آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

اعتصاب عمومی در کردستان

در اعتراض به اعدام سه زندانی سیاسی کرد و حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران

صبح چهارشنبه ۲۱ شهریور عکس‌ها و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نمایانگر آغار اعتصاب عمومی در برخی شهرهای استان کردستان ایران، در اعتراض به اعدام سه زندانی سیاسی کرد و حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران است.

یکشنبه ۱۸ شهریور مرکز همکاری احزاب کردستان ایران با انتشار بیانیه‌ای در اعتراض به اعدام زندانیان سیاسی و حمله موشکی به مقر احزاب سیاسی کرد از مردم کردستان دعوت کرد دوشنبه ۱۹ شهریور به اعتصاب عمومی بپیوندند. این اعتصاب اما به تأخیر افتاد.

بر اساس تصاویر و ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، شهرهای سنندج، بانه، سنقر، پاوه، بوکان، مریوان و مهاباد به اعتصاب عمومی پیوسته‌اند. برخی شهروندان از شهر سنندج گزارش داده‌اند که مأموران انتظامی تلاش می‌کنند مغازه‌های اطراف میدان اقبال را با زور باز کنند.

همچنین گزارش شده که نیروهای امنیتی در مهاباد مغازه‌هایی را که به اعتصاب عمومی پیوسته‌اند علامت‌گذاری می‌کنند. خبرهایی هم از بازداشت آرام فتحی، سوران دانشور و مسلم بهرامی (از فعالان مدنی) در شهر مریوان همزمان با آغاز اعتصاب عمومی در استان کردستان منتشر شده

شب گذشته خالد حسینی و مظفر صالح‌نیا فعالان مدنی سنندج و امروز سوران دانشور، آرام فتحی و مسلم بهرامی از فعالان مدنی مریوان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

بر اساس ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، پیرانشهر به حالت نیمه‌تعطیل درآمده است. بسیاری از مغازه‌ها در شهرهای کرمانشاه و قصرشیرین نیز تعطیل شده‌اند.

شنبه ۱۷ شهریور مسئولان قضایی جمهوری اسلامی زانیار و لقمان مرادی و رامین حسین پناهی، سه زندانی سیاسی کرد را اعدام کردند. سپس سپاه پاسداران با موشک‌های زمین به زمین مقر فرماندهی و اردوگاه آموزشی حزب دموکراتیک کردستان و حزب دموکراتیک کردستان ایران را هنگام نشست شورای رهبری این احزاب در شهر کوی‌سنجق هدف قرار داد. در این حمله موشکی دست‌کم ۱۴ نفر کشته و ۳۰ نفر مجروح شدند. مرکزی همکاری احزاب کردستان یک روز بعد با انتشار اطلاعیه‌ای از اهالی کردستان خواست در اعتراض به «ترور»، در خانه‌ها بمانند، خیابان‌ها و معابر عمومی و دکان‌‌ها و بازارها را ترک کنند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email