آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

کناره گیری مسعودبارزانی از ریاست اقلیم کردستان عراق

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که با پایان دوره ریاستش، از مقام خود کناره‌گیری می‌کند. نامه کناره‌گیری او امروز در جلسه غیرعلنی و متشنج پارلمان کردستان عراق بررسی شد. دوره ریاست مسعود بارزانی روز چهارشنبه ۳۱ اکتبر (۹ آبان) به پایان می‌رسد، اما انتخابات ریاست اقلیم به دلیل بحرانی که بعد از برگزاری رفراندوم استقلال کردستان از عراق پیش آمد به تعویق افتاد.
شیوه تقسیم قدرت ریاست اقلیم کردستان بعد از کناره‌گیری آقای بارزانی، رئیس اقلیم، مهم‌ترین موضوع دستور جلسه امروز پارلمان کردستان عراق در روز یکشنبه ۲۹ اکتبر بود.
به گزارش خبرگزاری رووداو در این جلسه نمایندگان جنبش تغییر (گوران) به طرحی که برای تقسیم قدرت پیشنهاد شده بود اعتراض داشتند.
آقای بارزانی دیروز شنبه ۲۸ اکتبر در نامه‌ای به پارلمان تصمیم خود را برای کناه‌گیری از قدرت اعلام کرد. او بعد از همه‌پرسی و تنش‌هایی که با دولت مرکزی عراق پیش آمد، برای کناره‌گیری تحت فشار بین‌المللی و داخلی بود.
به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی آقای بارزانی در نامه‌اش به مجلس اقلیم کردستان عراق پیشنهاد کرده که اختیارات او به نخست‌وزیر اقلیم و هیئتی از مقام‌های سیاسی واگذار شود و به پارلمان اختیارات بیشتری داده شود تا مذاکرات با بغداد ادامه یابد.

در همه‌پرسی ماه گذشته بیش از ۹۰ درصد رای‌دهندگان به استقلال اقلیم کردستان از عراق رای دادند، اما دولت مرکزی بغداد که از ابتدا به شدت با برگزاری این رفراندوم مخالف بود، گفت که این رای‌گیری را به رسمیت نمی‌شناسد.
در پی بالا گرفتن بحران، نیروهای ارتش عراق با همراهی شبه‌نظامیان عمدتا شیعه حشد شعبی برای در اختیار گرفتن کنترل مناطق مورد مناقشه با اقلیم، از جمله شهر نفت‌خیز کرکوک، اقدام به عملیات علیه نیروهای کرد کردند.
این عملیات بدون روبرو شدن با مقاومت جدی از سوی نیروهای پیشمرگ در مدت بسیار کوتاهی به پایان رسید.
دولت اقلیم کردستان در نهایت نتایج همه‌پرسی را تعلیق کرد، اما حیدر عبادی، نخست وزیر عراق گفت که تعلیق قابل قبول نیست و نتیجه این رفراندوم باید لغو شود.

به گزارش سایت کوردانه مسعود بارزانی در یک پیام ویدویی خطاب به مردم گفت:

هیچ کس نخواهد توانست رای سه میلیون مردم شرکت کننده در همه‌پرسی استقلال کوردستان را از بین ببرد اگر خیانت صورت نمی‌گرفت اکنون وضعیت اینگونه نمی‌شد.

اکنون نیز به بغداد می‌گویم اگر هدف شما حل مشکل است بفرمایید حل کنیم اما آنگونه که پیداست هدف آنها شکستن کرامت ملت کوردستان و بر هم زدن حکومت اقلیم کوردستان است من می‌گویم هزارها تن از فرزندان قهرمان ملت کوردستان خود را فدا خواهند کرد ما مردن را ترجیح می‌دهیم اما نمی‌گذاریم کرامت ما زیر پا گذاشته شود  

Facebook
Telegram
Twitter
Email