آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

جلال طالبانی دبیر کل اتحادیه میهنی کوردستان و رئیس جمهور پیشین عراق در گذشت

و رئیس جمهور پیشین عراق در گذشت

سایت های کردی خبر دادند امروز سه‌شنبه جلال طالبانی دبیر کل اتحادیه میهنی کوردستان و رئیس جمهور پیشین عراق در سن 84 سالگی در یکی از بیمارستانهای آلمان درگذشت. دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کوردستان با صدور بیانیه‌ای خبردرگذشت جلال طالبانی را به صورت رسمی اعلام نمود. رادیو کوردانه درگذشت مام جلال را به خانواده محترم وی و تمامی اعضای اتحادیه میهنی کوردستان و ملت کرد در چهارپارچه کردستان تسلیت می کوئیم

در این رابطه ملا بختیار مسئول دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کوردستان در کنفرانس خبری در شهر سلیمانیه در بیانیه‌ای خبر درگذشت جلال طالبانی را به صورت رسمی اعلام کرد. ملا بختیار با کمال تاسف و تاثر خبر در گذشت جلال طالبانی را به شما اعلام می‌نمایم وی در ادامه سخنان خود بر تداوم راه جلال طالبانی برای برقراری دمکراسی و برادری تاکید کردند.

وی در پی یک سکته مغزی شدید در سال 2012 به آلمان رفته و در 19 ژوئیه 2014 از فرودگاه برلین به فرودگاه سلیمانیه بازگشت، اما پس از مدتی بعد از وخامت حالش دوباره به آلمان برگشت و در یکی از بیمارستان های این کشور به کما رفته بود.

جلال طالبانی، رئیس جمهور سابق عراق و دبیر کل حزب اتحادیه میهنی کردستان، حدود سه هفته گذشته برای پیگیری امور درمانی خود به آلمان رفته بود.
طالبانی سیاستمداری کهنه کار بود که نامش با مبارزات برای ایجاد عراق فدرال  و کردستان رقم خورد.
وی طی سالیان گذشته در ایجاد پیوندهای دوستی میان طیف های مختلف نقش اساسی ایفا می کرد و در کاهش تنش بسیار تاثیرگذار بود. جلال طالبانی در ۱۲ نوامبر ۱۹۳۳ در روستای کلکان در شمال عراق دیده به جهان گشود.
طالبانی را یکی از بارزترین شخصیت های کُردی عراق معاصر می توان نامید که در میان کُردها به مام جلال معروف است و این نام از کودکی به علت ذکاوت و رفتار درست وی به جلال طالبانی داده شد.
وی در دانشگاه بغداد حقوق خواند و بعدها برای خدمت زیر پرچم به ارتش و سپس به حزب دموکرات کردستان به رهبری ملا مصطفی بارزانی پدر مسعود بارزانی ملحق شد.
وی مبارزاتش را در سال ۱۹۶۱ ضد دولت وقت آن زمان شروع کرد. در سال ۱۹۶۴ میان وی و مصطفی بارزانی اختلاف به وجود آمد و بعدها طالبانی جدا شد و در سال ۱۹۷۵ حزب اتحادیه میهنی را تشکیل داد. اتحادیه میهنی در سال ۱۹۹۶ با حزب دموکرات به ریاست مسعود بارزانی درگیر جنگ شد که این درگیری در سال ۱۹۹۸ به دنبال توافقی در واشنگتن پایان یافت. پس از ۲۰۰۳ دو حزب اختلافات را کنار گذاشتند.
در سال ۲۰۰۵ به عنوان رئیس دولت انتقالی عراق و درآوریل ۲۰۰۶ از سوی پارلمان عراق به عنوان رئیس جمهور انتخاب و در سال ۲۰۱۰ مجددا به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد.
طالبانی در سال ۲۰۰۸ جراحی قلب موفقی انجام داد و در سال ۲۰۱۲ به دنبال سکته مغزی به آلمان منتقل شد که این موضوع درباره میزان توان وی درباره بازگشت مجدد به عرصه سیاسی شک و تردید ایجاد کرد.

رئیس جمهور سابق عراق همچنین در فاصله سال‌های 2005 تا 2014 میلادی رهبر حزب اتحادیه میهنی کرد عراق نیز بود.

Facebook
Telegram
Twitter
Email

خلبانان فرانسوی در آسمان اوکراین سابق؟در مورد پیامدهای جنون جنگی ترجیح می‌دهند فکر نکنند، اما بیهوده است. دمیتری سدوف/ ترجمه. کاوه آیلین

“فلوریان فیلیپو”، رهبر حزب “میهن پرستان” فرانسه، نامزد انتخابات پارلمان اروپا، تصمیم “امانوئل ماکرون”، رئیس جمهور فرانسه برای انتقال جنگنده

ادامه مطلب