آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

ماکرون رئیس جمهور فرانسه شد

بعد از هلند، فرانسوی ها به سیاست راست افراطی رای منفی دادند.

ماکرون در حالی رئیس‌جمهور فرانسه شد که اوضاع نابسامان اقتصادی و اجتماعی فرانسه و سرخوردگی مردم فرانسه از بی کفایتی سیاستمداران کهنه کار، خطر روی کار آمدن راست افراطی که با شعارهای پوپولیستی به میدان آمده بود، وجود داشت. گرچه فرانسوی ها آمانوئل ماکرون را نماینده واقعی خود برای پست ریاست جمهوری نمی دانند، اما برای شکست لوپن و راه نیافتن او به الیزه مکرون را انتخاب کردند.

«امانوئل ماکرون»، به عنوان جوان ترین رئیس‌جمهور تاریخ فرانسه به الیزه راه یافت. او توانست با کسب بیش از ۶۵ درصد آرا در دور دوم انتخابات، «مارین لوپن» از حزب راست افراطی جبهه ملی را شکست دهد. پس از اعلام نتایج دور اول انتخابات و راهیابی ماکرون و لوپن به دور دوم انتخابات، بسیاری از نظرسنجی‌ها از پیروزی قاطع امانوئل ماکرون خبر می‌دادند. در سال ۲۰۰۲، ۱۵ سال پیش نیز «ژان ماری لوپن» پدر مارین لوپن نامزد وقت جبهه ملی همراه با «ژاک شیراک» به مرحله دوم انتخابات راه پیدا کردند، که ژاک شیراک در نهایت توانست با اختلاف زیادی نسبت به ژان ماری لوپن پیروز انتخابات در مرحله دوم شود.

ماکرون با خوش‌شانسی توانست از فرصت به دست آمده استفاده کند و با رای «نه بزرگ» به مارین لوپن، رئیس‌جمهور ششمین قدرت اقتصادی و نظامی جهان شود. با این حال بنا بر اعلام وزارت کشور فرانسه، بیش از ۲۵ درصد افرادی که می‌توانستند در این دوره شرکت کنند، حاضر به رای دادن نشدند. بعد از به حاشیه رفتن دو حزب سنتی فرانسه در دور اول انتخابات، بی‌میلی سیاسی نسبت به انتخابات دور دوم بیشتر شد.

امانوئل ماکرون که کمتر از ۵ سال تجربه حرفه‌ای در میدان سیاست دارد، توانست با پشتیبانی رئیس جمهور فعلی فرانسه و احزاب راست و سوسیالیست و بسیاری از سیاستمداران برجسته فرانسه، از سد مارین لوپن عبور کند و بیرون از جناح بندی‌های سنتی فرانسه، وارد الیزه شود. ماکرون در اولین سخنرانی خود، بار دیگر از پیروزی تاریخی فرانسه صحبت کرد. به گفته او باید از تاریخ و میراث فرانسه دفاع کنیم و همزمان از سرنوشت مشترک خود با سایر مردم اروپا آگاه باشیم، باید برای همبستگی بیشتر با اروپا قدم برداریم و با سایر کشورهای اروپایی همکاری کنیم.

پس از پیروزی ماکرون، بسیاری از رهبران سیاسی دنیا از ترامپ تا مرکل، پیروزی وی را تبریک گفتند. در این میان برنی سندرز نیز در توییتر خود نوشت:«تبریک به مردم فرانسه که امروز توانستد با رای بزرگ خود نشان دهند که مخالف نژادپرستی و بیگانه‌هراسی هستند.»

Facebook
Telegram
Twitter
Email