آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

با انتشار بیانیه یی نشست سه جانبه تهران پایان یافت

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، به‌همراه ولادیمیر پوتین و رجب‌طیب اردوغان، همتایان روس و ترک خود، در بیانیه پایانی نشست تهران، بر حفظ تمامیت ارضی سوریه و اتخاذ راه‌حل سیاسی برای آینده این کشور تاکید کردند. روحانی و پوتین اما با پیشنهاد اردوغان برای گنجاندن واژه «آتش‌بس» در این بیانیه مخالفت کردند.

در این بیانیه اعلام شد که ایران، روسیه و ترکیه «وضعیت منطقه کاهش تنش ادلب را دنبال کرده و تصمیم گرفتند تا هم‌سو با اصول فوق‌الذکر و روح همکاری که در فرمت آستانه شکل گرفته است، به این موضوع بپردازند».

رجب‌طیب اردوغان، رییس‌ جمهوری ترکیه با اشاره به لزوم تامین امنیت ساکنان شهر ادلب، گفت «نمی‌توان جان این افراد را به رژیم اسد سپرد». او خواستار اضافه‌شدن واژه آتش‌بس به این بیانیه شد. اما ولادیمیر پوتین،‌ رییس‌ جمهوری روسیه، با این پیشنهاد مخالفت کرد. او گفت تعداد غیرنظامیان در شهر ادلب زیاد است، اما «در نشست تهران، گروه‌های تروریستی نماینده ندارند و بنابراین نمی‌توان ازطرف آنها برای آتش‌بس توافق کرد». حسن روحانی هم با اشاره به اینکه «از تروریست‌ها باید بخواهیم اسلحه خود را زمین بگذارند»، گفت «اولویت در ادلب سوریه باید جداسازی میان شهروندان غیرنظامی و گروه‌های تروریستی باشد».

در بیانیه تهران با اشاره به عزم سه کشور در رابطه با «ادامه همکاری برای نابودی نهایی داعش، جبهةالنصره و تمامی دیگر افراد، گروه‌ها، تشکل‌ها و موجودیت‌های وابسته به القاعده یا داعش در سوریه که ازسوی شورای امنیت سازمان‌ملل شناسایی شده‌اند»، بر جداسازی این گروه‌ها با «گروه‌های معارض مسلح که به رژیم آتش‌بس پیوسته‌اند یا خواهند پیوست»، تاکید شده است.

در پایان نشست تهران، این سه رییس جمهوری، یک نشست خبری مشترک برگزار کردند. حسن روحانی در این نشست با اشاره به «حساس و مهم» بودن موضوع ادلب در سوریه، گفت دولت آمریکا «به فکر اتهام جدیدی به دولت سوریه» است تا «دخالت‌های جدید و غیرقانونی در این کشور» انجام دهد.

رییس‌ جمهوری اسلامی ایران گفت «چندین‌هزار تروریست جبهةالنصره و حتی داعش و گروه‌های تروریستی دیگر در ادلب حضور دارند»، اما به‌دلیل «جمعیت زیاد این منطقه، درمورد ازبین‌بردن تروریست‌ها نگرانی‌هایی وجود دارد که باید ترتیباتی اتخاذ شود تا مردم غیرنظامی صدمه‌ای نبینند». روحانی همچنین خواستار خروج آمریکا از سوریه شد.

ولادیمیر پوتین نیز با اشاره به این‌که «اولویت ما انهدام نهایی تروریست‌ها در سوریه است»، گفت: «فکر می‌کنیم تحت بهانه حمایت از غیر‌نظامیان، تروریست‌ها تلاش دارند به این کشور صدمه وارد کنند.»

رجب‌طیب اردوغان هم با اشاره به اینکه «فرار و مهاجرت مردم از ادلب آغاز شده»، گفت درحال حاضر «سه‌ونیم میلیون آواره سوری در ترکیه هستند و این کشور دیگر توان پاسخ‌گویی به سه و نیم میلیون نفر جمعیت ادلب را ندارد». به گفته او تنها راه‌حل، شکست دادن «تروریست‌ها» است تا از ادامه موج مهاجرت از سوریه جلوگیری شود.

در حاشیه این نشست، حسن روحانی با رجب‌طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، به‌طور جداگانه دیدار کرد. این دو با‌ خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز دیدار کردند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email