آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

۹ هزار و ۳۶۴ هکتار بافت فرسوده در آذربایجان شرقی

۹ هزار و ۳۶۴ هکتار بافت فرسوده در آذربایجان شرقی

نزدیک به ۳۸ درصد اهالی آذربایجان شرقی در بافت های فرسوده و پر خطر زندگی می کنند. کلانشهر تبریز علاوه بر بافت های فرسوده، بخش قابل توجهی از آن در مسیر گسل های زلزله خیز نیز قرار دارد. مقامات استان هر از گاهی به این مشکلات اشاره می کنند. اما تا به حال راه حل مناسبی را ارائه نداده اند. با این اوصاف جان ده ها هزار از اهالی این استان در معرض خطر جدی است!

به گفته مدیرکل راه وشهرسازی آذربایجان‌شرقی مجموع بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی استان ۹ هزار و ۳۶۴ هکتار است.

ابوالقاسم سلطانی روز دوشنبه در گفت و گویی با رسانه ها گفت: مجموع بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی در آذربایجان شرقی یک ‌میلیون و ۵۱۰ هزار نفر در این بافت‌ها ساکن هستند که از این میزان چهار هزار و ۵۰۰ هکتار از عمده بافت‌های ناکارآمد در شهر تبریز قرار دارد همچنین در این استان سه هزار و ۵۶۴ هکتار سکونتگاه غیررسمی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه، آذربایجان شرقی ۶۳ شهر و شهرستان دارد، گفت: ۴۸ محله هدف در ۹ شهر استان در سال‌های ۹۶ و ۹۷ در اولویت ساماندهی قرار گرفته و تا سال ۱۴۰۰ نیز سالانه ۱۰محله به این تعداد اضافه می شود .

سلطانی یادآوری کرد: یکی از پروژه‌های مهم بازآفرینی شهری  احداث شهرک جوانان با چهار هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی و با مساحت حدود ۱۳۰ هکتار در شهر تبریز است که بعد از کسر مساحت مربوط به پهنه و حریم گسل شمال تبریز، عوارض توپوگرافی، مسیل رودخانه، برای حدود ۶۱ هکتار آن بارگذاری کاربری مسکونی با خدمات مربوطه انجام می شود.

 مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی افزود: پروژه ۲ هزار واحدی شهرک طلائیه با همکاری سازمان همیاری شهرداری تبریز با مساحت حدود ۱۳ هکتار در مرحله آماده‌سازی است که در جوار بافت حاشیه‌نشین منطقه قراردارد، همچنین پروژه احداث ۴۸۰ واحد مسکونی اسدگولی با همکاری شهرداری تبریز با مساحت حدود ۱.۶ هکتار نیز یکی از نمونه‌های در جاسازی برای ساماندهی بافت موجود حاشیه‌نشین منطقه است که اسکلت دو بلوک آن به اتمام رسیده است.

سلطانی اعلام کرد: اجرای پروژه ۴۵۰ واحدی یوسف‌آباد، پروژه ۳۰۰ واحدی انتهای طالقانی، پروژه هزار و ۶۰۰ واحدی اراضی کرکج با مساحت حدود ۸ هکتار، پروژه ۶۰۰ واحدی نگین اندیشه با مساحتی حدود ۲ هکتار و پروژه ۶۰۰ واحدی آیمان از دیگر پروژه‌های ساخت مسکن آذربایجان شرقی به شمار می‌رود.

در حدود ۴۰ درصد از جمعیت آذربایجان شرقی در بافت فرسوده و سکونت گاه های غیر رسمی زندگی می کنند.

بر اساس آخرین آمار ثبت حوال آذربایجان شرقی در دی ماه سال ۱۳۹۸ جمعیت استان چهار میلیون و ۶۴۰ نفر است که از این تعداد یک میلیون و ۷۹۹ هزار و ۹۳ نفر در تبریز زندگی می کنند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email