header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

100- مین سالگرد اتحاد جماهیرشوروی باید به جشن ملی تبدیل شود.

100- مین سالگرد اتحاد جماهیرشوروی باید به جشن ملی تبدیل شود.

در تریبون دومای دولتی : یوری آفونین معاون اول کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه .

همکاران عزیز! فراکسیون حزب کمونیست فدراسیون روسیه لازم می داند بار دیگر توجه شما را به صدمین سالگرد تاریخی تشکیل جمهوری های سوسیالیستی اتحاد شوروی جلب کند.

ما عمیقاً باورمندیم در شرایطی قرار داریم که بدون بهره گیری از تجربه تاریخی اتحاد شوروی زنده نخواهیم ماند.

تاریخ کشورمان با مداخله دولت های خارجی آغاز شد و با فاجعه آمیز ترین جنگ جهانی دوم در تاریخ بشریت روبرو بود. حاکمیت فاشیست آلمان با اروپای سرمایه داری متحد شد و تلاش کردند تا اتحاد جماهیر شوروی را نابود سازند.

تاریخ اتحاد شوروی تاریخ تحریم‌ها و تحمیل نظر اقتصادی و فناوری های امپریالیسم درخاموش کردن کشورما بود. یعنی70 سال در چنین شرایطی زندگی کردیم. اما ما در دوران گذشته توسعه سریع داشتیم و دارای دستاوردهای عظیمی بودیم که درمدت کوتاه بالا ترین پیشرفت اقتصادی را…

Read more

چه کسانی پشت تروریسم نامیدن روسیه قراردارند؟

چه کسانی پشت تروریسم نامیدن روسیه قراردارند؟

نویسنده نیکولای ولوویچ : مسئول شعبه ایدئولوژیک کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس.  

پارلمان اروپا روسیه را به عنوان حامی تروریسم یعنی ​​کشوری که از روش های تروریستی استفاده می کند به رسمیت شناخت. یک روز پیش از آن، مجمع پارلمانی ناتو در نشست سالانه خود در مادرید  قطعنامه مشابهی را تصویب کرد.اما نازی ها خواستار تشکیل دادگاه ویژه ای هستند تا رهبری روسیه را به "جنایت وحشتناک جنگی " محکوم کنند.

این قطعنامه علیرغم اینکه نمادین هست حتی برای خود کشورهای اتحادیه اروپا و ناتوهیچ گونه اهمیت حقوقی واجرائی ندارد، اما آنان  به استقبال زلنسکی به شادمانی او بر مواد مخدره رفته اند.

مافیای غرب همچنان سیاستی را با اهداف تشدید درگیری دنبال می کند. آنها با اظهارات خط دهنده  در مورد اوکراین به ائتلاف آتلانتیک شمالی(ناتو)، برای ادامه ارتکاب جنایات علیه بشریت بار دیگر الهام بخش رژیم کیف شده اند.…

Read more

سفر رسمی رئیس جمهور کوبا به مسکو در تحکیم اهداف صلح و سوسیالیسم!

سفر رسمی رئیس جمهور کوبا به مسکو

در تحکیم اهداف صلح و سوسیالیسم!

«میگل دیازکانل برمودز» رئیس جمهور- دبیر اول کمیته مرکزی حزب کمونیست کوبا عصر شنبه 19 نوا مبر2022 با هیئتی وارد مسکو شد، در اولین  دیدار با گنادی زیوگانف صدرحزب کمونیست فدراسیون روسیه وایوان ملنیکوف معاون اول و رهبری حزب کمونیست درفضای گرم و دوستانه به گفتگو نشست. (1)

در این  گفتگو، مسائل مربوط به همکاری‌های ثمربخش ، توسعه روابط دو‌جانبه بین مسکو و کوبا و موضوع مشکلات دو کشورمورد بحث وتبادل نظر قرار گرفت .

گنادی زیوگانف با تاکید بر حمایت مستمر فراکسیون حزب کمونیست فدراسیون روسیه در دومای دولتی از مبارزات طولانی مدت، از قهرمانی ها ی مردم کوبا برعلیه محاصره سیاسی – اقتصادی ایالات متحده ابرازقدردانی نمود.

گنادی زیوگانف در این گفتگوبه موضوع بحران امپریالیستی ، جنگ ایالات متحده و ناتو که با استفاده از رژیم « باندرا » نازی اوکراین علیه روسیه صورت گرفت ابراز نظرنمود.…

Read more

اهمیت سفر رئیس جمهور کوبا به روسیه

اهمیت سفر رئیس جمهور کوبا به روسیه

به دنبال تاکید و اراده جدی روسای جمهوری روسیه و کوبا برای تقویت روابط میان دو کشور در بحبوحه تنش‌های بین‌المللی، بنای یادبود «فیدل کاسترو» رهبر انقلابی کوبا در میدانی در مسکو به نشانه این «پیوند محکم دوستی» افتتاح شد.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای شبکه تلویزیونی تله‌سور، «میگل دیاز کانل» رئیس‌جمهوری کوبا در دیدار با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد: سفر به مسکو برای ما اهمیت بسیار عمیقی دارد. این دیدار زمانی انجام می‌شود که روسیه و کوبا هر دو تحت تحریم‌هایی هستند که از یک دشمن نشات می‌گیرد.

وی افزود: یکبار دیگر می‌خواهم تکرار کنم که روسیه همچنان می‌تواند روی کوبا و همه اراده و تعهد ما به عنوان تحسین‌کنندگان تاریخ روسیه و فرهنگش حساب کند. دیاز کانل اطمینان داد «ما هر کاری را برای ادامه تقویت و گسترش روابط دوجانبه‌مان انجام خواهیم داد».

رئیس‌جمهوری کوبا، ایالات متحده را م…

Read more

چه بلایی سر جهان آمده است و ما در این رابطه باید چه کار کنیم؟

رهبر چین در نشست سران کشورهای عضو گروه 20:

  چه بلایی سر جهان آمده است و ما در این رابطه باید چه کار کنیم؟

روزنامه «چاینا دیلی» مقاله ای را با طرح سؤال اخیر مطرح شده از سوی «شی جین پینگ» رهبر چین در جریان برگزاری اولین جلسه مربوط به هفدهمین نشست سران کشورهای عضو گروه 20 در بالی اندونزی مبنی بر اینکه «چه بلایی سر جهان آمده است و ما در این رابطه باید چه کار کنیم؟»، منتشر کرد و نوشت طبق گفته های شی، اینها سؤالات زمان کنونی هستند.  

رهبر چین از تمامی کشورهای دنیا خواست برای عبور از مشکلات فعلی و ایجاد آینده ای به مراتب بهتر، دست در دست یکدیگر به این سؤالات پاسخ دهند.

طبق این گزارش، همانطور که شی باز هم صراحتا عنوان کرد، پاسخ های چین در برابر این سؤالات به این شرح هستند: «این اختلافات و تقابل های درون جامعه بین المللی است که مشکل اساسی محسوب می شود و راه چاره این است که تمامی کشورها در مواجه با خطرات و چالش ها، فارغ از اختلافات و تفاوت های احتمالی اشان، کنار یکدیگر بایستند…

Read more

به به! بلاخره رسیدیم؟ در رابطه با عقب نشینی ارتش روسیه از خرسون

ن.ن. نیکیتچوک     صدر هئیت رئیسۀ «روسو» -  دانشمندان روسیه با گرایشات سوسیالیستی

    11 نوامبر 2022

به به! بلاخره رسیدیم؟

در رابطه با عقب نشینی ارتش روسیه از خرسون

  ما همه بخوبی به خاطر داریم که چگونه تبلیغات فشرده در کانال های تلویزیونی با حرارت اطمینان می دادند که « خرسون مال ماست» و ابدآ هیچ صحبتی برسر تسلیم کردن آن نمی تواند وجود داشته باشد و...  و حالا همچون برق در روز روشن تصمیم به تخلیۀ خرسون و عقب نشینی به قسمتِ چپ ساحل دنیپر گرفته شد. اکنون با همان حرارت به مردم اطمینان می دهند که این تصمیم ضروری و صحیح است.

  هرچند که این اولین بار نیست که ما شاهد چنین مانورهایی هستیم. اما مردم روسیه در چنین وضعیتی نمی توانند دچار ناامیدی و دلسردی نشوند. مردمِ ما در جریان از دست دادن "ایزوما" و "بندر سرخ" نیز دچار همین نا امیدی و دلسردی شدند. در آن جا، بعد از خروج ما، مزدوران خارجی و فاشیست های باندِردست به قتل عام مردمی زدند که از ارتش روسیه حمایت کرده بودند. آخر ما به آنها اطمینان دادیم، به آنها پاسپورت روسیه را دادیم و اطمینان دادیم که آنها را دور نمی اندازیم، اما دور انداختیم!  تسلیم کردن اراضی روسیه که برای تصرف آن خونِ سرباز روسیه ریخته شده، باعث بی اعتمادی به …

Read more

چرا خطوط راه آهن اوکرائین را بمباران نمی کنند؟

ن. ن. نیکیتچوک  صدر هئیت رئیسۀ «روسو» - دانشمندان روسیه با گرایشات سوسیالیستی 

 31 اکتبر 2022

چرا خطوط راه آهن اوکرائین را بمباران نمی کنند؟

  کلان سرمایه داران روسیه اجازه بمباران خطوط راه آهن و موسسات زیربنایی اوکرائین را نمی دهند. این از بیانات و اعترافات "ک. سیفکوف"، معاون رئیس آکادمی واحدهای توپخانه و راکتِ ارتش روسیه است. راه آهن اوکرائین تاکنون دست نخورده به کار خود ادامه می دهد. چونکه سرمایه داران روسیه  و اوکرائین و غرب در آن منافع مشترک دارند و از این راه مشغول تجارت و کسب  درآمدهای کلان هستند. در این تجارت، از لحظه آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه (تهاجم نظامی دولت روسیه به اوکرائین) تاکنون تغییری حاصل نشده است. طبق گفته ک. سیفکوف از طریق خطوط راه آهن اوکرائین فلز "تیتان" از روسیه به غرب صادر می گردد. فلز تیتان مادۀ اولیۀ مورد نیاز حیاتی و ضروریِ بخش مهمی از صنایع کشورهای غربی، از جمله صنایع نظامی آنها است. و برای ارسال این ماده، را حت ترین و با صرفه ترین راه که روسیه را به اروپا پیوند می دهد همان راه آهن اوکرائین است. …

Read more

«به من بگو دوستت کیست، تا بگویم تو کی هستی»

ن. ن. نیکیتچوک صدر هئیت رئیسۀ «روسو» - دانشمندان روسیه با گرایشات سوسیالیستی 

 30 اکتبر 2022  

«به من بگو دوستت کیست، تا بگویم تو کی هستی»

  چند روز پیش، رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در یک گردهمایی بین المللی در «والدای»، در یک سخنرانی طولانی شرکت کرد. در این اواخر او هر چه بیشتر مقابل شوندگان قرار می گیرد اصلاً برایش مهم نیست که این حرفها را ما بارها شنیده ایم و تکراری هستند. و این بار باز هم به غرب حمله کرد و ایراد اصلی او نسبت به غرب، مسئله دختران و پسران همجنسگرا بود. اینکه آنها می خواهند ما را مجبور کنند که اجازۀ تظاهرات نمایشی به آنها بدهیم، ولی ما مقاومت می کنیم.  اما مسئله اصلی رئیس جمهور که مجدداً اعلام کرد آن بود که جهان در بحران به سر می برد، همه چیز بهم خورده...  و اینکه چگونه باید از این وضعیت بیرون آمد، او نمی داند. رئیس جمهور پوتین نسخه حاضری برای این وضعیت ندارد. تصور کنید که شما پیش پزشک می روید به امید اینکه کمکی دریافت کنید. اما پزشک به شما می گوید که نمی دانم  شما را چطور معالجه کنم.…

Read more

چین را بهتر بشناسیم! رشد و توسعه چین با محوریت دولت های محلی

چین را بهتر بشناسیم!

رشد و توسعه چین با محوریت دولت های محلی

«سياست اصلاحات و درهای باز چين» 40 و اندی سال پيش در 18 دسامبر سال 1978 در سومين نشست عمومی يازدهمين دوره كميته مركزی حزب كمونيست چين با محوريت «سازندگی اقتصادی در امور ملی» آغاز شد.

از سياست اصلاحات و درهای باز چين با عنوان سوسياليسم با ويژگی های نوين و مختص چين نيز ياد می شود. چين بر اساس اين سياست توانست در سه دهه نخست آن، رشد اقتصادی 10 تا 12 درصد را حفظ كند در يك دهه گذشته نيز، رشد اقتصادی اين كشور بين 6 تا 8 درصد متغير بوده و اين رقم نيز اكنون در دامنه قابل قبولی قرار دارد.
شواهد تاريخی نشان می دهد اين كشور از غنی ترين و حاصلخيز ترين كشورها با رشد بسيار قابل توجه بخش كشاورزی بوده و از رونق شهری بودن نيز برخوردار شده و تا سال 1930 ميلادی اين شرايط را داشته و سپس دچار يك دوره افول شده است.
از اواخر قرن بيستم بود كه دوباره راه برای رشد چين فراهم شد و پس از اصلاحات در دهه 70 اوضاع به شكل قابل توجهی تغيير كرد و اين كشور توانست به دومي…

Read more

افق ما هنوز سوسیالیسم است

متن کامل سخنرانی رفیق میگل دیاز کانل برمودز، دبیر اول حزب کمونیست و رئیس‌جمهور کوبا  دربیست ‌ودومین نشست (۵ تا ۷ آبان) حزب‌های برادر در هاوانا، پایتخت کوبا،

افق ما هنوز سوسیالیسم است

رفقای گرامی، خواهران و برادران همرزم،

زمانه‌ای که ما در آن زندگی می‌کنیم، برای اکثریت عظیم [جمعیت دنیا] دشوار و ناامیدکننده است، اکثریتی که قربانی بحران‌های چندگانهٔ هم‌زمان سرمایه‌داری رو به انحطاط است که جهان را به سوی بربریت سوق می‌دهد. در چنین زمانی، برگزاری چنین نشستی بسیار مایهٔ آرامش خاطر است، نشستی که ما را برای سه روز در هاوانا گرد هم آورده است تا با واقع‌گرایی دربارهٔ جایگزین‌ها و امیدهایی که همهٔ ما در آنها شریکیم بحث و تبادل‌نظر کنیم. همهٔ ما اینجا که اینجا جمع شده‌ایم رؤیاها و فعالیت‌هایی داریم و پیش از هر چیز می‌کوشیم آنچه را ناممکن بوده است، ممکن سازیم. به عبارت دیگر، کاری را می‌کنیم که دشمنان سوسیالیسم و بنابراین دشمنان پیشرفت بشر، از همان زمانی که اندیشه‌های مارکس و انگلس و مانیفست کمونیست استثمارشدگان را برانگیختند و استثمارگران را به وحشت انداختند، می‌گفتند ناممکن است. این قطعیت که دنیایی بهتر ممکن است، بی‌دلیل و به‌آسانی به دست نیامده است. ما در مسیر ساختمان سوسیالیسم و در هر دیدار و گفت‌وگو با هر حزبی که با ما آرمان‌های مشترک در مبارزۀ خستگی‌ناپذیر برای رهایی انسان و عدالت اجتماعی دارد، درستی این قطعیت را ثابت کرده‌ایم…

Read more

چاره جویی کشورهای گروه ۷ برای برون رفت از بحران

چاره جویی کشورهای گروه ۷ برای برون رفت از بحران

موضوع ایران، جنگ اوکراین و مهار چین در دستور کار نشست وزیران خارجه کشورهای گروه ۷ در شهر مونستر آلمان قرار دارد

وزیران خارجه هفت کشور صنعتی جهان موسوم به «گروه ۷» به مدت دو روز نشستی در شهر مونستر آلمان در یک مکان تاریخی با سویه‌های نمادین برگزار می‌کنند. علاوه بر روسیه و چین، موضوع سرکوب معترضان در ایران توسط جمهوری اسلامی ایران نیز در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، پنج‌شنبه ۳ نوامبر/ ۱۲ آبان در افتتاحیه این نشست که به مدت دو روز ادامه خواهد یافت، آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان از وزیران خارجه سایر کشورهای گروه ۷ خواست به‌طور ویژه به حمایت از حقوق زنان در ایران توجه داشته باشند.

بربوک در یک نشست خبری مشترک با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خود گفت:

«می‌خواهیم در گروه هفت با اعمال تحریم‌ها، اعطای سرپناه به کسانی که نیاز به حفاظت دارند و همچنین مطرح کردن قساوت‌ها در دایره سازمان ملل، حمایت خود را از مردم ایران یکدست [هماهنگ] …

Read more

واقعیت پنهان جنگ اوکراین

 

واقعیت پنهان جنگ اوکراین

نوشته «تیری میسان» تحلیلگر فرانسوی

«تیری میسان» تحلیلگر فرانسوی مسائل بین المللی و از منتقدان نظام تک قطبی اعتقاد دارد تحولات نظامی روسیه در اوکراین، در واقع یک جنگ واقعی میان مسکو و واشنگتن است که جعبه جنایت کارانه(پاندورا) غرب را می گشاید. اهداف کشورهای غربی در حال شکل گرفتن است حال آنکه کاخ سفید تنها قصد محافظت از نیروهای تروریست افراطی اوکراین را علیه روسیه ندارند، بلکه می خواهد هر دو طرف را تضعیف نماید؛ یکی از دو طرف اتحادیه اروپا است تا به این وسیله کاخ سفید بتواند قدرت مطلق ایالات متحده را در جهان تک قطبی تثبیت کند.

پیروزی اوکراین در این جنگ می تواند ضربه ای سنگینی برای روسیه باشد. در این جنگ هیچ یک از دو طرف قادر به عقب نشینی نیستند و هر عملیات نظامی مورد استقبال قرار می گیرد.

پیوندهای ایدئولوژیک ضد روسی که هنگام عملیات های پنهانی جنگ سرد به وجود آمده بود، همچنان وجود دارد. حضور برخی از این نیروها در جنگ سوریه هم کاملاَ آشکار بود، ‌آنهم در بین عناصر جهادی که …

Read more

ایالات متحده با متحدان خود شبیه دشمنانش رفتار می‌کند

ایالات متحده با متحدان خود شبیه دشمنانش رفتار می‌کند

گزارش ها حاکی از آن است که اتحادیه اروپا و ایالات متحده نتوانستند پیشرفت زیادی در مذاکرات تجاری روز دوشنبه خود در پراگ داشته باشند.

اتحادیه اروپا از قانون کاهش تورم واشنگتن ناراحت است و می گوید که این قانون شرکت های اتحادیه اروپا را در وضعیت نامناسبی قرار می دهد. این بلوک 27 کشوری از ایالات متحده می خواهد که مانند کانادا و مکزیک با وسایل نقلیه الکتریکی اتحادیه اروپا، باتری ها و تجهیزات انرژی پایدار فروخته شده در ایالات متحده رفتار کند.

قانون کاهش تورم، که توسط جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در ماه اوت امضا شد، ظاهراً با هدف مبارزه با تغییرات آب و هوایی و تبدیل ایالات متحده به یک رهبر جهانی در بازار خودروهای الکتریکی است. این قانون می گوید که خودروهای الکتریکی باید در آمریکای شمالی مونتاژ شوند تا واجد شرایط دریافت اعتبار مالیاتی باشند. اتحادیه اروپا می گوید این تبعیض علیه خودروهای ساخت اتحادیه اروپا است در حالی که خودروهای آمریکایی فروخته شده در اروپا از معافیت مالیاتی مشابه خودروهای اروپایی برخوردارند…

Read more

لولا داسیلوا پیروز شد!

لولا داسیلوا پیروز شد!

لولا داسیلوا از حزب کارگران برزیل در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل بر «ژائیر بولسونارو» - معروف به ترامپ برزیل- غلبه کرد.

داسیلوا، نامزد جناح چپ‌ رفرمیست، نزدیک به ۵۱ درصد و بولسونارو، نامزد راست افراطی، بیش از ۴۹ درصد را به دست آورد.

اکثر زنان، فرودستان و دهقانان در شمال شرق برزیل از هواداران داسیلوا به شمار می‌روند.

داسیلوا که پیشتر فعال کارگری و دو دوره رئیس جمهور این کشور بوده، توانست ریاست جمهوری بولسونارو رو تک دوره‌ای کند.

او که در دوره قبلی ریاست خود توانست فقر و نابرابری گسترده در این کشور را با کناره‌گیری از سیاست‌های نئولیبرالی، به طور قابل توجهی کاهش دهد، در پی پرونده‌سازی و کودتای نرم ایالات متحده و وابستگانش، مدتی زندان و از کسب منصب سیاسی محروم شده بود.

مواضع دا سیلوا در حمایت از حفظ محیط زیست، خلق فلسطین، حقوق کارگران، توسعه روابط با چین، حقوق زنان و دگرباشان، نزدیکی به ونزوئلا، همگرایی منطقه‌ای و تاسیس واحد پول منطقه‌ای برای تضعیف هژمونی آمریکا،…

Read more

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین زیر ذره بین کارشناسان و تحلیلگران جهان

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین

زیر ذره بین کارشناسان و تحلیلگران جهان

 بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در روز یکشنبه ( 16 اکتبر 2022) آغاز شد و تا شنبه (22 اکتبر 2022) ادامه داشت. این اجلاس هر پنج سال یکبار برگزار می شود که ضمن اشاره به نتایج پنج سال اخیر، به اهداف پنج سال آینده و احتمالا یک دروه طولانی تر تاکید دارند.

بخش فارسی رادیو و تلویزیون مرکزی چین با اشاره به « برگزاری بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست» نوشت:  برگزاری کنگره ملی حزب کمونیست چین همواره مهمترین رویداد نظام بین الملل تلقی می شود که با حساسیت بالا توسط رسانه های بین المللی دنبال می شود. اما بیستمین کنگره بدلیل شرایط کنونی نظام بین الملل از جمله جنگ اوکراین و تبعات متعدد آن و نقش چین در حوزه اقتصاد نظام بین الملل باعث شده که از اهمیت ویژه ایی نسبت به دوره های قبل برخوردار شود.

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در شرایطی برگزار گردید که علی رغم فشارهای آمریکا و متحدانش برای محاصره و محدود کردن فضای کنشگری این کشور، چی…

Read more

توسعه سریع فناوری های دیجیتال چین

توسعه سریع فناوری های دیجیتال چین

جاده ابریشم دیجیتال چین فرصت های جدیدی برای توسعه جهانی ایجاد می‌کند. چین در میان بهترین بازیگران هوش مصنوعی، محاسبات ابری، کلان داده، بلاک چِین، اطلاعات کوانتومی و سایر فناوری‌های اطلاعاتی نوظهور در جهان قرار دارد.
به گزارش رسانه های جمهوری خلق چین، مکانیسم همکاری جاده ابریشم دیجیتال، که توسط چین در سال 2017 ایجاد شد، به طور مداوم به کشورهای کمربند و جاده برای بهبود زیرساخت های دیجیتال، افزایش نفوذ اینترنت و ارتقای اتصال زیرساخت های دیجیتال کمک کرده است.
جاده ابریشم دیجیتال چین فرصت های جدیدی برای رشد اقتصادی و تحول دیجیتال کشورهای مربوطه ایجاد کرده است و توسعه نوآورانه همکاری کمربند و جاده را پیش می برد.
اقتصاد دیجیتال موتور مهمی برای بهبود و رشد جهانی و همچنین یکی از زمینه های مهم همکاری است که توسط ابتکار توسعه جهانی (GDI) تعریف شده است.
چین از یک پایه صنعتی سالم و یک بازار بزرگ برای ترویج مکانیسم همکاری دیج…

Read more

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در پکن افتتاح شد

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین در پکن افتتاح شد

بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین (حزب حاکم بر کشور) صبح یکشنبه 16 اکتبر در تالار بزرگ خلق پکن افتتاح شد. شی جین پینگ به نمایندگی از نوزدهمین کمیته مرکزی حزب کمونیست چین گزارشی را به این نشست ارائه کرد.

این گزارش شامل یک جمع بندی است از کارهای پنج سال گذشته و تغییرات بزرگی که در چین در یک دهه اخیر و از هجدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین رخ داده است و ماموریت و وظایف حزب کمونیست چین را در عصر جدید و روند جدید روشن می کند؛ به عبارت دیگر، از امروز و همین لحظه، وظیفه اصلی حزب کمونیست چین این است که مردم همه اقوام را برای ایجاد یک کشور نیرومند سوسیالیستی مدرن در همه ابعاد و تحقق دومین هدف صد ساله و پیشبرد همه جانبه رستاخیز بزرگ ملت چین به سبک مدرنیزاسیون چینی متحد و راهنمایی کند.

حزب کمونیست چین دو هدف صد ساله برای توسعه چین تعیین کرده است. اولین هدف صد ساله یعنی ساخته شدن جامعه ای نسبتا مرفه در همه ابعاد در صدمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست چین تحقق یافته ا…

Read more

استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا در مسیر به خطر انداختن امنیت دیگر کشور ها

استراتژی جدید امنیت ملی آمریکا

در مسیر به خطر انداختن امنیت دیگر کشور ها

کاخ سفید اخیرا اقدام به انتشار استراتژی جدید امنیت ملی « NSS» خود کرده است. انتشار این استراتژی، روالی عادی در هر دولت آمریکا محسوب می شود که منعکس کننده و راهنمای مسیر امور داخلی و دیپلماسی دولت واشنگتن محسوب می شود.

با این حال جامعه بین الملل بعد از مطالعه این سند 48 صفحه ای، به شدت احساس نگرانی و ناراحتی کرده است چرا که بهای آنچه به اصطلاح «امنیت ملی» آمریکا خوانده می شود، از بین رفتن امنیت دیگر کشورهاست! به طوری که اگر مسیر تعریف شده در این استراتژی توسط آمریکا پیش گرفته شود، این کشور دیر یا زود در مسیر مخالف برقراری صلح و ثبات جهان قرار خواهد گرفت که عواقب آن غیر قابل تصور است.

به گزارش رسانه های چین، انتشار این سند به دلیل بحران روسیه-اوکراین چندین ماه به تعویق افتاده بود اما با این حال، در این گزارش، آمریکا هیچ اشاره ای به ریشه درگیری بین روسیه و اوکراین نکرده است چه برسد به اینکه عبرتی از این درگیری گرفته باشد…

Read more

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی: اقتصاد جهانی به طور خطرناکی به رکود نزدیک می شود

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی:

 اقتصاد جهانی به طور خطرناکی به رکود نزدیک می شود

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی روز پنجشنبه 13 اکتبر گفت که اقتصاد جهانی به طور خطرناکی به رکود نزدیک می‌شود و تورم همچنان بالاست، نرخ بهره رو به افزایش است و بار بدهی زیاد به کشورهای در حال توسعه ضربه می زند.

مالپاس در یک کنفرانس مطبوعاتی در جریان نشست سالانه صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی گفت: ما پیش‌بینی خود را برای رشد جهانی در سال 2023 از 3 درصد به 1.9 درصد کاهش داده‌ایم که به طور خطرناکی به رکود جهانی نزدیک است.

وی با تاکید بر انباشت بدهی برای کشورهای در حال توسعه گفت: «همه مشکلاتی که مردم متوجه آن شده اند، از قبیق مشکل تورم، افزایش نرخ بهره و قطع جریان سرمایه به کشورهای در حال توسعه، به شدت به فقرا ضربه می‌زند

مالپاس گفت: «این یک رکود جهانی است که ممکن است تحت شرایط خاصی رخ دهد

در مطالعه‌ای که در اواسط سپتامبر منتشر شد، بانک جهانی هشدار داد، از آنجایی که بانک‌های م…

Read more

موفقیت چمشگیر چین در مقابل غرب بحران زده

موفقیت چمشگیر چین در مقابل غرب بحران زده

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، جمهوری خلق چین، تحت رهبری حزب کمونیست، نه تنها جان سالم به در برد، بلکه به طور چشمگیری به موفقیت رسید. نیروهای بازار را برای ساختن سوسیالیسم مهار کرد و جامعه بسیار فقیرش را به آستانه شکوفایی متوسط رساند.

هیچ یک از این موفقیت‌ها اتفاقی نبود، همه اینها نیاز به رهبری داشت، کسی که قادر به تصمیم‌گیری خوب، مهارت و خرد سیاسی، توانایی درس گرفتن از اشتباهات، گوش دادن به مردم و بالاتر از همه، ایستادگی در برابر سرمایه‌داری قدرتمند باشد. این امر همچنین مستلزم تعهد طولانی‌مدت به اصول اولیه انقلابی چین بود.

در یاداشتی که رادیو بین المللی چین منتشر کرده است، آمده است: شکست‌های رو به رشد سرمایه‌داری نئولیبرال و مالی‌گرای غربی، دستاوردهای چین را تسکین می‌دهد. این شکست‌ها شامل بحران‌های مکرر، رشد پایین، نابرابری اجتماعی، شکاف سیاسی، سابقه رسوایی در برابر همه‌گیری و به ویژه سیاست خارجی عمیقا گمراه‌کننده آن است. عداوتی که جهان را در معرض خطر بزرگی از جمله خطر جنگ هسته‌…

Read more

20 blog posts