آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

«سلاح های توزیع شده آمریکا و عربستان به دست داعش افتاده است»

کارشناسان سازمان «تحقیقات تسلیحات جنگی» (سی‌ای‌آر) بیش از ۴۰ هزار اقلام نظامی را در سوریه و عراق مورد بررسی قرار دادند.

سازمان «تحقیقات تسلیحات جنگی» (سی‌ای‌آر) (Conflict Armament Research) مستقر در بریتانیا، در گزارشی که پنج‌شنبه ۱۴ دسامبر / ۲۳ آذر منتشر کرده گفته است که شمار سلاح‌های داعش «به‌مراتب فراتر از آن است که تنها با غنیمت جنگی به‌دست آمده باشد».

گزارش سازمان «تحقیقات تسلیحات جنگی» در مورد سلاح‌های داعش بر اساس پژوهش‌های سه ساله محلی در سوریه و عراق انجام شده است. در این تحقیقات بیش از ۴۰ هزار اقلام نظامی مورد بررسی قرار گرفته است، از جمله سلاح‌ها، مهمات و مواد مورد استفاده برای ساخت وسایل انفجاری دست‌ساز. برخی از آن‌ها توسط داعش از طریق تغییرات درونی در جبهه‌بندی مخالفان سوری به دست آمده‌اند.

این تحقیقات نشان می‌دهد که بیشترین سلاح‌ها از طریق غارت ارتش‌های عراق و سوریه به‌دست آمده اما برخی از آن‌ها توسط کشورهای دیگری که در این جنگ دخالت داشتند در اختیار مخالفان سوری قرار گرفته‌اند.

در گزارش آمده است: «عراق و سوریه دیده‌اند که نیروهای داعش از تعداد زیادی سلاح که توسط دولت‌هایی مانند عربستان سعودی و آمریکا تهیه می‌شوند استفاده می‌کنند. این سلاح‌ها بعد علیه ائتلاف‌های مختلف بین‌المللی به‌کار می‌روند که از این دو کشور پشتیبانی می‌کنند.»

همه اقلام مورد بررسی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا ساخته شده‌‌اند و آمریکا و عربستان سعودی قوانین مبنی بر ممنوعیت در اختیار قرار دادن آن‌ها به گروه‌های مسلح سوریه را شکسته‌اند.

شواهد سازمان «تحقیقات تسلیحات جنگی» نشان می‌دهند که آمریکا بارها اسلحه و مهمات ساخته شده در اتحادیه اروپا را به نیروهای مخالف در سوریه فرستاده و نیروهای داعش به سرعت مقادیر قابل توجهی از این سلاح‌ها را به‌دست آورده‌اند.

بیش از همه، مهماتی که اخیراً در کشورهایی مانند رومانی و بلغارستان تولید شده‌اند در سوریه و عراق به فروش رسیده‌اند. کشورهایی نظیر آمریکا و عربستان سعودی با بی‌توجهی و تقریباً نادیده گرفتن قوانین اتحادیه اروپا، جنگ‌افزارهایی به ارزش میلیاردها یورو را در اروپای شرقی خریداری کرده‌ و در برخی عملیات مخفی آن‌ها را به شبه‌نظامیان سوریه مانند ارتش آزاد سوریه انتقال داده‌اند. این سلاح‌ها باید در واقع در دست نیروهای مسلح ایالات متحده و عربستان سعودی باقی می‌ماندند اما بر خلاف تضمینات داده شده، در اختیار نیروهای غیردولتی در جنگ داخلی قرار گرفته‌اند.

همچنین حدود ۹۰ درصد از سلاح‌ها و مهمات مورد استفاده داعش در اصل چینی، روسی و از اروپای شرقی بوده‌اند. سلاح‌های ساخت روسیه از تمام کشورها بیشتر بوده است.

گزارش افزوده است: «چنین یافته‌هایی این فرضیه را به اثبات می‌رسانند که داعش بیشتر مهمات نظامی خود را از نیروهای دولتی عراق و سوریه به غنیمت گرفته‌ است.»

این سازمان مستقلِ ناظر گفته است که ۱۰ درصد بقیه سلاح‌های داعش تولیدات غرب بوده‌اند.

سازمان «تحقیقات تسلیحات جنگی» (سی‌ای‌آر) سال گذشته گزارش داده بود که داعش سلاح‌ها و مهماتی با استانداردهای نظامی تولید می‌کرده که مواد اولیه آن‌ها از بازار ترکیه تأمین می‌شده است.

روز شنبه گذشته ارتش عراق با پاکسازی منطقه مرزی با سوریه در بیانیه‌ای از «آزادی کامل» قلمروهای این کشور از دست داعش خبر داد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز دستور خروج نظامیان روسی از خاک سوریه را صادر کرد و روز سه‌شنبه ۱۲ دسامبر / ۲۱ آذر نخستین گروه از سربازان روسی به کشورشان بازگشتند.

جنگ سوریه بیش از شش سال است که ادامه دارد. امید به یافتن راه حلی دیپلماتیک برای این جنگ، پس از شکست آخرین دور گفت‌وگوهای تحت نظارت سازمان ملل در ژنو، ضربه دیگری به این امید بود.

منبع: زمانه

یک سازمان تحقیقاتی در زمینه تولید و کاربرد تسلیحات در جهان می‌گوید، سلاح‌هایی که توسط آمریکا و عربستان سعودی در اختیار مخالفان رژیم سوریه قرار گرفته اغلب به‌دست گروه «دولت اسلامی» (داعش) افتاده و به‌شکل قابل توجهی «کمیت و کیفیت» سلاح‌های این گروه را بهبود بخشیده است. این سلاح‌ها در اروپای شرقی ساخته شده بودند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email