header photo

چین متعهد به تولید واکسن کرونا برای تمام مردم جهان؛ آمریکا به فکر استفاده انحصاری!

چین متعهد به تولید واکسن کرونا برای تمام مردم جهان؛

آمریکا به فکر استفاده انحصاری!

در آستانه برگزاری هفتاد و سومین مجمع بهداشت جهانی، بیش از 140 سیاستمدار و متخصص با صدور نامه ای سرگشاده مشترکی، خواستار آن شدند که واکسن کرونا در مالکیت انحصاری هیچ کشوری نباشد و استفاده از آن برای همه جهانیان آزاد باشد و کشورهای فقیرتر در این بین نادیده گرفته نشوند.

شی جین پینگ رئیس جمهور چین در مراسم افتتاح هفتاد و سومین مجمع بهداشت جهانی که به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد، اعلام کرد واکسن کرونایی که چین تولید خواهد کرد به عنوان یک کالای عمومی به سراسر جهان عرضه خواهد شد. وی همچنین در سخنانش متعهد شد ظرف دو سال آینده 2 میلیارد دلار کمک برای مقابله با کرونا و احیای نظم اقتصادی و اجتماعی در کشورها، مخصوصا کشورهای در حال توسعه اختصاص می دهد.

خبرگزاری بلومبرگ این سخنان رهبر چین را برای تبلیغ چهره مسئولیت پذیر چین در حفظ نظم جهانی مفید و با چهره دولت ترامپ که پرداخت مالی به سازمان بهداشت جهانی را متوقف کرده است، در تضاد ارزیابی کرد.

رهبر چین در حالی به عمومی بودن واکسن کرونایی که قرار است توسط چین تولید شود وعده داد که نگرانی مردم جهان از اولویت دادن برخی کشورها به منافع خود در جریان توسعه واکسن کرونا، رو به افزایش است.

اتحادیه اروپا نیز پیشنهاد مشابهی به مجمع بهداشت جهانی ارائه کرد. طبق پیشنهاد اتحادیه اروپا ضروری است همه کشورها بدون هیچ مانعی و به موقع به واکسن، دارو، راههای درمان و دیگر فناوری های مورد نیاز برای مهار ویس کرونا دسترسی داشته باشند.

در آستانه برگزاری هفتاد و سومین مجمع بهداشت جهانی، بیش از 140 سیاستمدار و متخصص با صدور نامه ای سرگشاده مشترکی، خواستار آن شدند که واکسن کرونا در مالکیت انحصاری هیچ کشوری نباشد و استفاده از آن برای همه جهانیان آزاد باشد و کشورهای فقیرتر در این بین نادیده گرفته نشوند.

از طرف دیگر، در کنفرانسی که اخیرا به ابتکار اتحادیه اروپا و با محور مقابله با کرونا برگزار شد و تمام کشورهای شرکت کننده در آن روی هم رفته مبلغی معادل 7.4 میلیارد یورو به روند توسعه و تولید واکسن کرونا و تولید و توزیع عادلانه آن اختصاص دادند، دولت آمریکا هیچ پولی پرداخت نکرد.

این نوع انزواطلبی و کناره گیری غیرعادی آمریکا افکار عمومی را به این فکر انداخته است که آیا آمریکا بر فناوری واکسن و داروی کرونا مسلط شده و به دنبال تسلط انحصاری است و تمایلی ندارد آن را با دیگر کشورها به اشتراک بگذارد؟

اما ترامپ ناخودآگاه این واقعیت را بر ملا کرد. وی جمعه گذشته گفت آمریکا از یازدهم ژانویه یعنی یازدهمین روز سال 2020 میلادی، توسعه واکسن کرونا را آغاز کرده و انتظار می رود این واکسن تا پایان سال جاری میلادی آماده استفاده شود.

این اظهارات ترامپ به سرعت در کانون توجه جامعه جهانی قرار گرفت، زیرا این تاریخ، دو ماه قبل از اواسط ماه مارس و زمانی بود که سران آمریکا وضعیت فوق العاده ملی به دلیل شیوع کرونا اعلام کردند.

با کنار هم گذاشتن رفتار اخیر ایالات متحده و سخنان اخیر ترامپ می توان اینگونه نتیجه گیر کرد که در واقع آمریکا خیلی زود برای تسلط انحصاری بر واکسن کرونا دست به کار شده است.

دولت آمریکا اوایل ماه مارس سال جاری میلادی به دلیل تلاش برای خرید فناوری تولید واکسن از یک شرکت زیست فناوری فرانسه به ارزش 1 میلیارد دلار، مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.

کاخ سفید به دنبال این بود که از این فناوری به طور انحصاری در آمریکا استفاده کند اما به محض انتشار این اخبار بود که دولت ترامپ در جهان مورد سرزنش قرار گرفت و سیاستمداران آلمانی نیز این اقدام کاخ سفید را نشان دهنده چهره زشت واشنگتن در پیشگاه افکار عمومی جهان توصیف کردند.

چین در توسعه واکسن و درمان کرونا پیشتاز جهان است. از میان ده ها پروژه تولید واکسن کرونا در سطح جهان، 5 پروژه چینی به مرحله آزمایش روی انسان یعنی تست بالینی رسیده و در آینده نیز پروژه های بیشتری به این مرحله خواهد رسید.

با توجه به این نتایج، اینکه چین عمومی بودن واکسن های آینده خود برای جهانیان را اعلام کرده، نویدی به همه کشورها در مقابله با کرونا به شمار می آید.

Go Back

Comment