آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

خیمه شب بازی قتل خبرنگار روس در اوکراین

دیدار آرکادی بابچنکو با نخست‌وزیر اوکراین، پترو پروشنکو

بیست ساعت پس از آنکه خبر قتل آرکادی بابچنکو، خبرنگار منتقد روس در پایتخت اوکراین منتشر شد، بابچنکو صحیح و سالم همراه مقامات دولت اوکراین در یک نشست خبری شرکت کرد و از همسرش عذرخواهی کرد.

یک روز پیشتر گزارش شده بود که آرکادی بابچنکو ترور شده و در مسیر رسیدن به بیمارستان در آمبولانس جان خود را از دست داده است. سرگئی کنیازوف، رئیس پلیس اوکراین گفته بود که همسر بابچنکو جسد “غرقه به خون” این خبرنگار را در برابر در منزل‌اش کشف کرده است.

یوری رشتو خبرنگار دویچه‌وله در مسکو می‌گوید حال بسیاری در روسیه از خود می‌پرسند که همسر آرکادی بالاخره از این ماجرا خبر داشته یا خیر؟ شمار زیادی از کاربران روس در شبکه‌های اجتماعی هم به شوخی می‌گویند اگر همسر او از این صحنه‌سازی خبر نداشته حال حق دارد که او را خفه کند. برخی هم “رستاخیز آرکادی” را دست انداخته و می‌پرسند اگر عیسی مسیح این خبر بشوند، چه خواهد گفت.

خشم منتقدان مسکو از همکاری آرکادی با سرویس‌های امنیتی

ایلیا آذار، خبرنگار روزنامه مشهور نوایا گازتا روسیه که پیشتر با آکاردی همکاری داشته می‌گوید از شنیدن خبر زنده بودن او یک نفس راحت کشیده، اما عصبانی است. اذار می‌گوید دوستان آرکادی فکر می‌کنند که “بهتر است دهن او را صاف کنند”.

همکاری آرکادی بابچنکو با سرویس‌های امنیتی اوکراین برای گرفتن چند عکس غرق در خون از او و بازی کردن در یک مرگ نمایشی که افکار عمومی جهان را فریب داد، بسیاری از همکاران او را شوکه کرده است.

پاول گوسو، سردبیر روزنامه مسکوفیسکی کامسامولتس (Moskowskij Komsomolez) این ماجرا را “یک بازی کاملأ غیرانسانی از سوی اوکراین و این آدمی که خود را خبرنگار می‌خواند” توصیف کرده و می‌گوید: «همه اینها به خاطر اینکه بعد بگویید روسیه مقصر همه چیز است؟ آکاردی برای من دیگر حتی یک همکار سابق هم نیست.»

میخاییل خودوروفسکی، یکی از مشهورترین منتقدان پوتین هم ضمن ابراز خوشحالی از زنده بودن آرکادی می‌گوید: «جای تأسف است که سازمان‌های اطلاعات مخفی به پیامدهای کار خود برای اعتبار کسی فکر نمی‌کنند. اعتبار یک آدم تمام زندگی اوست.» 

کریستوف دلویر، مدیر سازمان “خبرنگاران بدون مرز” هم ضمن ابراز “خشم عمیق” خود از ماجرای که رخ داده می‌گوید: «برای یک دولت بازیچه‌کردن حقیقت بسیار خطرناک است. به خصوص وقتی که برای یک داستان غیرواقعی خبرنگاران به بازی گرفته شوند.»

با خبرهای از این دست چه کنیم؟

یوری رشتو، خبرنگار دویچه‌وله در روسیه هم معتقد است که تفاوت روشنی میان “عملیات مخفیانه” با “یک سیرک‌” وجود دارد. او می‌پرسد حال دنیا چه واکنشی باید نشان دهد؟ اگر مقامات اوکراین یک بار دیگر از وقوع چنین حادثه‌ای خبر دهند همه باید یکی دو روز صبر کنند تا مطمئن شوند که واقعأ چینن اتفاقی رخ داده یا خیر؟ او معتقد است دولت اوکراین اگر مدرک قابل اطمینانی برای ضروری بودن این ماجرا ارائه نکند، مخمصه بدی برای خود درست کرده است.

برنت یوهان، مدیر بخش اوکراین دویچه‌وله هم معتقد است اوکراین دوستان و متحدان خود را در سراسر جهان به حدی سرخورده‌کرده که همه به نشانه تأسف تنها سر تکان می‌دهند. 

سرویس‌های امنیتی اوکراین مدعی هستند که با این صحنه‌سازی مانع از اجرای قتل آرکادی بابچنکو به دست افرادی شده‌اند که از سوی مسکو مأموریت داشتند او را ترور کنند. البته شواهد و مدارکی که آنها تا کنون ارائه کردند هنوز هیچ کس را متقاعد نکرده که این قتل نمایشی واقعأ ضروری بوده است.

گل به خودی به نفع روسیه

سرویس‌های امنیتی اوکراین ویدئوی منتشر کردند که بازداشت یک فرد را نشان می‌دهد که از قرار “طراح جنایت” بود و مخفیانه دنبال خرید سلاح بوده تا یک قاتل حرفه‌ای را برای ترور آرکادی اجیر کند. هیچ ‌چهره‌ای در این ویدئو قابل تشخیص نیست و تنها صدای افراد شنیده می‌شود.

حال همه منتظر شواهد و مدارک محکمه‌پسندی هستند که ادعای سرویس‌های امنیتی اوکراین را ثابت کند. سخنگوی وزارت خارجه روسیه که تنها دقایقی پس از انتشار خبر زنده بودن آرکادی نوشته بود “این خبر بهترین خبر روز است”، می‌گوید: «امیدوارم آخر همه داستان‌هایی از این دست، اینگونه خوش باشد.»

قتل نمایشی این خبرنگار منتقد روس آنهم درست و زمان سفر فرانک−‌والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهور آلمان به اوکراین بازتاب وسیعی در رسانه‌های آلمانی داشت.

برنت یوهان، مدیر بخش اوکراین دویچه‌وله خوشحال است که این “خبر وحشتناک” حقیقت نداشته است. او در عین‌حال می‌گوید اعتبار سیاستمداران اوکراینی در داخل و خارج کشور در خطر است.

یوهان می‌گوید: «اوکراین از زمان مداخله نظامی روسیه در این کشور، پیوسته روسیه را به دروغ‌پراکنی و انتشار داستان‌های غیرواقعی متهم می‌کند. حال باید روشن شود که ضرورت انجام این قتل نمایشی برای متهم کرده روسیه چه بوده است. این ماجرا برای برای متحدان این کشور، مانند آلمان اهمیت بسیاری دارد.»

“ترور” پر سر وصدای آرکادی بابچنکو، روزنامه نگار روسی در پایتخت اوکراین صحنه سازی سازمان امنیت این کشور از آب در آمد. دویچه وله آلمان دولت اوکراین رابه فریبکاری جامعه جهانی متهم می کند و می نویسد:

سرویس‌‌های امنیتی اوکراین با صحنه‌سازی قتل یک خبرنگار روس جامعه جهانی را فریب دادند. نه تنها منتقدان اوکراین بلکه همکاران این خبرنگار هم حال خواستار ارائه مدارکی هستند که ثابت کند این قتل نمایشی ضروری بوده است.

Facebook
Telegram
Twitter
Email

خلبانان فرانسوی در آسمان اوکراین سابق؟در مورد پیامدهای جنون جنگی ترجیح می‌دهند فکر نکنند، اما بیهوده است. دمیتری سدوف/ ترجمه. کاوه آیلین

“فلوریان فیلیپو”، رهبر حزب “میهن پرستان” فرانسه، نامزد انتخابات پارلمان اروپا، تصمیم “امانوئل ماکرون”، رئیس جمهور فرانسه برای انتقال جنگنده

ادامه مطلب