آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

اعتراض نهادهای حقوق بشری

به آزار پیگیری‌کنندگان اعدام‌های ۶۷

بیست نهاد حقوق بشری از مسئولان قضایی جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا به اذیت و آزار پیگیری‌کنندگان اعدام‌های ۶۷ پایان دهند. از احمد منتظری، منصوره بهکیش، مریم اکبری منفرد و راحله راحمی‌پور در این بیانیه نام برده شده است.

۲۰ سازمان و نهاد حقوق بشری در بیانیه‌ای خواستار پایان دادن به تعقیب و اذیت و آزار کسانی شده‌اند که در ایران به دنبال حق‌خواهی اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷ هستند.

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در این بیانیه به طور مشخص از چهار نفر نام برده شده است: منصوره بهکیش، مریم اکبری منفرد، راحله راحمی‌پور و احمد منتظری.

این چهار نفر کسانی هستند که به دلیل پیگیری پروند‌ه‌های کشته‌شدگان سال ۱۳۶۷ مورد تعقیب قضایی و اذیت و آزار قرار گرفته‌اند.

آخرین مورد صدور حکم بدوی ۲۱ سال و قطعی ۶ سال حبس برای احمد منتظری فرزند آیت‌الله منتظری بود که به دلیل انتشار فایل صوتی پدرش در رابطه با اعدام‌های سال ۶۷ به این مجازات محکوم شد.

این فایل صوتی مربوط است به ملاقات آیت‌الله منتظری در سال ۱۳۶۷ زمانی که قائم‌مقام رهبری ایران بود با حسینعلی نیری، مرتضی اشراقی، مصطفی پورمحمدی و ابراهیم رئیسی اعضای هیأت موسوم به “هیأت مرگ” که حکم اعدام زندانیان سیاسی را صادر می‌کردند.

پس از انتشار این فایل صوتی دادگاه ویژه روحانیت احمد منتظری را به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی، انتشار اسرار طبقه‌بندی‌شده و تبلیغ علیه نظام” مجموعا به ۲۱ سال حبس و سه سال خلع لباس روحانیت محکوم کرد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال زندان کاهش یافت. هفته گذشته اما پس از بازداشت ۲۴ ساعته آقای منتظری رسانه‌های ایران از تعلیق حکم او خبر دادند.

مریم اکبری منفرد یکی دیگر از کسانی است که خواهر و برادرش در جریان اعدام‌های سال ۶۷ اعدام شدند و خود نیز از عاشورای سال ۱۳۸۸ زندانی است. او مهرماه گذشته از داخل زندان شکواییه‌ای خطاب به قوه قضائیه جمهوری اسلامی نوشت و در آن خواهان تحقیق پیرامون موضوع “اعدام غیرقانونی” خواهر و برادرش شد.

او سه خواسته مشخص را در نامه‌اش مطرح کرد: پیگیری و محاکمه عوامل اعدام‌های دهه ۶۰ و کشتار جمعی زندانیان در سال ۶۷، اعلام اسامی دفن شدگان در گورهای دست جمعی و گورستان خاوران و ارائه و انتشار کیفرخواست محکومان و اعدام شدگان دهه ۶۰.

یک ماه پس از انتشار این نامه، مریم اکبری منفرد از طریق ملاقات با همسرش پاسخ دادستانی را دریافت کرد: محرومیت از ملاقات با فرزندانش.

منصوره بهکیش که هفت تن از اعضای خانوا‌ده‌اش در جریان اعدام‌های دهه ۶۰ اعدام شده‌اند یکی دیگر از کسانی است که به دلیل پیگیری موضوع دادخواهی این اعدام‌ها چندین بار دستگیر، زندانی و ممنوع‌الخروج شده است.

او تنها در ماه آبان گذشته دوبار برای بازجویی به وزارت اطلاعات احضار شده است. منصوره بهکیش ۲۶ شهریور ماه هم، هنگامی که قصد سفر به خارج از کشور برای دیدار دخترش را داشت، در فرودگاه “امام خمینی” ممنوع‌الخروج شد.

راحله راحمی‌پور در صدد یافتن نوزاد گم‌شده برادرش به نام گلرو است که پس از اعدام برادرش در دهه ۶۰ ناپدید شده است. حسین راحمی‌پور شش ماه پس از تولد دخترش در اوین اعدام شد.

خانم راحمی‌پور تا کنون چندین بار در دادسرای “شهید مقدس” اوین مورد بازجویی قرار گرفته و نیز در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به دو سال زندان محکوم شده است.

امضاکنندگان بیانیه یادشده از مقامات جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا احکام صادرشده علیه احمد منتظری و راحله راحمی‌پور را لغو کرده و از تعقیب و احضار منصوره بهکیش دست بردارند و نیز مریم اکبری منفرد را که حکم زندانش تمام شده هرچه سریعتر آزاد کنند.

سازمان عفو بین‌الملل، دیده‌بان حقوق بشر، سازمان عدالت برای ایران، بنیاد عبدالرحمان برومند، کمپین بین‌المللی حقوق بشر و فعالان حقوق بشر در ایران از جمله امضاکنندگان این بیانیه هستند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email