آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

اعتصاب سراسری معلمان در چندین شهر کشور

آنان به حقوق و دستمزد ناعادلانه خود اعتراض دارید، خواهان. پوشش بیمه ای کارآمد و فراگیر هستید، می گویند گرانی و تورم افسارگسیخته شده و قدرت خرید معلمان چون اکثریت زحمت‌کشان جامعه بسیار پایین آمده، آموزش هزینه‌اش گزاف شده، قانون مدیریت خدمات کشوری بیش از ده سال است اجرا نمی‌گردد. رتبه بندی سه سال است که هر ماه به ماه بعد حواله داده می‌شود. صندوق ذخیره فرهنگیان به تاراج رفته است و از سهم هر عضو طبق آمار کمیته تحقیق صندوق، حدود ۱۸ میلیون تومان دزدیده‌اند. نرخ تورم و حقوق فرهنگیان هیچ هم‌خوانی با هم ندارند و عملا اکثریت معلمان زیر خط فقر هستند و مدارس دولتی بی‌کیفیت گشته‌اند و با پول مردم اداره…

به نوشته سایت کلمه: گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از آغاز تحصن_معلمان در برخی شهرها حکایت دارد. تحصنی که سراسری خوانده شده تاکنون در شهرهای تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، کرمانشاه، ایلام، یاسوج، سنندج، همدان، آمل، زرین شهر، گناباد، مریوان، سروآباد و گرمه گزارش شده است .

هفته گذشته شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران با انتشار فراخوان از تمام فرهنگیان کشور درخواست کرد روزهای یکشنبه ۲۲ و دوشنبه ۲۳ مهرماه در دفتر مدارس تحصن نمایند و از حضور در کلاس درس خودداری کنند. این شورا خطاب به معلمان و فرهنگیان سراسر کشور نوشت:

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران روزهای ۲۲ و ۲٣ مهرماه (یکشنبه و دوشنبه جاری) را به نشانه ی اعتراض به شرایط موجود، تحصن سراسری فرهنگیان در مدارس محل خدمت اعلام کرده است. می توانیم در دفتر مدرسه بنشینیم و از دانش آموزان خود ضمن آگاه سازی بخاطر عدم حضور در کلاس عذرخواهی کنیم و این روزها را اختصاص بدهیم به بررسی شرایط حاکم بر آموزش و پرورش و دلایل سقوط جایگاه معلمی و اهداف بلند آموزشی.

همزمان با آغاز تحصن دو روزه معلمان سراسر کشور، کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین با ارسال نامه به محمدبطحایی وزیر آموزش و پرورش نوشت:

«به استحضارجنابعالی می رساند که جمع کثیری از همکاران فرهنگی شما درآموزش و پرورش کل کشور درروزهای یکشنبه ۲۲ / ۷ / ۹۷ و دوشنبه ۲۳ / ۷ / ۹۷ دراعتراض به وضعیت معیشتی وخواست های بحق آموزشی ومنطبق با اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی؛درمحیط کارخودحاضرواز حضوردرکلاس های درس امتناع خواهندکرد.لذا چنانچه مایل باشید به شکلی اتفاقی یا با دعوت قبلی همکاران؛ درچندمدرسه دخترانه وپسرانه حضوربهم رسانیدتاازنزدیک با دردل های همکارانتان وچگونگی به انجام رساندن این خواست ها که شخص جنابعالی هم دربرنامه های تلویزیونی ومصاحبه های رسمی به بخشی از آنان صحه گذاشته اید وآنان رابرحق می شمارید؛همت گمارید.

چنانچه استحضاردارید درگفتگوی بدون تعارف با شبکه یک درپاسخ به پرسش مجری که پرسیدند:برای افزایش سطح دستمزد معلمان چه برنامه ای دارید؟حضرتعالی به طرح رتبه بندی معلمین اشاره کردید!حال اولین خواست همکاران فرهنگی افزایش حداقل دستمزد به صورت هماهنگ وبعدرتبه بندی براساس تفاوت سنوات ومدارک است.»

معلمان متحصن چه می خواهند: آنان به حقوق و دستمزد ناعادلانه خود اعتراض دارید، خواهان. پوشش بیمه ای کارآمد و فراگیر هستید، می گویند گرانی و تورم افسارگسیخته شده و قدرت خرید معلمان چون اکثریت زحمت‌کشان جامعه بسیار پایین آمده، آموزش هزینه‌اش گزاف شده، قانون مدیریت خدمات کشوری بیش از ده سال است اجرا نمی‌گردد. رتبه بندی سه سال است که هر ماه به ماه بعد حواله داده می‌شود. صندوق ذخیره فرهنگیان به تاراج رفته است و از سهم هر عضو طبق آمار کمیته تحقیق صندوق، حدود ۱۸ میلیون تومان دزدیده‌اند. نرخ تورم و حقوق فرهنگیان هیچ هم‌خوانی با هم ندارند و عملا اکثریت معلمان زیر خط فقر هستند و مدارس دولتی بی‌کیفیت گشته‌اند و با پول مردم اداره می‌شوند.

در دو روز گذشته دو نفر از فعالان حقوق صنفی معلمان در مشهد و سقز بازداش شده اند. زندان های جمهوری اسلامی هیچ وقت بدون معلم زندانی نبوده است. در سال‌های گذشته تعدادی از فعالان حقوق معلمان بازداشت و به زندان‌های طولانی‌مدت محکوم شده‌اند.

در حال حاضر، اسماعیل عبدی، محمود بهشتی لنگرودی، محسن عمرانی و مختار اسدی در حال گذراندن دوره زندان خود به اتهام‌های امنیتی هستند و رسول بداقی، علی‌اکبر باغانی هم دوره تبعید خود را در شهر زابل می‌گذراند.

تحصن سراسری معلمان قرار است تا فردا دوشنبه ۲۲ مهرماه ادامه یابد. علیرغم بازتاب وسیع خبر تحصن اعتراضی معلمان، تا کنون دولت واکنشی به این اقدام اعتراضی صنفی معلمان ایران نشان نداده است.

Facebook
Telegram
Twitter
Email