آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

حوادث ترکیه

در حالیکه حوادث در منطقه بخصوص در عراق با حدت و شدتی غیر قابل پیش بینی در جریان می باشد.دولت ترکیه لایحه‌ صلح با کردها را تقدیم مجلس این کشور کرده است. این لایحه می تواند گام بزرگی  برای برون رفت از مشکل سیاسی طولانی مدت  کشور باشد. اقدامی که دولت های همجوار ترکیه مانند ایران باید برای احقاق حقوق خلقهای ساکن کشور و تحقق آزادیهای دمگراتیک از آن درس بگیرند.

به گزارش ایسنا رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ماه اوت دست به تلاشی تازه برای جذب آرای کردها زده است. دولت وی لایحه‌ای تقدیم مجلس کرده که قرار است با ارائه تضمین‌های قانونی، گفت‌وگوهای صلح میان عبدالله اوجالان، رهبر حزب ممنوعه کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) و دولت را تسهیل کند.

به گفته محافل نزدیک به مجلس ترکیه، این لایح

ه‌شش‌ماده‌ای بازگشت کردهای عضو “پ ک ک” به جامعه را بهبود خواهد بخشید. به علاوه، لایحه تضمینی قانونی برای مصونیت افراد شرکت‌کننده در مذاکرات صلح را فراهم خواهد ساخت.

به گزارش دویچه‌وله، بشیر آتالای، معاون نخست‌وزیر ترکیه روز پنج‌شنبه گفت، دولت “آخرین قدم‌ها” در مسیر پیمان صلح را برداشته است. او در تلویزیون این کشور عنوان کرد: «ما به مرحله‌ای نزدیک می‌شویم که در آن مشکلات حل شده‌اند، خشونت پایان یافته و مردم سلاح‌هایشان را بر زمین گذاشته و از کوه‌ها بازگشته‌اند تا به زندگی اجتماعی معمولی خود بازگردند.»

اوجالان در گفت‌وگو با نمایندگان مجلس از حزب دمکراتیک خلق‌ها (HDP) که طرفدار کردهاست این اقدام دولت را “تحولی تاریخی” نامید. حسیب کاپلان، نماینده مجلس این اقدام را “گامی دیررس، اما بسیار مثبت” نامید. نمایندگان حزب دمکراتیک خلق‌ها روز پنج‌شنبه با اوجالان در زندان جزیره ایمرالی در نزدیکی استانبول دیدار کردند. او از سال ۱۹۹۹ در این زندان به سر می‌برد.

دولت اردوغان با این اقدام خود به خواست اصلی حزب “پ ک ک” جواب مثبت داد. در صورتی که اردوغان کاندید انتخابات ریاست جمهوری مقرر در ۱۰ اوت (۱۹ مرداد) شود، آرای ۱۲ میلیون دارنده حق رأی در کردستان برایش سرنوشت‌ساز خواهد شد.

دولت اردوغان از دسامبر ۲۰۱۲ با اوجالان در حال گفت‌وگوست تا به منازعاتی که از ۳۰ سال پیش تا کنون با کردها جریان دارد پایان دهد؛ منازعاتی که حدود ۴۰ هزار قربانی گرفته است. بیش از یک سال است که آتش‌بس میان دو طرف برقرار و به درگیری‌ها پایان داده شده است. حزب “پ ک ک” از سال ۱۹۸۴ میلادی برای خودمختاری کردستان ترکیه و احقاق حقوق اقلیت کرد مبارزه می‌کند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email