آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

جلسه فوق العاده خامنه ای با هیات دولت

خامنه ای هیات دولت را برای چاره جویی فرا خواند. بحران ارز، سایه ی دوباره ی تحریم ها، نبود آب و هوا، فقر و محرومیت سیاه،گرانی ها و خشم روزافزون مردم از این وضعیت، رژیم «ولایت فقیه» را در موقعیت مخاطره انگیزی قرار داده است. علی خامنه‌ای، که اخیراً یک «اتاق جنگ اقتصادی» تشکیل داد، روز یکشنبه ۲۴ تیر اعضای دولت را برای بحث درباره‌ی بحران اقتصادی «فراخواند»….

علی خامنه ای با اعضای هیات دولت یک جلسه ی فوق العاده برگزار کرد. به گزارش خبرگزاری ها او رئیس جمهور و اعضای هیات دولتش را برای بررسی نابسامانی های اقتصادی در کشور فرا خواند. بحران ارز، سایه ی دوباره ی تحریم ها، نبود آب و هوا، فقر و گرانی ها و خشم روزافزون مردم از این وضعیت، حکومت را در موقعیت مخاطره انگیزی قرار داده است.
خامنه ای در سخنان خود کوشید حس امیدواری نسبت به رفع این مشکلات را تقویت کند. او در عین حال از دولت روحانی و حتی تیم اقتصادی او در قبال رقبای و منتقدین دفاع کرد.
خامنه‌ای با تاکید بر توانایی کشور برای عبور از مشکلات اقتصادی با برخورداری از روحیه انقلابی و مجاهدت، کار و تلاش شبانه‌روزیِ مسئولان و همکاری و همراهی آحاد مردم، نظز خود در مورد شرایط و الزامات استمرار پیشرفت و حرکت پر شتاب به سمت اهداف را بیان کرد.
او شرط اصلی موفقیت در همه عرصه‌ها را برخورداری از «روحیه قوی، انگیزه، شجاعت و عزم راسخ» دانست و افزود: همه مدیران دولتی باید در مقابل مشکلات با تحرک بیشتر و با احساس مسئولیت مضاعف عمل کنند.
خامنه ای تیم اقتصادی دولت را میاندار و محور اصلی کار و تحرک در کشور خواند و همه دستگاهها را به هماهنگی با آن فراخواند.
خامنه‌ای با تاکید بر «لزوم گسترش روزافزون دیپلماسی و ارتباطات خارجی»، افزود: به جز موارد معدودی همچون امریکا، روابط کشور با شرق و غرب باید هر چه بیشتر تقویت شود و تحرک عملیاتی و هدفمند دیپلماسی افزایش یابد.
وی شرط دیگر غلبه بر تنگناها را ارسال تصویری مقتدر از دولت برشمرد و افزود: تصویر دولت در چشم مردم باید تصویری توانا، کارآمد و تلاشگر باشد، زیرا نفس تلاشگری برای مردم جذاب و امیدوارکننده است.
رهبر جکومت همچنین صداوسیما و دستگاههای تبلیغاتی را به انتقال تصویر درست از اقدامات دولت توصیه کرد و افزود: البته بیان انتقادهای منطقی اشکالی ندارد، ضمن اینکه بخش عمده‌ای از تصویرسازی درست از دولت وابسته به عملکرد مسئولان است، یعنی مسئولان باید به میان مردم، کارگران و صنایع بروند و از نزدیک با آنها ارتباط برقرار کنند.
خامنه‌ای با مقتدرانه توصیف کردن مواضع رئیس‌جمهور اسلامی در اروپا افزود: نشان دادن اقتدار در مقابل بیگانگان بویژه امریکایی‌ها امری لازم است و این کار باید بهنگام، صریح و قاطع انجام شود.
وی افزود: البته طرف‌های اروپایی موظفند تضمین‌های لازم را در خصوص برجام بدهند اما نباید اقتصاد کشور به این موضوع گره زده و معطل آن شود.
خامنه ای تهیه «نقشه راه اقتصادِ با ثبات» را لازم دانست و افزود: اگر نقشه راه اقتصاد تهیه شود، مردم و فعالان اقتصادی تکلیف خود را خواهند دانست و با احساس ثبات و آرامش به کمک دولت خواهند شتافت.
«تقویت بخش خصوصی» و «ضرورت برخورد قاطع با متخلفان» دو توصیه دیگر خامنه‌ای بود.
وی در همین زمینه به نمونه‌هایی از تخلفات برخی دستگاهها و افراد در مسائل اخیر سکه و ارز اشاره و تاکید کرد: باید با متخلفان در هر سطحی که هستند برخورد شود.
خامنه ای دستور روز گذشته روحانی برای برخورد با تخلفات در واردات خودرو را خوب خواند و افزود: البته این دستورها باید پیگیری شود تا به نتیجه مطلوب برسد.
وی «اشراف و اعمال قدرت دولت بر مبادلات مالی برای جلوگیری از عملیات مخرب نظیر قاچاق و پولشویی» را ضروری دانست و با اشاره به برخی تخلفات انجام‌شده در استفاده از ارز دولتی گفت: باید با سامانه های مربوط و یا مقررات قانونی جلوی چنین تخلفات آشکاری گرفته شود.
«جدی گرفتن سیاستهای اقتصاد مقاومتی»، «اقدام بهنگام و علاج واقعه قبل از وقوع» و «مبارزه واقعی با فساد» محورهای بعدی مورد تاکید او در این نشست بود.
وی با تاکید بر اینکه در مبارزه با مفاسد ابتدا باید با فساد و عنصر متخلف برخورد و سپس به طور شفاف اطلاع‌رسانی شود، گفت: البته مسئله برخورد با مفاسد در وهله اول به عهده مسئولان دستگاهها است و پس از آن باید موضوع به قوه قضاییه واگذار شود.
خامنه‌ای، «حرف زدن رودرروی مسئولان با مردم و بیان شرایط» را لازم دانست و خاطرنشان کرد: مشکلات را با مردم در میان بگذارید و ضمن ارائه اقدامات خود، نقشه دشمن را برای آنها تبیین کنید.
وی در پایان گفت: جداً معتقدم دولت به شرط انجام اقداماتِ لازم، خواهد توانست بر مشکلات فائق آید و توطئه‌های امریکا را ناکام بگذارد.

در این جلسه، حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی خطاب به خامنه ای گفت: همه تلاش خود را به کار می‌بندیم تا نکاتی را که بیان فرمودید، عملیاتی و اجرایی کنیم.
وی با اشاره به تلاش دشمن برای نگران کردن مردم از آینده و ایجاد انتظارات تورمی، افزود: با وجود همه تلاشهای روانی و اقتصادی دشمنان ایران، درآمدهای ارزی و ریالی کشور در سه ماهه اول امسال بیش از سه ماهه اول سال قبل بوده و در بخش عمرانی ۲۲ برابر سال قبل اعتبارات لازم تخصیص و تامین شده است.
روحانی با تاکید بر اینکه برخی مسائل همچون اشکالات نظام بانکی و نقدینگی، ارتباطی با تحریم و فشارهای خارجی ندارد و از گذشته وجود داشته است، به برنامه دولت برای حل این مسائل اشاره کرد و گفت: حل این مسائل جزو دستورکارهای اساسی شورای عالی هماهنگی اقتصادی و ستاد اقتصادی دولت است.

Facebook
Telegram
Twitter
Email