آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

هر دقیقه ۹ طلاق در ایران ثبت می‌شود”

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ایران اعلام کرده که در کشور هر دقیقه ۹ طلاق ثبت می‌شود. به گفته سلمان خدادادی در تهران ۵۰ درصد ازدواج‌ها به طلاق منتهی می‌شوند.

“هر دقیقه ۹ طلاق” این آخرین آمار طلاق در ایران است. رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری “مهر” ضمن اعلام این آمار گفته که در تهران ۵۰ درصد ازدواج‌ها به طلاق منتهی می‌شوند.

به گفته این نماینده مجلس در گذشته فاصله ازدواج و طلاق بین ۵ تا ۷ سال بود ولی الان این فاصله به ۳ تا ۵ سال رسیده است.

به عقیده سلمان خدادای، کوتاهی دولت در اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان یکی از علت‌های کاهش آمار ازدواج و بالارفتن آمار طلاق است. این قانون ۱۲ سال پیش در سال ۱۳۸۴ از سوی مجلس تصویب شد اما به گفته این نماینده مجلس، دولت تنها به اجرای چند ماده از آن در حوزه وام ازدواج اکتفا کرده است.

مجلس کنونی پیگیر علت اجرایی نشدن این قانون در دولت است و به همین منظور نامه‌نگاری‌هایی با دولت انجام داده است. 

در سال ۱۳۸۴ مجلس با تدوین یک طرح، قانون “تسهیل ازدواج جوانان” را تصویب کرد. این قانون شامل بخش‌های حمایت مالی از ازدواج و تسهیل ارائه خدمات فرهنگی می‌شد. پشتوانه‌ی اصلی برای انجام حمایت‌های مالی این طرح، صندوق قرض‌الحسنه‌ای به نام “صندوق اندوخته جوانان” بود که طبق همین قانون دولت مکلف شد ظرف سه ماه بعد از تصویب، نسبت به تشکیل آن اقدام کند.

از سال ۱۳۸۴ تا کنون اما هنوز این صندوق تشکیل نشده و هیچ یک از اهداف این قانون تحقق نیافته است.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی همچنین تشکیل نشدن شعب رسیدگی به دعاوی خانوادگی در تهران و بسیاری از شهرستان‌ها را دلیل دیگری برای افزایش آمار طلاق می‌داند.

قانون حمایت از خانواده که در سال ۱۳۹۱ در مجلس تصویب شد قوه قضائیه را موظف می‌کند که ظرف سه سال از تصویب این قانون در تمامی شهرستان‌ها شعب رسیدگی به دعاوی خانوادگی تشکیل دهد.

به گفته این نماینده مجلس این شعب حتی در تهران هم تشکیل نشده‌اند.

با وجود این واقعیت، سلمان خدادادی می‌گوید که در برخی شهرستان‌ها رشد طلاق متوقف شده است، از جمله در استان یزد که به گفته او با انجام مشاوره و توجه به مشکلات اقتصادی، رشد طلاق متوقف شده است.

زنان پیشتاز تقاضای طلاق یک‌طرفه در خراسان رضوی

بر اساس آمار اداره کل بهزیستی خراسان رضوی، در این استان تنها ۱۰ درصد از تقاضاهای یک‌طرفه طلاق توسط مردان ارائه می‌شود. ظاهرا استان‌های دیگر وضعیت تقریبا مشابهی دارند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email