آذربایجان دموکرات فرقه سی

Azərbaycan Demokrat Firqəsi

فرقه دموکرات آذربایجان

سوریه به هیچ یک از رؤسای جمهور آمریکا اعتماد ندارد

«میساء صالح»، دبیر پارلمان سوریه:

سوریه به هیچ یک از رؤسای جمهور آمریکا اعتماد ندارد

دبیر پارلمان سوریه تاکید کرد که ما سوری ها به هیچ یک از رؤسای جمهور آمریکا اعتماد نداریم بلکه کاملاً آگاه هستیم که نجات ما فقط به دست خودمان خواهد بود و هیچ گزینه ای غیر از مقاومت پیش روی خود نمی‌بینیم.

«میساء صالح»، دبیر پارلمان سوریه در تشریح رویکرد «جو بایدن»، رئیس جمهوری منتخب آمریکا و مقایسه آن با سیاست‌های «دونالد ترامپ» سلف خود به طور و کل و در پرونده سوریه به طور خاص در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: جو بایدن نمی‌تواند با ترامپ تفاوت خاصی داشته باشد مگر در جزئیات. ترامپ و بایدن در خط کلی نمی‌توانند با یکدیگر متفاوت باشند زیرا هر دوی آنها سیاست یکسان ایالات متحده را اجرا می کنند، تفاوتی ندارد که چه کسی رئیس‌جمهوری این کشور باشد. آمریکا همواره سیاست‌هایی سلطه‌جویانه در پیش گرفته است و این سیاست نه با یک رئیس دموکرات و نه یک رئیس‌جمهوری خواه تغییر نمی‌کند.

سیاست‌ آمریکا فارغ از رئیس‌جمهوری این کشور، یکسان و روش‌های اجرای آن متفاوت است

وی تصریح کرد: سیاست‌ آمریکا یکسان و روش‌های اجرای آن متفاوت است. این سیاست دارای  چهار رکن اصلی است:

 نخست: تجزیه کشورهای آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین، برای کنترل آسان‌تر آنها

دوم: تقویت ناتو، در راستای منافع کشورهای ثروتمند و قدرتمندی مانند اتحادیه اروپا و ژاپن

 سوم: تصویر دشمن تغییر کند و دیگر هیچ فردی با این‌که منتقدان آمریکا دشمن هستند، مخالفت نکند.

چهارم: زور و قدرت به منشأ مشروعیت بین‌المللی تبدیل شده است بلکه حتی به این حد اکتفا نکرده و قانون بین‌الملل استفاده از زور را توجیه کرده است.

بایدن بر خلاف ترامپ، سیاست را بر اقتصاد مقدم می‌داند

دبیر پارلمان سوریه تاکید کرد: این سیاست توسط هر رئیس‌جمهوری که در آمریکا روی کار آید، اجرا می‌شود،  البته هر رئیس‌جمهوری روش و رویکرد ویژه و مختص حزب خود را در رابطه با این سیاست پیروی می‌کند. بنابراین می‌توان گفت که ترامپ در سیاست خارجی اقتصاد را بر سیاست مقدم می‌دانست اما بایدن سیاست را بر اقتصاد مقدم می‌داند.

بایدن نمی‌تواند فراتر از خط کلی سیاست‌های ایالات متحده حرکت کند

 صالح گفت: همانطور که گفتم، تصویر دشمن از مصطلحات پیشین چون این حزب یا آن مکتب تغییر کرده است. این تئوری آمریکاست، هرکسی که با ما موافق نباشد، علیه ماست. ترامپ این بند را هم به آن افزود که هر که با ما نیست علیه ماست و باید مجازات شود.  بنابراین ما باید از این منظر به آمریکا نگاه کنیم. جو بایدن ممکن است عاقلانه‌تر کار کند و سیاست خود را در یک مثلث متساوی الاضلاع حرکت دهد، با فساد مبارزه کند، حکومت استبدادی را نفی کند و حقوق بشر را ارتقا می دهد، اما نمی‌تواند فراتر از خط کلی سیاست‌های ایالات متحده حرکت کند.

سوری‌ها به هیچ یک از رؤسای جمهوری آمریکا اعتماد ندارند

 دبیر پارلمان سوریه گفت: ما سوری‌ها به هیچ یک از رؤسای جمهوری آمریکا اعتماد نداریم بلکه کاملاً آگاه هستیم که نجات ما فقط به دست خودمان خواهد بود و هیچ گزینه‌ای غیر از مقاومت پیش روی خود نمی‌بینیم. مردم سوریه باید از هویت خود دفاع کنند. هر کس بخواهد با هویت خود بازی کند، محکوم به شکست خواهد بود. از نظر ما آمریکا برخی از اراضی سوریه را اشغال کرده و نیروهای غیرقانونی در کشورمان دارد و رفتار ما با آنها فقط از جایگاه یک اشغالگر خواهد بود.

هدف آمریکا در سوریه غارت ثروت کشور و تأمین امنیت اسرائیل است

صالح افزود: واشنگتن دو هدف اصلی را در سوریه دنبال می‌کند: نخست غارت ثروت کشور و دوم: تامین امنیت اسرائیل. ما کاملاً آگاه هستیم که قسمتی از خاک کشورمان به طور هدفمند و سیستماتیک در چنبره استعمار نیروهای آمریکا و ترکیه و برخی نیروهای مزدور است که هر از گاهی با حملات اسرائیل و تحرک گروه تروریستی داعش همزمان می‌شود. بنابراین ما نقش‌های متناوب آنها برای اعمال فشار بر دولت سوریه را به خوبی درک می‌کنیم. چنانکه «جیمز جفری»، فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه نیز خود تصریح کرد که باید در این مرحله با افزایش انزوای سیاسی، ادامه تحریم‌های اقتصادی و ابقای نیروهای نظامی در شمال شرق سوریه، دولت این کشور را تحت فشار قرار دهیم.

برقراری دموکراسی با تعبیر آمریکایی آن، مفهمومی غیر از غارت حقوق مادی و معنوی مردم ندارد

دبیر پارلمان سوریه تاکید کرد: واشنگتن واژه‌ها و اطلاحاتی چون دموکراسی و حقوق بشر را در راستای منافع خود به کار می‌گیرد. هر اصلاح سیاسی در قاموس اصلی و قاموس قدرت‌های بزرگ دنیا تعابیر و تفاسیر متفاوتی دارد. بنا براین اصطلاح برقراری دموکراسی در سوریه و کشورهایی مانند آن، مفهومی غیر از غارت حقوق معنوی و مادی مردم این مناطق ندارد.

وی گفت: «بشار اسد»، رئیس‌جمهوری سوریه در مراسم ادای سوگند خود تأکید کرد که دمشق مسیر خود را بر این محور متمرکز کرده است: پاک‌سازی منطقه بر اساس خصوصیت آن. (خصوصیت منطقه بر اساس اشغال آن توسط آمریکا، ترکیه و نیروهای مزدور قسد تعریف می‌شود). همه می دانیم که نیروهای قسد در حال حاضر یک بازیچه هستند و اوامر آمریکا را در منطقه اجرا می‌کنند. (در واقع همان هدف نخست آمریکا یعنی غارت اموال کشور را محقق می‌کنند). آنها پس از کارکرد مقطعی خود از دور خارج خواهند شد و به زباله‌دان تاریخ می‌پیوندند.

صالح در پایان درباره اسناد منتشر شده توسط «هیلاری کلینتون» وزیر خارجه پیشین آمریکا گفت: آنچه از اسناد گاه به گاه درز می‌کند، به طور کلی مثمر ثمر نیست، بلکه صر فا القا می‌کند که آمریکا چیز متفاوتی را ارائه داده است، اما در واقع فقط ناشر این اسناد سود شخصی می‌برد و هیچ چیز عاید طرف‌های دیگر نخواهد شد.

Facebook
Telegram
Twitter
Email