آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان

 در انتخابات شوراها باید اقلیت های مذهبی رد صلاحیت شوند

دبیر شورای نگهبان با هدف به زیر سلطه گرفتن انتخابات شوراهای شهر و روستا، با انتشار ابلاغیه‌ای خواستار جلوگیری از تأیید صلاحیت نامزدهای اقلیت‌های مذهبی در انتخابات شوراها شد. او تأیید صلاحیت این نامزدها را خلاف موازین شرعی و نظر آیت‌الله خمینی اعلام کرد.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان با انتشار ابلاغیه‌ای نظر فقهای این شورا را در مورد صلاحیت نامزدهای اقلیت‌های مذهبی اعلام کرد.

در این ابلاغیه از “مراجع ذی‌ربط” خواسته شده که در مناطق دارای اکثریت مسلمان از تأیید صلاحیت نامزدهای اقلیت‌های مذهبی در انتخابات شوراها جلوگیری به عمل آورند.

این ابلاغیه انتخاب نامزدهای اقلیت‌های مذهبی را خلاف شرع و خلاف نظر روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، دانسته است.

در این ابلاغیه که امضای احمد جنتی را دارد و خبرگزاری ایلنا عکس آن را منتشر کرده، آمده است:

«در اجرای اصل چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و طبق مواد (۱۹) و (۲۱) آیین‌نامه داخلی شورای نگهبان، نظریه فقهای محترم شورا راجع به تبصره ۱ ماده ۲۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۵ که در جلسه مورخ ۱۳۹۶/۱/۲۳ مورد بحث و بررسی واقع شده، جهت ابلاغ به مراجع ذی‌ربط تقدیم می‌گردد:

با عنایت به اطلاعات واصله از برخی مناطق کشور که اکثریت مردم آن‌ها مسلمان و پیرو مذهب رسمی کشور هستند و افراد غیرمسلمان در این مناطق خود را داوطلب عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا نموده‌اند و با توجه به اینکه تصمیمات شوراها درخصوص مسلمین بدون لزوم رسیدگی آن در شورای نگهبان لازم‌الاتباع خواهد بود، تبصره ۱ ماده ۲۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۵ نسبت به چنین مناطقی با نص فرمایشات بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی علیه‌الرحمه در تاریخ ۱۳۵۸/۷/۱۲ مذکور در صحیفه نور (جلد ۶، چاپ ۱۳۷۱، صفحه ۳۱) مغایر است و لذا خلاف موازین شرع شناخته شد.»

Facebook
Telegram
Twitter
Email