header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

آمریکا: قرن جنگ‌های شکست خورده

آمریکا: قرن جنگ‌های شکست خورده

نوشته: جیمز پتراس

برگردان: آمادور نویدی

مقدمه:

آمریکا، علی‌رغم داشتن بزرگ‌ترین بودجه نظامی در جهان، پنج بار بزرگ تر از شش کشور بعدی، با بیش‌ترین تعداد پایگاه‌های نظامی – در بیش از ۱۸۰ – در جهان و گران‌ترین مجتمع نظامی صنعتی، اما قادر به پیروزی در یک جنگ در قرن ۲۱ نشده است.

در این مقاله ما جنگ‌ها را برمی‌شماریم و اقدام به تجزیه و تحلیل می‌کنیم که چرا، آمریکا علی‌رغم مبنای اساسی قدرت‌مند برای جنگ‌ها، شکست خورده است.

جنگهای شکست خورده

آمریکا از آغاز قرن ۲۱ درگیر چندین جنگ و کودتا بوده است. این‌ها شامل افغانستان، عراق، لیبی، سومالی، فلسطین، ونزوئلا و اوکراین هستند. باضافه، آژانس‌های جاسوسی واشنگتن پنج گروه نیابتی تروریستی را در پاکستان، چین، صربستان و نیکاراگوئه تأمین مالی کرده اند. آمریکا به کشورهای ذکر شده حمله کرده، اعلام پیروزی نموده، اما متعاقباً با مقاومت و جنگ‌های طولانی مواجه شده است که نیازمند حضور نظامی بیش‌تر شده، تا صرفاً بتواند از پادگان‌های سربازان خود محفاظت کند.…

Read more

سخنرانی پاتریک لو ئیاریک، در جشن اومانیته

سخنرانی پاتریک لو ئیاریک، در جشن اومانیته

پاتریک لو ئیاریک، سردبیر روزنامه ی اومانیته، در جشن سالانه ی این روزنامه در پاریس سخنرانی کرد. خلاصه ای از سخنان او را می خوانید ...

جشن اومانیته ۲۰۱٨، مانند سال های پیش، در یکی از بزرگترین گردهمایی های خود، شاهد سخنرانی پاتریک لو ئیاریک سردبیر روزنامه اومانیته، روزنامه حزب کمونیست فرانسه بود. بخشی هایی از این سخنان از سایت اومانیته بتاریخ دوشنبه ۱۷ سپتامبر ۲۰۱٨ ترجمه و در اینجا منتشر می شوند.

پاتریک لو ئیاریک، سخنان خود را با اشاره به یک پیروزی بزرگ آغاز کرد و آن، اعتراف اخیر دولت فرانسه بود به کشته شدن موریس اودن زیر شکنجه و توسط شکنجه گران فرانسوی در سال ۱۹۵۶ در الجزایر، قتلی که تا کنون از بستگان و رفقای او پنهان نگه داشته شده بود. لو ئیاریک در ادامه با تشریح شرایط دشوار محرومین در فرانسه، گفت: «دستمزدهایمان را و پیش از همه حداقل دستمزد را افزایش دهید، حقوق بازنشستگی و کمک هزینه های اجتماعی را افزایش دهید…

Read more

در راه تشکیل ائتلاف ضد دلاری

در راه تشکیل ائتلاف ضد دلاری

آنتون کانوسکی

ا. م. شیری

کی جهان به پرادخت خراج دلار به آمریکا پایان خواهد داد...

دمیتری پسکوف، سخنگوی مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه در برنامه کانال نلویزیون «روسیه ١» زیر عنوان«مسکو، کرملین، پوتین» اظهار داشت: سیاست جهانی دلارزدایی با سرعت تمام پیش میرود، و شمار کشورهای آسیایی و اروپایی که در پی جستجوی جایگزین برای دلار هستند، افزایش مییابد. او در ادامه افزود: «کشورهای هر چه بیشتری، بخصوص نه فقط در شرق، حتی در اروپا نیز به این که وابستگی به دلار آمریکا را چگونه به حداقل برسانند، فکر میکنند. آنها ناگهان درک میکنند، که آ- این کار امکان پذیر است، ب- انجام این لازم است و ج- هر کس امکان دارد، خودش را نجات دهد. این باید هر چه زودتر انجام شود».

و چند روز قبل از این ژان کلود یونکر رئیس اتحادیه اروپا طی سخنرانی گزارشی سالانه خود در پارلمان اروپا در خصوص وضیعت اتحادیه اروپا بیاناتی ایراد نمود که بیتردید، میتوان آن را بعنوان یک نقطه عطف بحساب آورد: «برای اینکه ارز واحد ما نقش کامل خود را در مقی…

Read more

ایالات متحده آمریکا بجز ایران

ایالات متحده آمریکا بجز ایران

برای کدام  کشورها پیراهن دیوانگی تدارک می‌بیند

یلنا پوستاویت‌اوا 

ا. م. شیری

تحریم‌های سخت آمریکا علیه ایران و کشورهای علاقمند به حفظ روابط بازرگانی با آن از چهار نوامبر اجرایی می‌شود

در تهران سؤالی مطرح می‌شود، که آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر که هنوز ریاست آن را بعهده دارد، می‌تواند ایران را به زانو درآورد؟ هر قدر هم مضحک به نظر برسد، واشینگتن برای این کار آماده می‌شود. محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران آمریکا را به سوءاستفاده از ریاست بر شورای امنیت سازمان ملل متحد متهم کرد و یادآور شد، که «در شورای امنیت سازمان ملل متحد فقط یک قطعنامه در رابطه با ایران وجود دارد، و دونالد ترامپ آن را زیر پا می‌گذارد و دیگران را نیز به انجام همین کار تحریک می‌کند...».

اهداف ترامپ بر همگان معلوم است، اما همه برای مقابله با آن آماده نیستند. سوریه- بعنوان داغ‌ترین عرصه، تنها میدان رویارویی آمریکا و ایران نیست. …

Read more

سهم اتحاد شوروی در شکل‌گیری دولت چین

سهم اتحاد شوروی در شکل‌گیری دولت چین

ولادیسلاو گول‌اویچ

ا. م. شیری

از آکادمی وامپوآ تا رزمآیش راهبردی «واستوک ۲٠١۸» (شرق ۲٠١۸)

بعد از مانور نظامی «زاپاد- ۸١» (غرب- ۸١) اتحاد شوروی، در چند پایگاه نظامی روسیه بزرگترین رژمآیش راهبردی تحت نام «واستوک ۲٠١۸» با مشارکت واحدهای نظامی چین و مغولستان از ١١ تا ١۷ سپتامبر سال جاری انجام می‌شود. در این رزمآیش‌ها سیصد هزار نفر ارتشی، ده‌ها هزار دستگاه تجهیزات نظامی و هزاران فروند ماشین پرنده شرکت می‌کند.

کوی یانوی، وابسته نظامی جمهوری خلق چین در روسیه اظهار داشت: «این رزمایش‌ها به روابط چین و روسیه استحکام می‌بخشد... همکاری نظامی به توانایی نیروهای مسلح ما در امر مقابله با تهدیدات امنیتی و کسب تجارب گرانبها می‌افزا‌ید».

همکاری نظامی روسیه و چین تاریخ طولانی و غنی دارد. این همکاری با نبردهای آزادی‌بخش ملی خلق چین در قرن بیستم  گره خورده است.

همکاری‌ها در سال ١۹۲٣، از…

Read more

اتحادیه کارگران بریتانیا

اتحادیه کارگران بریتانیا خواستار قانونی شدن طرح

 سه روز استراحت در هفته برای نیروی کار شده است.

بنا بر اعلام کنگره اتحادیه‌های کارگری بریتانیا (TUC) باید طرح یک هفتۀ کاری چهار روزه بدون کاهش سطح دستمزدها به تصویب برسد زیرا فناوری‌های نوین باعث افزایش میزان بهره‌وری شرکتها و کاهش زمان لازم برای کار در هفته شده است.

فرانسیس او گریدی، دبیرکل این کنگره روز دوشنبه در جریان صد و پنجاهمین گردهمایی سالانۀ آن اعلام کرد: «در قرن ۱۹ اتحادیه‌ها برای هشت ساعت کار در روز مبارزه می‌کردند. در قرن ۲۰ ما توانستیم حق داشتن دو روز تعطیلی در هفته و دریافت دستمزد برای تعطیلات را به دست بیاوریم».

او افزود: «من معتقدم که در قرن جدید می‌توانیم خواست خود مبنی بر چهار روز کار در هفته آنهم با پرداخت دستمزد مناسب را عملی کنیم. اکنون زمان آن است تا ثروتی که به کمک فناوری‌های نوین به دست می‌آید میان همگان تقسیم شود و به آنهایی که در راس قرار دارند اجازه داده نشود تا این ثروت را برای خود جمع کنند…

Read more

قداره‌ بندی جدید آمریکا

قداره‌ بندی جدید آمریکا

هم‌زمان با سرعت‌گیری زوال سطۀ جهانی امپریالیسم آمریکا، ساکنان کاخ سفید، گوشۀ دیگری از چهرۀ جنایت‌کار خود را عریان کردند.

در پی فراخوان دیوان کیفری بین‌المللی لاهه، در طول سه ماه منتهی به 31 ژانویۀ 2018، تعداد حدود یک‌میلیون و دویست‌هزار شکایت از طرف مردم افغانستان علیه جنایات نظامیان آمریکا به ثبت رسید. نهایتاً دادگاه تصمیم به شروع رسیدگی برای مهم‌ترین و جدی‌ترین شکایات گرفت. روز دوشنبه نوزدهم شهریور، جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا، به نیابت از هیئت حاکمه اعلام کرد که در صورت تشکیل دادگاه، قضات را تحریم، دارایی‌های آنان در آمریکا را ضبط، و دادگاه آمریکایی برای محاکمۀ‌آنان تشکیل خواهند داد.

این، جلوه‌ای از قداره‌بندی نوین آمریکا علیه آن‌دسته از مجامع جهانی است که پیروی کورکورانه از فرامین کاخ سفید را نمی‌پذیرند. اعلام مواضع وقیحانۀ کاخ سفید، در عین حال نشان‌دهندۀ سرگیجۀ آنان در سراشیب سقوط اجتناب ناپذیر از رهبری «دنیای آزاد» است. آنان خود را مختار می‌دانند که با تکیه به 900 پایگاه نظامی خود در سراسر جهان، دست به هر جنایتی علیه هر …

Read more

دروغ بزرگ یازده سپتامبر

دروغ بزرگ یازده سپتامبر- تبهکاری دولت در سایه

با اجرای سینماگران هالیوود

یوزف گوبلز، وزیر تبلیغات و دروغ‌پردازی رژیم فاشیستی آلمان هیتلری می‌گفت: «دروغ هر چه بزرگتر باشد، باورش به همان نسبت برای توده‌های مردم آسان‌تر است».

دروغ‌های بزرگ بمثابه بن‌مایه جنگ روانی اساسا برای ارعاب و ایجاد هرج‌ ومرج روانی در میان نیروهای دشمن، و همچنین، برای تحریک و تهییج افکار عمومی در جهت حمایت از هدف مورد نظر دروغ‌پرداز ساخته و پرداخته می‌شوند. دروغ‌پرداز قبل از همه، این موضوع را مد نظر قرار می‌دهد که، بمصداق ضرب‌المثل معروف، «از مرگ بگیر تا به تب راضی شود». بعبارت دیگر محاسبه می‌کند، که دروغ هر چه بزرگتر باشد، توده‌های مردم حتی اگر اینجا و آنجای آن را مورد تردید قرار دهند، بالآخره، چهارچوب کلی‌اش را باور خواهند کرد.

هنگام صحبت از کاربست تاکتیک دروغ بزرگ،  رخدادهای ١١ سپتامبر سال ۲٠٠١ نیویورک و واشینگتن را می‌توان بعنوان یکی از برجسته‌ترین نمادهای آن بحساب آورد. چرا که سؤالات متعددی در رابطه با آنها…

Read more

سه ایده باشگاه رُم

سه ایده باشگاه رُم

والنتین کاتاسانوف(١)

ا. م. شیری

بمناسبت پنجاهمین سالگرد مین‌گذاری به زیر بشریت

فقط افراد معدودی، شاید، توانستند نقش باشگاه رُم در سرنوشت جهان را ارزیابی نمایند. اغلب گفته می‌شود باشگاه رم یک «اتاق فکر» است که به پیش‌بینی فرایندهای جهانی مشغول است. اما آن، تفاوت اساسی با دیگر مؤسسات مشابه دارد. باشگاه رم نهادی است که در سمت باصطلاح «منافع بشریت» کار می‌کند. در حال حاضر نیز ذینفعان آن کسانی هستند که ۵٠ سال پیش آن را بنیان نهادند.

تصور می‌شود، که باشگاه رم توسط اورلیو پچسی (١۹٠۸- ١۹۸۴) دانشمند، مدیر و فعال اجتماعی ایتالیایی و الکساندر کینگ مدیر کل در امور علمی سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه بنیانگذاری شد. اما دیوید راکفلر که در سال ۲٠١۷ در سن ١٠۲ سالگی مرد، مؤسس اصلی این ساختار  بود.

در سال ١۹۶۵ در عمارت دیوید راکفلر واقع در بلاجیو (ایتالیا) کنفرانسی تحت عنوان «شرایط نظم جهانی» برگزار گردید، که در آن بیست نفر روشنفکر با دعوت صاحب ملک شرکت داشتند. و ۶- ۷ آوریل سال ١۹۶۸ در رم…

Read more

چشم انداز روابط ترکیه و ایالات متحده آمریکا

چشم انداز روابط ترکیه و ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده آمریکا بعد از اعلام استقلال در سال 1783 رابطه چندان مهمی با کشور های اروپایی و دولت عثمانی نداشت و در سال های 1830 نخستین بار با دولت عثمانی در دریای مدیترانه با پرداخت 12هزار طلا خواست که امنیت کشتی های تجاری آن را بر عهده بگیرد. در ه

مه این سال ها تا برپایی جمهوری نوپای ترکیه رابطه سیاسی و تجاری محکمی بین آن دو برقرار نشد و تنها موسیون های مذهبی فعالیت های گسترده ای در مناطق شرقی ترکیه برقرار و مدارس زیادی برپا کردند ( 400 مدرسه ) تا به تبلیغات مذهبی خود ادامه دهند.گاهی همراه با این مدارس افرادی را هم برای شناخت اجتماعی و گردآوری اطلاعات گسیل داده می شد تا زمینه بهره برداری از آن فراهم شود.

پرپایی جمهوری نوین ترکیه و نیاز های آن به حمایت های جهانی ترکیه را به ایالات متحده نزدیک کرد و امکان گشایش کنسولگری های فراوانی را در شهر های ترکیه فراهم کرد ولی گسترش رابطه سیاسی بین دو کشور تا جنگ دوم جهانی چندان رضایت بخش نبود. با آغاز جنگ ترکیه اعلام بی طرفی کرد ولی در سال های پایانی به اتحاد متفقین پیوست. در این میان …

Read more

در پس نام نوبل

در پس نام نوبل

والنتین کاتاسانوف

ا. م. شیری

نام آلفرد نوبل امروز برای هر انسان باسوادی در جهان آشناست. نوبل  (١۸٣٣- ١۸۹۶) شیمیدان سوئدی، مهندس، مخترع، کارفرما و انسان خیّری بود. با اختراع دینامیت به شهرت رسید (اختراعات دیگری نیز داشت. مجموعا ٣۵۵ اختراع به ثبت رسیده). با این حال، تأسیس مدال بنام وی موجب اشتهار اساسی او گردید.

آلفرد نوبل یک سال قبل از مرگ خود وصیت‌نامه نوشت که در ماه ژانویه سال ١۸۹۷ علنی شد. این هم قسمت‌هایی از وصیت‌نامه وی: «همه دارایی من اعم از منقول یا غیرمنقول بایستی بواسطه قیومانم در راه توسعه ارزشهای قابل تبدیل به ثروت صرف شود، و سرمایه انباشته از این طریق به بانک معتبری سپرده شود. سود حاصل از این سپرده باید به بنیادی تعلق بگیرد، که آن را سالانه به شکل جایزه بین افرادی توزیع نماید، که در طول سال گذشته بیشترین نفع را به بشریت ارزانی داشتند... درصد مذکور باید به پنج قسمت مساوی تقسیم گردد و به ترتیب آتی به صرف برسد: قسمت نخست به شخصی اعطا گردد که در عرصه فیزیک بهترین کشف یا اختراع را به ثبت رسانده؛ قسمت دیگر به کسی پرداخت شود، که در عرصه شیمی اختراع مهمی به ثبت رسانده یا علم شیمی را تکامل بخشیده؛ قسمت سوم، به آن کسی تقدیم گردد، که به کشف مهمی در عرصه زیست‌شناسی یا طب موفق شده؛ قسمت چهارم به آن کسی اهداء گردد، که مهمترین اثر ادبی را به گنجینه ادبیات ایدئالیستی افزوده؛ قسمت پنجم در اختیار…

Read more

راشا‌گیت بمثابه آئینۀ بحران سیاسی آمریکا

راشا‌گیت بمثابه آئینۀ بحران سیاسی آمریکا

ادوارد لوزانسکی*

ا. م. شیری

چرا تحقیقات «پرونده روسیه» دور فاجعه‌بار می‌گیرد

صرفنظر از چگونگی ختم تحقیقات دادستان ویژه روبرت موللر در باره تبانی دونالد ترامپ یا تیم او با مقامات روسیه در دوره مبارزه انتخاباتی سال ۲٠١۶، اصطلاح راشا‌گیت در تاریخ ثبت می‌شود. زیرا در مقایسه با جنجال واترگیت منتج به استعفای رئیس جمهور ریچارد نیکسون در سال ١۹۷۴، حادثه کنونی جنبه فاجعه‌بارتری دارد.

در آن هنگام فقط از نصب دستگاه شنود در در دفتر حزب دموکرات واقع در هتل واترگیت سخن می‌رفت، آن وقت مثل حالا رئیس جمهور منتخب آمریکا به این متهم می‌شد که او در سایه حمایت کرملین پیروز و به همین دلیل، سیاست او منافع کشور خود را منعکس نمی‌کند، بلکه، منافع آن کشور را که سیاستمداران برجسته آمریکا و رسانه‌های جمعی در میان دشمنان عمده، و گاهی اوقات هم دشمن شماره آمریکا قلمداد می‌کنند، بازتاب می‌دهد.…

Read more

حیف دانا مردن و افسوس نادان زیستن

حیف دانا مردن و افسوس نادان زیستن 
به مناسبت درگذشت سمیر امین، اقتصاددان مشهور فرانسوی-مصری

ناصر زرافشان

سمیر امین، اقتصاددان و اندیشمند شریف و پرآوازه فرانسوی-مصری 12 اوت (21 مرداد) درگذشت. امین در تاریخ سوم سپتامبر سال 1931 در قاهره، از مادری فرانسوی و پدری مصری که هر دو پزشک بودند، متولد شد. تحصیلات خود را در مدارس فرانسوی مصر آغاز کرد و پس از اتمام تحصیلات دبیرستانی در پورت سعید برای تحصیلات دانشگاهی به فرانسه رفت. دکترای اقتصاد خود را از دانشگاه سوربن فرانسه گرفت، سال‌ها در دانشگاه پاریس به تدریس اشتغال داشت؛ اما سرانجام اروپا را رها کرد و به آفریقا برگشت. در دهه‌های 1960 و 1970 در شماری از کشورهای آفریقایی از‌جمله مصر، ماداگاسکار و سنگال به‌عنوان مشاور و کارشناس اقتصادی فعالیت و تحقیق کرد و عملا تجارب بسیار اندوخت. سال‌ها در دانشگاه داکار به کار تدریس و تحقیق اقتصادی به‌ویژه در زمینه مسائل جهان سوم اشتغال داشت و تا زمان خاموشی خود نیز اداره و ریاست سازمان آفریقایی توسعه و برنامه‌ریزی اقتصادی را به عهده داشت؛ اما این زندگی شخصی و تحصیلی همه آن چیزی نیست که باید درباره اندیشمندی چون سمیر امین گفت. امین، اقتصاددانی چپ، مستقل و مردمی بود. آنان که از روابط تنگاتنگ دانشگاه‌ها و محافل آکادمیک کشورهای سرمایه‌داری و وابستگی‌های سیاسی و مالی آنها به قدرت حاکم و نفوذ و سلطه دولت‌های مزبور بر دانشگاه‌ها و استفاده‌ای که این دولت‌ها از محافل آکادمیک برای تبلیغ و توجیه سیاست‌های جاری خود می‌کنند، اطلاع دارند، خوب می‌دانند که ارج و منزلت اندیشمند مستقل و بزرگی مانند سمیر امین و در واقع ارز…

Read more

خزر وضعیت حقوقی کامل کسبت می‌کند

خزر وضعیت حقوقی کامل کسب می‌کند

آندری آرشیف

مترجم: ا. م. شیری

حضور نظامی خارجی در منطقه منتفی ‌شد

١۲ اوت، در روز نمادین «روز خزر»، در جریان دیدار رؤسای جمهور پنج کشور حوزه دریای خزر- آذربایجان، ایران، ترکمنستان، روسیه و قزاقستان در شهر آکتائو |(سفید رود. م.) قزاقستان تفاهم‌نامۀ وضعیت حقوقی دریای خزر امضاء شد.

کار بر روی سند تعیین‌کننده وضعیت حقوقی بزرگترین پهنه آبی بسته جهان که هیچ پیوندی با آبهای آزاد ندارد، از سال ١۹۹۶ آغاز شد. روند هماهنگ‌سازی تفاهم‌نامه که امضای آن بارها به تعویق افتاد، به سختی طی شد. زیرا، اکتشافات معادن نفت و گاز در حوزه دریای خزر بعد از سال ١۹۹١ موجب بروز تناقضات زیادی، حتی تا حل مسئله از راه توسل به زور گردید (از جمله، بین آذربایجان و ترکمنستان، ایران و آذربایجان).

روسیه از همان ابتدا از این موضع حرکت کرد، که خزر حوزه آبی منحصر بفردی است که نه مشمول کنوانسیون حقوق دریایی سازمان ملل متحد می‌شود و نه موازین عملا پذیرفته شده بین‌المللی، که آن را بعنوان دریاچه تعریف می‌کند. در ابتدا تقسیم‌بندی به…

Read more

ده‌ها هزار نفر در تل‌آویو علیه قانون "کشور یهود" تظاهرات کردند

گروهی از معترضان در اقدامی کم‌سابقه پرچم فلسطین را در جریان تظاهرات در تل‌آویو به اهتزاز درآوردند

ده‌ها هزار نفر در تل‌آویو علیه قانون "کشور یهود" تظاهرات کردند

ده‌ها هزار شهروند یهودی و عرب برای دومین بار در عرض یک هفته به خیابان‌های تل‌آویو آمدند تا مخالفت‌شان را با قانون "کشور یهود" ابراز کنند. آنها این قانون را "تبعیض‌آمیز" می‌دانند. برخی پرچم فلسطین را به اهتزاز در آوردند.

به گزارش دویچه وله، ده‌‌ها هزار معترض شامگاه شنبه در خیابان‌های تل‌آویو فریاد "بی‌بی [مخفف بنیامین نتانیاهو] به خانه برو" سر دادند تا به این ترتیب بار دیگر مخالفت خود را با قانون "کشور یهود" که اخیرا در پارلمان اسرائیل به تصویب رسید، اعلام کنند.

معترضان با تبعیض‌آمیز دانستن این قانون، دولت اسرائیل را "رژیم آپارتاید" توصیف کرده و خواستار برابری شدند. آنها در شعارهایی به زبان‌های عبری و عربی فریاد می‌زدند "برابری، برابری" و "آپارتاید پیروز نمی‌شود…

Read more

پیامدهای تصویب بودجه نظامی 717 میلیاردی آمریکا

پیامدهای تصویب بودجه نظامی 717 میلیاردی آمریکا

آمریکا در بودجه دفاعی سال ۲۰۱۹ خود، احیاء برتری فضایی واشنگتن را در دستور کار قرار داده که رسماً تقابل با چین و روسیه را مطرح می‌کند.

«فریدون مجلسی» تحلیلگر مسائل آمریکا در تشریح ابعاد تصویب بودجه نظامی آمریکا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: تصویب بودجه نظامی سال ۲۰۱۹ ایالات متحده که رقمی بالغ بر ۷۱۷ میلیارد دلار است، موضوع جدیدی به شمار نمی‌رود و طی سال‌های اخیر رقمی بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد دلار برای این امر در نظر گرفته می‌شد اما نکته این است که در وضعیت فعلی، دولت آمریکا بسیاری از هزینه‌های نظامی و دفاعی خود را به گردن کشورهای ذی نفع انداخته است. به عبارتی دیگر ترامپ بر این عقیده است که از راه موضوعات نظامی و برجسته کردن مسائل امنیتی، می‌تواند متحدان خود را افزایش دهد. حتی می‌توان سخنان ترامپ در مورد احیاء و تزریق ادوات و تسلیحات نظامی جدید به بدنه ارتش کشورش را نوعی آگاه‌سازی کشورهای هدف و خصوصا ایران دانست…

Read more

در گذشت سمیر امین متفکر برجسته عدالتخواه

در گذشت سمیر امین متفکر برجسته عدالتخواه

سمیر امین یکی از متفکران برجسته‌ی چپ روز گذشته (دوازدهم اوت ۲۰۱۸) در پاریس درگذشت. وی سوم سپتامبر ۱۹۳۱ از پدری مصری و مادری فرانسوی در قاهره زاده شد. کودکی و نوجوانی‌اش در شهر پورت‌سعید گذشت و در یک مدرسه‌ی فرانسه‌زبان درس خواند. از ۱۹۴۷ تا ۱۹۵۷ در پاریس دانشجو بود و دیپلم علوم سیاسی را در ۱۹۵۲ گرفت و بعد آمار و اقتصاد خواند. پس از ورود به پاریس امین به حزب کمونیست فرانسه پیوست ولی طولی نکشید که از مارکسیسم شوروی فاصله گرفت. در ۱۹۵۷ پایان‌نامه‌ی دکترایش را باراهنمایی فرانسوا پرو تحت عنوان اولیه‌ی «سرچشمه‌های عقب‌ماندگی: انباشت سرمایه در مقیاس جهانی» به پایان رساند. عنوان پایان‌نامه‌ی وی سپس به «پی‌آمدهای ساختاری ادغام بین‌المللی اقتصادی‌های پیشاسرمایه‌داری…» تغییر کرد.

پس از اتمام تحصیلات درپاریس به قاهره بازگشت و تا ۱۹۶۰ در «مؤسسه‌ی مدیریت اقتصادی» فعالیت می‌کرد. در ۱۹۶۰ به‌عنوان مشاور وزیر به مالی رفت و تا ۱۹۶۳ در این مقام باقی ماند. د…

Read more

نبردهای ارتش سرخ کارگران و دهقانان

نبردهای ارتش سرخ کارگران و دهقانان

در سال‌های ١۹۲۹- ١۹٣٠ و افغانستان معاصر

ولادیسلاو گول‌اویچ

ا. م. شیری

سیاست افغانستان واشینگتن- تهدید مستقیم ثبات و آرامش کشورهای منطقه

پس از آن که اسلامگرایان ۹۸ درصد از اراضی تحت اشغال خود در عراق و سوریه را از دست دادند، انتقال آنها به افغانستان شروع شد. تشدید فعالیت ««طالبان» و «داعش» (دولت اسلامی، ممنوعه در روسیه) از چند وقت پیش در شمال افغانستان، در ولایات همجوار با جمهوری‌های آسیای میانه اتحاد شوروی سابق مشاهده می‌شود.

رادیو آزادی («رادیو آزادی» با حمایت مالی کنگره آمریکا برنامه‌هایش را پخش می‌کند) در روزهای اخیر گزارشی در خصوص افزایش شمار طرفداران داعش در ولایت بدخشان افغانستان که طولانی‌ترین مرز را با تاجیکستان دارد، پخش نمود. در ولایات کندوز، تخار، فاریاب، بلخ، سرپل، جوزجان و سمنگان تعداد شبه‌نظامیان داعش ١٣- ١۵ هزار نفر برآورد می‌شود.

داده‌های رادیو «آزادی» پس از …

Read more

هیروشیما: دُرناها و آدم‌ها

هیروشیما: دُرناها و آدم‌ها

الکساندر خرولیف

مترجم، ا. م. شیری

هیروشیما همیشه گرم است: هم بهار و تابستان، هم پائیز و زمستان، هنگامی که ستون دماسنج حتی تا منهای ده درجه پائین می‌آید. اینجا، همه فصول سال انبوه گردشگران در گشت و گذار است، و با شور و اشتیاقی که آنها به غبار هسته‌ای «نه» می گویند، فضا تا حد غیرقابل باوری گرم می‌شود.

همه اینجا هستند! ایتالیایی‌ها، تایلندی‌ها، لهستانی‌ها، آلمانی‌ها، برزیلی‌ها، هندوهای آمیخته با پاکستانی‌ها، فرانسوی‌ها، چینی‌ها، بولیویایی‌ها، مکزیکی‌ها و باز هم انسانهای بسیاری از ملیت‌های دیگر برای سوگواری به خاطر قربانیان بمباران اتمی [در اینجا] گرد آمده‌اند.

ــ ببخشبد، شما اهل اینجا هستید؟

ــ بله.

ــ لطفا، بگوئید مرکز انفجار کجاست؟

ــ همین جا!

ــ نه. این ساختمان آسیب دیده از موج انفجار نمایشگاه محصولات تولیدی است. اما مرکز انفجار مثل اینکه جای دیگر است- در کتابچه راهنمای گردشگری اینطور نوشته شده است...…

Read more

یادآوری جنگ کره

یادآوری جنگ کره

ولادیسلاو گول‌اویچ

ا. م. شیری

در آن جنگ نظامیان آمریکایی و اتحاد شوروی در نبرد رو در روی همدیگر  قرار گرفتند

درست شصت و پنج سال قبل، ۲۷ ژوئیه ١۹۵٣، جنگ سه ساله کره- یکی از خونین‌ترین مناقشات نیمه دوم قرن بیستم پایان یافت. فقط پنج سال پس از تارومار شدن آلمان نازی و میلیتاریسم ژاپن، ایالات متحده آمریکا با دشمنان پیشین برای مقابله با متحد قبلی- اتحاد شوروی- اتحاد نمود. رینهارد گلن، گرهارد وسل، هینتز گودریان، اریش فون مانشتاین، ارتور هایزینگر و دیگران که در جبهه شرقی نازی‌ها جنگیده بودند، توسط آمریکا دلسوزانه از محاکمه خلاصی یافتند و به پست‌های بالا در ناتو و ساختارهای دفاعی جمهوری فدرال آلمان گمارده شدند.

در سال ١۹۴۹ برنامه آمریکا برای جنگ برعلیه اتحاد شوروی (عملیات دراپشوت)، یعنی نسخه تکامل یافته طرح محرمانه تدوین شده در سال ١۹۴۵ تحت عنوان «طرح جامع» (Plan Totality)آماده بود.

در پایان جنگ جهانی دوم کره از مدار ٣۸ د…

Read more

20 blog posts