آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

کودتای ارتش در …

ه به وقت محلی گروهی از نیروهای ارتش ترکیه با بستن پل‌های اصلی استانبول، تصرف شبکه‌های تلویزیونی و محاصره بزرگ‌ترین فرودگاه کشور سعی کردند کنترل کشور را به دست بگیرند.

بعد از این اتفاق، رجب طیب اردوغان که در تعطیلات بود در مصاحبه تصویری با موبایل به سی‌ان‌ان ترک گفت که ترکیه بر مشکلی که پیش آمده چیره خواهد شد. او از مردم ترکیه خواست به خیابان بیایند تا با “شورش” مقابله کنند.

به‌تدریج با حضور بیشتر هواداران آقای اردوغان در میدان تقسیم و اطراف فرودگاه آتاتورک، خیابان‌های اصلی شهر صحنه رویارویی غیرنظامیان و تانک‌های ارتش شد.

بینالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه به ارتش دستور داده تا به سوی هواپیماهایی که در کنترل طراحان کودتا است، شلیک کنند. چند ساعت پیش هلی‌کوپتر متعلق به طراحان کودتا که بر فراز آنکارا، پایتخت ترکیه پرواز می‌کرد سقوط کرد.

گزارش شده که سربازان شورشی در بعضی از مناطق سلاح‌های خود را به نیروهای پلیس وفادار به آقای اردوغان تحویل داده‌اند. طبق همین اخبار ژنرال خلوصی آکار، رییس ستاد مشترک ارتش ترکیه، که گفته می‌شد گروگان گرفته شده، از پایگاه تحت کنترل شورشیان آزاد شده است.

در تصاویری که زنده از تلویزیون‌ها پخش شد، گروهی شصت نفره از سربازان که کنترل یکی از پل‌های تنگه بسفر را در دست داشتند، خود را تسلیم نیروهای هوادار دولت کردند.

فرودگاه اصلی آتاتورک در حال حاضر تحت کنترل نیروهای ارتشی حامی دولت است و پرواز‌ها که برای چند ساعت لغو شده بود قرار است دوباره از سر گرفته شود.

وزیر خارجه ترکیه در اطلاعیه‌ای گفته است “تمام نیروهای ارتش در اقدام برای کودتا دخیل نبودند. گروهکی در داخل ارتش این کار را انجام دادند و پاسخی درخور از ملت ما گرفتند.

” گروهی که برای کودتا اقدام کردند پیش‌تر در اطلاعیه‌ای اعلام کردند که “شورای صلح” کنترل کشور را در اختیار دارد و مقررات منع رفت و آمد اجرا می‌شود. علاوه بر شبکه‌های تلویزیونی ترکیه که برای مدتی در کنترل نیروهای حامی کودتا بود، شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان ترک هم به تصرف سربازان شورشی درآمد و برای مدتی پخش زنده آن متوقف شد.

در واکنش به حوادث 15 ژوئیه در ترکیه باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، از همه گروه‌های ترکیه خواست که از “دولتی که به طور دمکراتیک انتخاب شده” حمایت کنند.

دیمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه در نخستین واکنش این کشور نسبت به وقوع کوتای نافرجام علیه دولت رجب طیب اردوغان اعلام کرد که رویدادهای نظامی صورت گرفته «حاکی از وجود اختلاف های عمیق» در جامعه ترکیه است. وی خواستار تجزیه و تحلیل و بررسی دقیق اوضاع در ترکیه و برقراری نظم و قانون در این کشور شد.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، چند ساعت بعد از تلاش گروهی از ارتشی‌ها برای بدست گرفتن گرفتن کشور به استانبول بازگشت ودر جمع حامیانش در یک سخنرانی زنده تلویزیونی گفت که اقدام به کودتا “خیانت” است و ارتش باید پاکسازی شود.

گفته شده است دست‌کم ۹۰ نفر که بیشتر غیرنظامی هستند در درگیری‌های شب گذشته کشته شده اند و بیش از ۱۵۰۰ نفر نیز از دست اندرکاران کودتا دستگیر شده اند.

با توجه به سیاستی که نخست‌وزیر جدید ترکیه یعنی بینالی ییلدیریم در پیش گرفته است مبنی بر این که باید با تمامی مخالفان اعم از داخلی و خارجی رابطه خوبی برقرار شود. احزاب سیاسی ترکیه، مخالف سیاست های اردوغان تلاش نکردند تا به وضعیت پیش آمده دامن بزنند. و رسانه های گروهی موجب شدند تا مردم ترکیه به میدان بیایند و به حمایت از اردوغان برخیزند.

بنابراین با توجه به حوادث اخیر انتظار می رود دولت اردوغان تلاش در راه بهبودی روابط با کشورهای همسایه و اوضاه داخلی را بیشتر

Facebook
Telegram
Twitter
Email