header photo

شعارامروزما: « زیر پرچم سرخ پیروزی- به سوی آینده» است!

شعارامروزما: « زیر پرچم سرخ پیروزی- به سوی آینده» است!

سرگئی سیرانکوف: دبیر دوم کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس، معاون نمایندگان مجلس ملی در کنفرانس بین المللی علمی-عملی درسخنرانی "تئوری با عمل در فرآیند انتخابات" که انتشارمطبوعاتی یافت گفت:

پایگاه ایجاد شده حزب کمونیست یک پایه کارگری، وپایه  دیگردهقانی است. ما متقاعد شده ایم که انتخاب آنان درسطح شوراها براساس برنامه سیاسی پیش ازانتخابات، ثبات در جامعه، وحدت درشاخه های قدرت، استحکام در اجرای برنامه رئیس جمهورالکساندر لوکاشنکو را تضمین می کند.

 (به امید اینکه گزارش انتشاریافته بتواند کمکی به تجربه پژوهشگران ترقیخواه وچپ فارسی زبان  نماید- م)

رفقای عزیز! رئیس جمهورالکساندر گریگوریویچ لوکاشنکو وظیفه بسیارمهمی را برای جامعه مدنی در بلاروس تعیین می کند- احیای سیستم حزبی. در این راستا، به درستی از احزاب می خواهد نه تنها پروژه امیدوارکننده برای توسعه اجتماعی-اقتصادی پیشنهاد دهند، بلکه در اجرامشارکت فعال داشته باشند.

لازم به ذکر است حزب کمونیست بلاروس یک نهاد سیاسی تمام عیار در جمهوری و شرکت کننده فعال در روند انتخابات است. لذا کار درمیان توده ها، ارتباط با مردم، مشارکت فعالان حزب درسکوی گفتگو،همراه سازماندهی در میدان شکل‌گیری براساس امکان سرزمینی... جایگاه حزب کمونیست را در جامعه گسترش می دهد.

من از طرف کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس با ارائه این سخنرانی می خواهم به شرکت کنندگان تأکید کنم اساس کارحزبی ما نه تنها فقط در بازه انتخابات، بلکه وظایف حل پیچیده ترین مشکلات داخلی و تهدیدهای بسیارخطرناک خارجی است که با کارپرزحمت روزانه ومداوم کمونیست ها، وبا در نظر گرفتن همه گروه های اجتماعی، وشرکت فعال انان تعیین می شود.

مشارکت ما درنمایندگی (از روستا تاشهر) وظیفه اجرای برنامه حزب را به عنوان روند آموزش مستمر،تبلیغ و تحرک آرمانی، بالا بردن شعور سیاسی، قدرت گیری نمایندگان شایسته زحمتکشان، در قدرت عمودی است.

 شکل گیری متخصص متعهد به ایده دولت عدالتخواه که در آن هر شهروند به تاریخ، منحصر به فرد به سنت پدران و اجداد خود افتخارکند. مرام آنها با این اصل تعیین می شود "... ابتدا به وطن فکر کنید و سپس در موارد شخصی!" موضوع مبارزات انتخاباتی حزب ما از این واقعیت استنباط می شود.

- امروزحزب کمونیست دربلاروس حاکم نیست (علیرغم این درهفتمین اجلاس مجلس شورای ملی نماینده دارد) ​​این روند ادامه می یابد رئیس جمهور الکساندرلوکاشنکو در راستای استقلال - همچنین درتقویت جامعه عدالت محور وعده می دهد.

- ما به عنوان یک حزب با الزامات قانون اساسی "دررابطه با فعالیت احزاب در بلاروس"  "موارد تغییر قانون انتخابات"، "در مورد مجلس ملی" و"جامعه مدنی"، در تدوین و تصویب قانون نقش عمده ای داشته ایم.

- ما بر اساس تجربه تاریخی بلاروس- شوروی، با پتانسیل علمی و فرهنگی، صنعتی، کشاورزی برنامه سازنده را درمسیر دموکراسی، بهبود نظام اجتماعی حفظ و حمایت ازشهروندان، در درجه اول بازنشستگان، زنان، کودکان و با ارتقای روحی، اخلاقی، مدنی - میهنی و جسمی جوانان مورد توجه قرارداده ایم.

حزب کمونیست بلاروس بر این باور است قانون اساسی کشورمان - تضمین قانونی به هرشهروند را ارائه می دهد و فرصت های گسترده ای را ایجاد می کند. احزاب درعرصه فعالیت سیاسی و جامعه مدنی با رعایت رویه دموکراتیک با نظارت در روند انتخابات قرار می گیرند. دراینجا باید رهنمود «و.آی.لنین» را قاطعانه به خاطر بسپاریم که منافع جامعه بالاترازمنافع هرحزبی است. ما نه تنها برای حزب، بلکه برای منافع زحمتکشان بلاروس وبطورمدام در اجرای برنامه ها تلاش می کنیم.

در چهاردهمین کنگره فوق‌العاده حزب کمونیست بلاروس ما از سیاست اصولی رئیس‌ جمهور حمایت می کنیم. کمونیست های بلاروس آمادگی خود رابرای مشارکت دراجرای برنامه ها اعلام می دارند. این موقعیت زمینه کار با توده ها است. منشور نوسازی حزب کمونیست بلاروس به یک نیروی سیاسی پیشرو در جامعه تبدیل می شود. این وظیفه نه با جاه طلبی های سیاسی، بلکه با درک عمیق ازمسئولیت در قبال سرنوشت مردم برپایه آگاهی ایدئوژی است. مردم ما نه تنها باحمایت ازسیاست رئیس جمهور بلکه آماده اجرای برنامه ها در برابر تهدیدهای خارجی هستند.

 ایدئولوژی ما ساختن کشورمستقل، دموکراسی به نفع  کارگران، توسعه وایجاد پتانسیل مبتنی برمالکیت دولتی است. دسترسی به کیفیت آموزش -بهداشت عمومی صرف نظر از وضعیت مالی و محل سکونت شهروندان (روستا و شهر) حق کار، مسکن، استراحت، حمایت از مادران و کودکان از طریق سیاست گذاری دولتی تضمین می شود، این ایدئولوژی توسعه سیستم از طریق توزیع عادلانه کالاهای مادی تولید شده درکل جامعه است.

 ایدئولوژی ما صلح و دوستی بین خلق ها است توسعه و آفرینش مردم درکمال روحی و جسمی است. ما با تبیین موضع خود برای رای دهندگان، برای حل مشکلات، تلاش می کنیم. ما از طریق اتحاد مردم در دستیابی به اهداف تعیین شده، ثبات جامعه را تضمین می کنیم. ما درکارتوده ای با شهروندان (از جمله رای دهندگان) در محل سکونت، در گروه های کارگری تا سطحی از آگاهی سیاسی را شکل می دهیم و مسیر باثباتی را دربرنامه ها فراهم میسازیم.

رئیس جمهورالکساندرلوکاشنکو ضامن قانون اساسی، ثبات و صلح، حفاظت از ثروت ملی و حافظه تاریخی است. اراده سیاسی وی (همانطور که وقایع انتخابات سال 2020 نشان داد)، امروزیکپارچگی  دربرابرنفوذ مخرب ارزش های به اصطلاح "دموکراسی آمریکایی"، ایدئولوژی خطرناک بورژوازی است که مردم بلاروس را به لبه پرتگاه ورطه ویرانی قرارمی دهد. سازمان‌های حزبی ما درهرمحل با آژیتاتورها مبلغان مطبوعاتی با استفاده از فن آوری های اینترنتی بطور وسیع کار می‌کنند. ما به طور فعال از یک روش اثبات شده ازهر فردی به فرد دیگر، از هرخانه به خانه دیگری استفاده می کنیم تا به توده ها دسترسی داشته باشیم.

تحقیقات آکادمی جامعه شناسی علوم بلاروس به ما کمک می‌کند تاوضعیت عمومی را مطالعه کنیم، روندها و پدیده‌ها و فرآیند در حال وقوع را درک نمایم و پیشنهادات خاصی با راه‌ حل ها ارائه دهیم. ما بدون بازخورد، بدون رویکرد علمی برای مشکلاتی که مردم را نگران می‌کند، باید یک سیاست واقع‌ بینانه در دنیای اطلاعات مدرن و دیجیتالی را دنبال کنیم.

ما با خرد جمعی و گروهی حل مشکلات را درعمل بررسی می کنیم و یک ذخیره پرسنلی درحزب برای رهبری عمومی مناطق خاص آموزش می دهیم. ما ازترکیب آنان درحزب لیستی از نامزدها تهیه می کنیم و به عنوان نمایندگان شورای روستایی، منطقه ای، شهری،  مجلس ملی تشکیل می دهیم. در جاییکه کاندید شایسته ای نداریم، با گروه های کاری یک منطقه خاص، و یا اتحادیه های کارگری، با سربازان کهنه کار جنبش، سازمان های زنان و جوانان ....شورایی برگزار می کنیم. ما همچنین ازغیرحزبی ها که برنامه آنان برای تقویت دموکراسی، حفاظت از استقلال کشور است حمایت می کنیم.

برنامه حزب کمونیست بلاروس چگونه با سایراحزاب سیاسی متمایز می شود.

ما معتقدیم  قدرت مردم نه تنها براساس تابعیت کشور، بلکه بر اساس تعلق یک طبقه خاص، وحدت در منافع سیاسی و طبقاتی متمایزمی شود. برنامه حزب ما ازمنافع کارگر (و دیگرزجمتکشان) دفاع می کند. پایگاه ایجاد شده ما کارگری، دهقانی است.انتخاب آنان در شوراها بر اساس برنامه سیاسی پیش از انتخابات، ثبات در جامعه، وحدت در شاخه های قدرت، استحکام و تضمین اجرای برنامه رئیس جمهوراست.

در این راستا، ما همچنان ازپیشنهاد یک سیستم انتخاباتی مختلط حمایت می کنیم  تاهرفردی قادر به رای دادن باشد. ما نه بر اساس احساسات، و ذهنیت (دوست داشتن یا دوست نداشتن فردی،شخصی ویاشخصیتی)، نه با رشوه دهی به یک نامزد منفرد بلکه نقش احزاب و نهادهای جامعه مدنی است که به میزان قابل توجهی افزایش می دهیم و مسئولیت ویژه اجرای برنامه های انتخاباتی فرد را با دستورات رای دهندگان به آنها محول خواهیم کرد.

همانطور که وقایع انتخابات سال 2020 نشان داد، در جریان انتخابات پیش رو نیز کار با رای دهندگان، با تفسیرهای متضاد از برخی رویدادهای تاریخی، یعنی مشکل درک حقیقت تاریخی مواجه است. این موضوع به طور فعال توسط مخالفان جمهوری بلاروس و بالاترازهمه "ستون پنجم" با اهداف دستکاری ذهن (جنگ شناختی)، شکاف در جامعه، انحراف وتربیت نسلی با فراموشی تاریخی مورد سوء استفاده قرارمی دهند. ناخودآگاه، همانطور که  در نهایت منجر به جنون در اعمال می شود. بارزترین نمونه آن، وقایع انتخابات (ویا کودتای رنگین) اوکراین است.

حزب کمونیست بلاروس معتقد است هر رویداد تاریخی باید توسط متخصصان بر اساس مطالعه جامع  از آرشیو تاریخی در چارچوب شرایط مشخص زمان، با دلایلی که منجر به وقوع یک رویداد یا پدیده خاص آنرا مورد مطالعه جدی قراردهیم. رویدادها باید با اهداف نهایی با بحث در مورد نتایج تحقیق یابد و درراستای عینیت تاریخی در برابرمخاطبان حرفه ای قرار گیرد. حزب کمونیست بلاروس هنگام مطالعه دقیق فرآیندهای تاریخی را جدا از بازه زمان غیرقابل قبول می داند. مردم ما باید حقیقت را بدانند، چه در مورد وقایع دور وچه آنهاییکه به نسل ما نزدیک هستند، وتجربه پدران، و اجداد ما را به فراموشی تاریخ سپرده اند.

مردم ما در نتیجه انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر، موقعیت بلشویک‌های بلاروس و سیاست ملی لنینیستی را بیاد دارند. توسعه درهمه عرصه های زندگی نتیجه کار مشترک با تلاش کل مردم اتحاد شوروی امکان پذیر شد. درشرایط محاصره اقتصادی و انزوا، ما با تکیه بر منابع خود، با کار در کارخانه ها، آموزش در مدارس، بیمارستان ها مؤسسات مختلف بخش های هنری تئاتر.... و بسیاری دیگر از جمله زیرساخت‌های  صنعتی - اجتماعی را بوجود آوردیم.

این کمونیست ها بودند که اهداف آنها به نفع زحمتکشان تمام شد.

جوانان باید بدانند که والدین آنان دراتحاد شوروی مسکن رایگان دریافت کرده اند، یک لیتر بنزین به قیمت 10 کوپک (واحد یک روبل روسی 100 کوپک)، بنزین به ازای هر نفر 18 کوپک (عضو خانواده)، برای 1 متر مکعب آب - 6 کوپک برای هر نفر، قیمت غذای ثابت، دارو و آموزش رایگان، حلقه های خلاقیت فنی، سالن های ورزشی، شرکت درمحافل هنری از آماتور...و آموزش در کتابخانه ها ..

ما کمونیست‌های بلاروس نمی توانیم به خود به قبولانیم چرا از قهرمانان بلاروس که بخشی ازاتحاد شوروی بوده اند ودرشکست فاشیسم نقش داشته اند کمتر بیاد می آورند!؟

- جنگ دوم جهانی توسط امپریالیست ها با هدف نابودی اتحاد جماهیر شوروی آغاز شد. کشوریکه تحت عنوان منحصر برای اجرای ایده کمونیستی در اولین ساخت دولت کارگری و دهقانی جهان بوجود آمد.

- پیروزی بزرگ در جنگ کبیر میهنی تحت رهبری حزب کمونیست اتحاد شوروی بود (از 27 میلیون مردم شوروی که در جنگ جهانی دوم جان باختند - 10 میلیون کمونیست بودند).

- پیروزی بزرگ نتیجه مزیت های نظام اقتصادی سوسیالیستی و برنامه ریزی بود.

- پیروزی بزرگ در نتیجه آموزش به مردم اتحاد شوروی با روحیه فداکارانه - میهن پرستانه امکان پذیرشد.

- پیروزی بزرگ نتیجه شاهکار ژنرال های ارتش سرخ و رهبران اتحاد شوروی "نتیجه انجام وظیفه ازآرمان های «و. آی .لنین»... آموزش به فرزندان برای اداره کشور" بود. ازطرف دیگرحقیقتی است  نگذاشته اند جوانان ما « به چیزی اعتقاد داشته» باشند.

این واقعیتی است که مردم ما را در مبارزه با دروغ ‌پراکنی و بدسرشتی ملی‌گرایانه که توسط سرویس‌های ویژه آمریکا تغذیه می‌شوند و به انواع وطن پرستی دروغین که براصل قهرمان سازی «اوستاپ بندر» زندگی می‌کنند  بما القاء کرده اند «کشورهای خارجی بماکمک کنند» تا متحد شویم.

ما با صداقت وعینیت و واقعیت درکنارمردم می خواهیم ازتبلیغات ارائه شده واز دستکاری شعور جلوگیری شود فعالیت ما روشنگری سیاسی کمونیستی است. امنیت حزب ما توسط متخصصان واجد شرایط با یک سازوکار درون حزبی برای محافظت درمقابل حرفه ای های نفوذی و فرصت طلبان سازمان دهی می شود. بررسی نامزدها وظایف خاص آنان در پرونده ها و جلسات حزبی بحث می شود و با مطالعه نگرش نسبت به نامزدها در محل زندگی، همراه با تجربه اجتماعی و حرفه ای صورت می گیرد. نامزد حزب کمونیست هنگام تصمیم گیری تعهد کتبی می دهد درصورت عدم رعایت الزامات پلاتفرم از سمت خود استعفاء می دهد.

به نظرما مبارزه انتخاباتی در فوریه سال 2024 از اهمیت بالایی برخورداراست. این امر مستلزم این است که همه افراد درک کنند برای انجام وظایف بسیارسنگین و پیچیده برای آینده کشور کیفت جدیدی ازافراد نیازمند است. باید وحدت سیاسی درهمه سطوح حفظ وتضمین شود.

ما کمونیست های جمهوری بلاروس آماده کارمسئولانه هستیم. ما دارای دانش و تجربه بلشویک های  شوروی هستیم. شعارامروزما "زیر پرچم سرخ پیروزی - به سوی آینده!" است.

از توجه شما متشکرم.

سرگئی سیرانکوف: دبیر دوم کمیته مرکزی حزب کمونیست بلاروس

برگرفته از سایت حزب کمونیست بلاروس

م . چابکی: 15خرداد 1402 برابر با2023.06.05

http://www.comparty.by/news/nash-deviz-segodnya-pod-krasnym-znamenem-pobedy-v-budushchee

 

 

 

Go Back

Comment