آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

یک عکس و چند تفسیر

رامپ پس از بازگشت از کانادا در واکنش به نشست خبری “جاستین ترودو” نخست وزیر کانادا در انتقاد از موضع سرسختانه ترامپ در قبال اعمال تعرفه روی واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا، در صفحه توئیتر خود نوشت که در واکنش به اظهارات ترودو، امضا و حمایتش از بیانیه نشست سران “جی هفت” را پس گرفته است.

او نوشت: “برمبنای اظهارات خلاف واقع جاستین ترودو در کنفرانس خبری و تصمیم این کشور در وضع تعرفه‌های سنگین برای کشاورزان، کارگران و شرکت‌های آمریکایی، به نمایندگان آمریکا دستور دادم که از بیانیه مشترک حمایت نکنند.”

نشست سران جی هفت در کبک کانادا با وجود و حضور ترامپ تبدیل به یک نشست بی‌نتیجه و پرتنش شد؛ امری که پیش از این در هیچ نشستی از این گروه سابقه نداشته است.

منبع: عصر ایران

– 09 June 2018, Charlevoix, La Malbaie, Quebec, Canada: The G7 participants pictured in a group photo during the extended summit with participants from the ”outreach” countries, with the host, Canadian Prime Minister Justin Trudeau (C) (Credit Image: © Michael Kappeler/DPA via ZUMA Press)

بسیاری در 24 ساعت گذشته درباره این عکس تعبیرها و تفسیرهای مختلفی ارایه کرده اند؛ از جمله اینکه عده‌ای این عکس را نشانگر قدرت فائقه و جایگاه بی بدیل ایالات متحده آمریکا در سیاست و اقتصاد جهانی دانسته‌اند و عده‌ای دیگر بر عکس روی موضوع انزوای آمریکای ترامپ انگشت گذاشته و معتقدند این عکس نشان دهنده تشکیل جبهه‌ای واحد از متحدان سابق آمریکا در برابر ترامپ است.

برخی دیگر نیز روی خوی “تفرعن گونه” و “خودشیفتگی” ترامپ انگشت گذاشته و معتقدند این تصویر نشان دهنده عمق تکروی و خودشیفتگی ترامپ در سیاست جهانی است به طوری که رهبر “کاسب مسلک” آمریکا آن طور که خود گفته فقط در اندیشه “کیف و جیب” آمریکاست که مبادا کسی چپ به آن نگاه کند!

وب سایت مجله آمریکایی “تایم ” نیز عکس اخیر را با عکس (صمیمی) 3 سال پیش مرکل و اوباما در حاشیه نشست سران جی هفت در آلمان مقایسه کرده و این گونه نتیجه گرفته که فضای روابط بین آمریکای ترامپ و آمریکای اوباما با اروپا به اندازه زاویه بین دو بازوی مرکل در عکس 3 سال پیش، 180 درجه تغییر کرده است.

ترامپ خود پیش از عزیمت به نشست سران گروه هفت در سخنانی کنایه آمیز خطاب به متحدان آمریکا گفت که این کشورها آمریکا را مثل “قلک پولی” می‌بینند که باید از آن برداشت کنند!

ترامپ دیروز نخستین رهبری بود که نشست سران ” جی هفت” را ترک کرد و در نشست خبری پایانی خود در کبک کانادا با تهدید کشورهای عضو گروه هفت گفت که او از سیاست اعمال تعرفه کوتاه نخواهد آمد و واشنگتن چه با حضور متحدان خود در گروه هفت و چه بدون حضور آنها ” جاه طلبی‌های هسته‌ای” ایران را مهار خواهد کرد.

او حتی دیروز با حضور دیرهنگام در نشست کاری صبحانه رهبران ناراحتی خود را از جو موجود در نشست جی هفت نشان داد.

پس از ترک زودهنگام نشست سران جی هفت از سوی ترامپ، رهبران دیگر کشورهای عضو و میهمانان ویژه این اجلاس در عکس یادگاری کنار یکدیگر ایستادند و بدون حضور ترامپ عکس پایانی نشست را گرفتند.

ترامپ حتی دیروز با حضور دیرهنگام در نشست کاری صبحانه رهبران هفت کشور صنعتی جهان، ناراحتی خود را از جو موجود در نشست جی هفت نشان داد.

انتشار عکسی از نشست دو روزه سران هفت کشور صنعتی جهان – موسوم به جی هفت-  در کبک کانادا در رسانه‌های جهان و شبکه‌های اجتماعی بسیار بازتاب یافته است.

این عکس که از معدود عکس‌های خبری “به لحظه گرفته شده” است صحنه‌ای از نشست سران گروه هفت کشور صنعتی را نشان می‌دهد که در آن ترامپ روی صندلی و دست به سینه نشسته و دیگر رهبران اروپایی دوروبر او را گرفته و ظاهرا قصد دارند تا او را مجاب کنند، اما از ژست ترامپ در عکس مشخص است که ترامپ سرسختی کرده و زیر بار حرف‌های دیگر رهبران جهان صنعتی نرفته است.

عکس پر حرف و حدیث از نشست سران جی هفت/ عکس: جسکو دنزل /EPA

Facebook
Telegram
Twitter
Email