آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

چهار تن از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه در تبریز به حبس محکوم شدند

در تبریز به حبس محکوم شدند

شعبه دو دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی احرار، حکم چهار تن از شهروندان بازداشت شده در اعتراضات سراسری دی ماه در این شهر را به صورت گروهی صادر کرد. بر اساس احکام صادر شده، ۳ تن از این افراد هر یک به ۷ ماه حبس تعزیری و ۱ تن دیگر نیز به ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. احکام صادره در شعبه سوم دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی عیناً تائید شد. ..
به گزارش هرانا، چهار تن از معترضان بازداشت شده در اعتراضات سراسری دیماه در شهر تبریز توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی احرار و به صورت گروهی محاکه شدند و در مجموع به ۲۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

اتهام تمامی این افراد “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی” عنوان شده است.
اسامی این افراد “صدیق علی بیگی زاهد، رضا فرخی، امیر ستاری روف، محمد امامی مایان علیا” توسط هرانا احراز شده است.

رضا فرخی فرزند فرامرز، ساکن تبریز، به اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی” به ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

محمد امامی مایان علیا، فرزند محمدرضا، ساکن تبریز، به اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی” به ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

امیر ستاری روف، فرزند علی اصغر، به اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی” به ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

صدیق علی بیگی زاهد، ساکن تبریز، به اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی” به ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

قابل ذکر است که جلسه رسیدگی به اتهامات این افراد در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ به صورت گروهی در شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز برگزار شده بود.
احکام صادره برای سه تن از متهمان در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۹۷ شعبه سوم دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی به ریاست “بهلول علیزاده حسین فرشی رادور” عیناً تائید شد. در میان متهمان “صدیق علی بیگی زاهد” تقاضای تجدیدنظر نسبت به حکم دادگاه بدوی ارائه نکرده بود.

این افراد به علت حضور در تجمعات دی‌ماه سال گذشته در تاریخ ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۶ توسط مأموران امنیتی همراه با ضرب و شتم بازداشت و بعد از یک روز به دادسرای تبریز منتقل شدند و پس از آن به بند قرنطینه زندان تبریز محبوس شده بودند و پس از گذشت ۲۵ روز به طور موقت هر یک با قرار وثیقه صد میلیون تومانی تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده‌اند.

یک منبع نزدیک به این شهروندان در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “این افراد یک روز در اداره اطلاعات مورد بازجویی همراه با توهین و ضرب و شتم قرار گرفتند، محمد امامی مایان علیا که تعدادی فیلم از اعتراضات مردم در دی‌ماه را در گوشی خود داشت و در برخی از کانال‌های تلگرامی عضو بود توسط مأموران در محل اعتراضات در تبریز بازداشت شد. در خصوص صدیق علی بیگی زاهد نیز چند تن از نیروهای لباس شخصی در حال ضرب و شتم یک دختر دانشجو بودند که با واکنش وی برای دفاع از دختر دانشجو مواجه شدند و با وی درگیر و سپس او را بازداشت کردند”.

این فرد نزدیک به این شهروندان در خصوص علت بازداشت رضا فرخی و امیر ستاری روف نیز گفت: “این افراد به دلیل دادن فراخوان شرکت در تجمعات اعتراضی در کانال‌های تلگرامی و حضور در محل اعتراضات دی‌ماه در میدان ساعت تبریز بازداشت شدند.

در اعتراضات اخیر که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی‌ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

رحمانی فضلی، وزیر کشور در آخرین گفتگوی خود در این باره اذعان کرد: “اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”.

برخی از بازداشت‌شدگان با تودیع وثیقه و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها نیز به زندان منتقل شده‌اند. با این حال کماکان از سرنوشت و یا محل نگه‌داری شماری از بازداشتی‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست.

آغاز اعتراضات در شهر مشهد در تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۹۶ بود، اما ناآرامی‌ها به سرعت به شهرهای دیگر تسری یافت. نیروهای امنیتی با خشونت کشنده روزافزون به این اعتراضات پاسخ داده‌اند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email