آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

۵ شهروند تبریزی در مجموع به ۵ سال حبس و ۳۰۰ ضربه شلاق محکوم شدند

۵ شهروند تبریزی در مجموع به ۵ سال حبس

و ۳۰۰ ضربه شلاق محکوم شدند

روز ۲۲ دی ۱۳۹۹، دادگاهی در تبریز پنج‌تن از شهروندان این شهر را در مجموع به پنج سال حبس و ۳۰۰ ضربه شلاق محکوم کرد.

شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری دو تبریز به ریاست «محمدعلی پیری»، «حکیمه احمدی»، «یاسمن ظفری»، «سعداله ساسانی»، «رحیم ساسانی» و «مهدی پورعلی» را به اتهام‌های «اخلال در نظم و آسایش عمومی»، «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی» و «تمرد به مأموران»، هرکدام را به یک سال حبس و ۶۰ ضربه شلاق محکوم کرد.

این حکم به مدت چهار سال به حالت تعلیق درآمده است.

این پنج فعال مدنی به همراه حداقل هشت شهروند دیگر، روز ۲۶ تیر سال جاری در تجمع «حمایت از آزادسازی قره‌باغ» مقابل کنسول‌گری جمهوری آذربایجان در شهر تبریز بازداشت شدند.

مأموران پس از بازداشت این شهروندان، با مراجعه به منازل حداقل چهار تن از بازداشت‌شدگان، اقدام به تفتیش منزل و ضبط برخی از کتاب‌ها و لوازم شخصی آن‌ها کردند.

این کنش‌گران مدنی مردادماه سال جاری حداکثر پس از تحمل سه هفته بازداشت، هرکدام با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شدند.

آبان ماه امسال نیز این فعالان مدنی آذربایجانی پس از حضور در شعبه ۱۶ بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب تبریز جهت ارایه آخرین دفاع، با افزایش میزان قرار وثیقه مواجه شدند. بازپرس پرونده میزان مبلغ وثیقه را از ۱۰۰ میلیون تومان به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش داد.

طبق قوانین جاری ایران و هم‌چنین اصل ۲۷ «قانون اساسی»، تشكيل اجتماعات و راه‌پیمایی‌ها بدون حمل سلاح، به‌شرط آن‌که مخل به مباني اسلام نباشد، آزاد است. با این‌حال، اکثر تجمعاتی که با نگرش حکومت هم‌سو نباشند، نه‌تنها قادر به دریافت مجوز نیستند بلکه کسانی که قصد تجمع دارند، با برخورد نیروهای امنیتی و انتظامی و پرونده‌سازی سیستم قضایی مواجه می‌شوند.

پس از آغاز جنگ دوم قره‌باغ و در پی انتشار فراخوان‌هایی از سوی فعالان مدنی و احزاب آذربایجانی ایران، حداقل در سه نوبت تجمع‌هایی در شهرهای مختلف، از جمله تهران، تبریز، ارومیه، زنجان، اردبیل و برخی دیگر از شهرهای تُرک‌نشین کشور در اعتراض به سیاست ایران در قبال درگیری قره‌باغ برگزار شد. در این تجمع‌ها، صدها نفر از فعالان سیاسی، مدنی و دانشجویی آذربایجانی بازداشت شدند.

Facebook
Telegram
Twitter
Email