آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

آیا نهادهای امنیتی در سازمان سنجش شعبه زده‌اند ؟!

گزارشی درباره احضار های متقاضیان کارشناسی ارشد و دکتری دانشکاه ها به سازمان سنجش

شوراهای صنفی  دانشجویان کشور

گزارش شوراهای صنفی دانشجویان از احضار فعالین دانشجویی شرکت کننده در آزمون کارشناسی ارشد به سازمان سجش

در یک ماه گذشته بیشتر از ۳۰ نفر از پذیرفته‌شدگان آزمون ورود به دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به سازمان سنجش احضار شده و تعدادی از دانشجویان متقاضی دکتری با وجود کسب رتبه برتر و پذیرفته‌شدن در مرحله مصاحبه، مردود اعلام شده‌اند. از طرف سازمان سنجش به این دانشجویان ابلاغ شده که این احضار برای تشخیص «صلاحیت» ورود به دانشگاه به درخواست وزارت اطلاعات است. طبق پیگیری‌های انجام شده از سوی شوراهای صنفی دانشجویان کشور، از نیمه مرداماه تاکنون تعدادی از دانشجویان رتبه‌های برتر آزمون ورودی سال 97-98 مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری برای آنچه از سوی سازمان سنجش به عنوان «تشخیص صلاحیت» مطرح شده، طی تماس تلفنی احضار شده‌اند. سازمان سنجش کشور، تعدادی از این دانشجویان را برای گزینش به ساختمان حراست وزارت علوم احضار کرده و جلسه گزینش قریب به اکثریت آنها در ساختمان دانشگاه پیام نور تهران جنوب واقع در خیابان نجات‌اللهی برگزار شده است.

به گفته این دانشجویان، هیچ نامه رسمی از سوی سازمان سنجش برای آنها فرستاده نشده بوده و تمامی احضارها تلفنی صورت گرفته است. محور اصلی پرسش‌های مسئولان سازمان سنجش در جلسه‌های گزینش اخیر، فعالیت‌های صنفی و دانشجویی آنها بوده است و از تعدادی از آنها تعهد گرفته شده در صورت قبولی در دانشگاه، در هیچ فعالیت دانشجویی-سیاسی شرکت نکنند. یکی از افراد احضار شده به سازمان سنجش درباره سوالاتی که از او پرسیده شده است، توضیح می‌دهد: «فرد پرسش‌کننده که مشخص نبود از مسئولان سازمان سنجش بود یا وزارت اطلاعات، برای 3 سوال مشخص به دنبال پاسخ بود؛ به کدام یک از جریان‌های فکری و سیاسی گرایش دارید، آیا در تجمع‌های اعتراضی دانشجویی در دی ماه سال گذشته شرکت داشته‌اید و آیا ادمین یا عضو کانال‌های غیرقانونی تلگرامی هستید؟ این سوالات در حالی از من پرسیده شد که اصلا سال گذشته دانشجو نبودم و در فضای دانشگاه حضور نداشتم.»

یکی دیگر از کسانی که در آزمون ورودی کارشناسی ارشد رتبه برتر کسب کرده و به سازمان سنجش احضار شده است، می‌گوید: «طی یک تماس تلفنی به ساختمان دانشگاه پیام نور فراخوانده شدم، پرسیدم از طرف کجا و چرا اما پاسخی نگرفتم. به سازمان امور دانشجویان مراجعه کردم و آنها گفتند برای جلسه گزینش و تایید صلاحیت باید به همان ساختمان پیام نور در خیابان ویلا مراجعه کنم. در جلسه گزینش سوالات مبنی بر فعالیت‌های سیاسی و گرایش فکری به صورت مکتوب پرسیده شد. مسئول مربوطه دلیل احضار را اینطور توضیح داد، سازمان سنجش نام تمامی دانشجویانی که رتبه لازم برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در برخی دانشگاه‌ها را کسب کرده‌اند، به وزارت اطلاعات می‌فرستد و این نهاد برخی از آنها را گزینش کرده و صلاحیت آنها را برای ورود به دانشگاه مورد بررسی قرار می دهد.» یکی دیگر از دانشجویان احضار شده می گوید: «جلسه بیشتر شبیه به بازجویی بود تا جلسه پرسش و پاسخ. نزدیک به 2 ساعت به صورت مکتوب سوال نوشته می‌شد و می‌نوشتم. یک پوشه مقابل فرد سوال کننده وجود داشت که می‌گفت پرونده‌ام است، اما در اختیارم هم قرار نگرفت که آن را بخوانم. در آخر هم که پرسیدم حالا چه می‌شود، جواب دادند که باید بررسی شود. اگر کاری نکرده باشی مشکلی پیش نمی‌آید!»

دانشجوی دیگری که تجربه فعالیت صنفی را داشته است، می‌گوید: «سازمان سنجش هیچ توضیحی نداد و هیچ مسئولیتی بر عهده نگرفت. اصلا انگار که آن نفرات آنجا نبودند و این سوال جواب‌های مانند بازجویی را مطرح نکردند. سوال‌ها هم بیشتر به این شکل بود که رابطه‌ات با فلانی و فلانی چیست؟ از کجا خط می‌گیری؟ برای ما که در دانشگاه فعالیت صنفی می‌کنیم، انگار یاد گرفته اند سریعا ‌بپرسند که مارکسیست هستید؟ (با خنده می‌گوید) جز کدام دسته؟ فعالیت‌های چپی انجام می‌دهید؟ و .. از این چیزها، انگار حتما باید مارکسیست بود تا درد را فهمید؟!» از اکثریت افرادی که برای تشخیص صلاحیت امنیتی-سیاسی به سازمان سنجش احضار شده‌اند، تعهد کتبی گرفته شده است که در هیچ‌گونه فعالیت دانشجویی-سیاسی شرکت نکنند اما برای برخی از آنها برخورد شدیدتر بوده است. یکی از دانشجویان با وجود رتبه برتر در مقطع دکتری و پذیرفته شدن در مرحله مصاحبه، صلاحیت او مردود اعلام شده است.

واکنش‌های مسئولان به این احضارها هم، سوالات را نه تنها پاسخ نداده که مبهم‌تر کرده است. وزیر علوم در مصاحبه با روزنامه ایران احضار دانشجویان را بی‌اهمیت تلقی کرده و گفته است: «از نظر ما نباید هیچ دانشجویی ستاره‌دار باشد و روال هم مثل سال گذشته است. ممکن است دانشجویی به خاطر سوابقی که دارد احضار شود و توضیحی دهد و مشکل برطرف شود. به نظرم روی این موضوع نباید حساسیت نشان داد این احضار و توضیح به معنای محرومیت نیست.» ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور نیز به ایرنا که از احضار شماری از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد و گرفتن تعهدنامه از آنها، بی‌خبر است. او توضیح داده که هیأت مرکزی گزینش دانشجو و سازمان سنجش دو زیر مجموعه وزارت علوم هستند اما فعالیت‌های این دو بخش با یکدیگر متفاوت است. شهیندخت مولاوردی، دستیار رئیس جمهور ایران در حقوق شهروندی نیز درباره احضار شماری از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد به برخی نهادهای امنیتی و گرفتن تعهدنامه از آنها اظهار بی‌اطلاعی کرده است. او در مصاحبه با ایلنا گفته است: «من این موضوع را در اخبار رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی دیده‌ام و اطلاع چندانی از آن ندارم.» او همچنین گفته که تصمیم داشته موضوع را پیگیری کند و آن را یادداشت کرده بوده تا در جلسه هیأت‌دولت با وزیر علوم مطرح کند اما فرصت نشده و درصدد است به وزیر پیام دهد تا ببیند داستان چه بوده است.

این احضارها برای اولین بار نیست که از سوی سازمان سنجش اتفاق می‌افتد، در نیمه دهه 80 تا اواخر آن تعداد زیادی از دانشجویان برای «تایید صلاحیت» به سازمان سنجش احضار شدند و بیش از 30 نفر از آنها ستاره‌دار و محروم از تحصیل شدند. تکرار این احضار در تابستان امسال بعد از بازداشت‌های گسترده دانشجویان در دی ماه و صدور احکام قضایی سنگین برای دانشجویان بازداشتی، این نگرانی را به وجود آورده است که این احضارها دامنه‌دار شده و امنیت تحصیلی دانشجویان را به خطر بیندازد. سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که این احضارها با کدام معیار قانونی و با چه هدفی صورت گرفته است؟ کدام نهاد مشخصا مسئولیت چنین روندی را بر عهده دارد؟ آیا جز این است که چنین احضارهایی در یک پیمان نانوشته بین وزارت علوم، سازمان سنجش و نهادهای امنیتی ممکن شده است؟ بر اساس کدام قانون و آیین‌نامه و ماده و تبصره‌ای چنین روندی شکل گرفته است؟ آیا هدف این احضارها ایجاد فضای رعب و وحشت در میان دانشجویان، به ویژه در انجام فعالیت‌های دانشجویی است؟ آیا این روند در ادامه احضارها و بازداشت‌های دانشجویان اتفاق افتاده است؟ آیا این احضارها در راستای پرونده‌سازی برای دانشجویان و به‌ویژه فعالین صنفی صورت گرفته است؟

تمامی این سوالات و ابهامات دلیلی است که شوراهای صنفی دانشجویان و فعالین آن به صورت متمرکز پیگیر این ماجرا خواهند بود

Facebook
Telegram
Twitter
Email