آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

گفتگوی تلویزیونی روحانی پس از اعتراضات سراسری مردمی در دی ماه

پس از اعتراضات سراسری مردمی در دی ماه

شامگاه دوشنبه دوم بهمن حسن روحانی برای نخستین بار بعد از اعتراضات سراسری دی ۹۶ در شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی در گفت‌وگو با رضا رشیدپور، مجری برنامه تلویزیونی با چهره‌ای متبسم حضور یافت. در این برنامه که به طور مستقیم از شبکه خبر و رادیو ایران نیز پخش می‌شد، طیف گسترده‌ای از موضوعات مطرح شد و پاسخ‌ها هم یکسان بود: دولت برای حل مشکلات اجتماعی و زیست‌محیطی ایرانیان گام‌های مؤثری برداشته است. اما برای تحقق وعده‌ها به بودجه کافی و وقت بیشتری نیاز دارد.

حادثه نفتکش سانچی در دریای چین، زلزله سرپل ذهاب، بازسازی بافت‌های فرسوده در کلانشهرها و تحویل مسکن مهر به متقاضیان، قیمت دلار، مالباختگان مؤسسات مالی، مقابله با مشکل ریزگردها و آلودگی هوا در کلانشهرها و در پایان، اشاره‌ای مختصر به رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی برای رونق کسب و کار و بحران اشتغال در ایران و این وعده که دولت بودجه مناسبی برای «رفع فقر مطلق» کنار گذاشته است. اینها موضوعاتی بود که در نخستین گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس جمهوری اسلامی بعد از اعتراضات سراسری دی ۹۶ مطرح شد. نقض حقوق بازداشتی‌ها، مطالبات مردم، بیکاری کارگران و مطالبات صنفی آنان، ورشکستگی واحدهای تولیدی، حاشیه‌نشینی، ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی، اعتراضات صنفی معلمان و نقض حقوق شهروندی در نظر مجری مردم‌پسند این برنامه، رضا رشیدپور قابل طرح نبود و رئیس جمهور هم طبعاً ناگزیر نشد در این موارد توضیح بدهد.

حسن روحانی اعلام کرد که درآمد نفتی و غیرنفتی ایران سالانه بالغ بر ۹۰ میلیارد دلار است و در همان حال مخارج دولت از ۷۰ میلیارد دلار تجاوز نمی‌کند، لذا به گفته رئیس جمهوری اسلامی افزایش قیمت دلار موقتی‌ست، اسکان موقت و دائمی زلزله‌زدگان کرمانشاه، هرچند بی‌نقص نبوده اما به خوبی به انجام رسیده، مسکن مهر نیازمند ایجاد زیرساخت‌هایی بوده که دولت آن را هم به انجام رسانده و بسیاری از واحدهای مسکن مهر را به متقاضیان تحویل داده و باقی را هم در آینده تحویل خواهد داد، در زمینه مقابله با ریزگردها در استان خوزستان پنج هزار هکتار از جنوب شرق خوزستان نهال‌کاری شده و ۳۰ هزار هکتار دیگر هم نهال‌کاری خواهد شد، و تا پایان سال نیز مالچ‌پاشی ۵ هزار هکتار زمین به پایان می‌رسد.

به ادعای روحانی، برای مبارزه با آلودگی هوا در کلانشهرها، خودروهای فرسوده و به ویژه کامیون‌های کهنه جایگزین خودروها و کامیون‌های نو خواهد شد و برای اشتغال هم تدبیری اندیشیده شده: تخریب بافت‌های فرسوده و در ازای آن ایجاد دو واحد مسکونی نوساز توسط «توسعه‌گران»، واگذاری یک واحد مسکونی نوساز رایگان به ساکنان بافت‌های فرسوده و سودرسانی به «توسعه‌گران» از طریق کمک به فروش واحد نوساز دوم. زمینه یک رانت‌خواری تازه؟ این پرسش مطرح نشد و رئیس‌جمهوری هم ضمانتی ارائه نداد که تجربه مسکن مهر، این‌بار به شکل متفاوتی، از نوع بازسازی محله نواب تهران – که از آن به عنوان یک فاجعه یاد می‌کنند – یا بازسازی محله سیروس (آن هم در تهران) تکرار نشود.

رئیس جمهوری اسلامی اعلام کرد که ایجاد آرامش در جامعه و آزادی از اهداف دولت اوست. دستاورد او در زمینه آزادی‌های مدنی هم ممانعت از فیلترینگ دائمی شبکه‌های اجتماعی بعد از اعتراضات سراسری دی ۹۶ است.

روحانی در این برنامه گفت: «مردم را فراموش نمی‌کنیم»؛ و اعلام کرد که دولت بودجه «مناسبی» برای رفع «فقر مطلق» کنار گذاشته است.

فقر مطلق، تهیدستی یا تنگدستی عبارت از این است که فرد به نیازهایی مانند آب پاکیزه، غذا، خدمات بهداشتی، پوشاک و سرپناه دسترسی نداشته باشد. در ایران دست‌کم ۱۲ میلیون نفر در فقر مطلق به سر می‌برند.

منبع خبر: رادیو زمانه

Facebook
Telegram
Twitter
Email