آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

تا دریافت حداقل یک ماه حقوق کار نخواهم کرد

کارگران گسترش آهن راه حوزه آذربایجان به مدت دو هفته در اعتصاب به سر می‌برند. این کارگران به دنبال دو ماه حقوق معوقه خود هستند. مدیرکل راه‌آهن این منطقه گفت: به زودی مطالبات مزدی عقب افتاده اردیبهشت و خرداد ماه کارگران خطوط ریلی پرداخت می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا،‌ کارگران «گسترش آهن راه» منطقه آذربایجان در دومین هفته اعتصاب خود به‌سر می‌برند. این اعتصابات از حوزه سلماس شروع شده و در طول هفته به حوزه‌های تبریز، صوفیان، عجب‌شیر، مرند و شفاخانه کشیده شده‌ است. این کارگران به عدم پرداخت حقوق معوقه، کاهش ضریب سختی کار و عدم تسویه مطالباتشان از طرف کارفرمای سابق این شرکت (تراورس) معترض هستند. دامنه این اعتراضات محدود به آذربایجان نشده و روز ۳۱ تیرماه گروهی از کارگران تراورس در منطقه اسلامشهر تهران در محدوده ایستگاه راه‌آهن تجمع کردند.

کارگران قراردادی شرکت‌ «گسترش آهن راه» در اعتراض به حقوق معوقه خود به ایلنا گفتند: ما کارگران گسترش آهن راه با اینکه در محل کار حاضر شدیم؛ اما حاضر به انجام کار نیستیم. تنها از میان ما، کارگران راهداری که کارشان بسیار مهم‌ است ؛ مشغول به کار هستند.

آنها گفتند: ما تا زمانی که حداقل یک ماه حقوق خود را دریافت نکنیم؛ دست از کار خواهیم کشید.

یکی از کارگران «گسترش آهن راه» حوزه تبریز به ایلنا گفت: از تاریخ ۹۶/۱۰/۱ که شرکت گسترش آهن راه بر سر کارآمده است، مشکلات بسیاری برای ما کارگران به وجود آمده است. شرکت سابق که «تراورس» بوده است؛ به هرکدام از ما کارگران حدود ۸میلیون بدهکار است.

این کارگر ادامه داد: کلیه کارگران نواحی آذربایجان شکایت کرده‌اند تا ضمانت نامه‌ی شرکت تراورس ضبط شود.

وی ادامه داد: معضلات ما تنها مربوط به تراورس نیست. همانطور که گفتم شرکت گسترش آهن راه از ابتدای سال جدید تنها حقوق فروردین ماه را پرداخت کرده است که آن‌هم به هر کارگر حدود ۲۰۰هزار تومان کم پرداخت شده‌است.

وی گفت: شرکت گسترش آهن راه از ابتدای کار تنها به کارگران دروغ گفته است. ابتدا به ما گفت به علت شرایط اقتصادی کشور هر ۴۵ روز یک‌بار حقوق پرداخت کند، ما هم پذیرفتیم اما حالا حتی آن را هم پرداخت نمی‌کند.

وی ادامه داد: اعتصابات ما از سلماس شروع شد و ۵شنبه هفته گذشته کلیه نواحیه آذربایجان دست از کار کشیده‌اند.

                   در صورت عدم پرداخت معوقات مالی کارگران ضمانت نامه کارفرما ضبط می‌شود                 

«شاپور ارصلانی» (مدیرکل راه‌آهن حوزه آذربایجان) با تایید این خبر  گفت: به دنبال اعتراضات اخیر کارگران خطوط ریلی آذربایجان به دلیل معوقات مزدی، جلسه‌ای در استانداری تشکیل و مقرر شد راه‌آهن و شرکت پیمانکار نسبت به تامین منابع مالی و پرداخت حقوق معوق آنان اقدام کند.

وی با بیان اینکه حدود ۶۰۰ نفر از کارگران شاغل در راه‌آهن منطقه آذربایجان ۲ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند، اظهار داشت: یکی دیگر از مطالبات صنفی کارگران خطوط ریلی آذربایجان پرداخت حق سنوات  آنان از سوی پیمانکار قبلی است که مقرر شد نمایندگانشان از طریق اداره کار اقدام کنند تا بعد از صدور حکم قضایی، راه‌آهن از محل ضمانت‌نامه شرکت پیمانکار، مطالبات آنان را پرداخت کند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email