هنری، شخصیت های اثر گذار ملی و فرا ملی، فعالان محیط زیست، برگزیدگان فعالیتهای عام المنفعه و بشر دوستانه، رهبران جوان ، نخبگان فرهنگی، نمایندگان رسانه های اثر گذار، نمایندگان سازمان های مردم نهاد و... برگزار گردید.

اجرای موفق و پر شور این اجلاس و مصوبات ، معاهدات، قراردادهای دو و چند جانبه متعدد آن و هم…

Read more

آمریکا نمی تواند برای همیشه جهان را فریب دهد

آمریکا نمی تواند برای همیشه جهان را فریب دهد

شایعه سازان آمریکایی ممکن است از توییت اخیر مورتن لوند ماتیسن، یک کارآفرین دانمارکی که 27 سال در چین زندگی و کار کرده، کمی ناراحت شده باشند، چون این شهروند دانمارکی پس از بازدید از صدها کارخانه در چین، در توییتی نوشت که هیچ مدرکی برای حمایت از ادعاهای «کار اجباری» و «به کارگیری کودکان کار» در چین پیدا نکرده است. مورتن برای تأکید بر نتیجه‌گیری خود، کلمات «هرگز»، «اجباری» و «کودک کار» را هم با حروف بزرگ نوشت.

تحلیلگر رادیو بین الملل چین می نویسد: شایعه سازی و شایعه پراکنی یکی از راهبردهای مهم آمریکا برای مبارزه با «دشمنان» خود است. حتی تأکید همیشگی چین بر توسعه مسالمت آمیز نیز مانع قرار گرفتن نام این کشور به عنوان «دشمن» در ذهن آمریکا نمی شود. از این رو، آمریکا شایعاتی در ارتباط با چین از جمله «کار اجباری»، «نسل کشی اویغورها»، «نشت ویروس از آزمایشگاه»، «بالون جاسوسی» و «فناوری 5 جی هواوی» را به منظور تضعیف اعتبار چین ساخته و پخش کرده است…

Read more

گنادی زیوگانف: میزبان سومین مجمع بین المللی اقتصادی Oryol اوریول

 گنادی زیوگانف: میزبان سومین مجمع بین المللی اقتصادی  Oryol اوریول

موضوع :"استقلال روسیه - بسیج اقتصادی تا دولت رفاه" ما به پیروزی نیاز داریم امیدواریم اوریول نقطه عطفی در سیاست مالی و اقتصادی ما باشد!!!

 خبرگزاری حزب کمونیست فدراسیون روسیه تائید می کند: دانشمندان، متخصصان، کارشناسان، معاونان سطوح مختلف وبرجسته ترین سیاستمداران دراین مجمع بین المللی شرکت داشته اند.

گنادی زیوگانف صدرکمیته مرکزی و رهبر فراکسیون حزب کمونیست در دومای دولتی اعلام نمود این مجمع برای یافتن راه‌ حلهای خروج از بحران درسیستم دولت و همچنین ارائه برنامه - انتقال آزمون های منحصربه ‌فرد حزب کمونیست  و دیگر نیروهای چپ میهنی است که سالها تحقیق وتجربه کره اند:

من می خواهم درآغاز سخنانم از مدیرت فرمانداری «آندری اوگنیویچ کلیچکوف» تشکر کنم، که به من توصیه کرد درمنطقه زادگاه ام اوریول کارکند. من به شخصه ازایشان سپاسگزارم و امروز خلاصه نتایج کار پنج ساله را اعلام می کنم.…

Read more

اضافه‌تولید و گرسنگی در جهان

اضافه‌تولید و گرسنگی در جهان

2.3 میلیارد نفر گرسنه در سایه‌ی تولید بیش‌ از اندازه‌ی غذا

مقدمه‌ی مترجم: ناموزونی، وابستگی، توسعه‌ی نابرابر و در نتیجه‌ی آن فقر و نابرابری اجتماعی درون و میان کشورهای جهان نتیجه‌ی اجتناب‌ناپذیر مدیریت اقتصادی و اجتماعی به روش سرمایه‌دارانه است. این مسئله در تمامی شئون زندگی اعم از مسکن، دستمزد، دسترسی به امکانات بهداشتی و … وجود دارد. مطلب پیش رو به بیان روش‌های مذکور در زمینه‌ی تولید و توزیع غذا می‌پردازد. الگویی که سود شرکت‌ها را جایگزین نیاز مردم می‌کند و در این راه از هیچ کاری حتی دور ریختن مواد غذایی مورد نیاز گرسنگان جهان هم ابایی ندارد.

باور عامیانه‌ای وجود دارد دال بر این‌که جمعیت زیاد به‌ ویژه در کشورهای کم‌توسعه‌یافته و توسعه‌نیافته عامل اصلی گرسنگی و فقر آن‌هاست. آیا این باور عمومی را پژوهش‌های علمی هم ثابت کرده است؟ این مطلب با اشاره به سازوکارهای تولید مواد غذایی، قدرت‌های دخیل در این روند و بهره‌مندان از آن نشان می‌دهد آن‌چه امروز از آن با نام «بحران غذا» نام برده می‌شود آدرس اشتباهی است که توسط باورمندان به مدیریت موجود جهان داده می‌شود در حال…

Read more

سخنان رئیس جمهور چین در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای

سخنان رئیس جمهور چین در نشست

سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای

بعد از ظهر روز سه شنبه ۴ ژوئیه، شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین در بیست و سومین نشست شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای شرکت و سخنرانی کرد.

به گزارش رادیو بین الملل چین: رئیس جمهور چین اظهار کرد، در این دوره از نشست شورای سران سازمان همکاری شانگهای، ایران به عضویت رسمی سازمان همکاری شانگهای در می آید و یادداشت تفاهم تعهدات بلاروس برای پیوستن به سازمان همکاری شانگهای نیز به امضا می‌رسد که نشانه‌ای از نشاط و انرژی خانواده بزرگ سازمان همکاری شانگهای است و به همین خاطر  به هر دو کشور تبریک می‌گویم.

شی جین پینگ با اشاره به تحولات و چالش‌های بی سابقه پیش روی جامعه بشری بر همبستگی، صلح و همکاری تاکید و خاطر نشان کرد که صلح، توسعه، همکاری و برد-برد، روند زمان است که نمی توان جلوی آن را گرفت.

رئیس جمهور چین عنوان کرد: ما باید با تقویت رایزنی و همآهنگی راهبردی، خواستار حل اختلاف…

Read more

رئیس سابق شورای روابط خارجی آمریکا: ایالات متحده جدی ترین خطر برای امنیت جهان است

رئیس سابق شورای روابط خارجی آمریکا:

ایالات متحده جدی ترین خطر برای امنیت جهان است

خبرگزاری شین هوا دوم ژوئیه گزارش کرد که ریچارد هاس همزمان با کناره گیری از ریاست شورای روابط خارجی ایالات متحده اظهار کرد که ایالات متحده جدیترین منشا بی ثباتی در سراسر جهان شده است.

او در مصاحبه ای با نیویورک تایمز گفت که پس از دو دهه اداره شورای روابط خارجی ایالات متحده، به این نتیجه نگران کننده رسیده است که جدی ترین خطر برای امنیت جهان در حال حاضر خود ایالات متحده است.

وی افزود: از هم گسیختگی نظام سیاسی آمریکا به این معناست که در آمریکا تهدید داخلی از تهدید خارجی پیشی گرفته است.

این روزنامه به نقل از هاس نوشت: ایالات متحده به جای اینکه قابل اعتمادترین لنگر در دنیای بی ثبات باشد، به جدی ترین منبع بی ثباتی و نمونه نامشخص دموکراسی تبدیل شده است.

رئیس سابق شورای روابط خارجی آمریکا گفت: وضعیت سیاسی داخلی ما نه تنها شرایطی است که دیگران نمیخواهند از آن الگوبرداری کنند، بلکه من همچنین فکر میکنم که درجه ا…

Read more

چالش شکاف‌ های اجتماعی در فرانسه

چالش شکاف‌ های اجتماعی در فرانسه

آنچه به درگیری‌های قومی و نژادی در فرانسه دامن زده، صرفاً عدم رعایت قوانین یا اعمال تبعیض در مورد مهاجران نیست بلکه نظام اقتصادی این کشور که مبتنی بر ایده‌های لیبرالیستی است، خود پدید آورنده مشکلات و چالش‌های بی‌شماری بوده است.

در پی کشته شدن یک جوان 17 ساله الجزایری به دست پلیس فرانسه، عرب‌ها و آفریقایی تبارهای ساکن این کشور تحت شعار "عدالت نیست، صلح نیست" به پاخاسته‌ اند و شعله خشم و نفرت خود را از تبعیض‌های قومی و نژادی گسترانده‌اند. برخی از سیاستمداران فرانسوی همچون اریک زمور، نامزد سابق ریاست جمهوری فرانسه که به جناح راست افراطی تعلق دارد، تأکید کرده که آنچه در حال وقوع است، بسیار بدتر از بحران سال 2005 است که ناآرامی ها حدود 3 هفته به طول انجامید و فقط حومه شهر پاریس را شامل می‌شد. در واقع اعتراضات فعلی، سراسر فرانسه را در بر گرفته است؛ زیرا اکنون مهاجران در همه نقاط این کشور حضور دارند و این مسئله می‌تواند فرانسه را تا آستانه یک جنگ داخلی پیش ببرد…

Read more

20 blog posts