header photo

ده‌ها هزار نفر در تل‌آویو علیه قانون "کشور یهود" تظاهرات کردند

گروهی از معترضان در اقدامی کم‌سابقه پرچم فلسطین را در جریان تظاهرات در تل‌آویو به اهتزاز درآوردند

ده‌ها هزار نفر در تل‌آویو علیه قانون "کشور یهود" تظاهرات کردند

ده‌ها هزار شهروند یهودی و عرب برای دومین بار در عرض یک هفته به خیابان‌های تل‌آویو آمدند تا مخالفت‌شان را با قانون "کشور یهود" ابراز کنند. آنها این قانون را "تبعیض‌آمیز" می‌دانند. برخی پرچم فلسطین را به اهتزاز در آوردند.

به گزارش دویچه وله، ده‌‌ها هزار معترض شامگاه شنبه در خیابان‌های تل‌آویو فریاد "بی‌بی [مخفف بنیامین نتانیاهو] به خانه برو" سر دادند تا به این ترتیب بار دیگر مخالفت خود را با قانون "کشور یهود" که اخیرا در پارلمان اسرائیل به تصویب رسید، اعلام کنند.

معترضان با تبعیض‌آمیز دانستن این قانون، دولت اسرائیل را "رژیم آپارتاید" توصیف کرده و خواستار برابری شدند. آنها در شعارهایی به زبان‌های عبری و عربی فریاد می‌زدند "برابری، برابری" و "آپارتاید پیروز نمی‌شود".

ایمن عوده، نماینده عرب پارلمان اسرائیل، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، این برای نخستین بار است که هزاران شهروند عرب در حرکتی مشترک با گروه‌های دموکرات یهودی دست به تظاهرات زده‌اند. او اضافه کرده: «اینها آمدند تا روشن کنند که این پایان تظاهرات نیست، بلکه آغاز اعتراضات بیشتر علیه این قانون است

قانون کشور یهود تا کنون مخالفت‌های زیادی را در سراسر اسرائیل برانگیخته است. بسیاری از یهودیان اسرائیلی از جمله مقامات پیشین امنیتی و سیاستمداران جزو منتقدان این قانون به شمار می‌روند. حدود ۲۰ درصد از شهروندان اسرائیل عرب هستند. تظاهرات شامگاه شنبه به دعوت نمایندگان این گروه برگزار شد.

پارلمان اسرائیل اواخر تیرماه با ۶۲ رأی مثبت طرح "قانون ملیت" را تصویب کرد و به این ترتیب این کشور را رسما به عنوان یک کشور یهودی به رسمیت شناخت.

این قانون، اسرائيل را به عنوان "دولت ملی خلق یهود" تعریف کرده است. بر اساس این مصوبه، زبان عربی دیگر زبان اداری در اسرائيل نیست و تنها زبان رسمی این کشور عبری است. در این قانون بر جایگاه اورشلیم (بیت‌المقدس) به عنوان پایتخت اسرائيل نیز بیش از پیش تاکید شده است.

واکنش نتانیاهو به اهتزاز پرچم فلسطین در تل‌آویو

هفته گذشته طایفه عرب‌های دروزی فراخوانی برای برگزاری تظاهرات اعتراضی منتشر کرده بودند که ده‌ها هزار تن در اسرائیل به آن پاسخ مثبت دادند. طایفه دروزی‌ها که ۱۳۰ هزار نفر جمعیت دارد، بر خلاف اعراب مسلمان و مسیحی موظف به خدمت در ارتش و پلیس اسرائیل است.

آنها قانون کشور یهود را قانونی "تبعیض‌آمیز" می‌دانند و می‌گویند در این قانون به آنها به چشم شهروند درجه دو نگاه شده است.

در تظاهرات شامگاه شنبه در تل‌آویو حمل پرچم ممنوع اعلام شده بود، اما با این حال بیشتر تظاهرکنندگان پرچم اسرائیل را در دست داشتند. گروهی نیز در میان جمعیت در اقدامی کم‌سابقه پرچم فلسطین را به اهتزاز درآوردند. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در واکنش به اهتزاز پرچم‌های فلسطین در این تظاهرات، این حرکت را گواهی بر ضرورت وجود قانون کشور یهود خواند. پارلمان اسرائیل به تازگی نشستی ویژه در مورد این قانون بحث‌برانگیز تشکیل داد، اما نتانیاهو از شرکت در این جلسه خودداری کرد.

تاکنون ۵ شکایت علیه قانون "کشور یهود" به طور رسمی ارائه شده که قضات دادگاه در حال بررسی آنها هستند. نتانیاهو تا کنون در مقابل اعتراضات گسترده کشوری هیچ‌گونه نرمشی برای لغو این قانون از خود نشان نداده است.

 

Go Back

Comment