آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

دولت اقلیم کردستان نتیجه همه پرسی استقلال را معلق کرد

بنا به گزارش خبر گزاری های نزدیک به دولت اقلیم کردستان، نتیجه همه پرسی برای استقلال به حالت تعلیق در آمد.

دولت اقلیم کردستان در بیانیه ای اعلام کرده است: “متعهد به رفتار مسئولانه به منظور جلوگیری از بروز خشونت و درگیری های بیشتر است و در این رابطه نتیجه همه پرسی برای استقلال را معلق کرده و پیشنهاد آتش بس و گفتگو با بغداد را می دهد.”

در این بیانیه آمده است  پیشنهاد می کند که “کلیه عملیات نظامی” در منطقه پایان یابد.

بیانیه دولت اقلیم کردستان می افزاید: “ادامه نبردها به پیروزی هیچ طرفی منجر نخواهد شد، بلکه کشور را به سوی آشوب و هرج ومرج سوق خواهد داد.”

براساس بیانیه دولت اقلیم “حملات و رویارویی ها میان نیروهای عراقی و پیشمرگه که روز ۱۶ اکتبر شروع شد… می تواند به خونریزی های مستمر منجر شود.”

همه پرسی استقلال اقلیم کردستان، ۲۵ سپتامبر (۳ مهر) برگزار شد و به پیروزی هواداران جدایی اقلیم انجامید، هرچند دولت مرکزی عراق از ابتدا با برگزاری آن مخالف بود و نتیجه آن را به رسمیت نشناخت.

کمیسیون انتخابات اقلیم کردستان گفت که ۹۲ درصد از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری که در آن همه پرسی شرکت کردند به نفع جدایی از عراق رای دادند.

ایران، ترکیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده نیز از موضع بغداد در ارتباط با این همه پرسی حمایت کرده اند.

حیدر عبادی نخست وزیر عراق ماه پیش خواستار “ابطال” نتیجه همه پرسی استقلال شده بود.

در ضمن با رای پارلمان و موافقت  نمایندگان سه حزب مؤثر در پارلمان اقلیم کردستان عراق، بر سر تعویق هشت ماهه انتخابات مجلس و ریاست اقلیم به توافق رسیدند.

مطابق توافق سه حزب دموکرات، اتحادیه میهنی و اتحاد اسلامی کردستان عراق، دوره مسئولیت مجلس فعلی به مدت هشت ماه تمدید شده و تا زمان انتخاب نمایندگان جدید به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

این توافق در حالی صورت گرفته که دو حزب  گوران و کومل در این جلسه شرکت نکردند و مخالفت خود را با رای پارلمان اعلام نمودند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email