آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

در آستانه …

مریکا در تلاش برای تعرض و دست اندازی بیشتر بر جهان

خبرگزاری “اسپوتنیک”با پوشش خبری از اهداف توسعه طلبانه بیشت آمریکا پرده بر داشته است. این تحرکات در حالی که مردم صلح دوست جهان در تدارک برگزاری جشن پیروزی بر فاشیسم هستند. و میلیاردها انسان در چنین روزی به خیابان ها می آیند و ندای ضد جنگ سر می دهند وخواهان صلح و آرامش واقعی بر جهان هستند. چه معنایی پیدا می کند؟

اوباما: آمریکا باید تعیین کننده مقررات تجارت جهانی باشد

باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا در مقاله خود در روزنامه “واشینگتن” درباره مشارکت تجاری ترنس آتلانتیک تاکید کرد کشور وی در نتیجه تصویب توافقنامه درباره مشارکت تجاری ترنس آتلانتیک خواهد توانست مقررات تجارت جهانی را که کشور های دیگر از ان پیروی خواهد کرد، تعیین کند.

به عقیده اوباما، رونق تجارت در نتیجه مشارکت تجاری ترنس آتلانتیک باعث خواهد شد آمریکا بر چین ، رقیب تجاری اصلی خود غلبه کند. رئیس جمهور امریکا خاطرنشان کرد کشور وی و نه کشورهایی همچون چین مقررات تجارت جهانی باید را تعیین کند.

یادآور می شود آمریکا در نوامبر 2015 متن توافقنامه درباره ایجاد مشارکت تجاری ترنس آتلانتیک را منتشر کرد که در ماه اکتبر همین سال 12 کشور آمریکا، ژاپن، کانادا، مکزیک،پرو، شیلی، استرالیا، زلاند نو، مالزی، ویتنام ، سنگاپور و برونئی آنرا در شهر آتلانتا آمریکا امضا کرده اند. این توافقنامه ایجاد بزرگترین بازار بدون حقوق گمرکی در جهان را در نظر می گیرد که 36 درصد محصول ناخالص ملی جهان در انجا تولید می شود.

ورود تانک های امریکایی به گرجستان

تانک امریکایی مدل ام1 آ2 «آبرامز» برای شرکت در رزمایش بزرگ ابعاد نظامی نوبل پارتنر 2016 وارد گرجستان شد.

ژنرال بن خوجس فرمانده نیروهای زمینی امریکا در اروپا سپتامبر سال گذشته درباره برنامه رزمایش بهاره با حضور تانک امریکایی «آبرامز» در جریان سفر وی به تفلیس و شرکت در کنفرانس بین المللی امنیت «چشم انداز استراتژیک اروپا. امنیت، فرصت های اقتصادی، آزادی و کمال انسانی در کشورهای خط مقدم» خبر داده بود. فرمانده امریکایی در اروپا گفته بود: «یکی از وظایف اصلی امریکا در رزمایش آتی امریکا — گرجستان آزمایش سرعت عمل تجهیزات نظامی امریکا و عملکرد سربازان در خاک گرجستان است».

سربازان امریکایی در عرض 3 روز وظایف خود را انجام دادند. به گفته خبرگزاری «ъ» در وزارت دفاع گرجستان، تجهیزات نظامی امریکا از جمله 14 تانک ام 1 آ2 آبرامز و نزدیک به 20 خودروی جنگی پیاده نظام مدل بردلی روز 2 مه از بندر وارنای بلغارستان بارگیری شده و شب 5 مه در بندر پوتی واقع در گرجستان وارد شده است.

تفلیس معتقد است که استفاده از تانک های نظامی ارتش امریکا در رزمایش نظامی یک حادثه تاریخی محسوب می شود. سال گذشته امریکایی ها برای رزمایش نوبل پارتنر 2015 این تانک را آورده بودند. و امسال بیش از 10 تانک نظامی ارتش امریکا مدل آبرامز در این رزمایش حاضر می شوند. به گفته ایراکلی آلاداشویلی سردبیر مجله مستقل تحلیلی نظامی «آرسنال»، خیلی ها مایل بودند قدرت و استقامت این تانک ها را بسنجند. امروز شرایط خاصی بوجود آمده و برای اولین بار در تاریخ تانک امریکایی ام 1 آ2 ابرامز و تانک روسی ت-90آ ولادیمیر در مقابل هم قرار می گیرند. البته 90 فروند تانک ولادیمیر در هفتمین پایگاه نظامی روسیه در آبخازیا مستقر هستند.

به گفته وزارت دفاع گرجستان، رزمایش نوبل پارتنر 2016 تا روز 26 مه یعنی روز استقلال گرجستان ادامه خواهد داشت. در این روز 1،300 سرباز از جمله 650 سرباز امریکایی، 150 سرباز بریتانیایی و 500 سرباز گرجی حضور خواهند داشت. علاوه بر تانک آبرامز و خودروهای زرهی پیاده نظامی، چند هواپیمای حمل و نقل نظامی مدل اس 130 نیز در رزمایش شرکت می کنند.

هدف از رزمایش را آمادگی سربازان گرجی برای شرکت در نیروهای واکنش سریع ناتو اعلام کرده اند. در پایان رزمایش نوبل پارتنر 2016، نظامیان امریکایی و بریتانیایی در رژه روز استقلال گرجستان شرکت خواهند کرد.

ما خواهان درگیری با روسیه نیستیم.

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در زمان سفر به آلمان به خبرنگاران گفت که احتمال استقرار نیروهای اضافی ناتو در اروپای شرقی وجود دارد: « ما در این بحث ها شرکت داریم، اما فعلا باید منتظر بمانیم». در صورت اتخاذ تصمیمات مربوطه ، شمار کل نیروهای ناتو در اروپای شرقی حدود 4 هزار نفر خواهد بود. دو گردان از آمریکا، آلمان و انگلیس هر کدام یک گردان.

اعلامیه آقای کارتر اولین تأیید رسمی اطلاعاتی است که در اکتبر سال 2015 میلادی برای اولین بار در نشریه « وال استریت ژورنال» منتشر شد. وزیر دفاع آمریکا، در اجلاس زمستانی ناتو، از از تخصیص 3 میلیارد و 400 میلیون دلار برای برنامه استقرار نیروهای اضافی آمریکا در اروپای شرقی و تأمین تسلیحات دو گردان دیگر صحبت کرد.

روبرت وَرک معاون رئیس پنتاگن در روز 29 آوریل در بروکسل در خصوص دلایل بروز بحث ها گفت: « روس ها ، رزمایش های ناگهانی زیادی در نزدیکی مرزها برگزار می کنند. » وی چنین رفتاری را « فوق العاده تحریک آمیز» نامید. استولتِنبِرگ دبیر کل ناتو در مصاحبه با رسانه های آلمانی متذکر شد که مقاصد ناتو فقط دفاعی هستند. » ما خواهان درگیری با روسیه نیستیم. ما خواهان جنگ سرد و مسابقه تسلیحاتی نیستیم. اما نسبت به الحاق کریمه به روسیه و بی ثباتی اوضاع در شرق اوکراین واکنش نشان می دهیم».آلکسی پوشکوف رئیس کمیته دومای کشوری در امور بین الملل اعلام نمود: « روسیه خواهان برقراری مناسبات نظامی با ائتلاف نظامی ناتو نیست، بلکه ناتوست که ساختارهای نظامی خود را به مرزهای روسیه نزدیک می کند». وی گفت بهتر است به اعمال استولتِنبِرگ توجه شود تا حرفهایش که به عقیده پوشکوف « تحریک آمیز هستند». روسلان پوخوف مدیر مرکز تحلیل های استراتژی تکنولوژی روسیه معتقد است که گردان های جدید ناتو اگر در اروپای شرقی مستقر شوند، بعید است تأثیری بر توازن قوا بگذارد. « روسیه در صورت بروز درگیری با ناتو، با سلاح هسته ای می تواند از خود دفاع کند».

به عقیده آندری سوشِنتسوف رئیس آژانس « سیاست خارجی»، ناتو فعلا از استراتژی بزرگ در رابطه با روسیه برخوردار نیست. ناتو امیدوار است که 5 سال به امید آنکه در روسیه دوره تغییرات فرا برسد و یا بحران اوکراین بشکلی حل و فصل بشود بدون درگیری سر کند. در این صورت قاطعیت نشان دادن در مقابل مسکو ضروری نخواهد بود».

درعین حال، یاروسلاو کاچینسکی، رهبر حزب راست « قانون و عدالت» لهستان ایده استقرار نیروهای اضافی و

Facebook
Telegram
Twitter
Email