آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

جهان دوستی بهتر از ایران نخواهد یافت

جهان دوستی بهتر از ایران نخواهد یافت

به نوشته دویچه وله حسن روحانی سخنرانی خود در مجمع سازمان ملل را با انتقاد از آمریکا آغاز کرد. او سپس از دولت ایالات متحده خواست، “تحریم‌ها و تهدیدها”علیه جمهوری اسلامی را پایان دهد، تا زمینه برای “شروع گفت‌وگو” فراهم شود.

روز سه‌شنبه، سوم مهر (۲۵ سپتامبر) رئیس جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد.

حسن روحانی سخنانش را با حمله مستقیم به دولت ایالات متحده آغاز کرد و گفت، دولت دونالد ترامپ قصد دارد “کلیه نهادهای بین‌المللی را بی‌خاصیت سازد“.

او در ادامه به خروج آمریکا از برجام انتقاد کرد و گفت: «این دولت درحالی‌که برخلاف قواعد و حقوق بین‌الملل، از یک توافق چندجانبه مصّوب شورای امنیت خارج شده، جمهوری اسلامی ایران را به گفت‌وگوی دوجانبه می‌خواند. دولتی که هنوز به دولت بودن خود آگاه نیست و عهد و پیمان سَلَف خود را نقض می‌کند و اصل حقوقیِ مسئولیت دائمیِ دولت‌ها را نمی‌شناسد. دولتی که به مشورت نخبگان، بها نمی‌دهد؛ از ایران می‌خواهد با او گفت‌وگو کند

روحانی سپس به “۱۲ گزارش متوالی” آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که “پایبندی ایران به کلیه‌ تعهدات خود” را تایید کرده اشاره کرد و گفت: «لکن آمریکا از همان ابتدا به اجرای تعهداتش وفادار نماند. متعاقبا دولت فعلی آمریکا به بهانه‌های واهی با نقض تعهدات خود، از این توافق خارج شد. سازمان ملل متحد نباید اجازه دهد که مصوباتش، گروگان بازی‌های انتخاباتی و تبلیغاتی برخی از اعضا گردد و به هیچ عضوی نباید اجازه داد که به دلیل مسائل داخلی، از اجرای تعهدات بین‌المللی شانه خالی کند

تحریم، تروریسم اقتصادی است

روحانی تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی را “نوعی تروریسمِ اقتصادی” خواند و گفت: «جنگ اقتصادی که آمریکا تحت عنوان تحریم‌های تازه آغاز کرده نه تنها مردم ایران را هدف قرار داده، بلکه آثار زیان‌باری برای مردم کشورهای دیگر داشته و در روند تجارت جهانی، اِخلال کرده است

به اعتقاد رئیس جمهوری اسلامی، درک ایالات متحده از روابط بین‌الملل، اقتدارگرایانه است. او در این راستا اظهار داشت: «آمریکا فکر می‌کند چون زور دارد حق هم دارد. درک آن‌ها از قدرت، نه اقتدارِ مشروع و قانونی، که زورگویی است. هیچ دولت و ملتی را نمی‌توان به زور به پایِ میز مذاکره آورد و اگر چنین شود آنچه انباشت می‌شود، خوشه‌های خشم ملت‌هاست که نصیب زورگویان خواهد شد

روحانی اظهار داشت که جمهوری اسلامی هم  معتقد است که راه بهتری جز گفت‌وگو وجود ندارد، “اما گفت‌وگو، دوسویه است، و براساس برابری، عدالت و منزلت انسان‌ها و بر مبنای قواعد و حقوق بین‌الملل. قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، “ورق پاره” نیست.

او سپس از ایالات متحده “دعوت” کرد: «به میز مذاکره‌ای که آن را برهم زدید، بازگردید

برداشتن تحریم‌ها، آغاز گفت‌وگو

رئیس دولت ایران در ادامه‌ سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «برای گفت‌وگو نیازی به گرفتن عکس‌های دونفره نیست، می‌توان در همین جا و در این مجمع عمومی، سخن یکدیگر را شنید. من گفت‌وگو را از همین جا آغاز می‌کنم و به صراحت اعلام می‌کنم: موضوع امنیت بین‌الملل، بازیچه سیاستِ داخلی آمریکا نیست. سازمان ملل، یکی از ادارات دولت ایالات متحده آمریکا نیست. هر گفت‌وگویی می‌تواند از همان جایی و از همان کسی که گفت‌گو را قطع کرده و پیمان را زیر پا گذاشته است، شروع شود

حسن روحانی در ادامه از دولت آمریکا خواست، با پایان دادن به تهدیدها و تحریم‌ها، زمینه را برای “شروع گفت‌وگو” فراهم کند.

‌او گفت: «تعهد در برابر تعهد، نقض در برابر نقض، تهدید در برابر تهدید و گام در برابر گام، به جای حرف در برابر حرف

روحانی حضور نیروهای نظامی و مستشاری جمهوری اسلامی و فعالیت‌های نظامی ایران و متحدانش در منطقه را مشروع دانست. او در مورد نقش جمهوری اسلامی در سوریه گفت، حضور مشاوران نظامی ایرانی در سوریه، به در خواست دولت این کشور انجام شده و «منطبق بر حقوق بین‌الملل، و برای مبارزه با تروریسم است

رئیس جمهور اسلامی در پایان گفت: «جهان، دوستی بهتر از ایران نخواهد داشت، اگر صلح، آرمان شماست

دونالد ترامپ در مجمع سلزمان ملل اعلام کرد:

رهبران ایران به دنبال هرج و مرج و ویرانی هستند.

دونالد ترامپ که قبل از حسن روحانی سخنرانی کرد، رهبران ایران را متهم کرد که به دنبال هرج و مرج، مرگ و ویرانی هستند. وافزود: “مردم ایران به حق خشمگین‌اند که میلیاردها دلار از ثروت آنها به جیب حاکمان می‌رود و هزینه جنگ نیابتی در منطقه می‌شود“.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل حکومت جمهوری اسلامی را “دیکتاتوری فاسد” خواند. او گفت که مردم ایران برای سیاست‌های توسعه‌طلبانه حکومتشان هزینه سنگینی پرداخته‌اند. او گفت که رهبران ایران به دنبال هرج‌ومرج، مرگ و ویرانی هستند.

رئیس جمهوری آمریکا از همه کشورها خواست ایران را تا زمانی که سیاست‌های “خصمانه” تهران ادامه می‌یابند، منزوی کنند.

دونالد ترامپ تصریح کرد که کشورش به دولت‌های حامی تروریسم اجازه نخواهد داد، صاحب خطرناکترین تسلیحات شوند. رئیس جمهوری آمریکا گفت که هر راه حلی برای بحران سوریه باید شامل طرحی در ارتباط با ایران باشد.

ترامپ گفت کشورش کارزاری برای فشار اقتصادی بر ایران به راه انداخته است. او گفت که پس از برقراری مجدد تحریم‌های نفتی و بانکی در ۱۳ آبان‌ماه (۵ نوامبر) تحریم‌های دیگری هم علیه تهران وضع خواهد شد.

ترامپ گفت که حکومت ایران در سایه این توافق هسته‌ای موفق شد بودجه نظامی خود را ۴۰ درصد افزایش دهد.

بنا بر گفته او، جمهوری اسلامی ایران میلیاردها دلار در منطقه برای ایجاد آشوب سرمایه‌گذاری کرده است. او گفت مردم ایران به حق خشمگین‌اند که میلیاردها دلار از ثروت آنها به جیب حاکمان می‌رود و هزینه جنگ نیابتی در منطقه می‌شود.

ترامپ ایران را متهم به حمایت و پشتیبانی از تروریسم کرد و گفت بازگشت تحریم‌ها برای تغییر رویکرد ایران در منطقه است.

ترامپ ایران را مسئول ناآرامی و بی ثباتی در سوریه و یمن دانست.

ترامپ گفت جمهوری اسلامی ایران به حق حاکمیت کشورهای دیگر احترام نمی‌گذارد. او از کشورهای جهان خواست تا همه تلاش خود را برای منزوی کردن ایران به کار گیرند.

ترامپ گفت باید با اعمال فشارهای اقتصادی به ایران رژیم این کشور را وادار به تغییر رفتار کرد.

Facebook
Telegram
Twitter
Email