آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

سالگرد ” جنبش پارک گزی”درترکیه


وخیال خوش اردوغان ؟!

دراواخرمه سال 2013  جوانانی همراه با طرفداران محیط زیست دراطراف استانبول پارک  کوچک گزی ” بخاطر قطع تعدادی درخت به منظور ساخت یک مجتمع تجاری  دست به اعتراض زدنند “ اعتراضات به سرعت جنبه سیاسی به خود گرفته و به شهرهای دیگر، از جمله پایتخت ترکیه – آنکارا و ازمیر و آدانا شعله ور شد. گستردگی اعتراضات به گونه ای بود که بنا بر اعلام خبرگزاری نیمه دولتی آناتولی ۶۷ استان از ۸۱ استان کشور ترکیه، صحنه ناآرامی ها و تظاهرات علیه سیاست های دولت اردوغان گردید. کانال های تلویزیونی خصوصی وابسته به سرمایه های بزرگ و کانال های دولتی که همه اخبار و رخدادهای مهم را پوشش وسیع خبری می دهند در ساعات نخست از کنار این تظاهرات بزرگ مردمی گذشتند ولی سرعت گسترش تظاهرات به شهر های بزرگ و کوچک، آنان را بر آن داشت که در روند کار و فعالیت های خبری خود تجدید نظر کنند و خبر تظاهرات را بازتاب دهند. اعتراضات که از روز( ۳۱ مه ) آغاز شد همچنان ادامه یافت و با گذشت زمان ابعاد وسیع تری بخود گرفت.سندیکاهای بزرگ کارگری و کارمندی و گروه های روشنفکران نویسندگان و هنرمندان  در تظاهرات شرکت جستنند . در سطح جهانی گردهمایی و راه‌پیمایی‌هایی در شهرهای گوناگون در همبستگی با تظاهرکنندگان ترکیه. از جمله در آمریکا، آلمان، سوئیس، کانادا، اسرائیل، بلژیک، ایرلند، انگلستان، رومانی، یونان، قبرس، اسپانیا، هلند، و هنگ‌کنگ. و در بسیاری از کشورهای دیگربر پا شد.   کشور های اروپای که به صطلاح خود را حامی دمکراسی خواهی، می دانند،  وبا انعکاس  شدت سرکوب  دولت «دمکراسی الگوی ترکیه» نتوانستند به راحتی از کنار آن بگذ رند, بین آلمان ترکیه تنش دیپلماتیک آشکار گردید.

تظاهرات وسیع  از شهر های بزرگ و گاهی کوچک و دور افتاده نشان داد که , مردم خشمگین از خودسری های اردوغان به ستوه آمده، وارد کارزار و مبارزه با خودکامگی های وی شده اند. بنا بر آمارهای رسمی بیش ازهزارنفر بازداشت و صدها نفر زخمی و تعدادی کشته شدند که (تعداد زیادی از زخمی شدگان و دستگیرشدگان اعضای حزب کمونیست ترکیه میباشند) سرکوب معترضان واکنش جدی کشورهای مختلف جهان و واکنش بازار سرمایه به گسترش تظاهرات , بسیار سریع بود و در اولین روز کاری هفته ۸ % از ارزش سهام کاسته شد و ارزش پول ملی ترکیه «لیره» به پائین ترین میزان خود در سال های اخیر رسید. در این میان عبداله گل رئیس جمهور، بولنت آرینچ معاون اردوغان شتاب زده به دلجوئی از مردم پرداختند و اعتراض مردم را به ساخت یک مجتع تجاری در پارک «گزی» عادلانه و مشروع دانسته، از افراد آسیب دیده پوزش طلبیدند

امسال همزمان با فرارسیدن( 31مه )رجب طیب اردوغان نخست وزیرترکیه  تجمع در میدان تقسیم را منع نمود  ‌وی  در جمع هواداران خود در استانبول گفت، هر کس که ممنوعیت تظاهرات در میدان تقسیم را نادیده بگیرد با برخورد شدید نیروهای امنیتی مواجه خواهد شد رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، به جوانان هشدار داد که به دعوت‌ها برای شرکت در این تجمعات توجه نکنندوی گفت که پلیس به “هر اقدام لازم” برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات دست خواهد زد. رجب طیب اردوغان  گفت: “طرف صحبتم همه مردم کشورم هستند. فریب نخورید. اینها طرفدار محیط زیست نیستند. صداقتی در کار نیست “.

اما مردم جان بلب رسیده ترکیه که 12 سال حکومت  دولت عدالت وتوسعه اردوغان راکه با دیکتاتوری و فساد برزگ مالی  و بی ارزش قرار دادن زندگی کارگران درمعادن و کارخانه ها با پوست وگوشت خود لمس کرده اند به اعتراض به خیابانها ریختند و خواهان استعفای رجب طیب اردوغان شدند معترضین شعار می‌دادند “همه جا تقسیم است، همه جا مقاومت است “هزاران مامور پلیس با پشتیبانی کامیون های مجهز به آب فشار قوی و هلیکوپتر به استانبول اعزام شدند تا از تکرار احتمالی ناآرامی ها و اعتراض های سال گذشته پارک گزی پیشگیری کنند به گزارش خبرگزاری ها، مسئولان امنیتی و پلیس خیابان ها را بستند و وسائل حمل و نقل عمومی را متوقف ساختند تا دسترسی به میدان تقسیم استانبول را نداشته باشند ماموران پلیس با صف طولانی جلوی فعالانی را که می خواستند در میدان تقسیم سخنرانی کنند و بیانیه بخوانند وبه بزرگ داشت کشته شدگان تظاهرات سال گذشته جنبش، در پارک گل بگذارند، ممانعت ایجاد  کردند. تظاهر کنندگان با شعار استعفای  دولت فاسداردوغان را خواستار شدند. ماموران امنیتی و پلیس حضور  پررنگی در استانبول داشتند  برخی از گزارش ها از بکار گیری 25 هزار مامورپلیس و 50هزارماشین آب پاش در سطح استانبول خبر داده و نوشته اند که دولت اردوغان ” ارتشی از نیروی امنیتی ” به خیابان آورده است . با این گزارش از دستگیری صدها نفر در میدان تقسیم استانبول  و شمار دیگری در تجمع‌ مشابهی در آنکارا خبر داده شد . تمرکزشعارمعترضان  بر مرگ ٣02 معدنچی در فاجعه انفجار معدن سوما و همچنین مرگ “برکین الوان “بود .( نوجوانی که بر اثرشلیک گلوله گاز آور پلیس به سرش درگذشت و سنبل جنبش پارک گزی شد) در این تظاهرات تعدادی کشته شدند

رجب طیب اردوغان در سخنرانی برای اعضای حزبش گفت: “ما ساکت نمی‌نشینیم تا سوداگران خون از فاجعه سوما” استفاده کنند و بهانه داشته باشند تا قانون را بشکنند، به پلیس حمله کنند و آدم بکشند.”

وی گفت: “انتظار دارید پلیس همین جور بایستد و کاری نکند؟ من از صبوری پلیس متحیر شدم پلیس باید جلوی این تجمعات را بگیرد”.

در رشته اعتراضات جنبش پارک گزی، نیروهای امنیتی  تظاهرات مردمی را سرکوب کرد. دولت قوانینی را به نفع خود برای سرکوب تظاهرات تایید کرد و اختیارات نهادهای امنیتی و نظارت بر اینترنت را افزایش داد

دولت اردوغان بخوبی آگاه بود که , جنبش پارک گزی  تنها برای قطع چند درخت شکل نگرفت. بلکه خشم مردم بر علیه نابرابری های اجتماعی، اجرای سیاست اقتصادی نولیبرالی، معامله های بزرگ بر سر زمین، ساختمان سازی وبورس بازی، و ثروت اندوزی در سرمایه گذاری خارجی و داخلی در نتیجه به وجود آمدن عده قلیلی سرمایه دار ,در مقابل فاصله طبقاتی، فقر وبیکاری پنهان و آشکار، مهاجرت نیروی کار در کشورهای اروپای بویژه آلمان. دخالت دولت در شکل زندگی مردم، تحمیل حکومت دین سالاری , زمینه سازی برای اجرای سیاست اسلام گرایانه، لغو قانون بی حجابی اجباری زنان در مدارس ودانشگاه وادارات دولتی ,  دیکتاتوری با شیوه سلطانی وتمامیت خواهی وانحصار گرایی , همدستی با اشغالگران آمریکایی، سیاست مداخله جویانه وجنگ, همکاری با «ناتو» و فراهم آوردن پایگاه های نظامی وجاسوسی برای «ناتو».به وجود آوردن مشکلات قومی و ملیتی , ناسیونالیسم ترکی، کودتا موردی ارتشیان.فساد مالی بزرگ , رشو خواری اختلاس درکل سیستم دولتی, بی توجه ایی به زندگی انسانها در معادن وکارخانه و محلهای کار زحمتکشان  همه  و همه جنبش اعتراضی مردم ترکیه را سبب گردید .اردوغان پس از جریان فساد مالی بزرگ در انتخابات  شورای شهر و شهرداری ها  پیروزی بدست آورد و موقعیت نخست وزیری وی تبیت شد . اردوغان پس از پیروزی  حالت تهاجمی به مخالفان گرفت و آنها را عامل دست خارجی  نا مید  و مخالفت راتوطئه بین المللی علیه خود توصیف کرد. اردوغان در فکر احراز مقام ریاست جمهوری است.   زمزمه کاندیداتوری وی پس از فردای پیروزی انتخابات شهرداریها به سر زبانها افتاد وهنگام دیدار وسخنرانی اخیر در شهر کلن  به اثبات رسید .اما با فاجعه انفجار معدن سوما که موجب تظاهرات اعتراضی مردم گردید  پای دولت اردوغان به میان کشیده شد وبار دیگرادامه حکم رانی وی زیر سئوال رفت . متعاقب آن تظاهرات عظیم به پاس سالگرد  جنبش پارک گزی که یاد آور روزهای ترورو جنایت در میدان تقسیم استانبول است برگزار گردید.

 به استناد به بیانیه های احزاب مخالف سندیکاهای کارگری کارمندی و پشتبانی اقشارمردم و شرکت وسیع آنها درتظاهرات . به نظرمیرسد علاوه براینکه خیال خوش احراز مقام ریاست جمهوری اردوغان به ثمر نرسد , بلکه مردم خشمگین ومعترض به دولت تا استعفای وی آرام نگیرند.

 م . چابکی  04/06/2014

Facebook
Telegram
Twitter
Email