آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

حزب دمکرات پیروز انتخابات شد

پس از سه هفته، کمیسیون انتخابات کردستان،نتایج نهایی انتخابات پارلمانی اقلیم کردستان عراق را  اعلام نمود. دو حزب در قدرتحزب دمکرات و اتحادیه میهنی بالاترین ارای را به دست آورده اند.  طبق نتایج که به تائید کمیسیون انتخابات هم رسیده، حزب دمکرات کردستان از مجموع ۱۱۱ کرسی مجلس این اقلیم، ۴۵ کرسی را در اختیار گرفته است و حزب اتحادیه میهنی هم ۲۱ کرسی را از آن خود کرده است. این دو حزب تقریبا برای سه دهه اداره کردستان عراق را در دست داشته‌اند.

پس از بازبینی تعدادی از صدوق ها و پیگیری شکایت های صورت گرفتە، آراء حزب دمکرات بە (٧٣٥ هزار و ٨٨٦ رای) رسید و ٤٥ کرسی را بە دست آورد. همچنین اتحادیە میهنی کردستان بە عنوان حزب دوم (٣٥٠ هزار و ٥٣) رای یعنی ٢١ کرسی را بە دست آوردە است.

به هر روی نتایج نهایی انتخابات به شرح زیر است

– حزب دموکرات کردستان 45 کرسی.

– حزب اتحادیه میهنی کردستان 21 کرسی.

– جنبش تغییر 12 کرسی.

– جنبش نسل جدید 8 کرسی.

– جماعت اسلامی 7 کرسی.

-لیست اصلاح 5 کرسی.

– ائتلاف معاصر یک کرسی.

– لیست آزادی یک کرسی.

پارلمان اقلیم کردستان ۱۱۱ کرسی دارد که ۱۱ کرسی آن به اقلیت‌های قومی اختصاص دارد.

احزاب مخالف به رغم نارضایتی از همه‌پرسی نافرجام بر سر استقلال، نتوانستند در این انتخابات حضور موفقی داشته باشند و حزب گوران (تغییر)، حزب مخالف تنها موفق به کسب ۱۲ کرسی شده است.

اعلام نتایج این انتخابات به مدت سه هفته به تعویق افتاده بود و دلیل آن بررسی تخلف‌های انتخاباتی بوده است.

در همه‌پرسی استقلال کردستان عراق، اکثریت رای‌دهندگان به جدایی کامل از عراق رای دادند اما فشار دولت عراق مانع از این جدایی شد.

۹۲.۷ درصد مردم به جدایی کردستان از عراق رای مثبت داده بودند اما آمریکا و همسایگان عراق با برگزاری همه‌پرسی و جدایی کردستان عراق مخالفت کردند.

اولین انتخابات پارلمانی کردستان عراق در سال ۱۹۹۲ برگزار شد.

Facebook
Telegram
Twitter
Email

خلبانان فرانسوی در آسمان اوکراین سابق؟در مورد پیامدهای جنون جنگی ترجیح می‌دهند فکر نکنند، اما بیهوده است. دمیتری سدوف/ ترجمه. کاوه آیلین

“فلوریان فیلیپو”، رهبر حزب “میهن پرستان” فرانسه، نامزد انتخابات پارلمان اروپا، تصمیم “امانوئل ماکرون”، رئیس جمهور فرانسه برای انتقال جنگنده

ادامه مطلب