آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

دو حادثه در تبریز که مسئولین باید پاسخگو باشند!

دو حادثه در تبریز که مسئولین باید پاسخگو باشند!

1ـ مازوت نفس تبریز را گرفت!

معلوم شده است که عامل اصلی آلودگی هوای تبریز استفاده از مازوت در نیروگاههای این استان است و همین مسئله باعث تشدید آلودگی هوای تبریز شده است.

احمد بایبوردی کارشناس محیط زیست در مصاحبه با آژانس خبری نصر گفته است: به نظر می رسد مهمترین عاملی که امروز در آلودگی هوای تبریز می بینیم، استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه تبریز و نیز آلایندگی های پتروشیمی و پالایشگاه تبریز است، این در صورتی است که دستگاه حاکمیتی ذی ربط به وظیفه قانونی خود عمل نمی کند.

بایبوردی در ادامه یادآور شد: در این شرایط هیچ بهانه ای از تحریم و پیک مصرف گرفته تا سردی هوا، قصور مسئولان امر را در عدم عمل کردن به وظایف محوله قانونی شان توجیه نمی کند. اگر کاری را بخواهیم انجام دهیم، حتما راهی وجود دارد، اما اگر نخواهیم انجام دهیم صد جور بهانه می توان برای انجام ندادنش تراشید. در کشوری که روی دخایر گاز نشسته ایم و به اندازه کافی گاز داریم، نباید مشکلی بابت تامین نیاز نیروگاه های کشور داشته باشیم. در بدترین حالت مازوت باید با حفظ امحا شود.

استفاده از مازوت توسط نیروگاه‌ها که از چند روز پیش رسانه‌ای شده، توسط مسئولان تکذیب میشد اما در نهایت با تایید وزیر نفت همراه بود.

بیژن زنگه صبح امروز گفته است: با افزایش مصرف برق و گاز خانگی، چاره‌ای به جز مصرف مازوت نداریم؛ ما مشکلاتی داریم و نمی‌توانیم همه استان‌ها را در مصرف مازوت مستثنی کنیم؛ اگر مصرف برق کم شود مصرف مازوت، کاهش می‌یابد و همه تجربه‌ها در بحث صرفه‌جویی مصرف گاز با اولویت برق هم اجرا شود.

2ـ خروج واگن قطار شهری تبریز از ریل

حادثه در ایستگاه ۱۳ خط یک متروی تبریز. صبح امروز یکی از واگن‌های قطار شهری تبریز از ریل خارج شده و موجب مجروح شدن راهبر قطار شده است.  بسیاری از کارشناسان از مدت ها پیش نسبت به نبود ایمنی در خط یک مترو تبریز هشدار داده‌ بودند.

صبح امروز یکی از واگن‌های قطار شهری تبریز در ایستگاه قونقا به دلایل نامعلومی از ریل خارج شد. در این حادثه راهبر(راننده) قطار دچار جراحت شده و به بیمارستان انتقال یافته است.

گزارش  شده خوشبختانه در این سانحه، مسافری در قطار حضور نداشته و قطار قرار بوده که از ایستگاه پایانی(لاله) مسافر گیری انجام دهد. خبرها حاکی از آن است که حداقل یکی از واگن‌های قطار که به احتمال زیاد واگن راهبر میباشد دچار آسیب شده است.

مدتی قبل افتتاح مجدد ایستگاه‌های مترو تبریز خبرساز شده بود و این سانحه در یکی از این ایستگاه‌ها رخ داده است. مدت‌هاست بسیاری از کارشناسان نسبت به نبود ایمنی در خط یک مترو تبریز هشدار داده‌اند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email