header photo

Blog posts : "اخبار خارجی"

بیانیه مشترک در همبستگی با جنبش و فعالان کارگری ایران در پنجاه و دومین کنگره کنفدراسیون عمومی کار – س ژ ت، دیژون فرانسه

بیانیه مشترک در همبستگی با جنبش و فعالان کارگری ایران

در پنجاه و دومین کنگره کنفدراسیون عمومی کار – س ژ ت، دیژون فرانسه

نمایندگان تشکلات کارگری از دهها کشور جهان، با پشتیبانی از مبارزات کارگران ایران، خواهان آزادی فوری بازداشت شدگان تجمع روز جهانی کارگر از جمله حسن سعیدی، مرضیه امیری، عاطفه رنگریز، نسرین جوادی، ندا ناجی، کیوان صمیمی و فرهاد شیخی و نیز سپیده قلیان و اسماعیل بخشی شدند. ترجمه فارسی این بیانیه مشترک که بدنبال نشستهای متعدد نماینده سندیکای کارگران شرکت واحد، آقای رضا شهابی، با نمایندگان تشکلات کارگری از بخشهای مختلف جهان، و به ابتکار ث ژ ت صورت گرفت، به شرح زیر می باشد. سندیکای کارگران شرکت واحد، به سهم خود از کلیه نمایندگان تشکلات کارگری بین المللی نهایت قدردانی و تشکر دارد و امیدوار است که همکاری و تبادل تجربه و حمایتهای متقابل میان ما بیش از پیش گسترش یابد.

بیانیه پشتیبانی

چهارشنبه اول ماه مه ۲۰۱۹، در یک گرده…

Read more

برنی سندرز: نه به جنگ با ایران!

برنی سندرز: نه به جنگ با ایران!

برنی سندرز، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در یک پیام توئیتری نسبت به آغاز جنگ با ایران هشدار داد.

سندرز سه‌شنبه ۱۴ مه / ۲۴ اردیبهشت در یک پیام توئیتری با به اشتراک‌گذاشتن گزارش نیویورک‌تایمز از طرح تازه وزارت دفاع آمریکا در قبال «تهدید» ایران نوشت: «نه به جنگ با ایران! این فاجعه‌ای تمام‌عیار است. باید ترامپ و جان بولتون، مشاور امنیت ملی را ــ همان کسی را که جنگ‌های بی‌پایان دوست دارد ــ متوقف کنیم

نیویورک‌تایمز به نقل از شماری از مقام‌های دولت آمریکا، از طرح پنتاگون برای اعزام ۱۲۰ هزار سرباز به خاورمیانه در صورت حمله ایران به منافع ایالات متحده یا سرعت‌بخشیدن به برنامه هسته‌ای‌اش خبر داده است.

سندرز که خود را «سوسیالیست دموکرات» می‌خواند، از بخت‌های اصلی پیروزی در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات برای تعیین نامزد اصلی این حزب است.

زمانه

Read more

بیانیه سازمان ملل در مورد تشدید اوضاع در خلیج فارس

بیانیه سازمان ملل در مورد تشدید اوضاع در خلیج فارس

سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای از تمامی طرف‌ها خواست تا از هرگونه اقدامی که وضعیت در منطقه خلیج فارس را تشدید می‌کند، اجتناب ورزند.

به گزارش ایسنا، به نقل از الخلیج آنلاین، “فرحان حق”، معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در کنفرانس مطبوعاتی خود در مقر دائم سازمان‌ ملل در نیویورک اعلام کرد: ما از تمامی طرف‌ها در منطقه می‌خواهیم که از هرگونه اقدامی که وضعیت خلیج فارس را وخیم می‌کند، خودداری کنند.

فرحان حق در ادامه افزود: ما همچنین خواستار خویشتنداری تمامی طرف‌ها برای حفظ صلح منطقه‌ای در خلیج فارس و آزادی دریانوردی هستیم.

این اظهارات سازمان ملل پس از آن مطرح شد که آمریکا ناو هواپیمابر “آبراهام لینکلن” را به خاورمیانه اعزام کرد و امارات نیز اعلام کرد چهار کشتی تجاری در نزدیکی بندر “الفجیره” در معرض «عملیات خرابکاری» قرار گرفته است.

Read more

هشدار آلمان و بریتانیا به آمریکا درباره جنگ با ایران

هشدار آلمان و بریتانیا به آمریکا درباره جنگ با ایران

وزیران خارجه آلمان و بریتانیا در دیدار با همتای آمریکایی خود در بروکسل در مورد جنگ این کشور با ایران هشدار دادند. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت به وزیر آمریکا گفته شده که اروپا خواهان حداکثر خویشتنداری است.

تنش میان ایران و آمریکا یکی از موضو‌ع‌های اجلاس وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل بود. این نشست بعد از ظهر روز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت (۱۳ مه) برگزار شد.

در آستانه این اجلاس، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا نیز سفر برنامه‌ریزی شده خود به مسکو را لغو کرد تا در گفت‌وگوهای وزیران خارجه اتحادیه اروپا درباره ایران شرکت کند.

پس از ملاقات وزیران خارجه اتحادیه اروپا با وزیر خارجه آمریکا، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیران خارجه آلمان و بریتانیا درباره نتایج دیدار خود با مایک پمپئو با خبرنگاران گفت‌وگو کردند.

Read more

داستان طنز - دستگيری حضرت فيل

داستان طنز - دستگيری حضرت فيل

از عزيز نسين ترجمه : حکيم باشی

از شهربانی کل استانبول تلگرافی به مضمون زير به ادارات شهربانی شهرستان ها مخابره شد:

"مردی به سن 35 سال، بلند قد، به وزن دويست کيلو، سه دندانش افتاده، دندان پائين ثنايای چپش مطلّا، دارای لباس قهوه ای راه راه، موهايش ريخته، صاحب چهره ای گندمگون، چشمانی ميشی، به نام "حضرت فيل" از طرفداران سابقه دار، شب گذشته با استفاده از بی خوابی چند پاسبان که سه شبانه روز يک کلوپ قمار را زير نظر داشتند موفق به فرار شده است. به موجب تحقيقات و تدقيقات و تعقيباتی که انجام داده ايم معلوم شده که فرار حضرت فيل بر طبق نقشه قبلی و بسيار مرتبّی صورت گرفته است. خواهشمند است مراتب را به کليه پاسگاه های پليس خبر دهيد و اولين خبر دريافتی در باره "حضرت فيل" را هرچه زودتر به اطلاع ما برسانيد. عکس حضرت فيل در جوف يک نامه محرمانه ارسال شدهاست."

* * *

در ايستگاه راه آهن يکی از شهرستان ها دو مأمور پليس با هم گرم صحبت هستند…

Read more

اعتراض انجمن جهانی قلم به محاکمه سه عضو کانون نویسندگان ایران

اعتراض انجمن جهانی قلم به محاکمه سه عضو کانون نویسندگان ایران

انجمن جهانی قلم طی بیانیه ای نسبت به محاکمه بکتاش آبتین، رضا خندان مهابادی و کیوان باژن سه تن از اعضای کانون نویسندگان ایران ابراز نگرانی کرد. در این بیانیه اشاره شده است که محاکمه این نویسندگان با انگیزه های سیاسی صورت گرفته و نقض آشکار حق آزادی بیان آنها است. این سه عضو کانون نویسندگان طی هفته گذشته از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” در دادگاه انقلاب تهران محاکمه شده بودند.

به گزارش هرانا، در بیانیه انجمن جهانی قلم، با اشاره به برگزاری جلسه دادگاه بکتاش آبتین، رضا خندان مهابادی و کیوان باژن آمده است که محاکمه این افراد با انگیزه‌های سیاسی و به دلیل عضویت آنها در کانون نویسندگان ایران و آثار انتقادی آنها در خصوص سانسور در ادبیات و هنر ایران صورت گرفته است.
در این بیانیه همچنین اشاره شده است که با توجه به اتهامات مطروحه احتمال آن می‌رود که در م…

Read more

عملیات کودتا، تحریم و تهدید آمریکا علیه ونزوئلا و کوبا

عملیات کودتا، تحریم و تهدید آمریکا علیه ونزوئلا و کوبا

آمریکا با حمایت از تلاش برای کودتا علیه دولت ونزوئلا و تهدید به حصر و تحریم های شدید ضد کوبا فصل دیگری از سیاستهای خود برای پایان دادن به دولت های چپگرا در آمریکای لاتین را عیان و اجرا کرد.

پروژه آشوب افکنی مخالفان دولت ونزوئلا و سناریوی آنهابرای آغاز کودتا از یک پایگاه نظامی و جذب نظامیان به صفوف خود موفقیتی حاصل نکرد. با این حال، آمریکا از نیروی خود بهره برد تا موازنه را به نفع اپوزیسیون تغییر داده و دولت نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا را وادار به ترک قدرت کند. معارضان ضمن اجرای نمایشی خیابانی اعلام کردند که نظامیان آماده جدا شدن از مادورو هستند و این آخرین دور از تلاش ها برای سلب قدرت از مادورو است.
اما «خورخه آرئاسا» وزیر خارجه ونزوئلا تاکید کرد که ارتش این کشور برای کودتا علیه دولت نیکولاس مادورو تلاش نکرده بلکه این کودتا توسط جان بولتون و در واشنگتن برنامه ریزی شده است…

Read more

سخنرانی گادا عبدالکیم به مناسبت روز جهانی زنان کارگر

سخنرانی گاداعبدالکریم به مناسبت روزجهانی زنان کارگر

برگردان : هاتف رحمانی

عصر همگی بخیر

به خاطر دعوت به سخنرانی امروز از حزب کمونیست ایرلند سپاسگزارم .اول از همه اجازه دهید به همه احزاب کمونیست ، احزاب کارگری و سازمان های دموکرات برای حمایت و همبستگی آن ها با ملت سودان در انقلاب جاری آن ها علیه رژیم دیکتاتوری و جنایتکار عمر البشیردرود بفرستم .

در حالی که اکنون روز زن را گرامی می داریم ، من از هر زنی که علیه سرکوب می رزمد قدر دانی می کنم . درود به تمام زنانی که زندگی خود را فدا می کنند ، برای زنانی که آواره شده اند ، برای زنانی که زندانی و شکنجه شده اند . درود ویژه به زنان ایرلند برای مبارزه و رزم آن ها برای حقوق خود در سراسر تاریخ و زنانی که اکنون مبارزه می کنند ، حق گرفتنی است و نه دادنی .  

اجازه دهید با استفاده از فرصت نور اندکی بر زنان سودان بیفکنم ، چون ممکن است شما خیلی در باره آن ها ندانید . این زنان شجاع به حقوق زنان متعهدند. آن ها زندان ، شکنجه ، ناپدید شدن اجباری و تجاوز را می شناسند.…

Read more

دست ها از ونزوئلا کوتاه!

دست ها از ونزوئلا کوتاه!

وزیر امور خارجه آمریکا گفت‌: ایالات متحده از تمامی ابزار سیاسی و اقتصادی خود برای مقصر شناختن رییس جمهوری ونزوئلا بابت بحران موجود در کشورش استفاده خواهد کرد….

به گزارش ایسنا ‌و ‌به نقل از خبرگزاری رویترز، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا همچنین به روسیه و کوبا نیز این امر را مشخص کرد که آنها هزینه حمایت از نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا را پرداخت خواهند کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا این اظهارات را در شهر مرزی “کوکوتا”، واقع در کلمبیا اظهار داشت که توقف نهایی‌اش در سفر سه روزه به سه کشور آمریکای لاتین محسوب می‌شود.

وزیر امور خارجه آمریکا پس از ملاقات با مهاجران در پناهگاه آوارگان “کوکوتا” همچنین، گفت‌: ایالات متحده از تمامی ابزار سیاسی و اقتصادی خود برای کمک به مردم استفاده می‌کند. استفاده از تحریم‌ها و لغو صدور ویزا و سایر ابزار همچنان علیه دولت ونزوئلا ادامه دارد و آنهایی که مقصر این فساد و سرکوب دموکراسی هستند، تاوان خواهند داد…

Read more

پیوند اسطوره و تاریخ

پیوند اسطوره و تاریخ 

شلوموسند/ امیر رضا گلابی

شلومو سند استاد تاریخ دانشگاه تل‌آویو از جمله مهم‌ترین تاریخ‌نویسان اسرائیل و برجسته‌ترین منتقدان تاریخ رسمی صهیونیسم است. سند با نگاه به پروژه ملت‌سازی در قرن 19 به‌درستی یادآور می‌شود که این پروژه به نحوی آگاهانه با ترکیب اسطوره و تاریخ دست به اختراع نهادی زد که ما امروزه «ملت» می‌نامیم؛ نهادی که تا پیش از قرن نوزدهم، آن‌گونه که امروزه می‌شناسیمش وجود نداشته.

مساله فلسطین همواره در کانون تنش‌های خاورمیانه بوده. از تاریخ تاسیس رژیم صهیونیستی تاکنون، کمتر حادثه‌ای در خاورمیانه می‌توان یافت که ردی از این تنش در آن وجود نداشته باشد. امروزه که در آستانه یک ‌سالگی راهپیمایی گروهی بازگشت مردم غزه و در شرف انتخابات اسرائیل هستیم به نظر می‌رسد این تنش هیچ‌گاه تا این حد بحرانی نبوده. ایالات متحده به زعامت ترامپ دیگر حتی سعی نمی‌کند نقش میانجی بی‌طرف را بازی کند و با اعلام پذیرش بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل در سال گذشته و پذیرش بلندی‌های جولان به عنوان بخشی از خاک اسرائیل در امسال عملا نقاب بی‌طرفی را کنار زده و در کنار متحد قدیمی‌خود اسرائیل ایستاده…

Read more

پیآمد انتخابات محلی در ترکیه

پیآمد انتخابات محلی در ترکیه

دکتر محمد حسین یحیایی

از مدت ها پیش تبلیغات وسیع و گسترده ای پیرامون انتخابات محلی ( شهر ها ، استان ها، بخش و روستا ) از سوی احزاب سیاسی، نهاد های مدنی و صنفی و گروه های روشنفکری و هنری آغاز شده بود که در مقایسه با گذشته بی سابقه بود، زیرا این نخستین انتخابات بعد از تغییر رژیم سیاسی ترکیه از پارلمانی به ریاستی بود که در آن رجب طیب اردوغان با اندکی بیش از 50 درصد به ریاست جمهوری انتخاب شد.با تغییر نوع حکومتی، اردوغان در مقام بالاترین شخص نظام به حق، حقوق و امتیازاتی در تعیین مقامات قضایی، امنیتی و اجرایی دست یافت که از سوی کنشگران اجتماعی و سیاسی به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. آنها بر این باور بودند که تمرکز قدرت در دست بک نفر زمینه دیکتاتوری را فراهم می آورد و به دمکراسی تازه نفس ترکیه که بعد از گذر از سختی ها و دشواری های فراوان پا گرفته و پیش می رود صدمه می زند. از این رو انتخابات محلی نوعی زورآزمایی بین دو جناح ( موافقان نظام ریاستی و پارلمانی ) از یک سو و پیاده شدگان از قطار حزب عدالت و توسعه از سوی دیگر بود که با گذر زمان و یکه تازی اردوغان از او جدا شده بودند.…

Read more

داستان دو جزیره: کوبا و پورتوریکو

داستان دو جزیره: کوبا و پورتوریکو

مجلۀ دانش و مردم- شمارۀ 13-14

طلیعه حسنی

با توجه به تغییرات محیط زیستی ناشی از گرم شدن زمین، در سال‌های اخیر به طور متناوب شاهد توفان‌های عظیم دریایی هستیم. این توفان‌ها هر ساله با شدت و حدت بیشتری به سرزمین‌های هم‌جوار اقیانوس‌ها به ویژه جزایر حمله‌ور می‌شوند و زندگی ساکنان این مناطق را با مرگ، و نابودی همه هستی‌شان روبرو می‌سازند. یکی از مراکز توفان‌ها، منطقه کارائیب در جنوب ایالات متحده آمریکاست. در تعریف منطقه کارائیب آمده است: «کارائیب نماد تاریخ استعمار است

اما این تعریف بر تمام جزایر این منطقه و مردمانش صدق نمی‌کند. زیرا یک جزیره از این دریای خروشان خود را از تاریخ استعمار جداکرده است. کوبا. مردم این جزایر به نسبت میزان استقلال‌شان از امپریالیسم ایالات متحده آمریکا، سرنوشت‌های متفاوتی دارند. بدین ترتیب سرنوشت مردم کوبا، که نزدیک به شصت سال پیش خود را از چنگال امپریالیسم آمریکا و حکومت دست‌نشانده‌اش رها کردند، و علیرغم تمام فشارها و موانع، موفق شدند بر روی پای خود زندگی انسانی و شرافتمدانه‌ای بنا سازند، با سرنوشت مردم پورتوریکو، که هرگز از چنگ استعمار و نواستعمار آمریکا خلاص نشده‌اند، تفاوت ۱۸۰ درجه‌ای دارد…

Read more

انتخابات ترکیه: پیروزی حزب عدالت و توسعه

انتخابات ترکیه: پیروزی حزب عدالت و توسعه

با توجه به رکود و تورم سایه‌ انداخته بر سر اقتصاد ترکیه و فضای دو قطبی سیاسی موجود، نتایج این انتخابات نه نشانه‌ای به سمت و سوی ثبات که پنجره‌ای است بر بحران فزاینده این کشور. تحلیلی از امیرارسلان صحت و مهدی شبانی

انتخابات محلی در ترکیه در حالی به پایان رسیده است که هم مخالفین و هم ائتلاف جمهور(متشکل از حزب ملی‌گرای حرکت ملی و حزب عدالت و توسعه) به رهبری اردوغان مدعی پیروزی در انتخابات هستند، هرچند که همه احزاب نیز به نتایج اعلام شده اعتراض دارند. امیرارسلان صحت و مهدی شبانی، تحلیلگران مسایل ترکیه، در یادداشت زیر به بررسی این انتخابات، نتایج و پیامدهای احتمالی آن پرداخته‌اند.

حزب عدالت و توسعه علی‌رغم از دست دادن حدود ۳ درصد از مجموع آرای خود نسبت به انتخابات قبلی در سال ۲۰۱۴ همچنان اقتدار خود را در فضای سیاسی حفظ کرده است؛ آنها توانستند از ۸۱ استان اختیار ۵۲ استان را در دست داشته باشند…

Read more

دبیر تشکیلات شورای صلح آمریکا: احتمال ترور گوایدو توسط آمریکایی‌ها وجود دارد

دبیر تشکیلات شورای صلح آمریکا:

 احتمال ترور گوایدو توسط آمریکایی‌ها وجود دارد

بحران ونزوئلا هنوز فروکش نکرده؛ آمریکا عزم خود را برای سرنگونی دولت قانونی مادورو جزم کرده و جان بولتون، مشاور جنگ‌طلب دونالد ترامپ تمرکز خود را صرف براندازی حکومت ونزوئلا کرده است. خوان گوایدو، رهبر مخالفان به شکل رسمی از آمریکا خواسته است تا با مداخله نظامی در ونزوئلا حکومت مادورو را سرنگون سازد و از دیگر کشورها هم خواسته تا مانع حرکت کشتی‌های نفت‌کش ونزوئلا شوند.

به گزارش ایسنا، در گفتگوی صورت گرفته با بهمن آزاد، دبیر تشکیلات شورای صلح آمریکا و نماینده شورای جهانی صلح در سازمان ملل آمده است:

در میانه این بحران هیأتی از شورای صلح آمریکا به ونزوئلا رفت تا بحران را از نزدیک و بی‌واسطه رصد کند. مسئولیت این هیأت ۱۳ نفره با بهمن آزاد بود. اعضای این هیأت در قریب به یک هفته‌ای که در ونزوئلا حضور داشتند با طیف گسترده‌ای از اتحادیه‌ها، گروه‌های مردمی، مردم عادی دیدار داشتند. علاوه بر آن، این هیأت با مقامات رسمی ونزوئلا از جمله رئیس‌جمهور، وزیر امورخارجه و رئیس شورای انتخابات این کشور هم ملاقات کردند…

Read more

چراغ سبز ترامپ به اسرائیل : اول جولان ، بعد ساحل غربی ؟

چراغ سبز ترامپ به اسرائیل : اول جولان ، بعد ساحل غربی ؟

جاناتان کوک - برگردان : هاتف رحمانی

ناصریه

سال گذشته وقتی که رئیس جمهور دونالد ترامپ سفارت امریکا را به اورشلیم اشغالی منتقل کرد ، تحقق هر امیدی به استقرار کشور فلسطینی را به شدت خراب کرد ، او کتاب قانون بین المللی را از هم درید .

هفته گذشته ، او تمام صفحات باقی مانده آسیب دیده ی آن کتاب راپاره کرد . او ، البته این کار را با  توئیتر انجام داد.

ترامپ با اشاره به سرزمین بزرگی که اسرائیل در سال 1967 از سوریه به تصرف در آورده است ، نوشت : " پس از 52 سال زمان آن رسیده است که ایالات متحده حق حاکمیت کامل اسرائیل بر ارتفاعات جولان را ، که برای کشور اسرائیل و ثبات منطقه ای از اهمیت استراتژیک و امنیتی حیاتی بر خوردار است برسمیت بشناسد. "

اسرائیل در سال 1967 تحت پوشش جنگ شش روزه ، 130000سوری را از ارتفاعات جولان اخراج کرد ، و سپس 14 سال بعد - با نقض قوانین بین المللی - خاک آن را ضمیمه کرد . جمعیت کوچکی از دروزی های سوری تنها بازماندگان از آن عملیات پاکسازی قومی هستند.  …

Read more

قانون اساسی جدید کوبا سوسیالیستی‌تر، انقلابی‌تر و ضدامپرالیستی‌تر خواهد بود

سفیر کوبا در تهران:

قانون اساسی جدید کوبا سوسیالیستی‌تر، انقلابی‌تر

و ضدامپرالیستی‌تر خواهد بود

بخش جدید قانون اساسی سبب نمی‌شود که یک درصد ثروتمند در این کشور پا بگیرد و قدرتمند شود. این قوانین اجازه نمی‌دهد که این یک‌درصد شکل بگیرد و بتواند بر دولت فشار بیاورد. باید اصل بر این اساس باشد که شخص هرچه به دست می‌آورد به همان اندازه برای جامعه خدمت کند.

«آلکسیس باندریج وگا»، سفیر کوبا در تهران، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به تنش‌های اخیر در ونزوئلا گفت: «برخی سعی می‌کنند طوری القا کنند که معضلات ونزوئلا زیر سر کوبا است. حتی برخی مدعی شده‌اند که هاوانا در امور واخلی ونزوئلا دخالت می‌کند. اما مسئله اینجاست که ما سال‌هاست متحد کارکاس هستیم. قهرمانان ملی ما خود را فرزندان ونزوئلا می‌دانند».

وی در ادامه افزود: «نخستین سفر خارجی “فیدل کاسترو”، رهبر فقید کوبا، پس از پیروزی انقلاب در این کشور، به کوبا بود. ما پس از پیروزی انقلاب بولیواری، سعی کردیم در بخش‌های مختلف ونزوئلا در زمینه سوادآموزی…

Read more

گوایدوبه خاطر تخلف مالیاتی به مدت 15 سال از تصدی مشاغل دولتی محروم شد

گوایدوبه خاطر تخلف مالیاتی به مدت 15 سال

 از تصدی مشاغل دولتی محروم شد.

خوان گوایدو، از سمت خود در جایگاه ریاست مجلس ملی برکنار شد

خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا از سمت خود در جایگاه ریاست مجلس ملی این کشور برکنار شد.خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع رسمی این خبر را گزارش کرده است.به گزارش آسوشیتدپرس، دولت نیکلاس مادورو حضور آقای گوایدو در مقام‌های دولتی را هم برای ۱۵ سال ممنوع اعلام کرد. این تصمیم روز پنجشنبه و از سوی ناظر دولت ونزوئلا اعلام شد.

مقامات ونزوئلا تصمیم گرفته اند که جان گوایدو، رهبر اپوزیسیون مخالف به مدت 15 سال به علت تخلف مالیاتی خود، از حضور در مقام های دولتی اجتناب کرد. رئیس اداره کنترل عمومی ونزوئلا اقای لویس آموروزو خبر از تعیین این مجازات برای گوایدو داد. 

در ماه فوریه، اداره کنترل عمومی ونزوئلا به بازبینی مالکیت و اقدامات گوایدو پرداخت، وی خود را رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرده است. دریافت و یا عدم دریافت پول از سازمان های بین المللی و ملی از دیگر مسائل مورد بررسی توسط این اداره می باشد. …

Read more

دبیر جزب کمونیست سودان: "قیام سودان طی دهه ها اعتراض علیه رژیم ساخته شد"

دبیر جزب کمونیست سودان:

"قیام سودان طی دهه ها اعتراض علیه رژیم ساخته شد"

پاوان کواکارنی برگردان : هاتف رحمانی

به موازات تشدید اعتراض ها در سودان علیه رئیس جمهور عمر البشیر، پیپلز دیسپچ با دکتر فتحی الفد از حزب کمونیست سودان که به تازگی از زندان آزاد شده است ، در باره ریشه های قیام و سرکوب به راه افتاده  از سوی دولت گفتگو می کند . 

قیام سودان با افزایش قابل توجه در تعداد اعتراض ها به پیشرفت خود ادامه می دهد . این امر با وجود اعلام وضع اضطراری از سوی دولت در 22 فوریه است ، که دست نیروهای امنیتی را در به راه انداختن سرکوب ،از جمله استفاده ازمهمات واقعی علیه اعتراض کننده ها ، باتون برقی ، شکنجه درهنگام دستگیری - مسیری که بسیاری در آن کشته شدند - و دستگیری های جمعی در تلاش برای سرکوب اعتراض ها باز تر کرد.

آن چه به عنوان اعتراض علیه کمبود کالاهای اساسی و افزایش قیمت ها آغاز شد ، با درخواست برکناری رئیس جمهور عمر البشیر ، که به مدت سی سال رئیس جمهور سودان بوده است ، به گلوله برفی قیام سراسری تبدیل شد .…

Read more

«بر خشکسالی هم غلبه میکنیم!»

«بر خشکسالی هم غلبه میکنیم!»

یوری املیانوف/ برگردان: ا. م. شیری

در سال های آخر دهه ۴٠ در کشور شوراها پوسترهای منقوش به تصویر نشسته استالین در پشت میزی که روی آن نقشه بخش اروپایی اتحاد شوروی قرار داشت، ظاهر شد. اشعار و نقاشی ها تا چندی پیش اغلب چگونگی بررسی خط جبهه شوروی- آلمان توسط استالین را توصیف می کردند. حالا، در پوسترهای جدید او نقشه نوار حصارهای جنگلی را که روی آن نوشته: «بر خشکسالی هم غلبه می کنیم!»، مورد بررسی قرار میدهد، 

نخستین برنامه زیست محیطی جهان در مقیاس کشور بزرگ

مدتی قبل از ظهور این پوسترها در خیابانها، در روزنامه های مرکزی اتحاد شوروی فرمان مورخ ۲٠ اکتبر ١۹۴۸ شورای وزیران اتحاد شوروی و کمیته مرکزی حزب کمونیست سراسری (بلشویک) «در خصوص کاشت جنگلهای حفاظت از خاک، گسترش تناوب زراعی علفزارها، ایجاد حوضچه ها و مخازن آبی برای تأمین بازدهی پایدار محصولات زراعی در مناطق جلگهای و جنگلی- دشتی بخش اروپایی اتحاد شوروی» انتشار یافت. کمی بعد، مطبوعات این برنامه را «طرح استالینی تسخیر طبیعت» نام گذاشتند.…

Read more

در کوبا درمان و آموزش کارگران رایگان است

در کوبا درمان و آموزش کارگران رایگان است

سیاست‌های ما مخالفت با خصوصی‌سازی و تعدیل ساختاری است. ما در کوبا ۵ میلیون کارگر بخش دولتی داریم ولی در بخش خصوصی، نیم میلیون نفر هم شاغل نیستند. همه کارخانجات و صنایع مادر در کوبا دولتی است و این سیاست، که از زمان انقلاب کوبا حاکم بوده، در آینده نیز تغییر نخواهد کرد. اصول ما بر مخالفت با خصوصی‌سازی و تعدیل است. درمان و آموزش در کوبا کاملاً رایگان است.

الکسیس باندریج وگا (سفیر کوبا در جمهوری اسلامی ایران) با حضور در خبرگزاری ایلنا؛ در پاسخ به سوالی در مورد میزان دستمزد کارگران کوبایی و تفاوت آن با سبد معاش خانوار گفت: دستمزد کارگران خیلی بالا نیست؛ اما در کوبا خدمات اجتماعی رایگان وجود دارد. یک کارگر می‌تواند عمل جراحی مغز انجام دهد بدون اینکه یک پنی پرداخت کند؛ کارگر می‌تواند تا مقطع دکترا رایگان تحصیل کند و این، موفقیت و دستاورد کمی نیست.

وی ادامه داد: بنابراین گرچه دستمزدها چندان بالا نیست و ما ب…

Read more

20 blog posts