آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

مقاله

زلزله‌ای به بزرگی 4.6 در مقیاس امواج درونی زمین، «سیلوانه» در استان آذربایجان غربی را لرزاند. تا بحال خوشبختانه گزارشی  که باعث  زیان های مالی و جانی شده  باشد، مخابره نشده است.

 شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در ساعت 13 و 32 دقیقه و 44 ثانیه روز جمعه، پنجم مهرماه، رخداد این زلزله را ثبت کردند.

کانون زلزله در کیلومتری 24 کیلومتری سیلوانه و ارومیه و 33 کیلومتری اشنویه در آذربایجان غربی گزارش شده است.

مختصات رومرکزی کانون این زمین‌لرزه که در 10 کیلومتری عمق زمین به وقوع پیوسته، 37.34 درجه عرض شمالی و 45.10 درجه طول شرقی ثبت شده است.

دکتر مهدی زارع، معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در گفت‌و‌گو با ایسنا، گسل احتمالی مسبب این زلزله را گسل سرو با روند شمال غربی – جنوب شرقی عنوان و خاطرنشان کرد: آذربایجان غربی از مناطق لرزه خیز کشور است که زلزله های بزرگی مثل زلزله 7.2 ریشتری سال 1309 سلماس و زلزله 7.3 ریشتری سوم آذرماه 1355 چالدران ترکیه در این منطقه تلفات و خسارات سنگینی را به همراه داشته است.

وی خاطرنشان کرد: در زلزله سلماس، این شهر به کلی تخریب شد و در کنار ویرانه های آن که هنوز برجاست، شهر شاهپور به عنوان نخستین شهر ایرانی با طراحی جامع شهری احداث شد که این شهر پس از انقلاب اسلامی به سلماس تغییر نام داد.

گفتنی است در ساعت 9 و 34 دقیقه صبح جمعه نیز زلزله ای با بزرگی 4.2 در مقیاس امواج درونی زمین، آرادان در استان سمنان را لرزاند.

سال قبل نیز در  21 مرداد زلزله شدیدی به مقیاس 3/6 ریشتر استان آذربایجان شرقی را لرزاند که باعث ویرانی های شدیدی شد.  این زلزله بیش از 5000 نفر کشته و زخمی به جای گذاشت.

 با اینکه بسیاری از شهرهای ایران از جمله شهرهای آذربایجان جزء مناطق زلزله خیز است تا به حال برای ایمن سازی این شهرها کار جدی انجام نگرفته است. به همین خاطر با هر زلزله ای بیم آن می رود که جان مردم به خطر بیفتد.

Facebook
Telegram
Twitter
Email