آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

میشل عون، بار دیگر خواستار بازگشت سعد حریری به لبنان شد

بازگشت سعد حریری به لبنان شد

رویترز گزارش می دهد که دو مسئول عالی رتبه دولتی لبنان دیروزتأیید کردند که سعد حریری در ریاض زندانی است. مسئول دیگر لبنانی تأیید کرده است که سعد حریری با فشار و دستور ریاض استعفا داده و هم اکنون در عربستان در بازداشت خانگی به سر می برد

رادیو فرانسه در یک گزارش خبری به قلم شاهرخ بهزادی می نویسد: میشل عون رئیس جمهوری لبنان روز جمعه ١۰نوامبر /١۹آبان در دیدار با ولید بخاری، کاردارعربستان سعودی در بیروت خواستار بازگشت سعد حریری به لبنان شد. او گفت: نحوه استعفای سعد حریری غیرقابل قبول است. در همین حال، ژان-ایو لودوریان، وزیرامورخارجه فرانسه امروز در گفتگو با رادیوی “اروپ ١” گفت که فکر می کند سعد حریری، نخست‌وزیر مستعفی لبنان در عربستان آزاد است و هیچ گونه محدودیتی در رفت و آمد وی در این کشوراعمال نمی‌شود.

ژان-ایو لودوریان همچنین اعلام کرد موضوعی که در حال حاضر بیش از همه ما را به خود مشغول کرده است، ثبات لبنان و جستجوی یک راه حل سیاسی فوری در لبنان برای خروج از این بحران است.

در حالی که وزیرامورخارجه فرانسه امروز و پس از ملاقات دیشب امانوئل ماکرون با محمد بن سلمان گفت که سعد حریری، نخست‌وزیر مستعفی لبنان در عربستان آزاد است، رویترز گزارش می دهد که دو مسئول عالی رتبه دولتی لبنان دیروزتأیید کردند که سعد حریری در ریاض زندانی است. مسئول دیگر لبنانی تأیید کرده است که سعد حریری با فشار و دستور ریاض استعفا داده و هم اکنون در عربستان در بازداشت خانگی به سر می برد.

رویترز گزارش می دهد که اظهارات رئیس جمهوری لبنان در دیدار با کاردار عربستان در این باره بازتاب فضایی است که هم اکنون در طبقه سیاسی لبنان وجود دارد

اعلام استعفای ناگهانی سعد حریری از ریاض در روز شنبه گذشته، فضای سیاسی لبنان را شگفت زده کرد و این موضوع پرسش های بسیاری را برانگیخته است. بعضی از سیاستمداران لبنانی رژیم عربستان سعودی را متهم می کنند که سعد حریری را وادار به استعفا کرده و بر خلاف میل او، حریری را در عربستان نگاه داشته است

ولید جنبلاط، رییس حزب سوسیالیست ترقی خواه دروزی های لبنان روز جمعه، ١۰ نوامبر در صفحه توئیتر خود نوشت که خواستار بازگشت سعد حریری به لبنان، احتمالاً با زور است.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان نیز امروز در صفحه توئیتر خود نوشت: نسبت به هوشیاری رهبران لبنانی و همبستگی آنها در این مرحله حساس از تاریخ لبنان اطمینان دارد.

رئیس جمهوری لبنان همچنین با سازمان های بین المللی و سفرای کشورهای موسوم به گروه بین‌المللی حمایت از لبنان گفتگو کرده است و نگرانی خود را نسبت به وضعیت و شرایطی که سعد حریری در آن به سر می‌برد ابراز داشته است.میشل عون توافق های حمایت از روابط با کشورها و مصونیت‌هایی که برای ارکان خود فراهم می‌کنند را به آنان یادآور شده است.

سفرای آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه، چین، آلمان، ایتالیا و همچنین نمایندگان سازمان ملل، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب در بیروت حمایت و پشتیبانی خود را از ثبات سیاسی در لبنان و راهبرد رئیس جمهوری این کشور برای حل این بحران اعلام کرده اند.

در آستانه سفر ناگهانی امانوئل ماکرون به ریاض و ملاقات با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، سفیر فرانسه در ریاض دیروز با سعد حریری ملاقات کرده است. در باره این ملاقات و همچنین احتمال ملاقات امانوئل ماکرون با سعد حریری، تا کنون هیچ اطلاعی انتشار نیافته است

Facebook
Telegram
Twitter
Email