آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

افتتاح نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی»

ه گزارش خبرآنلاین، علی اصغر شعردوست در آیین گشایش این نمایش گفت: اجرای نمایش سردار ملی به زبان سردار ملی در تئاتر شهر تبریز، در جمع فرهیختگان فرهنگ و هنر تبریز و در کنار خانواده عزیز ستارخان اتفاقی تاریخی برای هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی است.

وی ادامه داد: از اینکه در دیار معرفت، عشق، در شهری که شهره به جوانمردی است زاده شده ام و به یاد تبریز هماره می بالم و در این جمع شریف عرض می کنم که این سفر تنها به خاطر اقتتاح نمایش پرشکوه «اتابک پارکینین تراژدیسی» بوده است.

او با بیان اینکه مردم تبریز همواره پیشرو آزادی خواهی و مبارزه با استبداد و استعمار بوده اند اظهار اشت: هنوز هم صدای مشروطه خواهان از کوچه پس کوچه های تبریز از چرنداب، سرخاب، ویجویه و … به گوش می رسد.

وی افزود: همچنان که ستارخان این نهضت را از تبریز آغاز کرد و به تهران رساند و برای استقلال، ازادی و قانون جان خود را پیشکش ملت شریف ایران کرد ، امیدوارم این نمایش بعد از تبریز در تهران و دیگر شهرها نیز اجرا و به معرفی زحمات و تلاشهای این مبارزان غیور بپردازد.

شعردوست، مردم تبریز را ادامه دهنده ی راه سرداران مشروطه خواند و گفت: این راه ادامه یافت تا روزی که در 29 بهمن 56 همین پرچم ستارخان و مجاهدان مشروطه دوباره در برهه ای دیگر از تاریخ به احتزاز درآمد و سرآغازی برای پیروزی انقلاب اسلامی شد .

وی با بیان اینکه مردم آذربایجان همواره از تمامیت ارضی ایران دفاع کرده اند یادآور شد: در دوران پس از پیروزی انقلاب نیز سربازان غیور لشکر عاشورا با فرماندهی سردار رشید خود باکری، برای یکپارچگی ایران از سراسر آذربایجان به جبهه های جنگ رفته و برای ایران جان خویش را در طبق اخلاص گذاشتند.

شعردوست با اشاره به پیام های تاثیرگذار نمایش “اتابک پارکنین تراژدیسی” تصریح کرد: نام تبریز همواره بر صفحات تاریخ ایران اسلامی با دلاوری، ایثار، از جان گذشتگی و دفاع از هویت خویش عجین شده است.

وی در پایان از نویسنده، کارگردان، و سایر عوامل این گروه برای تولید چنین اثر ارزشمندی قدردانی کرد.

سیروس مصطفی، کارگردان نمایش “اتابک پارکنین تراژدیسی” نیز طی سخنان کوتاهی با اشاره به مشکلات تولید این اثر گفت: متاسفانه هنرمندان در انتخاب متن محدودیت دارند از مسئولان می خواهم از نویسندگان و نمایشنامه نویسان برای تولید آثار فاخر و بومی و نمایشنامه های ایرانی حمایت کنند.

سامی سردار ملی، نواده ی ستارخان نیز طی سخنانی اظهار داشت: در این نمایش هنر و تاریخ در کنار هم به زیبایی ادغام شدند، هر کاری که به درستی و با جسارت و زیبایی ارائه شود هنر است و هنرمند با تئاتر، موسیقی، نوشتن و… بر مخاطب تاثیر می بخشد، تثیری که در آینده و زندگی مردم و اجتماع تعیین کننده است.

وی ادامه داد: برخی در صحبت کردن هنرمندند، برخی در بیان زیباییها، ستارخان نیز در جنگ با ظلم هنر آفرید. نواده ستارخان اظهار داشت: تاریخ معلم انسانهاست و باید از این معلم درس بگیریم، با مطالعه و درس گرفتن از تاریخ است که خواهیم توانست زندگی و خطاهای گذشتگان را تکرار نکنیم. .

در پایان این مراسم، از طرف خانواده سردار ملی با تقدیر از عوامل این نمایش به اعضای گروه آینا لوح تقدیر و تندیس ستارخان اهدا شد.

با حضور خانواده ستارخان در تبریز

زنگ افتتاح نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی» با حضور خانواده ستارخان، توسط علی اصغر شعردوست در سالن اصلی تئاتر شهر تبریز به صدا درآمد.

Facebook
Telegram
Twitter
Email