آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

تنها در ۴۰درصد مساحت کل دریاچه ارومیه، آب وجود دارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: بیش از 70 درصد آلودگی های هوای استان ناشی از ترافیک شهری است.

به گزارش ایسنا منطقه آذربایجان غربی، پرویز آراسته  در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت گرامی داشت هفته محیط زیست برگزار شد با تاکید براینکه بیش از 70 درصد آلودگی های جوی استان مربوط به ترافیک شهری و ناوگان فرسوده حمل نقل عمومی است اظهار کرد: برای تامین سلامت هوای استان و بویژه شهرستان ارومیه باید در خصوص جمع آوری خودروهای فرسوده و  نوسازی ناوگان حمل ونقل عمومی تدابیر جدی اتخاذ شود.

آراسته از فعالیت 8 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در استان (4 ایستگاه در ارومیه و 4 ایستگاه در شهرستان ها)خبرداد و تصریح کرد: در شهرستان های میاندواب، مهاباد و پیرانشهر که جز شهرستان های آلوده استان هستند که در صورت تامین اعتبار اقدام به احداث ایستگاه های سنجش آلودگی هوا خواهیم کرد.

وی ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت دریاچه ارومیه، تراز فعلی آب دریاچه را 1270.84 اعلام کرد و افزود: این رقم نسبت به زمان مشابه سال گذشته تغییر چندانی نداشته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به اینکه مساحت فعلی آبی دریاچه ارومیه 2 هزار و 400 کیلومتر مربع (40 درصد مساحت کل دریاچه) است افزود: با توجه به افزایش 19 درصدی بارندگی ها در حوزه آّبریز دریاچه ارومیه و افزایش  26 درصدی بارندگی های استان در سال جاری امیدواریم با همکاری مردم و نهاد های مختلف تراز دریاچه را به تراز اکولوژیک آن نزدیک تر کنیم.

وی با رد برخی اظهارات در خصوص عدم همکاری شرکت آب منطقه ای در راستای تامین حق آبه دریاچه ارومیه خاطرنشان کرد: در سال جاری 310 میلیون مترمکعب از حق آبه دریاچه ارومیه از سدهای حوزه آبریز به سمت دریاچه رهاسازی شده است و طبق تفاهم نامه ستاد احیا با وزارت نیرو در صورت سرریز شدن سد ها و وجود آب مازاد در پشت سد ها اقدامات لازم جهت رهاسازی صورت خواهد گرفت.

آراسته همچنین از اتمام خط انتقال فاضلاب شهرک صنعتی فاز2 ارومیه خبر داد و خاطرنشان کرد: امیدواریم با بهره برداری از این طرح مشکل فاضلاب صنعتی این شهرک حل خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به اینکه 50 درصد آلودگی های پلاستیکی استان مربوط به بسته بندی های غیرقابل بازیافت مواد غذایی، خوراکی و … است افزود: جمع آوری، بازیافت و تجزیه بیولوژیکی زباله های پلاستیکی در طبیعت امری دشوار است و باید در تولید محصولات پلاستیکی تا جای ممکن تجدیدی نظر کرد.

 وی اظهار کرد: در حال حاضر در کشور و به طبع آن استان 78 درصد پلاستیک ها در سایت های دفن زباله جمع آوری می شوند، 8 درصد بازیافت و 12 درصد نیز سوزانده می شوند.

آراسته با بیان اینکه روزانه در ارومیه 550 تن زباله تولید می شود گفت: سرانه تولید زباله شهرستان ارومیه در مناطق شهری 710 و مناطق روستایی 610 گرم به ازای هرنفر است.

وی شعار سال جاری اتحادیه جهانی حفاظت محیط زیست را غلبه بر آلودگی پلاستیکی عنوان کرد و افزود:این شعار به نوعی یک فراخوان عمومی برای جامعه جهانی برای حذف آلودگی های پلاستیکی و اثرات مخرب آن در طبیعت به عنوان یکی از جدی ترین چالش های نسل حاضر است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در عصر کنونی عملا حذف پلاستیک از همه جنبه های زندگی غیرممکن است اظهار کرد: باید با حذف، ممنوعیت تولید و جایگزینی محصولات پلاستیکی غیر ضروری تا جای ممکن تولید پلاستیک در کشور را به حداقل برسانیم.

وی با تاکید بر وجود برخی خلا های قانونی در کشور برای کاهش آلودگی های پلاستیکی خاطرنشان کرد: وجود قوانینی در راستای استفاده محدود از پلاستیک، بالا رفتن رقم بازیافت پلاستیک (که در حال حاضر در کشور 8 درصد است)، کاهش مصرف از مبدا، پاکسازی زباله ها از محیط زیست و منابع آب های زیر زمینی با مشارکت مردم و NGO ها و عدم رغبت جامعه برای مصرف محصولات پلاستیکی از جمله مواردی است که میتواند در تحققق شعار سال و کاهش آلودگی های پلاستیکی راه گشا باشد.

Facebook
Telegram
Twitter
Email