آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

اعتراض کواکبیان

از حق خودمان نمی‎توانیم دفاع کنیم، چطور از حق مردم دفاع کنیم؟

مصطفی کواکبیان در جلسه علنی مجلس از رد صلاحیت خود و همکارانش در انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرد.

کواکبیان که در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم به عنوان کاندید حزب مردم سالاری ثبت نام کرده بود،‌ از سوی شورای نگهبان صلاحیتش احراز نشد و بر این اساس از گردونه رقابت انتخاباتی،‌ خارج گشت. این نکته موجب شد تا این نماینده اصلاح طلب مجلس در لفافه و با تکیه بر اصل 67 و 115 قانون اساسی،‌ نسبت به این اتفاق اعتراض کند.

 در اصل 115 قانون اساسی آمده است: «رییس جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد شرایط زیر باشند انتخاب گردد: ایرانی‏ الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور. »

این نماینده اصلاح طلب مجلس گفت: خوشبختانه شورای نگهبان اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده را مطرح کرد که همه باید به نظر این شورا تمکین کنند. از دولت خواهش می‎کنم که پس از انتخابات لایحه جامع انتخابات را بیاورد، مجلس هم مصوبات قبلی را پیگیری کند و شورای نگهبان نیز مصادیق رجل سیاسی و مدیر و مدبر را بیان کند.

او تصریح کرد: همه ما براساس اصل 67 قانون اساسی سوگند خوردیم از حقوق ملت دفاع کنیم. وقتی نمی توانیم از حقوق خودمان دفاع کنیم، چگونه می‌خواهیم از حقوق مردم دفاع کنیم؟ چطور است که از قوه مجریه و قضائیه، افرادی رجل سیاسی می‌شوند اما چند نماینده ادوار مجلس رجل نمی شوند؟

در این میان مسعود پزشکیان که ریاست مجلس را برعهده داشت از کواکبیان خواست که به دلیل در موضوع نبودن اخطارش بحث را تمام کند و سرانجام بعد از آنکه میکفروفون کواکبیان را قطع کرد، خطاب به او گفت: ممنون،‌این موارد که دستور جلسه نیست!

البته کواکبیان با قطع شدن میکرفون دست از ادامه صحبت‌هایش نکشید و تلاش کرد که با فریاد زدن حرفش را ادامه دهد.

Facebook
Telegram
Twitter
Email