آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

یدالله صمدی کارگردان برجسته سینما و تلویزیون درگذشت

یدالله صمدی توجه ویژه ای به فرهنگ بومی آذربایجان داشت

به گزارش سینماپرس، یدالله صمدی کارگردان برجسته سینما و تلویزیون کشور که مدت ها در انتظار حمایت مسئولان سازمان سینمایی برای تولید فیلم جدیدش مانده بود اما مسئولان و متولیان سینما امکان حضورش در سینما را فراهم نکردند بعد از تحمل یک دوره بیماری درگذشت.

به گزارش سنماپرس یدالله صمدی  که مدتی قبل برای پیوند کبد در بیمارستان بستری شده بود، سه‌شنبه (سوم مهر ماه) درگذشت.

این کارگردان متولد سال ۱۳۳۱ در شهر مراغه بود. شروع فعالیت این کارگردان در سینما با دستیاری نصرت‌الله کریمی در فیلم «تخت خواب سه نفره» بود و بعدها با این کارگردان در فیلم «خانه خراب» نیز همکاری کرد. او در فیلم‌های «دست شیطان» حسین زندباف و «دادشاه» حبیب کاوش دستیار کارگردان بود و در سال ۱۳۶۳ اولین فیلمش را با نام «مردی که زیاد می‌دانست» ساخت.

«اتوبوس»، «ایستگاه»، «ساوالان»، «آپارتمان شماره۱۳»، «دو نفر و نصفی»، «دمرل»، «معجزه خنده»، «سارای»، «بانوی من»، «شهرآشوب» از دیگر فیلم‌های او هستند و آخرین فیلمش در سینما هم با نام «پدر آن دیگری» در سال ۹۳ ساخته شد. او همچنین کارگردانی ۲ سریال «شوق پرواز» و «هفت سین» را بر عهده داشته است.

 یکی از مهم‌ترین مولفه‌های آثار یدالله صمدی توجه به فرهنگ بومی آذری و استفاده از داستان‌های اصیل این سرزمین است که حاصل آن را می‌توان در فیلم‌های (اتوبوس)  ۱۳۶۴)،ساوالان  (۱۳۶۸)، دمرل) ۱۳۷۲و (سارای(۱۳۷۶ مشاهده نمود وی همچنین به مدت سه سال (۱۳۸۰–۱۳۷۷) مدیرعامل خانه سینما و علاوه بر آن ریاست کانون کارگردانان سینمای ایران را نیز بر عهده داشت.. .

ما درگذشت این هنرمند ارزنده آذربایجانی را به جامعه هنری کشور، دوستان و یارانش  و بویژه  به بازماندگانش تسلیت می گوییم!

Facebook
Telegram
Twitter
Email