آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

باید ریشه …

با پائین کشیدن “فیتیله” مشکل حل نمی شود!

طنز توهین آمیز و موهن “فیتیله” که رور جمعه 15 آبان از شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، با عکس العمل گسترده آذربایجانی های سراسر کشور روبرو گردید. علاوه بر واکنش اعتراضی نمایندگان مجلس، استانداران، فرمانداران و امان جمعه استان های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان، عده کثیری از آذربایجانی های در شهرهای مختلف از جمله تبریز، ارومیه، اردبیل، زنجان و تهران به خیابانها آمدند تا اعتراض خود را به گوش مقامات دولتی برسانند و افکار عمومی کشور و جهان را از این بی حرمتی و جفایی که به یکی از بزرگترین خلق های ساکن کشور روا داشته اند، آگاه سازند.

موج اعتراضات به حدی بود که بلافاصله مسئولین صدا و سیمای جمهوری اسلامی را به واکنش واداشت و ضمن معذرت خواهی از آذربایجانی ها، اعلام شد که پخش برنامه “فیتیله” متوقف شد و تعدادی از دست اندرکاران این برنامه یا توبیخ شده اند و یا از کار بر کنار گردیده اند. سر فراز رئیس صدا وسیما نیز با پوزش از آذربایجانی ها، کوشید ثابت نماید که در پخش این برنامه عمدی در کار نبوده است.

اما واقعیت چیز دیگری است. در سالهای اخیر مردم ما بارها شاهد چنین اهانت هایی از طرف رسانه هایی که ظاهرا رسانه ملی هستند و با هزینه عمومی اداره می شوند، بوده اند. گرچه هر بار با جواب دندان شکن مردم روبرو شده اند. و ظاهرا مسببین هم توبیخ شده اند. اما باز هم به شیوه های دیگرِ، تکرار شده و موجبات رنجش و آزار مخاطبان را فراهم کرده است. طرح پرسش های توهین آمیز، کاریکاتور روزنامه رسمی دولت (روزنامه ایران) پخش مجموعه “سرزمین کهن” نمونه های دیگری است که می توان به آن اشاره کرد.

اینجا این سئوال پیش می آید که آیا به راستی این همه و دهها نمونه دیگری که در سریال های هجوآلود با آیتم طنز برعلیه فرهنگ، زبان و آدات و سنن خلق های کشور از صدا و سیمای چمهوری اسلامی پخش می شود، می تواند غیرعمد باشد؟ آیا کسی میتواند باور کند با توجه به سیستم امنیتی حاکم در صدا و سیما که حتی پخش مستقیم مسابقات ورزشی را در لحظه ممیزی می کند، اشتباهاتی به این بزرگی را کسی متوجه نشود

اگر چنین نیست چرا یک بار برای همیشه به این اتفاقات ناپسند پایان داده نمی شود؟ با توقف یک برنامه و توبیخ و برکناری یکی دونفر مجری، مشکلی به

Facebook
Telegram
Twitter
Email