آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

توران میرهادی

پیش‌کسوت ادبیات کودکان در ایران درگذشت

دویچه وله: کارشناس آموزش و پرورش نوین و از مبتکران طرح “فرهنگنامه کودکان و نوجوانان”، در سن ۸۹ سالگی و در پی عوارض سکته مغزی از دنیا رفت. او بنیانگذار مدرسه فرهاد و از پایه‌گذاران “شورای کتاب کودک” بود.

توران میرهادی عصر سه‌شنبه ۱۸ آبان، چند هفته پس از سکته مغزی، در بیمارستانی در تهران درگذشت. او سابقه‌ای ۶۰ساله در آموزش و پرورش و فرهنگ و ادبیات کودکان داشت.

توران میرهادی در خانواده‌ای متجدد و تحصیلکرده از پدری مهندس و مادری نقاش و مجسمه‌ساز به دنیا آمد و رشته روانشناسی تربیتی و آموزش پیش از دبستان را در فرانسه آموخت. همسر اولش، سرگرد جعفر وکیلی، از جمله افسران سازمان نظامی حزب توده ایران بود که پس از کودتای ۲۸ مرداد، در سال ۱۳۳۳ دستگیر و اعدام شد.

خانم میرهادی در سال ۱۳۳۴ با کمک همسر دومش، محسن خمارلو دبستان فرهاد را بنیان گذاشت که بعدها به یک مجتمع آموزشی گسترده تبدیل شد.

در این مدرسه روش‌های نوین آموزشی با نظر به آزادی و اختیار دانش‌آموز در پرورش استعدادهای فردی پیاده می‌شد. این مدرسه که تا سال ۱۳۵۹ فعالیت داشت و از آموزشگاه‌های تجربی در زمینه سیستم آموزشی و پرورشی مدرن به شمار می‌رفت، در تحولات پس از انقلاب اسلامی بسته شد.

توران میرهادی از سال ۱۳۵۸ تا پیش از مرگ، سرپرستی تدوین و تالیف “فرهنگنامه کودکان و نوجوانان” را بر عهده داشت؛ فرهنگنامه‌ای که به جلد پانزدهم رسیده و سه جلد دیگر نیز آماده انتشار دارد.

توران میرهادی را مادر “ادبیات کودک و نوجوان” در ایران خوانده‌اند. او در چند سال آخر عمر به دلیل کهولت و بیماری‌ خانه‌نشین بود. ا

Facebook
Telegram
Twitter
Email