header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

در عراق چه می گذرد؟

در عراق چه می گذرد؟

اخبار مربوط به تظاهرات مردم ناراضی در عراق، از جمله چند خبر مهمی است که در مرکز دقت و توجه منابع مهم خبررسانی جهان قرار دارد. ماهیت این خبرها حاکی از آن است که بعد از شروع مرحله سوم تظاهرات که در تاریخ 25 اکتبر آغاز گردید، یعنی بعد از گذشت بیش از دو هفته صدها نفر از تظاهرکنندگان کشته و تعدادی بالغ 14 هزار نفر از آنها مجروح و زخمی گردیده اند. سازمان ملل متحد و همچنین نمایندگی بخش خاورمیانه ای سازمان عفو بین الملل در طی بیانیه های هشدار دهنده خواهان بازگشت هرچه سریعتر امنیت و آرامش به آن کشور گردیده اند. و تاکید کرده اند در غیر این صورت ادامه بحران موجود در عراق، نه تنها فاجعه بزرگ انسانی  را به همراه خواهد آورد، بلکه به بحرانی سیاسی و امنیتی تبدیل خواهد گردید که ابعاد آن تمام منطقه خاورمیانه را در برخواهد گرفت.

دلیل اصلی این نارضایتی ها ناکارآمدی مدیریت دولت و فساد مالی گسترده ای است که ساختار سیستم دولتی آن کشور را در بر گرفته است. سازمان نظارت بر شفافیت مالی دولت ها گزارش سال…

Read more

دوران کودتا ها آغاز می شود

دوران کودتا ها آغاز می شود

دکتر محمد حسین یحیایی

نزدیک به سه دهه پیش اتحاد جماهیر شوروی که اولین تجربه بشری برای گسترش رفاه، خوشبختی و آزادی بود از هم پاشید و نظام سرمایه داری خود را پیروزمند میدان و تنها قطب اقتصادی و اجتماعی جهان خواند، در این راستا جامعه شناسان، اندیشه ورزان و تئوریسین های راستگرا به سرعت وارد میدان شدند و سخن از « پایان تاریخ ، دهکده جهانی، جامعه باز و... » به میان آوردند و گفتند که دیگر جنگی رخ نخواهد داد زیرا تضادی در میان نیست و قطب سرمایه داری حاکم بر جهان در راستای منافع خود صلح را جایگزین جنگ خواهد کرد. در حالیکه اینگونه پیش نرفت، جنگ های خانگی و منطقه ای همراه با وحشت تروریسم و ارتجاع بر بخش مهمی از جهان حاکم شد، هزاران انسان را کشت و میلیون ها انسان را آواره و مجبور به مهاجرت کرد.

ایالات متحده آمریکا که سال ها و دهه ها با ارتجاع در مبارزه با گسترش چپ همکاری کرده بود بازهم به حمایت از آنها ادامه داد و مدرن ترین سلاح ها و امکانات مالی را در اختیار آنان گذاشت تا این بار حافظ منافع اق…

Read more

هواداران مورالس تظاهرات تازه‌ای آغاز کردند

هواداران مورالس تظاهرات تازه‌ای آغاز کردند

هواداران «اوو مورالس» رئیس جمهوری مستعفی بولیوی در حمایت از وی تظاهرات کردند.

به گزارش پنجشنبه خبرگزاری فرانسه، تظاهرات هواداران مورالس در حالی است که «ژانین آنیز» رئیس جمهوری موقت بولیوی تلاش‌ها برای تحکیم موقعیت خود را آغاز کرده است.

آنیز که روز پنجشنبه سوگند یاد کرد، فرماندهان جدیدی در ارتش گمارده و نیمی از کابینه ۲۰ نفره خود از جمله وزیر دفاع را معرفی کرده است.

فرناندو لوپز خولیو وزیر دفاع جدید در سخنانی در کالج نظامی لاپاز پایتخت بولیوی گفت: ما آمده‌ایم که کشور را آرام کنیم.

فعالیت برخی کسب‌ وکارها به حالت عادی برگشته اما مدارس و دانشگاه‌ها همچنان تعطیل است و بسیاری از ایستگاه‌های پمپ بنزین هنوز فعالیت خود را از سر نگرفته‌اند.

در همین حال، هواداران مورالس نیز روز پنجشنبه تظاهرات تازه‌ای را آغاز کرده و به سمت ساختمان‌های دولتی حرکت کردند.

چهارشنبه شب پلیس ضدشورش…

Read more

چشم انداز اقتصادی جهان تیره شد

چشم انداز اقتصادی جهان تیره شد

موسسه رتبه بندی " مودی" در گزارش جدید خود چشم انداز اقتصادی جهان را به منفی تغییر داد.

به گزارش ایسنا، موسسه رتبه بندی مودی در گزارش جدید خود از وضعیت اقتصادی کشورهای جهان اعلام کرد که چشم انداز جهانی در سال ۲۰۲۰ به دلیل باقی ماندن نوسانات در فضای سیاسی و افزایش ریسک های اقتصادی و مالی، منفی شده است. این موسسه که پیش تر چشم انداز اقتصادی کشورهای انگلیس، آفریقای جنوبی، هند، مکزیک، ترکیه و هنگ‌کنگ را کاهش داده بود اعلام کرد غیر قابل پیش بودنی بودن فضای سیاسی و جنگ تجاری بین چین و آمریکا بیش از پیش منجر به تضعیف اقتصادهای مبتنی بر صادرات شده است.
موسسه رتبه بندی مودی که در حال حاضر ۱۴۲ کشور جهان و شرکت هایی به ارزش دارایی ۶۳.۲ تریلیون دلار را رتبه بندی می کند در ادامه گزارش خود افزوده است که ریسک های بر سر راه رشد اقتصادی و تامین اعتبارات کاملا چشم‌انداز اقتصادی کشورهای جهان را تحت تاثیر قرار داده است. این موسسه پیش بینی کرده است که روند موجود دارای پیامدهای منفی بیشتری در ماه‌های پیش رو باشد…

Read more

کودتای نظامی در بولیوی و سکوت لیبرال دمکراسی غربی

کودتای نظامی در بولیوی و سکوت لیبرال دمکراسی غربی

اردشیر زارعی قنواتی  

در بولیوی بعد از انتخابات اخیر ریاست جمهوری که بر اساس نتایج رسمی از سوی کمیسیون انتخابات "اوو مورالس" رئیس جمهوری کنونی این کشور در رقابت با "کارلوس مسا" رئیس جمهوری اسبق و راستگرا که تا سال 2005 میلادی زمام امور را در دست داشت، با کسب حدود 47 درصد آراء در مقابل کسب حدود 36 درصد آرای رقیب خود پیروز انتخابات در همان دور اول معرفی شد. با اعتراضات حامیان کاندیدای شکست خورده به دلیل ادعای تقلب و دستکاری در نتیجه آراء، حمایت کشورهای راستگرای آمریکای لاتین از مخالفان مورالس و دخالت واشینگتن و درخواست ابطال نتیجه انتخابات و در فاز نهایی هم کودتای نظامیان، رئیس جمهوری قانونی و رهبران متحد وی در چارچوب اقدام کودتا مجبور به استعفاء از سمت ها خود شدند. بر اساس سیستم انتخاباتی بولیوی چنانچه یک کاندیدا نتواند بیش از 50 درصد آرای لازم را کسب کند چنانچه کاندیدای پیشتاز از حدنصاب 40 درصد با اختلاف ده درصد از رقیب خود عبور کند، پیروز انتخابات خواهد بود. تمام داستان و مناقشه از آنجا آغاز شد که در برآوردهای اولیه از شمارش مقدماتی آرای اخذ شده تا وقتی که حدود 84 درصد آرای ماخوذه شمارش شد مورالس بالای 45 درصد در مقابل رای 38 درصدی کارلوس مسا پیش بود و بعد از تکمیل شمارش آراء اعلان شد که این تناسب به 47 در مقابل 36 درصد تغییر یافته و بر این اساس مورالس در همان دور اول پیروز انتخابات شده است. با اعلان رسمی این نتیجه اختلافات شروع گردید و مخالفان دست به اعتراض زده و معتقد بودن که برای کشانده نشدن انتخابات به دور دوم در نتایج انتخابات دستکاری و تقلب صورت گرفته…

Read more

سناتور دموکرات آمریکا اتفاقات بولیوی را کودتا دانست

سناتور دموکرات آمریکا اتفاقات بولیوی را کودتا دانست

سناتور دموکرات و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، اتفاقات بولیوی را «کودتا» دانست و نسبت به تحولات سیاسی این کشور ابراز نگرانی کرد.

«برنی سندرز» در توئیتی نوشت: بسیار نگران آنچه هستم که به نظر می رسد کودتا در بولیوی است و ارتش بعد از چند هفته ناآرامی سیاسی، به منظور برکنار کردن اوو مورالس از قدرت مداخله کرد.

این سناتور آمریکایی از ایالت ورمونت افزود: آمریکا باید خواستار پایان خشونت در بولیوی شود و از نهادهای دموکراتیک این کشور حمایت کند.

به گزارش تارنمای آمریکایی هیل، سندرز با توئیت روز گذشته(دوشنبه) خود به جمع کسانی پیوست که درباره خلع مورالس از قدرت ابراز نگرانی کرده و اتفاقات این کشور را کودتای نظامی در این کشور دانسته اند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از برکناری مورالس از قدرت حمایت کرده است.

«الکسندریا اُکاسیو  کورتس» نماینده دموکرات مجلس نمایندگان  آمریکا از ایالت نیویورک…

Read more

نسل‌کشی سرخپوستان و قتل‌عام مداوم اساس موجودیت ایالات متحده آمریکا

نسل‌کشی سرخپوستان و قتل‌عام مداوم اساس موجودیت ایالات متحده آمریکا

سرگئی پطروف / ا. م. شیری

ایالات متحده فعلی آمریکا که «چراغ» دموکراسی حساب می‌شود، فقط امروز نیست که با تحمیل جنگ به همه جهان تمامی قوانین انسانی و اخلاقی قابل تصور را نقض می‍کند. ایالات متحده آمریکا کشوری است که از ابتدا با خونریزی و ظلم بر جمعیت بومی و نسل‌کشی آن ساخته شده است.

ایالات متحده را افراطیون مذهبی معتقد به ویژه و برگزیدۀ خدا بودن خود بنیان نهادند. در اصل همه آنهایی را که با سفیدپوستان آمریکایی بنوعی تفاوت داشتند، آدم حساب نمی‌کردند، بدین سبب، ایالات متحده آمریکا بعنوان یک کشور از ابتدا بر اساس نسل‌کشی خشن جمعیت بومی ساکن آمریکای شمالی ساخته شد.

اگر چه این نسل‌کشی امروز تا حدودی شکل «متمدنانه‌» بخود گرفته، اما همانطور که در مقالۀ مربوط به جزئیات مشکلات سرخپوستان(۱) هم در اردوگاههای نگهداری خود و هم در خارج از آنها گفته می‌شود، هرگز متوقف نشد. سخن از مشکلاتی مانند فقر، وحشیگری پل…

Read more

لاوروف: البغدادی ساخته دست خود آمریکا بود

لاوروف: البغدادی ساخته دست خود آمریکا بود

سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به خبر کشته شدن “ابوبکر البغدادی” گفت: سرکرده گروهک تروریستی داعش ساخته دست خود آمریکایی‌ها بود.

لاوروف که در گفت وگو با شبکه تلویزیونی “روسیه ۲۴ سخن می گفت، تصریح کرد: وزارت دفاع روسیه، دیدگاه خود را در مورد البغدادی منتشر کرد و مسکو به دنبال اطلاعات بیشتر در این باره است.

وزیر امور خارجه روسیه با بیان این‌که «خبر کشته شدن البغدادی موجی از شادی را بدنبال داشت»  ادامه داد: نظامیان روسی همچنان درحال بررسی حقایق این ماجرا هستند و نمی توان بسیاری از مطالبی را تأیید کرد که ایالات متحده مطرح کرده است.

لاوروف اظهار داشت :‌ نابودی تروریست‌ها بویژه البغدادی که بارها خبر کشته شدن آن منتشر شده بود، می‌تواند گامی مثبت باشد، بویژه در سایه این که وی یک نقش مخرب داشت، داعش را بوجود آورد و تلاش کرد، یک خلافت تشکیل دهد.

وی تصریح کرد: داعش پس از حم…

Read more

خاورمیانه: اعتراض‌های توده‌ای به‌جای جنگ‌های فرقه‌ای

خاورمیانه: اعتراض‌های توده‌ای به‌جای جنگ‌های فرقه‌ای

پاتریک کوبرن

جنگ‌های داخلیِ فرقه‌ای و قومی که طی 40 سال گذشته بخش بزرگی از خاورمیانه را ویران کرده رو به پایان است. جایگزین آن‌ها نوع جدیدی از مبارزه است که در آن اعتراضاتی همانند قیام‌های مردمیْ تن نخبگان فاسدی را به لرزه درمی‌آورد که قدرت‌شان را با این ادعا توجیه می‌کنند که مدافعان اجتماع در برابر تهدید خشونت یا همنوع‌کشی افراطی‌اند.

در ماه اکتبر در اتاقم در هتلی در بغداد نشسته بودم و فکر می‌کردم مقاله‌ای درباره‌ی بازگشت صلح به پایتخت عراق بعد از شکست داعش بنویسم. از آخرین انفجار بزرگ در خیابان‌های بغداد که به مرگ بسیاری انجامیده بود سه سال می‌گذشت، چیزی که بارها به شکل خوفناکی تکرار می‌شد.

داشتم کارم را شروع می‌کردم که صدای «تق تق» از دور شنیدم که به نظرم صدای گلوله می‌آمد، اما فکر کردم احتمالاً مردمی باشند که دارند در عروسی یا مسابقه‌ی فوتبال پایکوبی می‌کنند. اما موج شلیک گلوله‌ها طولانی‌تر از آن بود که چنین توجیهی درست باشد و به سالن ورودی رفتم تا ببینم در خیاب…

Read more

مجله نیویورک: آنچه واشنگتن از سوریه می‌خواهد، نفت است

مجله نیویورک: آنچه واشنگتن از سوریه می‌خواهد، نفت است

ترامپ با صراحت گفته است: احمق‌ها می‌پرسند چرا ۲۰ سال در خاورمیانه مانده‌اید؟ خیلی راحت می‌گویم: نفت.

بنجامین هارت در مقاله‌ای برای مجله نیویورک نوشت:” اولین اولویت سیاست دولت دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در سوریه مصادره و تصرف منابع نفتی این کشور عربی است. یک چیز درباره این وضعیت پرهرج و مرج که ظاهرا بر ذهنیت و طرز تفکر ترامپ غالب شده وجود دارد و آن نفت بسیار گرانبهای سوریه است

طی هفته‌های گذشته ترامپ از طریق توییت‌ها و بیانیه‌های علنی صریحا اعلام کرده که حفاظت از میادین نفتی سوریه از اولویت بسیار بالایی برخوردار است.

ترامپ در هفته‌های گذشته علنا به تحت کنترل گرفتن نفت سوریه بالید. وی روز جمعه مجددا این موضوع را مطرح کرده و در توییتی نوشت: هنگامی که برخی احمق‌ها می‌پرسند که چرا ۲۰ سال در خاورمیانه مانده‌اید خیلی راحت می‌گویم نفت.

این سوال که چرا آمریکا نس…

Read more

قدمت راه‌ اشک

قدمت راه‌ اشک

یوری امیلیانوف/ ا. م. شیری

صدمین سالگرد مرگ آخرین سرخپوست (هندی در متن اصلی) از قبیلۀ یانا، یک تاریخ بی‌اهمیت بنظر می‌رسد. با این حال، لازم به یاداوری است که این تعبیر بی‌شرمانۀ ژنرال فیل شریدان را که « سرخپوست خوب، سرخپوست مرده است!»، ایالات متحده آمریکا همیشه بمثابه معیار تنظیم مناسبات با همه اقوام، قبایل و ملت‌ها قرار داده است.

تبلیغات غرب از متهم کردن کشور ما به همه جنایت علیه بشریت خسته نمی‌شود. خشم و عصبانیت ایالات متحده آمریکا، کانادا و کشورهای اتحادیه اروپا از «الحاق غیرقانونی کریمه به روسیه» در سال ۲٠۱۴ پایان ندارد. اتهامات مشابهی در داخل کشور نیز مطرح می‌شود. بعنوان مثال، دو روز پیش، هنگام فیلمبرداری برنامه «حق رأی» تحت سرپرستی «بنیاد برنامه‌های منطقه‌ای و قانونگزاری» باریس نادیوژدین اظهار داشت، که اتحاد شوروی تنها کشور جهان در قرن بیستم بود، که بخاطر «عظمت‌طلبی» مرتکب جنایت بی‌سابقه تا آن تاریخ علیه بشریت شد، و رهبری اتحاد شوروی برای دستیابی به موفقیت‌ها در مقیاس کشوری، ارزشی به قربانیان قائل نبود. او تصریح کرد، که فقط افراد با فرهنگ می‌توانند به ارزش زندگی انسان بیاندیشند. نادیوژدین و همیچنین، پاول گوسی‌‌یف سردبیر روزنامۀ «مسکوسکی کامسامول»، الکساندر گنزدیلوف، معاون رئیس حزب «یابلاکا» (سیب)، یان راچینسکی عضو هیأت مدیره انجمن «مِموریال» (یادبود) از جمعیت روسیه خو…

Read more

حوادث و رویدادها در سوریه وارد مرحله جدیدی شده است

حوادث و رویدادها در سوریه وارد مرحله جدیدی شده است

در تاریخ نهم اکتبرنیروهای نظامی ارتش ترکیه با همراهی نیروهایی که به اسم ارتش ملی سوریه نام گذاری شده است و با استفاده از همه نوع تسلیحات بسیار پیشرفته، به منطقه شمال سوریه که تحت کنترل نیروهای سوریه دمکراتیک است، حمله نمودند. دولت ترکیه حفظ امنیت ملی و جلوگیری از نفوذ تروریست ها را، دلیل اصلی ورود نیروهای نظامی اش، به خاک سوریه اعلام کرد. ولی در این مورد تا کنون هیچگونه سند و مدرکی حقوقی را که مورد قبول و پذیرش جامعه جهانی باشد ارائه نداده است.

شروع و ادامه این حملات خسارات و تلفات زیادی را به مناطق مسکونی و ساکنین غیر نظامی آن مناطق تحمیل نموده است که در بیانات سازمان عفو بین الملل در تاریخ 18 اکتبر و کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد در تاریخ هفدهم اکتبر به آن اشاره شده است. دولت ترکیه با شروع و ادامه این جنگ چندین هدف را که خود مهم می داند، پی گیری می نماید. مهمترین این هدفها آن است که از دست یابی کردها به یک دستاورد حقوقی ـ سیاسی جلو گیری کند. این هدف از عناصر اصلی دکترین امنیتی ترکیه  از سال 1923 به بعد می باشد. هدف دیگر آن است که با انتقال دادن پناهندگان جنگ داخلی سوریه به مناطق کردنشین سوریه، تغییر دموگرافیک بوجود آور…

Read more

تظاهرات میلیونی مردم شیلی علیه دولت راستگرای سباستین پینرا

تظاهرات میلیونی مردم شیلی علیه دولت راستگرای سباستین پینرا

مردم شیلی هفتمین روز از اعتراض‌های خود به وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی این کشور، بزرگترین تظاهرات از زمان آغاز اعتراض ها را برگزار کردند.

خبرگزاری رویترز بامداد جمعه گزارش داد که نزدیک به یک میلیون نفر از مردم شیلی روز جمعه (به وقت محلی) در سانتیاگو پایتخت این کشور بزرگترین تظاهرات از زمان آغاز اعتراضات به نابرابری اقتصادی و اجتماعی در این کشور آمریکای جنوبی را برگزار کردند.

جمعیت معترض که به گفته «کارلا روبیلار» فرماندار سانتیاگو به یک میلیون تن می‌رسید، خیابان‌های این شهر را بستند و اعتراض رانندگان کامیون و تاکسی نیز به این تظاهرات افزوده و باعث تعطیلی حمل‌ونقل عمومی شد.

ارتش شیلی امنیت شهر سانتیاگو را که 6 میلیون جمعیت دارد و در حال حاضر در آن وضعیت فوق‌العاده اعلام شده، به دست گرفته است.

تظاهراتی که با اعتراض به افزایش بهای حمل‌ونقل عمومی آغاز شده بود، به اغتشاش، آتش زدن اماکن عمومی و…

Read more

متن کامل توافق روسیه و ترکیه درباره سوریه منتشر شد

متن کامل توافق روسیه و ترکیه درباره سوریه منتشر شد

فارس : روسای جمهور ترکیه و روسیه بعد از دیداری چند ساعته در شهر سوچی به توافقی در خصوص شمال سوریه دست پیدا کردند.
متن کامل توافق ترکیه و روسیه درباره شمال سوریه به زبان انگلیسی منتشر شده است. ترجمه‌شده این متن در زیر آمده است:

۱- دو طرف بر تعهد خود برای حفظ اتحاد سیاسی و تمامیت ارضی سوریه و محافظت از امنیت ترکیه تأکید کردند.
۲- آنها بر عزم خود برای مبارزه با تروریسم در تمامی اشکال و جلوه‌های آن و جلوگیری از برنامه‌های تجزیه‌طلبانه در شمال سوریه تأکید کردند.
۳- در این راستا، وضعیت فعلی ایجاد شده در منطقه عملیات «چشمه صلح» شامل تل‌ابیض و رأس العین به عمق ۳۲ کیلومتر حفظ خواهد شد.
۴- هر دو طرف اهمیت توافق آدانا را تأیید می‌کنند. دولت روسیه، اجرای توافق آدانا را در شرایط فعلی تسهیل خواهد کرد.
۵- از ساعت ۱۲:۰۰ ظهر تاریخ ۲۳ اکتبر ۲۰۱۹، پلیس نظامی روسیه و نیروهای حفاظت مرزی سوریه وارد سمت سوری مرز ترکیه -سوریه،…

Read more

توافق روسیه و ترکیه درباره کردهای شمال سوریه

توافق روسیه و ترکیه درباره کردهای شمال سوریه

روسیه و ترکیه در جریان مذاکرات ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری دو کشور که بیش از شش ساعت و نیم به طول انجامید در تفاهمنامه‌ای ۱۰ ماده‌ای درباره سوریه توافق کردند که تمام واحدهای متعلق به شبه نظامیان کرد در نزدیکی مرز ترکیه باید از منبج و مناطق حومه آن خارج شوند.

رئیس جمهوری روسیه می گوید در گفتگو با رجب طیب اردوغان راه حل هایی تعیین کننده برای مناقشه شمال سوریه بدست آمده است. اردوغان نیز در پایان گفتگو با همتای روس خود از دستیابی به یک «توافق تاریخی» خبر داد.

رئیس جمهوری ترکیه شامگاه سه شنبه پس از گفتگویی طولانی مدت با ولادیمیر پوتین در شهر سوچی در جریان یک کنفرانس خبری تصریح کرد: «امروز برای مبارزه با تروریسم، صیانت از تمامیت ارضی و وحدت سیاسی در سوریه و نیز بازگشت آوارگان سوری به کشورشان با آقای پوتین به یک توافق تاریخی دست یافتیم

اردوغان تاکید کرد بر اساس این توافق…

Read more

«دنیای بدون گرسنگی»؛ آرزویی محال

«دنیای بدون گرسنگی»؛ آرزویی محال

دیروز 16 اکتبر (۲۴ مهرماه)، روز جهانی غذا بود. این مناسبت، امسال با تاکید بر شعار سال ۲۰۱۹ سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد با عنوان «رفتار ما آینده ما را می‌سازد، رژیم غذایی سالم برای دنیای بدون گرسنگی» برگزار شد. در ایران نیز روز جهانی غذا با شعار ملی «اصلاح الگوی تغذیه برای حفظ و ارتقای سلامت» در سراسر کشور ویژه‌برنامه‌هایی درپی داشت که تا 26 مهرماه ادامه دارد. برنامه‌ها و شعارهایی که در حد حرف و لفظ باقی می‌ماند و حکایت همچنان باقی است.

اتلاف سالانه ۴۰۰ میلیارد دلار  مواد غذایی 

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، فائو، در تازه‌ترین گزارشی که در سایت رسمی خود منتشر کرده است، می‌گوید سالانه ۴۰۰ میلیارد دلار مواد غذایی بدون اینکه به بازار برسد، تلف می‌شود. این میزان برابر ۱۴ درصد از کل مواد غذایی تولیدی در جهان طی یک سال است. این گزارش می‌افزاید، کشورهای آسیای مرکزی سهمی بیش از ۲۰ درصد در کل اتلاف مواد غذایی قبل از رسیدن به بازار، دارند و سهم آمریکای شمالی و اروپا حدود ۱۶ درصد و سهم آفریقای سیاه ۱۴ درصد است. یکی از عمده‌ترین دلایل اتلاف مواد غذایی در مرحله تولید تا بازار، نبود زیرساخت‌ها و انبارهای مناسب و سرد است. د…

Read more

از چشمه صلح خون جاریست

از چشمه صلح خون جاریست

دکتر محمد حسین یحیایی

از مدت ها پیش زمزمه مداخله در مناطق شمالی سوریه و حمله به پایگاه های یگان های مدافع خلق، پ ک ک و دیگر گروه ها (پ ی گ ، پ ی د و پ ک ک )مطرح بود و بگوش می رسید، اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مداخلات و حملات پیشین ( سپر فرات، شاخه زیتون و... ) از این جمله استفاده کرده بود « آنسیزین بیر گجه گله بیلیریم ،به ناگهان شبی وارد می شوم » و این بار هم آن را بکار برد و در 9 اکتبر هواپیماهای جنگی ترکیه به برخی از شهرهای شمالی سوریه که در کنترل کرد ها بود حمله کرد( راس العین و ... ) در پی آن نیروهای زمینی به همراه ارتش آزادی بخش سوریه که نام خود را به ارتش ملی سوریه تغییر داد وارد عمل شد و به سرعت خود را به شرق رودخانه فرات رساند. در این مدت تعداد زیادی از طرفین کشته شده ( بر اساس گزارش رادیو تلویزیون ترکیه تا روز 6 عملیات 560 نفر از نفرات نیرو های کرد به هلاکت رسیده و تعدادی هم در شهر های ترکیه« نوسیبین و سروچ » که غیر نظامی بودند بر اثر شلیک توپخانه از سوی کرد ها کشته شدند از تعداد کشته های ارتش ترکیه و نفرات ارتش ملی که از حمایت ترکیه برخوردارند رقمی منتشر نشده است ) و کشتار همچنان ادامه دارد در نتیجه عملیات نظامی ترکیه در آنسوی مرز ها که نام « جشمه صلح » به ان داده شده تبدیل به چشمه خونی شده است که همچنان خون در آن جاریست.…

Read more

توافق کردها و دمشق برای استقرار ارتش سوریه در مرز ترکیه

توافق کردها و دمشق برای استقرار ارتش سوریه در مرز ترکیه

 دولت سوریه و کردهای این کشور بر سر استقرار نیروهای ارتش در مرز مشترک با ترکیه به توافق رسیدند.

به گزارش شبکه خبری المیادین، خبرنگار خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) شامگاه امروز (یک شنبه) اعلام کرد که یگان هایی از ارتش این کشور به سمت شمال به راه افتادند تا با تجاوز ارتش ترکیه و شبه نظامیان سوری وابسته به آن به خاک سوریه مقابله کنند.

پس از آن نیز مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه در تایید این مسئله، بیانیه ای صادر کرد که مشروح آن به شرح ذیل است:

در چارچوب توافق با دمشق، نیروهای دولت سوریه صبح فردا در مرز مشترک با ترکیه مستقر خواهند شد. پروژه ما در شمال و شرق سوریه خواهان جدایی نبود بلکه همواره خواهان راه حل سیاسی بودیم و هستیم.

به کشورهای همسایه حتی ترکیه تعرض نکرده و آنها را تهدید نکردیم با این حال این کشور همواره ما را به تروریسم متهم کرده و می کند. ترکیه در گسترش تروریسم در سوریه از همان آغاز بحران، نقش منفی فعالی ایفا کرد.…

Read more

آمریکا از معاهده “آسمان‌های باز” خارج می‌شود

آمریکا از معاهده “آسمان‌های باز” خارج می‌شود

دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در ادامه سریال‌های خروج از پیمان های مهم بین‌المللی این بار قصد خروج از پیمان “آسمان‌های باز” (Open Skies) را دارد.

معاهده آسمان‌های باز توافقنامه‌ای بین ۳۴ کشور جهان است که در خصوص اجازه پرواز هواپیماهای جاسوسی و تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده می‌باشد. این معاهده جهت ایجاد درکی متقابل و اطمینان به کشورهای امضاکننده در خصوص کلیه تحرکات و فعالیت‌های نظامی که ممکن است باعث نگرانی آن‌ها شود، ایجاد شده‌است. معاده آسمان‌های باز یکی از بزرگ‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای هرچه شفاف‌تر کردن فعالیت‌های نظامی است.

مفهوم اولیه این طرح در سال ۱۹۵۵ توسط دوایت آیزنهاور، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، به شوروی در کنفرانس ژنو ارائه شده بود که با مخالفت روس‌ها روبه‌رو شد. بعد از مخالف شروری، این طرح برای سال‌ها از دستور کار خارج شد که در نهایت در دوران ریاست جمهوری جرج بوش پدر مجدداً در مورد آن بحث شد که منجر به امضای توافقنامه‌ای در ۲۴ مارس ۱۹۹۲ شد. در نهایت نیز از اول ژانویه ۲۰۰۲ این طرح عملیاتی و…

Read more

فوران آتشفشان عراق

فوران آتشفشان عراق

آنتون وسلوف/ ا. م. شیری

اوضاع هفته گذشته عراق را می‌توان بروز یک وضعیت اضطراری نامید. تصمیم مقامات برای استفاده از زور علیه معترضان که از مدتها پیش مدام خواستار ایجاد اشتغال، بهبودی شرایط معیشتی، مبارزه با فساد بودند، فقط یک اشتباه ساده نبود. این تصمیم به نتیجه معکوس منجر شد. اعتراضات تقریبا سرتاسر کشور را فراگرفت و به شکل مقاومت فعال، منجمله، استفاده از سلاح درآمد. طی چهار روز اعتراضات حداقل ۱٠۵ نفر کشته شد. ۱۶ نفر از آنها مأموران نیروهای انتظامی بودند. نزدیک به ۴ هزار نفر مجروح گردید. دهها ساختمان دولتی و همچنین دفاتر چندین استانداری و حزبی تصرف و به آتش کشیده شد.

روز دوم اکتبر(۱٠ مهر- میزان) نیروهای مسلح بدستور نجاح حسن الشمری وزیر دفاع بحالت آماده‌باش کامل درآمدند. بامداد روز سوم اکتبر (۱۱ مهر- میزان) دولت عراق در بغداد ساعت منع عبور و مرور اعلام کرد که بر اساس آن، حرکت پیاده و وسایل حمل و نقل در تمام شهر، به استثنای خدمات اضطراری و سفر به فرودگاه ممنوع گردید. با این وجود، حرکت در مسیر فرودگاه نیز توسط معترضان قطع شد. حتی محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق که فورا از سفر خارج برگشت،…

Read more

20 blog posts