آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

متهم اختلاس صندوق فرهنگیان ‘با دست‌کم ۴۰۰ میلیارد تومان بدهی از ایران گریخت’

۴۰۰ میلیارد تومان بدهی از ایران گریخت’

  • جبار کوچکی‌نژاد، از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفته است که یکی از متهمان پرونده اختلاس صندوق ذخیره فرهنگیان با ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی از ایران گریخته است.

آقای کوچکی‌نژاد نام این فرد را آقای “میم” اعلام کرده و به نقل از وکیل او گفته “قرار است ترتیبی صورت گیرد که نامبرده به کشور بازگردد و نسبت به بازگرداندن حدود ۴۰۰ – ۵۰۰ میلیارد تومانی که به او مربوط است، اقدام کند.”

به گفته آقای کوچکی نژاد، حدود ۲۰ نفر در ارتباط با این پرونده بازداشت شده بودند که هم اکنون “با وثیقه بیرون از زندان هستند.”

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفته است: “بالای ۱۴ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان میزان تخلفات بوده‌است. در صندوق ذخیره و شرکتهای تابعه از جمله بانک سرمایه، شرکت خانه‌سازی، پترو فرهنگ، شرکت سرمایه‌گذاری و… تخلف شده است.”

این پرونده در ابتدا فساد هشت هزار میلیارد تومانی نام گرفته بود، ولی بعدا مشخص شد که ابعاد گسترده‌تری دارد.

صندوق ذخیره فرهنگیان در خرداد ماه سال ۱۳۷۴ بر اساس مصوبه مجلس و در راستای اجرای تبصره ۶۳ قانون برنامه دوم توسعه با هدف حمایت و کمک به تأمین مالی فرهنگیان در دوران بازنشستگی تأسیس شد.

در هر ماه مقداری از فیش حقوقی هر سپرده‌گذار فرهنگی کسر و مستقیماً به حساب صندوق ذخیره فرهنگیان واریز می‌شود.a

این صندوق البته از سپرده‌های ماهانه فرهنگیان به آنها سود پرداخت می‌کند.

شهاب الدین غندالی، مدیرعامل سابق صندوق ذخیره فرهنگیان بود که برکنا

به گفته محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، تخلفات مالی صورت‌گرفته در این صندوق بین سال‌های ۸۶ تا ۹۲ صورت گرفته است.

آبان ماه پارسال (۱۳۹۵) حدود ۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس با توجه به شکایت‌های انجام شده از این صندوق به تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان رأی دادند.

اکنون آقای کوچکی‌نژاد از نهایی شدن گزارش تحقیق و تفحص درباره این پرونده خبر داده است.

او با اشاره به فرآیند ۹ ماهه تکمیل گزارش گفته است: “اگر زمان بیشتری به ما می‌دانند، حداقل ۳ ماه بیشتر، این امکان وجود داشت که تمام بخش‌ها را به اتمام برسانیم و گزارش کنیم. با این وجود، اکنون گزارش نهایی را داده‌ایم و کمیسیون بدنبال تنظیم آن است و به محض به انجام رسیدن تنظیم گزارش، به صحن خواهد رفت.”

Facebook
Telegram
Twitter
Email