آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

برای ۵۰ دانشجوی بازداشتی پرونده تشکیل شده است

محمود صادقی، نماینده مجلس شورای اسلامی از تشکیل پرونده قضایی برای ۵۰ دانشجو خبر داد. به گفته صادقی‌، مسئولیت اکثر پرونده‌های دانشجویان بازداشتی در اعتراضات دی‌ماه با وزارت اطلاعات است.

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی جمعه ۱۱ اسفند (۲ مارس) گفت، با این که طبق “خبرسازی‌های رسانه‌ای” به نظر می‌آمد مشکل دانشجویان بازداشتی حل شده و آن‌ها پرونده‌ای نداشته باشند، اما به گفته او برای ۵۰ دانشجو که در جریان اعتراضات دی‌ماه ۹۶ بازداشت شده‌اند پرونده قضایی تشکیل شده است.

صادقی در گفت‌وگو با اعتماد آنلاین گفت، دانشجویان بازداشتی با اتهاماتی همچون “تبلیغ علیه نظام” و “اقدام علیه امنیت ملی” روبرو هستند.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: «دادگاه دانشجویانی مانند خانم لیلا حسین‌زاده روز چهارشنبه برگزار شد و دادگاه تعداد دیگری از دانشجویان بازداشتی در هفته‌های آینده برگزار می‌شود.»

به گفته صادقی، دو شعبه از شعبات دادگاه انقلاب مسئولیت رسیدگی به پرونده‌های دانشجویان بازداشتی را بر عهده دارند.

رئيس فراکسیون شفاف‌سازی مجلس دهم با بیان این که پیش از این از تشکیل پرونده برای ۱۷ دانشجوی بازداشتی خبر داشته گفت: «تعدادی از دانشجویان بازداشتی که پرونده قضایی برای آن‌ها تشکیل شده با بنده تماس گرفتند و من نیز از طریق مراجع ذی‌ربط پیگیر وضعیت پرونده آن‌ها هستم.»

صادقی با بیان این که غیر از چند مورد، مسئولیت بقیه پرونده‌ها با وزارت اطلاعات است می‌گوید که او از وزارت علوم خواسته وارد پرونده دانشجویان بازداشتی شود: «با مسئولین وزارت علوم و وزارت اطلاعات تماس‌هایی داشتم و درخواست کردم با توجه به سیاستی که دولت دارد و اظهار نظر وزیر علوم مبنی بر این که همه اتهامات دانشجویان در دانشگاه‌ها رسیدگی می‌شود، وزارت علوم به این پرونده‌ها ورود کند.»

صادقی همچنین یادآور شد که یکشنبه ۱۳ اسفند موضوع تشکیل پرونده برای این دانشجویان را در کمیسیون آموزش مطرح خواهد کرد.

انتقاد شورای صنفی دانشجویان از “بازداشت‌های فله‌ای”

در ۲۰ دی‌ماه منصور غلامی، وزیر علوم از دستور حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران برای آزادی این دانشجویان سخن گفت. به گفته او، این تصمیم در هماهنگی با وزرای اطلاعات و کشور اتخاذ شده بود. خبرگزاری آلمان همزمان شمار دانشجویان بازداشتی را بیش از صد نفر اعلام کرد. مقام‌های جمهوری اسلامی پیش از آن شمار آن‌ها را حدود ۱۳۰ نفر اعلام کرده بودند.

یکی از دانشجویان دانشگاه تهران که نخواست نامش فاش شود به کمپین حقوق بشر ایران گفته است که اغلب دانشجویان بازداشت‌شده از فعالان شوراهای صنفی یا فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه‌ها بودند، اما در میان آنها دانشجویانی هستند که فعالیت مشخصی نداشته‌اند.

شورای صنفی دانشجویان سراسر ایران در بیانیه‌ای در کانال تلگرامی خود در اواخر دی‌ماه از بازداشت‌های “فله‌ای و غیرقانونی” دانشجویان سخن گفت و آن را گواهی دانست بر “هراس” نهادهای مسئول از جریان‌های مستقل.

۳۵ شورای صنفی دانشجویی در بیانیه یادشده از این که نهادهای مسئول در داخل و خارج از دانشگاه اعتراضات دی‌ماه را یک “فرصت” دانسته و آن را “مغتنم” شمردند تا فعالان “صنفی و مستقل در سرتاسر کشور را تحت فشار” قرار دهند ابراز تأسف کردند.

در این بیانیه همچنین آمده بود که بسیاری از دانشجویان بازداشتی در تجمعات حضور نداشته و به “بهانه غیرقابل قبول پیشگیری” بازداشت شده‌اند.

در جریان اعترضات گسترده دی‌ماه هزاران نفر بازداشت و به گفته غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، ۲۵ نفر کشته شدند. این اعتراضات که در ابتدا وضعیت معیشتی را نشانه گرفته بود به‌سرعت رأس نظام را هدف قرار داد و به ده‌ها شهر در سراسر کشور کشیده شد.

Facebook
Telegram
Twitter
Email