آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

تاکید سران اتحادیه اروپا بر ادامه تلاش برای حفظ برجام

صدراعظم آلمان، نخست وزیر بریتانیا و رئیس جمهور فرانسه در حاشیه نشست سران اتحادیه اروپا در صوفیه

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا توافق کردند که به رغم خروج آمریکا از برجام برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران تلاش کنند. شرط این کار پایبندی جمهوری اسلامی به تعهدات این کشور مطابق برجام اعلام شده است.

رایزنی درباره مهم‌ترین تصمیم‌گیری‌های اخیر رئیس جمهوری ایالات متحده، از جمله خروج آمریکا از برجام، مهم‌ترین محورهای دیدار دو روزه سران اتحادیه اروپا در صوفیه پایتخت بلغارستان است که روز گذشته (چهارشنبه ۱۶ مه/ ۲۶ اردیبهشت) آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری آلمان دیپلمات‌های نزدیک به اتحادیه اروپا می‌گویند سران ۲۸ کشور عضو این اتحادیه بر سر پایبندی به آنچه “سیاست‌های قانونمند بین‌المللی” خوانده شده اتفاق نظر دارند. توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی یکی از این سیاست‌ها به شمار می‌رود.

بنابر این گزارش دونالد توسک، رئیس دوره‌ای شورای اروپا گفته است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا تا زمانی که ایران به تعهدات برجامی خود پایبند بماند، از توافق هسته‌ای حمایت می‌کنند و برای محافظت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های آمریکا تلاش خواهند کرد. 

دونالد ترامپ سه‌شنبه هفته گذشته (۱۸ اردیبهشت) فرمان اجرایی خروج ایالات متحده از برجام را صادر کرد و وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید تحریم‌های تعلیق شده علیه جمهوری اسلامی در دو دوره ۹۰ و ۱۸۰ روزه دوباره اعمال خواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا بارها از برجام به شدت انتقاد کرده و خواستار اصلاح آن شده است. او اعتقاد دارد توافق هسته‌ای مانع ادامه برنامه‌های موشکی مناقشه‌برانگیز ایران نشده، جلوی اقدام‌های “بی‌ثبات‌کننده” این کشور در منطقه را نگرفته و محدودیت زمانی مناسب را برای فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی لحاظ نکرده است.

اتحادیه اروپا و فعالیت‌های “نگران‌کننده” ایران

گفته می‌شود که کشورهای اروپایی نیز ضمن تاکید بر ضرورت حفظ توافق هسته‌ای، نسبت به آزمایش موشک‌های بالستیک و نقش منطقه‌ای ایران، همچنین دوره محدودیت برنامه غنی‌سازی این کشور تا سال ۲۰۲۵ ابراز نگرانی کرده‌اند.

سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای (بریتانیا، فرانسه و آلمان) پیش از این از ضرورت انجام مذاکرات تکمیلی با ایران درباره این دغدغه‌ها سخن گفته‌اند. تهران تا کنون با این گونه مذاکرات موافقت نکرده است.

جمهوری اسلامی اعلام کرده که حاضر است بدون آمریکا نیز به توافق هسته‌ای پایبند بماند اما شرط آن ارائه “تضمین عملی” کشورهای اروپایی برای ادامه همکاری‌های اقتصادی و بانکی با تهران است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در آستانه نشست سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در صوفیه، با همتایان خود از بریتانیا، فرانسه و آلمان، و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه دیدار و رایزنی کرد.

کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام آمادگی کرده “در صورت لزوم” یک قانون قدیمی برای محافظت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های ایالات متحده را احیا کند.

برخی دیگر از تصمیم‌های “غافلگیرکننده” رئیس جمهوری آمریکا از زمان ورود به کاخ سفید، مانند خروج از پیمان تغییرات اقلیمی پاریس و اعمال تعرفه‌های گمرکی برای واردات فولاد و آلومینیوم از دیگر محورهای رایزنی‌های سران اتحادیه اروپا در نشست دو روزه صوفیه عنوان می‌شود.

آمریکا شرکت‌های اروپایی را تا ابتدای ماه ژوئن از از تعرفه‌های سنگین واردات معاف کرده اما کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواستار دائمی شدن این معافیت هستند.

یکی از گزینه‌های اتحادیه اروپا برای حفاظت از شرکت‌های اروپایی در مقابل تحریم‌های ایالات متحده می‌تواند استفاده از خط اعتباری به یورو برای سرمایه‌گذاری در ایران باشد.

برخی کارشناسان معتقدند راهکارهای احتمالی اتحادیه اروپا برای ادامه همکاری‌های اقتصادی و بانکی با جمهوری اسلامی برای شرکت‌های اروپایی که در سطح بین‌المللی فعال هستند اطمینان بخش نیست. برخی از این شرکت‌ها مانند توتال فرانسه و زیمنس آلمان از هم اکنون محدود کردن همکاری با ایران را در دستور کار قرار داده‌اند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email